HABER AKIŞI

Yumurta fiyatları bizde düştü Irak’ta yükseldi

 Tarih: 19-06-2019 10:14:39
Tavukçuluk sektörü “VIV Türkiye 2019 Tavukçuluk Teknolojileri Uluslararası İhtisas Fuarı”nda buluştu

Türk ve dünya kanatlı sektörü “VİV Türkiye 2019 Tavukçuluk Teknolojileri Uluslararası İhtisas Fuarı”nda buluştu. İstanbul Fuar Merkezi Salon 9-10-11’de gerçekleştirilen fuar VU Exhibitons ortaklığı altında HKF Fuarcılık organizasyonu ile gerçekleştirildi.

9. kez gerçekleştirilen ”VİV Türkiye 2019 Tavukçuluk Teknolojileri Uluslararası İhtisas Fuarı” üç gün süresince Türkiye ve Dünya kanatlı sektörünün temsilcilerini ağırladı.

Alınan bilgiye göre katılımcıların %59’u yabancı olurken, yaklaşık 13 bin misafir ağırlandığı belirtiliyor.

Sektörün önde gelen isimleri tarafından açılışı yapılan fuara Irak pazarındaki gelişmeler damgasını vurdu.

Irak Hükümetinin mayıs ayı başında yumurta ithalatına getirdiği yasak, yumurta üreticilerini zor durumda bıraktı. Alınan bilgiye göre yumurta sektörü, Irak hükümetinin kararından önce üretiminin yaklaşık üçte birini ihraç ediyordu. Karar sonrasında üreticilerin yumurtanın tamamını iç pazarda maliyetinin altında satmak zorunda kaldıkları belirtildi.

İSTİB 21. Yumurta Ticareti Meslek Komitesi Üyesi Naci Yıldırım

VİV Türkiye 2019 Tavukçuluk Teknolojileri Uluslararası İhtisas Fuarında görüştüğümüz İstanbul Ticaret Borsası 21. Yumurta Ticareti Meslek Komitesi Üyesi Naci Yıldırım, bu türlü organizasyonların 1 ya da 2 yıl önceden planlanıyor olduğunu, ancak şu andaki krizi sektörün öngöremediğini belirterek “Şu andaki kriz Irak’ın kapıları kapatması ile ilgili.  Biz normalde ürettiğimiz yumurtanın %25-30’unu Irak’a ihraç ediyorduk. Mayıs ayı itibarıyla Irak, kendi üreticilerini koruma maksadı ile yumurta ithalatına yasak koydu. Dolayısı ile fuar şu anda bu durumun yarattığı huzursuzluk ile geçiyor” dedi. 

Bizde fiyatlar düştü, Irakta iki katına çıktı.

Naci Yıldırım şöyle konuştu: “Irak’ta yapılan üretim kendi tüketimlerinin % 20’sini karşılıyor. Bizde fiyatlar yarı yarıya düşerken üretici % 50’nin üzerinde zarar ederken, şu anda yumurta tedarik edemediğinden Irak’ta fiyatlar yükselmeye başladı. 360 adet yumurta Mayıs ayında 20 dolarken şimdi 42 dolar. Orada iki katı çünkü tedarik edemiyorlar. Alternatif pazarlar için çalışmamız var ama şu anda bizim yaptığımız ihracatın % 20’sine tekabül eder.

Irak’a çok güçlü bir şekilde yani haftalık yaklaşık 90/100 milyon civarında yumurta veriyorduk. Bu büyük bir rakam... Şu anda Suriye’de de sıkıntı var. Irak’ta rahattık, gayet iyi gidiyorduk. Avrupa Birliği tarafına veremiyoruz; çünkü AB ülkelerinin çoğu, özellikle Almanya ve Hollanda üretici.”

Üretim Planlamasında Geç Kaldık

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Afyon da yumurta sektörü için ihracatın önemine dikkat çekerek, Sektörümüz senelerdir atılım içindeydi. Irak başta olmak üzere ihracat pazarı güzel yakalanmıştır. Ancak plansız yatırımlar, kapasite artışları tehlike sinyalleri çalıyor olsa da görmezden gelindi maalesef. Irakla olan ihracatın sonu gelince sektör ciddi bir krizle karşı karşıya kaldı” dedi.  

Bu sorunun çözümü için çalıştıklarını belirten İbrahim Afyon, “B planı olarak iç tüketimi arttırmak üzerine çalışmalar yaptık ama yetersiz kaldık. İç tüketimi artırırken, kapasiteler de bir yandan arttı. Irak kapısı ve Ramazan ayının durgunluğu ile yaz döneminin durgunluğu bir araya gelince zor bir durum oluştu” şeklinde konuştu.

İç pazarda kişi başı yıllık yumurta tüketiminin 224 olduğunu belirten İbrahim Afyon şöyle konuştu: “Biz tüketim miktarını, kişi başı yıllık 265’e çıkarabilirsek, sektör mevcut kapasitesi ile devam edebilir. Bu rakamlar zaten olması gereken seviyelerdir.

Sektörde beklenen yapılanma, iyileştirme gerçekleşmediği için bugün zor bir dönemdeyiz. Yumurta üretimi son yıllarda cazip bir yatırım gibi görüldü ve yabancı sermaye yatırımı da aldığı için gereğinden fazla büyüdü. Üretimde, tüketimde, tedarikte planlamayı beceremedik. Temel problemimiz budur aslında. Irak pazarı önemli pazardı ve bu pazar kapanınca da kapasite fazlası sorunumuz oldu. Dolayısıyla sıkıntılı bir süreç... Bu krizden zarar görenlerimiz olabilir ama birlikte ve planlı olarak hareket edebilirsek en az zarar ile atlatmamız mümkün.”

İstanbul Ticaret Borsası

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
İsfanbul’da ilk yarıyıl tatilinde  “eğlence” tüm hızıyla devam ediyor İsfanbul’da ilk yarıyıl tatilinde “eğlence” tüm hızıyla devam ediyor İsfanbul AVM, ilk sömestr tatilinde minik misafirleri için hazırladığı birbirind..
PTT’den öğretmenler günü’ne özel indirim sürprizi PTT’den öğretmenler günü’ne özel indirim sürprizi PTT AŞ, 24 Kasım Öğretmenler Günü için hazırladığı kampanya ile kargo taşımacılı..
Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı 65ile 74 yaş arası internet kullanan Avrupalı kişilerin Facebook, Twitter gibi s..
PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ, gazi ve şehit ailelerine APS Kurye ve Posta Kargosu gönderilerinde yüzde..
  Ekonomi HABERLERİ
Konut satışı artışında Mardin İstanbul’u 20’ye katladı! Konut satışı artışında Mardin İstanbul’u 20’ye katladı! FuzulEv’in “Gayrimenkulün 10 Yılı” araştırması, Türkiye’de son 10 yılda konut sa..
“Büyüme rakamları tarımın önemini yine gösterdi” “Büyüme rakamları tarımın önemini yine gösterdi” Bugün TÜİK tarafından açıklanan Türkiye’nin Üçüncü Çeyrek Büyüme rakamlarını değ..
Katar ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerde büyük artış Katar ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerde büyük artış İstanbul’da 27- 29 Kasım tarihleri arasında 10. kez düzenlenen Boğaziçi Zirvesi’..
Kuveyt Türk XTM ile işaret dilinde finans hizmeti Kuveyt Türk XTM ile işaret dilinde finans hizmeti Dijital dönüşümü ve insanı odağına alarak geliştirdiği projelerle sektöre öncülü..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
GİV Girişimci Buluşmaları Konuğu Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal EKŞİ oldu. GİV Girişimci Buluşmaları Konuğu Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal EKŞİ oldu. Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV) gerçekleştirmiş olduğu “Girişimci Buluşmaları”..
Arnavutluk sarsıldı, uzat elini yaralarını saralım Arnavutluk sarsıldı, uzat elini yaralarını saralım Arnavutluk’ta meydana gelen ve çok sayıda insanın etkilendiği deprem sonrası böl..
4 farklı sektörde tasarımlarıyla 4 ödül birden kazanarak rekora imza attı 4 farklı sektörde tasarımlarıyla 4 ödül birden kazanarak rekora imza attı Design Week Turkey etkinliği kapsamında yer alan Design Turkey Endüstriyel Tasar..
11 AYLIK İHRACAT 165 MİLYAR DOLARA ULAŞTI 11 AYLIK İHRACAT 165 MİLYAR DOLARA ULAŞTI Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), kasım ayı ihracat rakamlarını İstanbul’da aç..
  Söyleşi HABERLERİ
Eşref Küçükateş: “İşinizi büyütüp, Kazancınızı arttıracak “LONCA İş Buluşmaları” başlıyor. Eşref Küçükateş: “İşinizi büyütüp, Kazancınızı arttıracak “LONCA İş Buluşmaları” başlıyor. Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) ve LONCA İş Buluşmaları (LİB) Yönetim Kur..
HEFİ SAĞLIK; İş Güvenliği Kültür Bilinci gelişmelidir HEFİ SAĞLIK; İş Güvenliği Kültür Bilinci gelişmelidir HEFİ SAĞLIK Genel Müdürü Zehra Çelik: “İşyerinin ve iş görenin güvenliğini sağla..
CMŞ Tül-Perde Fabrika Satış Mağazası fiyatlarıyla dar gelirlinin yüzünü güldürecek CMŞ Tül-Perde Fabrika Satış Mağazası fiyatlarıyla dar gelirlinin yüzünü güldürecek Türkiye’de bir ilk olarak yeni bir konseptle Fabrika Satış Mağazalarını İstanbul..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Helal Zirvesi’nde “Şeriata Uyumlu Üretim ve Helal Et Kesimi” Değerlendirildi Helal Zirvesi’nde “Şeriata Uyumlu Üretim ve Helal Et Kesimi” Değerlendirildi 5. Dünya Helal Zirvesi’nde bu yıl da 100’e yakın yerli-yabancı konuşmacı helal s..
TÜRKİYE’DEKİ MÜZE SAYILARI İKİ KATA YAKIN ARTTI TÜRKİYE’DEKİ MÜZE SAYILARI İKİ KATA YAKIN ARTTI Türkiye’de 2004 yılındaki özel ve Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı tüm müzeler..
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Yıldız Teknopark’a Birincilik Ödülü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Yıldız Teknopark’a Birincilik Ödülü 7'nci Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri ödülleri sahiplerini bu..
İslam İşbirliği Teşkilatı Ülkeleri Yatırım İçin 8-9 Aralık’ta İstanbul’da Buluşuyor İslam İşbirliği Teşkilatı Ülkeleri Yatırım İçin 8-9 Aralık’ta İstanbul’da Buluşuyor Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin ev sahipliğinde, İslam İşbirliği Teşkilatı (İ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe Evleri’nde bir ayda 276 konut satıl..
Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye ..
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Şehirlerde Hava ..
Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Kocaeli’de “Beton Teknolojileri ve..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
Yenilenebilir Kaynaklardan Elektrik Üretimi Toplam Elektrik Üretiminin Yarısına Ulaştı Yenilenebilir Kaynaklardan Elektrik Üretimi Toplam Elektrik Üretiminin Yarısına Ulaştı TSKB Danışmanlık Hizmetleri, ekonomiye etkileri, global jeopolitik ilişkiler ve ..
Üç operatörün ortaklığında 5G teknolojisi İstanbul Havalimanı’nda Üç operatörün ortaklığında 5G teknolojisi İstanbul Havalimanı’nda Mobil uygulama fuarı Mobilefest bünyesinde düzenlenen MMA Innovate Summit ikinci..
10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu 10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu Cumhurbaşkanı kararıyla son üç takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 5..
Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom, IDC Yapay Zeka Ödülleri’nde birincilik ödülünün sahibi oldu. Innov..
  Spor HABERLERİ
EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK “Geleceğin Futbolcularını Yetiştiriyoruz” sloganı ile 2012 yılında kurulan Kemer..
Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Ekonomik krizlerin etkilemediği sektörlerden biri de halı sahalar. İntegral Grou..
ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! Eyüpsultan’ın köklü kulüplerinden Alibeyköyspor’un teknik direktörü Aydın Yavuz ..
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı