HABER AKIŞI

YTB Başkanı Ere: NSU Davası Almanya için bir imtihandır

 Tarih: 10-07-2018 16:30:00
YTB Başkanı Abdullah Eren, "Bu dava ırkçılığa, İslam düşmanlığına, insan haklarına, terör örgütlerine bakış açısına varıncaya kadar, Almanya'nın tüm kurumlarıyla birlikte girdiği bir imtihandır." dedi.

ANKARA - Nazlı Yüzbaşıoğlu (AA) - Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Almanya'da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde 5 yılı aşkın süredir devam eden ve yarın karar duruşması yapılacak aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının, Almanya'nın tüm kurumlarıyla birlikte girdiği bir imtihan olduğunu söyledi.

  • Almanya’da NSU davasında karar yarın
  • NSU davası mağdur yakınlarında hayal kırıklığı yarattı

YTB Başkanı Eren, NSU terör örgütü davasına ilişkin son durumu AA muhabirine değerlendirdi.

NSU adlı Neonazi terör örgütünün 2000-2007 yıllarında Almanya'nın farklı şehirlerinde sekiz Türk vatandaşı ile bir Yunan vatandaşını ve bir Alman polis memurunu katletmesine ilişkin davanın karar duruşmasının yarın Münih Yüksek Ceza Mahkemesinde görüleceğini hatırlatan Eren, "Katledilen vatandaşlarımızın acısını yaşıyoruz. Fakat bu acının yanında NSU davasının şimdiye kadar aydınlatılmamış olmasının da acısını yaşıyoruz." dedi.

Davanın 2013 yılında başladığını ve 437 duruşmanın geride kaldığını vurgulayan Eren, "Gerek kurban yakınları gerekse Almanya'da yaşayan Türk kamuoyu, ırkçılığın Almanya'da nasıl korkunç bir seviyeye ulaşabildiğinin en önemli kanıtı olan bu cinayetler zincirinin tüm ayrıntılarıyla aydınlatılmasını bekliyor. Davaya ilişkin yargı süreci, çok sayıda cinayet ve eylem gerçekleştirildiği belirlenmesine ve gizli bağlantıların ortaya çıkmasına rağmen bizleri her seferinde hayal kırıklığına uğrattı." değerlendirmesinde bulundu.

"NSU cinayetlerinin kurumsal boyutunun aydınlatılması gerek"

YTB'nin, Almanya tarihinde 2. Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük ırkçı terör faaliyeti olarak tanımlanan NSU terör örgütü davasını yakından takip ettiğini ve duruşmalara katılarak kurbanların aileleriyle görüştüğünü belirten Eren, "YTB ayrıca kurban ailelerini temsil eden ve davanın takibinde etkin rol oynayan avukatlarla iletişim halinde olmuş ve avukatların Türkiye'de çeşitli konferanslar vermesini koordine etmiştir. YTB, NSU terör örgütünün kurumsal yapısı ve kurumsal ırkçılığın gerçek boyutlarıyla aydınlatılması talebini Almanya ile yapılan ikili görüşmelerde defaten vurgulamış ve bu minvalde NSU davalarını araştıran Alman Eyalet/Federal Meclis Araştırma Komisyonları YTB'de iki ayrı görüşme gerçekleştirmiştir." diye konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 2012 yılının şubat ayında düzenlenen anma töreninde mağdurlara "NSU cinayetlerini aydınlatma, suç ortakları ile azmettiricileri ortaya çıkarma ve tüm suçluların hak ettikleri cezaya çarptırılmasını sağlama" sözü verdiğini hatırlatan Eren, davanın tam anlamıyla aydınlatılmış olması için olayın kurumsal boyutlarının da ortaya konulması gerektiğini söyledi.

Yargılamanın sadece 5 kişi ile sınırlı tutulmasının ve kamu personelleri ile kurumların soruşturmanın dışında tutulmasının, adaletin tecelli edip etmediğine ilişkin soru işaretleri barındırdığını belirten Eren, devletin yakın gözetiminde olmasına rağmen NSU'nun, 2000-2011 arasında Almanya'nın birçok eyaletinde gasp, cinayet ve hırsızlık gibi çeşitli suçları hiçbir engele takılmadan işlediğine dikkati çekti.

Eren, "Gelinen noktada terör örgütü ağının birçok kamu kurum ve kişisini kapsayacak şekilde geniş olduğunun ortaya çıkmasına rağmen, kovuşturmanın intihar eden sanıklardan Mundtot ve Bönhardt ile yargılanan baş sanık Zschaepe ile suçlara yardım yataklık eden bir iki kişiyle sınırlandırıldığı görülmüştür." dedi.

"NSU terör örgütüne yardım eden kişiler ortaya çıkarılmalı"

Soruşturma ve yargılama sürecinde NSU terör hücresiyle bağlantılı birçok iç istihbarat çalışanı ve muhbirin tespit edildiğini vurgulayan Eren, şöyle devam etti:

"1990’lı yıllardan itibaren NSU örgütünün varlığını, cinayet planları ve kimler oldukları konusunda devletin ilgili birimlerinin bilgi sahibi olmasına karşın gerekli önlemleri almayarak işlenen seri cinayetlere kurumsal ırkçılık saikiyle göz yumulduğu, failler ile destekleyicilerini bu süreçte tutuklamayan ve cinayetleri önlemeyen devletin de bu cinayetlerde sorumluluğu olduğu görülmüş ancak bu hususlar yargılamada örtbas edilerek, bu minvalde Alman istihbarat birimlerinin mensupları soruşturma ve yargılama dışında tutularak, NSU terör örgütünün bütün yönleriyle aydınlatılması engellenmiştir. NSU cinayetleri yargılamada bireysel ve adli bir vakaya indirgenmiş ve bu cinayetlerde emniyet güçleri ile iç istihbarat birimlerinin NSU örgütüyle içli-dışlı ilişkileri ile kurumsal ırkçılık sorunu yargılama dışında tutulmuştur."

NSU davasının tüm boyutlarıyla aydınlatılmadığının uzmanların da ortak görüşü olduğunu vurgulayan Eren, "Kararın 11 Temmuz 2018 tarihinde açıklanmasıyla NSU davası sonlanmış olmayacaktır. NSU terör örgütüne devletin ilgili birimlerinde görev yapan kişiler dahil olmak üzere yardım eden kişilerin ortaya çıkartılması, bunların gerekli cezaları almaları ve davanın aydınlatılması için çalışmalara devam edilmelidir. Bu davada bizim ve toplumumuzun beklentisi, ırkçıları değil ırkçılık mağdurlarını cesaretlendiren ve yabancıların sisteme güvenmelerini ve topluma katılımlarını teşvik eden bir karardır." değerlendirmesinde bulundu.

NSU cinayetlerinin kurumsal boyutunun tamamen yargılama dışında tutulmasının davaya ilişkin soru işaretlerini çoğaltırken kamu vicdanını da ciddi derecede rahatsız ettiğini vurgulayan Eren, "NSU davasında, soruşturma sürecinde emniyet güçleri ırkçılığı, yargılama sürecinde de mahkeme kurumsal ırkçılığı göz ardı etmiştir." dedi.

"NSU davası Almanya için bir imtihandır"

Dava sürecinin Almanya için bir samimiyet testi olduğunu ifade eden Eren, "Bu dava ırkçılığa, İslam düşmanlığına, insan haklarına, terör örgütlerine bakış açısına varıncaya kadar, Almanya'nın tüm kurumlarıyla birlikte girdiği bir imtihanıdır. Zira olay, sadece ırkçı motivasyonla işlenmiş bireysel bir cinayetler serisi değildir. NSU davasında kurumsal ırkçılıktan söz edilmesi, Alman istihbaratının örgüt mensuplarıyla kurduğu içli dışlı ilişkinin yargılama mercilerince aydınlatılması beklenmektedir." diye konuştu.

Eren, ırkçılık ve İslam karşıtlığı saikiyle suç işleyen faillerin gerekli cezaları almasının ve kurumsal ırkçılığın her düzeyde önlenmesinin Almanya'daki göçmen toplumlarının ve ülkede 3,5 milyon diasporası olan Türkiye'nin haklı beklentisi olduğunu söyledi.

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
'Pazaryeri boncuğu' 360 bin liraya satıldı 'Pazaryeri boncuğu' 360 bin liraya satıldı Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde yetiştirilen ve "Pazaryeri boncuğu" olarak satışa..
Raşit Dostum'un uçağının indiği havaalanı civarında patlama Raşit Dostum'un uçağının indiği havaalanı civarında patlama Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Dostum'u Ankara'dan Kabil'e taşıyan ..
Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika turuna çıkıyor Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika turuna çıkıyor Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde BRICS Devlet ve Hükü..
resim yok Esed rejimi Beyaz Baretliler'in tahliyesine izin vermedi Suriye'de Esed rejimi, ülkenin güneyindeki tahliyeler sırasında Sivil Savunma ça..
  Ekonomi HABERLERİ
Otomotiv sektörüne yön verenler İstanbul'da buluşacak Otomotiv sektörüne yön verenler İstanbul'da buluşacak Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı 1-2 Kasım'da İstanbul'da düzenlene..
Bakan Albayrak G20 toplantısını AA'ya değerlendirdi Bakan Albayrak G20 toplantısını AA'ya değerlendirdi Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Arjantin'deki G20 toplantısına ilişkin, "Küres..
resim yok Ekonomistler politika faizinde artış bekliyor Ekonomistler, Merkez Bankası'nın 24 Temmuz'da gerçekleştireceği PPK toplantısınd..
resim yok Bozüyük'ten 40 ülkeye rögar kapağı ihracatı Bilecik'in Bozüyük ilçesinde faaliyet gösteren İstikamet Döküm AŞ, 3 kıtada 40 ü..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Teslim Olmadık, Olmayacağız! Teslim Olmadık, Olmayacağız! UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Develioğlu, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ..
BTM’NİN İLK MUCİT GİRİŞİMCİSİ 5 YIL İÇİN 5 MİLYON DOLARA İMZA ATTI BTM’NİN İLK MUCİT GİRİŞİMCİSİ 5 YIL İÇİN 5 MİLYON DOLARA İMZA ATTI Türkiye’de yapılan Ar-Ge çalışmalarının ticarileşmesi noktasındaki sıkıntıları o..
BYSD Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil Yeni Kabineye Görevlerinde Başarılar Diledi BYSD Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil Yeni Kabineye Görevlerinde Başarılar Diledi BYSD BAŞKANI TAHİR BÜYÜKHELVACIGİL: “BÜYÜK TÜRKİYE’NİN İNŞASI CUMHURBAŞKANIMIZ S..
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan TİM Başkanı Gülle’ye kutlama ziyareti TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan TİM Başkanı Gülle’ye kutlama ziyareti Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’yi Türkiye Odalar ve Bor..
  Söyleşi HABERLERİ
İstanbul’un en eski ve en köklü Mobilyacılar Çarşısı, “EYÜP MODESA”… İstanbul’un en eski ve en köklü Mobilyacılar Çarşısı, “EYÜP MODESA”… İstanbul’un en gözde tarihi semtlerinden Eyüp’te kurulmuş, en eski ve en köklü m..
Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Eğitimci – Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren Mavigün Kolejin..
TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı Hükümlüleri hayata kazandırma amacıyla Vatan Caddesi’nde bulunan Denetim Serbest..
YAŞASIN KÖMÜR YAŞASIN KÖMÜR İstanbul Ticaret Odası Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi Başkan Vekil..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Sultangazi Belediyesi Batı Karadeniz Fuarı’nda Sultangazi Belediyesi Batı Karadeniz Fuarı’nda Türkiye'nin ilk bölgesel fuar olma özelliğini taşıyan "Batı Karadeniz Turizm Tan..
Mobilya sektörünün 2019 vizyonu İSTMOB’da çizilecek Mobilya sektörünün 2019 vizyonu İSTMOB’da çizilecek 22-27 Ocak 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını a..
D-8 Ülkeleri 6. İit Helal Expo'ya yüksek katılım kararı aldı D-8 Ülkeleri 6. İit Helal Expo'ya yüksek katılım kararı aldı ​D-8 üye devletleri, D-8 çatısı altında 6. İİT Helal Expo’ya katılma kararı ald..
CES Dünyanın Lider Savunma ve Güvenlik Fuarı Eurosatory’de Yerini Aldı CES Dünyanın Lider Savunma ve Güvenlik Fuarı Eurosatory’de Yerini Aldı Türkiye’nin Yerli ve Milli Teknolojileri Eurosatory Savunma ve Güvenlik Fuarında..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu OTSAD’ın daveti ile İstanbul’a gelen Kuveytli turizmciler, Türkiye’deki meslekta..
Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Havalimanı bilişim çözümlerinde dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alan..
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
  Spor HABERLERİ
Okçulukta altın madalya Okçulukta altın madalya Milli okçu Mete Gazoz, Dünya Kupası 4. ayak yarışmalarında erkekler klasik yayda..
Trabzonspor'un genç oyuncusu Yusuf Yazıcı: Trabzonspor her zaman hedefe oynayan bir takım Trabzonspor'un genç oyuncusu Yusuf Yazıcı: Trabzonspor her zaman hedefe oynayan bir takım Trabzonspor'un genç oyuncusu Yusuf Yazıcı, "Trabzonspor her zaman hedefe oynayan..
Balkan Atletizm Şampiyonası'nda 19 madalya Balkan Atletizm Şampiyonası'nda 19 madalya Milli sporcular, Bulgaristan'da düzenlenen Balkan Atletizm Şampiyonası'nda, 5'i ..
Avrupa'daki muhtemel rakipler belli oluyor Avrupa'daki muhtemel rakipler belli oluyor Şampiyonlar Ligi'nde Fenerbahçe, Avrupa Ligi'nde Medipol Başakşehir ve ikinci tu..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı