HABER AKIŞI

Yunus Emre Enstitüsü’nden kamu diplomasisi literatürüne önemli katkı

 Tarih: 19-11-2018 10:52:44
Yunus Emre Enstitüsü tarafından hazırlanan “Kamu Diplomasisi: Çatışan Topluluklarla Stratejik Etkileşim” kitabının Asya lansmanı Kore Vakfı ev sahipliğinde düzenlenen Kamu Diplomasisi Haftası çerçevesinde Güney Kore’nin başkenti Seul’de gerçekleştirildi.

Kamu diplomasisi alanında dünyanın önde gelen akademisyenleri, diplomatları, bürokratları, kültür ve kamu diplomasi uzmanlarını Seul’de bir araya getiren Kamu Diplomasisi Haftası’nda Yunus Emre Enstitüsü Kültürel Diplomasi Akademisi tarafından çıkarılan Kamu Diplomasisi: Çatışan Topluluklarla Stratejik Etkileşim kitabı için özel bir oturum düzenlendi.

Kamu Diplomasisi: Çatışan Topluluklarla Stratejik Etkileşim kitabının Asya lansmanına özel olarak düzenlenen panele Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ile birlikte Kamu Diplomasisi alanında önemli bir isim olan Dr. Nancy Show konuşmacı olarak katıldılar.

Anadolu İrfanı ile Kamu Diplomasisi…

Kore Vakfı tarafından 1-3 Kasım 2018 tarihleri arasında Seul’de düzenlenen Kamu Diplomasisi Haftası’nın ilk genel oturumda konuşan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Kamu Diplomasisi kavramının Anadolu İrfanı çerçevesinde yeniden yorumlanması sonucunda ortaya çıkan Türkiye’ye özgün yaklaşımı “Matematik Tırı Projesi” çerçevesinde açıkladı.

Prof. Dr. Şeref Ateş: “Uluslararası ilişkilerde kamu ya da kültürel diplomasi bir araç olarak ilgili devletin çıkarlarını önceleyerek kullanılır. Bunun için çoğu zaman inandırıcılık sorunu yaşar. Türk tarzı kamu diplomasi ise köklerini Anadolu irfanından alır. Bizde ameller niyetlere göre belirlenir. Bizde, içimizde kimsenin bilemeyeceği asıl amaç ve niyet insanı sırf insan olduğu için öncelemek ve önemsemek prensiptir. Bu bizi diğerlerinden farklı kılıyor. Sonuçlara ve çıktılara da bu niyet etki ediyor. Çünkü bunları güç gösterisi olsun diye yapmıyoruz. Hedef kitleleri insanlık kardeşlerimiz olarak görüyoruz. Dünyaya ve hayata dair pozitif bir örnek ve katkımız varsa onlarla ortak insanlık geleceğimiz için paylaşıyoruz.” dedi.

Türkiye’de hali hazırda 3,58 milyon Suriyeli buluğunun altını çizen Prof. Dr. Şeref Ateş, “bu rakamları istatistiksel bir veri olarak görmekten ziyade, Anadolu irfanından beslenen ve insanı merkeze alan yaklaşım çerçevesinde, her türlü kaynağın ve özellikle de bilim diplomasisinin bu bağlamda oldukça etkin bir etkileşim aracı olduğunu düşünüyoruz. Yunus Emre Enstitüsü olarak biz de konuyu bu çerçevede ele aldık. Enstitümüz tarafından geliştiren ‘Matematik Tırı Projesi’ ile ülkemizdeki Suriyeli çocuklarla bilimin dili ile etkileşime geçtik. Proje kapsamında Türkiye’de yerleşik 12 geçici barınma merkezinde yaşayan, savaş ve çatışmaların çirkin yüzüne maruz kalarak travmatize olmuş 60.000 Suriyeli çocukla matematiğin özel dili kullanılmak suretiyle bilim diplomasisi çerçevesinde iletişim kurduk. Çocuklar ile etkileşim kurma aşamasında ise travmatize olmuş bu çocukları hayata bağlamaya yönelik olarak özel bir psikososyal destek programını kullandık.” dedi.

Genel oturumun ardından editörlüğü Prof. Dr. Şeref Ateş ve Dr. Melih Barut tarafından yapılan Kamu Diplomasisi: Çatışan Topluluklarla Stratejik Etkileşim (Public Diplomacy: Strategic Engagement in Conflicted Communities) kitabının Asya lansmanını Kore Vakfı ev sahipliğinde geniş bir katılım ile gerçekleştirildi.

Kitap lansmanı çerçevesinde Prof. Dr. Şeref Ateş ve Dr. Melih Barut tarafından yapılan sunum kapsamında Kamu Diplomasisi konusu çatışmaların önlenmesi ekseninde çatışan toplumlar ile stratejik etkileşim bağlamında ele alındı. 

Kamu Diplomasisi: Çatışan Topluluklarla Stratejik Etkileşim

Editörlüğünü Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref ATEŞ ve Kültürel Diplomasi Akademisi Koordinatörü Dr. Melih Barut’un üstlendiği Kamu Diplomasisi: Çatışan Topluluklarla Stratejik Etkileşim kitabı; Türkiye’nin dönem başkanlığını yaptığı Küresel Kamu Diplomasisi Ağı bünyesinde, Yunus Emre Enstitüsü Kültürel Diplomasi Akademisi ana koordinatörlüğünde, dünyanın önde gelen üniversitelerinden akademisyen ve saygın alan uzmanlarının katılımları ile geçtiğimiz sene İstanbul’da gerçekleştirilen “Çatışan Toplumları Bir Araya Getirmede Kamu Diplomasisinin Rolü” konulu uluslararası konferans ve “Kamu Diplomasisinin Geleceği” konulu panelde yapılan akademik tebliğleri bünyesinde barındırıyor. 

Kitapta kamu diplomasisi konusu, jeopolitik ve jeostratejik olarak bölgesel ve küresel çıkar çatışmalarının merkezinde yer alan Türkiye’nin geçmişten günümüze Ortadoğu ve Balkanlarda çatışan ve çatışma potansiyeli olan toplumları bir arada tutmaya yönelik alternatif diplomasi uygulamalarından, geleneksel diplomasi kullanım yöntemlerine, konvansiyonel medyanın algıların şekillendirilmesindeki rolünden, kamu diplomasisinde sosyal medyanın kullanımına, kamu diplomasisinde hedef kitle tanımlamasında, davranışların şekillendirilmesine bir çok konu farklı boyutları ile ele alınıyor.

Kapağında Nemrut dağındaki Komagene Kralı 1. Antiochos ve Herakles’in el sıkışması rölyefine yer veren kitap Anadolu ve Anadolu kültürünün izlerini de bir kültürel diplomasi aracı olarak dünyaya taşıyor.

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Çorum sanayicisi dünyaya makine ihraç ediyor Çorum sanayicisi dünyaya makine ihraç ediyor Ortak Akıl Toplantıları son durağı Çorum Organize Sanayi Bölgesi oldu. Turkishti..
Ramazan’a özel fırsatlar sizleri bekliyor Ramazan’a özel fırsatlar sizleri bekliyor Teknoloji perakendecisinin öncü firması, Ramazan ayına özel kampanyalarıyla müşt..
Ramazana yakışır menüler Bursa Kebap Evi’nde Ramazana yakışır menüler Bursa Kebap Evi’nde Sevdiklerinizle bir arada olacağınız iftar sofralarında ana yemek değişse de, An..
Milli Mücadele şehitleri tarihi postanede anıldı Milli Mücadele şehitleri tarihi postanede anıldı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan: “PTT AŞ, İstiklal Harbi’nin netices..
  Ekonomi HABERLERİ
E-Ticarete Ramazan Dopingi E-Ticarete Ramazan Dopingi Sanal mağazaların satışları Ramazan ayında yüzde 30 artarken, kadınların alışver..
İhracatçılar Samsun’da İhracatçılar Samsun’da Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Cumhuriyet’in kuruluşu..
TİM İhracat meşalesini bu kez ‘Karadeniz Meclisi’ ile Ordu’da yaktı TİM İhracat meşalesini bu kez ‘Karadeniz Meclisi’ ile Ordu’da yaktı Türkiye İhracatçılar Meclisi, (TİM) ilkini Gaziantep’te “TİM Güneydoğu Anadolu M..
Kuveyt Türk üst üste beşinci kez Türkiye’nin en etik şirketleri arasında Kuveyt Türk üst üste beşinci kez Türkiye’nin en etik şirketleri arasında Türkiye’nin öncü katılım bankası Kuveyt Türk, etik ve iş ahlakı alanında farkınd..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
 Nisan ayında beklenen canlılık Bileşik Endeks’e yansımadı Nisan ayında beklenen canlılık Bileşik Endeks’e yansımadı Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Nisan ayı sonuçları açı..
Hilâl-i Ahmer Koleksiyonu Sanat ve İnsani Yardımı Bir Araya Getiriyor Hilâl-i Ahmer Koleksiyonu Sanat ve İnsani Yardımı Bir Araya Getiriyor Kuruluşunun 150. yılını, pek çok farklı etkinlikle kutlayan Türk Kızılay; bir ço..
Türkiye gençlik ödülleri kapsamında RAMSEY, “Türkiye’nin en iyi giyim markası” seçildi Türkiye gençlik ödülleri kapsamında RAMSEY, “Türkiye’nin en iyi giyim markası” seçildi Şık, kaliteli, yenilikçi ve tasarım odaklı koleksiyonları ile erkek modasının ön..
İMDER ve İSDER UR-GE Projesi ile firmalar dünyaya açılıyor İMDER ve İSDER UR-GE Projesi ile firmalar dünyaya açılıyor Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) ve İstif M..
  Söyleşi HABERLERİ
Aile bağı bağımlılıklardan korur Aile bağı bağımlılıklardan korur Esenler'de 'Bağımlılık ve Ebeveyn Tutumları' konusunda seminer veren Psikolog Bu..
İnşaat Sektörünün Canlanması için Strateji Belgesi Hazırlanmasını Talep Ediyoruz İnşaat Sektörünün Canlanması için Strateji Belgesi Hazırlanmasını Talep Ediyoruz Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Edirne’de “Beton Teknolojileri ve ..
Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aileler, çocukları Ramazan iklimine sokmalı” Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aileler, çocukları Ramazan iklimine sokmalı” Ramazan ayı, zihinsel ve bedensel arınmanın yanı sıra, manevi değerlerin benimse..
Payitaht'ın gerçeklerinden rahatsızlar Payitaht'ın gerçeklerinden rahatsızlar TRT'nin sevilen dizisi "Payitaht Abdühamid"de Tahsin Paşa'yı canlandıran Bahadır..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Gastroplatform, turizm ve gastronomi sektöründe istihdama çözüm olacak Gastroplatform, turizm ve gastronomi sektöründe istihdama çözüm olacak Türkiye’nin gastronomi alanında hizmet veren ilk ve tek insan kaynakları platfor..
Zamanın Eskitemediği Yüzlerce Klasik Araç Festivalde Buluşacak Zamanın Eskitemediği Yüzlerce Klasik Araç Festivalde Buluşacak Üretildiği yıllarda herkesin hayranlıkla baktığı, geçen zaman içinde de kendine..
Türk Uçurtma Takımı Ukrayna'da: Dev Türk Bayrağı uçurtma Ukrayna semalarını süsleyecek Türk Uçurtma Takımı Ukrayna'da: Dev Türk Bayrağı uçurtma Ukrayna semalarını süsleyecek Türk Uçurtma Takımı Ukrayna'da düzenlenecek olan Tryhutt Uluslararası Uçurtma Fe..
Franchise ile büyümek isteyen markalara Bayim Olur musun? fırsatı Franchise ile büyümek isteyen markalara Bayim Olur musun? fırsatı Her yıl çok sayıda markayı bir araya getirerek yapılacak kârlı anlaşmalara öncü ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1.5 milyon konutun dönüşümünü ya..
  Projeler HABERLERİ
TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan: “Yüksek maliyetli projeleri PPP modeli ve dı..
TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB’nin, kurum içi girişimciliği geliştirmek için Türkiye Girişimcilik Vakfı (G..
Üretim sektörünü AR-GE ve İnovasyonla tanıştırdı Üretim sektörünü AR-GE ve İnovasyonla tanıştırdı Makine sektörünün köklü şirketlerinden Tezmaksan, Ar-Ge ve inovasyon konusunda g..
 Akfen Yenilenebilir Enerji’nin Çanakkale’deki Üçpınar RES projesi enerji üretmeye başladı Akfen Yenilenebilir Enerji’nin Çanakkale’deki Üçpınar RES projesi enerji üretmeye başladı 2020 yılına kadar Türkiye’de sadece yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşan 1..
  Spor HABERLERİ
İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İstanbul Büyükşehir Belediye’nin okullara inşa ettiği spor salonlarında düzenlen..
İBB’li Nafia Kuş tekvandoda dünya üçüncüsü oldu İBB’li Nafia Kuş tekvandoda dünya üçüncüsü oldu İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü sporcusu Nafia Kuş, İngiltere’de düzenl..
19 Mayıs 100. yılı şerefine İstanbul’dan Samsun’a 830 km pedal çevirecek 19 Mayıs 100. yılı şerefine İstanbul’dan Samsun’a 830 km pedal çevirecek Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak başlattığı kurtuluş m..
İTO Spor Kulübü U18’de İstanbul şampiyonu İTO Spor Kulübü U18’de İstanbul şampiyonu İstanbul Ticaret Odası Spor Kulübü, 2018-2019 U18 seri A İstanbul Basketbol Ligi..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı