HABER AKIŞI

Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, Vites Büyütüyor…

 Tarih: 04-03-2020 23:35:05
Türkiye'nin en önemli sektörlerinden biri olan kimya sanayinin temsil edildiği, "Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği"nin (TKSD) Yönetim Kurulu Başkanlığı'na ikinci kez seçilen Haluk Erceber, yeni vizyon belgesi ve gelecek hedeflerini açıkladı. 3 yıl boyunca bu önemli görevi yürütecek Erceber'in, yeni dönemdeki öncelikli hedeflerini ihracat rakamlarının arttırılması ile deprem riskli bölgelerdeki sanayinin deprem dayanışmasının sağlanması oluşturuyor.

Erceber, ilk kez Çin’de görülen koronavirüs salgınının AB ülkelerinden daha fazla sipariş gelmesi ve ihracat rakamlarının artması yönünde sektöre olumlu etkisinin olacağına dikkat çekiyor. Kimya sektörü 2019 yılı itibarıyla 17.8 ihracat  gerçekleştirirken, ithalat rakamı 36.3 milyar oldu.

Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği TKSD, Haluk Erceber ile yola devam dedi. İkinci kez TKSD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen Erceber, üç yıl süre ile görev yapacak. Yeni dönemdeki gelecek hedeflerini açıklayan TKSD Haluk Erceber, Turkish REACH (KKDİK) eğitim ve uygulamalarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı standartlarında eksiksiz tamamlanarak, AB Kimya Sanayi ile ECHA'nın entegrasyonunu sağlanması da yeni vizyon belgesinde yer aldığına dikkat çekerken, bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmalar hakkında şu bilgileri paylaştı: "TKSD Genel Kurulunda, 3 yıl sürecek ikinci dönem için güven tazelemiş bulunuyoruz. 22 Şubat 2018 tarihinde uyumlu bir yönetim kurulu ile kimya sektörünün lider STK'sı olmayı ve kimya sanayicilerimize en üst düzeyde hizmet vererek sorunlarına çözüm yaratmayı ilke edinmiştik. Önemli hedeflerimiz,Türk kimya sanayiinin öncelikli sektör  olarak seçilmesi ve AB Kimya Sanayii ile olan aramızdaki mevzuata uyum, teknoloji ve ölçek ile kümelenme eksikliğinin giderilmesine yönelik çalışmalar yapmaktı. Üyesi bulunduğumuz, AB Kimya Sanayi Konseyi CEFIC ile çok yakın bir ilişki kurarak  Dünya ve AB kimya sanayii ile ilgili tüm raporların anında üyelerimize dağıtımını gerçekleştirdik. TSE ile KDU ve GBF eğitimleri için işbirliği yaptık. Tüm Bakanlıklar ve STK’lar ile yakın çalışmalar yaparak sanayicilerimize  destekler sağladık, sorunların çözüm noktası olduk. CEFIC, Responsible Care  Üçlü Sorumluluk yeniden canlandırma projesini başarıyla gerçekleştirip uygulamaya başladık. TKSD, son iki yılda üye sayısını yüzde 22 oranında arttırdı. Bu başarıyı daha da arttırmanın ve ülke ekonomisine en yüksek katkıyı veren sektör olmanın arzusundayız. TKSD, kimya sektöründe yerli ve yabancı sanayiciler için ilk başvuru adresi olmayı başarmıştır."

Gelir kaynaklarımızı arttıracak yeni projeler

Önümüzdeki dönemde sürdürülebilirlik konusunun kimya sektörü için önemli bir hedef olması bilinciyle, sektörel gelişimin desteklenmesine öncelik vermek istediklerini dile getiren Erceber, ayrıca şunları söyledi: "Türkiye ekonomisinin temel taşı olan üretimin, olası bir depremden zarar görmemesi için alınacak kısa ve uzun vadeli önlemleri sanayicimizle paylaşarak  gerekli finansal destekler için bakanlıklarla görüşmeler gerçekleştireceğiz. Sanayicilere yakın olarak daha fazla katkı sağlamak, üye sayımızı arttırmak ve potansiyel üyelere ulaşmak temel önceliklerimiz arasında. Bu kapsamda  100 üye hedefiyle ikinci kez yola koyulduk.  Gelir kaynaklarımızı arttıracak yeni projeler, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yeni eğitim ve danışmanlık hizmetleri vererek sanayicilerimize destek olacağız. Bu kapsamda diğer sektörel dernek ve konfederasyonlarla daha da kuvvetli iş birlikleri kuracağız. Yeni dönemde CEFIC tarafından geliştirilen Responsible Care'in (Üçlü Sorumluluk) yeni versiyonu kapsamında tesis denetim ve eğitimlerini gerçekleştirmeye başlıyoruz. İyileştirmeler için teknik danışmanlık hizmeti vereceğiz.  Hammadde tedarik güvenliğinin gelişimine destek olmak ve kimyasal nakliyesi ile lojistiği geliştirmekle ilgili eğitim ve hizmetler de yeni dönemin projeleri arasında."

Koronovirüs salgını nedeniyle kimya sektöründe ihracat rakamlarının artması bekleniyor…

Türk kimya sanayi tarafından toplam ihracatın yüzde 44'ü AB üyesi ülkelere gerçekleştirilirken, satılan ürünlerin birim fiyatının 1 doların altında olması ise sektörün halen önemli sorunu olmaya devam ediyor. İkinci kez TKSD Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Erceber'e göre, kimya sanayinin özel kimyasal madde ihracatı için yeni yatırım ve çalışmalara yönelmesi büyük önem taşıyor. Bu sayede birim fiyatın ikiye katlanacağını belirten Erceber, yeni vizyon belgesindeki hedeflerini şöyle sıralıyor: "Birim değerin 1 doların altında olmasının başlıca nedeni özel kimyasal madde ihracatında istediğimiz seviyede olmayışından geliyor. Çin'de ortaya çıkan koronovirüs salgını, sektör açısından olumlu. Özellikle AB ülkelerinden daha fazla sipariş gelecek ve  ihracat rakamlarımız artacaktır.  Kimya sektörü 2019 yılı itibarıyla 17.8 milyar USD ihracat  gerçekleştirirken, ithalat rakamı ise 36.3 milyar USD oldu. Dış ticaret açığından yüzde 59 pay alıyoruz. Üretimde %75 ithal hammadde kullanılmaktadır.Ham maddenin yüzde 55'i ise Çin'den geliyor. Ancak koronavirüs sonrası bu ithalatın başka ülkelere kayacağını görmekteyiz."   

Yüksek teknoloji yüzde 10'a çıkmalı

 "Kimya sanayinde yüksek teknolojik ürün oranının  yüzde 4 seviyesinden yüzde 10'lara çıkarılması için yeni yatırımların yapılmasına da dikkat çeken Erceber'in öneri ve gelecek planlarını şöyle anlatıyor: "Yatırımları arttırmamız gerek. Çin'in ihracat rakamlarını   koronovirüs kadar serbest ticaret anlaşmaları da olumsuz etkileyecek ve bu istenmeyen kötü gelişme etkisiyle kimya ihracatımızı arttırabileceğiz. Çin'i  etkileyen ikinci olay ise 2021'de sınırda karbon vergisinin devreye girecek olması. Türkiye bu noktada daha az sorun yaşayacak, sektör ise ihracat rakamlarını arttıracaktır."

Gümrük güncellemesi avantaj sağlayacak

"AB ülkelerine yolculuk ve taşımacılık olacak çok yakın bir ülkeyiz. Bu sayede kazancımızı ikiye çıkartabiliriz. Çin, yeni dönemde Vietnam üzerinden AB'ye ürün satmaya çalışacaktır. Tüm bunları göz önüne almamız gerekiyor. İhracatı arttırmak için kısa ve uzun vadeli planlamalar yapılmalı. İç piyasada zorluk yaşayan şirketler, yurtdışına ihracata yönelebilirler. İşbirliğinin katkısını göz ardı etmeden ihracat  pozisyonumuzu geliştirmemiz gerekiyor. AB gümrük birliği güncellemesi Türkiye ve sektöre olumlu yansıyacaktır. Brexit sonrası İngiltere ile de bu yılın sonunda STA anlaşması yapılmasını bekliyoruz. Vergi ve rekabet avantajları sağlayacağız. "

Kimya kümeleri, limana uygun, pazara ve büyük şehirlere yakın yerlerde oluşturulmalı

"Önümüzdeki üç yıllık dönemde AB Kimya Sanayi Konseyi CEFIC ile yakınlaşmamızı daha da arttıracağız. Türkiye'de kimya kümelerinin (CHEMPORT) pazara ve büyük şehirlere yakın, limana uygun ama deprem riskine uzak kıyılarda Sanayi ve Teknoloji ile Ulaştırma ve  Alt Yapı Bakanlığınca kurulması ve landlord modeli ile yönetimi önemli bir hedefimiz. Çin, bugün dünya kimya ticaretinin yüzde 36’sına sahip ve bu başarıyı 30 yıllık süreçte kurduğu 66 adet mega kimya kümesine borçlu. Sanayicimiz için, bugün 17,8 milyar dolar olan ihracatın arttırılması, ARGE-İnovasyonlar ile 0,9 USD olan kg ortalama satış fiyatının yükseltilmesi önemli hedeflerdir. Ceyhan bölgesinde kurulması planlanan petrokimya yatırımları için çok geç kalındı. Rekabetçi fiyatlarla üretim yapılması mümkünse yatırımlara biran önce başlanması gerekiyor.  Kimya sektörünün, Türkiye’nin toplam dış ticaret açığından aldığı yüzde 59'luk payın bilincindeyiz. Bu oran ancak yeni ve nitelikle özel kimyasallar için yapılacak teknolojik yatırımlar ile azaltılır.  Yeni yatırımların gerçekleştirilmesi için Chemport Özel kimyasallar  kümesinin hızla kurulması gerekiyor.

Deprem dayanışması gerçekleşmeli 

"Deprem konusu çok önemli. 117 milyar dolarlık ihracat Marmara Bölgesi'nden, 85 milyar dolarlık ihracat ise  İstanbul çıkışlı. Toplam 180 milyar dolarlık ihracatın yüzde 65'i Marmara Bölgesi'nden gerçekleşiyor. Sanayide Deprem güvenliği için alınacak tedbirler kapsamında, can güvenliği, özel sektörün kamuya nasıl destek olacağı, deprem öncesi tesislerde yapılacak iyileştirme ve eğitimler ile  üyelerle deprem dayanışması önem taşıyor. Önümüzdeki dönem hedeflerimizden biri de kimyasalların güvenli kullanımı ile AB standartlarını yakalamak."

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Spor HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Osmanlı döneminin ilk karantina merkezlerinden biri Tuzla’daydı Osmanlı döneminin ilk karantina merkezlerinden biri Tuzla’daydı Osmanlı döneminde “Tahaffuzhane” adı verilen karantina merkezlerinin en bilinenl..
Koronavirüs Salgınına Karşı Kolonya Ve Hijyen Malzemeleri Sektöründen Açıklama Geldi Koronavirüs Salgınına Karşı Kolonya Ve Hijyen Malzemeleri Sektöründen Açıklama Geldi Türkiye’de ve dünyada hayatı durma noktasına getiren Koronavirüs Salgını, temizl..
İSTANBUL TAKSİLERİ BRC İŞBİRLİĞİYLE DEZENFEKTE EDİLDİ İSTANBUL TAKSİLERİ BRC İŞBİRLİĞİYLE DEZENFEKTE EDİLDİ Taksi Hakları Derneği, dünyanın en büyük alternatif yakıt sistemleri üreticisi B..
CORONA AĞZINIZDAN BULAŞMASIN CORONA AĞZINIZDAN BULAŞMASIN Dt. Pertev Kökdemir Corono virüsünün ağızdan bulaşmaması için koruyucu tedbirler..
  Ekonomi HABERLERİ
Girişimlere yapılan yatırım yüzde 66 arttı Girişimlere yapılan yatırım yüzde 66 arttı Türkiye’deki startup’ların ilk aşama yatırımcısı olan kuluçka merkezlerinin sayı..
Üretimde Artırılmış Gerçeklikle Geleceğin Fabrikasına Dönüşün Üretimde Artırılmış Gerçeklikle Geleceğin Fabrikasına Dönüşün Akıllı üretim yönetim sistemi ProManage ile sanayicilere dijital dönüşüm mentorl..
Markalı konut satışlarının %11’i yabancıya yapıldı Markalı konut satışlarının %11’i yabancıya yapıldı ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Şubat 2020 sonuçları açıklandı. Endekse..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
KARİD Başkanı Aslan Kut Covid-19 ile ilgili aldıkları tedbirleri açıkladı KARİD Başkanı Aslan Kut Covid-19 ile ilgili aldıkları tedbirleri açıkladı Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği (KARİD) Başkanı Aslan Kut..
SAHA İSTANBUL ÜYELERİ KORONAVİRÜSLE MÜCADELE İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ SAHA İSTANBUL ÜYELERİ KORONAVİRÜSLE MÜCADELE İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ Tüm dünyada hızla yayılan ve Türkiye’de de her geçen gün vaka sayısı artan Koron..
Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu: “Makine sektörüne kalkan olmak sivil savunma meselesidir” Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu: “Makine sektörüne kalkan olmak sivil savunma meselesidir” Makine sanayiinde faaliyet gösteren firmalar, Covid-19 salgınına karşı kamu sağl..
Koronavirüs kaynaklı sorunlar, JES'lerin inşasında gecikmeye yol açabilir Koronavirüs kaynaklı sorunlar, JES'lerin inşasında gecikmeye yol açabilir Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, ..
  Söyleşi HABERLERİ
Süleyman Köşkeroğlu: “Baklavanın, Milli Eğitim Bakanımızın söz verdiği gibi 2020’de MEB Müfredatına girmesi lazım” Süleyman Köşkeroğlu: “Baklavanın, Milli Eğitim Bakanımızın söz verdiği gibi 2020’de MEB Müfredatına girmesi lazım” Baklavacı ve Tatlıcılar Derneği (BAKTAD) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim ..
Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri: Kusursuz sorumluluk hallerinde adam çalıştıranın sorumluluğu! Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri: Kusursuz sorumluluk hallerinde adam çalıştıranın sorumluluğu! Bir işveren, iş gördürdüğü sürekli olarak yanında çalışan elemanı veya geçici, s..
HEFİ SAĞLIK; İŞ(Çİ) SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNİN GELECEĞİ HEFİ SAĞLIK; İŞ(Çİ) SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNİN GELECEĞİ HEFİ SAĞLIK Genel Müdürü Zehra Çelik: “İşyerinin ve iş görenin güvenliğini sağla..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
SIGN İstanbul 2020, Promosyon Sokağı’na ev sahipliği yapacak! SIGN İstanbul 2020, Promosyon Sokağı’na ev sahipliği yapacak! Tarsus Turkey tarafından 17-20 Eylül 2020 tarihlerinde 22.’si düzenlenecek olan ..
Seramik sektörü UNICERA Fuarı’nda buluştu Seramik sektörü UNICERA Fuarı’nda buluştu Dünya seramik sektörünün yakından takip ettiği UNICERA İstanbul Uluslararası Ser..
Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’un Yeni Tarihi Belirlendi Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’un Yeni Tarihi Belirlendi 43. kez gerçekleştirilecek Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul, 24-28 Ağustos 2020 o..
HOST İstanbul 2020, Haziran’da gerçekleşecek.. HOST İstanbul 2020, Haziran’da gerçekleşecek.. Ticaret Bakanlığı’nın coronavirus/COVID-19 ile ilgili tedbirler kapsamında aldığ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Üretim, denetim ve eğitimde depreme karşı sıfır tolerans zamanı Üretim, denetim ve eğitimde depreme karşı sıfır tolerans zamanı Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, ‘1-7 Mart Deprem Haft..
Skyland İstanbul’dan Yeni Yıla Özel Kampanya Skyland İstanbul’dan Yeni Yıla Özel Kampanya Eroğlu Gayrimenkul’ün yeni teknolojiler,kusursuz mimarive konforu prestijle bulu..
 "AKILLI ŞEHİR UYGULAMALARINDA İLK ÖRNEK KANAL İSTANBUL OLACAK" Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’nin açılışında bir konuşma yapa..
Kentsel Dönüşüme Yeni Finansman Modelleri Gerekiyor. Kentsel Dönüşüme Yeni Finansman Modelleri Gerekiyor. GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu)tarafından düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
SAHA İstanbul’un ‘saha’sı genişliyor! SAHA İstanbul’a 42 yeni üye daha katıldı SAHA İstanbul’un ‘saha’sı genişliyor! SAHA İstanbul’a 42 yeni üye daha katıldı Türkiye’nin Milli Teknolojisi Hamlesi’nin en büyük destekçilerinden biri olan SA..
Türkiye dünyada ilk beş arasında... Türkiye dünyada ilk beş arasında... Türkiye’nin Milli Teknolojisi Hamlesi’nin en büyük destekçilerinden biri olan SA..
TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ İKİ KURULUŞU BİLİŞİM İÇİN BİR ARAYA GELDİ TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ İKİ KURULUŞU BİLİŞİM İÇİN BİR ARAYA GELDİ Kuruluşları 50’nci yıla yaklaşan Türkiye’nin en köklü iki kuruluşlarından olan T..
Şirketler, sanal uygulamaları ve teknolojiyi evlere taşıyor Şirketler, sanal uygulamaları ve teknolojiyi evlere taşıyor Dünyada endişeye neden olan yeni tip Corona virüsü (Covid-19) üretici ve hizmet ..
  Spor HABERLERİ
Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, Vites Büyütüyor… Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, Vites Büyütüyor… Türkiye'nin en önemli sektörlerinden biri olan kimya sanayinin temsil edildiği, ..
Bayrampaşa Belediyesi’nin Uluslararası Spor Projesinin Final Konferansı yapıldı Bayrampaşa Belediyesi’nin Uluslararası Spor Projesinin Final Konferansı yapıldı AB Şehir Eşleştirme Hibe Programı çerçevesinde Bayrampaşa Belediyesi’nin başarıy..
PTT SPOR’DA BAYRAK DEĞİŞİMİ PTT SPOR’DA BAYRAK DEĞİŞİMİ PTT Spor’da gerçekleşen Olağan Genel Kurul sonucunda başkanlığa PTT AŞ Genel Müd..
TÜRK UÇURTMA TAKIMI HİNDİSTAN’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK TÜRK UÇURTMA TAKIMI HİNDİSTAN’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve Türk Uçurtma takımı kaptanı Mehmet Naci..
  Şirket Haberleri HABERLERİ
MOPAK kağıt üretiminde su kullanımını 6 kat azalttı MOPAK kağıt üretiminde su kullanımını 6 kat azalttı Türkiye’nin önde gelen kağıt ve defter üreticisi MOPAK, faaliyet gösterdiği üret..
SOCAR Türkiye, gençleri geleceğe hazırlıyor SOCAR Türkiye, gençleri geleceğe hazırlıyor 5 bin 300’den fazla kişiye istihdam sağlayan SOCAR Türkiye, çalışanlarının çocuk..
Kuveyt Türk ekonomiye destek paketiyle müşterilerinin yanında Kuveyt Türk ekonomiye destek paketiyle müşterilerinin yanında Yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmeleri yakından takip eden Kuveyt Tü..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı