HABER AKIŞI

TRT 2018 World Forum başladı

 Tarih: 04-10-2018 12:16:00  -   Güncelleme: 21-10-2018 18:26:02
TRT Genel Müdürü İbrahim Eren: “Pek çok farklı alanda yaşanan çatışma ve anlaşmazlıklar dünyaya istikrarsızlık ihraç etmeye devam ediyor.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım: “Herkesin barış, huzur ve güven içerisinde yaşadığı bir dünya hedefine ulaşmak, güçlü ülkelerin adil ve iyi niyete dayalı iş birliği yapmaları ile mümkündür.”

TRT’nin dünyadaki siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel sorunlara çözümler üretmek amacıyla bu yıl ikincisini düzenlediği TRT World Forum, birçok ülkeden 600’den fazla entelektüel, politikacı, akademisyen, iş adamı ve uzmanların katılımıyla başladı. İki gün boyunca sürecek olan Forum’un açılış konuşmasını TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım yaptı.

TRT’nin uluslararası alandaki etki ve öneminin her geçen gün arttığına dikkat çeken TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, “TRT Ailesi olarak hayata geçirdiğimiz en önemli projelerden biri olan TRT World Forumu’nun ikincisini düzenlemekten dolayı mutluluk ve heyecan duyuyoruz. Güven ve istikrar bunalımlarının küresel boyutta yaşandığı bu dönemde meseleleri bir araya gelerek tartışabilmek ve çözüm önerileri üretebilmek büyük önem taşıyor. Buradan hareketle geçen yıl ilkini düzenlediğimiz Forum’da, yaşadığımız çağın belirsizliklerine dikkat çekerek değişime ilham olmayı hep beraber tartışmıştık. Üzülerek belirtmeliyim ki, geçen yıldan bu zamana, güvenliği ve barışı tesis etmekte başarılı olunabilmiş değil.  Pek çok farklı alanda yaşanan çatışma ve anlaşmazlıklar dünyaya istikrarsızlık ihraç etmeye devam ediyor. Bu çatışmalardan beslenen silah kartelleri, çıkar lobileri ve terör örgütleri varlıklarını sürdürerek insan güvenliğini tehdit ediyor. Binlerce insanın canına mal olan Suriye ve Yemen gibi iç savaşların etkileri tüm şiddetiyle hissedilmeye devam ediyor. Her bireyin değişime pozitif katkı sunabileceğine olan inancımız tamdır. TRT’nin uluslararası alandaki etki ve önemi her geçen gün arttırmaktadır. Yayınlarımızda görülmeyeni göstermeye ve sesi duyulmayana mikrofon uzatmaya devam edeceğiz. Bugün burada 600’ün üzerindeki misafir ve konuşmacılarımızın tecrübe, bilgi ve birikimlerinden istifade edeceğiz. Umuyorum ki bu Forum, dünyada yaşanan çatışmaların çözümü için faydalı sonuçlar üretecektir.” dedi.

İlk günün onur konuğu olarak kürsüye gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım, “Böylesine hararetli ve güncel bir konuyu dünya gündemine getirdiği için TRT’yi kutluyorum. Dünya çapında böyle bir sorun karşısında söyleyecek sözüm var diyenleri bir araya getirdiği için ayrıca tebrik ediyorum. ‘Parçalanmış bir dünyada barış ve güvenlik’ önemli bir konu. Bütün katılımcıların, 3 kıtada 600 yıldan fazla barış ve kardeşliği yaşatmış olan bu topraklarda bir araya geliyor olması bu Forum’u daha anlamlı kılmaktadır. Sınır aşan konularla karşı karşıyayız. Artık sorunlara yerel ya da bölgesel olarak bakamayız. Evet dünyamız sorunlu, yaşadığımız bölge daha da sorunlu. İbn-i Haldun, “Coğrafya kaderdir” der. Doğrudur, her coğrafyanın kaderi vardır. Bu kaderi yaşamak, o coğrafyadaki insanların gözyaşlarından uzak bir şekilde ve huzur ve barış içerisinde hayatlarını sürdürmelerini sağlamak da ülkelerini yöneten bizlerin görevidir. Değerli katılımcılar, herkesin barış, huzur ve güven içerisinde yaşadığı bir dünya hedefine ulaşmak, güçlü ülkelerin adil ve iyi niyete dayalı iş birliği yapmaları ile mümkündür. İş birliği yapmayı gerektiren konuların başında terör ile mücadele geliyor. Ülkeye, etnik kimliğe ve dine bakmadan kayıtsız şartsız terör reddedilmelidir. Terör hiçbir şekilde finanse edilmemeli, silah ve para desteği sağlanmamalıdır. Bugün dünya nüfusu 7,5 milyarı aştı. Önümüzdeki 20 yılda 2 milyar daha artacağı hesap ediliyor. Kabaca dünyanın mevcut gayri safi millî hasılası 80 trilyon doların üzerindedir. Eşit ve adil bir paylaşım olsa, yoksulluk neredeyse sona erer. Dahası, gelirin adil dağıtıldığı bir dünyada savaş ve şiddet olgusu bugünkü düzeyde olmazdı.” dedi.

“Parçalanmış Bir Dünyada Barış ve Güvenliği Yeniden Düşünmek temalı TRT World Forum 3-4 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek ve Ürdün Haşimi Krallığı Kraliçesi Rania el Abdullah, Afganistan önceki Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Lübnan önceki Geçici Cumhurbaşkanı ve Başbakanı Fuad Sinyora, Dünya Bankası önceki Direktörü Mamphela Ramphele ve Hırvatistan önceki Cumhurbaşkanı Ivo Josipoviç gibi dünya liderlerini İstanbul’da ağırlayacak.

ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Dünya HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
"Çocuğunuzla uçurtma yapın ve uçurun" Milli Eğitim Bakanlığı, velilerin yaz tatilinde çocuklarıyla birlikte yapabilece..
Endeavor Türkiye, Girişimcilik Ekosistemini Geliştirmeye Devam Ediyor Endeavor Türkiye, Girişimcilik Ekosistemini Geliştirmeye Devam Ediyor Endeavor Girişimleri Foriba ve iyzico, ard arda gelen iki exit haberiyle Türkiye..
İETT’nin Trekking hatları 15 haziran’da sefere başlıyor İETT’nin Trekking hatları 15 haziran’da sefere başlıyor İETT’nin doğa yürüyüşü yapmak isteyen İstanbullular için açtığı D1 ve D2 numaral..
Servisçilere plaka tahditi hayırlı olsun Servisçilere plaka tahditi hayırlı olsun İstanbul’daki servis şoförlerinin uzun yıllardır bekledikleri plaka tahdidi soru..
  Ekonomi HABERLERİ
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Kalitesiz baharatı engelleme çalışmalarımız sürüyor” İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Kalitesiz baharatı engelleme çalışmalarımız sürüyor” İstanbul Ticaret Borsası’nın Haziran ayı meclis toplantısında yaptığı konuşm..
 Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Sıralamasında dört basamak yükseldi Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Sıralamasında dört basamak yükseldi Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü’nün (UNCTAD) 2019 Dünya Yatırım R..
Kar paylarında yüzde 19 fark Kar paylarında yüzde 19 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar payı oranları ortalaması, 10 Haziran 2019 ..
Emlak Katılım, payına düşen kar payını almayıp müşterilerine daha yüksek kar payı dağıtacak Emlak Katılım, payına düşen kar payını almayıp müşterilerine daha yüksek kar payı dağıtacak Emlak Katılım Bankası, müşterilere yansıyan kar paylarının piyasa koşullarına gö..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Fatih Girişimci İşadamları Derneği Sahur Programı Etkinliği Düzenledi Fatih Girişimci İşadamları Derneği Sahur Programı Etkinliği Düzenledi FAGİDER sahur programı etkinliğinde Birlik ve beraberlik mesajları verildi…..
Zeytinburnu’nda Çevre Haftası Etkinliği Zeytinburnu’nda Çevre Haftası Etkinliği Çevre Haftası nedeniyle Zeytinburnu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkin..
Bayer’e Türk Kızılayı’ndan Platin Bağışçı Ödülü Bayer’e Türk Kızılayı’ndan Platin Bağışçı Ödülü Bayer, Kızılay bağışçılarının ödüllendirildiği “Kızılay Bağışçıları Ödül Töreni”..
Yeşilay’dan bağımlılıkla mücadele için küresel bildiri Yeşilay’dan bağımlılıkla mücadele için küresel bildiri Bağımlılıka mücadele ve ortak strateji belirlemek amacıyla Yeşilay’ın liderliğin..
  Söyleşi HABERLERİ
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
Prof. Dr. Emre Alkin’den “Fırtınada Ayakta Kalma Sanatı” Tavsiyeleri  Prof. Dr. Emre Alkin’den “Fırtınada Ayakta Kalma Sanatı” Tavsiyeleri İstanbul Fuar Merkezi’nde 3 günden bu yana enerjide değişim ve dönüşümün tartışı..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali 20’nci Kez Düzenleniyor Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali 20’nci Kez Düzenleniyor Zeytinburnu Belediyesi tarafından 19 yıldır düzenlenen “Merkezefendi Geleneksel ..
Franchıse sektörüne 1 Milyar Dolarlık nefes Franchıse sektörüne 1 Milyar Dolarlık nefes Katılımcı marka, m2 ve ziyaretçi sayısı bazında Avrupa’nın ve Orta Doğu’nun en b..
Gelecek Teknolojide I-TECH kapılarını açtı Gelecek Teknolojide I-TECH kapılarını açtı Başkentin ilk teknoloji fuarı I-TECH, Ankara Üniversitesi'nde kapılarını açtı...
 İstanbul’da “Zanaat Haftası” heyecanı yaşanacak İstanbul’da “Zanaat Haftası” heyecanı yaşanacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
  Projeler HABERLERİ
İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul UNESCO Tasarım Şehri projesi kapsamında hayata geçirilen İstanbul Craft..
Sultangazi’de Caddeler Prestij Kazanıyor Sultangazi’de Caddeler Prestij Kazanıyor Sultangazi Belediyesi ilçenin altyapı ve ulaşama yönelik çalışmalarına aralıksız..
İş Ortağı Programı ile kanal stratejisini hızlandırıyor İş Ortağı Programı ile kanal stratejisini hızlandırıyor Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki bayiler, yeni satış teşvik programından..
"İyilik Her Yerde" bu hafta taşımalı eğitim ve trafik güvenliğini ele alıyor Woman TV ekranlarında yayınlanan “İyilik Her Yerde” de bu hafta Michelin Türkiye..
  Spor HABERLERİ
 İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor Türk sporunun lokomotifi İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü, uluslararası ..
Fatihli sporcu gençlere kupa ve madalyaları verildi Fatihli sporcu gençlere kupa ve madalyaları verildi Fatih’te ‘Okullar Arası Sportif Turnuva’ müsabakalarında dereceye giren öğrencil..
Sağlıklı Yaşam İçin Spora Çocukken Başlamak Lazım Sağlıklı Yaşam İçin Spora Çocukken Başlamak Lazım Sabri Ülker Vakfı’nın Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde ilkokullarda hayata g..
Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Havaların ısınmasıyla birlikte engelli vatandaşlarını ücretsiz olarak havuz hizm..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı