HABER AKIŞI

TÜRK SANAYİCİSİ DÜNYADAKİ NORMALLAŞMEYE HAZIR OLMALI

 Tarih: 28-05-2020 16:28:49
ORSİAD Başkanı Levent Çamur, dünya ekonomisinde başlayan normalleşme sürecinin, Türk sanayicisine önemli fırsatlar sunduğunu bildirdi. Avrupa iş dünyasının, tedarik zinciri onarımında Türkiye’nin yer almasını istediğini söyleyen Çamur, “Ama bizim de bunun altını doldurmamız gerekir” dedi.

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Başkanı Levent Çamur, dünyanın Covid-19 yaralarını sarmaya başladığını, Türk sanayicileri olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere ülke ekonomilerinde başlayan normallaşme sürecini yakından takip ettiklerini söyledi. Dünya genelinde 300 bine yakın, ülkemizde ise 3 binin üzerinde insanın hayatını kaybettiği pandemi sürecinden ekonomilerin büyük oranda olumsuz etkilendiğini anımsatan Başkan Çamur, “Özellikle dış ticaretteki düşüşten etkilenmeyen ülke yok. Elbette şimdi normalleşmeye yönelik adımlar atılıyor. Biz de gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Pazarlardaki durumu görebilmek, ihracatımıza kaldığımız yerden devam edebilmek için bu süreci ve sonrasını iyi yönetmek önemli” dedi.

AB İş Dünyası Bizi İstiyor

Türk ihracatçısının, Ankara sanayicisinin en büyük pazarının Avrupa Birliği ülkeleri olduğunu, Avrupa’ya yüzde 50’ye yaklaşan oranda ihracat yapıldığını vurgulayan Başkan Levent Çamur, “Biz özellikle pandemi sonrası normallaşme sürecinde özellikle Avrupa pazarındaki payımızı büyük oranda arttırmak istiyoruz. Sadece biz onları değil Avrupa Birliği iş dünyası da bizi istiyor. Avrupa iş dünyasının onarım için neler yapılması gerektiğiyle ilgili 30 Nisan’da gerçekleştirdiği toplantının sonuç raporunda bu istekleri net bir şekilde ortaya konulmuş. Raporda AB’nin işadamları, Türkiye’nin tedarik zinciri onarımında ve ortak pazarda yer alması gerektiğini söylüyor. Bu çok önemli bir çıkış noktasıdır. Bizim bu isteğe karşılık vermemiz, AB’nin oluşturacağı yeni standartlara uygun üretim yapmamız, ihtiyaçlarına dönük taleplerinin altını doldurmamız gerekir. Üründe çeşitlilik, ar-ge, katma değeri yüksek ürün üretimi, ulaştırmada kolaylık bunlardan birkaçı” diye konuştu.

Biz İyi Bir Üretim Merkeziyiz

Tedarik zinciri ve mesafenin, normalleşme sürecinde Türk üreticisinin lehine olduğunun da altını çizen ORSİAD Başkanı Levent Çamur, sözlerini şöyle sürdürdü: Çin’e duyulan büyük tepki de Türkiye’ye büyük avantajlar sağlayabilir ki biz iyi bir üretim merkeziyiz, otomotivden tekstile kadar birçok sektörde üreteceğimiz çok malzememiz var.  Dolayısıyla önümüzde ihracatımızı, ekonomimizi kısa sürede toparlayacak, belki de çok daha iyi yerlere getirecek sayısız olanak duruyor. Çalışkanız, yaratıcıyız, üretkeniz, istenildiği an üretimimizi iki katına çıkaracak kapasiteye sahibiz. Yeter ki hükümetimiz, iş dünyamızın temsilcileri, üniversiteler, STK’lar ve ilgili diğer tüm kesimler tam bir işbirliği içerisinde hareket etsin, ortak akıl, doğru planlamayla süreci yönetsin.”

  Bu haber 491 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda-Birlik HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı