HABER AKIŞI

Varank’tan Katmerciler’in Mayına Dayanıklı Zırhlı DozerlerineTam Not

 Tarih: 16-10-2019 18:22:26
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan Katmerciler’in Mayına Dayanıklı Zırhlı Dozerlerine Tam Not

Katmerciler’in İzmir’deki fabrikasını ziyaret eden ve mayına dayanıklı zırhlı dozerleri inceleyen BakanVarank, “Böylesiyenilikçi şirketlerle güçlenen milli savunma sanayimiz ülkemiz geleceğinin güvencesidir, gurur duyuyoruz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, savunma sanayinin dinamik gücü Katmerciler’in İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasını ziyaret etti. Milli Savunma Bakanlığı’na teslim edilmek üzerezırhlandırılan dozerleri yakından inceleyip bilgi alan Bakan Varank, dozerlerden birini uzaktan kumandayla bir süre kullandı.Göreve hazır zırhlı dozerler, NATO standartlarında tanımlanan en güçlü mayınlara karşı koruma sağlayabiliyor.

İzmir programı çerçevesinde dün kalabalık bir heyetle gerçekleştirilen ziyarette konuşan BakanVarank, “Burada gördüğünüz iş makineleri, uzaktan kumandalı ve zırhlı. Cuma günü itibarıyla birliklerine teslim edilmeye başlanacak. Bildiğiniz gibi savunma sanayisi, ülkemizin tam bağımsızlığı için çok önemli. Biz yerli, milli silahlarımızı, teknolojilerimizi geliştirerek terörle mücadelede çok önemli başarılar elde ettik. Bundan sonra da bunu ilerleterek devam ettirmek istiyoruz” dedi.

İnsansız zırhlı iş makinelerinin özellikle şehir içi operasyonlarda ve tehlikeli bölgelerde siper kazmak gibi uygulamalarda kullanıldığını anlatan Varank, “Tabii ki bunlar cuma günü birliklerine teslim edilecek ve nerede ihtiyaç varsa bu araçlar orada kullanılmış olacak” ifadesini kullandı.

Uzaktan kumanda edilebilir şekilde donatılan zırhlı dozerler, uluslararası akreditasyona sahip bir firma tarafından geçtiğimiz ay gerçekleştirilen patlatma testinden başarıyla geçti. Katmerciler,Türkiye’de böylesi bir testi bir dozere uygulayan ilk ve tek firma oldu. Üretimi ocak ayından bu yana devam eden dozerlerin 10 adedinin teslimi önümüzdeki günlerde tamamlanacak.

  • Bakan Varank: Gurur Duyuyoruz

Sanayi ve Teknoloji BakanıVarank, fabrikada incelediği araçlara yönelik beğenisini ifade ederek, “Bu gibi savunma şirketlerimiz, ülkemiz savunma sanayimizin gelişmesinde çok önemli rol oynuyorlar. Yakın zamana kadar, ‘bizim ülkemizde yapılamaz’ denilen pek çok projeyi başarıyla hayata geçiriyorlar. Ülke savunmamızın en önemli güvencelerinden birisi de savunma sanayi alanında faaliyet gösteren bu ve benzer şirketlerimizdir. Biz bu tür gelişmelerle gurur duyuyoruz” dedi.

  • Zırhlı Dozerler Göreve Hazır

Savaş ve çatışma koşulları altında ve yüksek riskli bölgelerde kullanılmak üzere tasarlanıp zırhlandırılan dozerler,ön ve arka bölgelerine takılan aparatlarla, güvenlik güçlerinin sevki için yol yapımı, yollardaki engellerin temizlenmesi, gerektiğinde hendek açılması veya kapatılması, enkaz kaldırılması, sert zeminlerin kazılması, kayaların ve ağaç köklerinin sökülmesi, bariyerlerin yıkılması, devrilmiş araçların kurtarılması, kar ve buzların temizlenmesigibi çok farklı fonksiyonları yerine getirebiliyor.

Yaklaşık 50 ton ağırlığında ve 360 beygir gücündeki aracın camlar dahil tüm kabinçevresi balistik korumalı. Kabin içi ısıya dayanıklı yanmaz kumaşla kaplı. Kabin içi ile motor ve gövde bölümlerinde yangın söndürme sistemleri bulunuyor.

Tek personel kapasiteli bu araçlar, ihtiyaç olması halinde 2 kilometrelik mesafeden komuta edilebilecek teknolojik donanıma sahip. Uzaktan kumanda sistemi, kendi güç kaynağı sayesinde, altı saat kesintisiz kullanılabiliyor. Araç ayrıca, aydınlatma ve gece-gündüz görüşlü kamerasistemleriyle donatılmış durumda.

  • Katmerci: Yenilikçi Ürünlerle Yola Devam

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın ziyareti sonrasıbir açıklama yapanKatmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, farklı segmentlerde ürünlerden oluşan oldukça geniş bir savunma portföyüne sahip olduklarını belirterek, savunma ve güvenlik güçlerinin farklı nitelikteki ihtiyaçlarına en uygun çözümü geliştirmeye çalıştıklarını vurguladı. Zırhlı muharebe aracından zırhlı personel taşıyıcıya, uzaktan kumandalı insansız kara araçlarından TOMA’lara uzanan geniş ürün yelpazesini, savunma lojistiğine yönelik ürünlerle genişlettiklerini ifade eden Katmerci, şunları söyledi:

“Katmerciler olarak tüm inşaat ve yol araçlarını balistik olarak yüksek seviyede zırhlayabiliyoruz. Talebe göre, istenilen seviyede mayına dayanıklı hale getiriyor, balistik koruma sağlıyoruz.Ayrıca, uzaktan kumanda edilebilme özelliği kazandırıyoruz. Biz her aracımızıuluslararası akredite kuruluşlarla beraber test ederek sertifikalandırıyoruz. Uzaktan Kumandalı Zırhlı Paletli Ekskavatör, Zırhlı Kazıcı Yükleyici İş Makinesi, Uzaktan Kumandalı Zırhlı Belden Kırmalı Yükleyici İş Makinesi,Uzaktan Kumandalı Zırhlı Teleskopik Forklift, Gizli Zırhlı çeşitli 4x4 arazi araçları ve kamyonetler, Zırhlı ADR’li Akaryakıt Tankeri, Zırhlı Otobüs, Zırhlı Low-Bed Treyler, Zırhlı Damper, Zırhlı Su Tankeri ve Kurtarma Aracı ile ülkemiz savunmasının hizmetinde olduk. Bazıları uzaktan kumandalı olmak üzere, bu araçların pek çoğu çatışma bölgelerinde aktif olarak kullanılıyor.Zırhlı Dozer deülke savunmasının güçlendirilmesine yönelik en yeni ürünlerimiz arasında yerini aldı. Yenilikçi yaklaşımımız, güçlü insan kaynağımız ve Ar-Ge Merkezimizle ülkemiz ve dost ülkeler için çalışmaya devam edeceğiz.”

  Bu haber 806 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Bilişim-Teknoloji-Proje HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı