HABER AKIŞI

Ticaret Bakanı Pekcan İTO’da

 Tarih: 03-09-2020 16:52:59
İstanbul Ticaret Odası’nın Taşhan Ek Hizmet Binası’nın açılışını Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan gerçekleştirdi. İTO Meclis Üyeleri ile video konferans yöntemiyle bir araya gelen Pekcan’a, İTO Başkanı Şekib Avdagiç, iş dünyasının talep ve önerilerini içeren bir rapor sundu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İstanbullu 430 bin firmayı temsil eden 261 Meclis Üyesi ile İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) video konferans yöntemiyle bir araya geldi. İTO’nun Ek Hizmet Binası’nın açılışından sonra İTO’yu ziyaret eden

Pekcan, İstanbul iş dünyasının Covid-19 salgını ve güncel ticari faaliyetlere ilişkin sorularına yanıt verdi.
 
SEKTÖRLERİN TALEPLERİ
 
İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Yönetim Kurulu Üyelerinin de katıldığı toplantıda Bakan Pekcan’a, ‘Covid-19 salgını bağlamında iş dünyasının Ticaret Bakanlığı’ndan talep ve önerileri’ başlıklı raporu sundu. Avdagiç, salgın döneminde İTO’dan Bakanlığa ulaşan her sorunla anında ilgilenildiğini ve çözüme kavuşturulması için gayret gösterildiğini belirterek, Bakan Pekcan ve Bakanlık yetkililerine teşekkürlerini ifade etti.
 
‘EVİME GELDİM’
 
İTO’yu evi olarak gördüğünü belirten Bakan Pekcan ise “TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu olarak burada önemli çalışmalar yaptık. İçinizden gelen biriyim” diye konuştu. Küresel salgın döneminde de ihracatın devam etmesi için tüm gayreti gösterdiklerini belirten Pekcan, “Gümrüklerde ‘Temassız Ticaret’ uygulamasını devreye aldık ve gerekli sağlık tedbirleriyle ticaretin devam etmesi için maksimum çalışmayı yaptık. STK’larla da iletişimimizi her zaman açık tuttuk. Bugün ihracat konusunda yeni bir projeyi, Kolay İhracat Platformu’nu devreye aldık. KOBİ’lerimize yapay zeka teknolojisi ile çalışan bu platformdan faydalanmaları çağrısında bulunuyoruz. İhracatı tabana yayacağız ve yeni pazarlar bulacağız” dedi.
 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İstanbul Ticaret Odası’nın Taşhan Ek Hizmet Binası’nın açılışını yaptı.
 
KADIN KOOPERATİFLERİNE ÖZEL DESTEK
 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı’nı (KOOP-DES) başlattıklarını, bu kapsamda kadın kooperatiflerine kalkınmada öncelikli yörelerde yüzde 75’e, diğer bölgelerde yüzde 50’ye kadar olmak üzere 150 bin liraya kadar hibe desteği vereceklerini de söyledi. Pekcan, projeyle üretime ve istihdama önemli bir katkının daha sağlanacağını da vurguladı. Video konferans yoluyla gerçekleştirilen toplantıda sektörlerin talepleri, çözüm önerileri ve pandemi döneminde yaşanan sorunlar da detaylarıyla Bakan Pekcan’a aktarıldı.
 
Bakan Pekcan, talep ve öneriler konusunda gerekli değerlendirmelerin yapılacağını ve yakın diyaloğun süreceğini söyledi.
 
Bakan Pekcan, İTO’nun Eminönü’ndeki Kitap İstanbul isimli konsept kitabevinin açılışına da katıldı.

İTOHABER.COM

  Bu haber 1041 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda-Birlik HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı