HABER AKIŞI

YTB Başkanı Ere: NSU Davası Almanya için bir imtihandır

 Tarih: 10-07-2018 16:30:00
YTB Başkanı Abdullah Eren, "Bu dava ırkçılığa, İslam düşmanlığına, insan haklarına, terör örgütlerine bakış açısına varıncaya kadar, Almanya'nın tüm kurumlarıyla birlikte girdiği bir imtihandır." dedi.

ANKARA - Nazlı Yüzbaşıoğlu (AA) - Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Almanya'da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde 5 yılı aşkın süredir devam eden ve yarın karar duruşması yapılacak aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının, Almanya'nın tüm kurumlarıyla birlikte girdiği bir imtihan olduğunu söyledi.

  • Almanya’da NSU davasında karar yarın
  • NSU davası mağdur yakınlarında hayal kırıklığı yarattı

YTB Başkanı Eren, NSU terör örgütü davasına ilişkin son durumu AA muhabirine değerlendirdi.

NSU adlı Neonazi terör örgütünün 2000-2007 yıllarında Almanya'nın farklı şehirlerinde sekiz Türk vatandaşı ile bir Yunan vatandaşını ve bir Alman polis memurunu katletmesine ilişkin davanın karar duruşmasının yarın Münih Yüksek Ceza Mahkemesinde görüleceğini hatırlatan Eren, "Katledilen vatandaşlarımızın acısını yaşıyoruz. Fakat bu acının yanında NSU davasının şimdiye kadar aydınlatılmamış olmasının da acısını yaşıyoruz." dedi.

Davanın 2013 yılında başladığını ve 437 duruşmanın geride kaldığını vurgulayan Eren, "Gerek kurban yakınları gerekse Almanya'da yaşayan Türk kamuoyu, ırkçılığın Almanya'da nasıl korkunç bir seviyeye ulaşabildiğinin en önemli kanıtı olan bu cinayetler zincirinin tüm ayrıntılarıyla aydınlatılmasını bekliyor. Davaya ilişkin yargı süreci, çok sayıda cinayet ve eylem gerçekleştirildiği belirlenmesine ve gizli bağlantıların ortaya çıkmasına rağmen bizleri her seferinde hayal kırıklığına uğrattı." değerlendirmesinde bulundu.

"NSU cinayetlerinin kurumsal boyutunun aydınlatılması gerek"

YTB'nin, Almanya tarihinde 2. Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük ırkçı terör faaliyeti olarak tanımlanan NSU terör örgütü davasını yakından takip ettiğini ve duruşmalara katılarak kurbanların aileleriyle görüştüğünü belirten Eren, "YTB ayrıca kurban ailelerini temsil eden ve davanın takibinde etkin rol oynayan avukatlarla iletişim halinde olmuş ve avukatların Türkiye'de çeşitli konferanslar vermesini koordine etmiştir. YTB, NSU terör örgütünün kurumsal yapısı ve kurumsal ırkçılığın gerçek boyutlarıyla aydınlatılması talebini Almanya ile yapılan ikili görüşmelerde defaten vurgulamış ve bu minvalde NSU davalarını araştıran Alman Eyalet/Federal Meclis Araştırma Komisyonları YTB'de iki ayrı görüşme gerçekleştirmiştir." diye konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 2012 yılının şubat ayında düzenlenen anma töreninde mağdurlara "NSU cinayetlerini aydınlatma, suç ortakları ile azmettiricileri ortaya çıkarma ve tüm suçluların hak ettikleri cezaya çarptırılmasını sağlama" sözü verdiğini hatırlatan Eren, davanın tam anlamıyla aydınlatılmış olması için olayın kurumsal boyutlarının da ortaya konulması gerektiğini söyledi.

Yargılamanın sadece 5 kişi ile sınırlı tutulmasının ve kamu personelleri ile kurumların soruşturmanın dışında tutulmasının, adaletin tecelli edip etmediğine ilişkin soru işaretleri barındırdığını belirten Eren, devletin yakın gözetiminde olmasına rağmen NSU'nun, 2000-2011 arasında Almanya'nın birçok eyaletinde gasp, cinayet ve hırsızlık gibi çeşitli suçları hiçbir engele takılmadan işlediğine dikkati çekti.

Eren, "Gelinen noktada terör örgütü ağının birçok kamu kurum ve kişisini kapsayacak şekilde geniş olduğunun ortaya çıkmasına rağmen, kovuşturmanın intihar eden sanıklardan Mundtot ve Bönhardt ile yargılanan baş sanık Zschaepe ile suçlara yardım yataklık eden bir iki kişiyle sınırlandırıldığı görülmüştür." dedi.

"NSU terör örgütüne yardım eden kişiler ortaya çıkarılmalı"

Soruşturma ve yargılama sürecinde NSU terör hücresiyle bağlantılı birçok iç istihbarat çalışanı ve muhbirin tespit edildiğini vurgulayan Eren, şöyle devam etti:

"1990’lı yıllardan itibaren NSU örgütünün varlığını, cinayet planları ve kimler oldukları konusunda devletin ilgili birimlerinin bilgi sahibi olmasına karşın gerekli önlemleri almayarak işlenen seri cinayetlere kurumsal ırkçılık saikiyle göz yumulduğu, failler ile destekleyicilerini bu süreçte tutuklamayan ve cinayetleri önlemeyen devletin de bu cinayetlerde sorumluluğu olduğu görülmüş ancak bu hususlar yargılamada örtbas edilerek, bu minvalde Alman istihbarat birimlerinin mensupları soruşturma ve yargılama dışında tutularak, NSU terör örgütünün bütün yönleriyle aydınlatılması engellenmiştir. NSU cinayetleri yargılamada bireysel ve adli bir vakaya indirgenmiş ve bu cinayetlerde emniyet güçleri ile iç istihbarat birimlerinin NSU örgütüyle içli-dışlı ilişkileri ile kurumsal ırkçılık sorunu yargılama dışında tutulmuştur."

NSU davasının tüm boyutlarıyla aydınlatılmadığının uzmanların da ortak görüşü olduğunu vurgulayan Eren, "Kararın 11 Temmuz 2018 tarihinde açıklanmasıyla NSU davası sonlanmış olmayacaktır. NSU terör örgütüne devletin ilgili birimlerinde görev yapan kişiler dahil olmak üzere yardım eden kişilerin ortaya çıkartılması, bunların gerekli cezaları almaları ve davanın aydınlatılması için çalışmalara devam edilmelidir. Bu davada bizim ve toplumumuzun beklentisi, ırkçıları değil ırkçılık mağdurlarını cesaretlendiren ve yabancıların sisteme güvenmelerini ve topluma katılımlarını teşvik eden bir karardır." değerlendirmesinde bulundu.

NSU cinayetlerinin kurumsal boyutunun tamamen yargılama dışında tutulmasının davaya ilişkin soru işaretlerini çoğaltırken kamu vicdanını da ciddi derecede rahatsız ettiğini vurgulayan Eren, "NSU davasında, soruşturma sürecinde emniyet güçleri ırkçılığı, yargılama sürecinde de mahkeme kurumsal ırkçılığı göz ardı etmiştir." dedi.

"NSU davası Almanya için bir imtihandır"

Dava sürecinin Almanya için bir samimiyet testi olduğunu ifade eden Eren, "Bu dava ırkçılığa, İslam düşmanlığına, insan haklarına, terör örgütlerine bakış açısına varıncaya kadar, Almanya'nın tüm kurumlarıyla birlikte girdiği bir imtihanıdır. Zira olay, sadece ırkçı motivasyonla işlenmiş bireysel bir cinayetler serisi değildir. NSU davasında kurumsal ırkçılıktan söz edilmesi, Alman istihbaratının örgüt mensuplarıyla kurduğu içli dışlı ilişkinin yargılama mercilerince aydınlatılması beklenmektedir." diye konuştu.

Eren, ırkçılık ve İslam karşıtlığı saikiyle suç işleyen faillerin gerekli cezaları almasının ve kurumsal ırkçılığın her düzeyde önlenmesinin Almanya'daki göçmen toplumlarının ve ülkede 3,5 milyon diasporası olan Türkiye'nin haklı beklentisi olduğunu söyledi.

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
resim yok BM Genel Sekreteri Guterres'ten dünya liderlerine iş birliği çağrısı BM Genel Sekreteri Guterres, dünya liderlerine en çok ihtiyaç duyulan bu dönemde..
Müzeler öğretmenlere ücretsiz olacak Müzeler öğretmenlere ücretsiz olacak Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, öğretmenlerin 24 Kasım'dan itibaren müzeleri ücre..
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: Tarım Kart ile çiftçi hızlı ve kaliteli hizmet alacak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: Tarım Kart ile çiftçi hızlı ve kaliteli hizmet alacak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Tarım Kart ile çiftçimiz hızlı, güvenli..
Statülerini göstermek için kafataslarının şekli değiştirilmiş Statülerini göstermek için kafataslarının şekli değiştirilmiş UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'n..
  Ekonomi HABERLERİ
Dövizle kira 30 gün içinde TL’ye çevrilecek Dövizle kira 30 gün içinde TL’ye çevrilecek Dövizle kiralamalarda yeniden düzenlenecek sözleşmelerde baz alınacak belirli bi..
Bakan Albayrak Amerikalı iş adamlarıyla buluştu Bakan Albayrak Amerikalı iş adamlarıyla buluştu Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Türkiye'nin borçlanma bakımından diğer yüksele..
Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Miyajima: Türkiye ve Japonya arasındaki STA hızlandırıldı Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Miyajima: Türkiye ve Japonya arasındaki STA hızlandırıldı Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Miyajima, "Türkiye ve Japonya arasındaki serbest ..
'Kara tren'den YHT'ye demiryolu serüveni 'Kara tren'den YHT'ye demiryolu serüveni Anadolu'nun çelik rayları 162 yıl önce "kara tren"le tanışırken giderek genişley..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Çinli sanatçılar için Türkiye huzurlu ve güvenli Çinli sanatçılar için Türkiye huzurlu ve güvenli Yunus Emre Enstitüsü Türkiye'nin turistik ve kültürel zenginliğini yerinde göste..
TÜRKİYE İMSAD İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ BİLEŞİK ENDEKSİ AĞUSTOS AYI SONUÇLARI AÇIKLANDI TÜRKİYE İMSAD İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ BİLEŞİK ENDEKSİ AĞUSTOS AYI SONUÇLARI AÇIKLANDI Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Ağustos ayında 90,07 pu..
Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan’dan Açıklama: Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan’dan Açıklama: “Yangın güvenliğinde öncelikli hedef, binalarımızda yangın oluşma riskini minimi..
YENİDER ve MİYHİP Osman Balta’yı ziyaret etti YENİDER ve MİYHİP Osman Balta’yı ziyaret etti Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) ziyareti Genel Başkan Osman BALTA’nın ev sahipl..
  Söyleşi HABERLERİ
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
İŞKUR’un KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Workinton’da Başladı İŞKUR’un KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Workinton’da Başladı Workinton, Türkiye İş Kurumu İŞKUR’u, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştir..
MASAL DÜĞÜNLERİNİN ADRESİ MASAL DÜĞÜNLERİNİN ADRESİ 5 Eylül Çarşamba günü Feriye Palace’da basın mensuplarıyla bir araya gelen KM Ev..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Takım tezgahları sektörü Maktek 2018 için ‘yek vücut’ oldu Takım tezgahları sektörü Maktek 2018 için ‘yek vücut’ oldu Takım tezgahları sektörü, son dönemde yaşanan ekonomik çalkantıya rağmen MAKTEK ..
PTT’den Dev Atılım: Drone’la Kargo Teslimatı PTT’den Dev Atılım: Drone’la Kargo Teslimatı Yaklaşık iki asırlık tecrübesini dijital çağın gerekleri doğrultusunda geliştiri..
Gençlerin Hayalleri, İstanbul Yeni Havalimanı’nda Göklere Yükseldi Gençlerin Hayalleri, İstanbul Yeni Havalimanı’nda Göklere Yükseldi İGA’nın bu yıl üçüncüsünü düzenlediği ‘İstanbul Liselerarası Model UçakYarışması..
TEKNOFEST'TE GAZİOSMANPAŞA RÜZGÂRI ESECEK TEKNOFEST'TE GAZİOSMANPAŞA RÜZGÂRI ESECEK Gaziosmanpaşa Belediyesi, ROBOGOP Projesi ile geleceğin milli yazılımcılarını ye..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
Doküman peşinden koşma devri bitti Doküman peşinden koşma devri bitti İşletmeler için iş yükü olan imza takibini sorun olmaktan çıkaran İmzala-Gönder,..
Anadolu Ajansından İran ve G. Kore Ajanslarıyla İş Birliği Anadolu Ajansından İran ve G. Kore Ajanslarıyla İş Birliği Bölgesel ve global ağını genişleten Anadolu Ajansı Asya ve Ortadoğu’nun iki önem..
TÜRKİYE ve GÜNEY KORE MÜTEAHHİTLERİ  GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR TÜRKİYE ve GÜNEY KORE MÜTEAHHİTLERİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ve Güney Kore Müteahhitler Birliği (CAK), imz..
Van’da siber güvenlik eğitimi Van’da siber güvenlik eğitimi Van Bilişimciler Derneği’nin düzenlediği Etik Hacker Kampı tamamlandı. ESET’in a..
  Spor HABERLERİ
Buz pateninde altın madalya Buz pateninde altın madalya Milli sporcular Berk Akalın ve Nicole Kelly, ABD'de düzenlenen Challenge Kupası ..
Türkiye modern statlarıyla EURO 2024'ü istiyor Türkiye modern statlarıyla EURO 2024'ü istiyor 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliğine aday olan Türkiye, 9 şehirdeki 10 ..
Okçulukta hedef dünya kupası finalleri Okçulukta hedef dünya kupası finalleri Okçuluk Milli Takımı, Samsun'da yapılacak Dünya Kupası Finallerinde altın madaly..
A Milliler gruptaki son maçında mağlup A Milliler gruptaki son maçında mağlup A Milli Kadın Basketbol Takımı, 2018 FIBA Dünya Kupası B Grubu üçüncü ve son maç..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı