HABER AKIŞI

Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında insanı ve finansı anlattı

 Tarih: 03-12-2017 00:38:00  -   Güncelleme: 03-12-2017 00:54:26
Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Esnaf Buluşmaları”nın 19.su AlBaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Temel Hazıroğlu ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın ev sahipliğinde Belediye Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk’ün katılımıyla gerçekleşti.

Program, Esnaf bülteni dergisi sahibi, Milli ve Yerli Yaşam İnşası Platformu (MİYYİP) ve Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) Başkanı Eşref Küçükateş’in konuşmasıyla başladı.

Öncelikle bizi ilçesinde misafir eden Bağcılar Belediye Başkanımız Lokman Çağırıcı’ya ve aramızda bulunan Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk ile Faizsiz finans kuruluşu katılım bankalarımızdan biri olan Albaraka Türk Genel Müdür yardımcısı Temel HAZIROĞLU bizi kırmayıp davetimize icabet ettikleri için kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Milli ve Yerli Yaşam İnşası sohbet toplantılarını faizsiz sistemi yerleştirmek, faizsiz alışveriş için alternatifler geliştirip işbirliği imkânları bulmak amacıyla toplanıyoruz. Dergimizin bu sayısında kapak konusu olarak insani finans yeniden inşa ediliyor dedik. İnsani finansta ortaklık var. İnsani finansta bankadan kredi almak yerine  yanına bir ortak bulup onunla ilerlemek var. Veya bir projeye bankayı ortak edeceğimize faizle kredi alacağımıza, bir iş ortağı edinip onun sermayesiyle projeyi gerçekleştirmek var.

Herkese kapımız açık. Sadece bizi üye olan gelir diye olamayan gelemez de değil kucağımızı herkese açıyoruz. Neden açıyoruz ? Türkiye'ye fetö diye bir bela geldi ve herkesi kucakladı. Ondan sonra hem sermaye hem yurtlar hem de eğitim olarak başımıza büyük bir bela oldu. Biz sadece temsili bir kesimi değil bütün Türkiye'yi ve Türkiye'deki bütün esnafı kucaklayacak bir oluşum olma gayreti içerisindeyiz. Bunun için uğraşıyoruz. Ve herkesi kucaklamayı hedef edindik. Bu düşüncemizi anlayış gösterip davetimize icabet ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Milli ve yerli olduğunuz için buradasınız. Hepinize tekrar hoş geldiniz diyorum.

KÜÇÜKATEŞ: “İŞ DÜNYASINDA BULUNAN ESKİ-YENİ HERKES GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ ALMALI, SADECE YENİ İŞE BAŞLAYACAKLAR DEĞİL”

Bizim esnafımıza ısrarla öğretmek zorunda olduğumuz bir şey var. Girişimcilik eğitimi. Bizim esnafımızın çoğu eğitim almamış alaylı. Esnaf için girişimcilik eğitimi kesinlikle verilmesi gerekiyor. Esnaf muhasebeci tutuyor, avukatı tutuyor, bina yapacak mimarı tutuyor, dükkân açacak malzemeci tutuyor ama dükkân yeri tutarken bir kişiye dahi danışmıyor. Açılan dükkânlar için istatistik tutulamamasının, hangi cadde de hangi sektörden kaç tane olacağının tahdidinin koyulamamasının tek sebebi yeni işyeri açan kişilerin belediyeye gitmemesi. Dünya kadar masraf yapıyor ondan sonra belediyeye müracaat ediyor. Tuttuğu dükkânın iskânı var mı yok mu, o işe uygun mu değil mi sormadan açıyor ondan sonra da ruhsat vermiyor diyor.

EŞREF KÜÇÜKATEŞ: “BU TOPLANTILARIN İSMİ CUMHURBAŞKANIMIZDAN İLHAM ALINMIŞTIR”

Esnaf bülteni dergisi sahibi, Milli ve Yerli Yaşam İnşası Platformu (MİYYİP) ve Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) Başkanı Eşref Küçükateş sözlerine şöyle devam etti; “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 7 Haziran 2015 Genel seçimlerdeki bazı Milletvekili adaylarının isimlerinin terörle ve Türkiye’nin zararına olacak eylemlerle anılması üzerine bir konuşmasında 1 Kasım seçimlerine girecek tüm Milletvekili adaylarının “Milli ve Yerli” olması gerektiğini söylemişti.

Bizde, her T.C. Vatandaşının ve dinimi vatanımı seviyorum diyen herkesin her işini ve her davranışını Milli ve Yerli duygulara bağlı olarak yapması gerektiğini anlatmak ve bunu yaygınlaştırmak için Esnaf Bülteni Dergisi olarak yılda bir kere yıldönümü yapmak yerine Allah’ın izniyle her ay gerçekleştirmek kaydıyla bu sohbet toplantılarını başlattık.

İNŞALLAH BU BOŞLUĞU DOLDURMAYA TALİBİZ

Cumhurbaşkanımız bir söz söylüyor diyor ki diyanet işleri başkanımıza siz bu boşluğu bıraktığınız için FETÖ İslami alanda bu kadar güçlenebildi diye şimdi ise ticari alanda bir boşluk var ve bu boşluğu çok güzel değerlendirenler var. Bu kuruluşlar dış mihraklarca yönetiliyor ve ülkemizde örgütleniyor. Bu örgütler Türkiye’deki gücünü de bu boşluktan alıyor bu nedenle birbirimizi milli ve yerli duygularla kucaklamamız lazım ki bu boşluğu biz dolduralım onlara bırakmayalım. İnşallah bu boşluğu doldurmaya talibiz ve bundan sonra ismimizin yanına Yaşam İnşası kelimelerini ekleyerek “Milli ve Yerli Yaşam İnşası sohbet toplantıları” diyeceğiz.

KATILIMCILARDAN MADENCİ İTO MECLİS ÜYESİ HÜSEYİN AKARÇEŞME:

İstanbul Ticaret Odası’nda Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi meclis üyesi ve sektör temsilcisiyim. Kömürcüyüz. Eskiden ısınma amaçlı kömüre önem veriyorduk. Bugünlerde de yerli kömür tekrar gündeme geldi ama nerede geldi termik santrallerde ve toplu kullanımlarda gündeme geldi. Yerli kömürün tekrar ülkemizde kullanılabilir duruma geldiğini artık insanlara ve çevreye zarar vermediğini. Geliştirilen sistemler sayesinde kömürün yerli kullanımı daha kolaylaştı. Bugünkü  yakma sistemleri  sayesinde rahatlıkla kullanılabiliyor. Bu konuda bakanlığımızda birçok çalışma yapıyor. İleriki durumlarda elektrik santrallerinde kömür rahatlıkla kullanılabilecek Ve hiçbir şekilde sağlık ve çevre bakımından olumsuz bir etki yapmayacak. Bu kesin ve nettir. Bunun yanında enerjide çeşitlilik prensibine uymamız gerekiyor. Bildiğiniz gibi enerji içerisinde 3 tane olmazsa olmazımız var. Enerjide verimlilik, enerjide tasarruf ve enerji de çeşitlilik. Son bir cümle söylemek istiyorum. Petrolden elde edilen ürünler kömürden de elde edilebilir bizim petrolümüz yok ise kömürümüz var. Sadece petrolden biraz daha pahalıya mal oluyor. Ama mecbur kalınırsa bu yapılmak zorundadır. Bu vereceğim çok net bir örnektir 2. Dünya Savaşı'nda Almanya Hitler zamanında askerlerin peynir ve tereyağını kömürden üretti. Mesela savaşların acımasız baruttur, barutun yapımında %40 kömür kullanılıyor. Bütün filtre sistemlerinde kömür kullanılıyor.

Türkiyede Faizsiz Finans Dünyasına “Katılım” kelimesini kazandıran ve İnsanın bir kaynak değil bir kıymet olduğunu kurumundaki İnsan Kaynakları tabelasını kaldırarak “İnsan Kıymetleri” tabelasını asmayı başaran Al Baraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Temel Hazıroğlu yaptığı konuşmada yine insanın yaradılış amacı ve görevleri üzerinde durdu.

TEMEL HAZIROĞLU KISACA KENDİNİ TANITTI

Ortaköy’de ikamet ediyorum. Kabataş lisesinde okudum. İstanbul Teknik Üniversitesi matematik mühendisliği mezunuyum. Sabahattin Zaim Üniversitesi'nde Uluslararası Finans İşletme bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Şimdi sosyolojide doktora yapıyorum. Yaklaşık bir 32 senedir faizsiz bankacılık sektöründeyim. Bu arada düşünce üzerine 3 tane kitabım var.

Ben insanı önemsiyorum insanın varlığını anlamını, mahiyetini. Ne için var olduğumuzun cevabını bulmak açısından. Bu dünya, insan niçin yaratıldı. Özellikle son senelerde kapitalizmin gelişmesi ile beraber dünya şu anki egemen güçlerin tesiri ile onların sömürgeci bankalarıyla her taraf kan seline döndü.

TEMEL HAZIROĞLU; “ORİJİNALİ ASLA KOPYASINI YAŞATMAZ. BU YÜZDEN MİLLİ OLMA YERLİ OLMA DÜŞÜNCESİ ÇOK ÖNEMLİDİR”

Maalesef islam coğrafyasında akan kanların çoğu ölende Müslüman öldüren de Müslüman. Bu yüzden bu yerli ve milli dediğimiz şeyin arkasını sadece esnaf olarak doldurmak değil, onu yeni bir zihinle yeniden oluşturmamız gerekiyor.

Öncelikle şunu bir tarih ve sosyolojik olarak kendimizi tanımamız açısından nerede toplumuz, ne için varız, nereden geldik, nereye gidiyoruz. Hakikatin bu yeryüzünde var oluşunun nedeni cennettir.

İnsanın varoluşundaki imana Hz Adem'in var oluşundaki mana ile aynıdır. Ancak yolculuk devam ederken Rabbimiz zaman zaman hatırlatmalarda bulunur. Hakikatin o çağda var olma biçimi bize yansıyor. Bunu kitaplardan öğreniyoruz. Birçok din geldiği gibi kalmayıp değişime uğruyor ve en son değişmeden kalan tek kitap Kuran'ı Kerim.

Ancak Kur-an hakikati bizi olduğu gibi sunmuyor. Bunu biraz çaba ile kazanmamızı istiyor. 1800’lerden beri İslamiyet'in toplandığı Merkez Osmanlı Devleti ve orada bir anlamda gerileme başlıyor. Her kriz olduğu dönemde, bu sosyolojik bir vakadır, bir kriz varsa bu krizden çıkmak için insanlar çabalar çözüm bulmaya çalışır. Osmanlı aydınları da padişahlarda nasıl çıkarız diye 1800’lerden beri tartışıp duruyorlardı.

Ve burada iki akıl çıkmış bir tanesi en güçlü kim ise onu örnek alıp bu krizden çıkalım. 1800'lerde de en güçlü olan batıdır. Batıda da en güçlü olan Fransız devrimini yapan Fransızlardır.

Aslında bu batılılaşma iyi niyetle başladı bu krizden çıkma amacı ile başlandı. Bunun karşısında da yerli ve milli diyebileceğimiz bir damar çıktı. Bunlar ise bizim Batı gibi olmamıza gerek yok tamam teknolojilerini örnek alabiliriz ama bizim kendi kültürümüze değerlerimize tarihimize bağlı kalmamız gerek. Bu akımda muhafazakâr akım.

Bu yaklaşık 150 senedir sürüyor. Cumhuriyet'ten önce de vardı. Cumhuriyetin inşa süreci batıcıların zirve yaptığı bir dönem oldu.

Cumhuriyet bu anlamda aşırı batıcıların eline geçince vatandaşa karşı sert davranma vurma kül etme,  camileri kapatmaya çalışma oldu. Vatandaşta cumhuriyetten soğudu.

BU AÇIDAN BAKTIĞIMIZDA BUNU ÇOK İYİ ANALİZ ETMEMİZ LAZIM;

Bir kişinin veya kurumun başka bir kişiye veya kuruma benzemeye çalışması nihayetinde kendisinin inkârına götürür. Bu tarihin acımasız bir gerçeğidir. Dolayısıyla batıya benzemeye çalışmak batı gibi olmaya çalışmak sonunda bir yok oluştur.

Batı’nın kopyası olmak  ve orijinali asla kopyasını yaşatmaz. Bu yüzden bu milli olma yerli olma düşüncesi çok önemlidir. Ancak burada dikkat etmemiz gereken bir nokta var. O noktada nasıl Batı gibi olmak bizi özümüzden uzaklaştırılırsa tarihe özenip tarihteki kişilere yüzümüzü dönersek bu anı kaçırırız. O zaman da zamana yabancılaşırız. Bizim tarihten, özümüzden güç alıp insanlığa bir şeyi vermemiz lazım.

57 İslam ülkesi içerisinde İnsanlara bir söz söyleme kapasitesinin olduğu yegâne alan Türkiye'dir. Bunun nedeni bizim Trük’lüğümüz veya başka bir şey değildir. Bunun nedeni bu toprakların hiç bir zaman sömürge olmamasıdır. O açıdan İslam dünyasında bağımsızlığını korumuş asla bir ülke bağımlı kalmamış sömürge olmamış tek ülke Türkiye'dir. Bu söylem diğer ülkeler üzerinde otorite kurmak için  söylenmiş bir söz değil. Aksine onlardan daha çok çalışmamızın daha çok sorumluluk sahibi olduğumuzun göstergesidir. Yoksa onlara ağabeylik yapıp ben Osmanlı torunuyum sizden üstünüm dememiz olumsuz bir algı yaratabilir. Gelmek istediğim nokta şu bizim bu anlamda İslam dünyasındaki iç sorunlarımızı rahatlıkla tartışabilmeliyiz. Bu yüzden tarihi aşırı derece sorgulamadan bağlanmaktan kaçınmamız lazım. Cenabı Allah Kur’an’ı Kerim'de onlar bir ümmetti geldi geçti onların yaptığı kendine sizin yaptığınız sizedir. Bunun anlamı şudur tarihte yapılanlara sahip çık onlar kendi vazifesini yaptı ama o seni asla kurtarmaz. Senin yaşadığın çağın gerekliliklerini yerine getirmen  lazım.

İmam Gazali'nin bir kitabında, Toplum içerisinde iyiliği yaymak adına yapılacak bir iş varsa kalkın yapın ama o işi o toplum yapıyorsa orayı bırakın başka bir beldeye gidin ve orada yapın. Bu farzı kifayettir diyor. Bizim aslında son dönemde yaşadıklarımıza bakılırsa İslami olarak en güçlü bize en yakın bir iktidar yaşıyoruz, maalesef sosyolojik olarak dış  ilişkiler olarak en  çetrefilli dönemi yaşıyoruz. Uluslararası sistemin içinde olmayınca sizi rahat bırakmıyorlar.

Benim kanaatimce bizim insanı yeniden keşfetmeniz lazım. Geçmişe baktığımızda Batı özellikle ortaçağda insanı yok etti. Dinden çıkardı, aforozlar oldu biliyorsunuz kiliselerde. Kendi iç savaşları oldu. Ben hep şunun altını çiziyorum bizim insanca varoluşumuzu temellendirmemiz lazım. Her ne olursa olsun her şeyden bağımsız bir duruş inşa etmemiz lazım.

İnsan asla tam iyi veya tam kötü değildir. Aliya İzzetbegoviç: “Bizim insan olmaya değil insan kalmaya çalışmamız lazım” diyor.

İnsanca varoluşun temellerinde bence birincisi İnsanın doğasına fıtratına uygun bir biçimde yaşaması demektir. O güzel yaratılışına sadık kalması demektir. Bize göre insan asla tam iyi veya tam kötü değildir. Bu bizim dinimizin bize bir hediyesidir. Bu şunu getiriyor insana ölene kadar bir fırsat tanıyor. Aslında Cenabı Allah'ın Rahman sıfatı tam da budur. Bu açıdan insanca varoluşun 1. ayağı insanın fıtratına yapısına sahip çıkıp onu beslemesi lazım. Buna ahlak denir.  Ahlak kavramı gündelik toplumda biraz farklı kullanılıyor. Parlak gerçekten basit anlamda söz ve davranışın uyumludur. Aslında bu esnaflıkta da geçerlidir. Bir insanın sözü neyse onu uygun hayatı olması lazım, hayatı ne ise ona uygun sözü olması lazım. Aliya İzzetbegoviç bizim insan olmaya çalışmamız doğru değil diyor. Çünkü insan zaten doğrudur bizim insan kalmaya çalışmamız lazım.

Bence Müslüman dünyanın bir anlamda kendine gelmesi için birkaç tane stratejik adım atması lazım. Ve bunu hemen burada duyduğumuzda yaşamamız lazım. Çünkü bizdeki bilgi verip bir yere koymamız gereken bir bilgi değildir. Bizdeki bilgi eylem içindir.

Öğrenmenin 1. aşaması okumaktır. Ama dinlemeyi de içine koymuş .Fakat bu yetmez diyor.. Okuduğunuzun sizde kalıp kalmadığını anlamanız gerekiyor bu da konuşmakla olur. Ama bu da sizin gerçekten anladığınızın o olup olmadığını garanti etmez. Bunu başka bir insanın duyup kritik etmesi lazım, onun gözünden eleştirilmesi lazım. Bu da yetmez diyor. Bunun kâğıda dökülmesi lazım o da yazmakla olur. Son madde bilginin gerçek anlaşılması onun hayatla buluşması ile olur diyor. Hayatla buluşmayan hiçbir bilgi gerçeğe dönüşmez. Dolayısıyla onu yaşamanız lazım. Yaşamaya başladığınız anda o gerçek boyutuyla anlaşılmış olur.

Bir Müslüman’ın Müslüman oluşunun birinci ayağı onun insan vasfını taşımasıdır. Aslında iman eminlikten gelir. Biz Allah'a iman ettiğimizde  bir yandan Allah'a güvenmiş oluyoruz. Adaletine güvenmiş oluyoruz. Bir başka boyutu daha var. Allah’ta bize güvenmiş oluyor. O açıdan insanın imanla buluşması bu dünyada karşılaşabileceği en büyük nimet. Müslüman dünyanın kendine gelmesi için bence ilk yapması gereken şey bir insan olarak bu üç tane temel vasfı bünyesinde taşımasıdır.

Dünyaya ekonomik bir model getirmemiz lazım. 150-200 senedir büyük bir yenilgi yaşıyoruz büyük bir aşağılanmış duygusu yaşıyoruz. Özür diliyoruz ve bundan dolayı da kendimiz bir şey üretemiyoruz. Bunu tazelememiz lazım. Hepsinden de önemlisi bir Müslüman’la ilişkimizde asla çatışmaya girmememiz lazım. Ne olursa olsun bizi öldürmeye gelenin bizde dirilmesi lazım. Bu çok önemli bir şeydir. Geçmişte batı  işte  bir Haçlı döneminde geldi onikinci onüçüncü yüzyılda aldı dersini gitti. Başka bir savaşta geldi aldı dersini de gitti.  3. sefer geliyor. Fakat bu sefer bizzat kendisi gelmiyor. Şiddetten kesinlikle kaçınılması lazım şimdi şu anda 21 yüzyılın tuzağıdır. Şu anda bizi şiddete çağıranlar güçlü olanlardır. Bunun için şiddete asla bulaşmamak lazım. Tarihi taklit edemeyiz biz yeni bir dönem yaşıyoruz. Bu yeni dönemde bizim kendi varlığımızı sürdürmemiz için ilk yapacağımız şey Müslüman milleti birdir tektir diridir.

İslam'ın kelime anlamı barıştır. Barış ne demek?  İnsanın kendi doğası ile uyumu demek. İkincisi insanın toplumla ümmet ile uyumu demek. Bizim kendi birliğimizi ve dirliğimiz için her koşulda asla şiddete bulaşmamamız gerekiyor.

2. konu ise bu da önemli bir konu. Bizim dışımızdaki gayrimüslimleri tek bir cephe görmemiz lazım. Batıda hala vicdanında İslam’dan  kırıntılar kalmış insanlar var. Bunları tetiklememiz lazım. Onları açığa çıkarmamız lazım. Batı ile bir insanlık dili kurmamız lazım. İşte erdem dediğim tam da budur. Bizim her yerde her koşulda insanı sevmemiz lazım. Ben bu son dönemde Müslüman olmak kadar insan olmayı da önemsiyorum. Hatta Müslümanlık insan olmanın üstüne gelir, insan olan Müslüman olur. Insanlık vasfını taşıyamayan bir adam Müslüman olamaz.

Bu toplumun eksik damarlarından biri hukuktur. Hukuk kurallarımız çok zayıf.

Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk esnaf dergisinin düzenlediği Milli ve Yerli Yaşam İnşası sohbet toplantılarının önemine işaret ederek şunları söyledi;

Bizim bu çağda en çok tükettiğimiz şey tüketimin ta kendisidir. Tüketim zehirlenmesi ile karşı karşıyayız. İmkân ve fırsat zehirlenmesi yüzünden insanlarımızın değerleri, kültürleri asimile olmakta hatta yok olmaya yüz tutmaktadır. Zaman zaman nasihatçilere ihtiyacımız var özellikler sizlerden gelecek nasihatlere çünkü sizler esnafsınız toplumun bel kemiği, yapı taşısınız. Eskiden insanlarımız her akşam bir araya gelir ve büyüklerinden nasihat dinlerlermiş bizim de böyle olmamız lazım nasihatlerle büyümemiz daha çok bir araya gelmemiz lazım. Herkes üstüne düşen görevi layıkıyla gerek fedakârlık ederek gerekse kendinden ödün vererek canla başla ahi olarak yerine getirirse inşallah toplumumuzu dimdik ayakta tutarak yarınlara hep birlikte çok daha değerli çok daha büyük bir şekilde taşıyacağız bunun için hepimize görev düşmekte bu görevi hepimiz üstlenmeyiz. Bu birliktelik gerçekten çok değerli ve devam edilmesi gereken bir oluşum Allah birliğimizi ve beraberliğimizi daim etsin.

Eşref Küçükateş 19. Milli ve Yerli Yaşam İnşası Buluşması anısına Temel Hazıroğlu’na ve ev sahibi Bağcılar Belediye Başkanı adına Kenan Gültürk’e üzerinde ESNAF şiirinin yazılı olan plaket takdiminin ve toplu fotoğraf çekilmesinin ardından toplantı sona erdi.

ONDOKUZUNCU Milli ve Yerli Esnaf Buluşmalarına katılan konuklar;

Temel HAZIROĞLU Albaraka Türk Gen. Müd. Yrd./ Kenan GÜLTÜRK Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı / Eşref KÜÇÜKATEŞ Esnaf Bülteni Dergisi sahibi ve Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) Gen. Bşk. / Hüseyin Emin SERT İnsani ve Sosyal Gelişim Uzmanı / Bekir KAPLAN HFD Grup - Kızılay İstanbul / Ramazan YILMAZ Duygu Hastanesi Satın Alma Müdürü / Murat SARI Çağın Mobilya / Emin ORAN Kuveyt Türk / Bilhan DUMAN Ziraat Katılım Gop Şube Müdürü / Emrullah ÇINAR Ziraat Bank. Habipler Şb. Mdr. / Mevlüt KINACIOĞLU Hilal Mefruşat / Cengiz SATILMIŞ Hilal Mefruşat  / Hüseyin AKARÇEŞME İTO Meclis Üyesi-Madenci / Sabire TOKAÇ Su Kutusu-Ambalaj Malzemesi / Zuhal AYANOĞLU Mimar / Ahmet ÇİLKAYA Asya Bayrak / Ömer ÇÖRDÜKÇÜ Bereket Etiket / İsmi Azam ŞEN Olimpik Otopark / Mimar Zuhal AYANOĞLU İBB / Ömer ÇÖRDÜKÇÜ Bereket Etiket / Necat ÇOLAK Necat Asansör / Hüseyin AKARÇEŞME Madenci, İTO meclis Üyesi / Şeref KÜÇÜKATEŞ Yeniden İnşa Derneği Yön. Kur. Üye. /Cengiz SATILMIŞ Hilal Perde / Ramazan KAN Emir Otomotiv / Engin KARAKAŞ Karmer Madencilik / Uğur KARAKAŞ Karmer Madencilik/Oğuzhan KARAKAŞ Karmer Madencilik

  İLGİLİ GALERİ
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Esnaf dergisi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 3740 terörist etkisiz hale getirildi Cumhurbaşkanı Erdoğan: 3740 terörist etkisiz hale getirildi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'nda şu ana kadar 3740 teröristin etk..
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ekibimizi zenginleştirerek, yolumuza devam edeceğiz Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ekibimizi zenginleştirerek, yolumuza devam edeceğiz Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Şile 6. Olağan Kongresi'ne gönderdiği mesajda, "..
1915 ÇanakkaleKöprüsü’nde kule temel betonu atıldı 1915 ÇanakkaleKöprüsü’nde kule temel betonu atıldı İki kule arasında 2.023 metrelik açıklıkla, tamamlandığında dünyanın en uzun asm..
FETÖ'nün 'şantaj arşivi' ortaya çıktı FETÖ'nün 'şantaj arşivi' ortaya çıktı Terör örgütünün, Türk Silahlı Kuvvetlerinde kendisinden olmayanları sindirmek iç..
  Ekonomi HABERLERİ
KABLODER ve yeni logosuyla hizmet vermeye devam edecek KABLODER ve yeni logosuyla hizmet vermeye devam edecek Türkiye’nin önde gelen kablosanayicilerini çatısı altında toplayan Kablo Sanayic..
Yerli yazılımın gücüyle 2018 yılı kobi’lerin yılı olacak Yerli yazılımın gücüyle 2018 yılı kobi’lerin yılı olacak Türkiye’nin yerlileşme ve millileşme sürecinde yazılımlar gün geçtikçe daha da ö..
Büyükelçi Chilcott: PKK, YPG gibi terör örgütlerinden gelen saldırıların farkındayız Büyükelçi Chilcott: PKK, YPG gibi terör örgütlerinden gelen saldırıların farkındayız Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Chilcott, "Türkiye'nin ne kadar çok öneme s..
ULAK'ın testleri başarıyla tamamlandı ULAK'ın testleri başarıyla tamamlandı Türkiye'nin ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK'ın son testleri ve kontrolleri..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
ŞİRKET KURMAK KOLAYLAŞTI… ŞİRKET KURMAK KOLAYLAŞTI… -YATIRIM ORTAMINI İYİLEŞTİREN KANUNUN ARDINDAN ATO’DA ŞİRKET KURULUŞLARI TEK NOK..
Bahçıvan, İSO KOZA’da eğitim verilen girişimciler için sanayicilere seslendi Bahçıvan, İSO KOZA’da eğitim verilen girişimciler için sanayicilere seslendi “Fabrikalarımızın kapılarını gençlere açmalıyız” İstanbul Sanayi Odası (İSO), K..
İstanbul ‘güç birliği’ ile MIPIM’in ‘kalbi’ne yerleşti İstanbul ‘güç birliği’ ile MIPIM’in ‘kalbi’ne yerleşti Cannes, 13 Mart 2018 - Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM, Fransa’nın Can..
MÜSİAD’dan Mobilya ve Orman Ürünlerinde KDV İndirim Talebi MÜSİAD’dan Mobilya ve Orman Ürünlerinde KDV İndirim Talebi MÜSİAD Dayanıklı Tüketim Malları Mobilya ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı..
  Söyleşi HABERLERİ
DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOPERATİFİ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Maşuk Gülaçar ile organize..
İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş, temel misyonlarının mevcut past..
Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda  2 TON Baklava dağıtmıştım,  2019’da Başkan olunca  5 TON BAKLAVA dağıtacağım Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda 2 TON Baklava dağıtmıştım, 2019’da Başkan olunca 5 TON BAKLAVA dağıtacağım Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Genel Başkanı Yusuf Gecü Cumhurba..
Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor GOP PLEVNE Projesi 2012 senesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm yıkımları son..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Uçurtma Müzesi uçurtma mevsimine hazır Uçurtma Müzesi uçurtma mevsimine hazır Uçurtma kültürünü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için çalışan İstanbul U..
TEKNOFEST İSTANBUL için Geri Sayım Başladı TEKNOFEST İSTANBUL için Geri Sayım Başladı TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin tanıtım toplantısı..
2017 yılında 475 fuar düzenlendi 2017 yılında 475 fuar düzenlendi Ticareti geliştirmek amacıyla açılan fuarlar iş dünyasının ilgi gösterdiği bir a..
Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Ekonomik hacim olarak 12 milyar dolarlık değere sahip, Kastamonulu sanayici ve i..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR İstanbul’da kentsel dönüşümün hızla devam ettiği ilçe Gaziosmanpaşa, bölgenin so..
Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünün en seçkin buluşmalarından biri sayılan Bos..
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
  Projeler HABERLERİ
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
  Spor HABERLERİ
Neustaedter ve Rausch'a ceza Neustaedter ve Rausch'a ceza Rusya Futbol Federasyonu, iki futbolcuya milli takım imajına yakışmayan hareketl..
resim yok VAR, Türkiye'de ilk kez çevrim içi uygulanacak FIFA kokartlı Türk hakemlerinin yöneteceği, Antalya'da oynanacak Finlandiya-Malt..
Aziz Yıldırım başkanlığa yeniden aday oluyor Aziz Yıldırım başkanlığa yeniden aday oluyor Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, haziran ayındaki genel kurulda başkanlı..
Avustralya'da pole pozisyonu Hamilton'ın Avustralya'da pole pozisyonu Hamilton'ın Formula 1'de Mercedes'in Büyük Britanyalı pilotu Hamilton, Avustralya Grand Prix..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması  Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti 20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU  Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında  insanı ve finansı anlattı Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında insanı ve finansı anlattı Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı