HABER AKIŞI
pt>

'Türkiye uluslararası markaları satın alabilir'

 Tarih: 23-11-2017 12:10:00
İHKİB Başkanı Tanrıverdi, "Türkiye, yurt dışında pazarlama ağı kuvvetli olan uluslararası markaları satın alabilir. Ekonomi Bakanlığı'nın yurt dışından marka alımı ile ilgili çalışması var." dedi.

İSTANBUL (AA) - İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türkiye'nin, yurt dışında pazarlama ağı kuvvetli olan uluslararası markaları satın alabileceğini belirterek, Ekonomi Bakanlığı'nın yurt dışından marka alımı ile ilgili çalışması olduğunu bildirdi.

Tanrıverdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bundan sonraki süreçte tasarımla büyümesi gerektiği söyledi.

Sadece tekstilde değil, tüm sektörlerde tasarımın öneminin çok açık olduğunu, artık birçok ürünü diğer ülkelerin de üretebildiğini, ürüne ancak tasarımla fark katıldığını ifade eden Tanrıverdi, şöyle devam etti:

"Bizim ucuz maliyetli ürün üreten ülkelere göre avantajımız tasarım gücümüz. Tasarım, kültür ve eğitimin sonucu... Bizim çok ciddi tarihi ve kültürel birikimimiz var. Tasarım eğitimi alan gençlerimiz çoğalmaya başladı. Tasarımcılık, günümüzde ciddi ve saygınlığı olan bir meslek, geçmişe nazaran birçok tasarımcımız var. Üniversitelerde birçok tasarım ve moda bölümleri var. Bu, talep üzerine gelişen bir durum. Gençler artık tasarımcı olmak istiyorlar. Biz İstanbul Moda Akademisi'nde sektörün ihtiyaçlarına göre gençlere eğitim veriyoruz. 26 yıldır da tasarım yarışmaları yapıyoruz.

Türkiye'de toplam 703 Ar-Ge merkezi, 115 tane tasarım merkezi var. Bu sayı tasarımın sektör için önemini açıkça gösteriyor. İnsanlar farklı ürün görmek istiyorlar. Tasarımla ürünlere değer katıyorsunuz. Tasarım, ürüne harcanan emeğin ötesinde bir değer kazandırıyor. Bundan sonraki süreçte sektörde hızlı modaya uygun, insanların taleplerini yakalayıp tasarım yapabilmek çok önemli."

"Ucuz mal üreterek dünyayla rekabet edemeyiz"

Hikmet Tanrıverdi, üretim yapıp tasarım çalışması olmayan binlerce firma bulunduğunu, bu firmalarla tasarımcıları bir araya getirip birlikte çalışacakları modeller kurmaları gerektiğini söyledi.

Tanrıverdi, "Biz ucuz mal üreterek dünyayla rekabet edemeyiz. Dünyada gelmiş olduğumuz yere bakarak ucuz işçilik olan ülkelerle rekabet etme şansımız yok. Diğer ülkelere ancak tasarımla fark atabiliriz. Türkiye'nin rakipleri de ucuz mal üretmiyor. Bizim önümüzde İtalya var. İtalya'nın kilogram başına ortalama ihracatı 50 dolar. Bizim de 2023'e kadar hedefimiz, sektörde kilogram başına ortalama ihracatı 50 doların üzerine çıkarmak. Bu rakamı ne kadar yükseltebilirsek Türkiye sektörde kendisini o kadar geliştirmiş olacak." şeklinde konuştu.

Tanrıverdi, 2023 için sektörde 50 milyar dolar ihracat hedefi olduğunu, bu rakamın yaklaşık 30 milyar dolarının Türkiye'de, geri kalanının da tasarımı Türkiye'de, üretiminin ise yurt dışında yapılmasının planlandığını kaydetti.

"Markaları desteklemeliyiz, önlerini açmalıyız"

İHKİB Başkanı Tanrıverdi, Türkiye'de bilgi ve tasarımın olduğunu, markalı ihracatın da artmaya başladığını ifade ederek, markaları desteklemeleri, önlerini açmaları gerektiğini söyledi.

Tanrıverdi, devamla şunları kaydetti:

"Türkiye, işin know how'ını bildiği için yurt dışında pazarlama ağı kuvvetli olan uluslararası firmaları da satın alabilir. Bu konuda destek noktasında çalışmalar var, henüz sonuçlanmadı. Ekonomi Bakanlığı'nın yurt dışından marka alımı ile ilgili çalışması var. Eximbank, uzun vadeli kredi veriyor ama kredi alma şartlarının yumuşatılması lazım. Bir firmamız İngiltere'de batan bir şirket aldı ve 200'ün üzerinde mağazası olan bir marka oldu. Bu tür başarılı örnekler var. Bunları çoğaltabiliriz.

Sektörde hız çok önem kazandı. Firmalar artık büyük stoklar tutmak istemiyor. Siparişin gelmesi ve ürünün üretilmesi arasında uzun süreler olmamalı. Türkiye, diğer ülkelere göre çok hızlı. Şu anda ortalama 2 ayda sıfırdan malı üretip müşteriye teslim ediyoruz. Hızımız en büyük avantajlarımızdan... Hem küçük miktarlarda hem hızlı bir şekilde üretim yapabilmek bizim esnekliğimizi gösteriyor. Dijitalleşme ile daha da hızlanacağız. Modayı takip edip hızlı ürün üretmelisiniz."

"Ham madde ithalatındaki ek vergiler gözden geçirilmeli"

Hikmet Tanrıverdi, ham madde ithalatında sıkıntılar yaşandığını, ham madde ithalatı üzerindeki ek vergilerin sektörü sıkıntıya soktuğunu ifade ederek, "Ham madde ithalatındaki ek vergilerin gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye'nin 'ithalatı nasıl düşünürüm' diye değil, 'ihracatı nasıl artırırım' diye çalışması lazım." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin ara mal ithal etmekten korkmaması gerektiğini savunan Tanrıverdi, şunları kaydetti:

"Tüketim malı ile ilgili bütün tasarruf hükümetin elinde. Ama sırf cari açığı kapatmak için ara mallara ek vergi konulması doğru değil. Konulan ek verginin de süreli olması lazım. Çünkü firmalar bu vergi duvarına alışıyor ve bir süre sonra dünya ile rekabet edemiyor. Daha spesifik, daha nokta atışı, katma değeri yüksek ve rekabet edebilir ürünler üretmemiz lazım. İthalatı keserek değil, ihracatı artırarak cari açığı kapatmalıyız. İhracat modelini tekrar detaylı olarak çalışmamız lazım. Bu yönde çalışmalar var. Doğru sektörleri seçerek rekabet edeceğimiz sektörleri masaya yatıracağız."

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Türk Kızılayı'ndan Irak'ta 100 aileye yardım Türk Kızılayı'ndan Irak'ta 100 aileye yardım Türk Kızılayı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) Erbil kentinde ihtiyaç s..
İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cihangiri: Zorbaca sözlerini bırak ki birbirimizle müzakere edebilelim İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cihangiri: Zorbaca sözlerini bırak ki birbirimizle müzakere edebilelim İran Cumhurbaşkanı Birincisi Yardımcısı İshak Cihangiri, karşılıklı müzakere içi..
İranlıların yurt dışı seyahatleri yarı yarıya düştü İranlıların yurt dışı seyahatleri yarı yarıya düştü İran Seyahat Hizmetleri Birliği Sekreteri Kurbani, İranlıların yurt dışı seyahat..
Van'da 'dezavantajlı' gençlere belediye desteği Van'da 'dezavantajlı' gençlere belediye desteği İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Van Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl..
  Ekonomi HABERLERİ
Fındık ihracatında yeni hedef Brezilya ve Meksika Fındık ihracatında yeni hedef Brezilya ve Meksika KFMİB Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, "Türk fındığı 100'ün üzerinde ül..
İhracatçıya 'yerinde gümrükleme' kolaylığı İhracatçıya 'yerinde gümrükleme' kolaylığı Ticaret Bakanı Pekcan, "İhracatçılarımıza sunduğumuz İhracatta Yerinde Gümrüklem..
Konut satışında KDV ve tapu harcı indiriminde son 10 gün Konut satışında KDV ve tapu harcı indiriminde son 10 gün Konut ve iş yeri satışlarında indirimli KDV ve tapu harcı uygulaması 31 Ekim'de ..
Türkiye 'milli lokomotif'le dünyada dördüncü oldu Türkiye 'milli lokomotif'le dünyada dördüncü oldu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, "Türkiye, azaltılmış yakıt tüketimi ve daha ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Bangladeş Cox’s Bazar’daki Balukhali-2 Kampı’nda 5 bin ailenin ihtiyacı..
TÜSAD:  Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD: Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin çok ö..
MÜSİAD İle TAITRA Arasında MoU Anlaşması İmzalandı MÜSİAD İle TAITRA Arasında MoU Anlaşması İmzalandı Ticaret diplomasisi vizyonuyla yurt dışındaki önemli STK ve kuruluşlarla anlaşma..
ABD - Rusya Tatbikat Savaşları ABD - Rusya Tatbikat Savaşları ABD 25 Ekim’de Baltık bölgesinde yapacağı NATO tatbikatı ile Rusya’nın Eylül 201..
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Dünya devleri İstanbul’da buluşacak Dünya devleri İstanbul’da buluşacak 2018 yılının en önemli metalurji buluşması Ankiros-Annofer-Turkcast ihtisas fuar..
Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bu yıl “Akıllı Şeyler – Bilen Teknolojiler” ana temasıyla düzenlenecek Bilişim Z..
Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur’un turizm sektöründe global bir oyuncu olmasına destek sağlaması hedefiyle..
4 Kitadan 300’e yakin firmayi İstanbul’da buluşturdu 4 Kitadan 300’e yakin firmayi İstanbul’da buluşturdu Kolombiya Devlet Ajansı ProColombia tarafından düzenlenen Business Matchmaking F..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı Limak Vakfı tarafından fon desteği sağlanan Boğaziçi Üniversitesi ve Massachuset..
Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı’nın İngiltere’deki merkez ofisi Ant Yapı UK; 20-22 Eaton Place Konut Pr..
Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 günlük eylem planı kapsamında y..
‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ ‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hız..
  Spor HABERLERİ
Rizespor ve Konyaspor yenişemedi Rizespor ve Konyaspor yenişemedi Spor Toto Süper Lig'in 9. haftasında Çaykur Rizespor ile Atiker Konyaspor arası..
ABD'de pole pozisyonu Hamilton'ın ABD'de pole pozisyonu Hamilton'ın Formula 1'de ABD Grand Prix'sine, Mercedes takımından Hamilton ilk, şampiyonluk ..
Fenerbahçe, Cocu ile golü unuttu Fenerbahçe, Cocu ile golü unuttu Sarı-lacivertliler, Phillip Cocu yönetiminde 13 resmi maçta 10 gol attı. Çıktığı..
Marquez Japonya'da şampiyonluğunu ilan etti Marquez Japonya'da şampiyonluğunu ilan etti MotoGP'de sezonun 16. ayağı Japonya Grand Prix'sini kazanan Marc Marquez, Dovizi..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı