HABER AKIŞI

Türkiye’nin küresel gücü için Amerika ile ticari ilişkiler geliştirilmeli

 Tarih: 08-08-2019 12:45:39
Amerika ile Türkiye arasında 20 milyar dolarlık iş hacmi olduğunu vurgulayan TABA-Am-Cham (Türk Amerikan İşadamları Derneği) Başkanı Ali Osman Akat, ticari ilişkilerin güçlendirilmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Birçok sektörde gelişmeler kaydedildiğini vurgulayan Akat, bürokrasi engelinin kalkması için adım atılması gerektiğini ifade etti.

Son zamanlarda Rusya ile Çin’in ABD’ye karşı jeopolitik meydan okumasıyla Asya ile Pasifik’teki ekonomik çekim merkezinin o bölgeye kaydığını söyleyen TABA-Am-Cham (Türk Amerikan İşadamları Derneği) Başkanı Ali Osman Akat; “Çin, Rusya’nın arka bahçesi mi diye konuşuyoruz. Çünkü burada daha fazla taraftar bulmaya başladılar. Şu var ki, soğuk savaştan sonra o eksen dağıldı. Bazı birlik ve sistemler ister istemez anlamını yitirdi. Dolayısıyla birçok sıkıntı yaşanıyor. Artık ulusal ve ticari çıkarlar ülkeleri bir araya getiriyor. Bu noktada Türkiye gibi büyük ve iddialı bir ülkenin hava savunma sistemi olmak zorunda. Ama bu konularda yaptığımız açıklamalara dikkat etmemiz gerekiyor. Örneğin ABD’de şimdi yaptırım söz konusu edilen kağıtsa yasası dediğimiz yasa, ulusal mutabakatla geçti. Şöyle ki, 435 temsilci meclis üyesi var, bu sayının en fazla 9’u, 100 senatörünse sadece 2’si karşı çıktı. Yani hem cumhuriyetçilerin hem demokratların bu yasa üzerinde ortak bir görüş birliğine vardıklarını gözlemleyebiliyoruz.’’ dedi.

ABD ve Türkiye arasındaki büyük bir ticari potansiyel söz konusu

Türkiye-ABD arasındaki bugünkü ticarete bakıldığında karşılıklı olarak 20 milyar dolarlık iş hacmi olduğuna değinen Ali Osman Akat şöyle devam etti; “Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut ÖZAL’ın 80’li yıllarda başlattığı ve “Japonya baz alınarak hazırlanan ihracata dayalı büyüme modeli” ülkemizce benimsenmiştir. Bu kapsamda KOBİ’leri ihracatçı durumuna getirmek için dış ticaret sermaye şirketleri ve sektörel dış ticaret şirketleri modeli, Japonya’dan alınarak ülkemizde uygulamaya konulmuştur. ABD’ye ihracatımızda çok başarılı sektörler var. Tekstil, deri ve kuyumculuk ihracat kalemlerimizin başında geliyor. Önemli kuyumculuk şirketlerimiz, ABD’nin önemli şehirlerinde mağazalar açtılar. Oranın tüketici eğilimlerini aldılar ve bu işi çok başarılı sürdürülüyor. Yakın coğrafyadaki ihracat ezberimizi biraz değiştirmemiz gerekiyor. Gıda sektöründe neredeyse hiç yokuz. Pastanın büyük bir payını İtalyanlar, Fransızlar, Koreliler, Çinliler, Japonlar alıyor. Tüm sektörlerdeki 1.000’de 4’lük oranlarımızı %3’lere çekebilirsek şu anki ihracatımızın zaten 10 misline çıkmış olacağız.’’

Ticari ilişkilerin arttırılması için bürokratik engeller azaltılmalı

TABA-Am-Cham (Türk Amerikan İşadamları Derneği) Başkanı Ali Osman Akat, ABD ile Serbest Ticaret Anlaşması olması gerektiğini belirterek; “Trump’ın iş dünyasından gelmesi vizyon olarak ticaret hacminin artmasına dayalı ekonominin siyaset üstü ticari nitelikli hareketler ilişkileri perçinledi. Türkiye’de yerleşik 1.702 civarında ABD şirketi var. Bunların tamamına yakını artık burada ticaretini geliştirerek üretime hatta ihracata başladı. Örneğin sigara sektörünün önemli aktörleri Amerika’nın sigara şirketleridir. Türkiye’de imalat yapıyorlar. Türkiye’de şu anda 500 milyon dolarlar seviyesinde sigara ihracatı var. Amerikalı şirketler bizim şirketimiz olmuş vaziyette. ABD’de de 2.000 civarında Türk şirketimiz var. Rusya’da küçük bir krizde bile insanımız, malımız kapılarda bekletilip geri gönderildi. ABD ile ne yaşarsak yaşayalım böyle bir şeyin olacağına ihtimal vermiyoruz. Amerika ekonomisi şu an iyi gidiyor. İşsizlik oranları %3’e düşmüş vaziyette, neredeyse işsizlik yok diyebiliriz. %3 gönüllü işsizlik anlamına gelir. Kredi faizleri %2.50’lerde. ABD ile ticaret hacminin arttırılması için yatırımcılarımızın önünü açan bürokratik yaklaşımlar gerekiyor’’ dedi.

 

Global markalar yaratmayı öğrenmeliyiz

Ticari ilişkilerin geliştirilmesinde valilere büyük iş düştüğünü söyleyen Akat; “Valilerimizin yatırım ajansı gibi hareket etmesi gerekiyor. Ülkemizin gelişimi açısından öncelikler arasında bu olmalı. Müteşebbislerin sorunları ile daha fazla ilgilenilmeli. İhracatçılarımızın temel sorunları var. Bunlarla temelde ilgileniliyor ama biraz daha destek olunmalı. Örneğin, tekstil deri sektörünü gözlemliyoruz. Yurt dışı pazarında çok iddialı olabilecek, marka üretebilecek güzel hamleler olduğunu görüyoruz. Örneğin tasarım teşvikler çıkartıldı, fasonculuktan marka sahipliğine doğru evrilme sürecinde önemli gelişmeler olduğunu düşünüyoruz. Türkiye, marka sahibi olmaya hızla yaklaşıyor ama perakendeciliği öğrenmemiz için üreticilerimizin mutlaka Amerika pazarında olması gerekiyor. Neticede dünya, hane halkı tüketiminin üçte birini tüketen bir ekonomiden bahsediyoruz. Biz o kıtada hiç yokuz. Mevcut bulunduğumuz coğrafyada ihracat bile buraya kadar geliyor. Atlantik’i ve Pasifik’i aşmamız gerekiyor. Buralarda iş modellerimizi değiştirmemiz gerekebilir çünkü globalleşme ve markalaşmadan geçiyor” dedi.

 

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
İsfanbul’da ilk yarıyıl tatilinde  “eğlence” tüm hızıyla devam ediyor İsfanbul’da ilk yarıyıl tatilinde “eğlence” tüm hızıyla devam ediyor İsfanbul AVM, ilk sömestr tatilinde minik misafirleri için hazırladığı birbirind..
PTT’den öğretmenler günü’ne özel indirim sürprizi PTT’den öğretmenler günü’ne özel indirim sürprizi PTT AŞ, 24 Kasım Öğretmenler Günü için hazırladığı kampanya ile kargo taşımacılı..
Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı 65ile 74 yaş arası internet kullanan Avrupalı kişilerin Facebook, Twitter gibi s..
PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ, gazi ve şehit ailelerine APS Kurye ve Posta Kargosu gönderilerinde yüzde..
  Ekonomi HABERLERİ
Esnaf ve KOBİ’ler Türk Telekom’un desteğiyle dijital dünyanın imkanlarından faydalanıyor Esnaf ve KOBİ’ler Türk Telekom’un desteğiyle dijital dünyanın imkanlarından faydalanıyor Türk Telekom, dijital dünyada bir kimliğe sahip olmak ve e-ticaret yapmak isteye..
Makine sektörünün 2030 hedefi: 63,3 milyar dolar ihracat Makine sektörünün 2030 hedefi: 63,3 milyar dolar ihracat Teknolojik rekabetin odak noktası makine sektörü, Ticaret Bakanlığı İhracat Ana ..
Konut satışı artışında Mardin İstanbul’u 20’ye katladı! Konut satışı artışında Mardin İstanbul’u 20’ye katladı! FuzulEv’in “Gayrimenkulün 10 Yılı” araştırması, Türkiye’de son 10 yılda konut sa..
“Büyüme rakamları tarımın önemini yine gösterdi” “Büyüme rakamları tarımın önemini yine gösterdi” Bugün TÜİK tarafından açıklanan Türkiye’nin Üçüncü Çeyrek Büyüme rakamlarını değ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Mükemmellikte 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi Alan İlk STK: YEŞİLAY Mükemmellikte 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi Alan İlk STK: YEŞİLAY 26-27 Kasım 2019 tarihlerinde Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından düzenle..
Mükemmellikte 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi Alan İlk STK: YEŞİLAY Mükemmellikte 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi Alan İlk STK: YEŞİLAY 26-27 Kasım 2019 tarihlerinde Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından düzenle..
Dünyada insani yardım anlayışı değişiyor Dünyada insani yardım anlayışı değişiyor İnsani yardım dünyasında egemen ayni yardım anlayışı Kızılay’ın büyük bir başa..
GİV Girişimci Buluşmaları Konuğu Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal EKŞİ oldu. GİV Girişimci Buluşmaları Konuğu Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal EKŞİ oldu. Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV) gerçekleştirmiş olduğu “Girişimci Buluşmaları”..
  Söyleşi HABERLERİ
Eşref Küçükateş: “İşinizi büyütüp, Kazancınızı arttıracak “LONCA İş Buluşmaları” başlıyor. Eşref Küçükateş: “İşinizi büyütüp, Kazancınızı arttıracak “LONCA İş Buluşmaları” başlıyor. Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) ve LONCA İş Buluşmaları (LİB) Yönetim Kur..
HEFİ SAĞLIK; İş Güvenliği Kültür Bilinci gelişmelidir HEFİ SAĞLIK; İş Güvenliği Kültür Bilinci gelişmelidir HEFİ SAĞLIK Genel Müdürü Zehra Çelik: “İşyerinin ve iş görenin güvenliğini sağla..
CMŞ Tül-Perde Fabrika Satış Mağazası fiyatlarıyla dar gelirlinin yüzünü güldürecek CMŞ Tül-Perde Fabrika Satış Mağazası fiyatlarıyla dar gelirlinin yüzünü güldürecek Türkiye’de bir ilk olarak yeni bir konseptle Fabrika Satış Mağazalarını İstanbul..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
TEKNOFEST GÜNEŞİ DOĞU’DAN YÜKSELECEK TEKNOFEST GÜNEŞİ DOĞU’DAN YÜKSELECEK Türkiye’nin Millî Teknoloji Hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir t..
EV ve MUTFAK EŞYALARI SEKTÖRÜ’NÜN KALBİ BU FUARDA ATACAK! EV ve MUTFAK EŞYALARI SEKTÖRÜ’NÜN KALBİ BU FUARDA ATACAK! 26-29 Mart’ta düzenlenecek olan Ev ve Mutfak Eşyaları sektörünün bahar sezonu fu..
TÜRKİYE HELAL FUARINDA 50 ÜLKE VİTRİNE ÇIKTI TÜRKİYE HELAL FUARINDA 50 ÜLKE VİTRİNE ÇIKTI 5. Dünya Helal Zirvesi ve 7. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı Sona Erdi. “7..
Helal Zirvesi’nde “Şeriata Uyumlu Üretim ve Helal Et Kesimi” Değerlendirildi Helal Zirvesi’nde “Şeriata Uyumlu Üretim ve Helal Et Kesimi” Değerlendirildi 5. Dünya Helal Zirvesi’nde bu yıl da 100’e yakın yerli-yabancı konuşmacı helal s..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe Evleri’nde bir ayda 276 konut satıl..
Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye ..
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Şehirlerde Hava ..
Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Kocaeli’de “Beton Teknolojileri ve..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
Yenilenebilir Kaynaklardan Elektrik Üretimi Toplam Elektrik Üretiminin Yarısına Ulaştı Yenilenebilir Kaynaklardan Elektrik Üretimi Toplam Elektrik Üretiminin Yarısına Ulaştı TSKB Danışmanlık Hizmetleri, ekonomiye etkileri, global jeopolitik ilişkiler ve ..
Üç operatörün ortaklığında 5G teknolojisi İstanbul Havalimanı’nda Üç operatörün ortaklığında 5G teknolojisi İstanbul Havalimanı’nda Mobil uygulama fuarı Mobilefest bünyesinde düzenlenen MMA Innovate Summit ikinci..
10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu 10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu Cumhurbaşkanı kararıyla son üç takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 5..
Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom, IDC Yapay Zeka Ödülleri’nde birincilik ödülünün sahibi oldu. Innov..
  Spor HABERLERİ
EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK “Geleceğin Futbolcularını Yetiştiriyoruz” sloganı ile 2012 yılında kurulan Kemer..
Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Ekonomik krizlerin etkilemediği sektörlerden biri de halı sahalar. İntegral Grou..
ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! Eyüpsultan’ın köklü kulüplerinden Alibeyköyspor’un teknik direktörü Aydın Yavuz ..
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı