HABER AKIŞI

Takım tezgahları sektörü Maktek 2018 için ‘yek vücut’ oldu

 Tarih: 25-09-2018 15:28:59
Takım tezgahları sektörü, son dönemde yaşanan ekonomik çalkantıya rağmen MAKTEK 2018’de gövde gösterisi yapacak. 70 ülkeden 60 bin ziyaretçinin de gelmesi beklenen fuarda 1 milyar dolarlık iş hacminin yaratılması bekleniyor.

TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, fuarı asla iptal etme gibi bir düşünceleri olmadığını belirterek “Bu ortamda yatırımcı ve tedarikçiye verilebilecek en iyi motivasyon, fuarın ve işleyişin devam etmesi. Biz fuarımızı yapacağız. Sektörü bir araya getirip krizden çıkış noktalarını birlikte çözeceğiz. Ülkemiz ve sanayimiz için nöbetteyiz” dedi. Sektör temsilcileri de MAKTEK 2018’i krizden çıkış yolu olarak gördüklerini ifade ettiler.

Türkiye’de üretimin kalbi olarak nitelendirilen takım tezgahları sektörü, MAKTEK Avrasya 2018’de bir araya geliyor. 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında Tüyap Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan fuara, 1.000’i aşkın firma ve sektör temsilcisi katılacak. Toplam 14 salonda 120 bin metrekarelik alanda gerçekleşecek olan fuara, 70 ülkeden 60 bin ziyaretçinin de gelmesi bekleniyor. Sektörün önde gelen şirketlerinin son teknoloji ürünlerini sergileyeceği fuarın bu yıl daha özel bir anlamı var. Son dönemde Türkiye ekonomisinde yaşanan çalkantılı duruma ‘birlik olma vakti’ mesajıyla cevap vermek isteyen sektör temsilcileri, fuara “SANAYİMİZ VE ÜLKEMİZ İÇİN NÖBETTEYİZ” mottosuyla başlayacaklar.

Biz memleketten ümidimizi kesmedik

Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu, döviz ve faizde yaşanan yükseliş ekonomide sıkıntılı günler geçirildiğini belirterek “Bu şartlar altında sadece iki hafta sonra yapılacak MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nı iptal etmiyor ve ertelemiyoruz. Çünkü krizler gelip geçicidir. Bu ortamda yatırımcı ve tedarikçiye verilebilecek en iyi motivasyon, fuarın ve işleyişin devam etmesi. Fuarın iptal edilmesi demek, bizlerin de sektörden ve memleketten umudumuzu yitirdiğimiz anlamına gelir. Tam aksi, bizler nöbetteyiz. İş olmasa, fuar zayıf geçse bile bu bir süreçtir. Eninde sonunda kriz bitecek ve işler yoluna girecek. İşte bu fuar, umutların tükendiği yerde yeni bir umut olarak çarkların tekrar çalışmasına hizmet edecektir. Biz fuarımızı yapacağız. Sektörü bir araya getirip krizden çıkış noktalarını birlikte çözeceğiz. Hepimiz aynı gemideyiz. Bu ülke hepimizin. Umudu kaybetmek yok” açıklaması yaptı.

Bu faizlerle yatırım mümkün değil

Faizlerin çok yüksek olduğuna da değinen Aydoğdu “Düşünün ki dolar 6.5 iken; Merkez Bankası 625 baz puan faiz artırımı yapıyor ve dolar 6 TL’ye düşüyor. Bir hafta sonrasında bugün dolar tekrar 6.4 TL... Makina yatırımında TL kredi faizi yüzde 40, dolar kredi faizi yüzde 14,  Euro kredi faizi yüzde 12…  Finans sektörü ‘makine yatırımı yapmayın’ diyor. Bu faiz oranları ile yatırım yapmak imkansız… “Dolar ile ticaret yapılamaz” muamması henüz çözülmüş değil, bu duruma acilen çözüm bulunulmalı” dedi.

Krizden çıkış yolu Maktek’ten geçiyor

MEGA Elektronik Genel Müdürü Cüneyt Okçu ise şu açıklamayı yaptı: “Ekonomik olarak zor zamanlar geçiriyoruz. Ancak fuarda yaptığımız iş, ülke kalkınması açısından son derece önemli. Bizim işimiz açılacak. Bu fuar, hem ülkemize hem sanayimize karşı görevimiz.”

DMG Mori Türkiye Genel Müdürü Fatih Girit ise “Takım tezgahları sektörü olarak durmamız, geri gitmemiz demek. Bu oyunda kalmak için bir şekilde çağa ayak uydurmak gerekiyor. Kriz var. Bugüne kadar sayısız kriz gördüm. Bütün krizler çözülüyor. Yaşadığımız tüm olgulara tehdit algısı ve fırsat algısı olarak bakmak gerek. Değerlendirme yaparken sadece krizi dikkate almak ve tehdidi görmek, kesinlikle mantıklı bir yaklaşım değil.”

 SES3000 Genel Müdürü Erdal Gamsız da “MAKTEK Avrasya’nın gerçekleşmesi çok önemli. Çünkü krizden çıkış yolu “kaliteli” üretim yapmak. Kaliteli üretimin yolu da ileri teknolojiden geçiyor. Katma değerli üretim için gelişmiş tasarım yazılımları, tasarım araç-gereçleri, ölçüm cihazlarına ihtiyaç var. Bu kriz aslında bir fırsat… MAKTEK Avrasya 2018 de, krizden çıkış yolu” diye konuştu.

Bizler elimizden geleni yapacağız

Yamazaki MAZAK Türkiye Genel Müdürü Fatih Varlık “Yatırım anlamında zor bir dönem. Ama yine de ülkemizde üretim yoğun geçecek çünkü eskisinden daha rekabetçi bir dönemdeyiz. Ve yatırım malı olan takım tezgahlarına daha fazla ihtiyaç duyulacak. MAKTEK Avrasya 2018, hız kesmeden yapılmalı” dedi. 

Dirinler Makine Yönetim Kurulu Üyesi Nihan Dirin ise “Aslında fuarın zamanlaması mükemmel… Neden kaliteli üretim ve ihracat yapmamız gerektiği ortada.  MAKTEK Avrasya çok çok önemsediğimiz, sektörümüzün en prestijli fuarı. Yok edemeyiz” açıklamasında bulundu.

TEZMAKSAN Makina Satış Direktörü Erdinç Koç şu ifadeleri kullandı: “İçinde bulunduğumuz ekonomik zorluklardan dolayı MAKTEK Avrasya 2018’in başarılı geçip geçmemesi, firmalar açısından çok önemli bir değer değil. Firmalarımızın çoğu istedikleri başarıyı yakalayamayabilir ancak bizler bu sektöre, Türkiye sanayisi için burada olduğumuzu; sanayimize hizmet etmek için elimizden geleni yapacağımızı anlatmalıyız.”

Sektör adına fırsata dönüşebilir

AKKO Genel Müdürü Ömer Karakuş MAKTEK ile ilgili “Kesinlikle gerçekleşmeli. Hem ülkemizin hem de sektörümüzün içinden geçtiği süreç zor. Ancak bunların hiçbiri bu fuarı iptal etmek için geçerli nedenler değil.  Krizler fırsattır” diye konuştu.

Ak Makina Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz ise “MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nda ziyaretçilerin yüzde 40 oranında düşeceğini öngörmekteyiz. Ama bu fuarı yapmak zorundayız. Ülke ekonomisinde en önemli yere sahip olan şey: Katma değerli üretim. Bunu sağlamak için de daha kabiliyetli teknolojilerle çalışmamız gerekiyor” dedi.

Unitec Genel Müdürü Baykal Karagöz de “Her geçen gün şartlar ağırlaşıyor ve rekabet artıyor. Kapasite kullanım oranlarını artırarak; daha verimli kullanım ve az arıza periyoduna sahip, kaliteli makinaların yaygınlaşması hayati önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
CIA Direktörü Haspel Türkiye'ye gelecek CIA Direktörü Haspel Türkiye'ye gelecek ABD medyası, CIA Direktörü Gina Haspel'in gelecek hafta Türkiye'de Kaşıkçı soruş..
resim yok Veliaht Prens'in danışmanının Kaşıkçı'nın katilleriyle internetten görüştüğü iddiası Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın en yakınındaki danışmanlarından Kraliye..
'Suudi yönetimi, ABD'de agresif lobi faaliyetleriyle güç kazandı' 'Suudi yönetimi, ABD'de agresif lobi faaliyetleriyle güç kazandı' Washington Post gazetesinde yer alan makalede, Suudi Arabistan'ın "agresif lobi ..
resim yok TSK'dan nefes kesen 'Ateş Serbest-2018' faaliyeti TSK'nın Ateş Serbest-2018 faaliyetinde, aralarında milli imkanlarla üretilen Fır..
  Ekonomi HABERLERİ
Brexit Avrupa Yatırım Bankasına pahalıya patlayacak Brexit Avrupa Yatırım Bankasına pahalıya patlayacak Avrupa Yatırım Bankası (EIB) Başkanı Werner Hoyer, "İngiltere'nin AB'den ayrılma..
İngiliz sinema devi Suudi Arabistan projesini durdurdu İngiliz sinema devi Suudi Arabistan projesini durdurdu Dünyanın en büyük sinema zincirleri arasında yer alan İngiliz Vue, Suudi Arabist..
Borsa günü düşüşle tamamladı Borsa günü düşüşle tamamladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,84 değer kaybıyla 94.681,70 pua..
Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP'yi kurtarmamız lazım Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP'yi kurtarmamız lazım Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu anamuhalefetin başındaki zat sadece millete değil, ay..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Arap İş İnsanları MÜSİAD’da Bir Araya Geldi Arap İş İnsanları MÜSİAD’da Bir Araya Geldi Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Genel Başkan Abdurrahman Kaan’..
Kızılay’dan Endonezyalı afetzedelere gıda yardımı Kızılay’dan Endonezyalı afetzedelere gıda yardımı 28 Eylül tarihinde büyük bir deprem ve ardından tsunami yaşayan Endonezya’da yar..
Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Bangladeş Cox’s Bazar’daki Balukhali-2 Kampı’nda 5 bin ailenin ihtiyacı..
TÜSAD:  Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD: Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin çok ö..
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Adıyaman ve Kastamonu Tanıtım Günleri Adıyaman ve Kastamonu Tanıtım Günleri Yenikapı ve Maltepe etkinlik alanlarında düzenlenen programlarla illerin tanıtım..
Dünya devleri İstanbul’da buluşacak Dünya devleri İstanbul’da buluşacak 2018 yılının en önemli metalurji buluşması Ankiros-Annofer-Turkcast ihtisas fuar..
Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bu yıl “Akıllı Şeyler – Bilen Teknolojiler” ana temasıyla düzenlenecek Bilişim Z..
Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur’un turizm sektöründe global bir oyuncu olmasına destek sağlaması hedefiyle..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı Limak Vakfı tarafından fon desteği sağlanan Boğaziçi Üniversitesi ve Massachuset..
Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı’nın İngiltere’deki merkez ofisi Ant Yapı UK; 20-22 Eaton Place Konut Pr..
Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 günlük eylem planı kapsamında y..
‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ ‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hız..
  Spor HABERLERİ
Spor Toto Süper Lig'de görünüm Spor Toto Süper Lig'de görünüm Ligde 9. hafta, Trabzonspor-Büyükşehir Belediye Erzurumspor maçıyla tamamlandı. ..
Trabzon'da golsüz beraberlik Trabzon'da golsüz beraberlik Spor Toto Süper Lig'in 9. haftasındaki Trabzonspor-Büyükşehir Belediye Erzurumsp..
Süleyman Atlı bronz madalya kazandı Süleyman Atlı bronz madalya kazandı Dünya Güreş Şampiyonası'nda erkekler serbest stil 57 kiloda Süleyman Atlı, bronz..
Elif Jale Yeşilırmak finale yükseldi Elif Jale Yeşilırmak finale yükseldi Kadınlar 59 kiloda milli güreşçi Elif Jale Yeşilırmak, finale yükseldi
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Motorlu araçların tamir, bakım, üretim ve montaj ko..
Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Türkiye’nin en büyük ve en çok şubesi olan Gayri Menkul Danışmanlık Firmalarında..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı