HABER AKIŞI

TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ İKİ KURULUŞU BİLİŞİM İÇİN BİR ARAYA GELDİ

 Tarih: 23-03-2020 01:31:15
Kuruluşları 50’nci yıla yaklaşan Türkiye’nin en köklü iki kuruluşlarından olan Türkiye Noterler Birliği ve Türkiye Bilişim Derneği “Kamu Kendini Anlatıyor” etkinliğinde bir araya geldi.

Türkiye’nin bilişim teknoloji alanında iş birliğini arttırmak için TBD ve TNB, ilki 1995 yılında TBD Ankara Şubesi bünyesinde gerçekleştirilen ve 22 kez düzenlenen Kamu-BİB (Kamu Bilişim Merkezleri Yöneticileri Birliği) çerçevesinde “Kamu Kendini Anlatıyor” etkinliğini TNB Konferans Salonunda düzenledi. 

Kamu kurumları arasında koordinasyon ve iş birliği sağlamak, kamu kurumlarını toplum yararına bilişim ekosistemine entegre etmek için düzenlenen “Kamu Kendini Anlatıyor” etkinliğine TNB Başkanı Dursun Cin, TBD İkinci Başkanı Ali Yazıcı, Bakanlık temsilcileri, TBD ve TNB yönetim kurulu üyeleri ve bilişim profesyonelleri katıldı. Etkinlik,  TNB Başkanı Dursun Cin, Genel Sekreter İbrahim Gül, TBD İkinci Başkanı Ali Yazıcı ve TBD Ankara Şube Başkanı Kenan Nurhan Altınsaat’in açılış konuşmaları ile başladı.

“KAMUNUN VE TOPLUMUN UFKUNU AÇAN PROJELER GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin açılış konuşmasında “Türkiye Noterler Birliği ve Türkiye Bilişim Derneği 50 yıla yakındır faaliyet gösteriyor. Her iki kuruluş da ciddi mesafeler kat etti ve toplumda önemli yerlere geldi. Ulusal bilişim politikalarının oluşturulması, kurumlar arasında bilgi paylaşılmasının arttırılması gibi konularda farkındalık oluşturmak için bir araya geliyoruz. Etkinliğimizde kurumların vizyonlarını ve projelerini masaya yatırarak kamunun ve toplumun ufkunu açan projeler oluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

TBD İkinci Başkanı Ali Yazıcı ise, “Kamuda akıllı stratejiler uygulayarak maliyet etkin ve azami oranda milli teknoloji kullanımı ile dijital dönüşümü gerçekleştirmeliyiz. Bunun içinde kurumlar arasında işbirliği ve koordinasyonu arttırmalıyız. Bu kapsamda bilgi ve edinilmiş tecrübelerin paylaşımı çok önemlidir. “Kamu Kendini Anlatıyor” etkinliklerimizle bu paylaşıma katkı vermeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

“KAMU KENDİNİ ANLATIYOR” ETKİNLİĞİ KAMU-BİB ÇERÇEVESİNDE DÜZENLENDİ

Türkiye’nin bilgi toplumuna geçiş çalışmalarında bilişim teknolojilerinin etkili ve yaygın kullanımı, kamu kurumlarının hizmetlerini etkin ve verimli sunabilmesi için ulusal bilişim politikalarının oluşturulmasına katkı sağlanması, bilgi işlem birimleri arasında bilgi paylaşımının artırılması, mesleki dayanışmanın geliştirilmesi ve sorunlara ortak çözümler oluşturulması maksadıyla düzenlenen “Kamu Kendini Anlatıyor” etkinliği 22. Kamu-BİB çerçevesinde düzenlendi.

“PROJELERİ YOĞUN İŞ BİRLİKLERİ İLE HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, “Türkiye Noterler Birliği olarak, Adalet Bakanlığımız başta olmak üzere ilgili Bakanlıklar ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile mesleğimizin gelişimine yönelik her alanda yoğun işbirliği yaparak yeni projeleri hayata geçirdik” diyerek şunları söyledi: 

“Temel amacımız mesleğimizi geliştirecek reformların devam ettirilmesidir. Bu kapsamda bilişim teknolojilerini en verimli şekilde kullanarak işlem çeşidinin, hızının ve güvenliğinin en üst seviyeye çıkması için çok sayıda proje üzerinde çalışıyoruz.

E-dönüşüm çalışmaları çerçevesinde, Türksat ile birlikte yürütülen çalışmalar sonucunda, vatandaşların kendilerinin verdiği vekaletname bilgileri e-devlet kapısından hizmete açılmıştır.

NOTERLİK İŞLEMLERİNDE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNDEN DE FAYDALANARAK HİZMET HIZ VE KALİTESİNİ ARTTIRDIK 

Noterler, özellikle günümüzde de herkesin ilgi odağında olan Twitter, Facebook gibi sosyal medya hesaplarını da takibe aldı. Diyelim ki, sosyal medyada sizinle ilgili bir paylaşıma dava açacaksınız. Delil olarak “tespit tutanağı” gerekiyor. Ancak, notere gidene kadar yazan kişi bunu silebilir. Ekran görüntüsünü alsanız bile delil olarak kullanılamayabilir. Türkiye Noterler Birliği portalinde uygulamaya alınan “Elektronik ortamda tespit” böyle durumlarda kullanılabiliyor. Bu sistem yargı sürecinde denetime elverişli bir arşive olanak sağlıyor.

Yargı Reformu Strateji Belgesi” kapsamında da yer verilen nöbetçi noter uygulamasına geçtiğimiz yıl Nisan ayında başladık. Bununla eşzamanlı olarak Konsolosluklarımızda hazırlanan noterlik işlem belgelerinin ülkemizde herhangi bir noterlikte örneğinin çıkarılması ve 2019 yılı Ekim ayı itibariyle de yurt içinde herhangi bir noterlikte hazırlanan vekaletnameden yine yurt içindeki herhangi bir noterlikten örnek alınmasına imkan sağlanmıştır. Bu da vatandaşlarımıza büyük bir kolaylık getirmiştir.

Son olarak 3 Şubat 2020 tarihinden itibariyle de “Noterlik İşlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemi ve Noter Ücretlerinin Kredi Kartı ile Ödenmesi” uygulamalarına başladık. Güvenli ödeme sistemi ile alıcı ve satıcı arasındaki para transferinin güvenli hale gelmesini ve sahteciliğin önlenmesini amaçladık. Satış bedelinin noterde işlem gerçekleşmeden satıcı hesabına geçmesini önleyecek bir finansal entegrasyon oluşturduk. Artık vatandaşımızın noterlik işlemlerinde param hesaba yatmadı ya da imza attıktan sonra bana para ödenmedi gibi sorunlarına son veriyoruz. Şubat ayında devreye giren bir diğer uygulamamız olan “Noterlik İşlemlerinin Kredi Kartı ile Ödenmesi” ile vatandaş, noterde işlemini tamamladığında ister nakit, ister kredi kartı veya banka kartı yoluyla işlem bedelini ödeyebiliyor. Vatandaşımızın yanında nakit bulundurma zorunluluğu ortadan kalktı. Böylece vatandaşlarımıza kolaylık sağlayan bir uygulama daha gerçekleşmiş oldu.

“TBD SADECE ELEŞTİREN DEĞİL, ÇÖZÜM ÜRETEN BİR DERNEKTİR”

“Kamu Kendini Anlatıyor” etkinliğinde kurumlarla birlikte mevcut bilişim teknolojisi alt yapısını, dijital dönüşüm projelerini, kurum ve kuruluşlarla yapılan ortak çalışmaları ve e – devlet çalışmalarına yapılan katkıları masaya yatırdıklarını dile getiren TBD İkinci Başkanı Ali Yazıcı ise şunları söyledi:

“1970’li yıllarda bilişimin yeni yeni Türkiye girdiği dönemde TBD olarak önemli hedefler koyduk. Hedefler büyüktü ve doğruydu. Başarılarla geçen 49 yıl geçirdik. 200’li yılların başına kadar Türkiye de bilişim farkındalığını yaratmak, bilişim çalışanların özlük haklarının düzenlenmesi, sayısal okur-yazarlığın arttırılması, bilişim sözcüklerinin Türkçeleştirilmesi ve e-devlet gibi konularda yoğun mesai harcadık. 2000’li yıllardan sonra ise ülkemizin dijital olgunluk seviyesinin yükseltilmesine, dijital ekonomisinin geliştirilmesine ve dijital ekosistemin güçlendirilmesine yönelik çaba harcadık.. TBD sadece eleştiren değil çözüm üreten ve karar vericilere ulaştıran bir dernektir.

GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRENLER VERİDEN DEĞER ÜRETENLER OLACAKTIR

Geleceği şekillendirenler veriden değer üretenler olacaktır. Veri çağımızın petrolü olarak adlandırılıyor artık. Veriyi saklamak değil değere dönüştürmemiz gerekiyor. Dijital dönüşüm ve dijitalleşme Türkiye’de karıştırılıyor. Mevcut sistemi olduğu gibi dijital ortama aktarmak dijital dönüşüm değildir. Dijital dönüşüm hızla gelişen teknolojiler ışığında, değişen toplumsal ihtiyaçları karşılamak, organizasyonların maliyet etkinliğini sağlamak amacıyla insan, süreç ve teknoloji boyutunda yaşam ve iş süreçlerimizin yeniden yalın ve verimli bir şekilde dijital ortamda kurgulandığı bir bütüncül süreci anlatır.

Kamuda akıllı stratejiler uygulayarak maliyet etkin ve azami oranda milli teknoloji kullanımı ile dijital dönüşümü gerçekleştirmeliyiz. Bunun içinde kurumlar arasında işbirliği ve koordinasyonu arttırmalıyız. Bu kapsamda bilgi ve edinilmiş tecrübelerin paylaşımı çok önemlidir.”

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Teknoloji-Proje HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Osmanlı döneminin ilk karantina merkezlerinden biri Tuzla’daydı Osmanlı döneminin ilk karantina merkezlerinden biri Tuzla’daydı Osmanlı döneminde “Tahaffuzhane” adı verilen karantina merkezlerinin en bilinenl..
Koronavirüs Salgınına Karşı Kolonya Ve Hijyen Malzemeleri Sektöründen Açıklama Geldi Koronavirüs Salgınına Karşı Kolonya Ve Hijyen Malzemeleri Sektöründen Açıklama Geldi Türkiye’de ve dünyada hayatı durma noktasına getiren Koronavirüs Salgını, temizl..
İSTANBUL TAKSİLERİ BRC İŞBİRLİĞİYLE DEZENFEKTE EDİLDİ İSTANBUL TAKSİLERİ BRC İŞBİRLİĞİYLE DEZENFEKTE EDİLDİ Taksi Hakları Derneği, dünyanın en büyük alternatif yakıt sistemleri üreticisi B..
CORONA AĞZINIZDAN BULAŞMASIN CORONA AĞZINIZDAN BULAŞMASIN Dt. Pertev Kökdemir Corono virüsünün ağızdan bulaşmaması için koruyucu tedbirler..
  Ekonomi HABERLERİ
Girişimlere yapılan yatırım yüzde 66 arttı Girişimlere yapılan yatırım yüzde 66 arttı Türkiye’deki startup’ların ilk aşama yatırımcısı olan kuluçka merkezlerinin sayı..
Üretimde Artırılmış Gerçeklikle Geleceğin Fabrikasına Dönüşün Üretimde Artırılmış Gerçeklikle Geleceğin Fabrikasına Dönüşün Akıllı üretim yönetim sistemi ProManage ile sanayicilere dijital dönüşüm mentorl..
Markalı konut satışlarının %11’i yabancıya yapıldı Markalı konut satışlarının %11’i yabancıya yapıldı ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Şubat 2020 sonuçları açıklandı. Endekse..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Koronavirüs kaynaklı sorunlar, JES'lerin inşasında gecikmeye yol açabilir Koronavirüs kaynaklı sorunlar, JES'lerin inşasında gecikmeye yol açabilir Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, ..
HÜDAYİ VAKFI’NDAN VEFA HAREKETİNE DESTEK HÜDAYİ VAKFI’NDAN VEFA HAREKETİNE DESTEK İstanbul’da koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkamayan yaşlı ve kronik rahat..
Ünlüler “Nice Sağlıklı Nesiller” için Yeşilay’a destek mesajı verdi Ünlüler “Nice Sağlıklı Nesiller” için Yeşilay’a destek mesajı verdi Bir asırlık deneyimini “Nice Sağlıklı Nesillere” sloganıyla kutlayan Yeşilay’a ü..
TİAD Başkanı Varlık: Takım tezgahları sektörünü iyileştirmek tüm üretim alanlarında rekabetçiliği artırır TİAD Başkanı Varlık: Takım tezgahları sektörünü iyileştirmek tüm üretim alanlarında rekabetçiliği artırır İmalat sanayisinde ana üretim malı olarak kullanılan takım tezgahları sektörünün..
  Söyleşi HABERLERİ
Süleyman Köşkeroğlu: “Baklavanın, Milli Eğitim Bakanımızın söz verdiği gibi 2020’de MEB Müfredatına girmesi lazım” Süleyman Köşkeroğlu: “Baklavanın, Milli Eğitim Bakanımızın söz verdiği gibi 2020’de MEB Müfredatına girmesi lazım” Baklavacı ve Tatlıcılar Derneği (BAKTAD) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim ..
Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri: Kusursuz sorumluluk hallerinde adam çalıştıranın sorumluluğu! Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri: Kusursuz sorumluluk hallerinde adam çalıştıranın sorumluluğu! Bir işveren, iş gördürdüğü sürekli olarak yanında çalışan elemanı veya geçici, s..
HEFİ SAĞLIK; İŞ(Çİ) SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNİN GELECEĞİ HEFİ SAĞLIK; İŞ(Çİ) SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNİN GELECEĞİ HEFİ SAĞLIK Genel Müdürü Zehra Çelik: “İşyerinin ve iş görenin güvenliğini sağla..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’un Yeni Tarihi Belirlendi Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’un Yeni Tarihi Belirlendi 43. kez gerçekleştirilecek Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul, 24-28 Ağustos 2020 o..
HOST İstanbul 2020, Haziran’da gerçekleşecek.. HOST İstanbul 2020, Haziran’da gerçekleşecek.. Ticaret Bakanlığı’nın coronavirus/COVID-19 ile ilgili tedbirler kapsamında aldığ..
Koronavirüs hem tehdit hem fırsat Koronavirüs hem tehdit hem fırsat Tüm dünyaya dalga dalga yayılan koronavirüs, başta salgının sıfır noktası Çin’de..
“Güneşe yatırım yapan iki kere iyilik yapıyor” “Güneşe yatırım yapan iki kere iyilik yapıyor” Bu yıl ilk kez düzenlenen Solar İstanbul Fuarı’nda EGD’nin düzenlediği panelde k..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Üretim, denetim ve eğitimde depreme karşı sıfır tolerans zamanı Üretim, denetim ve eğitimde depreme karşı sıfır tolerans zamanı Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, ‘1-7 Mart Deprem Haft..
Skyland İstanbul’dan Yeni Yıla Özel Kampanya Skyland İstanbul’dan Yeni Yıla Özel Kampanya Eroğlu Gayrimenkul’ün yeni teknolojiler,kusursuz mimarive konforu prestijle bulu..
 "AKILLI ŞEHİR UYGULAMALARINDA İLK ÖRNEK KANAL İSTANBUL OLACAK" Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’nin açılışında bir konuşma yapa..
Kentsel Dönüşüme Yeni Finansman Modelleri Gerekiyor. Kentsel Dönüşüme Yeni Finansman Modelleri Gerekiyor. GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu)tarafından düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
SAHA İstanbul’un ‘saha’sı genişliyor! SAHA İstanbul’a 42 yeni üye daha katıldı SAHA İstanbul’un ‘saha’sı genişliyor! SAHA İstanbul’a 42 yeni üye daha katıldı Türkiye’nin Milli Teknolojisi Hamlesi’nin en büyük destekçilerinden biri olan SA..
Türkiye dünyada ilk beş arasında... Türkiye dünyada ilk beş arasında... Türkiye’nin Milli Teknolojisi Hamlesi’nin en büyük destekçilerinden biri olan SA..
TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ İKİ KURULUŞU BİLİŞİM İÇİN BİR ARAYA GELDİ TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ İKİ KURULUŞU BİLİŞİM İÇİN BİR ARAYA GELDİ Kuruluşları 50’nci yıla yaklaşan Türkiye’nin en köklü iki kuruluşlarından olan T..
Şirketler, sanal uygulamaları ve teknolojiyi evlere taşıyor Şirketler, sanal uygulamaları ve teknolojiyi evlere taşıyor Dünyada endişeye neden olan yeni tip Corona virüsü (Covid-19) üretici ve hizmet ..
  Spor HABERLERİ
Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, Vites Büyütüyor… Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, Vites Büyütüyor… Türkiye'nin en önemli sektörlerinden biri olan kimya sanayinin temsil edildiği, ..
Bayrampaşa Belediyesi’nin Uluslararası Spor Projesinin Final Konferansı yapıldı Bayrampaşa Belediyesi’nin Uluslararası Spor Projesinin Final Konferansı yapıldı AB Şehir Eşleştirme Hibe Programı çerçevesinde Bayrampaşa Belediyesi’nin başarıy..
PTT SPOR’DA BAYRAK DEĞİŞİMİ PTT SPOR’DA BAYRAK DEĞİŞİMİ PTT Spor’da gerçekleşen Olağan Genel Kurul sonucunda başkanlığa PTT AŞ Genel Müd..
TÜRK UÇURTMA TAKIMI HİNDİSTAN’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK TÜRK UÇURTMA TAKIMI HİNDİSTAN’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve Türk Uçurtma takımı kaptanı Mehmet Naci..
  Şirket Haberleri HABERLERİ
MOPAK kağıt üretiminde su kullanımını 6 kat azalttı MOPAK kağıt üretiminde su kullanımını 6 kat azalttı Türkiye’nin önde gelen kağıt ve defter üreticisi MOPAK, faaliyet gösterdiği üret..
SOCAR Türkiye, gençleri geleceğe hazırlıyor SOCAR Türkiye, gençleri geleceğe hazırlıyor 5 bin 300’den fazla kişiye istihdam sağlayan SOCAR Türkiye, çalışanlarının çocuk..
Kuveyt Türk ekonomiye destek paketiyle müşterilerinin yanında Kuveyt Türk ekonomiye destek paketiyle müşterilerinin yanında Yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmeleri yakından takip eden Kuveyt Tü..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı