HABER AKIŞI

ESNAF ESNAFA NE KADAR DESTEK VERİR?

 Tarih: 28-04-2018 22:41:40
Tümay Mercan

Esnaflık gittikçe zorlaşıyor. Bir taraftan ekonomik sıkıntılar, diğer taraftan yeni yapılanmalar, müşteri tercihlerinin farklılığı, maliyetlerin yükselmesi vb. sebepler esnafı zorluyor. Esnaf haklı olarak destek istiyor.

Esnafa yeterli olmasa da devletin, KOSGEB’in, bankaların çeşitli desteği var. 

Asıl sorun;

Esnafın, esnafa desteği var mı?

Esnaf, esnaftan destek bekler mi?

Esnaf, esnaftan destek bulabilir mi?

Esnaf, esnafa nasıl sahip çıkar, gerçekten sahip çıkmak ister mi?

Esnaf dernekleri birlikler, odalar, federasyonlar esnafın, esnafa sahip çıkması, birlik olunması haklarının korunması için kurulmuş.

Esnaf bu günkü durumuna gelirken bu kurumlar neler yapmışlar, gereken çalışmaları yapmışlar mı? Bu soruları zaman içinde sorgulamak ve neler yapıldığına bakmak, günümüz şartlarında daha etkin çalışmalar için de kafa yormak gerek.

Esnafın, Esnafa Desteği

Ama bu arada esnaflarında birbirlerine destek olmaları ve birbirlerini önemsemeleri gerekmez mi? Bulundukları muhite müşteri çekmek  için ortak çalışmalar yapmaları, güç birliği oluşturmaları, bir sokaktaki esnafın hepsinin bir bütün olarak algılanmasını sağlamaları gerekmez mi?

Aynı sokaktaki bir esnaf olumsuz davranışı ile o sokağa gelecek diğer müşterileri de engeller. Her esnafın diğer esnafları da düşünerek hareket etmesi gerekir. Kendi satış ve hizmet yeri biraz daha büyük ve gösterişli diye böbürlenmek, diğer esnafları kötülemek, bu günün tabiriyle “havaya girmek”,  gününü diğer dükkânların satışını engellemek üzere düşünerek geçirmek ne kadar doğru? 

Eminim böyle durumlarda her esnaf Ahilik kurallarını hatırlıyor ve özlüyordur. 13.yy. dan günümüze kadar gelen ama uygulanma konusunda ısrarlı davranılmayan bu kurallar esnafın, esnafı kollaması, “biz” düşüncesi ile esnafların yaşaması için önem kazanıyor. “Şimdi Ahilik Zamanı” isimli kitabımızda anlattığımız bu konulara bugün için önemli bir ihtiyaç.

Aslında her esnafın iyi niyetle diğer esnafları kollamak istediğini düşünüyorum. Biraz ego, biraz günümüz vahşi şartları esnafları bir diğer esnafı düşünmekten alıkoyuyor sanırım.

Aslında her esnafın bir diğer esnafı, esnaflığın geleceğini tüm esnaflar için düşünmesi, önemsemesi ve buna uygun davranması gerekli.

Devlet ve diğer kurumlar elbette esnafa destek versin. Ama önce esnaf esnafa destek vermeli. Hemen, bu günden başlayarak, kendi sokağında kendi bölgesinde sıkıntı çektikleri konuları istişare ederek çareler düşünmeli.

Herkes kendi mahallesi, sokağı ve bölgesi için bir çalışma yapsa, proje üretse destek verecek bir çok paydaş bulabilir. Esnafların kendi bölgeleri içinde fark yaratacak, müşterinin dikkatini çekecek, müşterileri tekrar çarşıya çağıracak o kadar çok konu var ki. Esnaflar konuşarak kendi bölgeleri için bunları geliştirebilirler. Gerektiğinde bizden destek isteyebilirler.  Küçük gibi görünen bir fikir önemli bir hareket yaratabilir.

Geçmişte olanlar geçmişte kalmış ve bitmiştir. Şimdi geleceğe bakma zamanı ya hep birlikte var olacağız, ya hep birlikte azalacağız.

Sözün özü; şimdi esnafın, esnafa destek verme zamanı. İlk adamı siz atın, ne dersiniz, devamını komşunuz getirsin? Esnaf desteklenmek, önemsenmek  istiyorsa bunu önce diğer esnafı düşünerek, önemseyerek, destekleyerek yapmalı mı?

 

 

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi  Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü

tumaymercan@hotmail.com   Twitter:Tümay Mercan@Tumaymercan  / Facebook:Tümay Mercan

  Bu yazı 7980 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı