HABER AKIŞI

'Suriye'de çok daha fazla kriz beklemeliyiz'

 Tarih: 14-01-2018 14:30:00
ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bağcı, "Suriye'de daha fazla kriz beklemeliyiz. Önemli olan krizlerin çözümüne yönelik taraf ülkelerin takınacakları tavırdır. Türkiye ve Rusya'nın diyaloğunu sürdürmesi önemli." dedi.

İSTANBUL (AA) - Gülsüm İncekaya - Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Rusya'nın Hmeymim Üssü'ne yapılan saldırı sonrası yaşanan gerginliğin ilk ve son olmayacağını belirterek, "Suriye'de çok daha fazla kriz beklemeliyiz. Önemli olan krizlerin çözümüne ve idare edilmesine yönelik taraf ülkelerin takınacakları tavırdır. Bence Türkiye ve Rusya'nın diyaloğunu sürdürmesi çok önemli.'' dedi.

Prof. Dr. Bağcı, Suriye’deki Rus hava üssüne yapılan saldırının Türkiye-Rusya-İran ittifakını sabote etmeye yönelik olduğu şeklindeki iddiaları AA muhabirine değerlendirdi.

Astana anlaşmasının garantör ülkeleri Türkiye-İran-Rusya arasındaki müzakerelerin devam ettiğini hatırlatan Bağcı, bu ittifakın hiçbir şekilde sona ereceğini düşünmediğini ifade etti.

Mini hava araçlarının kullanıldığı saldırıyı ABD'ye müttefik örgütlerin gerçekleştirdiği yönündeki iddialara değinen Bağcı, "ABD'nin bölgedeki varlığı tartışma götürmez bir gerçek. Drone'ları kullandığı da gerçek. Ama bu iddiaların doğrulanması gerekiyor. Ortadoğu'daki karışıklıklarda özellikle Suriye örneğinde ABD, Suudi Arabistan, İsrail ve diğer ülkelerin dolaylı da olsa bir payları olduğunu düşünüyorum. Olasılıklar içerisinde bunu görmenin de faydaları var." diye konuştu.

Bağcı, Rus üssüne düzenlenen saldırıyla, Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurulması için PYD'ye zaman kazandırmaya çalışıldığına dair iddialara ise şöyle yanıt verdi:

"ABD'nin Ortadoğu'da bir Kürt devleti kurdurmak isteği aslında 1914 Başkan Wilson'dan beri vardır. Özellikle ABD için tarihsel bir onur meselesi olarak görülmektedir. Ben Ortadoğu'da bir Kürt devletinin şu aşamada kurulmasının çok zor olduğunu düşünüyorum. Özellikle Kuzey Irak'taki referandum sonrası gelişmelerin de gösterdiği gibi bir Kürt devletinin kurulabilmesi için hem destekçisinin olması lazım hem siyasal bir liderinin olması lazım.

''Bu pilav daha çok su kaldırır''

Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Rus üssüne düzenlenen saldırı sonrasında üçlü ittifak (Türkiye-İran-Rusya) arasında çıkan gerilimin önümüzdeki günlerde de çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Türkiye, Rusya ve İran gibi Suriye'nin siyasal bütünlüğünü Astana anlaşmasıyla garanti eden ülkelerin Suriye rejimiyle birlikte hareket etme zorunlulukları olduğunu savunan Bağcı, "Türkiye'nin karşılaştığı en büyük zorluk, bir yandan Esed rejimiyle karşı karşıya gelirken bir yandan da Astana ile birlikte Suriye'nin sınır ve etnik bütünlüğünü koruma konusunda imza atmış olmasıdır. Bu kriz bitmez, bu pilav daha çok su kaldırır. Önümüzdeki dönemlerde yeni krizlerin ortaya çıkması çok muhtemel.'' ifadelerini kullandı.

''İdlib'de barış, Türkiye'nin sorumluluğunda''

Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Türkiye'nin Afrin'e askeri yetenekler açısından her zaman operasyon yapabileceğini vurguladı.

İdlib'de Türkiye'nin gözlemciden öte asker bulunduran, barışı korumaya yönelik askeri önlemler alan bir ülke konumunda olduğunu ifade eden Bağcı, "Dolayısıyla İdlib'teki barışın devam etmesi, kriz olmaması Türkiye'nin de sorumluluğu içerisindedir. Ama rejim güçlerinin İdlib'i kontrol altına almak ve buradaki radikal unsurlarla mücadele etmek kendileri açısından önemli. Türkiye'nin argümanı ise şu, 'Bizim desteklediğimiz ılımlı muhalefet var. Siz Ilımlı muhalefete de saldırıyorsunuz.' Burada bir görüş ayrılığı var. Sanırım bu durum da Rusya ve İran'la görüşülerek Beşar Esed rejimine bildirilecek ve İdlib'te barışın korunması için uğraşılacak." değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Bağcı, İdlib'de yaşanması muhtemel bir krizde Türkiye'nin 2 milyona varan bir sığınmacı kitlesiyle karşı karşıya gelebileceği uyarısında bulunarak, Türkiye'nin bu konuda çok endişeli olduğunu kaydetti.

Saldırıdan sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telefon görüşmesine de değinen Bağcı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bence Türkiye ve Rusya'nın diyaloğunu sürdürmesi çok önemli. Çünkü iki ülke de sonuçta Astana anlaşmasıyla bu görüşmelerin devamından yana. Eğer arada bir diyalog olmazsa o zaman sorun olabilir. Ama bu diyaloğun devam etmesi önemli. Ben özellikle şunu söylemek istiyorum, Suriye'de çok daha fazla kriz beklemeliyiz, yani bu son değildir. Önemli olan krizlerin çözümüne yönelik ve krizlerin idare edilmesine yönelik taraf olan ülkelerin takınacakları tavırdır. Diyalogların devamı önemlidir ama bu krizi sonlandırmayacaktır.''

''Üçlü ittifaka yönelik yeni saldırılara hazır olmak lazım''

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve İran Araştırmaları Merkezi Direktör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Serhan Afacan da Rusya'nın Hmeymin üssüne İdlib'den yapılan saldırının Türkiye-Rusya-İran ittifakını sabote etmeye yönelik olduğunu söyledi.

Üçlü ittifaktan Suriye'de kanın durması noktasında bir sonuç çıkmaması durumunda bölgenin, ABD ve ABD eksenindeki ülkelerin kontrolüne gireceği uyarısında bulunan Afacan, "Astana süreci ile sağlanan ittifakı bozmaya yönelik bir saldırı. Ayrıca, saldırıyı gerçekleştirenler Türkiye'nin İdlib ve Afrin operasyonlarını engellemek veya geciktirmek amacı da taşıyor olabilirler. Orada, PYD'ye zaman kazandırılıyor olabilir." yorumunu yaptı.

Türkiye'nin uzun zamandır İdlib ve Afrin'e operasyonlar yapmak istediğini ve bu operasyonların ertelendiğini hatırlatan Afacan, ''Türkiye şu an itibarıyla orada Ruslarla ve İranlılarla görüşürken bir taraftan da kendisinin krizin içine çekilmek istendiğini söylüyor. ABD ile karşı karşıya getirilme endişeleri de buna dahil. Türkiye her ne kadar son dönemlerde ABD ile belli politik alanlarda ters pozisyonlar takınmış olsa da hiçbir şekilde ABD ile doğrudan karşı karşıya gelmek istemiyor. Dolayısıyla Türkiye, PYD/YPG hassasiyetini Rusların ve İranlıların hatta Suriye rejiminin eşit katılımı ile halletmek istiyor." diye konuştu.

''Saldırıyı ABD yaptı ihtimali çok yüksek''

Afacan, Türkiye ile ABD arasında PYD'ye verilen silahlardan dolayı türbülanslar yaşadığını ifade ederek, saldırıda kullanılan drone'ların daha önce PYD ve DEAŞ tarafından kullanılmış olmasının ABD'ye yönelik kuşkuları arttırdığını söyledi.

Afacan, "ABD bu silahlarla ilgili 'listesini veriyoruz, silahlar kontrol altında' gibi açıklamalar yapıyor ama Türkiye'nin 'Ne tür silahlar ve nasıl kullanılıyor?' yönündeki sorularına tam olarak cevap vermiyor. Ve bu da Türkiye'ye ciddi bir rahatsızlık veriyor ve bu rahatsızlığını da sık sık dile getiriyor. Ve şunu da çok net biliyoruz, bu silahlar ne Suriye'ye ne de İran'a ait. Dolayısıyla ABD'nin oradaki konjonktürel müttefiki haline gelen PYD/YPG'nin elindeki drone'lar İdlib'den Rusya'nın Hmeymin üssüne yapılan saldırıyı Türkiye-Rusya-İran ittifaka karşı yapılmış bir hamle olarak görüyorum. Özellikle Rusya Devlet Başkanı Putin'in dün 'Bu saldırı, yüksek teknolojiye sahip ülkelerin desteği ile yapıldı' açıklaması da bu ihtimali arttırıyor." diye konuştu.

Afacan, saldırıyı ABD müttefiki Suudi Arabistan veya İsrail'in yapabileceği ile ilgili spekülasyonlarla ilgili ise şu değerlendirmeleri yaptı:

''İran'ın iddiaları, Suudi Arabistan'ın ABD'yi İran'a saldırma konusunda sürekli ikna etmeye çalıştığını öne sürüyor. Suudi Arabistan ile ilgili bu iddiayı doğrulamak mümkün değil tabii. Ama şöyle bir gerçek de söz konusu. Suudiler bölgede İran'ın içinde olduğu bir oluşum istemez.Suudi Arabistan İran'a karşı duyduğu husumeti Türkiye ye duymuyor fakat Türkiye'nin Ortadoğu'daki politikalarından hoşnut olmadığını da biliyoruz.

Bölgede Rusya-Türkiye ve İran ekseni Suudi Arabistan'ı rahatsız etmiş olabilir. Diğer bir önemli neden ise Suudi Arabistan ABD'yi bölgede tutmak istiyor.''

''Rusya, Türkiye'ye net teminatlar vermek zorunda"Yrd. Doç. Dr. Serhan Afacan, Rusya-Türkiye arasında kurulan ittifaka veya ilişkilere yönelik birçok kez saldırılar olduğunun bu üçlü ittifaka yönelik yeni hamlelerin olabileceğini söyledi.

Türkiye'nin bu konuda itidalli davranması, Rusya'nın ise suyu bulandırmayan açıklamalar yapması ile gerilimin ortadan kalktığını ifade eden Afacan, şunları kaydetti:

''Türkiye her defasında olayların arka planını okumaya çalıştı ve büyük hamleler yapmadı. Suriye krizi ve bu üç devletin ittifakı bizi şu noktaya getirdi. Eğer bu ittifaktan Suriye'de kanın durması noktasında bir sonuç çıkmazsa, bu bölgenin, ABD ve ABD eksenindeki ülkelerin kontrolüne girmesi neredeyse kaçınılmaz olur. Dolayısıyla bu üçlü ittifaka yönelik yeni saldırılara hazır olmak lazım.

Türkiye özellikle PYD/YPG konusunda Rusya'dan istediği net tavrı görmediği sürece Esed ile ilgili zaman zaman sert açıklamalara devam ediyor, edecektir de. Türkiye'nin bu konuda verebileceği en büyük 'taviz' geçiş sürecinde Esed'in varlığını kabul etmek. Ama Türkiye'nin bunu yapması için de Rusya'nın PYD/YPG konusunda çok net teminatlarına ihtiyacı var."
  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Mimar Mustafa Koral; “İMAR BARIŞI sürecinde uzman desteği gerekebilir” Mimar Mustafa Koral; “İMAR BARIŞI sürecinde uzman desteği gerekebilir” Gaziosmanpaşa’nın tanınan siması 35 yıllık tecrübeli mimar ve Korallar İnşaat Yö..
Trump'tan AB'nin Google'a verdiği cezaya eleştiri Trump'tan AB'nin Google'a verdiği cezaya eleştiri ABD Başkanı Trump, "Ben size söylemiştim. Avrupa Birliği bizim en büyük şirketle..
ABD Başkanı Trump: Faizlerin yukarı çıkması hoşuma gitmiyor ABD Başkanı Trump: Faizlerin yukarı çıkması hoşuma gitmiyor ABD Başkanı Trump, ekonomi ve borsada hakkında, "Ne zaman yukarı gitsek faizleri..
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Kudüs Filistin'in başkentidir Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Kudüs Filistin'in başkentidir Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Yahudi ulus devlet yasası hakkında, "Böyle bir y..
  Ekonomi HABERLERİ
Rekabet Kurulu, Google'ın savunmasını alacak Rekabet Kurulu, Google'ın savunmasını alacak Rekabet Kurulu, Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pa..
Borsa günü yükselişle tamamladı Borsa günü yükselişle tamamladı BIST 100 endeksi, yüzde 0,74 değer kazanarak 93.002,93 puana çıktı.
Kartlı ödemeler yılın ilk yarısında yüzde 20 büyüdü Kartlı ödemeler yılın ilk yarısında yüzde 20 büyüdü Finansal okuryazarlıktaki artış, kartlı ödemelerin sağladığı avantajlar ve e-tic..
Borsa güne yükselişle başladı Borsa güne yükselişle başladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, gününe yüzde 0,47 artışla 92.752,30 puandan ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan TİM Başkanı Gülle’ye kutlama ziyareti TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan TİM Başkanı Gülle’ye kutlama ziyareti Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’yi Türkiye Odalar ve Bor..
TAİDER üyesi 26 ihracatçı firma TİM’in devler listesinde TAİDER üyesi 26 ihracatçı firma TİM’in devler listesinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 2017 yılsonu verilerine göre açıkl..
Kurban Bağış Bedelleri Belirlendi Kurban Bağış Bedelleri Belirlendi Aziz Mahmûd Hüdâyi Hazretleri’nin (1541-1628) asırlar önce başlattığı “Yoksul..
İSO “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2017” araştırmasının sonuçlarını açıkladı İSO “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2017” araştırmasının sonuçlarını açıkladı İstanbul Sanayi Odası (İSO), “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araşt..
  Söyleşi HABERLERİ
İstanbul’un en eski ve en köklü Mobilyacılar Çarşısı, “EYÜP MODESA”… İstanbul’un en eski ve en köklü Mobilyacılar Çarşısı, “EYÜP MODESA”… İstanbul’un en gözde tarihi semtlerinden Eyüp’te kurulmuş, en eski ve en köklü m..
Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Eğitimci – Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren Mavigün Kolejin..
TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı Hükümlüleri hayata kazandırma amacıyla Vatan Caddesi’nde bulunan Denetim Serbest..
YAŞASIN KÖMÜR YAŞASIN KÖMÜR İstanbul Ticaret Odası Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi Başkan Vekil..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Sultangazi Belediyesi Batı Karadeniz Fuarı’nda Sultangazi Belediyesi Batı Karadeniz Fuarı’nda Türkiye'nin ilk bölgesel fuar olma özelliğini taşıyan "Batı Karadeniz Turizm Tan..
Mobilya sektörünün 2019 vizyonu İSTMOB’da çizilecek Mobilya sektörünün 2019 vizyonu İSTMOB’da çizilecek 22-27 Ocak 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını a..
D-8 Ülkeleri 6. İit Helal Expo'ya yüksek katılım kararı aldı D-8 Ülkeleri 6. İit Helal Expo'ya yüksek katılım kararı aldı ​D-8 üye devletleri, D-8 çatısı altında 6. İİT Helal Expo’ya katılma kararı ald..
CES Dünyanın Lider Savunma ve Güvenlik Fuarı Eurosatory’de Yerini Aldı CES Dünyanın Lider Savunma ve Güvenlik Fuarı Eurosatory’de Yerini Aldı Türkiye’nin Yerli ve Milli Teknolojileri Eurosatory Savunma ve Güvenlik Fuarında..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu OTSAD’ın daveti ile İstanbul’a gelen Kuveytli turizmciler, Türkiye’deki meslekta..
Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Havalimanı bilişim çözümlerinde dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alan..
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
  Spor HABERLERİ
Fenerbahçe taraftarının önüne çıkıyor Fenerbahçe taraftarının önüne çıkıyor Fenerbahçe Futbol Takımı, 2018-2019 sezonu çalışmaları kapsamında yarın sahasınd..
Beşiktaş'ın UEFA Avrupa Ligi'ndeki rakibi belli oldu Beşiktaş'ın UEFA Avrupa Ligi'ndeki rakibi belli oldu Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi 2. ön eleme turunda, OFK Titograd'ı eleyen B36 Torsha..
Fenerbahçe Kulübünden yeni slogan: Yeniden Fenerbahçe Kulübünden yeni slogan: Yeniden Fenerbahçe Kulübü, "19.07 Dünya Fenerbahçeliler Günü"nde, "Yeniden" isimli sloga..
Atiker Konyaspor'da transfer Atiker Konyaspor'da transfer Süper Lig ekiplerinden Atiker Konyaspor, Sırbistan'ın Partizan takımında forma g..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı