HABER AKIŞI

TAİDER Denizlili Aile Şirketleri ile Buluştu

 Tarih: 03-01-2019 08:07:54
Aile şirketlerini geleceğe taşıyabilmek için kurucu ve gelecek nesillerin ahengi önemli

DEGİAD Başkanı Hakan URHAN’ın açılış konuşması ile başlayan toplantıda, Lila KağıtYönetim Kurulu Üyesi ve TAİDER Başkanı Aydın ÖĞÜCÜ ileTETATeknik Tarım Yönetim Kurulu Üyesi Sumer TÖMEK BAYINDIRFunika Tekstil Yönetim KuruluBaşkan Yardımcısı, TAİDER ve DEGİAD üyesi Civan SÖZKESENmoderatörlüğünde katılımcılara aileşirketlerinin doğasında var olan sürdürülebilirlik kavramının önemi aktarıldı.

Kurumsal yönetim ilkelerine bağlısürdürülebilir ve güçlü aile şirketleri ekonomimizin altın anahtarıdır

Açılış konuşmasındasadece belli bir dönem için değil, kalıcı başarıya ulaşmış aile şirketlerininönemine değinen DEGİAD Başkanı HakanURHAN “Belirli bir dönem veya geçici birdönem için başarıdan ziyade, kalıcı ve devamlılığı olan, sürdürülebilirbaşarıya ulaşmış şirketleri başarılı olarak kabul etmemiz en doğrusu olacak.Yoksa belirli bir dönem için başarıya ulaşmış, ancak sonrasında hissedarlarveya aile üyeleri arasındaki çatışmalardan kaynaklı bölünmeler, küçülmeler ve sonrasındafaaliyetlerine son verme aşamasına giden çok şirket görüyoruz” dedi. Denizli’deki aile şirketlerinde aile veşirket ilişkileri ve çatışma yönetimi konusunda henüz yeteri kadar bilincinoluşmadığını gözlemlediğini belirten URHAN “Halefiyet planı, aile anayasası,hissedarlık sözleşmeleri gibi hayati öneme sahip konularda oluşturulacakprensiplerin yazılı hale getirilmesi konusu üzerinde önümüzdeki dönemdefarkındalığın artırılması gerekmekte. Bunun yanı sıra finansal yapı ve içkontroller, denetleme ve raporlamalarının yeteri seviyede olmaması aileşirketlerimiz için büyük bir dezavantaj oluşturuyor. Biz de iki sektördefaaliyet gösteren bir aile olarak bu kurumsallaşma sürecinin içerisindeyiz.Profesyonel yardım almak suretiyle şirketimizdeki bu tip olumsuzluklarıbertaraf etme yolunda günden güne yol alıyoruz. Bu konuyu şirketlerimize veailemize yapacağımız en önemli yatırımlardan biri olarak görüyoruz” dedi.

Aileşirketlerinde kurucu ve gelecek nesillerin ahengi o şirketi geleceğe taşıyor

Şirket ortakları ve üst düzey yöneticilerarasında yapılan araştırmalarda şirketler için en büyük riskin yanlış yatırım,hatalı muhasebe kayıtları, yetersiz finans yönetimi olduğu belirtilmişken,gerçek hayatta asıl riskin  yüzde 80oranında aile içi ilişkilerden kaynaklandığının altını çizen TAİDER Başkanı Aydın ÖĞÜCÜ “Aile şirketlerinde son yıllarda yaşanansorunların tüm dünya ve ülkemiz ekonomisine maliyeti yıllık yaklaşık 300 milyardolar civarında. Türkiye gibi kaynakları sınırlı olan bir ülkede bu denli büyükkayıpların aile içi çatışmalardan kaynaklanması çok yanlış” dedi. Tüm bu iletişim ve değişim sorunlarınınaşılmasında yönetim kurullarındaki bağımsız üyelere önemli görevler düştüğünüsöyleyen ÖĞÜCÜ “Bağımsız yönetim kuruluüyelerinin asli görevlerinin yanı sıra gelecek nesillere yol göstermelerini,kişisel hedef belirlemelerine destek olmalarını ve mentorluk göreviüstlenmelerini önemsiyoruz. Uzmanlaşmış profesyonel iş tecrübeleri ile geleceknesilleri motive etmek ve deneyim kazanmalarını sağlamak konusunda ailedışından olan yönetim kurulu üyelerini bünyenize katmanızı öneririm” dedi.

Çevreye,çalışanına, topluma ve gelecek nesillere yatırım yapan şirketler daha karlı

Son yıllarda yapılan araştırmalarda tüketicilerinbir ürün satın alırken, ürünün hangi koşullarda hazırlandığı, doğaya ve çevreyeuyumu, üreticinin çalışanlarına ve sosyal sorumluluk projelerine katkıları gibipek çok veriyi analiz ederek seçim yaptığını hatırlatan TETA Teknik TarımYönetim Kurulu Üyesi Sumer TÖMEKBAYINDIR “Sürdürülebilirlikkavramı gerek şirketler gerekse toplumlar için çok önemsenmesi gereken birkonu. Bugün hala kârlı faaliyetler gerçekleştiren firmaların, sürdürebilirlikkonusunu göz ardı etmeleri durumunda gelecek yıllarda bu karlılıklarınısürdüremeyecekleri görülüyor. Ayrıca yeni girişimcilik (startup) veteknolojinin etkisini aile şirketlerinin çok iyi değerlendirmesi gerekiyor.Yılların bilgi birikimi ve deneyimi ile teknolojiyi birleştiren en başarılıyeni girişimlerin aile şirketlerinden çıkabileceğini düşünüyorum” dedi. TAİDER Aile İşletmeleri Derneğiolarak 2017 yılından bu yana Türkiye’de iş dünyasınasürdürülebilirlik konusunda liderlik etme hedefiyle yürütülen Kuzey Yıldızı:Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Projesi hakkında da bilgi veren BAYINDIR“Kurumsal sürdürülebilirlik yaklaşımınıbenimseyerek bu alanda çalışmalar yapan aile işletmelerinin teşvik edilmesiniiçin projenin dört bileşeninden bir olan ‘Kuzey Yıldızı SürdürülebilirlikÖdülleri’ ile çalışanlar, çevre, toplum ve gelecek nesiller açısından farkyaratarak ülke ekonomisine değer katan aile işletmeleri ödüllendiriliyoruz.Ödüle başvurmak için TAİDER üyesi olmak gerekmiyor. Hisselerinin en az yüzde50’sinin ailenin kontrolünde bulunan, bir üretim faaliyeti olan ve halka açıkolmayan tüm Denizlili işletmeleri, kendilerini ölçümleyebilmek vegeliştirebilmek için bu sürece davet ediyoruz” dedi.

Aile işletmesinin hâlihazırda işliyorolması, gelecek nesil üyeleri için bir avantaj değil

Oturumun moderatörlüğünü üstlenenTAİDER ve DEGİAD üyesiCivan SÖZKESEN ise sürdürülebilirlik konusunda gelecek nesilleregörev düştüğünü belirterek “Gelecek nesil üyesi olarak bizler, bir gün işleri devralacak olmanınfarkındalığı ile kendimizi geliştirmeliyiz. Bir yandan aile değerlerinikoruyarak, diğer yandan da şirketi daha da ileriye taşıyacak girişimlerdebulunacak cesareti ve birikimi sağlayacak tecrübeler edinmeliyiz” dedi. Funika’nın kuruculideri Nuri SÖZKESEN’in 2009 yılındaki ani kaybı sonrasında kurumsallaşmanın dasağladığı tecrübe ve avantajla şirketin büyümesini sağladıklarını aktaranSÖZKESEN “O dönemde aile üyeleri arasındaki iletişim ve şeffaflık çok önemliydi.2010 yılında çalışma masalarımızı aynı odaya taşıyarak, iletişimi artırmayıbaşardık. Hala da aynı odada çalışıyoruz”dedi. 

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Bakan Gül “Uygulandıkça karşımıza çıkan sorunların çözülmesi hukuk devletinin temel görevidir” Bakan Gül “Uygulandıkça karşımıza çıkan sorunların çözülmesi hukuk devletinin temel görevidir” Adalet Bakanlığı’nın İspanya ile birlikte yürüttüğü ve AB projesi olan Ceza Adal..
Bakan Selçuk, Bakan Selçuk, "Büyük Darülaceze Aile Buluşması"na Katıldı Bakan Selçuk: "Alışılmışın Dışında Bir Sosyal Hizmet Üretiyoruz"
İş dünyasında Sürdürülebilirliğin Oscar’ları 6 yaşında İş dünyasında Sürdürülebilirliğin Oscar’ları 6 yaşında Sosyal, ekonomik ve çevresel konularda önemli etkiler yaratan başarılı sürdürüle..
DuPont, babaların 5 gün olan doğum izni hakkını 4 haftaya çıkardı DuPont, babaların 5 gün olan doğum izni hakkını 4 haftaya çıkardı DuPont, çalışanlarının aile hayatına verdiği önemi vurgulamak amacıyla insan kay..
  Ekonomi HABERLERİ
Başkan Kopuz Başkan Kopuz "toprak kalitemizi korumak elimizde” İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Toprak kalitemizi korumak elimizde…..
Yumurta fiyatları bizde düştü Irak’ta yükseldi Yumurta fiyatları bizde düştü Irak’ta yükseldi Tavukçuluk sektörü “VIV Türkiye 2019 Tavukçuluk Teknolojileri Uluslararası İhtis..
‘’Mobilyada taksit süresi 18 aya çıktı, ek düzenlemelerle sektörü yüzde 40 büyütebiliriz’’ ‘’Mobilyada taksit süresi 18 aya çıktı, ek düzenlemelerle sektörü yüzde 40 büyütebiliriz’’ Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu mobilya alımlarında kredi kartı taksitl..
Nakit akışınızı doğru yönetebiliyor musunuz? Nakit akışınızı doğru yönetebiliyor musunuz? Günümüzde şirketlerinin en önem verdiği konuların başında yer alan nakit akışı y..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Gümüşhaneliler Eyüpsultan’da buluştu Gümüşhaneliler Eyüpsultan’da buluştu İstanbul Seçimlerine Destek için İstanbul’a giden Gümüşhane Heyetine İstanbul Gü..
 “Uçtan uca yerlileşme politikası hayati önem taşımaktadır’’ “Uçtan uca yerlileşme politikası hayati önem taşımaktadır’’ Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, ASKON t..
Türk Kızılayı’ndan MNG Kargo’ya ödül Türk Kızılayı’ndan MNG Kargo’ya ödül Türk Kızılayı’nın 150. yılı özelinde hayata geçirmiş olduğu Kolide Ne Var kampan..
GÜDEF’ten gövde gösterisi GÜDEF’ten gövde gösterisi İstanbul Gümüşhane Dernekler federasyonu (GÜDEF)’in organize ettiği ve İçişleri ..
  Söyleşi HABERLERİ
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Bakan Selçuk, Engellilerde ve Yaşlılarda Dijital Dönüşüm Sempozyumu’na Katıldı Bakan Selçuk, Engellilerde ve Yaşlılarda Dijital Dönüşüm Sempozyumu’na Katıldı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanlığı D..
 Turizm sektöründe yenileme hareketinin ilk adımı yapı Fuarı’nda atıldı Turizm sektöründe yenileme hareketinin ilk adımı yapı Fuarı’nda atıldı İnşaat malzemesi ve turizm sektörü temsilcilerinden ‘yenileme’ iş birliği..
İnşaat sektörünü ateşleyecek yeni fikirler ve inovatif teknolojiler Yapı Fuarı’nda İnşaat sektörünü ateşleyecek yeni fikirler ve inovatif teknolojiler Yapı Fuarı’nda Balkanlar, BDT ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan geniş bölgedeki e..
Global Somali Diaspora Konferansı’nın 3'üncüsü İstanbul’da Düzenlendi Global Somali Diaspora Konferansı’nın 3'üncüsü İstanbul’da Düzenlendi Ülkemizin küresel insani kalkınma hedefleri kapsamında kamu diplomasisi desteği ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
  Projeler HABERLERİ
Küresel iklim değişikliği fotoğraf yarışması finalistlerinin fotoğrafları, Çöl Macerası Projesi’nde sergilendi Küresel iklim değişikliği fotoğraf yarışması finalistlerinin fotoğrafları, Çöl Macerası Projesi’nde sergilendi Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün "ÇÖL MACERASI PROJESİ" kapsamında Sarayk..
Zeytinburnu’na 26 Bin Metrekarelik “Rezerv Konut” Müjdesi Zeytinburnu’na 26 Bin Metrekarelik “Rezerv Konut” Müjdesi Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi’nde inşa edilecek Millet Bahçesi’nin tamamı Zeyt..
Zamanını aşan medeniyet: Özbekistan sergi ve sempozyumu açıldı Zamanını aşan medeniyet: Özbekistan sergi ve sempozyumu açıldı Türkiye’den Özbekistan’a ortak medeniyetimize bir yolculuk başlatan İnsan ve Med..
İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul UNESCO Tasarım Şehri projesi kapsamında hayata geçirilen İstanbul Craft..
  Spor HABERLERİ
Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Kağıthane Belediyesi’nin Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında bu yıl 28’ncisini d..
İBB yaz spor okulları başlıyor İBB yaz spor okulları başlıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından, 7-12 yaş arası..
Kağıthane yağlı güreşlerinde şampiyon belli oldu Kağıthane yağlı güreşlerinde şampiyon belli oldu Bu yıl 28.’si düzenlenen ve 400 güreşçinin katıldığı Kağıthane Yağlı Güreşleri’n..
 İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor Türk sporunun lokomotifi İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü, uluslararası ..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı