HABER AKIŞI

'Türkiye uluslararası markaları satın alabilir'

 Tarih: 23-11-2017 12:10:00
İHKİB Başkanı Tanrıverdi, "Türkiye, yurt dışında pazarlama ağı kuvvetli olan uluslararası markaları satın alabilir. Ekonomi Bakanlığı'nın yurt dışından marka alımı ile ilgili çalışması var." dedi.

İSTANBUL (AA) - İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türkiye'nin, yurt dışında pazarlama ağı kuvvetli olan uluslararası markaları satın alabileceğini belirterek, Ekonomi Bakanlığı'nın yurt dışından marka alımı ile ilgili çalışması olduğunu bildirdi.

Tanrıverdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bundan sonraki süreçte tasarımla büyümesi gerektiği söyledi.

Sadece tekstilde değil, tüm sektörlerde tasarımın öneminin çok açık olduğunu, artık birçok ürünü diğer ülkelerin de üretebildiğini, ürüne ancak tasarımla fark katıldığını ifade eden Tanrıverdi, şöyle devam etti:

"Bizim ucuz maliyetli ürün üreten ülkelere göre avantajımız tasarım gücümüz. Tasarım, kültür ve eğitimin sonucu... Bizim çok ciddi tarihi ve kültürel birikimimiz var. Tasarım eğitimi alan gençlerimiz çoğalmaya başladı. Tasarımcılık, günümüzde ciddi ve saygınlığı olan bir meslek, geçmişe nazaran birçok tasarımcımız var. Üniversitelerde birçok tasarım ve moda bölümleri var. Bu, talep üzerine gelişen bir durum. Gençler artık tasarımcı olmak istiyorlar. Biz İstanbul Moda Akademisi'nde sektörün ihtiyaçlarına göre gençlere eğitim veriyoruz. 26 yıldır da tasarım yarışmaları yapıyoruz.

Türkiye'de toplam 703 Ar-Ge merkezi, 115 tane tasarım merkezi var. Bu sayı tasarımın sektör için önemini açıkça gösteriyor. İnsanlar farklı ürün görmek istiyorlar. Tasarımla ürünlere değer katıyorsunuz. Tasarım, ürüne harcanan emeğin ötesinde bir değer kazandırıyor. Bundan sonraki süreçte sektörde hızlı modaya uygun, insanların taleplerini yakalayıp tasarım yapabilmek çok önemli."

"Ucuz mal üreterek dünyayla rekabet edemeyiz"

Hikmet Tanrıverdi, üretim yapıp tasarım çalışması olmayan binlerce firma bulunduğunu, bu firmalarla tasarımcıları bir araya getirip birlikte çalışacakları modeller kurmaları gerektiğini söyledi.

Tanrıverdi, "Biz ucuz mal üreterek dünyayla rekabet edemeyiz. Dünyada gelmiş olduğumuz yere bakarak ucuz işçilik olan ülkelerle rekabet etme şansımız yok. Diğer ülkelere ancak tasarımla fark atabiliriz. Türkiye'nin rakipleri de ucuz mal üretmiyor. Bizim önümüzde İtalya var. İtalya'nın kilogram başına ortalama ihracatı 50 dolar. Bizim de 2023'e kadar hedefimiz, sektörde kilogram başına ortalama ihracatı 50 doların üzerine çıkarmak. Bu rakamı ne kadar yükseltebilirsek Türkiye sektörde kendisini o kadar geliştirmiş olacak." şeklinde konuştu.

Tanrıverdi, 2023 için sektörde 50 milyar dolar ihracat hedefi olduğunu, bu rakamın yaklaşık 30 milyar dolarının Türkiye'de, geri kalanının da tasarımı Türkiye'de, üretiminin ise yurt dışında yapılmasının planlandığını kaydetti.

"Markaları desteklemeliyiz, önlerini açmalıyız"

İHKİB Başkanı Tanrıverdi, Türkiye'de bilgi ve tasarımın olduğunu, markalı ihracatın da artmaya başladığını ifade ederek, markaları desteklemeleri, önlerini açmaları gerektiğini söyledi.

Tanrıverdi, devamla şunları kaydetti:

"Türkiye, işin know how'ını bildiği için yurt dışında pazarlama ağı kuvvetli olan uluslararası firmaları da satın alabilir. Bu konuda destek noktasında çalışmalar var, henüz sonuçlanmadı. Ekonomi Bakanlığı'nın yurt dışından marka alımı ile ilgili çalışması var. Eximbank, uzun vadeli kredi veriyor ama kredi alma şartlarının yumuşatılması lazım. Bir firmamız İngiltere'de batan bir şirket aldı ve 200'ün üzerinde mağazası olan bir marka oldu. Bu tür başarılı örnekler var. Bunları çoğaltabiliriz.

Sektörde hız çok önem kazandı. Firmalar artık büyük stoklar tutmak istemiyor. Siparişin gelmesi ve ürünün üretilmesi arasında uzun süreler olmamalı. Türkiye, diğer ülkelere göre çok hızlı. Şu anda ortalama 2 ayda sıfırdan malı üretip müşteriye teslim ediyoruz. Hızımız en büyük avantajlarımızdan... Hem küçük miktarlarda hem hızlı bir şekilde üretim yapabilmek bizim esnekliğimizi gösteriyor. Dijitalleşme ile daha da hızlanacağız. Modayı takip edip hızlı ürün üretmelisiniz."

"Ham madde ithalatındaki ek vergiler gözden geçirilmeli"

Hikmet Tanrıverdi, ham madde ithalatında sıkıntılar yaşandığını, ham madde ithalatı üzerindeki ek vergilerin sektörü sıkıntıya soktuğunu ifade ederek, "Ham madde ithalatındaki ek vergilerin gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye'nin 'ithalatı nasıl düşünürüm' diye değil, 'ihracatı nasıl artırırım' diye çalışması lazım." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin ara mal ithal etmekten korkmaması gerektiğini savunan Tanrıverdi, şunları kaydetti:

"Tüketim malı ile ilgili bütün tasarruf hükümetin elinde. Ama sırf cari açığı kapatmak için ara mallara ek vergi konulması doğru değil. Konulan ek verginin de süreli olması lazım. Çünkü firmalar bu vergi duvarına alışıyor ve bir süre sonra dünya ile rekabet edemiyor. Daha spesifik, daha nokta atışı, katma değeri yüksek ve rekabet edebilir ürünler üretmemiz lazım. İthalatı keserek değil, ihracatı artırarak cari açığı kapatmalıyız. İhracat modelini tekrar detaylı olarak çalışmamız lazım. Bu yönde çalışmalar var. Doğru sektörleri seçerek rekabet edeceğimiz sektörleri masaya yatıracağız."

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Adnan Oktar tutuklandı Adnan Oktar tutuklandı "Adnan Oktar" grubuna yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak adliyeye ..
Şırnak'ta saldırı hazırlığındaki 5 terörist etkisiz hale getirildi Şırnak'ta saldırı hazırlığındaki 5 terörist etkisiz hale getirildi Şırnak'ın Uludere ilçesinde saldırı hazırlığındaki PKK'lı 5 terörist etkisiz hal..
Atina'dan Moskova'ya 'diplomat' yanıtı Atina'dan Moskova'ya 'diplomat' yanıtı Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "(Rus diplomatların sınır..
Laboratuvarda üretilen et, 2021'de restoranlardaki yerini alabilir Laboratuvarda üretilen et, 2021'de restoranlardaki yerini alabilir Laboratuvar ortamında yapay olarak et üreten şirket, ürünün 2021'e kadar piyasa ..
  Ekonomi HABERLERİ
Vakıf Katılım’dan EFT hızında altın transferi Vakıf Katılım’dan EFT hızında altın transferi Katılım bankaları arasında Kişiden Kişiye Altın Transferi Sistemi’ne ilk geçiş y..
Türkiye’nin ilk yerli ve milli üretim teknolojileri Türkiye’nin ilk yerli ve milli üretim teknolojileri ​Türkiye’de yapılan Ar-Ge çalışmalarının ticarileşmesi noktasındaki sıkıntıları ..
“KÖPRÜLER” TEMALI PULUMUZ “EN İYİ AVRUPA PULU” YARIŞMASINDA... “KÖPRÜLER” TEMALI PULUMUZ “EN İYİ AVRUPA PULU” YARIŞMASINDA... Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.), Edirne’de bulunan ve ülk..
e-ticaret devinden tarihi rekor e-ticaret devinden tarihi rekor E-ticaret devinin piyasa değeri bugün 902 milyar dolara ulaşırken, 935 milyar do..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan TİM Başkanı Gülle’ye kutlama ziyareti TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan TİM Başkanı Gülle’ye kutlama ziyareti Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’yi Türkiye Odalar ve Bor..
TAİDER üyesi 26 ihracatçı firma TİM’in devler listesinde TAİDER üyesi 26 ihracatçı firma TİM’in devler listesinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 2017 yılsonu verilerine göre açıkl..
Kurban Bağış Bedelleri Belirlendi Kurban Bağış Bedelleri Belirlendi Aziz Mahmûd Hüdâyi Hazretleri’nin (1541-1628) asırlar önce başlattığı “Yoksul..
İSO “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2017” araştırmasının sonuçlarını açıkladı İSO “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2017” araştırmasının sonuçlarını açıkladı İstanbul Sanayi Odası (İSO), “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araşt..
  Söyleşi HABERLERİ
Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Eğitimci – Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren Mavigün Kolejin..
TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı Hükümlüleri hayata kazandırma amacıyla Vatan Caddesi’nde bulunan Denetim Serbest..
YAŞASIN KÖMÜR YAŞASIN KÖMÜR İstanbul Ticaret Odası Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi Başkan Vekil..
İsmail Şatıroğlu: “Eğitim Demek, Gelecek Demek” İsmail Şatıroğlu: “Eğitim Demek, Gelecek Demek” Yenilikçi, çağdaş, milli ve manevi değerlerimizi ön plana çıkaran eğitim anlayış..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Sultangazi Belediyesi Batı Karadeniz Fuarı’nda Sultangazi Belediyesi Batı Karadeniz Fuarı’nda Türkiye'nin ilk bölgesel fuar olma özelliğini taşıyan "Batı Karadeniz Turizm Tan..
Mobilya sektörünün 2019 vizyonu İSTMOB’da çizilecek Mobilya sektörünün 2019 vizyonu İSTMOB’da çizilecek 22-27 Ocak 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını a..
D-8 Ülkeleri 6. İit Helal Expo'ya yüksek katılım kararı aldı D-8 Ülkeleri 6. İit Helal Expo'ya yüksek katılım kararı aldı ​D-8 üye devletleri, D-8 çatısı altında 6. İİT Helal Expo’ya katılma kararı ald..
CES Dünyanın Lider Savunma ve Güvenlik Fuarı Eurosatory’de Yerini Aldı CES Dünyanın Lider Savunma ve Güvenlik Fuarı Eurosatory’de Yerini Aldı Türkiye’nin Yerli ve Milli Teknolojileri Eurosatory Savunma ve Güvenlik Fuarında..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu OTSAD’ın daveti ile İstanbul’a gelen Kuveytli turizmciler, Türkiye’deki meslekta..
Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Havalimanı bilişim çözümlerinde dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alan..
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
  Spor HABERLERİ
Fenerbahçe'den 3 gollü galibiyet Fenerbahçe'den 3 gollü galibiyet Sarı-lacivertliler, yeni sezon öncesi üçüncü hazırlık maçında İngiltere Premier ..
Dünyanın en değerli spor kulübü değişmedi Dünyanın en değerli spor kulübü değişmedi NFL takımı Dallas Cowboys, üst üste üçüncü kez dünyanın en değerli spor kulübü o..
Galatasaray'dan tatsız prova Galatasaray'dan tatsız prova Galatasaray, hazırlık maçında Hollanda'nın PSV Eindhoven takımına 3-1 yenildi...
Josue imzayı attı Josue imzayı attı Akhisarspor, en son Osmanlıspor'da forma giyen Portekizli orta saha oyuncusu Jos..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı