HABER AKIŞI

HER YIL AHİLİK HAFTASINDA KİM NE KADAR NASİBİNİ ALIYOR

 Tarih: 20-09-2021 21:43:42
Tümay Mercan

Bir Ahilik haftasına daha ulaştık.  Ülkemizin her ilinde Ahilik haftası kutlaması yapılıyor. Her il kendi bölgesine göre bazı farklılıklar göstererek hafta boyunca etkinliklerini sürdürüyor. Bu yıl UNESCO tarafından Ahi Evran yılı ilan edilmesinin de ayrı bir özelliği var.

Evrensel bir kültüre sahibiz. Ahilik sisteminin kurulması, yüzyıllarca devam edebilmesi, günümüze kadar gelmiş olması bugün hala bu değerlere ihtiyaç duyulması medeniyetimizin ve kültürümüzün zenginliğini, sağlamlığını gösteriyor.

KIYMETİNİ NE KADAR BİLİYORUZ?

Önemli olan bu zenginliğin ve Ahilik değerlerinin kıymetini bilmek.  Gerçekçi olmak gerekirse bu zenginliğin kıymetini bilseydik bugün Ahilik değerlerini güzelim ülkemizde uyguluyor olurduk.

Ahilik haftası kutlamalarında bile hem kutlayıp hem de “bu değerler bugün uygulanmaz” diye düşünenler olmuştur.

Ahilik değerleri insanı “Kâmil” insana yaklaştırmaya çalışan değerler.  Bugün esnaf, ticaret erbabı, üretici, tüketici arasındaki diyalog ve sorunlara baktığımızda ahilik değerlerinden ne kadar uzaklaştığımız belli oluyor.

Oysa Ahilik değerleri, ticaret ile ahlakı buluşturan değerlerlerdir. “Şimdi Ahilik Zamanı” isimli kitabımda dediğim gibi tam da bu zamanda Ahilik değerlerine çok ihtiyacımız var.

Elbette Ahilik değerlerini hala uygulayan, bizim gibi uygulanması, duyulması, benimsenmesi için çaba gösteren kişiler var. Azınlıkta da değiliz ama genel olarak dünya ticaretinin değişimi, popüler kültür, genel değişim ve dönüşüm içinde değerlerimize sahip çıkmama, eskimiş, zaman dışı bulanlar var.

2020 yılı Ahilik haftası kapsamında Kocaeli Valiliği İl Ticaret Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Kocaeli Ahilik Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olarak moderatörlüğünü yaptığım online paneli düzenlemiş, konuyu ilgilileriyle konuşmuş yılın ahisini dinlemiştik.

Bu yıl da yine aynı şekilde “Ahilik Değerleri, Günümüzde Ahilik Nasıl Yaygınlaşabilir? Dayanışmanın Önemi” konusunda değerli konuklarla çok verimli bir online panel gerçekleştirdik. Moderatörlüğünü yaptığım ve raporladığım bu panelin sonuçlarını zaman zaman paylaşacağım.

DEĞERLERİMİZ KONUSUNDA BÜTÜN ÜLKE DİK DURMALIYIZ

Bizi toplum olarak bugüne getiren toplumsal değerlerimizdir. Bunlara sırt çevirmek aslını inkar etmektir.  Aslını inkâr köksüzlüktür, geçmişe ihanettir. Oysa bizim toplum olarak sağlam köklerimiz var. Bu kökleri beğenmemek, zamana uygun bulmamak akıl dışıdır.

Hadi kökünü beğenmiyorsun madem yeni bir kök bul, yeni iyi değerler bul! Yok ki. Hem yok hem bulamaz. Bugün insanlarda bir “hiçbir şeyi beğenmemezlik” durumu var. Yapılanlar hem beğenilmiyor hem de eldekine şükredilmiyor. Bu iyi bir gidişat değil.

Her sene Ahilik haftası kutlamalarında Ahilik değerleri hatırlatılıyor. Ne zamana kadar? Bir sonraki yıla kadar. Bu değerler yaşatılmayıp, yaşanmayıp, uygulanmadıkça sadece hatırlatma/hatıra düzeyinde kalır.

AHİLİK ÇALIŞMALARI YIL BOYU DEVAM ETMELİ

Çözüm ise yıl boyu ahilik değerleri çalışmalarını sürdürmektir. Uygulanabilir, basit, anlaşılabilir, çok yoğun olmayan nokta atışı çalışmalarla bunu sağlamak mümkün.  Ancak böylelikle Ahilik değerlerinden çok kişiyle, çokça nasiplenebiliriz.  Yoksa her sene başladığımız yere geri döneriz.

Bu iş tek bir derneğin, vakfın, birliğin tek başına yapabileceği bir iş değildir. Ticaret bakanlığı bünyesinde yapılabilecek bir çalışmadır. İsteyen kurumlara bu konuda gönüllü katkı verebiliriz. Biz kendi Çapımızda bu çalışmaları planlıyoruz.

Bu konuda yıla yayılmış düzenli bir çalışma olmadığı taktirde Ahilik konusu herkes tarafından bir tarafa çekiştirilen, yanlış anlatılan ve geleceğe yanlış izler bırakacak bir konu olacaktır. Bu durumun işaretleri ve uygulamalarını görmekteyiz.

Beklentim, Ticaret Bakanlığımız nezdinde bizim gibi bu konuya gönül vermiş, pratik çözümler üretebilecek kişilerle bir çalışma yapılmasıdır. Sorulursa fikrimizi paylaşır, daima gönüllü destek veririz. Ortak akıl ile değerlerimizi yaşatmamız, uygulanmasını yaygınlaştırmamız, güzel ülkemizi ticarette bu yönüyle ön plana çıkarıp, farklılık yaratmamız, iyi örnekleri duyurmamız gerekir.  Biz yıl boyunca konuyu gündemde tutmaya gayret ediyoruz.

Sözün özü; Ahilik değerleri bizim farkımız, farklılığımızdır. Neden farkında değiliz? Siz bu değerlerden ne kadar nasipleniyorsunuz?

 

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı      tumaymercan@hotmail.com                                                              Twitter: Tümay Mercan@Tumaymercan / Facebook: Tümay Mercan

  Bu yazı 12823 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı