HABER AKIŞI

Yerel Yönetimler iktidarın kilididir

 Tarih: 22-10-2017 17:15:23
Esenler'de 60 ülkeden 192 sivil toplum kuruluşu ve üniversitenin katılımıyla gerçekleştirilen Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de belediyelerin iktidar olmanın ve iktidarda kalmanın kilidi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Esenler Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi'nin özel oturumunda önemli mesajlar verdi. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi'nde düzenlenen oturuma; İstanbul Milletvekilleri Burhan Kuzu, Ahmet Hamdi Çamlı, Nureddin Nebati ve Ravza Kavakçı Kan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, çok sayıda üniversite rektörü ile kalabalık bir davetli topluluğunun yanı sıra 60 ülkeden 192 sivil toplum kuruluşu ve üniversitenin temsilcisi katıldı.

İNSANLIK KARANLIK BİR TÜNELDE İLERLİYOR

Özel oturumda ilk konuşmayı yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, dünyada şehirlerin yaşadığı sorunların aynı olduğunu ifade etti. İnsanlığın karanlık bir tünelde ilerlediğinin altını çizen Başkan Göksu, "İnsanlık tarihi ile özdeş tarihi olan bir medeniyetin çocukları olarak bizler, dünyanın her zaman olduğu gibi vicdanı olmayı, özellikle zat-ı devletlerinizin son 15 yıldır Türkiye'ye koyduğunuz vizyonla beraber, artık dünyanın her bir köşesindeki insanlığın, bir mazlum için ses çıkacaksa, bir gariban için ses çıkacaksa, bir yolda kalmış için ses çıkacaksa bunun Türkiye'den ve Türkiye'nin lideri Recep Tayyip Erdoğan'dan çıkacağını bildiği bir dünyada yaşıyoruz. Bu bağlamda zirveden üç önemli çıktı bekliyoruz. Ülkemizin tanıtımı, yerel ölçekte yaşanan sorunlara küresel bakış açısıyla çözüm ortaklığı yapmak ve Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları ile buraya katılan sivil toplum kuruluşları arasında bir iletişim ağının kurulmasını hedefliyoruz" şeklinde konuştu.  

ŞEHİRLER HAYATIN TAM DA MERKEZİ

Göksu'nun ardından söz alan Ak Parti Çevre Şehir Ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da, şehirlerin hayatın tam merkezi olduğunu vurgulayarak, "İçinde yaşadığımız coğrafya, bugün maalesef şehirlerin birikimlerini yitirdiği, acıların vuku bulduğu bir anlama büründü. Şehirlerde, sadece yapıları, eserleri değil bu yapıların bizlere hissettirdiği duyguyu, şehirlerin ruhunu, ortak dilini geleceğe taşımaya çalışmalıyız. Bu nedenle 60 ülkenin burada bir araya gelmesini önemsiyoruz" dedi.

MEDENİYET ŞEHİRDİR, ŞEHİR DE MEDİNE'DİR

Alkışlar ve "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları eşliğinde kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerine, zirvenin hayırlara vesile olmasını dileyerek başladı. Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi'nin hem sivil toplumu, hem akademik çevreleri hem de ana vazifesi doğrudan vatandaşa hizmet olan belediyeleri bir araya getirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şehirlerin serencamı aynı zamanda insanlığın serüvenidir, yolculuğudur. Şehir, sadece mekan değildir, bunun ötesinde insanın, hayata, kendine ve etrafındaki tüm varlıklara dair tasavvurunun tecessüm etmiş halidir. Bizim fikir dünyamızda medeniyet şehirdir, şehir de Medine'dir. Medine, İslam medeniyetinin kurucu ve sembol şehri olmuştur. Batı medeniyetinde ise Atina ve Roma'dır. Bu iki model arasındaki temel fark, İslam medeniyetinde Yaradan'la yaratılan arasındaki ilişki şehre yansırken, Batı'da bu karşıtlık ve çatışma üzerinden şekillenmiştir. Medine'de çarşı ile cami, medrese ile pazar yeri, ölümle hayat bir bütündür" ifadelerini kullandı.

İSTANBUL'UN KIYMETİNİ BİLMEDİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında, İstanbul'a da ayrı bir yer açtı. Kadim şehirlerin karakterlerini kaybetmeden yeniyi bünyelerinde erittiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstanbul bu açıdan gerçekten müstesna bir şehirdir. Ama biz İstanbul'un kıymetini bilmedik. Biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz. Ben de bundan sorumluyum. Ben çocukluğumu arıyorum İstanbul'da. Bazı şehirler iyi yazılmış kitap gibidir. Okumaya, anlamaya, onu yaşamaya doyamazsınız. Başlar ve o kitabı bitirirsiniz. Nasıl bir kitap, satır aralarına gizlenmiş bilgi hazineleriyle doluysa İstanbul'un da her sokağında saklı bir tarih, asırlık bir tecrübe vardır. İstanbul, Fatih Sultan Mehmet Han'dan beri kültürün, sanatın, ilmin ve ticaretin payitahtı olmuş bir şehir. Bugün de İstanbul, onca yaşadıklarına rağmen halen ayaktadır. Ancak bugün ki haline üzülüyorum. Bugün binalarımız yükseldikçe ufkumuz kararıyor. Şehirlerimiz giderek milyonlarca insanın hep birlikte yalnız olduğu yerlere dönüşüyor. Gösteriş, şatafatın arttığı, hamiyetsizliğin yaygınlaştığı bir dönemde yaşıyoruz. Ne yazık ki, sevgi de, merhamet de, hoşgörü ve tahammül de azalıyor, adeta insanın kimyası bozuluyor. insanı ve tabiatı merkeze almayan hiç bir projenin benim gözümde hiçbir değeri yoktur" şeklinde konuştu.

MİLLETİN BİZDEN BEKLENTİSİNİN FARKINDAYIZ

Türkiye'de belediyelerin iktidar olmanın ve iktidarda kalmanın kilidi olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yerel yönetim eğer bu yanıyla güçlü değilse hiçbir partinin iktidarda kalma şansı yok. 2019 yılındaki seçimlerin anahtarı Mart ayındaki seçimdir. Milletin bizden beklentisinin farkındayız. Vatandaşların taleplerini anlamak zorundayız. Bu hakikati ıskaladığınız anda geriye gidiş de başlamış demektir" dedi.

Konuşmalarının ardından Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Âb-Rû’larda Su Kasidesi" tablosunu takdim etti.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Yerel HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
resim yok Başbakan Yıldırım: Kandil operasyonu adım adım ilerliyor Başbakan Yıldırım, "Kandil operasyonu adım adım ilerliyor. Şu anda zannediyorum ..
Kılıçdaroğlu'ndan gençlere çağrı: Gençler sandığa gidin Kılıçdaroğlu'ndan gençlere çağrı: Gençler sandığa gidin CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "24 Haziran için özellikle gençlere sesleniyorum..
resim yok Erdoğan'dan 'Gençlik Merkezi'ne ziyaret Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezini ziyaret et..
Avam Kamarasından Brexit Yasasına onay Avam Kamarasından Brexit Yasasına onay İngiltere’de, parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası, Avrupa Birliği’nden ayrılm..
  Ekonomi HABERLERİ
Tesla eski çalışanına dava açtı Tesla eski çalışanına dava açtı Elektrikli otomobil ve enerji depolama sistemleri üreticisi Tesla, eski çalışanı..
Güneydoğu’ya 100 milyon TL’lik doping Güneydoğu’ya 100 milyon TL’lik doping Vakıfların paylaşım kültürü ve kamunun gücünü birleştirerek katılım bankacılığın..
Borsa günü yükselişle tamamladı Borsa günü yükselişle tamamladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,12 yükselişle 94.551,86 puandan..
Emekliler dört gözle evlerini bekliyor Emekliler dört gözle evlerini bekliyor TOKİ tarafından emekliler için inşa edilen konutları gezen hak sahipleri, taşına..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Türkiye ekonomisi ilk 3 ayda yüzde 7.4 büyüdü Türkiye ekonomisi ilk 3 ayda yüzde 7.4 büyüdü İTO Başkanı Avdagiç: - “Büyümede rekor tempo sürüyor. Türkiye peş peşe altı çey..
BÜYÜME RAKAMLARI AÇIKLANDI TÜRKİYE İLK ÇEYREKTE 7,4 BÜYÜDÜ BÜYÜME RAKAMLARI AÇIKLANDI TÜRKİYE İLK ÇEYREKTE 7,4 BÜYÜDÜ Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı ilk çeyreğine ilişkin dönemsel gayri..
Güçlü büyümeye devam Güçlü büyümeye devam Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2018 yılı 1. çeyrekte açı..
Sürdürülebilir Kalkınma İçin Güçlerimizi Birleştiriyoruz Sürdürülebilir Kalkınma İçin Güçlerimizi Birleştiriyoruz Proje Veri Tabanı, Doğu Marmara Kalkınma Ajansının öne çıkan faaliyetlerinin yan..
  Söyleşi HABERLERİ
YAŞASIN KÖMÜR YAŞASIN KÖMÜR İstanbul Ticaret Odası Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi Başkan Vekil..
İsmail Şatıroğlu: “Eğitim Demek, Gelecek Demek” İsmail Şatıroğlu: “Eğitim Demek, Gelecek Demek” Yenilikçi, çağdaş, milli ve manevi değerlerimizi ön plana çıkaran eğitim anlayış..
DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOPERATİFİ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Maşuk Gülaçar ile organize..
İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş, temel misyonlarının mevcut past..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
CES Dünyanın Lider Savunma ve Güvenlik Fuarı Eurosatory’de Yerini Aldı CES Dünyanın Lider Savunma ve Güvenlik Fuarı Eurosatory’de Yerini Aldı Türkiye’nin Yerli ve Milli Teknolojileri Eurosatory Savunma ve Güvenlik Fuarında..
ALBARAKA TÜRK, DEİK işbirliği ile Pakistan ülke günü düzenledi ALBARAKA TÜRK, DEİK işbirliği ile Pakistan ülke günü düzenledi Albaraka Türk’ün genel merkezinde düzenlenen organizasyona Pakistan Ankara Büyük..
9’uncu Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi sona erdi 9’uncu Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi sona erdi Çalışma hayatının tüm paydaşlarını İstanbul’da bir araya getiren 9’uncu Uluslara..
Kuveyt Türk, Kuveytli Fotoğraf Sanatçılarını Ağırlıyor Kuveyt Türk, Kuveytli Fotoğraf Sanatçılarını Ağırlıyor Düzenlediği sergilerle özel ve eşsiz eserleri sanatseverlerle buluşturan Kuveyt ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
Gerçek tehdit, yönetmeliğe uygun olmayan giydirme cephe uygulamaları Gerçek tehdit, yönetmeliğe uygun olmayan giydirme cephe uygulamaları Yalıtım konusunda kamuoyu ve sektörü bilinçlendirmeyi amaç edinen İZODER, Gazios..
Çırçır Mahallesi'nde kentsel dönüşüm devam ediyor Çırçır Mahallesi'nde kentsel dönüşüm devam ediyor Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın konuk olduğu ve sosyal medya üzerinden g..
GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR İstanbul’da kentsel dönüşümün hızla devam ettiği ilçe Gaziosmanpaşa, bölgenin so..
  Projeler HABERLERİ
Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu OTSAD’ın daveti ile İstanbul’a gelen Kuveytli turizmciler, Türkiye’deki meslekta..
Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Havalimanı bilişim çözümlerinde dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alan..
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
  Spor HABERLERİ
Dünya Kupası'nda günün sonuçları Dünya Kupası'nda günün sonuçları 2018 FIFA Dünya Kupası'nın yedinci gününde 3 maç oynandı. A Grubu'nda Uruguay ve..
İspanya, İran'ı tek golle geçti İspanya, İran'ı tek golle geçti Rusya'da düzenlenen 2018 FIFA Dünya Kupası'ndaki B Grubu maçında İspanya, İran'ı..
Cristiano Ronaldo bir rekoru daha kırdı Cristiano Ronaldo bir rekoru daha kırdı Portekiz Milli Takımı ile 2 maçta attığı 4 golle Dünya Kupası'na hızlı bir başla..
Anadolu Efes Micic'i kadrosuna kattı Anadolu Efes Micic'i kadrosuna kattı Anadolu Efes Basketbol Takımı, Sırp oyun kurucu Vasilije Micic'i transfer etti...
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı