HABER AKIŞI

Van'da 'dezavantajlı' gençlere belediye desteği

 Tarih: 21-10-2018 17:20:00
İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Van Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl kurduğu Sürekli Eğitim Merkeziyle, ekonomik anlamda dezavantajlı olan gençlerin üniversiteye girme hayallerini gerçekleştirmelerine katkı sunuyor.

VAN (AA) - CEMAL AŞAN - Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Murat Zorluoğlu'nun talimatıyla geçen yıl kurulan ve ilk yılında 220'in üzerinde öğrencinin tıp, hukuk, mühendislik, diş hekimliği gibi çeşitli fakültelere yerleşmelerine katkı sağlayan Sürekli Eğitim Merkezi, bu yıl da yaklaşık bin öğrenciyi üniversite sınavına hazırlıyor.

Milli Eğitim Müdürlüğünün de desteğiyle hizmete sunulan 12 derslikli Sürekli Eğitim Merkezinde, alanında uzman öğretmenlerden eğitim alan öğrencilere, etüt salonu ve birebir test çözme birimi ile özel eğitim kurumlarını aratmayan imkanlar sunuluyor.

Merkezde ihtiyaç duyulan yardımcı kitap, deneme sınavı ve deneme testleri gibi kaynak ihtiyaçlarını da karşılayan belediye, özel eğitim kurumlarında olan bütün imkanları öğrencilerin hizmetine sunarak, ekonomik açıdan dezavantajlı durumlarını ortadan kaldırıyor.

"220 öğrenciyi üniversiteli yaptık"

Sürekli Eğitim Merkezi Koordinatör Müdürü Hayati Beyde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkezin geçen yıl Vali Zorluoğlu'nun talimatı ve projelendirmesiyle gençlerin hizmetine açıldığını söyledi.

Yeni bir kurum olmalarına rağmen 864 gencin merkeze kayıt yaptırdığını belirten Beyde, "Eğitimde yeni dönem" sloganıyla çıktıkları yolda kısa zamanda büyük başarı elde ettiklerini ve 220'yi aşkın öğrencinin üniversiteli olmasını sağladıklarını aktardı.

Gençlerin gelecekleriyle ilgili kurdukları hayalleri gerçekleştirmelerine katkı sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Beyde, şöyle konuştu:

"Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi başarılı bir sezon geçirmeyi amaçlıyoruz. Elimizden geldiği kadar eğitim ortamımızı genişletmeye çalıştık. 4 kur halinde öğrenci alımı yaptık. Şu anda 960'tan fazla öğrencimiz var ve 52 öğretmenle öğrencilerimize hizmet veriyoruz. Geçen yıl valimizin direktifleriyle öğrencilere deneme sınavları yaptık. Bu yıl da hızlı ilerliyoruz. Öğrencilere kaynaklarını temin edeceğiz ve hedefimiz yüzde 70 başarı elde etmek. Bu anlamda bize çok büyük destek veren Valimize teşekkür ederiz."

"Velilerin tebessümü yorgunluğumuzu gideriyor"

Gençlere yardımcı olmanın, ihtiyaçlarını karşılamanın ve onları geleceğe hazırlamanın çok anlamlı bir hizmet olduğunu kaydeden Beyde, bunu öğrencilerin konuşmalarından, velilerin yüzündeki tebessümden, gösterilen özveriden anlamanın mümkün olduğunu dile getirdi.

Geçen yıl elde ettikleri başarının tüm kesimlerin dikkatini çektiğini, bu nedenle kayıt döneminde yoğunluk yaşadıklarını anlatan Beyde, şöyle devam etti:

"Öğrencilerimizin mezun olmaları kayıt için yeterli. Kontenjan sayısına göre alım yapıyoruz. Gelen öğrencilerin yüzde 95'ini kabul ettik. Kabul edemediğimiz öğrenciler de çok talep olmasından dolayı alınamadı. Sürekli ilgi artıyor. Veliler ve öğrenciler bu hizmetten çok memnun. Geçen yıl bir velimiz, çocuğunun okulu kazanacağından umutlu değildi. Temel alsın, zamanını değerlendirsin diye müracaat etmişti. Çocuğu 4 yıllık lisans programını kazanınca buraya çiçekle gelerek bize teşekkür etti. Bizim için en gurur verici şey öğrencilerin hayal ettikleri üniversite ve bölüme yerleşmesi. Bunu görünce bütün sıkıntılarımız bitmiş oluyor. Velilerin çok güzel geri dönüşleri oluyor."

"Özel eğitim kurumlarını aratmıyor"

Beyde, Sürekli Eğitim Merkezinde özel eğitim kurumlarını aratmayan hizmetin verildiğini belirterek, önceki yıllarda özel kurslara gidip de şu anda belediye kurslarına katılan öğrencilerin de bunu dile getirdiğini anlattı.

Eğitimde yeni dönem misyonuyla çalıştıklarını aktaran Beyde, "Burası reklama yönelik değil, halka hizmete yönelik bir kurum. Geçen yıl tıp, mimarlık, mühendislik, hukuk, diş hekimliği bölümlerini kazanan öğrencilerimiz var. Başarılı kadromuzla, bu güzel ortamda, sıcak iklimde hizmet veriyoruz. Dolayısıyla biz başarının bu yıl birkaç katına çıkmasını bekliyoruz. Öğrencilerimizden gördüğümüz de bunu bize inandırıyor. Valimizin farkı fark ettireceğini bütün memleketimiz görecek." değerlendirmesinde bulundu.

"Başarılı öğretmenlerle sınava hazırlanıyoruz"

Öğrencilerden Seyit Ahmet Eraslan, belediyenin kendileri için oluşturduğu güzel bir ortamda üniversite sınavına hazırlandıklarını söyledi.

Eraslan, şu ifadeleri kullandı:

"Buradaki öğretmenlerimizin hepsi birbirinden kaliteli. Her biri farklı eğitim kurumlarında uzun seneler görevini yapan kişiler. Onlardan alabileceğimiz, birikimlerinden yararlanabileceğimiz çok nokta var. Özel eğitim kurumlarıyla burası arasında çok büyük bir fark yok. Tüm öğrenciler başarılı olmak için ter döküyor. Öğretmenlerimiz bizimle yakından ilgileniyorlar. Bize bu imkanları sağlayanlara teşekkür ederim. Hukuk fakültesine yerleşmek istiyorum. Buradaki her gencin hedefi yüksek. Amacımız toplumumuza faydalı bireyler olabilmek."

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Üretimin ve kalkınmanın anahtarı:bilişim 2018 başlıyor Üretimin ve kalkınmanın anahtarı:bilişim 2018 başlıyor Dünyanın en uzun soluklu bilişim etkinliği olan Ulusal Bilişim Kurultayı (Bilişi..
Yarının eğitimi zirvesi için geri sayım başladı Yarının eğitimi zirvesi için geri sayım başladı Eğitimde başarılı olmuş ülkeleri incelemek amacıyla her yıl bir zirve organize e..
“Türk lezzetlerini Avrupa’ya tanıtacağız” “Türk lezzetlerini Avrupa’ya tanıtacağız” İstanbul Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü tarafından gerçekleştirilen Gastron..
 “İnşaat sektörü yurtiçinde ve yurtdışında zor bir dönemden geçiyor” “İnşaat sektörü yurtiçinde ve yurtdışında zor bir dönemden geçiyor” TMB Gündem 2018 toplantısında konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Zor bir sür..
  Ekonomi HABERLERİ
Sanayi üretim rakamları açıklandı Sanayi üretim rakamları açıklandı Sanayi üretimi eylülde bir önceki aya ve geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 a..
resim yok Borsa güne yükselişle başladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftanın son işlem gününe yüzde 0,52 değer k..
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Türkiye'nin onay vermediği hiçbir projeye izin vermeyeceğiz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Türkiye'nin onay vermediği hiçbir projeye izin vermeyeceğiz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Türkiye'nin onay vermediği hiçbi..
Borsa günü yükselişle tamamladı Borsa günü yükselişle tamamladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,01 değer kazancıyla 93.296,84 p..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
TÜSAD, sigara uyarısında bulundu TÜSAD, sigara uyarısında bulundu Etkin tütün kontrolü ile yılda 110 bin ölüm önlenebilir
MÜSİAD Ortadoğu’da temsilcilikler açıyor MÜSİAD Ortadoğu’da temsilcilikler açıyor Dünyanın her noktasına ulaşma hedefiyle faaliyetlerine devam eden MÜSİAD son ola..
İTO Başkanı Avdagiç: ‘Kısa Çalışma, firmaları dövize karşı koruma çemberine aldı’ İTO Başkanı Avdagiç: ‘Kısa Çalışma, firmaları dövize karşı koruma çemberine aldı’ “Kısa Çalışma Ödeneği, döviz dalgalanması gibi dönemsel şoklarda işten çıkarmal..
AKUT Kar Sporları Branşı Altyapı Sporcuları Sezonu Açtı AKUT Kar Sporları Branşı Altyapı Sporcuları Sezonu Açtı AKUT Spor Kulübü Kar Sporları branşımızdaki alt yapı sporcuları, sezonu açtılar...
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
  Yeşilay, halk sağlığı sempozyumu’na hazırlanıyor Yeşilay, halk sağlığı sempozyumu’na hazırlanıyor 2. Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu, 26 Kasım 201..
Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi sektörü bir araya getirdi Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi sektörü bir araya getirdi Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) düzenlediği Türkiye Sermaye Piyasa..
Tarım makineleri ihracatında hedef 800 milyon dolar Tarım makineleri ihracatında hedef 800 milyon dolar Bologna’da düzenlenen ve 40 ülkeden 2 bin firmanın katılımıyla gerçekleşen EIMA ..
Esenler Belediyesi Yayınları TÜYAP'ta Esenler Belediyesi Yayınları TÜYAP'ta Esenler Belediyesi Şehir ve Kültür Yayınları, 37. Uluslararası TÜYAP Kitap Fuarı..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Mahalle Buluşmaları kapsamında Sarıgöl Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Ba..
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
  Projeler HABERLERİ
MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı Limak Vakfı tarafından fon desteği sağlanan Boğaziçi Üniversitesi ve Massachuset..
Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı’nın İngiltere’deki merkez ofisi Ant Yapı UK; 20-22 Eaton Place Konut Pr..
Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 günlük eylem planı kapsamında y..
‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ ‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hız..
  Spor HABERLERİ
A Milli Futbol Takımı İsveç karşısında A Milli Futbol Takımı İsveç karşısında Ay-yıldızlı ekip, UEFA Uluslar Ligi'nde yarın İsveç'i Konya'da ağırlayacak. Kony..
Beşiktaş'ta divan kurulu toplantısı yarın yapılacak Beşiktaş'ta divan kurulu toplantısı yarın yapılacak Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu'nun 2018 yılı 4. olağan toplantısı, Vodafone Park M..
Warriors deplasmanda kaybetti Warriors deplasmanda kaybetti NBA'de son şampiyon Golden State Warriors, deplasmanda Houston Rockets'a 107-86 ..
resim yok Milli motosikletçi Can Öncü Moto3 tarihinin en genç yarışçısı olacak Moto3 Dünya Şampiyonası'nın pazar günü İspanya'da gerçekleştirilecek son ayağınd..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Motorlu araçların tamir, bakım, üretim ve montaj ko..
Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Türkiye’nin en büyük ve en çok şubesi olan Gayri Menkul Danışmanlık Firmalarında..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı