HABER AKIŞI

YENİLİK YAPMAK, YENİLENMEK İYİDİR

 Tarih: 22-05-2018 16:59:06
Tümay Mercan

Yenilik insan var olduğundan bu yana hep var.

Olmasaydı bu gün hala mağaralarda ve ilkel bir şekilde yaşıyor olurduk.  Her ihtiyacımızı kendimiz üretir, başka yerden satın alma ihtiyacını çok fazla hissetmezdik. Değiş-tokuş devam ederdi. Esnaf ve ticaret kavramları da olmazdı, bu kadar gelişmezdi.

Genel tüketim yoğunluğu ve kaynaklar açısından “Değiş-tokuştan süpermarkete geldik çok da iyi olmadı “ dediğinizi duyar gibiyim. Bu yüzyılda başlangıcı yanlış, değiştirilmesi zor bir takım işler oldu. 

Yeniliğe Açık Olmalı

Değiştiremeyeceğimiz işlerle uğraşmaktansa, değiştirebileceğimiz konulara odaklanmak ve o konular üzerinde çalışmakta her zaman fayda var.

Bazı kişiler yeniliğe kapalı oldukları, eski alışkanlıklarından kopamadıkları için bazıları da düşünmek zor geldiği için eski alışkanlıkları sürdürüyorlar.  Bazı kişiler de kendilerince farklı bahaneler buluyorlar.

Yeniliğe Odaklanmak, Kıskançlığı Önler

Aynı sokakta aynı işi yapan esnaflardan birinin diğerinin müşteri sayısına, gelenine, gidenine neler yaptığına dikkat etmesi,  yaptıklarına engel olmaya çalışması ve kötülemesi gibi. 

Oysa böyle davranan esnaf, komşusu ile ilgileneceğine zamanını, kendisi için yapacağı yeniliklere, kendi müşterilerinin beklentisine ve genel olarak o sektörü canlandırmaya yarayacak fikirleri üretmek amacıyla değerlendirse elbette daha faydalı olacak.

Yani komşuyu kıskanmak yerine,  kendisinin yenilikler yapması.

Hala bu düşüncede olanlar var mı?  Ne dersiniz?

Ne yazık ki var olduğunu duyuyor, hatta zaman zaman görüyoruz.  Kendi müşterisine güler yüz göstermekte cimri davranıp komşusuna gelen müşteriyi kıskanma durumu.  Bu tür durumlarda aslında o muhit kaybediyor. 

Bir esnafın davranışı o muhiti etkiler mi, böyle bir sonucu doğurur mu diyebilirsiniz.  Davranışlardaki çarpan etkiler önemlidir. “Damlaya damlaya göl olur” misali.

İşlerde yenilik yapmak lazım

Her yenilik için illaki paraya, masrafa ihtiyaç olmaz. Yenilik bazen ürünlerin yerini değiştirmek, bazen farklı bir ürüne başlamak, bazen müşteri taleplerini değerlendirmek,  bazen farklı bir alanla iş birliği yapmak, işi zenginleştirmek, bazen de hiç kimse de olmayan bir şeyi yapmak, yeni bir pazarlama yöntemi düşünmektir.

Ama bunları yapabilmek için işinize yoğunlaşmanız ve işinizde yenilik düşünmeniz gerekir.

İşe yoğunlaşmak, kendi işi ile ilgili her şeyi gözden geçirmek, müşteri gözü ile işine bakabilmek, ticari zekâsını kendisi için kullanmak demek. Kişi zekâsını komşuyu yıpratmak için kullandığında, o zekâdan kimseye hayır gelmiyor.

Zamanımızda yenilik, inovasyon (Yeni bir fikrin uygulanması, hayata geçirilmesi ve katma değer yaratması)  yenilikçi düşünme şart. Her meslekte,  her yerde,  her durumda, yoksa zaman içinde bazı işler yok olmak, bazı iş yerleri kapanmak zorunda kalacak.

Sözün özü; Biraz daha yeniliğe açık olmak, işimizi yenliklere ve yeni fikirlere açmak, geliştirmek, bu konularla ilgilenmek herkese kazandıracak. Zaman birlikte kazanma zamanı.

       Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü/ Yönetim Danışmanı

tumaymercan@hotmail.com Twitter: Tümay Mercan@Tumaymercan  /  Facebook:Tümay Mercan

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı