HABER AKIŞI

Yeşilay’ın Çocuk Dergisi Mavi Kırlangıç, 50’inci Yaşını Kutluyor

 Tarih: 03-12-2019 00:43:15
Yeşilay çocuklara yönelik dergisi Mavi Kırlangıç’ın 50. doğum gününde çocuklar için eğlenceli bir gün düzenledi. Aydilge konseriyle coşan çocuklar Karikatür Atölyesi ile çizim becerilerini arttırdılar. Ünlü Instagram fenomeni Amine Kamburoğlu de keyifli sohbetiyle etkinliğe katıldı.

Dünyada ve Türkiye’de bağımlılıklarla mücadele alanının fikir önderi Yeşilay, 1969 yılından beri yayınladığı, çocukları bağımlılıklardan korumayı hedefleyen Mavi Kırlangıç Dergisi’nin 50. Yılını kutluyor. Teknoloji bağımlılığına karşı akademik bir kurul tarafından hazırlanan Mavi Kırlangıç Dergisi 50’nci yaş kutlamalarının üçüncüsünü 30 Kasım Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleştirdi. Kartal’da yer alan bir alışveriş merkezi’ndeki 50’inci yıl kutlamasında bu defa, Kasım ayında dünyaya gelen çocuklar da vardı.

Çocuklar, Karikatür Atölyesi ve Aydilge Konseri ile hoşça vakit geçirdiler

Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen ve tüm gün süren Karikatür Atölyesi’nde çocuklar, Karikatürcüler Derneği Başkanı, usta karikatürcü Raşit Yakalı rehberliğinde birbirinden renkli ve eğlenceli karikatürler çizdiler. Sosyal medya fenomeni Amine Kamburoğlu’nun da bulunduğu kutlamada, Yakalı ve Kamburoğlu’nun yer aldığı jüri “geleceğin karikatürcüleri”ni ödüllendirerek minik karikatürcüleri cesaretlendirdi. Kambuoğlu, ayrıca ailelerle ebeveyn-çocuk ilişkileri üzerine tecrübelerini paylaştı.

Çocuklar, etkinlikte, Yeşilay’a verdiği destekle bilinen pop müzik şarkıcısı Aydilge ile birlikte Mavi Kırlangıç doğum günü pastasını kestiler. Aydilge söylediği şarkılarla çocuklar ve anne babaların neşeli vakit geçirmesini sağladı.

“Mavi Kırlangıç’a Yeşilcan ile Efe ve Ece karakterleri can veriyor”

Türkiye basın hayatının en eski ve köklü dergilerinden biri olan Mavi Kırlangıç, “Öğrenci ve Çocuk Gazetesi Mavi Kırlangıç” olarak ilk kez 1969’da yayımlandı. 2017 yılından beri dergi formatında okurları ile buluşmayı sürdüren dergi, çocukları sağlık ve iyi yaşama özendiren bir yaklaşıma sahip. Dergi, sağlık bilgileri, beslenme hakkında dosyalar, el becerilerini geliştiren oyunlar, bulmacalar ve genel kültür içeriği ile çocukları ruhen ve bedenen kötü alışkanlıklardan arınmış, sağlıklı bir yaşama hazırlıyor. Türkiye’de yarım asrı deviren Mavi Kırlangıç dergisinin ne kadar önemli bir miras olduğunu altını çizen Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk şöyle devam etti: “Yılın ilk ayından bu yana Türkiye’nin dört bir yanında çocuklarımız ile bir araya gelerek, Mavi Kırlangıç Dergimizin 50’inci yılını kutluyoruz. 1969 yılından bu yana çocukların hafızalarında önemli bir yer edinen, onların en yakın arkadaşları olan Yeşilcan ile Efe ve Ece’nin can verdiği Mavi Kırlangıç’ın hepimizde yeri ayrı. Pedagoglar eşliğinde uzmanlarımızın hazırladığı Mavi Kırlangıç, 6 ila 10 yaş arasındaki çocuklarımızın becerilerine yönelik yine uzmanlarımızın oluşturduğu güncel kazanım yönergelerine göre içeriklendiriliyor. Mavi Kırlangıç, çocuklarımızı, sağlıklı ve iyi yaşam hakkında bilgilendiren, farkındalık oluşturan, yaşam becerileri kazandıran, teknoloji bağımlılığına karşı; motor gelişimlerine katkı sunan bir yaklaşımla şekillendiriliyor. Kültürel kodlarımızı taşıyan, tamamen bizim kültürümüzün ürünü karakterler dergiyi renklendiriyor. Geleceğimiz olan çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek ve her türlü bağımlılıktan uzak tutmak için Yeşilay olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

Her ay “bir değer, bir kazanım”

Mavi Kırlangıç her ay dolu dolu bir içerikle yayınlanıyor. Bilim Dünyası, Tarih Sokağı, Doğa ve Çevremiz, Hayat Bilgisi, Önce Sağlık gibi konu başlıkları, her sayıda birbirinden ilginç içeriklerle hazırlanıyor. Derginin Eylül ayında yayınlanan 235’inci sayısında “Zihnim de Düzenli Odam da” konusuna yer verildi. “Önce Sağlık” köşesinde uykunun yararlarına ve önemine değinilirken, “Trafik Kuralları” başlığı altında okulları yeni açılan öğrencilere kurallar bir kez daha hatırlatıldı.

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
İsfanbul’da ilk yarıyıl tatilinde  “eğlence” tüm hızıyla devam ediyor İsfanbul’da ilk yarıyıl tatilinde “eğlence” tüm hızıyla devam ediyor İsfanbul AVM, ilk sömestr tatilinde minik misafirleri için hazırladığı birbirind..
PTT’den öğretmenler günü’ne özel indirim sürprizi PTT’den öğretmenler günü’ne özel indirim sürprizi PTT AŞ, 24 Kasım Öğretmenler Günü için hazırladığı kampanya ile kargo taşımacılı..
Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı 65ile 74 yaş arası internet kullanan Avrupalı kişilerin Facebook, Twitter gibi s..
PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ, gazi ve şehit ailelerine APS Kurye ve Posta Kargosu gönderilerinde yüzde..
  Ekonomi HABERLERİ
Esnaf ve KOBİ’ler Türk Telekom’un desteğiyle dijital dünyanın imkanlarından faydalanıyor Esnaf ve KOBİ’ler Türk Telekom’un desteğiyle dijital dünyanın imkanlarından faydalanıyor Türk Telekom, dijital dünyada bir kimliğe sahip olmak ve e-ticaret yapmak isteye..
Makine sektörünün 2030 hedefi: 63,3 milyar dolar ihracat Makine sektörünün 2030 hedefi: 63,3 milyar dolar ihracat Teknolojik rekabetin odak noktası makine sektörü, Ticaret Bakanlığı İhracat Ana ..
Konut satışı artışında Mardin İstanbul’u 20’ye katladı! Konut satışı artışında Mardin İstanbul’u 20’ye katladı! FuzulEv’in “Gayrimenkulün 10 Yılı” araştırması, Türkiye’de son 10 yılda konut sa..
“Büyüme rakamları tarımın önemini yine gösterdi” “Büyüme rakamları tarımın önemini yine gösterdi” Bugün TÜİK tarafından açıklanan Türkiye’nin Üçüncü Çeyrek Büyüme rakamlarını değ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Mükemmellikte 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi Alan İlk STK: YEŞİLAY Mükemmellikte 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi Alan İlk STK: YEŞİLAY 26-27 Kasım 2019 tarihlerinde Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından düzenle..
Mükemmellikte 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi Alan İlk STK: YEŞİLAY Mükemmellikte 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi Alan İlk STK: YEŞİLAY 26-27 Kasım 2019 tarihlerinde Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından düzenle..
Dünyada insani yardım anlayışı değişiyor Dünyada insani yardım anlayışı değişiyor İnsani yardım dünyasında egemen ayni yardım anlayışı Kızılay’ın büyük bir başa..
GİV Girişimci Buluşmaları Konuğu Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal EKŞİ oldu. GİV Girişimci Buluşmaları Konuğu Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal EKŞİ oldu. Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV) gerçekleştirmiş olduğu “Girişimci Buluşmaları”..
  Söyleşi HABERLERİ
Eşref Küçükateş: “İşinizi büyütüp, Kazancınızı arttıracak “LONCA İş Buluşmaları” başlıyor. Eşref Küçükateş: “İşinizi büyütüp, Kazancınızı arttıracak “LONCA İş Buluşmaları” başlıyor. Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) ve LONCA İş Buluşmaları (LİB) Yönetim Kur..
HEFİ SAĞLIK; İş Güvenliği Kültür Bilinci gelişmelidir HEFİ SAĞLIK; İş Güvenliği Kültür Bilinci gelişmelidir HEFİ SAĞLIK Genel Müdürü Zehra Çelik: “İşyerinin ve iş görenin güvenliğini sağla..
CMŞ Tül-Perde Fabrika Satış Mağazası fiyatlarıyla dar gelirlinin yüzünü güldürecek CMŞ Tül-Perde Fabrika Satış Mağazası fiyatlarıyla dar gelirlinin yüzünü güldürecek Türkiye’de bir ilk olarak yeni bir konseptle Fabrika Satış Mağazalarını İstanbul..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
TEKNOFEST GÜNEŞİ DOĞU’DAN YÜKSELECEK TEKNOFEST GÜNEŞİ DOĞU’DAN YÜKSELECEK Türkiye’nin Millî Teknoloji Hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir t..
EV ve MUTFAK EŞYALARI SEKTÖRÜ’NÜN KALBİ BU FUARDA ATACAK! EV ve MUTFAK EŞYALARI SEKTÖRÜ’NÜN KALBİ BU FUARDA ATACAK! 26-29 Mart’ta düzenlenecek olan Ev ve Mutfak Eşyaları sektörünün bahar sezonu fu..
TÜRKİYE HELAL FUARINDA 50 ÜLKE VİTRİNE ÇIKTI TÜRKİYE HELAL FUARINDA 50 ÜLKE VİTRİNE ÇIKTI 5. Dünya Helal Zirvesi ve 7. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı Sona Erdi. “7..
Helal Zirvesi’nde “Şeriata Uyumlu Üretim ve Helal Et Kesimi” Değerlendirildi Helal Zirvesi’nde “Şeriata Uyumlu Üretim ve Helal Et Kesimi” Değerlendirildi 5. Dünya Helal Zirvesi’nde bu yıl da 100’e yakın yerli-yabancı konuşmacı helal s..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe Evleri’nde bir ayda 276 konut satıl..
Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye ..
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Şehirlerde Hava ..
Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Kocaeli’de “Beton Teknolojileri ve..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
Yenilenebilir Kaynaklardan Elektrik Üretimi Toplam Elektrik Üretiminin Yarısına Ulaştı Yenilenebilir Kaynaklardan Elektrik Üretimi Toplam Elektrik Üretiminin Yarısına Ulaştı TSKB Danışmanlık Hizmetleri, ekonomiye etkileri, global jeopolitik ilişkiler ve ..
Üç operatörün ortaklığında 5G teknolojisi İstanbul Havalimanı’nda Üç operatörün ortaklığında 5G teknolojisi İstanbul Havalimanı’nda Mobil uygulama fuarı Mobilefest bünyesinde düzenlenen MMA Innovate Summit ikinci..
10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu 10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu Cumhurbaşkanı kararıyla son üç takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 5..
Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom, IDC Yapay Zeka Ödülleri’nde birincilik ödülünün sahibi oldu. Innov..
  Spor HABERLERİ
EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK “Geleceğin Futbolcularını Yetiştiriyoruz” sloganı ile 2012 yılında kurulan Kemer..
Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Ekonomik krizlerin etkilemediği sektörlerden biri de halı sahalar. İntegral Grou..
ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! Eyüpsultan’ın köklü kulüplerinden Alibeyköyspor’un teknik direktörü Aydın Yavuz ..
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı