HABER AKIŞI

Yerli ve milli raylı sistemlerde Bozankaya imzası olacak

 Tarih: 18-07-2018 16:10:00
Bozankaya Ar-Ge Direktörü Çiçek, global pazarda söz sahibi olabilmek için yerli ve milli metro geliştirme faaliyetlerine başladıklarını belirterek, "Yerli ve milli raylı sistemlerde Bozankaya imzasıyla sürdürmeyi hedefliyoruz." dedi.

ANKARA(AA) - Bozankaya Ar-Ge Direktörü Dursun Çiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1989'de Almanya'da bir Ar-Ge şirketi olarak kurulan ve 2003'te deneyimlerini Türkiye'ye aktaran Bozankaya'nın, çevreye zarar vermeyen, enerji tasarrufu sağlayan, gürültüsüz çalışan raylı sistem ve elektrikli toplu taşıma araçlarının tasarımı ve üretimi alanında güçlü bir marka olduğunu ifade etti.

Bozankaya'nın Ar-Ge çalışmaları kapsamında, 5 yılda 29 kamu onaylı Ar-Ge projesine 25 milyon avrodan fazla bütçe ayırdığına işaret eden Çiçek, Ar-Ge yoluyla geliştirilen ürünlerin satışından 100 milyon avronun üzerinde gelir elde edildiğini söyledi.

Çiçek, şirketin Ar-Ge giderinin toplam satışlara oranının yüzde 7 seviyesinde olduğuna dikkati çekerek, Ankara'daki üretim merkezinde yaklaşık bin personelin çalıştığı ve Ar-Ge Merkezi'nde 100'e yakın araştırmacının görev yaptığı bilgisini verdi.

"Yerli metronun geliştirilmesi için hazırlıklarımız tamam"

Bozankaya olarak Türkiye'nin raylı sistem araçlarında dışa bağımlılığını azaltmayı hedeflediklerini vurgulayan Çiçek, "Ülkemizin araç ihtiyacını yerli ve milli kaynaklarla sağlamak, global pazarda söz sahibi olabilmek için yerli ve milli metro geliştirme faaliyetlerimize başladık." diye konuştu.

Çiçek, 2017'de dünyadaki raylı sistemler pazar büyüklüğünün 176 milyar avro olduğunu belirterek, bu rakamın 10 yılda 2,2 trilyon avro olmasının öngörüldüğünü aktardı.

Proje ilave istihdam sağlayacak

Çiçek, "Ulusal ve Uluslararası Pazara Yönelik Yerli Metro Araç Platformu Tasarımı ve Geliştirilmesi" projesi kapsamında Türkiye'nin ilk yerli metro aracının Ar-Ge yoluyla geliştirilmesine ve üretimine başlayacaklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Proje sonucunda elde edilecek ürünle, tamamı ithalata dayalı yabancı marka metro aracı yerine yerli kaynaklarla üretilen yerli marka araçlar kullanılabilecek. 2020'de tamamlanacak yerli metro aracı sayesinde özgün yerli ve milli markalar oluşacak, kamu, sanayi, üniversite ve yerli yan sanayi iş birlikleri oluşturulacak. 1958'de milli lokomotiflerimiz Bozkurt ve Karakurt'un üretimiyle başlatılan yolculuğu, yerli ve milli raylı sistemlerde Bozankaya imzasıyla sürdürmeyi hedefliyoruz. Ülkemizin sektörde yabancı aktörlerin paylaşım mücadelesi yaptığı bir alan olması yerine, yerli kaynaklarla geliştirilen milli markaların desteklenmesini önemsiyoruz."

"Bozankaya metro ihraç eden ilk Türk firması oldu"

Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay da Tayland’ın başkenti Bangkok için Siemens ile ortak üretilen ilk metro treninin haziran ayı sonunda ihraç edildiğini anımsattı. Günay, Türkiye'nin ilk metro ihracatını Bozankaya'nın gerçekleştirdiğini aktardı.

Toplam 88 metro aracının ihraç edilmesiyle Türkiye'nin döviz akışına ciddi katkı sağlanacağına dikkati çeken Günay, ihraç edilen metro trenlerinin aralık itibarıyla kullanılacağını ve Bozankaya-Siemens ortaklığının Tayland'da farklı bir proje için 105 metro aracı üreteceğini bildirdi.

"Üretim tesisimiz Türkiye'nin milli metrosunu üretmeye hazır"

Bozankaya'nın, Türkiye'nin en büyük ve en modern raylı ulaşım araçları üretim merkezine 50 milyon avrodan fazla yatırım yaptığını belirten Günay, şunları kaydetti:

"Üretim tesislerimizde yıllık 300 metro ve 300 elektrikli otobüs üretebilme kapasitesine ulaştık. Yüksek üretim kapasitemiz ve farklı konularda Türkiye ve dünya devleriyle yaptığımız iş birlikleriyle önümüzdeki yıllarda birçok projede yer alacağız. Raylı sistem üreticileri arasında en büyük ve en donanımlı boyahane tesisini de devreye aldık. Boyahanemiz günde bir metro, tren ya da hızlı tren vagonu boyama kapasitesine sahip olacak. Yerli teknolojiye sahip Türkiye'nin en büyük boyahanesi, raylı sistem ve ticari araç sektöründe faaliyet gösteren diğer firmaların da hizmetinde olacak."

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Afrika’nın ilk atıktan enerji üretim tesisi Etiyopya’da açıldı Afrika’nın ilk atıktan enerji üretim tesisi Etiyopya’da açıldı Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da açılan tesis, yıllık 185 gigavatsaat elektr..
Tatilciler Anadolu Otoyolu'nda 30 kilometrelik araç kuyruğu oluşturdu Tatilciler Anadolu Otoyolu'nda 30 kilometrelik araç kuyruğu oluşturdu Kurban Bayramı tatili için yola çıkan sürücüler, otoyolun Karadeniz bağlantı yol..
Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Grindel'den Mesut Özil itirafı Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Grindel'den Mesut Özil itirafı Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Reinhard Grindel, "Irkçı saldırılar karşısınd..
Irak Federal Mahkemesi seçim sonuçlarını onayladı Irak Federal Mahkemesi seçim sonuçlarını onayladı Irak'ta 12 Mayıs'ta yapılan milletvekili seçim sonuçları federal mahkeme tarafın..
  Ekonomi HABERLERİ
Yaş Meyve Sektörü 2023 Hedefleri İçin Güçbirliğine Gitti Yaş Meyve Sektörü 2023 Hedefleri İçin Güçbirliğine Gitti Yaş meyve sektörü, 2023 hedeflerine ulaşmak için güçbirliğine gitti. Ege Yaş Mey..
Ekonomi Dünyasının Yeni Bilgi Kaynağı Ekonomi Dünyasının Yeni Bilgi Kaynağı Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), ekonomi, kalkınma, sektörler, sürdürülebi..
resim yok Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Şahin: Araç kiralarken bakım belgesi isteyin Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Şahin, bayram tatili dönemlerinde artan araç k..
Nefes Kredisi'nde üçüncü faz Nefes Kredisi'nde üçüncü faz Reel sektör temsilcilerini son dönemdeki kur artışı ve diğer gelişmelerden korum..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
YENİDER ve MİYHİP, İTO Başkan Yardımcısı İsrafil KURALAY’ı ziyaret etti. YENİDER ve MİYHİP, İTO Başkan Yardımcısı İsrafil KURALAY’ı ziyaret etti. Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Hayat İnşası Platformu (MİYHİP..
İOSB’nin Değişim Rotasını DERSANKOOP Belirliyor… İOSB’nin Değişim Rotasını DERSANKOOP Belirliyor… Türkiye’de ilk defa DERSAN KOOPERATİFİ işyeri teslimleri kura çekilişinde tüm or..
 Yaşadığımız Süreç, Tarihi Bir  Fırsat Yaşadığımız Süreç, Tarihi Bir Fırsat MÜSİAD Bilişim Sektör Kurulu bir basın açıklamasında bulundu.
''Yerli ve Milli Söylem''i hayata geçirmenin tam zamanıdır'' ''Yerli ve Milli Söylem''i hayata geçirmenin tam zamanıdır'' ABD,yönetiminin son zamanlarda Türkiye ekonomisine düzenlediği saldırılar sonucu..
  Söyleşi HABERLERİ
İstanbul’un en eski ve en köklü Mobilyacılar Çarşısı, “EYÜP MODESA”… İstanbul’un en eski ve en köklü Mobilyacılar Çarşısı, “EYÜP MODESA”… İstanbul’un en gözde tarihi semtlerinden Eyüp’te kurulmuş, en eski ve en köklü m..
Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Eğitimci – Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren Mavigün Kolejin..
TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı Hükümlüleri hayata kazandırma amacıyla Vatan Caddesi’nde bulunan Denetim Serbest..
YAŞASIN KÖMÜR YAŞASIN KÖMÜR İstanbul Ticaret Odası Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi Başkan Vekil..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
 Türkiye Festivali Başlıyor Türkiye Festivali Başlıyor Moskova’da düzenlenecek olan “Türkiye Festivali”nin programı yayımlandı. Kültür ..
Tarihi Beykoz Çayır Festivali Başladı Tarihi Beykoz Çayır Festivali Başladı Anadolu’nun zengin kültürünün sergileneceği Beykoz Belediyesi Geleneksel Tarih..
"ŞEHİRLERİN GELECEĞİ DE ÜLKENİN GELECEĞİ DE GENÇLER VE ÇOCUKLAR” Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul İl Mil..
İstanbul Sokaklarında  İstanbul Sokaklarında "Yaz Neşesi"! İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sıcak yaz akşamlarında İstanbulluların keyifli..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
Yerli Üretim Atağı Yerli Üretim Atağı Türkiye merkezli teknoloji firması Reeder, 8 milyon TL yatırımla kurduğu Samsun’..
Yerli Üretimi Güçlendiriyor! Yerli Üretimi Güçlendiriyor! Türkiye lastik sektörü lideri Brisa, son üç yılda gerçekleştirdiği 50 milyon TL ..
Sistem 9’un Milli Yazılımı 20 Ülkede! Sistem 9’un Milli Yazılımı 20 Ülkede! Sistem 9’un Türk mühendisleri tarafından geliştirilen “S9Vision DS” yazılımının ..
 Akıllı Olduğu Kadar ‘Akılcı’ da. Akıllı Olduğu Kadar ‘Akılcı’ da. Global akıllı telefon markalarının ileri teknolojisinin yanısıra fiyat avantajın..
  Spor HABERLERİ
resim yok Atiker Konyaspor umut dolu Konyaspor Kulübü Başkanı Hilmi Kulluk, Spor Toto Süper Lig'e iyi bir başlangıç y..
Avrupa üçüncüsü genç basketbolcular çiçeklerle karşılandı Avrupa üçüncüsü genç basketbolcular çiçeklerle karşılandı 16 Yaş Altı Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda Fransa'yı 82-59 yenerek br..
Medipol Başakşehir Kasımpaşa karşısında Medipol Başakşehir Kasımpaşa karşısında Medipol Başakşehir, Spor Toto Süper Lig'in 2. hafta maçında yarın deplasmanda Ka..
Fenerbahçe'de 2. hafta kabusu Fenerbahçe'de 2. hafta kabusu Sarı-lacivertliler, Süper Lig'de son 5 sezondur 2. haftalarda galibiyet alamıyor..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı