yabancı dizi izle warez script porno izle hacklink shell indir astropay astropay astropay ankara travesti paykasa paykasa
HABER AKIŞI

Yunus Emre Enstitüsü’nden kamu diplomasisi literatürüne önemli katkı

 Tarih: 19-11-2018 10:52:44
Yunus Emre Enstitüsü tarafından hazırlanan “Kamu Diplomasisi: Çatışan Topluluklarla Stratejik Etkileşim” kitabının Asya lansmanı Kore Vakfı ev sahipliğinde düzenlenen Kamu Diplomasisi Haftası çerçevesinde Güney Kore’nin başkenti Seul’de gerçekleştirildi.

Kamu diplomasisi alanında dünyanın önde gelen akademisyenleri, diplomatları, bürokratları, kültür ve kamu diplomasi uzmanlarını Seul’de bir araya getiren Kamu Diplomasisi Haftası’nda Yunus Emre Enstitüsü Kültürel Diplomasi Akademisi tarafından çıkarılan Kamu Diplomasisi: Çatışan Topluluklarla Stratejik Etkileşim kitabı için özel bir oturum düzenlendi.

Kamu Diplomasisi: Çatışan Topluluklarla Stratejik Etkileşim kitabının Asya lansmanına özel olarak düzenlenen panele Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ile birlikte Kamu Diplomasisi alanında önemli bir isim olan Dr. Nancy Show konuşmacı olarak katıldılar.

Anadolu İrfanı ile Kamu Diplomasisi…

Kore Vakfı tarafından 1-3 Kasım 2018 tarihleri arasında Seul’de düzenlenen Kamu Diplomasisi Haftası’nın ilk genel oturumda konuşan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Kamu Diplomasisi kavramının Anadolu İrfanı çerçevesinde yeniden yorumlanması sonucunda ortaya çıkan Türkiye’ye özgün yaklaşımı “Matematik Tırı Projesi” çerçevesinde açıkladı.

Prof. Dr. Şeref Ateş: “Uluslararası ilişkilerde kamu ya da kültürel diplomasi bir araç olarak ilgili devletin çıkarlarını önceleyerek kullanılır. Bunun için çoğu zaman inandırıcılık sorunu yaşar. Türk tarzı kamu diplomasi ise köklerini Anadolu irfanından alır. Bizde ameller niyetlere göre belirlenir. Bizde, içimizde kimsenin bilemeyeceği asıl amaç ve niyet insanı sırf insan olduğu için öncelemek ve önemsemek prensiptir. Bu bizi diğerlerinden farklı kılıyor. Sonuçlara ve çıktılara da bu niyet etki ediyor. Çünkü bunları güç gösterisi olsun diye yapmıyoruz. Hedef kitleleri insanlık kardeşlerimiz olarak görüyoruz. Dünyaya ve hayata dair pozitif bir örnek ve katkımız varsa onlarla ortak insanlık geleceğimiz için paylaşıyoruz.” dedi.

Türkiye’de hali hazırda 3,58 milyon Suriyeli buluğunun altını çizen Prof. Dr. Şeref Ateş, “bu rakamları istatistiksel bir veri olarak görmekten ziyade, Anadolu irfanından beslenen ve insanı merkeze alan yaklaşım çerçevesinde, her türlü kaynağın ve özellikle de bilim diplomasisinin bu bağlamda oldukça etkin bir etkileşim aracı olduğunu düşünüyoruz. Yunus Emre Enstitüsü olarak biz de konuyu bu çerçevede ele aldık. Enstitümüz tarafından geliştiren ‘Matematik Tırı Projesi’ ile ülkemizdeki Suriyeli çocuklarla bilimin dili ile etkileşime geçtik. Proje kapsamında Türkiye’de yerleşik 12 geçici barınma merkezinde yaşayan, savaş ve çatışmaların çirkin yüzüne maruz kalarak travmatize olmuş 60.000 Suriyeli çocukla matematiğin özel dili kullanılmak suretiyle bilim diplomasisi çerçevesinde iletişim kurduk. Çocuklar ile etkileşim kurma aşamasında ise travmatize olmuş bu çocukları hayata bağlamaya yönelik olarak özel bir psikososyal destek programını kullandık.” dedi.

Genel oturumun ardından editörlüğü Prof. Dr. Şeref Ateş ve Dr. Melih Barut tarafından yapılan Kamu Diplomasisi: Çatışan Topluluklarla Stratejik Etkileşim (Public Diplomacy: Strategic Engagement in Conflicted Communities) kitabının Asya lansmanını Kore Vakfı ev sahipliğinde geniş bir katılım ile gerçekleştirildi.

Kitap lansmanı çerçevesinde Prof. Dr. Şeref Ateş ve Dr. Melih Barut tarafından yapılan sunum kapsamında Kamu Diplomasisi konusu çatışmaların önlenmesi ekseninde çatışan toplumlar ile stratejik etkileşim bağlamında ele alındı. 

Kamu Diplomasisi: Çatışan Topluluklarla Stratejik Etkileşim

Editörlüğünü Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref ATEŞ ve Kültürel Diplomasi Akademisi Koordinatörü Dr. Melih Barut’un üstlendiği Kamu Diplomasisi: Çatışan Topluluklarla Stratejik Etkileşim kitabı; Türkiye’nin dönem başkanlığını yaptığı Küresel Kamu Diplomasisi Ağı bünyesinde, Yunus Emre Enstitüsü Kültürel Diplomasi Akademisi ana koordinatörlüğünde, dünyanın önde gelen üniversitelerinden akademisyen ve saygın alan uzmanlarının katılımları ile geçtiğimiz sene İstanbul’da gerçekleştirilen “Çatışan Toplumları Bir Araya Getirmede Kamu Diplomasisinin Rolü” konulu uluslararası konferans ve “Kamu Diplomasisinin Geleceği” konulu panelde yapılan akademik tebliğleri bünyesinde barındırıyor. 

Kitapta kamu diplomasisi konusu, jeopolitik ve jeostratejik olarak bölgesel ve küresel çıkar çatışmalarının merkezinde yer alan Türkiye’nin geçmişten günümüze Ortadoğu ve Balkanlarda çatışan ve çatışma potansiyeli olan toplumları bir arada tutmaya yönelik alternatif diplomasi uygulamalarından, geleneksel diplomasi kullanım yöntemlerine, konvansiyonel medyanın algıların şekillendirilmesindeki rolünden, kamu diplomasisinde sosyal medyanın kullanımına, kamu diplomasisinde hedef kitle tanımlamasında, davranışların şekillendirilmesine bir çok konu farklı boyutları ile ele alınıyor.

Kapağında Nemrut dağındaki Komagene Kralı 1. Antiochos ve Herakles’in el sıkışması rölyefine yer veren kitap Anadolu ve Anadolu kültürünün izlerini de bir kültürel diplomasi aracı olarak dünyaya taşıyor.

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Hayat kurtaran köpekleri yetiştiriyor Hayat kurtaran köpekleri yetiştiriyor İzmir'de 17 yıldır arama kurtarma köpek eğitmenliği yapan itfaiyeci İbrahim Yılm..
FETÖ'nün askeri okul öğrencilerini tehdidi iddianamede FETÖ'nün askeri okul öğrencilerini tehdidi iddianamede FETÖ'nün TSK'daki mahrem yapılanmasına yönelik "ankesörlü telefon soruşturması"n..
Türkiye küresel silah endüstrisinde atağa geçti Türkiye küresel silah endüstrisinde atağa geçti Türkiye, 2017'de küresel silah endüstrisinde atağa geçen ülkeler arasında yer al..
resim yok Türkiye 2013'ten bu yana yaklaşık 26,5 milyon e-vize verdi Sınır kapıları ve havaalanlarındaki kuyrukları engellemek için hayata geçirilen ..
  Ekonomi HABERLERİ
Ekonomistler, 3. çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi Ekonomistler, 3. çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, "GSYH verilerine göre özel tük..
Antalya'da bu yıl 30 ülkeden 120 bin kişi golf oynadı Antalya'da bu yıl 30 ülkeden 120 bin kişi golf oynadı IAGTO Türkiye ve Antalya Golf İhtisas Spor Kulübü Başkanı Cahit Şahin, "Bu yıl A..
Büyüme rakamları açıklandı Büyüme rakamları açıklandı Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,6 büyüdü.
Savunma sanayisi zirvede buluşacak Savunma sanayisi zirvede buluşacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşmasını yapacağı Türk Savunma S..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Amerikan Şirketler Derneği kamu ve iş dünyası liderlerini bir araya getirdi Amerikan Şirketler Derneği kamu ve iş dünyası liderlerini bir araya getirdi Amerikan Şirketler Derneği (AmCham Türkiye/ABFT) 14. Kuruluş Yıl Dönümü Galası, ..
25 yıl önce ithal ediyorduk, şimdi Avrupa’nın üretim üssüyüz 25 yıl önce ithal ediyorduk, şimdi Avrupa’nın üretim üssüyüz Kurulduğu 1993 yılından bu yana, ülkemizde doğal gaz sektörünün gelişmesi için h..
Çimento sektöründe ihracat devam ediyor Çimento sektöründe ihracat devam ediyor Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından sektörün ilk 9 aylık ver..
Genel Başkan Kaan: Genel Başkan Kaan: "Türkiye'nin 2019 Yılında da Pozitif Büyüme Performansını Sürdüreceğine İnanıyoruz" MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye'nin 2018 yılındaki ekonomi perfor..
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Asya’nın en büyük iş makinaları Fuarı Bauma Chına’da Türkiye rüzgarı esti Asya’nın en büyük iş makinaları Fuarı Bauma Chına’da Türkiye rüzgarı esti Türkiye iş makinaları sektörünün gücü Uzakdoğu’da yankı buldu. Türkiye İş Makina..
Dünyanın trend konuları İTÜ trendler zirvesinde konuşulacak Dünyanın trend konuları İTÜ trendler zirvesinde konuşulacak İstanbul Teknik Üniversite Yatırım Kulübü tarafından düzenlenen Trendler Zirvesi..
Sanat, Kültür, Turizm ve Alışveriş Türkiye Festivalinde Sanat, Kültür, Turizm ve Alışveriş Türkiye Festivalinde Ürdün’ün zengin tarihi geçmişini ve kültürünü “Osmanlı – Türk Kültürü“ ve “Made ..
Uluslararası İnsan Hakları Sempozyumu Uluslararası İnsan Hakları Sempozyumu Adalet Bakanı Abdülhamit Gül: "Bütün dünya sessiz kalsa da, dikenli teller çevir..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Karayolları Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Daireler Sahiplerini Buluyor Karayolları Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Daireler Sahiplerini Buluyor Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm konutları hak sahipleriyle buluşmaya devam ediy..
Tokatköy Şehr-i Sitare Projesi İBB Meclisi’nden Geçti Tokatköy Şehr-i Sitare Projesi İBB Meclisi’nden Geçti Beykoz’un ilk kentsel yenileme projesi Tokatköy Şehr-i Sitare’nin uygulanmasına ..
Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Mahalle Buluşmaları kapsamında Sarıgöl Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Ba..
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
  Projeler HABERLERİ
“Kardeşim üşümesin” yürekleri ısıtıyor “Kardeşim üşümesin” yürekleri ısıtıyor UEDAŞ’ın yardıma muhtaç çocuklara el uzattığı projesi “Kardeşim Üşümesin” bu yıl..
Avrupa’nın en iyi karma projesi ödülü Türkiye’ye Avrupa’nın en iyi karma projesi ödülü Türkiye’ye Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yaptığı projeler ve aldığı ödüllerle ..
İSGAP Projesi tamamlandı İSGAP Projesi tamamlandı İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı’nın (İSGÜM)..
Tohum Otizm Vakfı, “Eğitime Uzanan Yol” Projesi Tohum Otizm Vakfı, “Eğitime Uzanan Yol” Projesi TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında finanse edilen Tohum Oti..
  Spor HABERLERİ
resim yok 'Üç büyükler'in son 25 sezondaki en kötü performansı Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe, aralıksız 34 hafta sisteminin uygulandığı 1..
resim yok Derbi cezalarında son durum Süper Lig'in 11. haftasında Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan derbinin..
Galatasaray, Avrupa'da 277. maçına çıkıyor Galatasaray, Avrupa'da 277. maçına çıkıyor Sarı-kırmızılı takım, UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu 6. ve son hafta maçında yarı..
resim yok Şampiyonlar Ligi gruplarında son hafta heyecanı UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarında son hafta maçları yarın başlayacak. Turnuvadak..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Motorlu araçların tamir, bakım, üretim ve montaj ko..
Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Türkiye’nin en büyük ve en çok şubesi olan Gayri Menkul Danışmanlık Firmalarında..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı