HABER AKIŞI

“Yatay Politika Alanlarında Rekabetçilik Odaklı Politika Benimsenmeli”

 Tarih: 14-12-2018 10:10:33
TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Zafer Yıldırım ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu.

Son dönemdeki iktisadi gelişmelerin ülke ekonomimizde kırılganlıklara işaret ettiğini anlatan Zafer Yıldırım “Kur şokuna aşırı hassasiyet, başlı başına hem makro hem de mikro düzeylerde yapısal bir sorunumuz. Diğer taraftan, şok neticesi gündeme gelen ve hükümetimizin odağında da yer alan sektörlerin katma değeri düşük sektörler olması dönüştürmeye niyetli olduğumuz ama bir türlü dönüştüremediğimiz sektörel desen problemimizin tezahürü. Eğer kırılganlıklarımızın etkisini hissettiğimiz dönemlerde bunları nasıl çözeceğiz sorusuna efor sarf etmezsek, işler yolunda giderken bu sorunları hiç düşünmeme eğilimi göstermeye devam edebiliriz. Kriz zamanları bir fırsattır denir ve iktisadi sıkıntıların yaşandığı dönemler politika üreticiler için doğru dönüşümü yapmak için ideal zemini sunar. Yapısal sorunlarımızı çözmek, ekonomimizi arzu ettiği sektörlerde rekabetçi kılmak için ideal zaman” ifadelerini kullandı.

Küresel dengeler değişiyor

Dünya genelinde de birbiriyle çelişen noktalar yaşandığını ve yeni küresel dengenin hangi noktada gerçekleşeceği konusunda farklı etkileri olabilecek gelişmeler yaşandığını söyleyen Ankara Şube Başkanı Zafer Yıldırım “Bir yanda Avrupa Birliği ve ABD kendine yeterlilik oranını artırmayı hedefleyen, lokal değer zincirlerini teşvik eden bir anlayış sergilerken, diğer yanda Çin’in başını çektiği OBOR projesine karşılık olarak ABD kendi küresel değer zincirlerini de oluşturmaya çalışıyor. Bu ekonomik güç yarışı devam ederken Avrupa Birliği, Brexit tartışmalarına enerji harcamak durumunda kaldı. Tüm bu gelişmeler günbegün yeni bir dünya ekonomik düzenine yaklaştığımıza işaret ediyor ve ülkemizdeki her ekonomik aktörün kendini olası senaryolara hazırlaması daha da önem kazanıyor” dedi.

“Türkiye kürese değer zincirindeki yerini korumalı”

“Türkiye’nin küresel değer zincirlerindeki mevcut konumunu muhafaza etmesi ve özellikle katma değeri yüksek sektörlerdeki konumunu iyileştirmesi eşit derece önem arz ediyor” diyen Zafer Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: “Ekonomi yönetimi yüksek teknolojili sektörlerde rekabet gücü kazanmanın Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesi için kritik bir konu olduğunun farkında. Ancak alınan aksiyonlar bu iyi niyeti tam olarak desteklemiyor. Tüm sektörleri ilgilendiren eğitim, teknoloji, altyapı gibi yatay politika alanlarında rekabetçilik odaklı politikalar üretme hususunda daha çok gecikmemek gerekiyor. Diğer taraftan sektör odaklı politika geliştirme refleksine de ihtiyacımız var. Hem teşvik politikalarının hem de yabancı yatırıma yönelik politikaların sektörel düzeyde, sektör temsilcileriyle birlikte tasarlanması bu politikaların etkisini artıracaktır.”

“Türkiye tekstil ve elektronik yetkilerini harmanlamalı”

Değişim çağına ayak uydurmanın önemine vurgu yapan Zafer Yıldırım sözlerine şunları ekledi: “Mevzu rekabetçilik ve sektörel dönüşüm olunca, her seferinde en niş, en trend, ama pek de üretime yönelik becerilerimizin yeterince olgun olmadığı sektörleri zikrediyoruz. Biz henüz merdivenin ortalarındayken, istiyoruz ki merdivenin en tepesindeki sektöre sıçrayalım. Beceri odaklı bir dönüşümü, yani merdivenin basamaklarını birer birer ya da ikişer ikişer çıkmayı planlamak daha sağlıklı olacaktır. Mesela Türkiye’nin tekstil sektöründe yıllardır süregelen, ancak son dönemlerde gerileyen bir rekabetçiliği söz konusudur. Tekstil sektörünün yapı değiştirmekte olduğunu, elektronik sektörü ile etkileşim haline geçerek akıllı tekstilin doğduğunu biliyoruz. İdeal olan Türkiye’nin tekstil ve elektronikteki yetkinliklerini harmanlayarak bu sektörde öne çıkan ülkelerden biri olmasını teşvik etmek, ancak bu alanda da geç kalmış görünüyoruz. Motivasyonu ve enerjiyi doğru alanlara kanalize etmek gerekliliğini bir kez daha vurgulamak isterim.”

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
"Çocuğunuzla uçurtma yapın ve uçurun" Milli Eğitim Bakanlığı, velilerin yaz tatilinde çocuklarıyla birlikte yapabilece..
Endeavor Türkiye, Girişimcilik Ekosistemini Geliştirmeye Devam Ediyor Endeavor Türkiye, Girişimcilik Ekosistemini Geliştirmeye Devam Ediyor Endeavor Girişimleri Foriba ve iyzico, ard arda gelen iki exit haberiyle Türkiye..
İETT’nin Trekking hatları 15 haziran’da sefere başlıyor İETT’nin Trekking hatları 15 haziran’da sefere başlıyor İETT’nin doğa yürüyüşü yapmak isteyen İstanbullular için açtığı D1 ve D2 numaral..
Servisçilere plaka tahditi hayırlı olsun Servisçilere plaka tahditi hayırlı olsun İstanbul’daki servis şoförlerinin uzun yıllardır bekledikleri plaka tahdidi soru..
  Ekonomi HABERLERİ
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Kalitesiz baharatı engelleme çalışmalarımız sürüyor” İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Kalitesiz baharatı engelleme çalışmalarımız sürüyor” İstanbul Ticaret Borsası’nın Haziran ayı meclis toplantısında yaptığı konuşm..
 Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Sıralamasında dört basamak yükseldi Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Sıralamasında dört basamak yükseldi Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü’nün (UNCTAD) 2019 Dünya Yatırım R..
Kar paylarında yüzde 19 fark Kar paylarında yüzde 19 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar payı oranları ortalaması, 10 Haziran 2019 ..
Emlak Katılım, payına düşen kar payını almayıp müşterilerine daha yüksek kar payı dağıtacak Emlak Katılım, payına düşen kar payını almayıp müşterilerine daha yüksek kar payı dağıtacak Emlak Katılım Bankası, müşterilere yansıyan kar paylarının piyasa koşullarına gö..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Fatih Girişimci İşadamları Derneği Sahur Programı Etkinliği Düzenledi Fatih Girişimci İşadamları Derneği Sahur Programı Etkinliği Düzenledi FAGİDER sahur programı etkinliğinde Birlik ve beraberlik mesajları verildi…..
Zeytinburnu’nda Çevre Haftası Etkinliği Zeytinburnu’nda Çevre Haftası Etkinliği Çevre Haftası nedeniyle Zeytinburnu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkin..
Bayer’e Türk Kızılayı’ndan Platin Bağışçı Ödülü Bayer’e Türk Kızılayı’ndan Platin Bağışçı Ödülü Bayer, Kızılay bağışçılarının ödüllendirildiği “Kızılay Bağışçıları Ödül Töreni”..
Yeşilay’dan bağımlılıkla mücadele için küresel bildiri Yeşilay’dan bağımlılıkla mücadele için küresel bildiri Bağımlılıka mücadele ve ortak strateji belirlemek amacıyla Yeşilay’ın liderliğin..
  Söyleşi HABERLERİ
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
Prof. Dr. Emre Alkin’den “Fırtınada Ayakta Kalma Sanatı” Tavsiyeleri  Prof. Dr. Emre Alkin’den “Fırtınada Ayakta Kalma Sanatı” Tavsiyeleri İstanbul Fuar Merkezi’nde 3 günden bu yana enerjide değişim ve dönüşümün tartışı..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali 20’nci Kez Düzenleniyor Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali 20’nci Kez Düzenleniyor Zeytinburnu Belediyesi tarafından 19 yıldır düzenlenen “Merkezefendi Geleneksel ..
Franchıse sektörüne 1 Milyar Dolarlık nefes Franchıse sektörüne 1 Milyar Dolarlık nefes Katılımcı marka, m2 ve ziyaretçi sayısı bazında Avrupa’nın ve Orta Doğu’nun en b..
Gelecek Teknolojide I-TECH kapılarını açtı Gelecek Teknolojide I-TECH kapılarını açtı Başkentin ilk teknoloji fuarı I-TECH, Ankara Üniversitesi'nde kapılarını açtı...
 İstanbul’da “Zanaat Haftası” heyecanı yaşanacak İstanbul’da “Zanaat Haftası” heyecanı yaşanacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
  Projeler HABERLERİ
İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul UNESCO Tasarım Şehri projesi kapsamında hayata geçirilen İstanbul Craft..
Sultangazi’de Caddeler Prestij Kazanıyor Sultangazi’de Caddeler Prestij Kazanıyor Sultangazi Belediyesi ilçenin altyapı ve ulaşama yönelik çalışmalarına aralıksız..
İş Ortağı Programı ile kanal stratejisini hızlandırıyor İş Ortağı Programı ile kanal stratejisini hızlandırıyor Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki bayiler, yeni satış teşvik programından..
"İyilik Her Yerde" bu hafta taşımalı eğitim ve trafik güvenliğini ele alıyor Woman TV ekranlarında yayınlanan “İyilik Her Yerde” de bu hafta Michelin Türkiye..
  Spor HABERLERİ
 İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor Türk sporunun lokomotifi İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü, uluslararası ..
Fatihli sporcu gençlere kupa ve madalyaları verildi Fatihli sporcu gençlere kupa ve madalyaları verildi Fatih’te ‘Okullar Arası Sportif Turnuva’ müsabakalarında dereceye giren öğrencil..
Sağlıklı Yaşam İçin Spora Çocukken Başlamak Lazım Sağlıklı Yaşam İçin Spora Çocukken Başlamak Lazım Sabri Ülker Vakfı’nın Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde ilkokullarda hayata g..
Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Havaların ısınmasıyla birlikte engelli vatandaşlarını ücretsiz olarak havuz hizm..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı