HABER AKIŞI

İŞLETMENİZİ NASIL BESLİYORSUNUZ?

 Tarih: 21-10-2018 16:47:21
Tümay Mercan

İşletmeler de tıpkı insanlar gibi beslenme ve bakım istiyor. Bakılmaz ve beslenmez ise, yenilenmez ise işletmenin, çalışanların motivasyonu düşüyor.

Dededen toruna devreden şirket veya yeni kurulmuş bir KOBİ’nin olması fark etmiyor. Her işletme doğru beslenip büyümek zorunda.

Doğru beslenme elbette işletme bünyesine uygun sağlıklı beslenme. Obez, gereksiz veya kısa sürede büyüten ama temeli olmayan hormonlu bir beslenme değil.

Tıpkı insanın sağlıklı beslenmesi gibi gerekli gıdanın uygun miktarda, uygun zamanda verilerek işletmenin hazmederek büyümesinden bahsediyoruz. İşletmenizin nasıl beslenip büyüyeceğini kim bilir? “ Elbette ben bilirim” diyorsunuz değil mi? Elbette bilirsiniz. Ama her şeyi bilemeyebilirsiniz.

Nasıl ki kendi sağlığınız için doktora gidiyorsunuz. Hasta olmamak için önlem alıyorsunuz bunun gibi.

Yeni doğan bir bebeğin sağlıklı büyümesi için belli zamanlarda çocuk doktoruna giderek danışıyorsunuz, hasta olmaması için önlem alıyorsunuz. Bebeğiniz için “büyükler beni  nasıl büyüttü ise öyle büyüteyim” veya “kendi kendine büyür” deme durumunuz yok. Devamlı özen göstermek gerekiyor.

İşletmeler de böyle.  Bebekler, çocuklar, sağlığınız için gösterdiğiniz özeni işletmeniz için gösteriyor musunuz?

İşletmenizin sağlığı için zaman zaman konuyu bilenler ile bir araya gelmek, danışmanlık hizmeti almak, işletmenizin gelişmesini, hasta olmamasını, hastalıklara dayanıklı olmasını sağlayacak.

Fakat ne yazık ki bizde özellikle küçük ve orta işletme sahipleri, esnaf bu konuda danışmanlık hizmeti almayı aklına getirmiyor, getirse bile, bu hizmete vereceği parayı çok görüyor. Hatta “ muhtemelen “ Ben bunları neden düşünemedim de danışmana ücret verdim “ diyerek kendine kızıyor. Ama danışman ile konuşup 3- 5 yeni fikri bedavadan kapmayı seviyor.

Oysaki danışman işletmenin doğru beslenip büyümesi için destek veriyor. Artık işletmelerimizin kolaycılık, ucuzculuk, günü kurtarma düşüncesinden vaz geçmesi, iş yapma şeklini, düşünce sistemini değiştirmesi, işletmesini ne cansız, cılız, ne de çeşitli etkiler ile obez haline getirmemesi, konuya daha profesyonelce bakması gerek.

Doğru bir danışman işletmenin doğru beslenmesini sağlar. İster yeni girişimci olun, isterseniz yıllardır o işi yapan bir aileden gelmiş olun, bu gün işletmelerin sıçrama yapması gerek. Bu zamana kadar sıçramak isteyip de sıçrayamadıysanız yetersiz beslenmeden, kuvvetsizlikten olabilir.

Danışmanlığını yaptığımız farklı sektörlerdeki işletmelerin sıçraması sağlanıyor, doğru besleniyor ve sağlıklı hale geliyor, işletme körlüğünü atıyor. Tecrübemiz ile profesyonelce, hem işletmeye hem de çalışanlara faydalı oluyoruz. İşletmeler için doğru beslenme önemlidir. Siz her zaman işletmenizi doğru besleyemeyebilirsiniz. Bir danışmanla çalışınız, her açıdan faydasını görürüsünüz. Biz danışmanlık yaptığımız kurumlardaki farkı görüyoruz.

Sözün özü; Danışman ile çalışmak hem işletme hem de yöneticisi için bir vizyon meselesidir.

 

 

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü/ Yönetim Danışmanı

tumaymercan@hotmail.com Twitter:Tümay Mercan@Tumaymercan  / Facebook:Tümay Mercan

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı