HABER AKIŞI

Ticaretle ilgili sorularımızı, Adana Müftüsü Hasan ÇINAR Cevapladı (4)

 Tarih: 21-10-2019 15:49:00  -   Güncelleme: 21-10-2019 16:04:31
İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı sorusuna cevap bulmak ve Esnaf Bülteni Dergisi okurlarını bilgilendirmek için ticaretle ve gündemdeki konularla ilgili Adana Müftüsü Hasan Çınar Hocaya sorduk.

SORU*: Müslümanın Cuma günü alış-veriş yapması caiz midir?

CEVAP: Kendisine namaz farz olan bir erkeğin, kendisine namaz farz olan bir erkekden yaptığı alış-veriş, akd olarak geçerlidir fakat uhrevi olarak caiz değildir. Bu kimseler için Cuma Namazının terki (şartlarına haiz olduğu halde terk etmesi) büyük günahtır. Tahrimen Mekruhtur. Bunun zamanı; 6 gün 23’er saat (mesela) rızkını/nafakayı helalinden elde etmek için çalışılması fakat Cuma günü Cuma Namazı için okunan DIŞ Ezanla birlikte, namaz bitinceye kadar ki bu 1 saati geçmez, alış-verişin terkidir.

Buna kıyasen, bu vakitte kıyılan nikâh da uhrevi olarak caiz değildir.

SORU*: BES’ te biriken paramın zekâtını vermem gerekir mi?

CEVAP: BES’ te (Bireysel Emeklilik Sistemi) biriken paradan zekât vermek gerekir. Çünkü tasarrufu sizin tercihinize bağlıdır. İstediğiniz zaman ayrılabilir ve anlaşma şartlarına göre paranızı alabilirsiniz. (Eğer bu para faizde ise zaten BES caiz olmaz.)

Zekât verme zamanınız geldiğinde paranızın biriktiği yere şöyle sorarsınız ; “Bu gün ayrılsam bana ne kadar para verirsiniz?“

Alacağınız cevabı mevcut malınız varsa ona eklersiniz. Başka birikiminiz yoksa alacağınız para 80.18 gr. altın kıymetine ulaşacak kadar ise zekâtını vermeniz gerekir.

SORU*: Veresiye satılan mallarda, malın parası belirlenmiş fakat ödeme vakti konuşulmamışsa bu akit geçerli midir?

CEVAP: Böyle bir akdin geçerli olabilmesi için:

Paranın ödeme zamanı belirlenmediği ve konuşulmadığı için alış - veriş tamamlanmamış olup, tartışmaya açıktır. Bu gibi durumlarda müşterinin parayı ödeme müddeti ya bir ay olarak kabul edilir veya karşılıklı rızayla ödeme tarihini belirleyip, kesinleştirmek gerekir. Böylece akit sahih ve geçerli olur.

  Bu haber 1098 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Röportaj HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı