HABER AKIŞI

Yerel Yönetimler iktidarın kilididir

 Tarih: 22-10-2017 17:15:23
Esenler'de 60 ülkeden 192 sivil toplum kuruluşu ve üniversitenin katılımıyla gerçekleştirilen Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de belediyelerin iktidar olmanın ve iktidarda kalmanın kilidi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Esenler Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi'nin özel oturumunda önemli mesajlar verdi. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi'nde düzenlenen oturuma; İstanbul Milletvekilleri Burhan Kuzu, Ahmet Hamdi Çamlı, Nureddin Nebati ve Ravza Kavakçı Kan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, çok sayıda üniversite rektörü ile kalabalık bir davetli topluluğunun yanı sıra 60 ülkeden 192 sivil toplum kuruluşu ve üniversitenin temsilcisi katıldı.

İNSANLIK KARANLIK BİR TÜNELDE İLERLİYOR

Özel oturumda ilk konuşmayı yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, dünyada şehirlerin yaşadığı sorunların aynı olduğunu ifade etti. İnsanlığın karanlık bir tünelde ilerlediğinin altını çizen Başkan Göksu, "İnsanlık tarihi ile özdeş tarihi olan bir medeniyetin çocukları olarak bizler, dünyanın her zaman olduğu gibi vicdanı olmayı, özellikle zat-ı devletlerinizin son 15 yıldır Türkiye'ye koyduğunuz vizyonla beraber, artık dünyanın her bir köşesindeki insanlığın, bir mazlum için ses çıkacaksa, bir gariban için ses çıkacaksa, bir yolda kalmış için ses çıkacaksa bunun Türkiye'den ve Türkiye'nin lideri Recep Tayyip Erdoğan'dan çıkacağını bildiği bir dünyada yaşıyoruz. Bu bağlamda zirveden üç önemli çıktı bekliyoruz. Ülkemizin tanıtımı, yerel ölçekte yaşanan sorunlara küresel bakış açısıyla çözüm ortaklığı yapmak ve Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları ile buraya katılan sivil toplum kuruluşları arasında bir iletişim ağının kurulmasını hedefliyoruz" şeklinde konuştu.  

ŞEHİRLER HAYATIN TAM DA MERKEZİ

Göksu'nun ardından söz alan Ak Parti Çevre Şehir Ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da, şehirlerin hayatın tam merkezi olduğunu vurgulayarak, "İçinde yaşadığımız coğrafya, bugün maalesef şehirlerin birikimlerini yitirdiği, acıların vuku bulduğu bir anlama büründü. Şehirlerde, sadece yapıları, eserleri değil bu yapıların bizlere hissettirdiği duyguyu, şehirlerin ruhunu, ortak dilini geleceğe taşımaya çalışmalıyız. Bu nedenle 60 ülkenin burada bir araya gelmesini önemsiyoruz" dedi.

MEDENİYET ŞEHİRDİR, ŞEHİR DE MEDİNE'DİR

Alkışlar ve "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları eşliğinde kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerine, zirvenin hayırlara vesile olmasını dileyerek başladı. Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi'nin hem sivil toplumu, hem akademik çevreleri hem de ana vazifesi doğrudan vatandaşa hizmet olan belediyeleri bir araya getirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şehirlerin serencamı aynı zamanda insanlığın serüvenidir, yolculuğudur. Şehir, sadece mekan değildir, bunun ötesinde insanın, hayata, kendine ve etrafındaki tüm varlıklara dair tasavvurunun tecessüm etmiş halidir. Bizim fikir dünyamızda medeniyet şehirdir, şehir de Medine'dir. Medine, İslam medeniyetinin kurucu ve sembol şehri olmuştur. Batı medeniyetinde ise Atina ve Roma'dır. Bu iki model arasındaki temel fark, İslam medeniyetinde Yaradan'la yaratılan arasındaki ilişki şehre yansırken, Batı'da bu karşıtlık ve çatışma üzerinden şekillenmiştir. Medine'de çarşı ile cami, medrese ile pazar yeri, ölümle hayat bir bütündür" ifadelerini kullandı.

İSTANBUL'UN KIYMETİNİ BİLMEDİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında, İstanbul'a da ayrı bir yer açtı. Kadim şehirlerin karakterlerini kaybetmeden yeniyi bünyelerinde erittiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstanbul bu açıdan gerçekten müstesna bir şehirdir. Ama biz İstanbul'un kıymetini bilmedik. Biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz. Ben de bundan sorumluyum. Ben çocukluğumu arıyorum İstanbul'da. Bazı şehirler iyi yazılmış kitap gibidir. Okumaya, anlamaya, onu yaşamaya doyamazsınız. Başlar ve o kitabı bitirirsiniz. Nasıl bir kitap, satır aralarına gizlenmiş bilgi hazineleriyle doluysa İstanbul'un da her sokağında saklı bir tarih, asırlık bir tecrübe vardır. İstanbul, Fatih Sultan Mehmet Han'dan beri kültürün, sanatın, ilmin ve ticaretin payitahtı olmuş bir şehir. Bugün de İstanbul, onca yaşadıklarına rağmen halen ayaktadır. Ancak bugün ki haline üzülüyorum. Bugün binalarımız yükseldikçe ufkumuz kararıyor. Şehirlerimiz giderek milyonlarca insanın hep birlikte yalnız olduğu yerlere dönüşüyor. Gösteriş, şatafatın arttığı, hamiyetsizliğin yaygınlaştığı bir dönemde yaşıyoruz. Ne yazık ki, sevgi de, merhamet de, hoşgörü ve tahammül de azalıyor, adeta insanın kimyası bozuluyor. insanı ve tabiatı merkeze almayan hiç bir projenin benim gözümde hiçbir değeri yoktur" şeklinde konuştu.

MİLLETİN BİZDEN BEKLENTİSİNİN FARKINDAYIZ

Türkiye'de belediyelerin iktidar olmanın ve iktidarda kalmanın kilidi olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yerel yönetim eğer bu yanıyla güçlü değilse hiçbir partinin iktidarda kalma şansı yok. 2019 yılındaki seçimlerin anahtarı Mart ayındaki seçimdir. Milletin bizden beklentisinin farkındayız. Vatandaşların taleplerini anlamak zorundayız. Bu hakikati ıskaladığınız anda geriye gidiş de başlamış demektir" dedi.

Konuşmalarının ardından Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Âb-Rû’larda Su Kasidesi" tablosunu takdim etti.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Yerel HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Türk zırhlısı Senegal'i koruyacak Türk zırhlısı Senegal'i koruyacak Senegal, zırhlı kara aracı ihtiyacını karşılamak için Nurol Makina'nın 4x4 zırhl..
Erdoğan'ın Batı Afrika ziyareti Türk yatırımcıların önünü açacak Erdoğan'ın Batı Afrika ziyareti Türk yatırımcıların önünü açacak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cezayir, Moritanya ve Senegal ziyaretlerinin, bu ülkele..
Afrin'de terörden arındırılan köylerde geri dönüş sevinci Afrin'de terörden arındırılan köylerde geri dönüş sevinci TSK tarafından yürütülen Zeytin Dalı Harekatı sürerken, YPG/PKK'lı teröristlerde..
Esed BMGK kararına rağmen yine saldırdı Esed BMGK kararına rağmen yine saldırdı Esed rejimi, BM Güvenlik Konseyi'nin insani ateşkes kararına karşın Doğu Guta, İ..
  Ekonomi HABERLERİ
Fakıbaba '300 koyun' projesine açıklık getirdi Fakıbaba '300 koyun' projesine açıklık getirdi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "Bir yanlış anlaşılma oldu, 'sanki h..
resim yok İlk 'deniz rüzgarı' projesinde Ege Denizi öne çıkıyor Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak’ın bu yıl ihalesinin planlandığını açı..
Zeybekci'den Türk müteahhitlerin Libya'daki sorunlarına ilişkin açıklama Zeybekci'den Türk müteahhitlerin Libya'daki sorunlarına ilişkin açıklama Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk müteahhitlerin Libya'daki sorunlarına ilişki..
Milli üretime teknoparklar damga vuracak Milli üretime teknoparklar damga vuracak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "İZÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile Tü..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İTO’dan IMF'nin 'faizleri artırın' baskısına tepki İTO’dan IMF'nin 'faizleri artırın' baskısına tepki İTO Başkanı Oran: - “Faiz lobisine sahip çıkan IMF heyeti, ‘4. Madde Konsültasy..
İTO’dan kültürümüzü büyük katkı İTO’dan kültürümüzü büyük katkı Evliya Çelebi’nin 400 yıl önce kaleme aldığı seyahatnâmesinin İstanbul bölümüne..
Geleceğin Bilim İnsanları Gaziosmanpaşa’da Yetişiyor Geleceğin Bilim İnsanları Gaziosmanpaşa’da Yetişiyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, çocukların, bilimsel ve teknolojik yönden gelişimini d..
YENİDER VE MİYEP NİHAT TUNALI’YI ZİYARET ETTİ YENİDER VE MİYEP NİHAT TUNALI’YI ZİYARET ETTİ YENİDER ve MİYİP Başkanı Eşref Küçükateş ile Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan b..
  Söyleşi HABERLERİ
Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda  2 TON Baklava dağıtmıştım,  2019’da Başkan olunca  5 TON BAKLAVA dağıtacağım Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda 2 TON Baklava dağıtmıştım, 2019’da Başkan olunca 5 TON BAKLAVA dağıtacağım Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Genel Başkanı Yusuf Gecü Cumhurba..
Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor GOP PLEVNE Projesi 2012 senesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm yıkımları son..
Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
2017 yılında 475 fuar düzenlendi 2017 yılında 475 fuar düzenlendi Ticareti geliştirmek amacıyla açılan fuarlar iş dünyasının ilgi gösterdiği bir a..
Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Ekonomik hacim olarak 12 milyar dolarlık değere sahip, Kastamonulu sanayici ve i..
Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2012 yılından bu yana düzenlediği Türkiye..
Eminevim ödüllendirildi Eminevim ödüllendirildi ASSAM Uluslararası İslam Birliği Kongresi'nin ilki 23-24 Kasım tarihlerinde Emin..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünün en seçkin buluşmalarından biri sayılan Bos..
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Yaşam alanlarına geniş yer ayıran ve “aile” konseptini ön planda tutan Fuzul Gru..
  Projeler HABERLERİ
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
  Spor HABERLERİ
Medipol Başakşehir liderlik için sahada Medipol Başakşehir liderlik için sahada Medipol Başakşehir, Spor Toto Süper Lig'in 23. haftasında yarın Gençlerbirliği'n..
Trabzonspor'un golleri 'yerli ve milli' futbolculardan Trabzonspor'un golleri 'yerli ve milli' futbolculardan Spor Toto Süper Lig'de ilk 23 haftada 38 gol atan Trabzonspor'un gollerinin 27's..
resim yok Milli binici Demirsoy İspanya'da birinci oldu Milli binici Derin Demirsoy, Sunshine Turu'nda small grand prix yarışmasında bir..
Kenan Sofuoğlu Avustralya'da ilk üçe giremedi Kenan Sofuoğlu Avustralya'da ilk üçe giremedi Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu'nun 13. olduğu Avustralya'daki Dünya Superspor..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması  Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti 20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU  Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında  insanı ve finansı anlattı Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında insanı ve finansı anlattı Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı