HABER AKIŞI

YERLİ VE MİLLİ YAZILIMLAR İLE İŞ KAZALARININ ENGELLENMESİ HEDEFLENİYOR

 Tarih: 24-09-2018 19:29:01
Yerli, milli yazılım, milli işletim sistemleri ve açık kaynak kodlu yazılımların güçlendirilmesi için başlatılan Milli İşletim Sistemi ve Açık Kaynak Kod Yazılımları Eğitim Programı ilk mezunlarını verdi.

 Kursiyerlere sertifikalarını veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op. Dr. Orhan Koç, bakanlık olarak bu programı desteklediklerini belirterek, “Bilişime dayalı çözümler iş kazası ve meslek hastalıklarını önlemede en önemli unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu açıdan yerli ve milli işletim sistemlerinin ve milli yazılımların hayata geçmesi bizim için çok önemli” dedi.

Milli İşletim Sistemi ve Açık Kaynak Kod Yazılımları Eğitim Programı, Bilişim ve Teknolojileri Akademisi (BİTA Akademi) koordinatörlüğünde, Orman Mühendisleri Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dernekler Federasyonu (SADEFE), Tarım-Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇ BİR-SEN), TÜBİTAK ve İŞKUR’un katkılarıyla hayata geçirildi.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEKNOLOJİLERİNDE YERLİ VE MİLLİ DÖNÜŞÜM 

Genel Müdür Op. Dr. Orhan Koç, bakanlık olarak istihdamda milli seferberlik çağrısıyla birlikte ciddi çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, bilişim ve açık kaynak kod yazılımı alanındaki kurslara destek sağladıklarını aktardı. Koç, şunları söyledi:

“İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü olarak İŞKUR ile birlikte yapılan bu programın yaygınlaşması ve istihdam garantili kurslara dönüşmesi noktasında bir gayret içerisindeyiz. Bu programları önemsiyoruz. Çünkü bilişime dayalı çözümler iş kazası ve meslek hastalıklarını önlemede büyük önem taşıyor. Özellikle madenlerimizde personel takip sistemi gibi zorunlu yazılım desteği gerekiyor. Madenlerimizde genel olarak baktığımızda da daha çok yerli yazılımların olduğunu görüyoruz ve bu durumu teşvik ediyoruz.

Yine, iş sağlığı ve güvenliği alanında ekipmanların ve teknolojik dönüşümün gerçekleşmesinde yerli ve milli üretimin artmasına öncelik veriyoruz. Bu konuda da bilişim, yerli işletim ve açık kaynak yazılım kursları çok öne çıkıyor. Açık kaynak kodu yazılım sektörünün, istihdam ve yerli üretim konusunda birlikte hareket etmesini sağlamaya çalışacağız.

Örneğin, Maden İşyerlerinde İSG Yönetmeliği kapsamında personel takip sistemi, sığınma odası vb. yeni ve teknolojik alt yapı gerektiren birçok yükümlülük yürürlüğe girmiştir. Bu kapsamda maden sektöründe tüm paydaşlarla bir araya gelerek maden işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinde yerli ve millileşmenin önünün açılması için çalışmaktayız. Özellikle personel takip sistemi kapsamında yerli ve milli üreticilerimiz bulunmakta olup yeraltında çalışanların anlık konum bilgilerinin sürekli paylaşımı sağlanmaktadır. Tehlikeli bir olay veya iş kazası durumunda hayati önemde olan bu verilerle acil durum yönetimlerinin daha etkili gerçekleştirilmesi mümkündür.” 

YERLİ VE MİLLİ BİR PROJEYE EV SAHİPLİĞİ YAPMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ

Orman Mühendisleri Odası Genel Müdürü Hasan Türkyılmaz ise, yerli ve milli bir projeye ev sahipliği yapmaktan dolayı onur ve gurur duyduğunu belirterek “Yerli ve milli anlayışın ne kadar önemli ve gerekli olduğunu bildiğimiz için tüm fiziki imkânlarımızı değerlendirdik. Bu programın tüm paydaşlarına desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

PARDUS, DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMA KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR ADIM

Program Koordinatörü ve BİTA Akademi Başkanı Şeref Şık ise, Pardus milli işletim sisteminin önemine değinerek, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önem verdiği konuların başında olan dışa bağımlılığı azaltma konusunda Pardus önemli bir adım. Pardus’un ileriki dönemde daha çok geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için her türlü desteği sağlayacağız” şeklinde konuştu.

PARDUS’UN HİKÂYESİNİ BAŞLATIYORUZ

AFAD Haberleşme ve Bilgi İşlem Daire Başkanı İrfan Keskin, gençlerin bu eğitimleri almasının, milli işletim sistemlerini ve açık kaynak kod yazılımlarını öğrenmesinin Türkiye’nin gelişimine büyük destek sağlayacağını dile getirdi. Keskin, “Ülkemizin ihtiyaçlarını geleceğe dair bir vizyona koyabilmek istiyorsak bunun yolu açık kaynak ve milli işletim sistemimiz Pardus’tur. Bugün AFAD, yüzde 70-80 oranında açık kaynağa geçmiş durumda. Bizim kendi işletim sistemimiz var. Şimdi de Pardus’un hikâyesini başlatıyoruz” diye konuştu.

İŞSİZLİKLE MÜCADELEDE BİLİŞİMİN GÜCÜ

Yerli ve milli yazılım işletim sistemlerini ve açık kaynak kodlu yazılımları güçlendirmek ve kullanımını çoğaltmak amacıyla düzenlenen kursta, Pardus İşletim Sistemi, Python Programlama, C Programlama, Java Programlama, Yazılım Geliştirme Kültürü ve Dokümantasyon, Linux Tabanlı, Gömülü Sistemlerde Uygulama Geliştirme, Android Tabanlı Gömülü Sistemlerde Uygulama Geliştirme ve Siber Güvenlik eğitimleri verildi.

Yetişmiş insan gücüne katkı vermeyi hedefleyen kursun bir amacı da işsizliği azaltmak, gençlere tecrübe ve bilgi kazandırmak. Milli İşletim Sistemi ve Açık Kaynak Kod Yazılımları Eğitimi bu alanda milli işletim sistemi ve açık kaynak kodun yaygınlaştırılmasını sağlayarak ülkenin katma değerini artırmayı hedefliyor.

7 İLDE DAHA EĞİTİM VERİLECEK

Bilişim teknolojileri alanında doğru yönlendirmeleri kazandırmayı hedefleyen ve 30 kursiyerin başarıyla tamamladığı Milli İşletim Sistemi ve Açık Kaynak Kod Yazılımları Eğitimi bu yıl, Kayseri, İzmir, Yalova, Düzce, Trabzon, Bursa ve Karabük’de de gençlerle buluşacak.

ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Çorum sanayicisi dünyaya makine ihraç ediyor Çorum sanayicisi dünyaya makine ihraç ediyor Ortak Akıl Toplantıları son durağı Çorum Organize Sanayi Bölgesi oldu. Turkishti..
Ramazan’a özel fırsatlar sizleri bekliyor Ramazan’a özel fırsatlar sizleri bekliyor Teknoloji perakendecisinin öncü firması, Ramazan ayına özel kampanyalarıyla müşt..
Ramazana yakışır menüler Bursa Kebap Evi’nde Ramazana yakışır menüler Bursa Kebap Evi’nde Sevdiklerinizle bir arada olacağınız iftar sofralarında ana yemek değişse de, An..
Milli Mücadele şehitleri tarihi postanede anıldı Milli Mücadele şehitleri tarihi postanede anıldı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan: “PTT AŞ, İstiklal Harbi’nin netices..
  Ekonomi HABERLERİ
E-Ticarete Ramazan Dopingi E-Ticarete Ramazan Dopingi Sanal mağazaların satışları Ramazan ayında yüzde 30 artarken, kadınların alışver..
İhracatçılar Samsun’da İhracatçılar Samsun’da Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Cumhuriyet’in kuruluşu..
TİM İhracat meşalesini bu kez ‘Karadeniz Meclisi’ ile Ordu’da yaktı TİM İhracat meşalesini bu kez ‘Karadeniz Meclisi’ ile Ordu’da yaktı Türkiye İhracatçılar Meclisi, (TİM) ilkini Gaziantep’te “TİM Güneydoğu Anadolu M..
Kuveyt Türk üst üste beşinci kez Türkiye’nin en etik şirketleri arasında Kuveyt Türk üst üste beşinci kez Türkiye’nin en etik şirketleri arasında Türkiye’nin öncü katılım bankası Kuveyt Türk, etik ve iş ahlakı alanında farkınd..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
 Nisan ayında beklenen canlılık Bileşik Endeks’e yansımadı Nisan ayında beklenen canlılık Bileşik Endeks’e yansımadı Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Nisan ayı sonuçları açı..
Hilâl-i Ahmer Koleksiyonu Sanat ve İnsani Yardımı Bir Araya Getiriyor Hilâl-i Ahmer Koleksiyonu Sanat ve İnsani Yardımı Bir Araya Getiriyor Kuruluşunun 150. yılını, pek çok farklı etkinlikle kutlayan Türk Kızılay; bir ço..
Türkiye gençlik ödülleri kapsamında RAMSEY, “Türkiye’nin en iyi giyim markası” seçildi Türkiye gençlik ödülleri kapsamında RAMSEY, “Türkiye’nin en iyi giyim markası” seçildi Şık, kaliteli, yenilikçi ve tasarım odaklı koleksiyonları ile erkek modasının ön..
İMDER ve İSDER UR-GE Projesi ile firmalar dünyaya açılıyor İMDER ve İSDER UR-GE Projesi ile firmalar dünyaya açılıyor Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) ve İstif M..
  Söyleşi HABERLERİ
Aile bağı bağımlılıklardan korur Aile bağı bağımlılıklardan korur Esenler'de 'Bağımlılık ve Ebeveyn Tutumları' konusunda seminer veren Psikolog Bu..
İnşaat Sektörünün Canlanması için Strateji Belgesi Hazırlanmasını Talep Ediyoruz İnşaat Sektörünün Canlanması için Strateji Belgesi Hazırlanmasını Talep Ediyoruz Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Edirne’de “Beton Teknolojileri ve ..
Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aileler, çocukları Ramazan iklimine sokmalı” Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aileler, çocukları Ramazan iklimine sokmalı” Ramazan ayı, zihinsel ve bedensel arınmanın yanı sıra, manevi değerlerin benimse..
Payitaht'ın gerçeklerinden rahatsızlar Payitaht'ın gerçeklerinden rahatsızlar TRT'nin sevilen dizisi "Payitaht Abdühamid"de Tahsin Paşa'yı canlandıran Bahadır..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Gastroplatform, turizm ve gastronomi sektöründe istihdama çözüm olacak Gastroplatform, turizm ve gastronomi sektöründe istihdama çözüm olacak Türkiye’nin gastronomi alanında hizmet veren ilk ve tek insan kaynakları platfor..
Zamanın Eskitemediği Yüzlerce Klasik Araç Festivalde Buluşacak Zamanın Eskitemediği Yüzlerce Klasik Araç Festivalde Buluşacak Üretildiği yıllarda herkesin hayranlıkla baktığı, geçen zaman içinde de kendine..
Türk Uçurtma Takımı Ukrayna'da: Dev Türk Bayrağı uçurtma Ukrayna semalarını süsleyecek Türk Uçurtma Takımı Ukrayna'da: Dev Türk Bayrağı uçurtma Ukrayna semalarını süsleyecek Türk Uçurtma Takımı Ukrayna'da düzenlenecek olan Tryhutt Uluslararası Uçurtma Fe..
Franchise ile büyümek isteyen markalara Bayim Olur musun? fırsatı Franchise ile büyümek isteyen markalara Bayim Olur musun? fırsatı Her yıl çok sayıda markayı bir araya getirerek yapılacak kârlı anlaşmalara öncü ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1.5 milyon konutun dönüşümünü ya..
  Projeler HABERLERİ
TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan: “Yüksek maliyetli projeleri PPP modeli ve dı..
TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB’nin, kurum içi girişimciliği geliştirmek için Türkiye Girişimcilik Vakfı (G..
Üretim sektörünü AR-GE ve İnovasyonla tanıştırdı Üretim sektörünü AR-GE ve İnovasyonla tanıştırdı Makine sektörünün köklü şirketlerinden Tezmaksan, Ar-Ge ve inovasyon konusunda g..
 Akfen Yenilenebilir Enerji’nin Çanakkale’deki Üçpınar RES projesi enerji üretmeye başladı Akfen Yenilenebilir Enerji’nin Çanakkale’deki Üçpınar RES projesi enerji üretmeye başladı 2020 yılına kadar Türkiye’de sadece yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşan 1..
  Spor HABERLERİ
İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İstanbul Büyükşehir Belediye’nin okullara inşa ettiği spor salonlarında düzenlen..
İBB’li Nafia Kuş tekvandoda dünya üçüncüsü oldu İBB’li Nafia Kuş tekvandoda dünya üçüncüsü oldu İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü sporcusu Nafia Kuş, İngiltere’de düzenl..
19 Mayıs 100. yılı şerefine İstanbul’dan Samsun’a 830 km pedal çevirecek 19 Mayıs 100. yılı şerefine İstanbul’dan Samsun’a 830 km pedal çevirecek Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak başlattığı kurtuluş m..
İTO Spor Kulübü U18’de İstanbul şampiyonu İTO Spor Kulübü U18’de İstanbul şampiyonu İstanbul Ticaret Odası Spor Kulübü, 2018-2019 U18 seri A İstanbul Basketbol Ligi..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı