HABER AKIŞI

TRT 2018 World Forum başladı

 Tarih: 04-10-2018 12:16:00  -   Güncelleme: 21-10-2018 18:26:02
TRT Genel Müdürü İbrahim Eren: “Pek çok farklı alanda yaşanan çatışma ve anlaşmazlıklar dünyaya istikrarsızlık ihraç etmeye devam ediyor.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım: “Herkesin barış, huzur ve güven içerisinde yaşadığı bir dünya hedefine ulaşmak, güçlü ülkelerin adil ve iyi niyete dayalı iş birliği yapmaları ile mümkündür.”

TRT’nin dünyadaki siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel sorunlara çözümler üretmek amacıyla bu yıl ikincisini düzenlediği TRT World Forum, birçok ülkeden 600’den fazla entelektüel, politikacı, akademisyen, iş adamı ve uzmanların katılımıyla başladı. İki gün boyunca sürecek olan Forum’un açılış konuşmasını TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım yaptı.

TRT’nin uluslararası alandaki etki ve öneminin her geçen gün arttığına dikkat çeken TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, “TRT Ailesi olarak hayata geçirdiğimiz en önemli projelerden biri olan TRT World Forumu’nun ikincisini düzenlemekten dolayı mutluluk ve heyecan duyuyoruz. Güven ve istikrar bunalımlarının küresel boyutta yaşandığı bu dönemde meseleleri bir araya gelerek tartışabilmek ve çözüm önerileri üretebilmek büyük önem taşıyor. Buradan hareketle geçen yıl ilkini düzenlediğimiz Forum’da, yaşadığımız çağın belirsizliklerine dikkat çekerek değişime ilham olmayı hep beraber tartışmıştık. Üzülerek belirtmeliyim ki, geçen yıldan bu zamana, güvenliği ve barışı tesis etmekte başarılı olunabilmiş değil.  Pek çok farklı alanda yaşanan çatışma ve anlaşmazlıklar dünyaya istikrarsızlık ihraç etmeye devam ediyor. Bu çatışmalardan beslenen silah kartelleri, çıkar lobileri ve terör örgütleri varlıklarını sürdürerek insan güvenliğini tehdit ediyor. Binlerce insanın canına mal olan Suriye ve Yemen gibi iç savaşların etkileri tüm şiddetiyle hissedilmeye devam ediyor. Her bireyin değişime pozitif katkı sunabileceğine olan inancımız tamdır. TRT’nin uluslararası alandaki etki ve önemi her geçen gün arttırmaktadır. Yayınlarımızda görülmeyeni göstermeye ve sesi duyulmayana mikrofon uzatmaya devam edeceğiz. Bugün burada 600’ün üzerindeki misafir ve konuşmacılarımızın tecrübe, bilgi ve birikimlerinden istifade edeceğiz. Umuyorum ki bu Forum, dünyada yaşanan çatışmaların çözümü için faydalı sonuçlar üretecektir.” dedi.

İlk günün onur konuğu olarak kürsüye gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım, “Böylesine hararetli ve güncel bir konuyu dünya gündemine getirdiği için TRT’yi kutluyorum. Dünya çapında böyle bir sorun karşısında söyleyecek sözüm var diyenleri bir araya getirdiği için ayrıca tebrik ediyorum. ‘Parçalanmış bir dünyada barış ve güvenlik’ önemli bir konu. Bütün katılımcıların, 3 kıtada 600 yıldan fazla barış ve kardeşliği yaşatmış olan bu topraklarda bir araya geliyor olması bu Forum’u daha anlamlı kılmaktadır. Sınır aşan konularla karşı karşıyayız. Artık sorunlara yerel ya da bölgesel olarak bakamayız. Evet dünyamız sorunlu, yaşadığımız bölge daha da sorunlu. İbn-i Haldun, “Coğrafya kaderdir” der. Doğrudur, her coğrafyanın kaderi vardır. Bu kaderi yaşamak, o coğrafyadaki insanların gözyaşlarından uzak bir şekilde ve huzur ve barış içerisinde hayatlarını sürdürmelerini sağlamak da ülkelerini yöneten bizlerin görevidir. Değerli katılımcılar, herkesin barış, huzur ve güven içerisinde yaşadığı bir dünya hedefine ulaşmak, güçlü ülkelerin adil ve iyi niyete dayalı iş birliği yapmaları ile mümkündür. İş birliği yapmayı gerektiren konuların başında terör ile mücadele geliyor. Ülkeye, etnik kimliğe ve dine bakmadan kayıtsız şartsız terör reddedilmelidir. Terör hiçbir şekilde finanse edilmemeli, silah ve para desteği sağlanmamalıdır. Bugün dünya nüfusu 7,5 milyarı aştı. Önümüzdeki 20 yılda 2 milyar daha artacağı hesap ediliyor. Kabaca dünyanın mevcut gayri safi millî hasılası 80 trilyon doların üzerindedir. Eşit ve adil bir paylaşım olsa, yoksulluk neredeyse sona erer. Dahası, gelirin adil dağıtıldığı bir dünyada savaş ve şiddet olgusu bugünkü düzeyde olmazdı.” dedi.

“Parçalanmış Bir Dünyada Barış ve Güvenliği Yeniden Düşünmek temalı TRT World Forum 3-4 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek ve Ürdün Haşimi Krallığı Kraliçesi Rania el Abdullah, Afganistan önceki Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Lübnan önceki Geçici Cumhurbaşkanı ve Başbakanı Fuad Sinyora, Dünya Bankası önceki Direktörü Mamphela Ramphele ve Hırvatistan önceki Cumhurbaşkanı Ivo Josipoviç gibi dünya liderlerini İstanbul’da ağırlayacak.

ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Dünya HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
CIA Direktörü Haspel Türkiye'ye gelecek CIA Direktörü Haspel Türkiye'ye gelecek ABD medyası, CIA Direktörü Gina Haspel'in gelecek hafta Türkiye'de Kaşıkçı soruş..
resim yok Veliaht Prens'in danışmanının Kaşıkçı'nın katilleriyle internetten görüştüğü iddiası Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın en yakınındaki danışmanlarından Kraliye..
'Suudi yönetimi, ABD'de agresif lobi faaliyetleriyle güç kazandı' 'Suudi yönetimi, ABD'de agresif lobi faaliyetleriyle güç kazandı' Washington Post gazetesinde yer alan makalede, Suudi Arabistan'ın "agresif lobi ..
resim yok TSK'dan nefes kesen 'Ateş Serbest-2018' faaliyeti TSK'nın Ateş Serbest-2018 faaliyetinde, aralarında milli imkanlarla üretilen Fır..
  Ekonomi HABERLERİ
Brexit Avrupa Yatırım Bankasına pahalıya patlayacak Brexit Avrupa Yatırım Bankasına pahalıya patlayacak Avrupa Yatırım Bankası (EIB) Başkanı Werner Hoyer, "İngiltere'nin AB'den ayrılma..
İngiliz sinema devi Suudi Arabistan projesini durdurdu İngiliz sinema devi Suudi Arabistan projesini durdurdu Dünyanın en büyük sinema zincirleri arasında yer alan İngiliz Vue, Suudi Arabist..
Borsa günü düşüşle tamamladı Borsa günü düşüşle tamamladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,84 değer kaybıyla 94.681,70 pua..
Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP'yi kurtarmamız lazım Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP'yi kurtarmamız lazım Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu anamuhalefetin başındaki zat sadece millete değil, ay..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Arap İş İnsanları MÜSİAD’da Bir Araya Geldi Arap İş İnsanları MÜSİAD’da Bir Araya Geldi Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Genel Başkan Abdurrahman Kaan’..
Kızılay’dan Endonezyalı afetzedelere gıda yardımı Kızılay’dan Endonezyalı afetzedelere gıda yardımı 28 Eylül tarihinde büyük bir deprem ve ardından tsunami yaşayan Endonezya’da yar..
Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Bangladeş Cox’s Bazar’daki Balukhali-2 Kampı’nda 5 bin ailenin ihtiyacı..
TÜSAD:  Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD: Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin çok ö..
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Adıyaman ve Kastamonu Tanıtım Günleri Adıyaman ve Kastamonu Tanıtım Günleri Yenikapı ve Maltepe etkinlik alanlarında düzenlenen programlarla illerin tanıtım..
Dünya devleri İstanbul’da buluşacak Dünya devleri İstanbul’da buluşacak 2018 yılının en önemli metalurji buluşması Ankiros-Annofer-Turkcast ihtisas fuar..
Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bu yıl “Akıllı Şeyler – Bilen Teknolojiler” ana temasıyla düzenlenecek Bilişim Z..
Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur’un turizm sektöründe global bir oyuncu olmasına destek sağlaması hedefiyle..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı Limak Vakfı tarafından fon desteği sağlanan Boğaziçi Üniversitesi ve Massachuset..
Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı’nın İngiltere’deki merkez ofisi Ant Yapı UK; 20-22 Eaton Place Konut Pr..
Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 günlük eylem planı kapsamında y..
‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ ‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hız..
  Spor HABERLERİ
Spor Toto Süper Lig'de görünüm Spor Toto Süper Lig'de görünüm Ligde 9. hafta, Trabzonspor-Büyükşehir Belediye Erzurumspor maçıyla tamamlandı. ..
Trabzon'da golsüz beraberlik Trabzon'da golsüz beraberlik Spor Toto Süper Lig'in 9. haftasındaki Trabzonspor-Büyükşehir Belediye Erzurumsp..
Süleyman Atlı bronz madalya kazandı Süleyman Atlı bronz madalya kazandı Dünya Güreş Şampiyonası'nda erkekler serbest stil 57 kiloda Süleyman Atlı, bronz..
Elif Jale Yeşilırmak finale yükseldi Elif Jale Yeşilırmak finale yükseldi Kadınlar 59 kiloda milli güreşçi Elif Jale Yeşilırmak, finale yükseldi
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Motorlu araçların tamir, bakım, üretim ve montaj ko..
Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Türkiye’nin en büyük ve en çok şubesi olan Gayri Menkul Danışmanlık Firmalarında..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı