HABER AKIŞI

SAP Türkiye’den Dijital Ekonomiye ve Dezavantajlı Gençlere Destek

 Tarih: 13-06-2019 19:13:40
Gaziantep’te başlayan kodlama eğitimi ile geleceğin dijital uzmanları yetişiyor

Geleceğin dijital uzmanlarını yetiştirmeye ve onlara dijital beceriler kazandırmaya odaklanan SAP Türkiye, Re:Coded işbirliği ve Türk Kızılayın desteğiyle  dezavantajlı gençlerin katıldığı kodlama eğitim kampını Gaziantep’te hayata geçirdi. 4,5 ay sürecek olan programda gençler, Web Geliştirmeye ek olarak SAP uzmanlarından SAP’nin yeni nesil teknolojilerini de öğrenme fırsatına sahip olacak.

Hızla dijitalleşen Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde (EMEA) hayata geçirilen kodlama girişimleri, yeni kariyer fırsatlarının da önünü açıyor. Dünyayı daha yaşanacak bir yer haline getirmek ve insan hayatını iyileştirmek hedefiyle kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarına devam eden SAP Türkiye, bu yıl Re:Coded ile işbirliği yaparak Gaziantep’te Kodlama Eğitim Kampı’nı hayata geçiriyor. Mayıs ayında Türk Kızılayın Gaziantep Toplum Merkezi’nde ve Kudra’da başlayan eğitimlerde 22 genç, yeni çağın dili kodlama öğrenmenin yanı sıra dijital beceriler de kazanacak. Programın ilk etabında gençler, Web Geliştirme derslerinin yanı sıra iletişim, analitik düşünme gibi sosyal yeteneklerini geliştirmelerini sağlayacak eğitimlere de katılacaklar. Program sonunda başarılı olan gençler ise SAP uzmanları tarafından verilecek SAP Teknoloji eğitimlerine  (SAP S/4HANA,  SAP Business Suite, ABAP ve SAP Fiori) katılma şansına sahip olacak. Program sonunda ise gençlerin SAP müşterileri ve iş ortaklarından oluşan geniş ekosisteminde istihdam edilmesi hedefleniyor.

29 Mayıs’ta SAP Türkiye’nin iş ortaklarından MBIS ve Solvia sponsorluğunda gerçekleştirilen açılış etkinliğinde programın dezavantajlı gençlere büyük kazanımlar sağlayacağını söyleyen SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, “Kodlama, çağımızın yeni ortak dili. Nasıl ki, evrensel bir dil olan İngilizce’yi çocuklarımıza ilköğretim çağında öğretiyoruz, kodlama da yeni bir dil olarak dünyada eğitim kurumlarında hızla müfredatlara giriyor. Bu dil, çocuk ve gençlerin dijital alandaki yeteneklerini geliştirmek için bir alfabe gibi düşünülebilir. Bu alfabe’yi öğrenen gençler bilgisayar programlamanın temel ilkelerini öğrenirken, hem dijital ekonomilerin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücü ihtiyacına yanıt verebilecekler hem de kendilerini geliştirerek geleceğin girişimcileri arasında kolaylıkla yer alabilecekleri bir eğitimle donatılacaklar.” dedi.

SAP dijital ekonomilerin ihtiyaçlarına odaklanıyor

Gaziantep’te 22 öğrencinin 4,5 ay boyunca kapsamlı ve yoğun bir eğitim alacağını söyleyen Candan,  “Bu programla yerel yeteneklere ilham vermeye, bilgi teknolojileri alanında yetenek açığının kapatılmasına ve ülke çapındaki dijital dönüşüme katkı sunmayı hedefliyoruz. Bu eğitim kampı, ülkemizde gittikçe artan nitelikli ve 21. yüzyılın gereksinimlerine yanıt verecek becerilere sahip işgücü kaynağını da zenginleştirecek. SAP olarak, inovasyonlarımızla daha iyi bir gelecek için çalışırken, Türkiye için de yetenek havuzu oluşturulmasına destek oluyoruz.” diye konuştu.”

Re:Coded kurucu ortağı Marcello Bonatto, “Kodlamanın nasıl yapıldığını öğrenen öğrencilerimiz, sınırları aşan bir beceri kazanmış oluyorlar. Yerel veya global şirketlerde iş bulabilir ve  ortalamanın üzerinde bir gelir elde edebilirler,” dedi.

Re:Coded kurucu ortağı Alexandra Clare ise “Mültecilerin ve dezavantajlı gençlerin, gelecek için hazırlanmaları gerektiğine inanıyoruz. Bugün manuel ve tekrarlayan görevlere odaklanan çoğu mesleki eğitim, önümüzdeki 10 yıl içinde yok olabilir. Kodlama eğitimleri ise dijital ekonominin bir parçası olma ve her geçen gün talep edilen yeni becerileri öğrenme imkanı sunuyor. 2017'de Türkiye'deki ilk programımızdan bu yana kodlama programlarımızı birçok yetenekli gencin bulunduğu Gaziantep'e getirme fırsatını araştırıyorduk. SAP Türkiye ile işbirliğimiz bu hayalimizi gerçeğe dönüştürdü,” dedi.

Bugünün Dijital Yetenekleri Yetişiyor

SAP’nin özel sektör, kamu sektörü ve yerel sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla dünyada dijital okuryazarlığı yaygınlaştırmak amacıyla hayata geçirdiği “Bugünün Dijital Yetenekleri” (eski adıyla Mülteci Kod Haftası) programı kapsamında kodlama eğitimleri devam ediyor. 2016 yılında ilk duyurusu İstanbul’daki Dünya İnsani Zirvesi’nde yapılan program kapsamında çocuk ve gençler kodlamayla tanışıyor ve temel kod yazma becerisi kazanıyor. Kodlama eğitimlerinin ardından seçilen başarılı gençler ise Türkiye’nin de dahil olduğu belirli ülkelerde düzenlenen kodlama eğitim kamplarına katılma şansına sahip oluyorlar. Bu kapsamda, sivil toplum kuruluşu olan Re:Coded geçtiğimiz yıl İstanbul ve Urfa’da gerçekleştirdiği kodlama eğitim kamplarında 58 gence eğitim verdi ve katılımcıların yüzde 85’i mezun olduktan 6 ay sonra bir işe yerleşti, kendi girişimlerini kurdu veya serbest çalışmaya başladı.

 

 

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
İsfanbul’da ilk yarıyıl tatilinde  “eğlence” tüm hızıyla devam ediyor İsfanbul’da ilk yarıyıl tatilinde “eğlence” tüm hızıyla devam ediyor İsfanbul AVM, ilk sömestr tatilinde minik misafirleri için hazırladığı birbirind..
PTT’den öğretmenler günü’ne özel indirim sürprizi PTT’den öğretmenler günü’ne özel indirim sürprizi PTT AŞ, 24 Kasım Öğretmenler Günü için hazırladığı kampanya ile kargo taşımacılı..
Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı 65ile 74 yaş arası internet kullanan Avrupalı kişilerin Facebook, Twitter gibi s..
PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ Gazi ve Şehit Ailelerinin yanında PTT AŞ, gazi ve şehit ailelerine APS Kurye ve Posta Kargosu gönderilerinde yüzde..
  Ekonomi HABERLERİ
Konut satışı artışında Mardin İstanbul’u 20’ye katladı! Konut satışı artışında Mardin İstanbul’u 20’ye katladı! FuzulEv’in “Gayrimenkulün 10 Yılı” araştırması, Türkiye’de son 10 yılda konut sa..
“Büyüme rakamları tarımın önemini yine gösterdi” “Büyüme rakamları tarımın önemini yine gösterdi” Bugün TÜİK tarafından açıklanan Türkiye’nin Üçüncü Çeyrek Büyüme rakamlarını değ..
Katar ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerde büyük artış Katar ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerde büyük artış İstanbul’da 27- 29 Kasım tarihleri arasında 10. kez düzenlenen Boğaziçi Zirvesi’..
Kuveyt Türk XTM ile işaret dilinde finans hizmeti Kuveyt Türk XTM ile işaret dilinde finans hizmeti Dijital dönüşümü ve insanı odağına alarak geliştirdiği projelerle sektöre öncülü..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
GİV Girişimci Buluşmaları Konuğu Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal EKŞİ oldu. GİV Girişimci Buluşmaları Konuğu Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal EKŞİ oldu. Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV) gerçekleştirmiş olduğu “Girişimci Buluşmaları”..
Arnavutluk sarsıldı, uzat elini yaralarını saralım Arnavutluk sarsıldı, uzat elini yaralarını saralım Arnavutluk’ta meydana gelen ve çok sayıda insanın etkilendiği deprem sonrası böl..
4 farklı sektörde tasarımlarıyla 4 ödül birden kazanarak rekora imza attı 4 farklı sektörde tasarımlarıyla 4 ödül birden kazanarak rekora imza attı Design Week Turkey etkinliği kapsamında yer alan Design Turkey Endüstriyel Tasar..
11 AYLIK İHRACAT 165 MİLYAR DOLARA ULAŞTI 11 AYLIK İHRACAT 165 MİLYAR DOLARA ULAŞTI Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), kasım ayı ihracat rakamlarını İstanbul’da aç..
  Söyleşi HABERLERİ
Eşref Küçükateş: “İşinizi büyütüp, Kazancınızı arttıracak “LONCA İş Buluşmaları” başlıyor. Eşref Küçükateş: “İşinizi büyütüp, Kazancınızı arttıracak “LONCA İş Buluşmaları” başlıyor. Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) ve LONCA İş Buluşmaları (LİB) Yönetim Kur..
HEFİ SAĞLIK; İş Güvenliği Kültür Bilinci gelişmelidir HEFİ SAĞLIK; İş Güvenliği Kültür Bilinci gelişmelidir HEFİ SAĞLIK Genel Müdürü Zehra Çelik: “İşyerinin ve iş görenin güvenliğini sağla..
CMŞ Tül-Perde Fabrika Satış Mağazası fiyatlarıyla dar gelirlinin yüzünü güldürecek CMŞ Tül-Perde Fabrika Satış Mağazası fiyatlarıyla dar gelirlinin yüzünü güldürecek Türkiye’de bir ilk olarak yeni bir konseptle Fabrika Satış Mağazalarını İstanbul..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Helal Zirvesi’nde “Şeriata Uyumlu Üretim ve Helal Et Kesimi” Değerlendirildi Helal Zirvesi’nde “Şeriata Uyumlu Üretim ve Helal Et Kesimi” Değerlendirildi 5. Dünya Helal Zirvesi’nde bu yıl da 100’e yakın yerli-yabancı konuşmacı helal s..
TÜRKİYE’DEKİ MÜZE SAYILARI İKİ KATA YAKIN ARTTI TÜRKİYE’DEKİ MÜZE SAYILARI İKİ KATA YAKIN ARTTI Türkiye’de 2004 yılındaki özel ve Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı tüm müzeler..
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Yıldız Teknopark’a Birincilik Ödülü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Yıldız Teknopark’a Birincilik Ödülü 7'nci Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri ödülleri sahiplerini bu..
İslam İşbirliği Teşkilatı Ülkeleri Yatırım İçin 8-9 Aralık’ta İstanbul’da Buluşuyor İslam İşbirliği Teşkilatı Ülkeleri Yatırım İçin 8-9 Aralık’ta İstanbul’da Buluşuyor Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin ev sahipliğinde, İslam İşbirliği Teşkilatı (İ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe 3. İstanbul Başakşehir’in son etabı Hasbahçe Evleri’nde bir ayda 276 konut satıl..
Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Ağacın izinde yeşil yapılaşma! Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye ..
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Hava Kalitesi Farkındalığı için Uluslararası Proje Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Şehirlerde Hava ..
Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Kentsel dönüşümde başarının anahtarı, kaliteli beton kullanımı Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Kocaeli’de “Beton Teknolojileri ve..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
Yenilenebilir Kaynaklardan Elektrik Üretimi Toplam Elektrik Üretiminin Yarısına Ulaştı Yenilenebilir Kaynaklardan Elektrik Üretimi Toplam Elektrik Üretiminin Yarısına Ulaştı TSKB Danışmanlık Hizmetleri, ekonomiye etkileri, global jeopolitik ilişkiler ve ..
Üç operatörün ortaklığında 5G teknolojisi İstanbul Havalimanı’nda Üç operatörün ortaklığında 5G teknolojisi İstanbul Havalimanı’nda Mobil uygulama fuarı Mobilefest bünyesinde düzenlenen MMA Innovate Summit ikinci..
10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu 10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu Cumhurbaşkanı kararıyla son üç takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 5..
Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom’un ‘Yüzde 100 Yerli’ Yapay Zekâ projesine ödül Türk Telekom, IDC Yapay Zeka Ödülleri’nde birincilik ödülünün sahibi oldu. Innov..
  Spor HABERLERİ
EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK EYÜPSULTAN’IN TEK BAYAN FUTBOL TAKIMI: KEMER FK “Geleceğin Futbolcularını Yetiştiriyoruz” sloganı ile 2012 yılında kurulan Kemer..
Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Halı saha sektörü kriz dinlemiyor Ekonomik krizlerin etkilemediği sektörlerden biri de halı sahalar. İntegral Grou..
ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! ALİBEYKÖYSPOR, YENİ SEZONA HAZIR! Eyüpsultan’ın köklü kulüplerinden Alibeyköyspor’un teknik direktörü Aydın Yavuz ..
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı