HABER AKIŞI

TBB’de Su ve Kanalizasyon İdareleri Genel Müdürler Toplantısı

 Tarih: 26-09-2019 23:36:27
Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) iş birliğinde düzenlenen 9. Su ve Kanalizasyon İdareleri (SUKİ) Genel Müdürler İstişare Toplantısı Ankara’da TBB Hizmet Binasında gerçekleştirildi.

Su ve kanalizasyon idarelerinin sorun ve çözüm önerileri ile mevzuata ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantıya Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu,  Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyeleri; Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Prof. Dr. Lütfi Akça ve Prof. Dr. Tarkan Oktay, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Bilal Dikmen, 27 büyükşehir belediyesinin su ve kanal idarelerinin genel müdürleri ile çeşitli kamu kurumlarından yetkililer ve akademisyenler katıldı.

Toplantının açılışında kısa bir konuşma gerçekleştiren TBB Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici su ve kanal idarelerinin halkın sağlığını ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilediğini belirtti. 2014 yılında yapılan düzenlemeyle büyükşehir sayısının 30’a çıktığını ifade eden Ekici, halkın çok büyük bir kısmının artık büyükşehir sınırlarında yaşadığına dikkat çekerek, su kanal idarelerinin nüfusun yüzde 80’ine hizmet verdiğini kaydetti.   Ekici, 2014 yılından bu yana su kayıp kaçaklarının azaltılması ve atık su arıtma hizmetlerinin iyileştirilmesi konusunda çok önemli yol kat edildiğine değinerek gidilecek daha çok yol olduğuna inandığını da sözlerine ekledi.

Karatepe : “Eğer bu idareler kurulmasaydı büyükşehir belediyelerinin su ihtiyacı bu kadar kolay çözülemezdi”

Toplantının başarılın geçmesi temennisiyle sözlerine başlayan Yerel Yönetim Politikaları Genel Kurulu Başkan V. Şükrü Karatepe, Türkiye’de yerel yönetimlerin geçirdiği dönüşüm sürecine ilişkin bilgiler vererek su ve kanal idarelerinin yerel yönetimlerin en temel kurumlarından biri olduğunu ifade etti. SUKİ’lerin yerel yönetimlere kimlik ve kişilik kazandırdığını söyleyen Karatepe, “SUKİ’ler belediyelerimizin sanayi toplumuna uyum sağlamasının en temel müessesesidir. Eğer bu idareler kurulmasaydı büyükşehir belediyelerinin su ihtiyacı bu kadar kolay çözülemezdi. O yıllarda şehirlerimize saatle su veriliyordu. Türkiye’nin bunları unutmaması lazım.” dedi. ‘Belediyeler neyi yapamaz?’ sorusunun cevabının olmadığının altını çizen Karatepe,  “Son kanuna göre belediyeler her şeyi yapar. Kanunun yasaklamadığı her şey serbesttir.” ifadelerinde bulundu.

Karatepe, belediye başkanlığı döneminde edindiği tecrübelerden örnekler vererek Su ve Kanal İdareleri Kanunu’na ilişkin değerlendirmeler yaptı.  Karatepe sözlerine söyle devam etti: “Cumhurbaşkanımız 1994’te İstanbul’da belediye başkanı olduğunda bu kanunların hiçbiri yoktu. Yine de başarılı oldu ve merkezi idarede iktidara geldi. İşte yöneticilik budur. ‘Kanun bana yetki vermiyor’ diye belediyecinin bekleme hakkı yoktur. İmkânı zorlayıp ihtiyacı karşılamak gerekir. Kanunda yetersizlik var ama buna rağmen gayret etmek ve başarmak durumundayız.”

Karatepe konuşmasında ayrıca, yeni büyükşehir olan belediyelerdeki tecrübe yetersizliğine değindi. Özellikle seçim dönemlerinde su ile ilgili popülizm yapıldığına vurgu yapan Karatepe, suyun siyasete malzeme edilmesini yanlış bulduğunu ifade etti. Kayıp-kaçaklar kontrolü, enerji sorunu, suyla ilgili yetki karmaşası ve havza çalışmalarından da bahseden Karatepe, konuşmasını toplantının başarılı geçmesi temennisiyle noktaladı.

Eroğlu: “Su hizmeti en hayırlı hizmettir”

Toplantıya ev sahipliği yapan TBB’ye teşekkür eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, su ve kanal idarelerinin büyükşehir belediyelerinin en önemli birimleri olduğunu belirtti. “Su hayattır. Su hayatın kaynağıdır. 2,5 milyar insan sağlıklı suya erişemiyor. Türkiye’de suya erişim yüzde 100. Afrika’daki aç ve susuz insanlara da yardım elimizi uzatmamız lazım. Su hizmeti en hayırlı hizmettir.” diyen Eroğlu,  konuşmasında sık sık İSKİ Genel Müdürlüğü tecrübelerine yer verdi. Eroğlu,  katılımcılara büyük düşünmelerini tavsiye ederek, “Büyük hedeflere yelken açın. Hedefi olmayan geminin ulaşacağı liman yoktur. Plan yapın. Türkiye’de en çok heba edilen unsur zamandır. Zamanı telafi etmek mümkün değil. Parayı, personeli ve zamanı iyi yönetmeniz lazım.” dedi. Bilgi ve tecrübenin paylaşılmasının önemine vurgu yapan Eroğlu, tecrübelerin paylaşılması ve bilgi paylaşımı konusunda cimrilik yapılmaması tavsiyesinde bulundu.

Eroğlu, eğitimin önemine dikkat çektiği konuşmasında “İSKİ genel müdürü olduğum zaman tüm çalışanları üç kademeli eğitimden geçirdik; intibak eğitimi,  mesleki eğitim ve ihtisas eğitimi. Dünyada ‘her şeyi bilirim’ devri geçmiştir. Mutlaka istişare toplantıları yapın. İstişare sünnettir. Bilen kişilerle tartışacaksınız, gerekirse tenkit etmelerine imkân sağlayacaksınız.” dedi.  

Mevzuatta eksik yönler olduğuna da değinen Eroğlu, “Mevzuat her şey demek değildir. Ben eski kanunla her şeyi yaptım. Yapamayacağınıza dair bir kanun yoksa her şeyi yapabilirsiniz.  Doğru yaptıktan sonra mevzuat sizin mevzuatınız olur. Yetki kullandığınız kadardır. Siz yaptığınız işten eminseniz hiç endişe etmeyin. İşinizi şevkle yaparsanız başarılı olursunuz. ” şeklinde konuştu.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Yerel HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
İsmail Gülle “Batılı iş çevrelerine haklı mücadelemizi anlatacağız” İsmail Gülle “Batılı iş çevrelerine haklı mücadelemizi anlatacağız” Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Barış Pınarı Harekatı’nı yürüten Türk Silahl..
İzinsiz fotoğraf ve görüntüye kokartlı önlem İzinsiz fotoğraf ve görüntüye kokartlı önlem Kişisel Verileri Koruma Kurumu, düzenlediği konferans, toplantı ve seminerlerde ..
Engelsiz Koro'dan Mehmetçiğe Tam Destek Engelsiz Koro'dan Mehmetçiğe Tam Destek Barış Pınarı Harekatında görev alan Mehmetçik için tek yürek olan Limak Enerji E..
İstanbul iş dünyasından ‘Barış Pınarı Harekâtı’na tam destek İstanbul iş dünyasından ‘Barış Pınarı Harekâtı’na tam destek İstanbul iş dünyası temsilcileri İstanbul Ticaret Odası binasında bir araya gele..
  Ekonomi HABERLERİ
PTT AŞ 179. Yılını Kutluyor PTT AŞ 179. Yılını Kutluyor Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından biri olan PTT AŞ, bu yıl 179. yaşını kutluy..
Hizmet İhracatçıları Zirveye Hazır Hizmet İhracatçıları Zirveye Hazır Türkiye’nin başarılı hizmet ihracatçılarını ödüllendiren Hizmet İhracatı Ödül Tö..
OTOMOTİV, FAİZSİZ SİSTEMDE YÜKSELİŞE GEÇTİ OTOMOTİV, FAİZSİZ SİSTEMDE YÜKSELİŞE GEÇTİ Türkiye ekonomisinin en önemli lokomotiflerinden olan otomotiv sektörü, faizsiz ..
TBB Başkanı Hüseyin Aydın Uluslararası Finans Toplantılarını Değerlendirdi TBB Başkanı Hüseyin Aydın Uluslararası Finans Toplantılarını Değerlendirdi ABD’deki uluslararası çevrelerce yapılan finans toplantılarına katılan TBB Başka..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
BEŞASIRDIR RAHMETLE ANILIYOR BEŞASIRDIR RAHMETLE ANILIYOR Üsküdar'ın manevi mimarı olan ve İstanbul’da Eyüp Sultan Hazretlerinden sonra tü..
ASKON Başkanı Aydın; ASKON Başkanı Aydın; "Stratejik aklın zaferi" Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, Türkiye ..
SINIRLAR İÇİN YERLİ ÇÖZÜMLER HAZIR SINIRLAR İÇİN YERLİ ÇÖZÜMLER HAZIR Askeri radar ve sınır güvenliği alanında yerli ve milli projeler, 2. Uluslararas..
TİM Kadın Konseyi'nden Hollanda çıkarması TİM Kadın Konseyi'nden Hollanda çıkarması Türkiye İhracatçılar Meclisi Kadın Konseyi, ticari ilişkileri geliştirmek ve kad..
  Söyleşi HABERLERİ
Ticaretle ilgili sorularımızı,  Adana Müftüsü  Hasan ÇINAR  Cevapladı (4) Ticaretle ilgili sorularımızı, Adana Müftüsü Hasan ÇINAR Cevapladı (4) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
Ticaretle ilgili sorduk Adana Müftüsü Hasan ÇINAR cevapladı (3) Ticaretle ilgili sorduk Adana Müftüsü Hasan ÇINAR cevapladı (3) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
Biz sorduk, Adana Müftüsü Hasan Çınar cevapladı (2) Biz sorduk, Adana Müftüsü Hasan Çınar cevapladı (2) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
Biz sorduk, Adana Müftüsü Hasan Çınar cevapladı (1) Biz sorduk, Adana Müftüsü Hasan Çınar cevapladı (1) İslam'da Ticaret nasıl olmalı ve bireyler hangi koşullarda nasıl davranmalı soru..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği Fuarda Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği Fuarda Sektör temsilcileri ve profesyonellerini bir araya getirecek olan Avrasya Ambala..
Kastamonu Entegre50.Yılını Gala İle Taçlandırdı Kastamonu Entegre50.Yılını Gala İle Taçlandırdı Ağaç bazlı panel sektörünün global markası Kastamonu Entegre,50. kuruluş yıldönü..
Önemli İsimler Mutlu Şehirler İçin Kartepe Zirvesi’nde Bir Araya Geliyor Önemli İsimler Mutlu Şehirler İçin Kartepe Zirvesi’nde Bir Araya Geliyor Dünya çapında alanında uzman isimler, mutlu şehirler için Kocaeli Büyükşehir Bel..
6. PAGEV Uluslararası Plastik Ambalaj Kongresi Gerçekleştirildi 6. PAGEV Uluslararası Plastik Ambalaj Kongresi Gerçekleştirildi Türkiye plastik sanayinin yüzde 40’ını, ihracatının ise yüzde 70’ini oluşturan a..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye ..
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Şehirlerde Hava ..
Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Kocaeli’de “Beton Teknolojileri ve..
Kentsel dönüşümle yılda 500 milyon $ tasarruf sağlayacak Kentsel dönüşümle yılda 500 milyon $ tasarruf sağlayacak Kentsel Dönüşüm Planı’nın ülkemiz ekonomisine de ciddi katkı sunacağını söyleyen..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var Turkishtime tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge harcaması..
Kullanıcıları Tuzağa Düşüren 5 E-Posta Trendi Kullanıcıları Tuzağa Düşüren 5 E-Posta Trendi Siber saldırganlar, spam, kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı saldırıları için çok..
Elektronik imza yüzde 20 arttı Elektronik imza yüzde 20 arttı BTK 2019’un ikinci çeyrek verilerini yayımladı. Haziran 2019 sonu itibarıyla, 3 ..
Varank’tan Katmerciler’in Mayına Dayanıklı Zırhlı DozerlerineTam Not Varank’tan Katmerciler’in Mayına Dayanıklı Zırhlı DozerlerineTam Not Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan Katmerciler’in Mayına Dayanıklı Z..
  Spor HABERLERİ
EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK “Geleceğin Futbolcularını Yetiştiriyoruz” sloganı ile 2012 yılında kurulan Kemer..
Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Ekonomik krizlerin etkilemediği sektörlerden biri de halı sahalar. İntegral Grou..
ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! Eyüpsultan’ın köklü kulüplerinden Alibeyköyspor’un teknik direktörü Aydın Yavuz ..
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı