HABER AKIŞI

TRT WORLD FORUM’un Sabah Oturumları Yoğun Bir Katılım İle Gerçekleşti

 Tarih: 04-10-2018 10:18:39
TRT’nin dünyadaki siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel sorunlara çözümler üretmek amacıyla bu yıl ikincisini düzenlediği TRT World Forum’un birinci gün sabah oturumları, akademisyenler, siyasetçiler, gazeteciler, sivil toplum ve düşünce kuruluşu temsilcileri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki profesyonellerin katılımı ile gerçekleşti.

Robert Dickson Crane (A.B.D Başkanı Richard Nixon’ın Danışmanı): “Türkiye iki bin yıldır Avrupa’da önde giden bir güç. Türkiye liderlik rolünü üstlenebilirse bütün dünya için bir model olabilir.”

Thomas PM Barnett (Amerikalı Askeri Jeostratejist ve Wikistrat Baş Analisti): “ABD’nin 19. Yüzyılda bir entegrasyon modeli vardı. O entegrasyon modelini bizler tüm dünyada uygulamaya çalıştık. Önce batıya konsantre olduk ve başka ülkelere yayılmasını bekledik. Bu modele liberal uluslararası ticaret modeli diyorduk. Bugün ise globalizasyon diyoruz.”

Franco Frattini (İtalya Eski Dışişleri Bakanı): “İtalya olarak biz, mülteciler meselesinde ve ekonomik krizden çıkmaya çalışırken AB tarafından yalnız bırakıldık.”

Volkan Bozkır (Türkiye Büyük Millet Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ve Avrupa Birliği Eski Bakanı),” Sanıyorum AB’ye ilk başvurumuzun üzerinden 60 yıl geçti. Buna rağmen, Türkiye olarak biz Avrupa Birliği üyeliği için çalışmalarımızı aynı kararlılıkla sürdüyoruz.”

Forum’un ilk gün birinci oturumu “Düzen ve Kaos Arasında Bir Dünya: Birinci Cihan Harbi’nden 100 Yıl Sonra” oldu. Moderatörlüğünü Ghida Fakhyr’ın yatığı ilk oturumun konuşmacıları arasında; Robert Dickson Crane (A.B.D Başkanı Richard Nixon’ın Danışmanı), Şükrü Hanioğlu (Tarih Profesörü, Princeton Üniversitesi), William Hale (Siyaset Bilimi Profesörü, SOAS Üniversitesi ve Thomas PM Barnett (Amerikalı Askeri Jeostratejist ve Wikistrat Baş Analisti) yer aldı.

Panelde söz alan Robert Dickson Crane, “Binali Bey’in konuşmasında yaptığı adalet vurgusundan çok etkilendim. Barış, refah ve özgürlük kavramları adaletin ürünleridir. Aynı şekilde adalet de bu kavramların karşılığıdır. Çağımızın en önemli problemlerinden biri de dünyadaki düzensizlik. Ne yazık ki gelecek için yeterli bir vizyona sahip değiliz. Liderlik önemli bir kavram. ABD artık dünyaya öncülük edemiyor. Bu bağlamda, Türkiye’nin büyük bir sorumluluğu var. Uzun vadede düşünmemiz gereken gelecekte nasıl birlikte çalışacağımız ve bu liderlik boşluğunu nasıl doldurabileceğimizdir.” dedi.

Konuşmasına Osmanlı Devleti’ne vurgu yaparak başlayan Şükrü Hanioğlu, “Modern Türkiye konusunda uzman değilim ama Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine dair bir şeyler söylemek isterim. Osmanlı Devleti’nde sömürgecilik anlayışı yoktu. Osmanlı’nın çok dilli ve farklı etnik gruplara sahip bir devlet yapısı vardı. Yönetirken sömürgeci bir imparatorluk gibi yönetmedi.” dedi.

Birinci Dünya Savaşı hakkında konuşan William Hale, “Birinci Dünya Savaşını kimin kazanacağı tahmin edilemiyordu. Bu sebeple devletler savaş sırasında savaş sonrası dünya düzenine dair bir dizi antlaşma yapma yoluna gitti. Sykes-Picot bunlardan sadece bir tanesiydi. Arap ülkelerinde İngilizlerin etkisi sürüyordu. Egemen olan askeri güçtü. Fakat Almanya, Fransa ve Rusya’nın da Osmanlı’nın Orta Doğu’daki topraklarına dair planları vardı.” dedi.

İlk oturumun son konuşmasında söz alan Thomas PM Barnett, “Birinci Dünya Savaşı’nda Avrupa inanılmaz bir şiddete maruz kaldı. Rusya’nın bu süreçte kendi deneyimleri oldu. Haliyle, Avrupa ve Rusya bu savaşta birçok kayıp verdi. ABD ise İkinci dünya Savaşı sonrasında, kendisinin 19 yüzyılın ikinci yarısında tecrübe ettiği devletler arası entegrasyon modelini, önce Avrupa’ya daha sonra tüm dünyaya ihraç etmek istedi. Önce batıya konsantre olan bu politika daha sonra da diğer devletleri kapsadı. Geçmişte bu modele liberal uluslararası ticaret modeli diyorduk, bugün globalizasyon diyoruz.” dedi.

İlk günün ikinci oturumunda ise “Çıkmazlarıyla Avrupa Birliği: Avrupa Projesi’nin Sonu mu Geliyor?” teması ele alındı. TRT World sunucusu David Foster’ın moderatörlüğünü yaptığı oturumda konuşmacılar arasında: Ivo Josipovic (Hırvatistan Eski Cumhurbaşkanı), Volkan Bozkır (Türkiye Büyük Millet Meclisi Dış̧ İlişkiler Komitesi Başkanı ve Avrupa Birliği Eski Bakanı), Franco Frattini (İtalya Eski Dışişleri Bakanı), Stefan Füle (Genişlemeden ve Avrupa Komşuluk Politikasından Sorumlu Eski AB Komiseri) yer aldı.

Avrupa Birliği üyeliğine ilişkin görüşlerini paylaşan Ivo Josipovic, “Avrupa Birliği’nin bir barış projesi olduğunu biliyoruz. Fakat bu projenin devam edebilmesi için kapsayıcı bir Avrupa kimliğine ihtiyaç var. Ben sadece Hırvat değil aynı zamanda Avrupalıyım diyorum. Bunu söylemek için milliyetçiliği terk etmeniz gerekir. Milliyetçilik toplumları öldüren ve uluslararası ilişkileri zehirleyen bir politikadır” dedi.

AB üyelik süreciyle ilgili bilgiler veren Volkan Bozkır, “Sanıyorum AB’ye ilk başvurumuzun üzerinden 60 yıl geçti. Buna rağmen, Türkiye olarak biz Avrupa Birliği üyeliği için çalışmalarımızı aynı kararlılıkla sürdürüyoruz. Bir kuruma üye olmak, NATO olsun, AB olsun sınırlar ile açıklanamaz. Bu üyelik günlük yaşama da yansıyor. İnsanların yaşam standartlarını etkiliyor. Biz Türkiye olarak AB üyeliğinde hala ısrarcıyız.” dedi.

Avrupa Birliği hakkında yorumlarını paylaşan Franco Frattini, “İtalya bir zamanlar Avrupa Birliği’ni en çok destekleyen ülkeydi. Fakat İtalya olarak biz, mülteciler meselesinde ve ekonomik krizden çıkmaya çalışırken AB tarafından yalnız bırakıldık. Bu da insanları sağ-populist partilere yönelmesine sebep oldu. Ben siyasi bütünlüğü olan bir Avrupa görmek istiyorum ve kurucu liderlerin fikirlerinin takip edilmesini öneriyorum.” dedi.

İkinci oturumun son konuşmasında Avrupa Birliği üyeliği hakkında bilgiler veren Stefan Füle, “AB için dayanışmacı ve katılımcı politikaları hayata geçirmek, sorunlar listesinin başında gelen unsurlardan bir tanesidir. Ben aslında iki temel soruyla devam etmek istiyorum. İlk soru, acaba herkes için geçerli bir formül mümkün mü? İkinci soru ise AB acaba kapalı bir birlik olarak mı kalacak yoksa kapsayıcı mı olacak? Bu soruların yanıtları birçok ülke ve Türkiye açısından önem arz ediyor.” dedi.

 

ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Türk lirasının dış ticarette kullanılabilmesi ancak güçlü bir dayanışma ile mümkün Türk lirasının dış ticarette kullanılabilmesi ancak güçlü bir dayanışma ile mümkün İran Araştırmaları Merkezinin (İRAM) ev sahipliğinde Ankara'da mevcut küresel ma..
PTT A.Ş. 178. YAŞINI KUTLUYOR PTT A.Ş. 178. YAŞINI KUTLUYOR PTT A.Ş. YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE GENEL MÜDÜRÜ KENAN BOZGEYİK: “YERLİ VE MİLLÎ ..
TEGV’de Yeni Bir Eğitim Etkinliği Başlıyor:Daha İyi Bir Dünya İçin Atölyeler       TEGV’de Yeni Bir Eğitim Etkinliği Başlıyor:Daha İyi Bir Dünya İçin Atölyeler TEGV’de çocuklar ve gönüllüler daha iyi bir dünya için neler yapabileceklerini ö..
Ne Kadar İsteseniz de Seyahat Edemeyeceğiniz 5 Yer Ne Kadar İsteseniz de Seyahat Edemeyeceğiniz 5 Yer Dünyanın pek çok yerine seyahat etmeyi seviyoruz. Bazen popüler yerleri tercih e..
  Ekonomi HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP'yi kurtarmamız lazım Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP'yi kurtarmamız lazım Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu anamuhalefetin başındaki zat sadece millete değil, ay..
Japon suşisine Türk orkinosu Japon suşisine Türk orkinosu Japon mutfağının vazgeçilmez lezzeti olan suşide kullanılmak üzere Ege ve Akdeni..
MTV'den 16,1 milyar lira gelir bekleniyor MTV'den 16,1 milyar lira gelir bekleniyor Motorlu taşıtlar vergisinden gelecek yıl 16 milyar 89 milyon lira gelir elde edi..
İstanbul Yeni Havalimanı THY'nin uçuş noktaları arasına eklendi İstanbul Yeni Havalimanı THY'nin uçuş noktaları arasına eklendi 29 Ekim'de ilk fazı açılacak İstanbul Yeni Havalimanı, Türk Hava Yollarının inte..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Arap İş İnsanları MÜSİAD’da Bir Araya Geldi Arap İş İnsanları MÜSİAD’da Bir Araya Geldi Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Genel Başkan Abdurrahman Kaan’..
Kızılay’dan Endonezyalı afetzedelere gıda yardımı Kızılay’dan Endonezyalı afetzedelere gıda yardımı 28 Eylül tarihinde büyük bir deprem ve ardından tsunami yaşayan Endonezya’da yar..
Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Bangladeş Cox’s Bazar’daki Balukhali-2 Kampı’nda 5 bin ailenin ihtiyacı..
TÜSAD:  Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD: Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin çok ö..
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Adıyaman ve Kastamonu Tanıtım Günleri Adıyaman ve Kastamonu Tanıtım Günleri Yenikapı ve Maltepe etkinlik alanlarında düzenlenen programlarla illerin tanıtım..
Dünya devleri İstanbul’da buluşacak Dünya devleri İstanbul’da buluşacak 2018 yılının en önemli metalurji buluşması Ankiros-Annofer-Turkcast ihtisas fuar..
Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bu yıl “Akıllı Şeyler – Bilen Teknolojiler” ana temasıyla düzenlenecek Bilişim Z..
Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur’un turizm sektöründe global bir oyuncu olmasına destek sağlaması hedefiyle..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı Limak Vakfı tarafından fon desteği sağlanan Boğaziçi Üniversitesi ve Massachuset..
Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı’nın İngiltere’deki merkez ofisi Ant Yapı UK; 20-22 Eaton Place Konut Pr..
Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 günlük eylem planı kapsamında y..
‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ ‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hız..
  Spor HABERLERİ
Galatasaray-Schalke 04 maçını Fransız hakem Bastien yönetecek Galatasaray-Schalke 04 maçını Fransız hakem Bastien yönetecek Galatasaray'ın UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Çarşamba günü sahasında Almanya temsilc..
Beşiktaş-Genk maçına Polonyalı hakem Beşiktaş-Genk maçına Polonyalı hakem Beşiktaş'ın perşembe günü Belçika ekibi Genk ile oynayacağı UEFA Avrupa Ligi kar..
Şampiyonlar Ligi'nde 3. hafta başlıyor Şampiyonlar Ligi'nde 3. hafta başlıyor UEFA Şampiyonlar Ligi'nde, grup maçlarının 3. haftası yarın başlayacak. Turnuvad..
Cedi'den Hawks potasına 12 sayı Cedi'den Hawks potasına 12 sayı NBA'de oynayan milli basketbolculardan Cedi Osman, takımı Cleveland Cavaliers'ın..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Motorlu araçların tamir, bakım, üretim ve montaj ko..
Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Türkiye’nin en büyük ve en çok şubesi olan Gayri Menkul Danışmanlık Firmalarında..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı