HABER AKIŞI

Türk İlaç Sektörünü Hedeflediğimiz Noktayı Taşıyacağız

 Tarih: 18-03-2019 07:51:33
Genel Başkan Abdurrahman Kaan: “Türkiye olarak yerli ve milli üretimle bu rekabetin içinde, olabilecek en güçlü şekilde yer almalıyız.

İlaç sektörü gelişimi, bildiğiniz gibi, Ar-Ge yatırımlarıyla doğru orantılıdır. Bu alanda yapılan yatırımları artırmamız, sektörün ilerlemesi ve ülkemizin dünya pazarlarındaki yerinin yukarılara taşınması için elzemdir.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından Afyonkarahisar Şube ev sahipliğinde Yerli İlaç Üretimi ve Termal Sağlık Turizmi konulu “Vizyoner Anadolu Buluşmaları: Afyonkarahisar” programı düzenlendi.

MÜSİAD Yönetim Kurulu üyeleri ve Şube Başkanlarının katılımlarıyla gerçekleştirilen programda, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, TC. Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr.Muhammet Güven, Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail BALIK, Türk Eczacılar Vakfı Başkanı ve Ak Parti İstanbul Milletvekili Ecz. Mehmet DOMAÇ, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah OKUMUŞ ‘ konuşmacı olarak yer aldı.

Programda konuşan Genel Başkan Abdurrahman Kaan, Türkiye’nin giderek büyüyen bir ilaç pazarına sahip olduğunu ve 2017 yılında 24,26 milyar liraya ulaşarak dünyada 17.sıraya yükseldiğini vurguladı.  Yerli ilaç üretiminin yaygınlaştırılmasının elzem olduğuna dikkat çeken Kaan, sektördeki ithal ilaç hâkimiyetinin kırılması gerektiğini belirtti. Kaan, “ Türkiye artık ilaç üreten ve ihraç eden ülkeler sıralamasında en tepe noktayı hedeflemelidir. Bu konuda siyasi irade güçlü bir duruş sergiliyor. Bizlerin de politika yapıcılar, özel sektör, üniversiteler ve STK’lar olarak bir araya gelerek yerli ilaç üretimini bir an önce, sektörü ithal mecburiyetinden kurtaracak düzeye taşıması gerekiyor. Teşvik mekanizmaları kurularak, yerli üreticilerin desteklenmesi ve üretim koşullarının kolaylaştırılması öncelenmeli. İlaç sektörün, dünya çapında son derece çetin bir rekabet ortamı olduğunu biliyoruz. Fakat şartlarımızı doğru değerlendirip geleceği okuyabilirsek, Türk İlaç Sektörünü, hedeflediğimiz noktaya taşıyabilmek için önümüzde hiçbir engel yok.” dedi.

Önleyici Sağlık Hizmetleri Konusuna Öncelik Verilmeli

İlaç sektörünün dünyada en hızlı gelişen sektörlerden biri olduğunu belirten Kaan;Türkiye olarak yerli ve milli üretimle bu rekabetin içinde, olabilecek en güçlü şekilde yer almalıyız. İlaç sektörü gelişimi, bildiğiniz gibi, Ar-Ge yatırımlarıyla doğru orantılıdır. Bu alanda yapılan yatırımları artırmamız, sektörün ilerlemesi ve ülkemizin dünya pazarlarındaki yerinin yukarılara taşınması için elzemdir. Fakat diğer yandan benim özellikle altını çizmek istediğim bir konu daha var: Tüm bu gelişmeleri desteklerken, sektörün ilerlemesini sağlarken, bir yandan da “önleyici sağlık hizmetleri” konusunu da öncelememiz gerekiyor. Bu, hem gereksiz ilaç tüketiminin önüne geçerek israfı önlememizi hem de uzun vadede sağlıklı bir toplumu inşa etmemizi sağlayacaktır.” diye konuştu.

Tesis Sayısı Artırılmalı

Önleyici sağlık hizmetleri ve turizme etkisi konusunda da değerlendirmelerde bulunan Kaan, “Önleyici sağlık hizmetleri, en az ilaç sektörünün gelişimi kadar üzerinde durup düşünmemiz, geleceğe yönelik yol haritası belirlememiz gereken bir konudur. Afyonkarahisar, termalin başkenti diyoruz; termal tedavi yöntemleri, ülkemizde ve dünyada son derece yaygın ve kabul görmüş bir tedavi yöntemidir. Fakat aynı zamanda önemli de bir “koruyucu yöntem”dir termal. Dünyada termal turizme baktığımızda, ülkelerin bu alanda büyük yatırımlara yöneldiğini, turizm gelirini artırmaya yönelik olarak özellikle bu alanda uzun vadeli planlamalar yaptığını görüyoruz. Bugün Japonya’nın sadece Beppu  şehrine, yılda 12-13 Milyon kişi termal turizm kapsamında seyahat ediyor. Toplam 1500 kaplıcada 100 milyon kişi, termal turizm tesislerinden yararlanıyor. Yanı sıra Almanya, Rusya, Fransa, İsviçre gibi birçok ülkenin, termale ciddi yatırımlar yaptığı biliniyor. Ülkemiz de termal turizm potansiyeli bakımından, dünyadaki rakipleriyle çok rahat yarışabilecek düzeyde. Afyon, Yalova, Pamukkale, Çeşme, Kızılcahamam ve Bursa başta olmak üzere farklı bölgelerde 1300 dolayında termal ve içme suyu kaynağımız bulunuyor. Turizmde bildiğiniz gibi, doğal, tarihi ve kültürel varlıklarınızın olması bir değerdir; fakat bunları turizme açarken, altyapı ve tesis noktasında da gelişme göstermeniz gerekir. Ülkemiz bu konuda büyük bir yol katetmiş, dünya standartlarında tesisler inşa ederek turizme kazandırmıştır. Fakat tesis sayısını daha da artırarak, standartları yerli ve yabancı turisti tatmin edecek şekilde belirleyerek yol almamız gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Termal Turizm, Türkiye Olarak Üzerine Titrememiz Gereken Bir Konu

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Genel Başkan Vekili Ali Gür, MÜSİAD olarak, Türkiye ilaç sektörünün hak ettiği noktaya erişebilmesi için çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. Önleyici sağlık hizmetleri konusunda da değerlendirmelerde bulunan Gür; “ Bugün üzerinde duracağımız konulardan biri de, “önleyici sağlık hizmetleri” arasında sayılan termal turizm. Termal turizm, Türkiye olarak üzerine titrememiz gereken bir konu. Topraklarımızda muazzam şifa kaynakları bulunuyor; bunları en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Gerek yatırımların geliştirilmesi, gerek halk nezdinde bilincin artması noktasında ciddi çalışmalar yürütmemiz lazım. Kısa zaman içinde gerekli planlamaları ve yatırımları hayata geçirerek, hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum.” dedi.

“Afyonkarahisar Binlerce İnsanın Transit Olarak Geçiş Yaptığı Merkezi Bir Konumda”

Afyonkarahisar Şube Başkanı Ahmet Karakol ise, Afyon’nun yer altı ve yer üstü zenginlikleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Karakol, “Türkiye Cumhuriyeti topraklarının dünya haritasındaki coğrafi konumu ne ise, ilimiz de, ülkemiz haritasında aynı merkezi konuma sahiptir. Zira ilimiz, tüm karayollarının ve demiryollarının, doğudan-batıya, kuzeyden- güneye kesişme noktasında bulunuyor olması hasebiyle, günde on binlerce insanın transit olarak geçiş yaptığı merkezi bir konumdadır.” diye konuştu.

Programın panel oturumunda ise konuşmacılar kısa şu konulara değindi:

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail BALIK : Türkiye, yaşam süresi, doğum esnasında yaşanan ölümlerinin engellenmesi ve aşı konusunda büyük bir ilerleme kaydetti. Bu durumun neticesinde yoğun bir ilaç kullanımı artışının meydana geldi. Kamunun yaptığı kontrol ve baskı neticesinde ilaç sektöründe kutu bazında büyük bir artış yaşandı ve bu durumun kamuya büyük bir yük oluşturmaya başladı. Bu noktada yeni buluşlar devreye sokmamız gerekiyor.  Bizim en önemli problemlerimizden biri buluş. İlaçta buluş ve inovasyon çok değerledir. Bir molekülün değeri 1 milyar TL’dir. Bunun için buluş ve inavosyon önemli. Bizlerin de eğitim sistemini buna uygun şekilde dizayn etmemiz gerekiyor.”

 

MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Beşir: “Aslında ideal olan ilacı mümkün olduğu kadar azaltmaktır. Bugün hastalıkların birçoğu hatalı beslenme, hatalı yaşam tarzı, stres ve benzeri şeylerden meydana geliyor.  Bunun yanında spor gibi aktivitelerin yetersiz olması, gıdaların sağlıklı olmaması gibi unsurlar da hastalıklara sebep oluyor. Aslında ülke olarak bu alanlarda yoğunlaşmak ve halk arasında bir bilinç oluşturmak zorundayız. Sağlıklı yaşam, doğru gıdayı tüketme, doğru ve huzurlu bir yaşam tarzı konusunda halkın bilinçlenmesini sağlamalıyız.”

Türk Eczacılar Vakfı Başkanı ve Ak Parti İstanbul Milletvekili Ecz. Mehmet Domaç: Türkiye olarak ciddi bir avantajımız var. Jeopolitik olarak muhteşem bir konumdayız. Modern hastanelerimiz ile yetişmiş ve sağlık personelimiz ile önemli bir potansiyel barındırıyoruz. Tarihi ve doğal güzelliklerimizin yanı sıra; sağlık turizmi, yemek turizmi ve termal kaynaklarımız da ciddi bir avantaj sağlıyor. Termal kaynaklar bakımından Avrupa’da birinci, dünyada 4.sıradayız. Termal turizmin en önemli avantajı, mevsimsel farklılık göstermemesi. Ayrıca gelişme potansiyeline sahip bölgeler için de fırsat yatırıyor. Konaklama ve istihdam için fırsat yaratıyor.”

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş: Günümüz dünyasında turizm sektörü her geçen gün biraz daha büyümekte. Özellikle ülkelerin ekonomik güçlerinin giderek artması ve ulaşımın gelişmesiyle birlikte ülke vatandaşlarının başka ülkelere seyahatleri giderek artıyor. Son yıllarda turizm sektöründe sağlık turizmi giderek ön plana çıkıyor. Turizm sektörü dünyada 3 trilyon dolarlık bir hacme sahip. Bunun yaklaşık 500 milyar dolarını sağlık turizmi kapsıyor. Bugün itibariyle; uluslararası alanda 30 milyon dolaylarında hasta trafiği söz konusu. Sağlık turizminin 2013 yılında 1 trilyon dolarlık bir hacme sahip olacağı öngörülüyor. Türkiye bu pastadan pay alabilecek önemli bir ülke. Türkiye ulaşım alt yapısı, tarihi ve rekabet imkânlarıyla önemli bir cazibe merkezi konumunda yer alıyor.”

 

 

 

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Bakan Varank Macaristan’a gidiyor Bakan Varank Macaristan’a gidiyor Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Kom..
İşten ayrılma süreci nasıl yönetilmeli? İşten ayrılma süreci nasıl yönetilmeli? Digital insan kaynakları yazılımı üzerine uzman şirket Poldy A.Ş'nin kurucu orta..
Makina Almanın Tam Zamanı Makina Almanın Tam Zamanı ‘Makina sahibi olmayan firma kalmayacak’ mottosu ile hareket eden Emektar Makina..
İstanbul seçimlerinde Türk demokrasisi kazandı İstanbul seçimlerinde Türk demokrasisi kazandı Seçim bitti, Türkiye’nin gündemi ekonomiyi düzlüğe çıkarmak olmalı
  Ekonomi HABERLERİ
Ahmet Albayrak: “Tüm faizsiz hazine yatırım ürünlerini tek platformda topladık” Ahmet Albayrak: “Tüm faizsiz hazine yatırım ürünlerini tek platformda topladık” Kuveyt Türk Hazine ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ..
Melikşah Utku: “Tüm girişimci adaylarını Albaraka Garaj’a bekliyoruz” Melikşah Utku: “Tüm girişimci adaylarını Albaraka Garaj’a bekliyoruz” Albaraka Türk, verimliliği yüksek inovasyon modellerini deneyimleyebilmek ve hay..
Katılım bankalarının dağıttıkları kar paylarında yüze 18 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar paylarında yüze 18 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar payı oranları ortalaması, 24 Haziran 2019 ..
Emlak piyasasında 2019’un ilk yarısı nasıl geçti? Emlak piyasasında 2019’un ilk yarısı nasıl geçti? Hürriyet Emlak, Emlak Endeksi verileri Anadolu’nun emlak piyasasının yükselen yı..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İTO, Perakende Ticaret Komitesi Yavuz ALTUN: “Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı” İTO, Perakende Ticaret Komitesi Yavuz ALTUN: “Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Perakendeciler Komitesi Başkan Yardımcısı Yavuz Alt..
‘Odağımız 100. yılımıza güçlü bir ekonomi ile girmek olmalı’ ‘Odağımız 100. yılımıza güçlü bir ekonomi ile girmek olmalı’ Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ayşem Sargın, “Bugünden itibar..
TÜGİAD Başkanı’ndan istanbul seçim değerlendirmesi TÜGİAD Başkanı’ndan istanbul seçim değerlendirmesi TÜGİAD Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu: ‘Demokrasi Kazandı’
Modanın Başkenti Merter’de ihracat bereketi! Modanın Başkenti Merter’de ihracat bereketi! Her geçen gün tüm dünyada daha çok tanınan, Modanın Başkenti Merter'deki firmala..
  Söyleşi HABERLERİ
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Millet Bahçesi’nde ilk konser coşkusu Millet Bahçesi’nde ilk konser coşkusu Üsküdar’daki Nakkaştepe Millet Bahçesi, birbirinden keyifli kültür-sanat etkinli..
Selim Şiper: “Geleneksel istasyonlar, artık bütüncül yakıt istasyonlarına dönüşmüştür” Selim Şiper: “Geleneksel istasyonlar, artık bütüncül yakıt istasyonlarına dönüşmüştür” Dünya LPG Birliği Bölgesel Zirvesi - WLPGA Regional Summit Turkey 2019, LPG endü..
Dünya gıda sektörü Türkiye’de buluşacak Dünya gıda sektörü Türkiye’de buluşacak Türkiye’nin gıda alanında en köklü fuarı olarak kabul gören Uluslararası Gıda Ür..
En Lezzetli Yarışma En Lezzetli Yarışma Zeytinburnu’nda bu yıl 20’ncisi düzenlenen Merkezefendi Tıp Festivali Yöresel Ye..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Gaziosmanpaşa’da 13 bölgede kentsel dönüşümün startını verdiklerini belirten Çev..
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
  Projeler HABERLERİ
 Poşet kullanımı yüze 80 azaldı Poşet kullanımı yüze 80 azaldı Türkiye’de “Sıfır Atık” uygulaması ile başlayan poşetlerin ücretlendirilmesinden..
Havalimanı İnşaatında Çıkan Atıklar Sanat Eseri Oldu Havalimanı İnşaatında Çıkan Atıklar Sanat Eseri Oldu İGA’nın, Çevre ve Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında yürüttüğü “Atıktan Sa..
İBB’nin “Kentsel Tasarım Rehberi” çalışması Türkiye’ye kaynak olacak İBB’nin “Kentsel Tasarım Rehberi” çalışması Türkiye’ye kaynak olacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan “Kentsel Tasarım Rehb..
  Spor HABERLERİ
İstanbul Büyükşehir Sporcuları avrupa oyunları’nda 20 sporcu ile Milli Formayı terletecek İstanbul Büyükşehir Sporcuları avrupa oyunları’nda 20 sporcu ile Milli Formayı terletecek Belarus'ta bu yıl ikincisi düzenlenecek ve Tokyo 2020 Olimpiyatları’na direkt ko..
Küpü kim kırdı? Küpü kim kırdı? Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında 100’e yakın okçunun yarıştığı Hasbahçe'deki ..
Gaziosmanpaşa’da Yaz Spor Okulları Başladı Gaziosmanpaşa’da Yaz Spor Okulları Başladı Gaziosmanpaşa Belediyesi, öğrencilere spor sevgisi aşılamak, yetenekli gençleri ..
Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Kağıthane Belediyesi’nin Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında bu yıl 28’ncisini d..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı