HABER AKIŞI

“Üretim planlaması Türkiye’yi baklagil ihracatçısı yaptı”

 Tarih: 14-02-2020 15:51:00  -   Güncelleme: 14-02-2020 23:13:46
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, İSTİB’in Şubat ayı Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, tarımsal üretimde planlamanın önemine değinerek, “Üretim planlaması Türkiye’yi tekrar baklagil ihracatçısı yaptı” dedi.

Yıllardır planlı tarımsal üretimin önemini vurguladığını hatırlatan Ali Kopuz, “Ülkemizdeki tarım arazilerinin verimli olduğunu, iyi bir planlama ile elde edilecek ürünün kalitesi ve miktarında artış görüleceğini belirtiyoruz. Dünya Bakliyat Günü münasebetiyle Sayın Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin önceki gün yaptığı açıklamayı hatırlatmak istiyorum. Sayın Bakanımız bu açıklamasında Türkiye’nin baklagillerin gen merkezi olduğunu söyledi ve yeniden ihracatçı konuma geldiğimiz müjdesini verdi” dedi.

Kopuz, şöyle konuştu: “Peki, nasıl yine baklagillerin ihracatçısı olduk? Tabii ki planlamayla… Öncelikle 2017’ye kadar ton başına 300 lira olan pirim desteği 500 liraya çıkarıldı. Ayrıca 25 yıl aradan sonra Toprak Mahsulleri Ofisi bakliyat ürünlerine alım garantisi vermeye başladı. Sonuçta bakliyatta rekor üretim rakamlarına ulaşıldı. Son iki yılda nohut ekim alanlarımız yüzde 32, yeşil mercimek ekim alanlarımız yüzde 72 oranında artmıştır. Üretimimiz ise 2019 yılında, nohutta 630 bin tona, yeşil mercimekte 44 bin tona yükselmiştir.

Bu rakamlar, her zaman belirttiğim gibi belirli bir plan dâhilinde hareket edildiğinde, Türk tarımının neleri başarabileceğinin göstergesi olmuştur. İnanıyorum ki, başta 3. Tarım Orman Şurası Sonuç Bildirgesindeki hususlar olmak üzere, yapılan planların uygulanması halinde, Türk tarımının geleceği parlak olacaktır.”

Zor zamanda birlik olmak…

Son günlerde ülke olarak art arda felaketler yaşadığımızı hatırlatan İSTİB Başkanı Ali Kopuz, “Elazığ ve Malatya’da yaşanan deprem, Van’daki çığ felaketi, İstanbul’da yaşanan uçak kazası gibi hadiseler, hepimizi derinden yaraladı.

Bu felaket ve kazalarda yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifa, geride kalanlara sabır diliyorum. Bu olaylar sonucunda ülkece gösterdiğimiz kenetlenme, yardımlaşma duygusu, tüm dünyaya örnek teşkil edecek kadar önemlidir. Biz, zor zamanlarda bir arada olabildiğimiz için güçlüyüz. Bunu aklımızdan çıkarmamamız lazım” dedi.

İş dünyası devletimizin yanında…

Konuşmasında Suriye’deki gelişmelere de değinen Başkan Ali Kopuz şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi dün Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Suriye’deki gelişmelerle ilgili bir açıklama yaptı. Sayın Cumhurbaşkanı açıklamasında Suriye halkının kaderinin Türkiye ile doğrudan bağlantılı olduğunu belirtti. Türkiye’nin gözlem noktalarına yapılan saldırıları kınadı. ‘Suriye halkına herkes sırtını dönse biz dönmeyeceğiz’ dedi ve saldırı olursa rejim güçlerini her yerde vuracağımızı açıkladı.

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarına aynen katılıyor ve altına imza atıyorum. İş dünyası olarak Suriye’de askerlerimize yapılan saldırıları lanetliyor ve devletimizin yanında olduğumuzu tekrar ifade ediyorum. Türkiye’nin kimsenin bir karış toprağında gözü yoktur. Bizim yaptığımız Suriyeli sivil halkı ve sınırlarımızı korumaktan ibarettir. Bugün Türkiye’de milyonlarca Suriyelinin olmasının sorumlusu, Suriye rejimidir. Canlarına kastettikleri kendi halklarını korumak, Türkiye’ye düşmüştür. Üstelik Avrupa Birliği de, ülkemize bu konuda verdikleri sözleri tutmamıştır. Ülkemizin sınırlarında terör örgütlerinin cirit attığı bölgelere göz yumacağımızı sananlar aldanırlar.

Tekrar ediyorum, biz iş dünyası olarak devletimizin ve ordumuzun yanındayız. İş dünyası olarak gerekeni yaparız ve elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyiz. Allah ordumuzun yar ve yardımcısı olsun…”

Ekonomide yükseliş eğilimi sürüyor…

Meclis üyeleriyle ekonomik gelişmelerle ilgili görüşlerini de paylaşan Ali Kopuz: “Bildiğiniz üzere 2019 yılı ihracatımızı, hükümetimizin ihracat odaklı büyüme stratejisi ile 181 milyar dolara ulaşan rekor bir seviyede kapatmıştık.

Aynı zamanda dış ticaret açığımız da yüzde 45 düşüş göstermişti. Geçtiğimiz Ocak ayında da artışını sürdüren ihracatımız 14,7 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Ocak ayında açıklanan sektörel güven endeksi; hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde yüzde 2,2, inşaat sektöründe ise yüzde 14,6 artış gösterdi.

TÜİK’in bugün açıkladığı sanayi üretimi verileri bu alanda da toparlanmanın sürdüğünü gösteriyor. Aralık ayında yıllık bazda yüzde 6.7 artması beklenen sanayi üretimi yüzde 8.6 artış gösterdi. Ekonomimiz, 2019 yılının son çeyreğiyle beraber yeniden yükseliş eğilimi gösteriyor. 2020 yılını da güçlü bir performans ile kapatacağımıza inanıyorum” dedi.

Banka ücretlerinin düşürülmesi memnuniyet verici…

Bankaların ücret ve komisyonlarında yapılan indirimi hatırlatan İSTİB Başkanı Ali Kopuz, “Bu ücretlerin, makul seviyelere indirilmesini memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Kopuz, “Banka ücret ve komisyonları, hem vatandaşımız hem de iş dünyası için önemli gider kalemlerinden biri olmaya başlamıştı. Nitekim bunun en önemli göstergesi, 2019 yılında Bankaların bu ücretlerden elde ettikleri gelirin, 65 milyar liraya ulaşmasıydı. Elektronik bankacılık uygulamalarının bu kadar geliştiği günümüzde, anlamsız olan bu ücretlere müdahale edilmesi çok iyi oldu.

İş dünyası ve hükümetimiz arasında üstlendiği köprü görevini sürdüren TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, bu konuyu sık sık gündeme getirmişti. Bu noktada, Başkanımıza ve düzenlemenin hayata geçmesinde emekleri olan Maliye Bakanımız Berat Albayrak başta olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Ancak bu kararın uygulanmaya başlayacağı 1 Mart tarihinde, bankaların ne yapacağına da bakmak lazım” şeklinde konuştu.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Osmanlı döneminin ilk karantina merkezlerinden biri Tuzla’daydı Osmanlı döneminin ilk karantina merkezlerinden biri Tuzla’daydı Osmanlı döneminde “Tahaffuzhane” adı verilen karantina merkezlerinin en bilinenl..
Koronavirüs Salgınına Karşı Kolonya Ve Hijyen Malzemeleri Sektöründen Açıklama Geldi Koronavirüs Salgınına Karşı Kolonya Ve Hijyen Malzemeleri Sektöründen Açıklama Geldi Türkiye’de ve dünyada hayatı durma noktasına getiren Koronavirüs Salgını, temizl..
İSTANBUL TAKSİLERİ BRC İŞBİRLİĞİYLE DEZENFEKTE EDİLDİ İSTANBUL TAKSİLERİ BRC İŞBİRLİĞİYLE DEZENFEKTE EDİLDİ Taksi Hakları Derneği, dünyanın en büyük alternatif yakıt sistemleri üreticisi B..
CORONA AĞZINIZDAN BULAŞMASIN CORONA AĞZINIZDAN BULAŞMASIN Dt. Pertev Kökdemir Corono virüsünün ağızdan bulaşmaması için koruyucu tedbirler..
  Ekonomi HABERLERİ
Girişimlere yapılan yatırım yüzde 66 arttı Girişimlere yapılan yatırım yüzde 66 arttı Türkiye’deki startup’ların ilk aşama yatırımcısı olan kuluçka merkezlerinin sayı..
Üretimde Artırılmış Gerçeklikle Geleceğin Fabrikasına Dönüşün Üretimde Artırılmış Gerçeklikle Geleceğin Fabrikasına Dönüşün Akıllı üretim yönetim sistemi ProManage ile sanayicilere dijital dönüşüm mentorl..
Markalı konut satışlarının %11’i yabancıya yapıldı Markalı konut satışlarının %11’i yabancıya yapıldı ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Şubat 2020 sonuçları açıklandı. Endekse..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
KARİD Başkanı Aslan Kut Covid-19 ile ilgili aldıkları tedbirleri açıkladı KARİD Başkanı Aslan Kut Covid-19 ile ilgili aldıkları tedbirleri açıkladı Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği (KARİD) Başkanı Aslan Kut..
SAHA İSTANBUL ÜYELERİ KORONAVİRÜSLE MÜCADELE İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ SAHA İSTANBUL ÜYELERİ KORONAVİRÜSLE MÜCADELE İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ Tüm dünyada hızla yayılan ve Türkiye’de de her geçen gün vaka sayısı artan Koron..
Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu: “Makine sektörüne kalkan olmak sivil savunma meselesidir” Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu: “Makine sektörüne kalkan olmak sivil savunma meselesidir” Makine sanayiinde faaliyet gösteren firmalar, Covid-19 salgınına karşı kamu sağl..
Koronavirüs kaynaklı sorunlar, JES'lerin inşasında gecikmeye yol açabilir Koronavirüs kaynaklı sorunlar, JES'lerin inşasında gecikmeye yol açabilir Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, ..
  Söyleşi HABERLERİ
Süleyman Köşkeroğlu: “Baklavanın, Milli Eğitim Bakanımızın söz verdiği gibi 2020’de MEB Müfredatına girmesi lazım” Süleyman Köşkeroğlu: “Baklavanın, Milli Eğitim Bakanımızın söz verdiği gibi 2020’de MEB Müfredatına girmesi lazım” Baklavacı ve Tatlıcılar Derneği (BAKTAD) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim ..
Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri: Kusursuz sorumluluk hallerinde adam çalıştıranın sorumluluğu! Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri: Kusursuz sorumluluk hallerinde adam çalıştıranın sorumluluğu! Bir işveren, iş gördürdüğü sürekli olarak yanında çalışan elemanı veya geçici, s..
HEFİ SAĞLIK; İŞ(Çİ) SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNİN GELECEĞİ HEFİ SAĞLIK; İŞ(Çİ) SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNİN GELECEĞİ HEFİ SAĞLIK Genel Müdürü Zehra Çelik: “İşyerinin ve iş görenin güvenliğini sağla..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
SIGN İstanbul 2020, Promosyon Sokağı’na ev sahipliği yapacak! SIGN İstanbul 2020, Promosyon Sokağı’na ev sahipliği yapacak! Tarsus Turkey tarafından 17-20 Eylül 2020 tarihlerinde 22.’si düzenlenecek olan ..
Seramik sektörü UNICERA Fuarı’nda buluştu Seramik sektörü UNICERA Fuarı’nda buluştu Dünya seramik sektörünün yakından takip ettiği UNICERA İstanbul Uluslararası Ser..
Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’un Yeni Tarihi Belirlendi Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’un Yeni Tarihi Belirlendi 43. kez gerçekleştirilecek Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul, 24-28 Ağustos 2020 o..
HOST İstanbul 2020, Haziran’da gerçekleşecek.. HOST İstanbul 2020, Haziran’da gerçekleşecek.. Ticaret Bakanlığı’nın coronavirus/COVID-19 ile ilgili tedbirler kapsamında aldığ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Üretim, denetim ve eğitimde depreme karşı sıfır tolerans zamanı Üretim, denetim ve eğitimde depreme karşı sıfır tolerans zamanı Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, ‘1-7 Mart Deprem Haft..
Skyland İstanbul’dan Yeni Yıla Özel Kampanya Skyland İstanbul’dan Yeni Yıla Özel Kampanya Eroğlu Gayrimenkul’ün yeni teknolojiler,kusursuz mimarive konforu prestijle bulu..
 "AKILLI ŞEHİR UYGULAMALARINDA İLK ÖRNEK KANAL İSTANBUL OLACAK" Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’nin açılışında bir konuşma yapa..
Kentsel Dönüşüme Yeni Finansman Modelleri Gerekiyor. Kentsel Dönüşüme Yeni Finansman Modelleri Gerekiyor. GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu)tarafından düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
SAHA İstanbul’un ‘saha’sı genişliyor! SAHA İstanbul’a 42 yeni üye daha katıldı SAHA İstanbul’un ‘saha’sı genişliyor! SAHA İstanbul’a 42 yeni üye daha katıldı Türkiye’nin Milli Teknolojisi Hamlesi’nin en büyük destekçilerinden biri olan SA..
Türkiye dünyada ilk beş arasında... Türkiye dünyada ilk beş arasında... Türkiye’nin Milli Teknolojisi Hamlesi’nin en büyük destekçilerinden biri olan SA..
TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ İKİ KURULUŞU BİLİŞİM İÇİN BİR ARAYA GELDİ TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ İKİ KURULUŞU BİLİŞİM İÇİN BİR ARAYA GELDİ Kuruluşları 50’nci yıla yaklaşan Türkiye’nin en köklü iki kuruluşlarından olan T..
Şirketler, sanal uygulamaları ve teknolojiyi evlere taşıyor Şirketler, sanal uygulamaları ve teknolojiyi evlere taşıyor Dünyada endişeye neden olan yeni tip Corona virüsü (Covid-19) üretici ve hizmet ..
  Spor HABERLERİ
Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, Vites Büyütüyor… Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, Vites Büyütüyor… Türkiye'nin en önemli sektörlerinden biri olan kimya sanayinin temsil edildiği, ..
Bayrampaşa Belediyesi’nin Uluslararası Spor Projesinin Final Konferansı yapıldı Bayrampaşa Belediyesi’nin Uluslararası Spor Projesinin Final Konferansı yapıldı AB Şehir Eşleştirme Hibe Programı çerçevesinde Bayrampaşa Belediyesi’nin başarıy..
PTT SPOR’DA BAYRAK DEĞİŞİMİ PTT SPOR’DA BAYRAK DEĞİŞİMİ PTT Spor’da gerçekleşen Olağan Genel Kurul sonucunda başkanlığa PTT AŞ Genel Müd..
TÜRK UÇURTMA TAKIMI HİNDİSTAN’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK TÜRK UÇURTMA TAKIMI HİNDİSTAN’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve Türk Uçurtma takımı kaptanı Mehmet Naci..
  Şirket Haberleri HABERLERİ
MOPAK kağıt üretiminde su kullanımını 6 kat azalttı MOPAK kağıt üretiminde su kullanımını 6 kat azalttı Türkiye’nin önde gelen kağıt ve defter üreticisi MOPAK, faaliyet gösterdiği üret..
SOCAR Türkiye, gençleri geleceğe hazırlıyor SOCAR Türkiye, gençleri geleceğe hazırlıyor 5 bin 300’den fazla kişiye istihdam sağlayan SOCAR Türkiye, çalışanlarının çocuk..
Kuveyt Türk ekonomiye destek paketiyle müşterilerinin yanında Kuveyt Türk ekonomiye destek paketiyle müşterilerinin yanında Yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmeleri yakından takip eden Kuveyt Tü..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı