HABER AKIŞI

Takım tezgahları sektörü Maktek 2018 için ‘yek vücut’ oldu

 Tarih: 25-09-2018 15:28:59
Takım tezgahları sektörü, son dönemde yaşanan ekonomik çalkantıya rağmen MAKTEK 2018’de gövde gösterisi yapacak. 70 ülkeden 60 bin ziyaretçinin de gelmesi beklenen fuarda 1 milyar dolarlık iş hacminin yaratılması bekleniyor.

TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, fuarı asla iptal etme gibi bir düşünceleri olmadığını belirterek “Bu ortamda yatırımcı ve tedarikçiye verilebilecek en iyi motivasyon, fuarın ve işleyişin devam etmesi. Biz fuarımızı yapacağız. Sektörü bir araya getirip krizden çıkış noktalarını birlikte çözeceğiz. Ülkemiz ve sanayimiz için nöbetteyiz” dedi. Sektör temsilcileri de MAKTEK 2018’i krizden çıkış yolu olarak gördüklerini ifade ettiler.

Türkiye’de üretimin kalbi olarak nitelendirilen takım tezgahları sektörü, MAKTEK Avrasya 2018’de bir araya geliyor. 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında Tüyap Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan fuara, 1.000’i aşkın firma ve sektör temsilcisi katılacak. Toplam 14 salonda 120 bin metrekarelik alanda gerçekleşecek olan fuara, 70 ülkeden 60 bin ziyaretçinin de gelmesi bekleniyor. Sektörün önde gelen şirketlerinin son teknoloji ürünlerini sergileyeceği fuarın bu yıl daha özel bir anlamı var. Son dönemde Türkiye ekonomisinde yaşanan çalkantılı duruma ‘birlik olma vakti’ mesajıyla cevap vermek isteyen sektör temsilcileri, fuara “SANAYİMİZ VE ÜLKEMİZ İÇİN NÖBETTEYİZ” mottosuyla başlayacaklar.

Biz memleketten ümidimizi kesmedik

Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu, döviz ve faizde yaşanan yükseliş ekonomide sıkıntılı günler geçirildiğini belirterek “Bu şartlar altında sadece iki hafta sonra yapılacak MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nı iptal etmiyor ve ertelemiyoruz. Çünkü krizler gelip geçicidir. Bu ortamda yatırımcı ve tedarikçiye verilebilecek en iyi motivasyon, fuarın ve işleyişin devam etmesi. Fuarın iptal edilmesi demek, bizlerin de sektörden ve memleketten umudumuzu yitirdiğimiz anlamına gelir. Tam aksi, bizler nöbetteyiz. İş olmasa, fuar zayıf geçse bile bu bir süreçtir. Eninde sonunda kriz bitecek ve işler yoluna girecek. İşte bu fuar, umutların tükendiği yerde yeni bir umut olarak çarkların tekrar çalışmasına hizmet edecektir. Biz fuarımızı yapacağız. Sektörü bir araya getirip krizden çıkış noktalarını birlikte çözeceğiz. Hepimiz aynı gemideyiz. Bu ülke hepimizin. Umudu kaybetmek yok” açıklaması yaptı.

Bu faizlerle yatırım mümkün değil

Faizlerin çok yüksek olduğuna da değinen Aydoğdu “Düşünün ki dolar 6.5 iken; Merkez Bankası 625 baz puan faiz artırımı yapıyor ve dolar 6 TL’ye düşüyor. Bir hafta sonrasında bugün dolar tekrar 6.4 TL... Makina yatırımında TL kredi faizi yüzde 40, dolar kredi faizi yüzde 14,  Euro kredi faizi yüzde 12…  Finans sektörü ‘makine yatırımı yapmayın’ diyor. Bu faiz oranları ile yatırım yapmak imkansız… “Dolar ile ticaret yapılamaz” muamması henüz çözülmüş değil, bu duruma acilen çözüm bulunulmalı” dedi.

Krizden çıkış yolu Maktek’ten geçiyor

MEGA Elektronik Genel Müdürü Cüneyt Okçu ise şu açıklamayı yaptı: “Ekonomik olarak zor zamanlar geçiriyoruz. Ancak fuarda yaptığımız iş, ülke kalkınması açısından son derece önemli. Bizim işimiz açılacak. Bu fuar, hem ülkemize hem sanayimize karşı görevimiz.”

DMG Mori Türkiye Genel Müdürü Fatih Girit ise “Takım tezgahları sektörü olarak durmamız, geri gitmemiz demek. Bu oyunda kalmak için bir şekilde çağa ayak uydurmak gerekiyor. Kriz var. Bugüne kadar sayısız kriz gördüm. Bütün krizler çözülüyor. Yaşadığımız tüm olgulara tehdit algısı ve fırsat algısı olarak bakmak gerek. Değerlendirme yaparken sadece krizi dikkate almak ve tehdidi görmek, kesinlikle mantıklı bir yaklaşım değil.”

 SES3000 Genel Müdürü Erdal Gamsız da “MAKTEK Avrasya’nın gerçekleşmesi çok önemli. Çünkü krizden çıkış yolu “kaliteli” üretim yapmak. Kaliteli üretimin yolu da ileri teknolojiden geçiyor. Katma değerli üretim için gelişmiş tasarım yazılımları, tasarım araç-gereçleri, ölçüm cihazlarına ihtiyaç var. Bu kriz aslında bir fırsat… MAKTEK Avrasya 2018 de, krizden çıkış yolu” diye konuştu.

Bizler elimizden geleni yapacağız

Yamazaki MAZAK Türkiye Genel Müdürü Fatih Varlık “Yatırım anlamında zor bir dönem. Ama yine de ülkemizde üretim yoğun geçecek çünkü eskisinden daha rekabetçi bir dönemdeyiz. Ve yatırım malı olan takım tezgahlarına daha fazla ihtiyaç duyulacak. MAKTEK Avrasya 2018, hız kesmeden yapılmalı” dedi. 

Dirinler Makine Yönetim Kurulu Üyesi Nihan Dirin ise “Aslında fuarın zamanlaması mükemmel… Neden kaliteli üretim ve ihracat yapmamız gerektiği ortada.  MAKTEK Avrasya çok çok önemsediğimiz, sektörümüzün en prestijli fuarı. Yok edemeyiz” açıklamasında bulundu.

TEZMAKSAN Makina Satış Direktörü Erdinç Koç şu ifadeleri kullandı: “İçinde bulunduğumuz ekonomik zorluklardan dolayı MAKTEK Avrasya 2018’in başarılı geçip geçmemesi, firmalar açısından çok önemli bir değer değil. Firmalarımızın çoğu istedikleri başarıyı yakalayamayabilir ancak bizler bu sektöre, Türkiye sanayisi için burada olduğumuzu; sanayimize hizmet etmek için elimizden geleni yapacağımızı anlatmalıyız.”

Sektör adına fırsata dönüşebilir

AKKO Genel Müdürü Ömer Karakuş MAKTEK ile ilgili “Kesinlikle gerçekleşmeli. Hem ülkemizin hem de sektörümüzün içinden geçtiği süreç zor. Ancak bunların hiçbiri bu fuarı iptal etmek için geçerli nedenler değil.  Krizler fırsattır” diye konuştu.

Ak Makina Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz ise “MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nda ziyaretçilerin yüzde 40 oranında düşeceğini öngörmekteyiz. Ama bu fuarı yapmak zorundayız. Ülke ekonomisinde en önemli yere sahip olan şey: Katma değerli üretim. Bunu sağlamak için de daha kabiliyetli teknolojilerle çalışmamız gerekiyor” dedi.

Unitec Genel Müdürü Baykal Karagöz de “Her geçen gün şartlar ağırlaşıyor ve rekabet artıyor. Kapasite kullanım oranlarını artırarak; daha verimli kullanım ve az arıza periyoduna sahip, kaliteli makinaların yaygınlaşması hayati önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
"Çocuğunuzla uçurtma yapın ve uçurun" Milli Eğitim Bakanlığı, velilerin yaz tatilinde çocuklarıyla birlikte yapabilece..
Endeavor Türkiye, Girişimcilik Ekosistemini Geliştirmeye Devam Ediyor Endeavor Türkiye, Girişimcilik Ekosistemini Geliştirmeye Devam Ediyor Endeavor Girişimleri Foriba ve iyzico, ard arda gelen iki exit haberiyle Türkiye..
İETT’nin Trekking hatları 15 haziran’da sefere başlıyor İETT’nin Trekking hatları 15 haziran’da sefere başlıyor İETT’nin doğa yürüyüşü yapmak isteyen İstanbullular için açtığı D1 ve D2 numaral..
Servisçilere plaka tahditi hayırlı olsun Servisçilere plaka tahditi hayırlı olsun İstanbul’daki servis şoförlerinin uzun yıllardır bekledikleri plaka tahdidi soru..
  Ekonomi HABERLERİ
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Kalitesiz baharatı engelleme çalışmalarımız sürüyor” İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Kalitesiz baharatı engelleme çalışmalarımız sürüyor” İstanbul Ticaret Borsası’nın Haziran ayı meclis toplantısında yaptığı konuşm..
 Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Sıralamasında dört basamak yükseldi Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Sıralamasında dört basamak yükseldi Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü’nün (UNCTAD) 2019 Dünya Yatırım R..
Kar paylarında yüzde 19 fark Kar paylarında yüzde 19 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar payı oranları ortalaması, 10 Haziran 2019 ..
Emlak Katılım, payına düşen kar payını almayıp müşterilerine daha yüksek kar payı dağıtacak Emlak Katılım, payına düşen kar payını almayıp müşterilerine daha yüksek kar payı dağıtacak Emlak Katılım Bankası, müşterilere yansıyan kar paylarının piyasa koşullarına gö..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Fatih Girişimci İşadamları Derneği Sahur Programı Etkinliği Düzenledi Fatih Girişimci İşadamları Derneği Sahur Programı Etkinliği Düzenledi FAGİDER sahur programı etkinliğinde Birlik ve beraberlik mesajları verildi…..
Zeytinburnu’nda Çevre Haftası Etkinliği Zeytinburnu’nda Çevre Haftası Etkinliği Çevre Haftası nedeniyle Zeytinburnu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkin..
Bayer’e Türk Kızılayı’ndan Platin Bağışçı Ödülü Bayer’e Türk Kızılayı’ndan Platin Bağışçı Ödülü Bayer, Kızılay bağışçılarının ödüllendirildiği “Kızılay Bağışçıları Ödül Töreni”..
Yeşilay’dan bağımlılıkla mücadele için küresel bildiri Yeşilay’dan bağımlılıkla mücadele için küresel bildiri Bağımlılıka mücadele ve ortak strateji belirlemek amacıyla Yeşilay’ın liderliğin..
  Söyleşi HABERLERİ
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
Prof. Dr. Emre Alkin’den “Fırtınada Ayakta Kalma Sanatı” Tavsiyeleri  Prof. Dr. Emre Alkin’den “Fırtınada Ayakta Kalma Sanatı” Tavsiyeleri İstanbul Fuar Merkezi’nde 3 günden bu yana enerjide değişim ve dönüşümün tartışı..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali 20’nci Kez Düzenleniyor Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali 20’nci Kez Düzenleniyor Zeytinburnu Belediyesi tarafından 19 yıldır düzenlenen “Merkezefendi Geleneksel ..
Franchıse sektörüne 1 Milyar Dolarlık nefes Franchıse sektörüne 1 Milyar Dolarlık nefes Katılımcı marka, m2 ve ziyaretçi sayısı bazında Avrupa’nın ve Orta Doğu’nun en b..
Gelecek Teknolojide I-TECH kapılarını açtı Gelecek Teknolojide I-TECH kapılarını açtı Başkentin ilk teknoloji fuarı I-TECH, Ankara Üniversitesi'nde kapılarını açtı...
 İstanbul’da “Zanaat Haftası” heyecanı yaşanacak İstanbul’da “Zanaat Haftası” heyecanı yaşanacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
  Projeler HABERLERİ
İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul UNESCO Tasarım Şehri projesi kapsamında hayata geçirilen İstanbul Craft..
Sultangazi’de Caddeler Prestij Kazanıyor Sultangazi’de Caddeler Prestij Kazanıyor Sultangazi Belediyesi ilçenin altyapı ve ulaşama yönelik çalışmalarına aralıksız..
İş Ortağı Programı ile kanal stratejisini hızlandırıyor İş Ortağı Programı ile kanal stratejisini hızlandırıyor Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki bayiler, yeni satış teşvik programından..
"İyilik Her Yerde" bu hafta taşımalı eğitim ve trafik güvenliğini ele alıyor Woman TV ekranlarında yayınlanan “İyilik Her Yerde” de bu hafta Michelin Türkiye..
  Spor HABERLERİ
 İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor Türk sporunun lokomotifi İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü, uluslararası ..
Fatihli sporcu gençlere kupa ve madalyaları verildi Fatihli sporcu gençlere kupa ve madalyaları verildi Fatih’te ‘Okullar Arası Sportif Turnuva’ müsabakalarında dereceye giren öğrencil..
Sağlıklı Yaşam İçin Spora Çocukken Başlamak Lazım Sağlıklı Yaşam İçin Spora Çocukken Başlamak Lazım Sabri Ülker Vakfı’nın Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde ilkokullarda hayata g..
Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Havaların ısınmasıyla birlikte engelli vatandaşlarını ücretsiz olarak havuz hizm..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı