HABER AKIŞI

FARK YARATMAK, AMA NASIL?

 Tarih: 11-02-2018 01:29:18
Tümay Mercan

Hep söylenir “işinizde fark yaratın, müşterinize farklı görünün, farkınızı belli edin” denir.  Fark yaratmak güzel de ama nasıl? Neyle, Ne yaparak?

Aslında fark yaratmak zor değil. Üstünde biraz düşünmek ve gözlemlemek gerekiyor. Yandaki komşuyu kıskanmadan, taklit etmeden, laf üretmeden fark yaratmak mümkün.

Farkı ürün ve hizmetlerinizde, iş yeri temizliğinizde, müşteri ilişkilerinizde, satış sonrası hizmetlerinizde, ödeme kolaylıklarında vb. konularda yaratabilirsiniz. Tamamen rekabet şartlarınıza,  rakiplerinize, konumunuza,  müşteri potansiyelinize ve müşteri grubunuza bağlı bir konu. 

35 yıllık meslek tecrübemizle danışmanlığını yaptığımız kurumlarda, bu konularda kafa yorarak zor görüneni başarıyoruz. İş yerini, işi, ürün veya hizmeti analiz ederek çalışmalarımızı yapıyoruz ve başarılı sonuçlar elde ediyoruz.

Bazen iş yeri sahipleri işletme körlüğü içinde ellerindekinin değerini fark etmiyor veya değerini düşürecek uygulamalar yapıyor.

Bazen işletmeler farkında olmadan öyle küçük detaylardan müşteri kaybediyorlar ki, konu ortaya çıkınca ihmallerini ve körlüklerini kabul etmek zorunda kalıyorlar.

Ya da bu günkü fotoğraf ile gelecekteki kısa, orta ve uzun vadeli planlamalarını yaptığımızda ve karşılaşabilecekleri riskleri söylediğimizde önce inanmasalar da sonra tek tek gerçekleştiğini görüyorlar. 

İş yapmak her gün daha da zorlaşıyor.

İşletmelerin şimdiden yarın için çalışma yapmaları gerekiyor. Bu çalışmalar da iyice düşünülerek, farkını yaratarak oluyor. İş işten geçtikten sonra yarattığınız fark da fark olarak kabul edilmiyor. O artık taklit sınıfına giriyor. Çünkü siz düşünene kadar başkası uygulamış oluyor.

Sözün özü; Elinizdekiler, gelecek kaynaklarınız ile fark yaratmak zor değil. Fark yaratmak için danışmanlık almak size katkı sağlar, ufkunuzu açar, geliştirir. Doğru kişi ile çalışmak şartıyla elbette.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü/ Yönetim Danışmanı

tumaymercan@hotmail.com Twitter:Tümay Mercan@Tumaymercan  / Facebook:Tümay Mercan

  Bu yazı 7741 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı