HABER AKIŞI

THY İKRAM

 Tarih: 19-02-2019 01:56:58
Mehmet Zeki Sayın

Türk Hava Yolları uçakları ile seyahat etmek hakikaten güzel ve dinlendirici. Mümkün olduğu kadarıyla da müşterilere hizmeti aksatmama gayreti görülmektedir. Ancak Anadolu Jet’te yapılan hizmetlerde farklılık hemen göze çarpmaktadır. Bunun ücretten mi yoksa başka bir şeyden mi meydana gelmektedir. Bizce bilmemektedir. İkram fiyattan mütevellit elbette fark olabilir. Ama bu ikram taktim edilirken alınan hizmet eğitimi diğer uçaklardakinden farklı olmaması gerekir.

Öteden beri olduğu gibi BUSİNESS(İŞ ..)adı altında bilet alarak belirtilen yerde oturan yolcu ile ekonomi bölümünde oturan arasında fiyat farkı vardır ve farkta küçük bir rakamdan teşekkül etmemektedir. Acaba bu fark oturma yerinin rahatlığından mı, güzel bir yemek verilmesinden mi, yoksa yemekle birlikte viski, votka ve de seçkin Türk şarapları diye takdim edilenlerin fiyatlandırılması mıdır? Eğer bu sarhoş edici meşrubatın fiyatlarından da olsa bir miktar farklılık varsa, hiç bunları kullanmayanların bu farklılığa katlanması doğru olabilir mi? Diğer ülkelerde de bu tip ikramlar yapılabilmekte ama çoğunlukta bunları talep edenlere ekstra bir hizmet sunulduğu düşüncesiyle isteyip hemen orada ayrıca bir ücret talep edilmektedir. Halkın ekseriyeti Müslüman olan ülkelerin uçaklarında da bu sarhoş edici içecekler ücret karşılığı da olsa hizmeti yapılmamaktadır.

Bazı özel şirket uçaklarında uçağa bindikten sonra verilen yiyecek ve içeceklerden parasal karşılığı alınmaktadır. Bu durum uçağın müşteri adedini azaltmamaktadır. Yani demek istiyorum ki ikram edilen bu alkollü içki fiyatını biraz olsun artırılıyorsa alkollü içki almayanların durumu da dikkate alınarak isteyenlere ücret karşılığı verilmesi daha doğru olur diye düşünüyorum. Ben inanıyorum ki bu düşünce sayın idarecilerde de vardır. Mesele tatbik safhasına geçilmesidir.

   M. Zeki SAYIN

  Bu yazı 9545 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı