HABER AKIŞI

YTB Başkanı Ere: NSU Davası Almanya için bir imtihandır

 Tarih: 10-07-2018 16:30:00
YTB Başkanı Abdullah Eren, "Bu dava ırkçılığa, İslam düşmanlığına, insan haklarına, terör örgütlerine bakış açısına varıncaya kadar, Almanya'nın tüm kurumlarıyla birlikte girdiği bir imtihandır." dedi.

ANKARA - Nazlı Yüzbaşıoğlu (AA) - Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Almanya'da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde 5 yılı aşkın süredir devam eden ve yarın karar duruşması yapılacak aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının, Almanya'nın tüm kurumlarıyla birlikte girdiği bir imtihan olduğunu söyledi.

  • Almanya’da NSU davasında karar yarın
  • NSU davası mağdur yakınlarında hayal kırıklığı yarattı

YTB Başkanı Eren, NSU terör örgütü davasına ilişkin son durumu AA muhabirine değerlendirdi.

NSU adlı Neonazi terör örgütünün 2000-2007 yıllarında Almanya'nın farklı şehirlerinde sekiz Türk vatandaşı ile bir Yunan vatandaşını ve bir Alman polis memurunu katletmesine ilişkin davanın karar duruşmasının yarın Münih Yüksek Ceza Mahkemesinde görüleceğini hatırlatan Eren, "Katledilen vatandaşlarımızın acısını yaşıyoruz. Fakat bu acının yanında NSU davasının şimdiye kadar aydınlatılmamış olmasının da acısını yaşıyoruz." dedi.

Davanın 2013 yılında başladığını ve 437 duruşmanın geride kaldığını vurgulayan Eren, "Gerek kurban yakınları gerekse Almanya'da yaşayan Türk kamuoyu, ırkçılığın Almanya'da nasıl korkunç bir seviyeye ulaşabildiğinin en önemli kanıtı olan bu cinayetler zincirinin tüm ayrıntılarıyla aydınlatılmasını bekliyor. Davaya ilişkin yargı süreci, çok sayıda cinayet ve eylem gerçekleştirildiği belirlenmesine ve gizli bağlantıların ortaya çıkmasına rağmen bizleri her seferinde hayal kırıklığına uğrattı." değerlendirmesinde bulundu.

"NSU cinayetlerinin kurumsal boyutunun aydınlatılması gerek"

YTB'nin, Almanya tarihinde 2. Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük ırkçı terör faaliyeti olarak tanımlanan NSU terör örgütü davasını yakından takip ettiğini ve duruşmalara katılarak kurbanların aileleriyle görüştüğünü belirten Eren, "YTB ayrıca kurban ailelerini temsil eden ve davanın takibinde etkin rol oynayan avukatlarla iletişim halinde olmuş ve avukatların Türkiye'de çeşitli konferanslar vermesini koordine etmiştir. YTB, NSU terör örgütünün kurumsal yapısı ve kurumsal ırkçılığın gerçek boyutlarıyla aydınlatılması talebini Almanya ile yapılan ikili görüşmelerde defaten vurgulamış ve bu minvalde NSU davalarını araştıran Alman Eyalet/Federal Meclis Araştırma Komisyonları YTB'de iki ayrı görüşme gerçekleştirmiştir." diye konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 2012 yılının şubat ayında düzenlenen anma töreninde mağdurlara "NSU cinayetlerini aydınlatma, suç ortakları ile azmettiricileri ortaya çıkarma ve tüm suçluların hak ettikleri cezaya çarptırılmasını sağlama" sözü verdiğini hatırlatan Eren, davanın tam anlamıyla aydınlatılmış olması için olayın kurumsal boyutlarının da ortaya konulması gerektiğini söyledi.

Yargılamanın sadece 5 kişi ile sınırlı tutulmasının ve kamu personelleri ile kurumların soruşturmanın dışında tutulmasının, adaletin tecelli edip etmediğine ilişkin soru işaretleri barındırdığını belirten Eren, devletin yakın gözetiminde olmasına rağmen NSU'nun, 2000-2011 arasında Almanya'nın birçok eyaletinde gasp, cinayet ve hırsızlık gibi çeşitli suçları hiçbir engele takılmadan işlediğine dikkati çekti.

Eren, "Gelinen noktada terör örgütü ağının birçok kamu kurum ve kişisini kapsayacak şekilde geniş olduğunun ortaya çıkmasına rağmen, kovuşturmanın intihar eden sanıklardan Mundtot ve Bönhardt ile yargılanan baş sanık Zschaepe ile suçlara yardım yataklık eden bir iki kişiyle sınırlandırıldığı görülmüştür." dedi.

"NSU terör örgütüne yardım eden kişiler ortaya çıkarılmalı"

Soruşturma ve yargılama sürecinde NSU terör hücresiyle bağlantılı birçok iç istihbarat çalışanı ve muhbirin tespit edildiğini vurgulayan Eren, şöyle devam etti:

"1990’lı yıllardan itibaren NSU örgütünün varlığını, cinayet planları ve kimler oldukları konusunda devletin ilgili birimlerinin bilgi sahibi olmasına karşın gerekli önlemleri almayarak işlenen seri cinayetlere kurumsal ırkçılık saikiyle göz yumulduğu, failler ile destekleyicilerini bu süreçte tutuklamayan ve cinayetleri önlemeyen devletin de bu cinayetlerde sorumluluğu olduğu görülmüş ancak bu hususlar yargılamada örtbas edilerek, bu minvalde Alman istihbarat birimlerinin mensupları soruşturma ve yargılama dışında tutularak, NSU terör örgütünün bütün yönleriyle aydınlatılması engellenmiştir. NSU cinayetleri yargılamada bireysel ve adli bir vakaya indirgenmiş ve bu cinayetlerde emniyet güçleri ile iç istihbarat birimlerinin NSU örgütüyle içli-dışlı ilişkileri ile kurumsal ırkçılık sorunu yargılama dışında tutulmuştur."

NSU davasının tüm boyutlarıyla aydınlatılmadığının uzmanların da ortak görüşü olduğunu vurgulayan Eren, "Kararın 11 Temmuz 2018 tarihinde açıklanmasıyla NSU davası sonlanmış olmayacaktır. NSU terör örgütüne devletin ilgili birimlerinde görev yapan kişiler dahil olmak üzere yardım eden kişilerin ortaya çıkartılması, bunların gerekli cezaları almaları ve davanın aydınlatılması için çalışmalara devam edilmelidir. Bu davada bizim ve toplumumuzun beklentisi, ırkçıları değil ırkçılık mağdurlarını cesaretlendiren ve yabancıların sisteme güvenmelerini ve topluma katılımlarını teşvik eden bir karardır." değerlendirmesinde bulundu.

NSU cinayetlerinin kurumsal boyutunun tamamen yargılama dışında tutulmasının davaya ilişkin soru işaretlerini çoğaltırken kamu vicdanını da ciddi derecede rahatsız ettiğini vurgulayan Eren, "NSU davasında, soruşturma sürecinde emniyet güçleri ırkçılığı, yargılama sürecinde de mahkeme kurumsal ırkçılığı göz ardı etmiştir." dedi.

"NSU davası Almanya için bir imtihandır"

Dava sürecinin Almanya için bir samimiyet testi olduğunu ifade eden Eren, "Bu dava ırkçılığa, İslam düşmanlığına, insan haklarına, terör örgütlerine bakış açısına varıncaya kadar, Almanya'nın tüm kurumlarıyla birlikte girdiği bir imtihanıdır. Zira olay, sadece ırkçı motivasyonla işlenmiş bireysel bir cinayetler serisi değildir. NSU davasında kurumsal ırkçılıktan söz edilmesi, Alman istihbaratının örgüt mensuplarıyla kurduğu içli dışlı ilişkinin yargılama mercilerince aydınlatılması beklenmektedir." diye konuştu.

Eren, ırkçılık ve İslam karşıtlığı saikiyle suç işleyen faillerin gerekli cezaları almasının ve kurumsal ırkçılığın her düzeyde önlenmesinin Almanya'daki göçmen toplumlarının ve ülkede 3,5 milyon diasporası olan Türkiye'nin haklı beklentisi olduğunu söyledi.

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Türkiye açıklaması ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Türkiye açıklaması ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD ve Türkiye arasında oluşan pozitif ilişkil..
Trump'tan Kaşıkçı açıklaması Trump'tan Kaşıkçı açıklaması Trump, ABD istihbaratının Kaşıkçı cinayeti bilgilerini değerlendirmeye devam ett..
Soğan depolarına denetimler yapıldı Soğan depolarına denetimler yapıldı Soğan fiyatlarına ilişkin spekülatif hareketlerin oluşması üzerine soğan depolar..
ABD'den getirilen FETÖ şüphelisi tutuklandı ABD'den getirilen FETÖ şüphelisi tutuklandı ABD'den sınır dışı edilen FETÖ'nün çatı kuruluşu Raindrop Vakfı'nın eski yönetic..
  Ekonomi HABERLERİ
Borsa, günü düşüşle tamamladı Borsa, günü düşüşle tamamladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 3,05 değer kaybıyla 91.686,35 pua..
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Cari rakamlarda tüm zamanların rekoru kırılabilir Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Cari rakamlarda tüm zamanların rekoru kırılabilir Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, "Ekim ayında cari fazla vereceğimizi birçok or..
Zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor Zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunl..
Borsadaki bankaların 9 aylık karı yüzde 8,9 arttı Borsadaki bankaların 9 aylık karı yüzde 8,9 arttı Borsada işlem gören 10 mevduat bankasının net kârı, bu yılın 9 ayında 2017'nin a..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İç pazar gerilemede, ihracat artışta İç pazar gerilemede, ihracat artışta Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Ekim ayında bir önceki ..
ÜÇ BAŞKAN BİR ARADA ÜÇ BAŞKAN BİR ARADA Ankara Milletvekili Barış Aydın,TÜGİAD Ankara’nın konuğu olarak Yönetim Kurulu Ü..
Bİ’LİRA, BİR HAYAT Bİ’LİRA, BİR HAYAT Yeşilay’ın ‘Bağımlılığa değil, bağımlılıkla mücadeleye destek olun’ çağrısıyla b..
MÜSİAD Cezayir temsilciliği açıldı MÜSİAD Cezayir temsilciliği açıldı Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), dünyanın her noktasına ulaşma ..
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
BtcTurk, Türkiye Sermaye Piyasaları Kongre’sinde Yer Aldı BtcTurk, Türkiye Sermaye Piyasaları Kongre’sinde Yer Aldı Türkiye’nin ilk ve en büyük kripto para alım satım platformu BtcTurk’ün CEO’su Ö..
Kimya Sanayi, TURKCHEM’de Buluştu Kimya Sanayi, TURKCHEM’de Buluştu Kimya sektörünün Türkiye ve EMEA Bölgesi’ndeki en geniş kapsamlı, Avrasya Bölges..
Makine Sektörünün Bursa Buluşması “250 Milyon TL’lik İş Hacmi Hedefliyor” Makine Sektörünün Bursa Buluşması “250 Milyon TL’lik İş Hacmi Hedefliyor” Metal İşleme Teknolojileri, Kaynak Teknolojileri , Saç İşleme Teknolojileri ve..
Smart Future Expo Zirve ve Sergisi Smart Future Expo Zirve ve Sergisi Türkiye'nin ilk ve en kapsamlı akıllı teknolojiler etkinliği olan "Smart Future ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Mahalle Buluşmaları kapsamında Sarıgöl Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Ba..
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
  Projeler HABERLERİ
MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı Limak Vakfı tarafından fon desteği sağlanan Boğaziçi Üniversitesi ve Massachuset..
Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı’nın İngiltere’deki merkez ofisi Ant Yapı UK; 20-22 Eaton Place Konut Pr..
Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 günlük eylem planı kapsamında y..
‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ ‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hız..
  Spor HABERLERİ
Türkiye hazırlık maçında Ukrayna ile berabere kaldı Türkiye hazırlık maçında Ukrayna ile berabere kaldı A Milli Futbol Takımı, hazırlık maçında konuk ettiği Ukrayna ile 0-0 berabere ka..
resim yok Bedelli askerlikten 853 futbolcu yararlanacak Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneğ, 853 profesyonel futbolcunun bedelli aske..
Trabzonspor'a Kucka'dan kötü haber Trabzonspor'a Kucka'dan kötü haber Trabzonspor'da, Slovakya Milli Takımı'nda sakatlanan Kucka'nın 3-6 hafta süreyle..
Galatasaray İtalya deplasmanında Galatasaray İtalya deplasmanında Sarı-kırmızılı erkek basketbol takımı, ULEB Avrupa Kupası'nda yarın Germani Bres..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Motorlu araçların tamir, bakım, üretim ve montaj ko..
Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Türkiye’nin en büyük ve en çok şubesi olan Gayri Menkul Danışmanlık Firmalarında..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı