HABER AKIŞI

TRT WORLD FORUM’un Sabah Oturumları Yoğun Bir Katılım İle Gerçekleşti

 Tarih: 04-10-2018 10:18:39
TRT’nin dünyadaki siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel sorunlara çözümler üretmek amacıyla bu yıl ikincisini düzenlediği TRT World Forum’un birinci gün sabah oturumları, akademisyenler, siyasetçiler, gazeteciler, sivil toplum ve düşünce kuruluşu temsilcileri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki profesyonellerin katılımı ile gerçekleşti.

Robert Dickson Crane (A.B.D Başkanı Richard Nixon’ın Danışmanı): “Türkiye iki bin yıldır Avrupa’da önde giden bir güç. Türkiye liderlik rolünü üstlenebilirse bütün dünya için bir model olabilir.”

Thomas PM Barnett (Amerikalı Askeri Jeostratejist ve Wikistrat Baş Analisti): “ABD’nin 19. Yüzyılda bir entegrasyon modeli vardı. O entegrasyon modelini bizler tüm dünyada uygulamaya çalıştık. Önce batıya konsantre olduk ve başka ülkelere yayılmasını bekledik. Bu modele liberal uluslararası ticaret modeli diyorduk. Bugün ise globalizasyon diyoruz.”

Franco Frattini (İtalya Eski Dışişleri Bakanı): “İtalya olarak biz, mülteciler meselesinde ve ekonomik krizden çıkmaya çalışırken AB tarafından yalnız bırakıldık.”

Volkan Bozkır (Türkiye Büyük Millet Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ve Avrupa Birliği Eski Bakanı),” Sanıyorum AB’ye ilk başvurumuzun üzerinden 60 yıl geçti. Buna rağmen, Türkiye olarak biz Avrupa Birliği üyeliği için çalışmalarımızı aynı kararlılıkla sürdüyoruz.”

Forum’un ilk gün birinci oturumu “Düzen ve Kaos Arasında Bir Dünya: Birinci Cihan Harbi’nden 100 Yıl Sonra” oldu. Moderatörlüğünü Ghida Fakhyr’ın yatığı ilk oturumun konuşmacıları arasında; Robert Dickson Crane (A.B.D Başkanı Richard Nixon’ın Danışmanı), Şükrü Hanioğlu (Tarih Profesörü, Princeton Üniversitesi), William Hale (Siyaset Bilimi Profesörü, SOAS Üniversitesi ve Thomas PM Barnett (Amerikalı Askeri Jeostratejist ve Wikistrat Baş Analisti) yer aldı.

Panelde söz alan Robert Dickson Crane, “Binali Bey’in konuşmasında yaptığı adalet vurgusundan çok etkilendim. Barış, refah ve özgürlük kavramları adaletin ürünleridir. Aynı şekilde adalet de bu kavramların karşılığıdır. Çağımızın en önemli problemlerinden biri de dünyadaki düzensizlik. Ne yazık ki gelecek için yeterli bir vizyona sahip değiliz. Liderlik önemli bir kavram. ABD artık dünyaya öncülük edemiyor. Bu bağlamda, Türkiye’nin büyük bir sorumluluğu var. Uzun vadede düşünmemiz gereken gelecekte nasıl birlikte çalışacağımız ve bu liderlik boşluğunu nasıl doldurabileceğimizdir.” dedi.

Konuşmasına Osmanlı Devleti’ne vurgu yaparak başlayan Şükrü Hanioğlu, “Modern Türkiye konusunda uzman değilim ama Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine dair bir şeyler söylemek isterim. Osmanlı Devleti’nde sömürgecilik anlayışı yoktu. Osmanlı’nın çok dilli ve farklı etnik gruplara sahip bir devlet yapısı vardı. Yönetirken sömürgeci bir imparatorluk gibi yönetmedi.” dedi.

Birinci Dünya Savaşı hakkında konuşan William Hale, “Birinci Dünya Savaşını kimin kazanacağı tahmin edilemiyordu. Bu sebeple devletler savaş sırasında savaş sonrası dünya düzenine dair bir dizi antlaşma yapma yoluna gitti. Sykes-Picot bunlardan sadece bir tanesiydi. Arap ülkelerinde İngilizlerin etkisi sürüyordu. Egemen olan askeri güçtü. Fakat Almanya, Fransa ve Rusya’nın da Osmanlı’nın Orta Doğu’daki topraklarına dair planları vardı.” dedi.

İlk oturumun son konuşmasında söz alan Thomas PM Barnett, “Birinci Dünya Savaşı’nda Avrupa inanılmaz bir şiddete maruz kaldı. Rusya’nın bu süreçte kendi deneyimleri oldu. Haliyle, Avrupa ve Rusya bu savaşta birçok kayıp verdi. ABD ise İkinci dünya Savaşı sonrasında, kendisinin 19 yüzyılın ikinci yarısında tecrübe ettiği devletler arası entegrasyon modelini, önce Avrupa’ya daha sonra tüm dünyaya ihraç etmek istedi. Önce batıya konsantre olan bu politika daha sonra da diğer devletleri kapsadı. Geçmişte bu modele liberal uluslararası ticaret modeli diyorduk, bugün globalizasyon diyoruz.” dedi.

İlk günün ikinci oturumunda ise “Çıkmazlarıyla Avrupa Birliği: Avrupa Projesi’nin Sonu mu Geliyor?” teması ele alındı. TRT World sunucusu David Foster’ın moderatörlüğünü yaptığı oturumda konuşmacılar arasında: Ivo Josipovic (Hırvatistan Eski Cumhurbaşkanı), Volkan Bozkır (Türkiye Büyük Millet Meclisi Dış̧ İlişkiler Komitesi Başkanı ve Avrupa Birliği Eski Bakanı), Franco Frattini (İtalya Eski Dışişleri Bakanı), Stefan Füle (Genişlemeden ve Avrupa Komşuluk Politikasından Sorumlu Eski AB Komiseri) yer aldı.

Avrupa Birliği üyeliğine ilişkin görüşlerini paylaşan Ivo Josipovic, “Avrupa Birliği’nin bir barış projesi olduğunu biliyoruz. Fakat bu projenin devam edebilmesi için kapsayıcı bir Avrupa kimliğine ihtiyaç var. Ben sadece Hırvat değil aynı zamanda Avrupalıyım diyorum. Bunu söylemek için milliyetçiliği terk etmeniz gerekir. Milliyetçilik toplumları öldüren ve uluslararası ilişkileri zehirleyen bir politikadır” dedi.

AB üyelik süreciyle ilgili bilgiler veren Volkan Bozkır, “Sanıyorum AB’ye ilk başvurumuzun üzerinden 60 yıl geçti. Buna rağmen, Türkiye olarak biz Avrupa Birliği üyeliği için çalışmalarımızı aynı kararlılıkla sürdürüyoruz. Bir kuruma üye olmak, NATO olsun, AB olsun sınırlar ile açıklanamaz. Bu üyelik günlük yaşama da yansıyor. İnsanların yaşam standartlarını etkiliyor. Biz Türkiye olarak AB üyeliğinde hala ısrarcıyız.” dedi.

Avrupa Birliği hakkında yorumlarını paylaşan Franco Frattini, “İtalya bir zamanlar Avrupa Birliği’ni en çok destekleyen ülkeydi. Fakat İtalya olarak biz, mülteciler meselesinde ve ekonomik krizden çıkmaya çalışırken AB tarafından yalnız bırakıldık. Bu da insanları sağ-populist partilere yönelmesine sebep oldu. Ben siyasi bütünlüğü olan bir Avrupa görmek istiyorum ve kurucu liderlerin fikirlerinin takip edilmesini öneriyorum.” dedi.

İkinci oturumun son konuşmasında Avrupa Birliği üyeliği hakkında bilgiler veren Stefan Füle, “AB için dayanışmacı ve katılımcı politikaları hayata geçirmek, sorunlar listesinin başında gelen unsurlardan bir tanesidir. Ben aslında iki temel soruyla devam etmek istiyorum. İlk soru, acaba herkes için geçerli bir formül mümkün mü? İkinci soru ise AB acaba kapalı bir birlik olarak mı kalacak yoksa kapsayıcı mı olacak? Bu soruların yanıtları birçok ülke ve Türkiye açısından önem arz ediyor.” dedi.

 

ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Bakan Turhan`dan Tasfiye Kararnamesi açıklaması Bakan Turhan`dan Tasfiye Kararnamesi açıklaması Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Tasfiye edilen işlerin bir an önce ye..
Adalet Bakanı Gül, HSK ve bakanlık personeli ile iftar yaptı Adalet Bakanı Gül, HSK ve bakanlık personeli ile iftar yaptı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) ve Adalet Bakanlığı..
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleşen, aziz milletimizin inancı ve..
Tadında Anadolu ile İstanbul Havalimanı’nda ocakbaşı deneyimi Tadında Anadolu ile İstanbul Havalimanı’nda ocakbaşı deneyimi Anadolu mutfağının kültür mirasını koruyarak, eşsiz lezzetleri geçmişten günümüz..
  Ekonomi HABERLERİ
BDDK Başkanı Akben: “Katılım bankaları nezdindeki danışma kurullarının yasal altyapı çalışmalarına başlandı” BDDK Başkanı Akben: “Katılım bankaları nezdindeki danışma kurullarının yasal altyapı çalışmalarına başlandı” BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben Türkiye Katılım Bankaları Birliği olağan genel kur..
Katılım bankaları ne kadar kar payı dağıttı? Katılım bankaları ne kadar kar payı dağıttı? Katılım bankalarının dağıttıkları kar payı oranları ortalaması, 20 Mayıs 2019 it..
Albaraka Mobil’e 2 ödül birden Albaraka Mobil’e 2 ödül birden Albaraka Türk’ün mobil bankacılık uygulaması, The Communicator Awards’da “Mobil ..
Şirketlerde nakit dengesi öne çıktı alacak tahsil süresi düştü Şirketlerde nakit dengesi öne çıktı alacak tahsil süresi düştü Dünyada alacak tahsil süresi ortalama 66 günden 65 güne düştü.
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Kullanmadığınız eşyalarınız çocuklara umut olsun Kullanmadığınız eşyalarınız çocuklara umut olsun İkinci el mobilya odaklı pazar yeri Dekopasaj, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’yla..
 Nisan ayında beklenen canlılık Bileşik Endeks’e yansımadı Nisan ayında beklenen canlılık Bileşik Endeks’e yansımadı Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Nisan ayı sonuçları açı..
Hilâl-i Ahmer Koleksiyonu Sanat ve İnsani Yardımı Bir Araya Getiriyor Hilâl-i Ahmer Koleksiyonu Sanat ve İnsani Yardımı Bir Araya Getiriyor Kuruluşunun 150. yılını, pek çok farklı etkinlikle kutlayan Türk Kızılay; bir ço..
Türkiye gençlik ödülleri kapsamında RAMSEY, “Türkiye’nin en iyi giyim markası” seçildi Türkiye gençlik ödülleri kapsamında RAMSEY, “Türkiye’nin en iyi giyim markası” seçildi Şık, kaliteli, yenilikçi ve tasarım odaklı koleksiyonları ile erkek modasının ön..
  Söyleşi HABERLERİ
Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Eyüpsultan Belediyesi, Ramazan-ı Şerif’i en iyi şekilde ağırlamak, vatandaşların..
Aile bağı bağımlılıklardan korur Aile bağı bağımlılıklardan korur Esenler'de 'Bağımlılık ve Ebeveyn Tutumları' konusunda seminer veren Psikolog Bu..
İnşaat Sektörünün Canlanması için Strateji Belgesi Hazırlanmasını Talep Ediyoruz İnşaat Sektörünün Canlanması için Strateji Belgesi Hazırlanmasını Talep Ediyoruz Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Edirne’de “Beton Teknolojileri ve ..
Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aileler, çocukları Ramazan iklimine sokmalı” Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aileler, çocukları Ramazan iklimine sokmalı” Ramazan ayı, zihinsel ve bedensel arınmanın yanı sıra, manevi değerlerin benimse..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Smart Energy son teknoloji panellerini Intersolar’da tanıttı Smart Energy son teknoloji panellerini Intersolar’da tanıttı Güneş enerjisi sektörünün önde gelen yatırımcılarından biri olan Smart Energy, 1..
Gastroplatform, turizm ve gastronomi sektöründe istihdama çözüm olacak Gastroplatform, turizm ve gastronomi sektöründe istihdama çözüm olacak Türkiye’nin gastronomi alanında hizmet veren ilk ve tek insan kaynakları platfor..
Zamanın Eskitemediği Yüzlerce Klasik Araç Festivalde Buluşacak Zamanın Eskitemediği Yüzlerce Klasik Araç Festivalde Buluşacak Üretildiği yıllarda herkesin hayranlıkla baktığı, geçen zaman içinde de kendine..
Türk Uçurtma Takımı Ukrayna'da: Dev Türk Bayrağı uçurtma Ukrayna semalarını süsleyecek Türk Uçurtma Takımı Ukrayna'da: Dev Türk Bayrağı uçurtma Ukrayna semalarını süsleyecek Türk Uçurtma Takımı Ukrayna'da düzenlenecek olan Tryhutt Uluslararası Uçurtma Fe..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1.5 milyon konutun dönüşümünü ya..
  Projeler HABERLERİ
 TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB’nin, kurum içi girişimciliği geliştirmek için Türkiye Girişimcilik Vakfı (G..
TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan: “Yüksek maliyetli projeleri PPP modeli ve dı..
TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB’nin, kurum içi girişimciliği geliştirmek için Türkiye Girişimcilik Vakfı (G..
Üretim sektörünü AR-GE ve İnovasyonla tanıştırdı Üretim sektörünü AR-GE ve İnovasyonla tanıştırdı Makine sektörünün köklü şirketlerinden Tezmaksan, Ar-Ge ve inovasyon konusunda g..
  Spor HABERLERİ
İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İstanbul Büyükşehir Belediye’nin okullara inşa ettiği spor salonlarında düzenlen..
İBB’li Nafia Kuş tekvandoda dünya üçüncüsü oldu İBB’li Nafia Kuş tekvandoda dünya üçüncüsü oldu İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü sporcusu Nafia Kuş, İngiltere’de düzenl..
19 Mayıs 100. yılı şerefine İstanbul’dan Samsun’a 830 km pedal çevirecek 19 Mayıs 100. yılı şerefine İstanbul’dan Samsun’a 830 km pedal çevirecek Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak başlattığı kurtuluş m..
İTO Spor Kulübü U18’de İstanbul şampiyonu İTO Spor Kulübü U18’de İstanbul şampiyonu İstanbul Ticaret Odası Spor Kulübü, 2018-2019 U18 seri A İstanbul Basketbol Ligi..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı