HABER AKIŞI

Yerel Yönetimler iktidarın kilididir

 Tarih: 22-10-2017 17:15:23
Esenler'de 60 ülkeden 192 sivil toplum kuruluşu ve üniversitenin katılımıyla gerçekleştirilen Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de belediyelerin iktidar olmanın ve iktidarda kalmanın kilidi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Esenler Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi'nin özel oturumunda önemli mesajlar verdi. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi'nde düzenlenen oturuma; İstanbul Milletvekilleri Burhan Kuzu, Ahmet Hamdi Çamlı, Nureddin Nebati ve Ravza Kavakçı Kan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, çok sayıda üniversite rektörü ile kalabalık bir davetli topluluğunun yanı sıra 60 ülkeden 192 sivil toplum kuruluşu ve üniversitenin temsilcisi katıldı.

İNSANLIK KARANLIK BİR TÜNELDE İLERLİYOR

Özel oturumda ilk konuşmayı yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, dünyada şehirlerin yaşadığı sorunların aynı olduğunu ifade etti. İnsanlığın karanlık bir tünelde ilerlediğinin altını çizen Başkan Göksu, "İnsanlık tarihi ile özdeş tarihi olan bir medeniyetin çocukları olarak bizler, dünyanın her zaman olduğu gibi vicdanı olmayı, özellikle zat-ı devletlerinizin son 15 yıldır Türkiye'ye koyduğunuz vizyonla beraber, artık dünyanın her bir köşesindeki insanlığın, bir mazlum için ses çıkacaksa, bir gariban için ses çıkacaksa, bir yolda kalmış için ses çıkacaksa bunun Türkiye'den ve Türkiye'nin lideri Recep Tayyip Erdoğan'dan çıkacağını bildiği bir dünyada yaşıyoruz. Bu bağlamda zirveden üç önemli çıktı bekliyoruz. Ülkemizin tanıtımı, yerel ölçekte yaşanan sorunlara küresel bakış açısıyla çözüm ortaklığı yapmak ve Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları ile buraya katılan sivil toplum kuruluşları arasında bir iletişim ağının kurulmasını hedefliyoruz" şeklinde konuştu.  

ŞEHİRLER HAYATIN TAM DA MERKEZİ

Göksu'nun ardından söz alan Ak Parti Çevre Şehir Ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da, şehirlerin hayatın tam merkezi olduğunu vurgulayarak, "İçinde yaşadığımız coğrafya, bugün maalesef şehirlerin birikimlerini yitirdiği, acıların vuku bulduğu bir anlama büründü. Şehirlerde, sadece yapıları, eserleri değil bu yapıların bizlere hissettirdiği duyguyu, şehirlerin ruhunu, ortak dilini geleceğe taşımaya çalışmalıyız. Bu nedenle 60 ülkenin burada bir araya gelmesini önemsiyoruz" dedi.

MEDENİYET ŞEHİRDİR, ŞEHİR DE MEDİNE'DİR

Alkışlar ve "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları eşliğinde kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerine, zirvenin hayırlara vesile olmasını dileyerek başladı. Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi'nin hem sivil toplumu, hem akademik çevreleri hem de ana vazifesi doğrudan vatandaşa hizmet olan belediyeleri bir araya getirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şehirlerin serencamı aynı zamanda insanlığın serüvenidir, yolculuğudur. Şehir, sadece mekan değildir, bunun ötesinde insanın, hayata, kendine ve etrafındaki tüm varlıklara dair tasavvurunun tecessüm etmiş halidir. Bizim fikir dünyamızda medeniyet şehirdir, şehir de Medine'dir. Medine, İslam medeniyetinin kurucu ve sembol şehri olmuştur. Batı medeniyetinde ise Atina ve Roma'dır. Bu iki model arasındaki temel fark, İslam medeniyetinde Yaradan'la yaratılan arasındaki ilişki şehre yansırken, Batı'da bu karşıtlık ve çatışma üzerinden şekillenmiştir. Medine'de çarşı ile cami, medrese ile pazar yeri, ölümle hayat bir bütündür" ifadelerini kullandı.

İSTANBUL'UN KIYMETİNİ BİLMEDİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında, İstanbul'a da ayrı bir yer açtı. Kadim şehirlerin karakterlerini kaybetmeden yeniyi bünyelerinde erittiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstanbul bu açıdan gerçekten müstesna bir şehirdir. Ama biz İstanbul'un kıymetini bilmedik. Biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz. Ben de bundan sorumluyum. Ben çocukluğumu arıyorum İstanbul'da. Bazı şehirler iyi yazılmış kitap gibidir. Okumaya, anlamaya, onu yaşamaya doyamazsınız. Başlar ve o kitabı bitirirsiniz. Nasıl bir kitap, satır aralarına gizlenmiş bilgi hazineleriyle doluysa İstanbul'un da her sokağında saklı bir tarih, asırlık bir tecrübe vardır. İstanbul, Fatih Sultan Mehmet Han'dan beri kültürün, sanatın, ilmin ve ticaretin payitahtı olmuş bir şehir. Bugün de İstanbul, onca yaşadıklarına rağmen halen ayaktadır. Ancak bugün ki haline üzülüyorum. Bugün binalarımız yükseldikçe ufkumuz kararıyor. Şehirlerimiz giderek milyonlarca insanın hep birlikte yalnız olduğu yerlere dönüşüyor. Gösteriş, şatafatın arttığı, hamiyetsizliğin yaygınlaştığı bir dönemde yaşıyoruz. Ne yazık ki, sevgi de, merhamet de, hoşgörü ve tahammül de azalıyor, adeta insanın kimyası bozuluyor. insanı ve tabiatı merkeze almayan hiç bir projenin benim gözümde hiçbir değeri yoktur" şeklinde konuştu.

MİLLETİN BİZDEN BEKLENTİSİNİN FARKINDAYIZ

Türkiye'de belediyelerin iktidar olmanın ve iktidarda kalmanın kilidi olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yerel yönetim eğer bu yanıyla güçlü değilse hiçbir partinin iktidarda kalma şansı yok. 2019 yılındaki seçimlerin anahtarı Mart ayındaki seçimdir. Milletin bizden beklentisinin farkındayız. Vatandaşların taleplerini anlamak zorundayız. Bu hakikati ıskaladığınız anda geriye gidiş de başlamış demektir" dedi.

Konuşmalarının ardından Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Âb-Rû’larda Su Kasidesi" tablosunu takdim etti.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Yerel HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Aybet: YPG terör örgütü Türkiye'nin kırmızı çizgisi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Aybet: YPG terör örgütü Türkiye'nin kırmızı çizgisi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Aybet terör örgütü YPG'nin, Türkiye'nin "kı..
ABD'de 'Kara Cuma' protestosu ABD'de 'Kara Cuma' protestosu Polis şiddetine dikkati çekmek isteyen göstericiler "Kara Cuma" alışverişini boy..
Akar, Kore Genelkurmay Başkan Yardımcısı Jongsup'u kabul etti Akar, Kore Genelkurmay Başkan Yardımcısı Jongsup'u kabul etti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Kore Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Yardımc..
Başkentte bazı yollar trafiğe kapatılacak Başkentte bazı yollar trafiğe kapatılacak Başkentte Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Merkezi organizesinde düzen..
  Ekonomi HABERLERİ
Maliye Bakanı Ağbal: KDV düzenlemesi yıl bitmeden Meclis'te olacak Maliye Bakanı Ağbal: KDV düzenlemesi yıl bitmeden Meclis'te olacak Maliye Bakanı Ağbal, KDV ile ilgili kanun düzenlemesini bu yıl bitmeden Bakanlar..
Şimşek, Rus yatırımcıları Türkiye'ye davet etti Şimşek, Rus yatırımcıları Türkiye'ye davet etti Başbakan Yardımcısı Şimşek, Moskova’da Rus yatırımcıları Türkiye'ye davet ederek..
Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Aycı: Yerli uçak motoru imalinde öncü olmak isteriz Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Aycı: Yerli uçak motoru imalinde öncü olmak isteriz Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, yerli uçak motoru üretimine ilişk..
Rüzgarda 5 milyar dolarlık yatırım yolda Rüzgarda 5 milyar dolarlık yatırım yolda TÜREB Başkanı Ataseven, "Sadece bu yıl içindeki tüm yarışma ve YEKA projeleriyle..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İKMİB’den jet hızında yerlileştirme hareketi! İKMİB’den jet hızında yerlileştirme hareketi! Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kasım ayı başında açıkladığı Türkiye’ni..
Kızılay Guinness’e Başvuruyor Kızılay Guinness’e Başvuruyor Kızılay’ın ev sahipliğinde Antalya’da gerçekleştirilen ve Kızılay’ın AvrupaKıta ..
Mali Müşavirler Meslek İçi Eğitime Devam Ediyor Mali Müşavirler Meslek İçi Eğitime Devam Ediyor MBG Gaziosmanpaşa ve Sultangazi Temsilcilikleri tarafından düzenlenen kahvaltılı..
Türkiye İş Ahlakı Zirvesi gerçekleşti Türkiye İş Ahlakı Zirvesi gerçekleşti Türkiye İş Ahlakı Zirvesi, Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD)..
  Söyleşi HABERLERİ
resim yok Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE  KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. Gaziosmanpaşa İstanbul'un en iyi yerinde fakat en önemli sorunlarının başında ot..
Cömertoğlu: “2 bin 300 çalışanımız ile 20 Milyon insanımıza hizmet veriyoruz” Cömertoğlu: “2 bin 300 çalışanımız ile 20 Milyon insanımıza hizmet veriyoruz” Tapu ve Kadastro İstanbul Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu: 170 yıldır gayrimenkuld..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
TSPB Kongresi dünyanın en önemli uzmanlarını İstanbul’da buluşturdu! TSPB Kongresi dünyanın en önemli uzmanlarını İstanbul’da buluşturdu! Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) düzenlediği Türkiye Sermaye Piyasa..
Finansal Sistemlerin 4.0’ı “İnsani Finans” İstanbul’dan Dünyaya Yayılacak Finansal Sistemlerin 4.0’ı “İnsani Finans” İstanbul’dan Dünyaya Yayılacak Finans sisteminde insani değerleri ön plana çıkaran, yeni paylaşım ekonomisinin ..
Kurtulmuş: Kartepe Zirvesi dünyaya yeni bir yol açacak Kurtulmuş: Kartepe Zirvesi dünyaya yeni bir yol açacak Kartepe Zirvesi’ne katılan Bakan Kurtulmuş, Zirve’nin Davos’u da geçerek dünya ç..
Postanın tarih yolculuğu Metro İstanbul'da Postanın tarih yolculuğu Metro İstanbul'da “PTT’nin Kuruluş Yıldönümü” etkinlikleri kapsamında Metro İstanbul ile PTT işbir..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Yaşam alanlarına geniş yer ayıran ve “aile” konseptini ön planda tutan Fuzul Gru..
 Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘13 Ekim Dünya Konut Günü’ d..
  Projeler HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
Süleyman Soylu’dan Tam Destek Süleyman Soylu’dan Tam Destek Vizyona girdiğinde büyük ilgi gören ‘Azazil: Düğüm’ ve ‘Azazil 2: Büyü’ ile son ..
  Spor HABERLERİ
Beşiktaş Kulübü Başkanı Orman: Şampiyonlar Ligi'nde elde ettiğimiz başarının gururunu yaşıyoruz Beşiktaş Kulübü Başkanı Orman: Şampiyonlar Ligi'nde elde ettiğimiz başarının gururunu yaşıyoruz Beşiktaş Kulübü Başkanı Orman, "Şampiyonlar Ligi'ndeki başarı bir senede olan bi..
Fenerbahçe Doğuş, Khimki'yi devirdi Fenerbahçe Doğuş, Khimki'yi devirdi THY Avrupa Ligi 9. hafta karşılaşmasında Fenerbahçe Doğuş, sahasında ağırladığı ..
A Milli Basketbol Takımı elemelere iyi başladı A Milli Basketbol Takımı elemelere iyi başladı A Milliler, 2019 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri B Grubu ilk maçında Letonya'..
Başkent derbisinde gülen taraf Osmanlıspor oldu Başkent derbisinde gülen taraf Osmanlıspor oldu Ligin 13. hafta açılış maçında Osmanlıspor, Gençlerbirliği'ni 2-0 mağlup etmeyi ..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı