HABER AKIŞI

Yumurta fiyatları bizde düştü Irak’ta yükseldi

 Tarih: 19-06-2019 10:14:39
Tavukçuluk sektörü “VIV Türkiye 2019 Tavukçuluk Teknolojileri Uluslararası İhtisas Fuarı”nda buluştu

Türk ve dünya kanatlı sektörü “VİV Türkiye 2019 Tavukçuluk Teknolojileri Uluslararası İhtisas Fuarı”nda buluştu. İstanbul Fuar Merkezi Salon 9-10-11’de gerçekleştirilen fuar VU Exhibitons ortaklığı altında HKF Fuarcılık organizasyonu ile gerçekleştirildi.

9. kez gerçekleştirilen ”VİV Türkiye 2019 Tavukçuluk Teknolojileri Uluslararası İhtisas Fuarı” üç gün süresince Türkiye ve Dünya kanatlı sektörünün temsilcilerini ağırladı.

Alınan bilgiye göre katılımcıların %59’u yabancı olurken, yaklaşık 13 bin misafir ağırlandığı belirtiliyor.

Sektörün önde gelen isimleri tarafından açılışı yapılan fuara Irak pazarındaki gelişmeler damgasını vurdu.

Irak Hükümetinin mayıs ayı başında yumurta ithalatına getirdiği yasak, yumurta üreticilerini zor durumda bıraktı. Alınan bilgiye göre yumurta sektörü, Irak hükümetinin kararından önce üretiminin yaklaşık üçte birini ihraç ediyordu. Karar sonrasında üreticilerin yumurtanın tamamını iç pazarda maliyetinin altında satmak zorunda kaldıkları belirtildi.

İSTİB 21. Yumurta Ticareti Meslek Komitesi Üyesi Naci Yıldırım

VİV Türkiye 2019 Tavukçuluk Teknolojileri Uluslararası İhtisas Fuarında görüştüğümüz İstanbul Ticaret Borsası 21. Yumurta Ticareti Meslek Komitesi Üyesi Naci Yıldırım, bu türlü organizasyonların 1 ya da 2 yıl önceden planlanıyor olduğunu, ancak şu andaki krizi sektörün öngöremediğini belirterek “Şu andaki kriz Irak’ın kapıları kapatması ile ilgili.  Biz normalde ürettiğimiz yumurtanın %25-30’unu Irak’a ihraç ediyorduk. Mayıs ayı itibarıyla Irak, kendi üreticilerini koruma maksadı ile yumurta ithalatına yasak koydu. Dolayısı ile fuar şu anda bu durumun yarattığı huzursuzluk ile geçiyor” dedi. 

Bizde fiyatlar düştü, Irakta iki katına çıktı.

Naci Yıldırım şöyle konuştu: “Irak’ta yapılan üretim kendi tüketimlerinin % 20’sini karşılıyor. Bizde fiyatlar yarı yarıya düşerken üretici % 50’nin üzerinde zarar ederken, şu anda yumurta tedarik edemediğinden Irak’ta fiyatlar yükselmeye başladı. 360 adet yumurta Mayıs ayında 20 dolarken şimdi 42 dolar. Orada iki katı çünkü tedarik edemiyorlar. Alternatif pazarlar için çalışmamız var ama şu anda bizim yaptığımız ihracatın % 20’sine tekabül eder.

Irak’a çok güçlü bir şekilde yani haftalık yaklaşık 90/100 milyon civarında yumurta veriyorduk. Bu büyük bir rakam... Şu anda Suriye’de de sıkıntı var. Irak’ta rahattık, gayet iyi gidiyorduk. Avrupa Birliği tarafına veremiyoruz; çünkü AB ülkelerinin çoğu, özellikle Almanya ve Hollanda üretici.”

Üretim Planlamasında Geç Kaldık

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Afyon da yumurta sektörü için ihracatın önemine dikkat çekerek, Sektörümüz senelerdir atılım içindeydi. Irak başta olmak üzere ihracat pazarı güzel yakalanmıştır. Ancak plansız yatırımlar, kapasite artışları tehlike sinyalleri çalıyor olsa da görmezden gelindi maalesef. Irakla olan ihracatın sonu gelince sektör ciddi bir krizle karşı karşıya kaldı” dedi.  

Bu sorunun çözümü için çalıştıklarını belirten İbrahim Afyon, “B planı olarak iç tüketimi arttırmak üzerine çalışmalar yaptık ama yetersiz kaldık. İç tüketimi artırırken, kapasiteler de bir yandan arttı. Irak kapısı ve Ramazan ayının durgunluğu ile yaz döneminin durgunluğu bir araya gelince zor bir durum oluştu” şeklinde konuştu.

İç pazarda kişi başı yıllık yumurta tüketiminin 224 olduğunu belirten İbrahim Afyon şöyle konuştu: “Biz tüketim miktarını, kişi başı yıllık 265’e çıkarabilirsek, sektör mevcut kapasitesi ile devam edebilir. Bu rakamlar zaten olması gereken seviyelerdir.

Sektörde beklenen yapılanma, iyileştirme gerçekleşmediği için bugün zor bir dönemdeyiz. Yumurta üretimi son yıllarda cazip bir yatırım gibi görüldü ve yabancı sermaye yatırımı da aldığı için gereğinden fazla büyüdü. Üretimde, tüketimde, tedarikte planlamayı beceremedik. Temel problemimiz budur aslında. Irak pazarı önemli pazardı ve bu pazar kapanınca da kapasite fazlası sorunumuz oldu. Dolayısıyla sıkıntılı bir süreç... Bu krizden zarar görenlerimiz olabilir ama birlikte ve planlı olarak hareket edebilirsek en az zarar ile atlatmamız mümkün.”

İstanbul Ticaret Borsası

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Eyfel Kulesi’nden sadece 25 metre kısa Eyfel Kulesi’nden sadece 25 metre kısa Çoruh Nehri üzerine inşa edilen Yusufeli Barajı 270 metre gövde yüksekliğiyle dü..
Anne babalara yeni uygulama Anne babalara yeni uygulama Türkiye’deki yazılımcılar tarafından geliştirilen Prima Kulübü mobil uygulaması..
Türkiye metal şekillendirme makinaları üretiminde dünyada iyi bir konuma geliyor Türkiye metal şekillendirme makinaları üretiminde dünyada iyi bir konuma geliyor Türkiye’de genelinde 1171 Ar-Ge Merkezi bulunurken, Tasarım Merkezi sayısı 347 o..
Bakan Selçuk, Ulusal Çocuk Günü Etkinliklerine Katılmak Üzere Endonezya’da Bakan Selçuk, Ulusal Çocuk Günü Etkinliklerine Katılmak Üzere Endonezya’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, temaslarda bulunma..
  Ekonomi HABERLERİ
Filyos'a 1,5 Milyar Dolarlık yatırım Filyos'a 1,5 Milyar Dolarlık yatırım Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Filyos Endüstri ve Liman Bölgesi'ni..
Katılım bankaları 6 kalemde mevduat bankalarından olumlu yönde ayrışmaktalar Katılım bankaları 6 kalemde mevduat bankalarından olumlu yönde ayrışmaktalar Katılım bankalarının faaliyet gösterdiği Türk Bankacılık Sistemi içerisindeki en..
Fatih Boz: “Yaklaşık 800 adam / gün tasarruf öngörüyoruz” Fatih Boz: “Yaklaşık 800 adam / gün tasarruf öngörüyoruz” Albaraka, teminat mektubu işlemlerini E-İhale ve E-Mektup kapsamında elektronik ..
Mücahit Gündebahar: “20 ülkede BOA kullanılacak” Mücahit Gündebahar: “20 ülkede BOA kullanılacak” Kuveyt Türk tarafından kurulan teknoloji şirketi Architecht Bilişim, bu yıl 20’n..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
‘Geleceğin antikaları’ Hünkar Kasrı’nda ‘Geleceğin antikaları’ Hünkar Kasrı’nda İstanbul Ticaret Odası kültürel mirasımıza sahip çıkmaya devam ediyor. İki hafta..
Millet iradesine el uzatılamaz Millet iradesine el uzatılamaz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca..
İhracatta kadın ve genç girişimci seferberliği İhracatta kadın ve genç girişimci seferberliği Ticaret Bakanlığı Kadın ve Genç Girişimciler İhracat Daire Başkanlığı, dijital d..
Darülaceze ‘sosyal şehir’ kuracak Darülaceze ‘sosyal şehir’ kuracak Bugüne kadar 30 bini çocuk, 72 bin kişiye ‘şefkat yuvası’ olan Darülaceze, halen..
  Söyleşi HABERLERİ
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi için Son Başvuru Tarihi 1 Ağustos Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi için Son Başvuru Tarihi 1 Ağustos Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST İstanbul kapsam..
İzmir, ilk yarıyılda makine sektörünün ihracatından yüzde 7’lik pay aldı İzmir, ilk yarıyılda makine sektörünün ihracatından yüzde 7’lik pay aldı Türkiye makine sektörü 2019’un ilk yarısında geçtiğimiz döneme göre ihracatını y..
Batı Karadeniz yapı, dekorasyon ve mobilya Fuarı kapılarını açtı Batı Karadeniz yapı, dekorasyon ve mobilya Fuarı kapılarını açtı Batı Karadeniz Yapı, Dekorasyon ve Mobilya Fuarı, kapılarını açtı. Bu yıl üçüncü..
İzmir, ilk yarıyılda makine sektörünün ihracatından yüzde 7’lik pay aldı İzmir, ilk yarıyılda makine sektörünün ihracatından yüzde 7’lik pay aldı Türkiye makine sektörü 2019’un ilk yarısında geçtiğimiz döneme göre ihracatını y..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı İSTİB Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral, Tarım ve Orman Bakanlığının kısa, orta..
Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Gaziosmanpaşa’da 13 bölgede kentsel dönüşümün startını verdiklerini belirten Çev..
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
  Projeler HABERLERİ
“Sağlık sporda, bağlan hayata” Projesinin tanıtımı yapıldı “Sağlık sporda, bağlan hayata” Projesinin tanıtımı yapıldı “Sağlık Sporda, Bağlan Hayata” isimli projesiyle Avrupa Birliği’nden (AB) 129 bi..
Yatırımcının hedefinde yeni konut projeleri var Yatırımcının hedefinde yeni konut projeleri var Konut projelerini tek çatı altında toplayan Hürriyet Emlak Projeland verilerinde..
 ‘REIDIN-GYODER yeni konut fiyat endeksi’ Haziran Ayı sonuçları açıklandı ‘REIDIN-GYODER yeni konut fiyat endeksi’ Haziran Ayı sonuçları açıklandı Markalı konut projelerinde satışların %7’si yabancıya yapıldı
Şehirleri onlara hayat oluyor Şehirleri onlara hayat oluyor Esenler'de yaşayan engelliler, kronik hastalığı olan vatandaşlar ve yaşlılar, “Ş..
  Spor HABERLERİ
İBB Yaz Spor Okulları’nda 12 bin çocuk ücretsiz eğitim görüyor İBB Yaz Spor Okulları’nda 12 bin çocuk ücretsiz eğitim görüyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin okul spor salonlarında gelenekselleşen ücrets..
Eyüpsultanlı Çocuklar Karate Öğreniyor Eyüpsultanlı Çocuklar Karate Öğreniyor Eyüpsultan Belediyesi tarafından çocukların tatillerini daha verimli geçirebilme..
İstanbul Boğazı Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Coşkusunu 31. kez Yaşayacak İstanbul Boğazı Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Coşkusunu 31. kez Yaşayacak Türkiye'nin ve İstanbul'un tanıtımına 30 yıldır önemli katkı sunan ve “Dünyanın ..
 Satrançta, Kızlardan Avrupa ikinciliği Satrançta, Kızlardan Avrupa ikinciliği TSF Başkanı Gülkız Tulay: “Geleceğin yıldızları, Avrupa’da başarıdan başarıya ko..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı