HABER AKIŞI

Süleyman Köşkeroğlu: “Baklavanın, Milli Eğitim Bakanımızın söz verdiği gibi 2020’de MEB Müfredatına girmesi lazım”

 Tarih: 04-02-2020 00:16:00  -   Güncelleme: 10-02-2020 09:03:45
Baklavacı ve Tatlıcılar Derneği (BAKTAD) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Köşkeroğlu Baklavacılığın ders olarak okullarda okutulması gerektiğini belirterek; “Eğer Milli Eğitim Bakanlığı müfredata baklavacılık kelimesini koyarsa, biz bu işin yüzde ellilik kısmını başarmış oluruz. Öyle enteresan ki, baklavanın anavatanı olan Antep’teki meslek liselerinde bile böyle bir bölüm yok” dedi.

Süleyman Bey, nasıl başladı bu proje; hikâyesi nedir?

2007 senesinde Siyavuşpaşa Meslek Lisesi Müdüresi Rahmetli Günnur Çolak Hanımefendi BAKTAD’a geldi ve bazı taleplerde bulundu; bizden destek istedi. Biz de hay hay dedik. İlk etapta maddi desteklerle başladık okula yardım etmeye. Tezgâh, fırın, ocak yaptırarak mevcut sınıflarını baklava sınıfı haline getirdik.

Sonraki sene İTO’da bizim meslek komitesine yapılan yardımı yine Siyavuşpaşa’ya aktardık. Akabinde bir usta tayin ettik buraya. Ve bir süre yardımlarımız bu minvalde devam etti. Müdüre Hanımın vefat etmesiyle irtibat giderek zayıfladı ve bir süre sonra da neredeyse kopma noktasına geldi. Ancak bizim dernek olarak asıl istediğimiz şey bu değildi!

Biz, orada okuyan çocukları kendi sektörümüze kazandırmak ve sektördeki eleman açığını kapatmak istiyorduk; bizim amacımız buydu. İş sahası, evsel alan ve yeni gelişen bir bölge içerisinde yer alması hasebiyle Siyavuşpaşa Meslek Lisesi, bölgedeki en güzel okullardan biriydi zira. Çok fazla öğrenci vardı. Lakin proje yürümedi malum sebeplerden ötürü ve bizim de şevkimiz kırıldı.

Sonra ne oldu da tekrar gündeme geldi bu proje?

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Baklavacılık Bölümünün ve derslerinin müfredata işlenmesini talep ettik ama kabul görmedi. Müfredatta olmadığı için de bu sınıf ve ders, istenilen derecede rağbet görmedi. Kızların çoğu kuru pasta ve sütlü tatlı alanlarına meyletti.

2018 yılında İstanbul Sanayi Odası’nda yapılan seçimlerde BAKTAD’ın desteği ile meclis üyesi seçildim. Orada her kürsüye çıktığımda bu sektörün bir gün batacağını, eleman sıkıntısının had safhaya geldiğini, bunun için bir şeyler yapılması gerektiğini sürekli dile getirdim. Sağ olsun Erdal Bahçıvan başkanımız, Milli Eğitim Bakanıyla bir protokol imzaladı; İstanbul’daki tüm meslek liselerini aktif hale getirip kalkındırmak ve daha çok öğrenci talebinde bulunmak için. Her meslek komitesinden bir seçim yapması istendi ve ben de hemen Siyavuşpaşa Meslek Lisesini bana verin dedim. Onlar da tamam dedi. Ziyaret ettik okulu ve aramızda bir protokol yaptık. Aradan geçen zaman zarfında okul çok değişmiş ve güzelleşmişti. Bundan sonraki süreçte okula yardımlarımız eskiden olduğu gibi devam etti. Gittik, geldik, eksiklerini tamamladık. Bu meyanda birçok firmaya malzeme temini noktasında destek olmalarını söyledik. Hiçbiri de bizi kırmadı, hepsi destek verdi.

BAKLAVACILIK MÜFREDATA GİRDİ Mİ YANİ BU PROTOKOLLE?

Hayır, ama Milli Eğitim Bakanımız 2020 için söz verdi. Türkiye genelinde Baklava’nın tüm meslek liselerine ders olarak girmesini istiyoruz. İsmi de Unlu Mamuller ve Baklavacılık olabilir. Biz şu anda müfredata girmiş gibi öğrencilerimizi yetiştiriyoruz. 30 tane de öğrencimiz var.

Önümüzdeki yıl Altın Oklava Baklava Ustaları yarışmasında bu öğrencilerimiz ayrı bir kategoride yarışacak ve ön elemelerden finale kalan 4 kızımız bu festival kapsamında tüm hünerlerini sergileyecekler. Bu doğrultuda bir hedefim var benim. İnsanlara, sektöre şöyle bir mesaj vermiş olacağız böylelikle; bakın baklava ustalığı yalnızca erkek işi değil, kızlarımız da bu işi yapıyor ve hem de çok iyi yapıyor!

Bu bölümde yalnızca kızlar mı var?

Evet, hiç erkek öğrenci müracaat etmemiş. Bir bakıma da iyi bir şey aslında; çünkü mutfak işi sevgi işidir. Kızlarımızda, kadınlarımızda da bu sevgi daha yoğun bir şekilde kendini gösteriyor. Kız çocuklarımızın evlendikten sonra da mutfağa fazlasıyla ihtiyaçları olacak.

Biz okulumuza her türlü desteği veriyoruz. İlk yıllarda okula bir baklava ustası (Orhan Usta) tayin etmiştik. Duraklama döneminde biraz atıl duruma düşmüştü ama artık onu da hareketlendirdik.

Bu projeyle alakalı kendinizi başarılı buluyor musunuz?

Esasında bu bir sivil toplum örgütü başarı hikâyesidir. Biz eğer BAKTAD’ı kurmasaydık ve böyle bir STK çatısı altında bir araya gelmeseydik bunların hiçbirisi olmazdı. Yoksa birey ya da firma olarak bu işin altından kalkılamazdı.

Önümüzdeki yıl yapılacak Altın Oklava yarışması şimdiye kadar yapılanlardan çok daha renkli ve heyecanlı geçecek gibi görünüyor. Siz yarışmaya kadar geçecek sürede öğrencileri dönem dönem deneyecek misiniz?

Elbette onları deneyeceğiz, test edeceğiz, deneyimlerimizi aktaracağız. Ben hemen hemen her hafta okuldayım zaten. Öğretmenler günü için misal, Orhan Usta ve kızlarımız baklava yapacaklar. Bütün sunum da onların ellerinden geçecek.

Bu öğrencileri sektöre kazandırmak adına aklınızda nasıl bir kurgu var aklınızda?

Sektörümüzde bu anlamda ciddi bir talep var. Hem de her biriminde böyle bir talep söz konusu. Baklava ustalığı önemli bir zanaat. Kazancı da o derece iyi oluyor. İyi bir ustaysanız her zaman için aranan eleman olursunuz. Bakın biz yarışmada finale kalanlara onlarca tam altın hediye ediyoruz. Bu bile tek başına mesleğe kafa yormak için önemli bir motivasyon kaynağı. 

Bizim amacımız bu çocukların sektöre kazandırılmasıdır. Eğer bunu başarabilirsek ve aileler bu çocukların belli bir yere geldiklerini görürse, kendi çocuklarını da teşvik edeceklerdir.

Eğer Milli Eğitim Bakanlığı müfredata baklavacılık kelimesini koyarsa, biz bu işin yüzde ellilik kısmını başarmış oluruz. Öyle enteresan ki, baklavanın anavatanı olan Antep’teki meslek liselerinde bile böyle bir bölüm yok.

BÜYÜK USTALARIN SÖZÜ ŞUDUR: ÖĞRETTİKÇE KAZANIRSIN!

Bu proje gerçekten de ezber bozan bir kimliğe sahip. Zira baklava ustalığı, usta-çırak ilişkisinden mütevellit bir zanaat olarak biliniyor. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak değil mi?

Bakın bütün olay ne biliyor musunuz? Türkiye’nin eleman sıkıntısı yaşamasının tek bir sebebi var: Ahilik Sistemi gitti! Bu ülkede Ahilik sistemini mahvettiler. Bunu da Avrupalılar yaptı bize biliyor musunuz. Çırak-Usta ilişkisi bitti. Herkes üniversiteli olma sevdasına girdi.

Müfredata girdiğinde mevzu, Ahilik ritüellerini de kompozisyona dahil edecek misiniz?

Okuldan mezun olan kızlarımız hem mektepli hem de alaylı olmuş olacak. Normal eğitim süresince öğretmenleri onlara para kazanmayı öğretecek, saygıyı ve sevgiyi de aşılayacak. Şimdi böyle bir mevzuda salt kitaplarla yetinirse öğretmen, öğrenciye tam anlamıyla bir şey verebilir mi? Tabi ki hayır. En iyi ders, uygulanan derstir ve bunu baklavada yapacaklar. Nasıl ki bir cerrah doktor olurken bir sürü kadavrada uygulama yapıyor; okulda da baklavacı olabilmek için belli bir dönem uygulamalı baklava eğitimi alacak ve sonunda bu işi hakkıyla yapabilecek öğrenci! Ben öğrencilere süreli diyorum; burada öğrendiklerinizi gidin evinizde uygulayın, yaptıklarınız annenize babanıza yedirin, kendinizi test edin…

“Ben isterim ki meslek liselerinin kantini, okulun kendisine ait olsun. Atölyede üretilen poğaçası, açması, tatlısı, böreği yine o kantinde satılsın.”

Döner sermaye diyorsunuz yani…

Aynen öyle ve çocuğa da pay verilsin buradan. Çünkü kazanılan para çocuğu teşvik edecektir. Misal öğrencinin eline 500 lira para geçse bu işten aylık; ne olur biliyor musunuz? O çocuğu, ebeveyninin elinden maddi manada azad etmiş olursun ve ona bir ufuk açarsın. Maalesef okullarımız kantinleri satıyor; ondan sonra kötü, pahalı ürün ve diğer pek çok handikap bir araya geliyor. Sonuç ortada.

Son cümlelerinizi alalım lütfen…

Ben bu dergiyi okuyacak devlet büyüklerimize son olarak şunları söylemek istiyorum; iyi bir araştırma ile iyi bir destekle gelecekteki zanaatkârları bu okullardan yetiştirirler diye umut ediyorum. Çünkü bu meslekler bitiyor artık. İşletmeler elemansızlıktan kapanma noktasına geldi. Şu an kendi firmamda 30 tane personel eksiğim var. Uygun kalifiye elemanı bulabilsem hemen değerlendireceğim. Yok maalesef.

Cumhurbaşkanımız istihdam noktasında tüm işadamlarına çağrıda bulunuyor; herkes potansiyeline göre eleman istihdam etsin diye. Ancak istihdam edecek eleman bulunmuyor ki! Baktığınızda ciddi bir üniversiteli yoğunluğu olduğunu görüyoruz. Buna mukabil bu ülkenin demirciye de, temizlikçiye de, baklavacıya da ihtiyacı var. Bunu da görmezden gelemeyiz.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Söyleşi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Osmanlı döneminin ilk karantina merkezlerinden biri Tuzla’daydı Osmanlı döneminin ilk karantina merkezlerinden biri Tuzla’daydı Osmanlı döneminde “Tahaffuzhane” adı verilen karantina merkezlerinin en bilinenl..
Koronavirüs Salgınına Karşı Kolonya Ve Hijyen Malzemeleri Sektöründen Açıklama Geldi Koronavirüs Salgınına Karşı Kolonya Ve Hijyen Malzemeleri Sektöründen Açıklama Geldi Türkiye’de ve dünyada hayatı durma noktasına getiren Koronavirüs Salgını, temizl..
İSTANBUL TAKSİLERİ BRC İŞBİRLİĞİYLE DEZENFEKTE EDİLDİ İSTANBUL TAKSİLERİ BRC İŞBİRLİĞİYLE DEZENFEKTE EDİLDİ Taksi Hakları Derneği, dünyanın en büyük alternatif yakıt sistemleri üreticisi B..
CORONA AĞZINIZDAN BULAŞMASIN CORONA AĞZINIZDAN BULAŞMASIN Dt. Pertev Kökdemir Corono virüsünün ağızdan bulaşmaması için koruyucu tedbirler..
  Ekonomi HABERLERİ
Girişimlere yapılan yatırım yüzde 66 arttı Girişimlere yapılan yatırım yüzde 66 arttı Türkiye’deki startup’ların ilk aşama yatırımcısı olan kuluçka merkezlerinin sayı..
Üretimde Artırılmış Gerçeklikle Geleceğin Fabrikasına Dönüşün Üretimde Artırılmış Gerçeklikle Geleceğin Fabrikasına Dönüşün Akıllı üretim yönetim sistemi ProManage ile sanayicilere dijital dönüşüm mentorl..
Markalı konut satışlarının %11’i yabancıya yapıldı Markalı konut satışlarının %11’i yabancıya yapıldı ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Şubat 2020 sonuçları açıklandı. Endekse..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
KARİD Başkanı Aslan Kut Covid-19 ile ilgili aldıkları tedbirleri açıkladı KARİD Başkanı Aslan Kut Covid-19 ile ilgili aldıkları tedbirleri açıkladı Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği (KARİD) Başkanı Aslan Kut..
SAHA İSTANBUL ÜYELERİ KORONAVİRÜSLE MÜCADELE İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ SAHA İSTANBUL ÜYELERİ KORONAVİRÜSLE MÜCADELE İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ Tüm dünyada hızla yayılan ve Türkiye’de de her geçen gün vaka sayısı artan Koron..
Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu: “Makine sektörüne kalkan olmak sivil savunma meselesidir” Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu: “Makine sektörüne kalkan olmak sivil savunma meselesidir” Makine sanayiinde faaliyet gösteren firmalar, Covid-19 salgınına karşı kamu sağl..
Koronavirüs kaynaklı sorunlar, JES'lerin inşasında gecikmeye yol açabilir Koronavirüs kaynaklı sorunlar, JES'lerin inşasında gecikmeye yol açabilir Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, ..
  Söyleşi HABERLERİ
Süleyman Köşkeroğlu: “Baklavanın, Milli Eğitim Bakanımızın söz verdiği gibi 2020’de MEB Müfredatına girmesi lazım” Süleyman Köşkeroğlu: “Baklavanın, Milli Eğitim Bakanımızın söz verdiği gibi 2020’de MEB Müfredatına girmesi lazım” Baklavacı ve Tatlıcılar Derneği (BAKTAD) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim ..
Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri: Kusursuz sorumluluk hallerinde adam çalıştıranın sorumluluğu! Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri: Kusursuz sorumluluk hallerinde adam çalıştıranın sorumluluğu! Bir işveren, iş gördürdüğü sürekli olarak yanında çalışan elemanı veya geçici, s..
HEFİ SAĞLIK; İŞ(Çİ) SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNİN GELECEĞİ HEFİ SAĞLIK; İŞ(Çİ) SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNİN GELECEĞİ HEFİ SAĞLIK Genel Müdürü Zehra Çelik: “İşyerinin ve iş görenin güvenliğini sağla..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
SIGN İstanbul 2020, Promosyon Sokağı’na ev sahipliği yapacak! SIGN İstanbul 2020, Promosyon Sokağı’na ev sahipliği yapacak! Tarsus Turkey tarafından 17-20 Eylül 2020 tarihlerinde 22.’si düzenlenecek olan ..
Seramik sektörü UNICERA Fuarı’nda buluştu Seramik sektörü UNICERA Fuarı’nda buluştu Dünya seramik sektörünün yakından takip ettiği UNICERA İstanbul Uluslararası Ser..
Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’un Yeni Tarihi Belirlendi Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’un Yeni Tarihi Belirlendi 43. kez gerçekleştirilecek Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul, 24-28 Ağustos 2020 o..
HOST İstanbul 2020, Haziran’da gerçekleşecek.. HOST İstanbul 2020, Haziran’da gerçekleşecek.. Ticaret Bakanlığı’nın coronavirus/COVID-19 ile ilgili tedbirler kapsamında aldığ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Üretim, denetim ve eğitimde depreme karşı sıfır tolerans zamanı Üretim, denetim ve eğitimde depreme karşı sıfır tolerans zamanı Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, ‘1-7 Mart Deprem Haft..
Skyland İstanbul’dan Yeni Yıla Özel Kampanya Skyland İstanbul’dan Yeni Yıla Özel Kampanya Eroğlu Gayrimenkul’ün yeni teknolojiler,kusursuz mimarive konforu prestijle bulu..
 "AKILLI ŞEHİR UYGULAMALARINDA İLK ÖRNEK KANAL İSTANBUL OLACAK" Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’nin açılışında bir konuşma yapa..
Kentsel Dönüşüme Yeni Finansman Modelleri Gerekiyor. Kentsel Dönüşüme Yeni Finansman Modelleri Gerekiyor. GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu)tarafından düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
SAHA İstanbul’un ‘saha’sı genişliyor! SAHA İstanbul’a 42 yeni üye daha katıldı SAHA İstanbul’un ‘saha’sı genişliyor! SAHA İstanbul’a 42 yeni üye daha katıldı Türkiye’nin Milli Teknolojisi Hamlesi’nin en büyük destekçilerinden biri olan SA..
Türkiye dünyada ilk beş arasında... Türkiye dünyada ilk beş arasında... Türkiye’nin Milli Teknolojisi Hamlesi’nin en büyük destekçilerinden biri olan SA..
TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ İKİ KURULUŞU BİLİŞİM İÇİN BİR ARAYA GELDİ TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ İKİ KURULUŞU BİLİŞİM İÇİN BİR ARAYA GELDİ Kuruluşları 50’nci yıla yaklaşan Türkiye’nin en köklü iki kuruluşlarından olan T..
Şirketler, sanal uygulamaları ve teknolojiyi evlere taşıyor Şirketler, sanal uygulamaları ve teknolojiyi evlere taşıyor Dünyada endişeye neden olan yeni tip Corona virüsü (Covid-19) üretici ve hizmet ..
  Spor HABERLERİ
Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, Vites Büyütüyor… Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, Vites Büyütüyor… Türkiye'nin en önemli sektörlerinden biri olan kimya sanayinin temsil edildiği, ..
Bayrampaşa Belediyesi’nin Uluslararası Spor Projesinin Final Konferansı yapıldı Bayrampaşa Belediyesi’nin Uluslararası Spor Projesinin Final Konferansı yapıldı AB Şehir Eşleştirme Hibe Programı çerçevesinde Bayrampaşa Belediyesi’nin başarıy..
PTT SPOR’DA BAYRAK DEĞİŞİMİ PTT SPOR’DA BAYRAK DEĞİŞİMİ PTT Spor’da gerçekleşen Olağan Genel Kurul sonucunda başkanlığa PTT AŞ Genel Müd..
TÜRK UÇURTMA TAKIMI HİNDİSTAN’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK TÜRK UÇURTMA TAKIMI HİNDİSTAN’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve Türk Uçurtma takımı kaptanı Mehmet Naci..
  Şirket Haberleri HABERLERİ
MOPAK kağıt üretiminde su kullanımını 6 kat azalttı MOPAK kağıt üretiminde su kullanımını 6 kat azalttı Türkiye’nin önde gelen kağıt ve defter üreticisi MOPAK, faaliyet gösterdiği üret..
SOCAR Türkiye, gençleri geleceğe hazırlıyor SOCAR Türkiye, gençleri geleceğe hazırlıyor 5 bin 300’den fazla kişiye istihdam sağlayan SOCAR Türkiye, çalışanlarının çocuk..
Kuveyt Türk ekonomiye destek paketiyle müşterilerinin yanında Kuveyt Türk ekonomiye destek paketiyle müşterilerinin yanında Yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmeleri yakından takip eden Kuveyt Tü..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı