HABER AKIŞI

Yerli ve milli raylı sistemlerde Bozankaya imzası olacak

 Tarih: 18-07-2018 16:10:00
Bozankaya Ar-Ge Direktörü Çiçek, global pazarda söz sahibi olabilmek için yerli ve milli metro geliştirme faaliyetlerine başladıklarını belirterek, "Yerli ve milli raylı sistemlerde Bozankaya imzasıyla sürdürmeyi hedefliyoruz." dedi.

ANKARA(AA) - Bozankaya Ar-Ge Direktörü Dursun Çiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1989'de Almanya'da bir Ar-Ge şirketi olarak kurulan ve 2003'te deneyimlerini Türkiye'ye aktaran Bozankaya'nın, çevreye zarar vermeyen, enerji tasarrufu sağlayan, gürültüsüz çalışan raylı sistem ve elektrikli toplu taşıma araçlarının tasarımı ve üretimi alanında güçlü bir marka olduğunu ifade etti.

Bozankaya'nın Ar-Ge çalışmaları kapsamında, 5 yılda 29 kamu onaylı Ar-Ge projesine 25 milyon avrodan fazla bütçe ayırdığına işaret eden Çiçek, Ar-Ge yoluyla geliştirilen ürünlerin satışından 100 milyon avronun üzerinde gelir elde edildiğini söyledi.

Çiçek, şirketin Ar-Ge giderinin toplam satışlara oranının yüzde 7 seviyesinde olduğuna dikkati çekerek, Ankara'daki üretim merkezinde yaklaşık bin personelin çalıştığı ve Ar-Ge Merkezi'nde 100'e yakın araştırmacının görev yaptığı bilgisini verdi.

"Yerli metronun geliştirilmesi için hazırlıklarımız tamam"

Bozankaya olarak Türkiye'nin raylı sistem araçlarında dışa bağımlılığını azaltmayı hedeflediklerini vurgulayan Çiçek, "Ülkemizin araç ihtiyacını yerli ve milli kaynaklarla sağlamak, global pazarda söz sahibi olabilmek için yerli ve milli metro geliştirme faaliyetlerimize başladık." diye konuştu.

Çiçek, 2017'de dünyadaki raylı sistemler pazar büyüklüğünün 176 milyar avro olduğunu belirterek, bu rakamın 10 yılda 2,2 trilyon avro olmasının öngörüldüğünü aktardı.

Proje ilave istihdam sağlayacak

Çiçek, "Ulusal ve Uluslararası Pazara Yönelik Yerli Metro Araç Platformu Tasarımı ve Geliştirilmesi" projesi kapsamında Türkiye'nin ilk yerli metro aracının Ar-Ge yoluyla geliştirilmesine ve üretimine başlayacaklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Proje sonucunda elde edilecek ürünle, tamamı ithalata dayalı yabancı marka metro aracı yerine yerli kaynaklarla üretilen yerli marka araçlar kullanılabilecek. 2020'de tamamlanacak yerli metro aracı sayesinde özgün yerli ve milli markalar oluşacak, kamu, sanayi, üniversite ve yerli yan sanayi iş birlikleri oluşturulacak. 1958'de milli lokomotiflerimiz Bozkurt ve Karakurt'un üretimiyle başlatılan yolculuğu, yerli ve milli raylı sistemlerde Bozankaya imzasıyla sürdürmeyi hedefliyoruz. Ülkemizin sektörde yabancı aktörlerin paylaşım mücadelesi yaptığı bir alan olması yerine, yerli kaynaklarla geliştirilen milli markaların desteklenmesini önemsiyoruz."

"Bozankaya metro ihraç eden ilk Türk firması oldu"

Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay da Tayland’ın başkenti Bangkok için Siemens ile ortak üretilen ilk metro treninin haziran ayı sonunda ihraç edildiğini anımsattı. Günay, Türkiye'nin ilk metro ihracatını Bozankaya'nın gerçekleştirdiğini aktardı.

Toplam 88 metro aracının ihraç edilmesiyle Türkiye'nin döviz akışına ciddi katkı sağlanacağına dikkati çeken Günay, ihraç edilen metro trenlerinin aralık itibarıyla kullanılacağını ve Bozankaya-Siemens ortaklığının Tayland'da farklı bir proje için 105 metro aracı üreteceğini bildirdi.

"Üretim tesisimiz Türkiye'nin milli metrosunu üretmeye hazır"

Bozankaya'nın, Türkiye'nin en büyük ve en modern raylı ulaşım araçları üretim merkezine 50 milyon avrodan fazla yatırım yaptığını belirten Günay, şunları kaydetti:

"Üretim tesislerimizde yıllık 300 metro ve 300 elektrikli otobüs üretebilme kapasitesine ulaştık. Yüksek üretim kapasitemiz ve farklı konularda Türkiye ve dünya devleriyle yaptığımız iş birlikleriyle önümüzdeki yıllarda birçok projede yer alacağız. Raylı sistem üreticileri arasında en büyük ve en donanımlı boyahane tesisini de devreye aldık. Boyahanemiz günde bir metro, tren ya da hızlı tren vagonu boyama kapasitesine sahip olacak. Yerli teknolojiye sahip Türkiye'nin en büyük boyahanesi, raylı sistem ve ticari araç sektöründe faaliyet gösteren diğer firmaların da hizmetinde olacak."

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Merkel'den Suudi Arabistan'a silah satışı açıklaması Merkel'den Suudi Arabistan'a silah satışı açıklaması Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinin Suudi Arabistan'a silah satışına iliş..
Nehre düşen araçtaki aileyi kurtardı Nehre düşen araçtaki aileyi kurtardı Amasya'da nehre düşen otomobildeki anne, baba ve 2 aylık bebekleri, olayı görüp ..
Meteorolojiden yurt genelinde yağış uyarısı Meteorolojiden yurt genelinde yağış uyarısı Türkiye genelinde 22 Ekim Pazartesi günü havanın parçalı ve yer yer çok bulutlu ..
İstanbul'a dev proje müjdesi İstanbul'a dev proje müjdesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, "Yakında İstanbul Boğazı'nın altında geçecek..
  Ekonomi HABERLERİ
Fındık ihracatında yeni hedef Brezilya ve Meksika Fındık ihracatında yeni hedef Brezilya ve Meksika KFMİB Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, "Türk fındığı 100'ün üzerinde ül..
İhracatçıya 'yerinde gümrükleme' kolaylığı İhracatçıya 'yerinde gümrükleme' kolaylığı Ticaret Bakanı Pekcan, "İhracatçılarımıza sunduğumuz İhracatta Yerinde Gümrüklem..
Konut satışında KDV ve tapu harcı indiriminde son 10 gün Konut satışında KDV ve tapu harcı indiriminde son 10 gün Konut ve iş yeri satışlarında indirimli KDV ve tapu harcı uygulaması 31 Ekim'de ..
Türkiye 'milli lokomotif'le dünyada dördüncü oldu Türkiye 'milli lokomotif'le dünyada dördüncü oldu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, "Türkiye, azaltılmış yakıt tüketimi ve daha ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Bangladeş Cox’s Bazar’daki Balukhali-2 Kampı’nda 5 bin ailenin ihtiyacı..
TÜSAD:  Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD: Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin çok ö..
MÜSİAD İle TAITRA Arasında MoU Anlaşması İmzalandı MÜSİAD İle TAITRA Arasında MoU Anlaşması İmzalandı Ticaret diplomasisi vizyonuyla yurt dışındaki önemli STK ve kuruluşlarla anlaşma..
ABD - Rusya Tatbikat Savaşları ABD - Rusya Tatbikat Savaşları ABD 25 Ekim’de Baltık bölgesinde yapacağı NATO tatbikatı ile Rusya’nın Eylül 201..
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Dünya devleri İstanbul’da buluşacak Dünya devleri İstanbul’da buluşacak 2018 yılının en önemli metalurji buluşması Ankiros-Annofer-Turkcast ihtisas fuar..
Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bu yıl “Akıllı Şeyler – Bilen Teknolojiler” ana temasıyla düzenlenecek Bilişim Z..
Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur’un turizm sektöründe global bir oyuncu olmasına destek sağlaması hedefiyle..
4 Kitadan 300’e yakin firmayi İstanbul’da buluşturdu 4 Kitadan 300’e yakin firmayi İstanbul’da buluşturdu Kolombiya Devlet Ajansı ProColombia tarafından düzenlenen Business Matchmaking F..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı Limak Vakfı tarafından fon desteği sağlanan Boğaziçi Üniversitesi ve Massachuset..
Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı’nın İngiltere’deki merkez ofisi Ant Yapı UK; 20-22 Eaton Place Konut Pr..
Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 günlük eylem planı kapsamında y..
‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ ‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hız..
  Spor HABERLERİ
ABD'de kazanan Raikkonen ABD'de kazanan Raikkonen Formula 1'de Ferrari pilotu Raikkonen, ABD Grand Prix'sini kazanarak sezonun ilk..
Fenerbahçeli Tyler Ennis'in ayağı kırıldı Fenerbahçeli Tyler Ennis'in ayağı kırıldı Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'ndeki Arel Üniversitesi Büyükçekmece maçında sa..
Dünya Güreş Şampiyonası'nda gümüş madalya Dünya Güreş Şampiyonası'nda gümüş madalya Dünya Güreş Şampiyonası'nda erkekler serbest stil 86 kiloda Fatih Erdin, gümüş m..
resim yok Adana'da Su Sporları Festivali'nde açık su yüzme yarışları yapıldı Adana'da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen Su Sporları Festival..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı