HABER AKIŞI

Tohum ve Seracılıkta Karlı Pazar: Rusya

 Tarih: 01-12-2018 21:11:00  -   Güncelleme: 11-12-2018 00:59:18
Growtech Eurasia Uluslararası Tarım Fuarı kapsamında düzenlenen ‘Türk Tarımındaki Fırsatlar’ konulu panelde sektörün avantaj ve dezavantajları ile çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Panelde, Yüksel Tohumculuk Yönetim Kurulu İş Geliştirme Müdürü Ziya Yılmaz, Türk firmalarının ölçek farkı gözetmeksizin dünya firmaları ile rekabet edebildiğini söyledi.

SERKONDER Başkanı Bülent Aytekin ise “Eski seranı getir, yeni seranı götür” şeklinde bir proje ile çok eski çiftçi seralarının modernize edilmesinin gerektiğine değindi.ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Eroğlu da ATSO bünyesinde kurulan ve nitelikli projeler ve sahipleri ile firmaları biraraya getirmeyi amaçlayan inovasyon merkezinin kuruluş müjdesini verdi.

Dünyanın en büyük örtü altı tarım sektörü (seracılık) fuarı, Growtech Eurasia 18. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı kapsamında bu yıl ikinci kez Tarım Sohbetleri düzenlendi. ‘Türk Tarımındaki Fırsatlar’ konulu panele Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Eroğlu, Yüksel Tohumculuk Yönetim Kurulu İş Geliştirme Müdürü Ziya Yılmaz, Sera Konstrüksiyon, Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER)Başkanı Bülent Aytekin katıldı.

Yaş ve meyve sebzenin yanında Rusya’ya tohum da ihraç etmeye başladık…

Bugün tohum ıslahı ile toprak ve güneş olmayan yerlerde bile topraksız tarım yapılabildiğini ifade ederek sektörü değerlendiren Growtech katılımcısı Yüksel Tohumculuk Yönetim Kurulu İş Geliştirme Müdürü Ziya Yılmaz, “Tohumculuk sektörü Türkiye’nin genç bir sektörü. Dünyada rakiplerimiz 150 yıllık şirketler olmasına rağmen biz bu işe 1984 yılında özel sektöründe AR-GE yapmasına izin verilmesi ile başlamışız. Aslında hem avantaj hem de dezavantajlarımız var. Öncelikle Rusya, Avrupa gibi bütün önemli pazarlara yakın bir konumdayız. Yüzde 100 Türk firmaları ölçek farkı gözetmeksizin dünya firmaları ile rekabet edebiliyorlar. Genetik çeşitliliğimiz ile elimiz güçlü. Diğer yandan dünyada tohum tüketen ülkeler arttı. Mesela sera yatırımı yapan Rusya. Böylelikle yaş ve meyve sebzenin yanında Rusya’ya tohum da ihraç etmeye başladık. Ayrıca nüfus artışına bağlı olarak artan gıda talebi gibi fırsatlar önümüzde. Bu anlamda Türkiye’nin kendisi de iyi bir pazar. Sektörde son 5 yılda artan bir yatırım gözlenmekte.” şeklinde konuştu.

15-20 ülkeye anahtar teslim sera ihraç ediyoruz…

Dünyanın en büyük örtüaltı (seracılık) fuarı Growtech Eurasia Tarım Sohbetleri’nde konuşan Sera Konstrüksiyon, Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER)Başkanı Bülent Aytekin, girdi maliyetlerinin yükselmesi, sebze–meyve fiyatlarının artmaması ile sektörde yatırımın azaldığına dikkat çekerek konuşmasına başladı. Aytekin, “İç pazarda sera yatırımları son yıla göre azaldı. Bugün Türkiye’de 600 bin dönüm sera olmasına rağmen sadece yüzde 3’ü yani sadece 18 bin dönümü profesyonel sera.”dedi. Türkiye’deki bu duruma karşın yurt dışı pazarında oldukça aktif olduklarını söyleyen Aytekin, coğrafi yakınlık, Avrupa’ya göre fiyat rekabet avantajı ile şu an 15-20 ülkeye anahtar teslim ihracat yapıldığını belirtti.

“Eski Seranı Getir, Yeni Seranı Götür”

Organize sera bölgelerinin oluşturulması gerekliliğinin altını çizen Aytekin, sektörün önünün açılması için destek ve teşviklerin olması gerektiğini belirtti ve son dönemde Türkiye’de yatırımın olması için yatırımcının para kazanacağına inanması gerektiğini söyledi. Enerji konusuna da değinen Aytekin, Türkiye jeotermal kaynak konusunda çok zengin olmasına rağmen bu değerlendirilememekte. Yüzde 35-40 enerji giderini 0’a indirebiliriz.” dedi. Aytekin ayrıca “Eski seranı getir, yeni seranı götür” şeklinde bir kampanya yapılmasını istediklerini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti. “Çok eski çiftçi seraları var. Bunların modernize edilmesi gerekiyor. Değişimi bir yerden başlatmamız lazım.”

“Tarıma Katkı Sağlayacak Projeler Geliştirmeyi Amaçlıyoruz”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Eroğlu ise ATSO’da tarım ve gıda sektörüne hizmet edecek bir inovasyon merkezi kurduklarını açıkladı. Merkezin amacının özellikle nitelikli projelere sahip üniversite öğrencileri ile girişimcileri bir araya getirmek olduğunu kaydeden Eroğlu, “Bu merkezde tarıma katkı sağlayacak projeler geliştirmeyi amaçlıyoruz. Başarılı olacağına inandığımız projeler üniversitelerde değerlendirmeye alınacak ve firmalarla ile tanıştırılacak. Ayrıca bu merkezde bir diğer amacımız tarım danışmanları yetiştirmek. Hollanda üretimden çok tarım danışmanlığı ile ülkesine katma değer sağlıyor. Biz de bilgiyi satmak istiyoruz.” diye konuştu. Growtech Tarım Sohbetleri sonrasında Antalya Ticaret ve Sanayi Odası iş birliği ile 11. kez verilen ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri Töreni yapıldı. Ayrıca, Growtech Eurasia evsahipliğinde AR-GE Proje Pazarı Bitki Islahı (BIPP) Ödül Töreni gerçekleşti.

Dünyanın en büyük örtü altı tarım sektörü (seracılık) fuarı, Growtech Eurasia 18. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı, 28 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında Antalya Expo Center’da 50 bin m2 alanda ziyarete açıldı. 30’dan fazla ülkeden 800 firma ve markanın katıldığı, Çin, Güney Kore, Hollanda, İspanya ve Macaristan’ın ülke olarak milli katılım sağladığı Fuara, rekor düzeyde 160 ülkeden online ziyaretçi kaydı yapıldı. 1 Aralık’a kadar ziyarete açık kalacak Growtech Eurasia 85 binden fazla ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor.

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
"Çocuğunuzla uçurtma yapın ve uçurun" Milli Eğitim Bakanlığı, velilerin yaz tatilinde çocuklarıyla birlikte yapabilece..
Endeavor Türkiye, Girişimcilik Ekosistemini Geliştirmeye Devam Ediyor Endeavor Türkiye, Girişimcilik Ekosistemini Geliştirmeye Devam Ediyor Endeavor Girişimleri Foriba ve iyzico, ard arda gelen iki exit haberiyle Türkiye..
İETT’nin Trekking hatları 15 haziran’da sefere başlıyor İETT’nin Trekking hatları 15 haziran’da sefere başlıyor İETT’nin doğa yürüyüşü yapmak isteyen İstanbullular için açtığı D1 ve D2 numaral..
Servisçilere plaka tahditi hayırlı olsun Servisçilere plaka tahditi hayırlı olsun İstanbul’daki servis şoförlerinin uzun yıllardır bekledikleri plaka tahdidi soru..
  Ekonomi HABERLERİ
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Kalitesiz baharatı engelleme çalışmalarımız sürüyor” İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Kalitesiz baharatı engelleme çalışmalarımız sürüyor” İstanbul Ticaret Borsası’nın Haziran ayı meclis toplantısında yaptığı konuşm..
 Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Sıralamasında dört basamak yükseldi Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Sıralamasında dört basamak yükseldi Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü’nün (UNCTAD) 2019 Dünya Yatırım R..
Kar paylarında yüzde 19 fark Kar paylarında yüzde 19 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar payı oranları ortalaması, 10 Haziran 2019 ..
Emlak Katılım, payına düşen kar payını almayıp müşterilerine daha yüksek kar payı dağıtacak Emlak Katılım, payına düşen kar payını almayıp müşterilerine daha yüksek kar payı dağıtacak Emlak Katılım Bankası, müşterilere yansıyan kar paylarının piyasa koşullarına gö..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Fatih Girişimci İşadamları Derneği Sahur Programı Etkinliği Düzenledi Fatih Girişimci İşadamları Derneği Sahur Programı Etkinliği Düzenledi FAGİDER sahur programı etkinliğinde Birlik ve beraberlik mesajları verildi…..
Zeytinburnu’nda Çevre Haftası Etkinliği Zeytinburnu’nda Çevre Haftası Etkinliği Çevre Haftası nedeniyle Zeytinburnu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkin..
Bayer’e Türk Kızılayı’ndan Platin Bağışçı Ödülü Bayer’e Türk Kızılayı’ndan Platin Bağışçı Ödülü Bayer, Kızılay bağışçılarının ödüllendirildiği “Kızılay Bağışçıları Ödül Töreni”..
Yeşilay’dan bağımlılıkla mücadele için küresel bildiri Yeşilay’dan bağımlılıkla mücadele için küresel bildiri Bağımlılıka mücadele ve ortak strateji belirlemek amacıyla Yeşilay’ın liderliğin..
  Söyleşi HABERLERİ
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
Prof. Dr. Emre Alkin’den “Fırtınada Ayakta Kalma Sanatı” Tavsiyeleri  Prof. Dr. Emre Alkin’den “Fırtınada Ayakta Kalma Sanatı” Tavsiyeleri İstanbul Fuar Merkezi’nde 3 günden bu yana enerjide değişim ve dönüşümün tartışı..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali 20’nci Kez Düzenleniyor Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali 20’nci Kez Düzenleniyor Zeytinburnu Belediyesi tarafından 19 yıldır düzenlenen “Merkezefendi Geleneksel ..
Franchıse sektörüne 1 Milyar Dolarlık nefes Franchıse sektörüne 1 Milyar Dolarlık nefes Katılımcı marka, m2 ve ziyaretçi sayısı bazında Avrupa’nın ve Orta Doğu’nun en b..
Gelecek Teknolojide I-TECH kapılarını açtı Gelecek Teknolojide I-TECH kapılarını açtı Başkentin ilk teknoloji fuarı I-TECH, Ankara Üniversitesi'nde kapılarını açtı...
 İstanbul’da “Zanaat Haftası” heyecanı yaşanacak İstanbul’da “Zanaat Haftası” heyecanı yaşanacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
  Projeler HABERLERİ
İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul UNESCO Tasarım Şehri projesi kapsamında hayata geçirilen İstanbul Craft..
Sultangazi’de Caddeler Prestij Kazanıyor Sultangazi’de Caddeler Prestij Kazanıyor Sultangazi Belediyesi ilçenin altyapı ve ulaşama yönelik çalışmalarına aralıksız..
İş Ortağı Programı ile kanal stratejisini hızlandırıyor İş Ortağı Programı ile kanal stratejisini hızlandırıyor Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki bayiler, yeni satış teşvik programından..
"İyilik Her Yerde" bu hafta taşımalı eğitim ve trafik güvenliğini ele alıyor Woman TV ekranlarında yayınlanan “İyilik Her Yerde” de bu hafta Michelin Türkiye..
  Spor HABERLERİ
 İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor Türk sporunun lokomotifi İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü, uluslararası ..
Fatihli sporcu gençlere kupa ve madalyaları verildi Fatihli sporcu gençlere kupa ve madalyaları verildi Fatih’te ‘Okullar Arası Sportif Turnuva’ müsabakalarında dereceye giren öğrencil..
Sağlıklı Yaşam İçin Spora Çocukken Başlamak Lazım Sağlıklı Yaşam İçin Spora Çocukken Başlamak Lazım Sabri Ülker Vakfı’nın Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde ilkokullarda hayata g..
Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Havaların ısınmasıyla birlikte engelli vatandaşlarını ücretsiz olarak havuz hizm..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı