HABER AKIŞI

YERLİ VE MİLLİ YAZILIMLAR İLE İŞ KAZALARININ ENGELLENMESİ HEDEFLENİYOR

 Tarih: 24-09-2018 19:29:01
Yerli, milli yazılım, milli işletim sistemleri ve açık kaynak kodlu yazılımların güçlendirilmesi için başlatılan Milli İşletim Sistemi ve Açık Kaynak Kod Yazılımları Eğitim Programı ilk mezunlarını verdi.

 Kursiyerlere sertifikalarını veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op. Dr. Orhan Koç, bakanlık olarak bu programı desteklediklerini belirterek, “Bilişime dayalı çözümler iş kazası ve meslek hastalıklarını önlemede en önemli unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu açıdan yerli ve milli işletim sistemlerinin ve milli yazılımların hayata geçmesi bizim için çok önemli” dedi.

Milli İşletim Sistemi ve Açık Kaynak Kod Yazılımları Eğitim Programı, Bilişim ve Teknolojileri Akademisi (BİTA Akademi) koordinatörlüğünde, Orman Mühendisleri Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dernekler Federasyonu (SADEFE), Tarım-Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇ BİR-SEN), TÜBİTAK ve İŞKUR’un katkılarıyla hayata geçirildi.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEKNOLOJİLERİNDE YERLİ VE MİLLİ DÖNÜŞÜM 

Genel Müdür Op. Dr. Orhan Koç, bakanlık olarak istihdamda milli seferberlik çağrısıyla birlikte ciddi çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, bilişim ve açık kaynak kod yazılımı alanındaki kurslara destek sağladıklarını aktardı. Koç, şunları söyledi:

“İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü olarak İŞKUR ile birlikte yapılan bu programın yaygınlaşması ve istihdam garantili kurslara dönüşmesi noktasında bir gayret içerisindeyiz. Bu programları önemsiyoruz. Çünkü bilişime dayalı çözümler iş kazası ve meslek hastalıklarını önlemede büyük önem taşıyor. Özellikle madenlerimizde personel takip sistemi gibi zorunlu yazılım desteği gerekiyor. Madenlerimizde genel olarak baktığımızda da daha çok yerli yazılımların olduğunu görüyoruz ve bu durumu teşvik ediyoruz.

Yine, iş sağlığı ve güvenliği alanında ekipmanların ve teknolojik dönüşümün gerçekleşmesinde yerli ve milli üretimin artmasına öncelik veriyoruz. Bu konuda da bilişim, yerli işletim ve açık kaynak yazılım kursları çok öne çıkıyor. Açık kaynak kodu yazılım sektörünün, istihdam ve yerli üretim konusunda birlikte hareket etmesini sağlamaya çalışacağız.

Örneğin, Maden İşyerlerinde İSG Yönetmeliği kapsamında personel takip sistemi, sığınma odası vb. yeni ve teknolojik alt yapı gerektiren birçok yükümlülük yürürlüğe girmiştir. Bu kapsamda maden sektöründe tüm paydaşlarla bir araya gelerek maden işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinde yerli ve millileşmenin önünün açılması için çalışmaktayız. Özellikle personel takip sistemi kapsamında yerli ve milli üreticilerimiz bulunmakta olup yeraltında çalışanların anlık konum bilgilerinin sürekli paylaşımı sağlanmaktadır. Tehlikeli bir olay veya iş kazası durumunda hayati önemde olan bu verilerle acil durum yönetimlerinin daha etkili gerçekleştirilmesi mümkündür.” 

YERLİ VE MİLLİ BİR PROJEYE EV SAHİPLİĞİ YAPMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ

Orman Mühendisleri Odası Genel Müdürü Hasan Türkyılmaz ise, yerli ve milli bir projeye ev sahipliği yapmaktan dolayı onur ve gurur duyduğunu belirterek “Yerli ve milli anlayışın ne kadar önemli ve gerekli olduğunu bildiğimiz için tüm fiziki imkânlarımızı değerlendirdik. Bu programın tüm paydaşlarına desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

PARDUS, DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMA KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR ADIM

Program Koordinatörü ve BİTA Akademi Başkanı Şeref Şık ise, Pardus milli işletim sisteminin önemine değinerek, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önem verdiği konuların başında olan dışa bağımlılığı azaltma konusunda Pardus önemli bir adım. Pardus’un ileriki dönemde daha çok geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için her türlü desteği sağlayacağız” şeklinde konuştu.

PARDUS’UN HİKÂYESİNİ BAŞLATIYORUZ

AFAD Haberleşme ve Bilgi İşlem Daire Başkanı İrfan Keskin, gençlerin bu eğitimleri almasının, milli işletim sistemlerini ve açık kaynak kod yazılımlarını öğrenmesinin Türkiye’nin gelişimine büyük destek sağlayacağını dile getirdi. Keskin, “Ülkemizin ihtiyaçlarını geleceğe dair bir vizyona koyabilmek istiyorsak bunun yolu açık kaynak ve milli işletim sistemimiz Pardus’tur. Bugün AFAD, yüzde 70-80 oranında açık kaynağa geçmiş durumda. Bizim kendi işletim sistemimiz var. Şimdi de Pardus’un hikâyesini başlatıyoruz” diye konuştu.

İŞSİZLİKLE MÜCADELEDE BİLİŞİMİN GÜCÜ

Yerli ve milli yazılım işletim sistemlerini ve açık kaynak kodlu yazılımları güçlendirmek ve kullanımını çoğaltmak amacıyla düzenlenen kursta, Pardus İşletim Sistemi, Python Programlama, C Programlama, Java Programlama, Yazılım Geliştirme Kültürü ve Dokümantasyon, Linux Tabanlı, Gömülü Sistemlerde Uygulama Geliştirme, Android Tabanlı Gömülü Sistemlerde Uygulama Geliştirme ve Siber Güvenlik eğitimleri verildi.

Yetişmiş insan gücüne katkı vermeyi hedefleyen kursun bir amacı da işsizliği azaltmak, gençlere tecrübe ve bilgi kazandırmak. Milli İşletim Sistemi ve Açık Kaynak Kod Yazılımları Eğitimi bu alanda milli işletim sistemi ve açık kaynak kodun yaygınlaştırılmasını sağlayarak ülkenin katma değerini artırmayı hedefliyor.

7 İLDE DAHA EĞİTİM VERİLECEK

Bilişim teknolojileri alanında doğru yönlendirmeleri kazandırmayı hedefleyen ve 30 kursiyerin başarıyla tamamladığı Milli İşletim Sistemi ve Açık Kaynak Kod Yazılımları Eğitimi bu yıl, Kayseri, İzmir, Yalova, Düzce, Trabzon, Bursa ve Karabük’de de gençlerle buluşacak.

ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Yeni bir insan hücresi yapısı keşfedildi Yeni bir insan hücresi yapısı keşfedildi İsveçli ve İngiliz bilim adamları, bir tür protein kompleksi olan yeni bir insan..
NASA'nın CubeStat uyduları ilk Mars fotoğrafını yolladı NASA'nın CubeStat uyduları ilk Mars fotoğrafını yolladı NASA'nın evrak çantası büyüklüğündeki CubeStat uyduları, 12,8 milyon kilometre m..
Bakan Çavuşoğlu'ndan Kaşıkçı açıklaması Bakan Çavuşoğlu'ndan Kaşıkçı açıklaması Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kaşıkçı olayına ilişkin, "Herhangi bir ülkeyle elimi..
Turistler en fazla Antalya'da geceledi Turistler en fazla Antalya'da geceledi Ocak-ağustos döneminde yerli ve yabancı ziyaretçilerin yaklaşık 98,3 milyon olan..
  Ekonomi HABERLERİ
resim yok Gümrük vergisinden 3 yılda 73 milyar lira gelir beklentisi Gümrük vergisi gelirlerinde gelecek 3 yılda yaklaşık 73 milyar liralık tahsilat ..
Türkiye ile KKTC arasındaki enerji iş birliği genişleyecek Türkiye ile KKTC arasındaki enerji iş birliği genişleyecek KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Nami, "Önümüzdeki dönemde KKTC ve Türkiye arasında..
TCMB dolar cinsi zorunlu hesaplara ödenen faizi yükseltti TCMB dolar cinsi zorunlu hesaplara ödenen faizi yükseltti Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dolar cinsi zorunlu hesaplara ödenen gecelik ..
Meteorolojiden soğuk ve yağışlı hava uyarısı Meteorolojiden soğuk ve yağışlı hava uyarısı Hava sıcaklıkları, perşembe günü Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Arap İş İnsanları MÜSİAD’da Bir Araya Geldi Arap İş İnsanları MÜSİAD’da Bir Araya Geldi Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Genel Başkan Abdurrahman Kaan’..
Kızılay’dan Endonezyalı afetzedelere gıda yardımı Kızılay’dan Endonezyalı afetzedelere gıda yardımı 28 Eylül tarihinde büyük bir deprem ve ardından tsunami yaşayan Endonezya’da yar..
Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Bangladeş Cox’s Bazar’daki Balukhali-2 Kampı’nda 5 bin ailenin ihtiyacı..
TÜSAD:  Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD: Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin çok ö..
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Adıyaman ve Kastamonu Tanıtım Günleri Adıyaman ve Kastamonu Tanıtım Günleri Yenikapı ve Maltepe etkinlik alanlarında düzenlenen programlarla illerin tanıtım..
Dünya devleri İstanbul’da buluşacak Dünya devleri İstanbul’da buluşacak 2018 yılının en önemli metalurji buluşması Ankiros-Annofer-Turkcast ihtisas fuar..
Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bu yıl “Akıllı Şeyler – Bilen Teknolojiler” ana temasıyla düzenlenecek Bilişim Z..
Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur’un turizm sektöründe global bir oyuncu olmasına destek sağlaması hedefiyle..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı Limak Vakfı tarafından fon desteği sağlanan Boğaziçi Üniversitesi ve Massachuset..
Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı’nın İngiltere’deki merkez ofisi Ant Yapı UK; 20-22 Eaton Place Konut Pr..
Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 günlük eylem planı kapsamında y..
‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ ‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hız..
  Spor HABERLERİ
Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Avcı: Arda'nın mutluluğu yakalayacağı yer futbol sahası Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Avcı: Arda'nın mutluluğu yakalayacağı yer futbol sahası Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Avcı, Arda Turan'ın çok iyi çalıştığını ve y..
Galatasaray Avrupa'da 274. maçına çıkıyor Galatasaray Avrupa'da 274. maçına çıkıyor UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu'nda yarın Almanya'nın Schalke 04 ekibini konuk ede..
Spor Toto Süper Lig'de görünüm Spor Toto Süper Lig'de görünüm Ligde 9. hafta, Trabzonspor-Büyükşehir Belediye Erzurumspor maçıyla tamamlandı. ..
Trabzon'da golsüz beraberlik Trabzon'da golsüz beraberlik Spor Toto Süper Lig'in 9. haftasındaki Trabzonspor-Büyükşehir Belediye Erzurumsp..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Motorlu araçların tamir, bakım, üretim ve montaj ko..
Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Türkiye’nin en büyük ve en çok şubesi olan Gayri Menkul Danışmanlık Firmalarında..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı