HABER AKIŞI

SAP Türkiye’den Dijital Ekonomiye ve Dezavantajlı Gençlere Destek

 Tarih: 13-06-2019 19:13:40
Gaziantep’te başlayan kodlama eğitimi ile geleceğin dijital uzmanları yetişiyor

Geleceğin dijital uzmanlarını yetiştirmeye ve onlara dijital beceriler kazandırmaya odaklanan SAP Türkiye, Re:Coded işbirliği ve Türk Kızılayın desteğiyle  dezavantajlı gençlerin katıldığı kodlama eğitim kampını Gaziantep’te hayata geçirdi. 4,5 ay sürecek olan programda gençler, Web Geliştirmeye ek olarak SAP uzmanlarından SAP’nin yeni nesil teknolojilerini de öğrenme fırsatına sahip olacak.

Hızla dijitalleşen Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde (EMEA) hayata geçirilen kodlama girişimleri, yeni kariyer fırsatlarının da önünü açıyor. Dünyayı daha yaşanacak bir yer haline getirmek ve insan hayatını iyileştirmek hedefiyle kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarına devam eden SAP Türkiye, bu yıl Re:Coded ile işbirliği yaparak Gaziantep’te Kodlama Eğitim Kampı’nı hayata geçiriyor. Mayıs ayında Türk Kızılayın Gaziantep Toplum Merkezi’nde ve Kudra’da başlayan eğitimlerde 22 genç, yeni çağın dili kodlama öğrenmenin yanı sıra dijital beceriler de kazanacak. Programın ilk etabında gençler, Web Geliştirme derslerinin yanı sıra iletişim, analitik düşünme gibi sosyal yeteneklerini geliştirmelerini sağlayacak eğitimlere de katılacaklar. Program sonunda başarılı olan gençler ise SAP uzmanları tarafından verilecek SAP Teknoloji eğitimlerine  (SAP S/4HANA,  SAP Business Suite, ABAP ve SAP Fiori) katılma şansına sahip olacak. Program sonunda ise gençlerin SAP müşterileri ve iş ortaklarından oluşan geniş ekosisteminde istihdam edilmesi hedefleniyor.

29 Mayıs’ta SAP Türkiye’nin iş ortaklarından MBIS ve Solvia sponsorluğunda gerçekleştirilen açılış etkinliğinde programın dezavantajlı gençlere büyük kazanımlar sağlayacağını söyleyen SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, “Kodlama, çağımızın yeni ortak dili. Nasıl ki, evrensel bir dil olan İngilizce’yi çocuklarımıza ilköğretim çağında öğretiyoruz, kodlama da yeni bir dil olarak dünyada eğitim kurumlarında hızla müfredatlara giriyor. Bu dil, çocuk ve gençlerin dijital alandaki yeteneklerini geliştirmek için bir alfabe gibi düşünülebilir. Bu alfabe’yi öğrenen gençler bilgisayar programlamanın temel ilkelerini öğrenirken, hem dijital ekonomilerin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücü ihtiyacına yanıt verebilecekler hem de kendilerini geliştirerek geleceğin girişimcileri arasında kolaylıkla yer alabilecekleri bir eğitimle donatılacaklar.” dedi.

SAP dijital ekonomilerin ihtiyaçlarına odaklanıyor

Gaziantep’te 22 öğrencinin 4,5 ay boyunca kapsamlı ve yoğun bir eğitim alacağını söyleyen Candan,  “Bu programla yerel yeteneklere ilham vermeye, bilgi teknolojileri alanında yetenek açığının kapatılmasına ve ülke çapındaki dijital dönüşüme katkı sunmayı hedefliyoruz. Bu eğitim kampı, ülkemizde gittikçe artan nitelikli ve 21. yüzyılın gereksinimlerine yanıt verecek becerilere sahip işgücü kaynağını da zenginleştirecek. SAP olarak, inovasyonlarımızla daha iyi bir gelecek için çalışırken, Türkiye için de yetenek havuzu oluşturulmasına destek oluyoruz.” diye konuştu.”

Re:Coded kurucu ortağı Marcello Bonatto, “Kodlamanın nasıl yapıldığını öğrenen öğrencilerimiz, sınırları aşan bir beceri kazanmış oluyorlar. Yerel veya global şirketlerde iş bulabilir ve  ortalamanın üzerinde bir gelir elde edebilirler,” dedi.

Re:Coded kurucu ortağı Alexandra Clare ise “Mültecilerin ve dezavantajlı gençlerin, gelecek için hazırlanmaları gerektiğine inanıyoruz. Bugün manuel ve tekrarlayan görevlere odaklanan çoğu mesleki eğitim, önümüzdeki 10 yıl içinde yok olabilir. Kodlama eğitimleri ise dijital ekonominin bir parçası olma ve her geçen gün talep edilen yeni becerileri öğrenme imkanı sunuyor. 2017'de Türkiye'deki ilk programımızdan bu yana kodlama programlarımızı birçok yetenekli gencin bulunduğu Gaziantep'e getirme fırsatını araştırıyorduk. SAP Türkiye ile işbirliğimiz bu hayalimizi gerçeğe dönüştürdü,” dedi.

Bugünün Dijital Yetenekleri Yetişiyor

SAP’nin özel sektör, kamu sektörü ve yerel sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla dünyada dijital okuryazarlığı yaygınlaştırmak amacıyla hayata geçirdiği “Bugünün Dijital Yetenekleri” (eski adıyla Mülteci Kod Haftası) programı kapsamında kodlama eğitimleri devam ediyor. 2016 yılında ilk duyurusu İstanbul’daki Dünya İnsani Zirvesi’nde yapılan program kapsamında çocuk ve gençler kodlamayla tanışıyor ve temel kod yazma becerisi kazanıyor. Kodlama eğitimlerinin ardından seçilen başarılı gençler ise Türkiye’nin de dahil olduğu belirli ülkelerde düzenlenen kodlama eğitim kamplarına katılma şansına sahip oluyorlar. Bu kapsamda, sivil toplum kuruluşu olan Re:Coded geçtiğimiz yıl İstanbul ve Urfa’da gerçekleştirdiği kodlama eğitim kamplarında 58 gence eğitim verdi ve katılımcıların yüzde 85’i mezun olduktan 6 ay sonra bir işe yerleşti, kendi girişimlerini kurdu veya serbest çalışmaya başladı.

 

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Eyfel Kulesi’nden sadece 25 metre kısa Eyfel Kulesi’nden sadece 25 metre kısa Çoruh Nehri üzerine inşa edilen Yusufeli Barajı 270 metre gövde yüksekliğiyle dü..
Anne babalara yeni uygulama Anne babalara yeni uygulama Türkiye’deki yazılımcılar tarafından geliştirilen Prima Kulübü mobil uygulaması..
Türkiye metal şekillendirme makinaları üretiminde dünyada iyi bir konuma geliyor Türkiye metal şekillendirme makinaları üretiminde dünyada iyi bir konuma geliyor Türkiye’de genelinde 1171 Ar-Ge Merkezi bulunurken, Tasarım Merkezi sayısı 347 o..
Bakan Selçuk, Ulusal Çocuk Günü Etkinliklerine Katılmak Üzere Endonezya’da Bakan Selçuk, Ulusal Çocuk Günü Etkinliklerine Katılmak Üzere Endonezya’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, temaslarda bulunma..
  Ekonomi HABERLERİ
Filyos'a 1,5 Milyar Dolarlık yatırım Filyos'a 1,5 Milyar Dolarlık yatırım Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Filyos Endüstri ve Liman Bölgesi'ni..
Katılım bankaları 6 kalemde mevduat bankalarından olumlu yönde ayrışmaktalar Katılım bankaları 6 kalemde mevduat bankalarından olumlu yönde ayrışmaktalar Katılım bankalarının faaliyet gösterdiği Türk Bankacılık Sistemi içerisindeki en..
Fatih Boz: “Yaklaşık 800 adam / gün tasarruf öngörüyoruz” Fatih Boz: “Yaklaşık 800 adam / gün tasarruf öngörüyoruz” Albaraka, teminat mektubu işlemlerini E-İhale ve E-Mektup kapsamında elektronik ..
Mücahit Gündebahar: “20 ülkede BOA kullanılacak” Mücahit Gündebahar: “20 ülkede BOA kullanılacak” Kuveyt Türk tarafından kurulan teknoloji şirketi Architecht Bilişim, bu yıl 20’n..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
‘Geleceğin antikaları’ Hünkar Kasrı’nda ‘Geleceğin antikaları’ Hünkar Kasrı’nda İstanbul Ticaret Odası kültürel mirasımıza sahip çıkmaya devam ediyor. İki hafta..
Millet iradesine el uzatılamaz Millet iradesine el uzatılamaz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca..
İhracatta kadın ve genç girişimci seferberliği İhracatta kadın ve genç girişimci seferberliği Ticaret Bakanlığı Kadın ve Genç Girişimciler İhracat Daire Başkanlığı, dijital d..
Darülaceze ‘sosyal şehir’ kuracak Darülaceze ‘sosyal şehir’ kuracak Bugüne kadar 30 bini çocuk, 72 bin kişiye ‘şefkat yuvası’ olan Darülaceze, halen..
  Söyleşi HABERLERİ
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi için Son Başvuru Tarihi 1 Ağustos Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi için Son Başvuru Tarihi 1 Ağustos Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST İstanbul kapsam..
İzmir, ilk yarıyılda makine sektörünün ihracatından yüzde 7’lik pay aldı İzmir, ilk yarıyılda makine sektörünün ihracatından yüzde 7’lik pay aldı Türkiye makine sektörü 2019’un ilk yarısında geçtiğimiz döneme göre ihracatını y..
Batı Karadeniz yapı, dekorasyon ve mobilya Fuarı kapılarını açtı Batı Karadeniz yapı, dekorasyon ve mobilya Fuarı kapılarını açtı Batı Karadeniz Yapı, Dekorasyon ve Mobilya Fuarı, kapılarını açtı. Bu yıl üçüncü..
İzmir, ilk yarıyılda makine sektörünün ihracatından yüzde 7’lik pay aldı İzmir, ilk yarıyılda makine sektörünün ihracatından yüzde 7’lik pay aldı Türkiye makine sektörü 2019’un ilk yarısında geçtiğimiz döneme göre ihracatını y..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı İSTİB Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral, Tarım ve Orman Bakanlığının kısa, orta..
Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Gaziosmanpaşa’da 13 bölgede kentsel dönüşümün startını verdiklerini belirten Çev..
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
  Projeler HABERLERİ
“Sağlık sporda, bağlan hayata” Projesinin tanıtımı yapıldı “Sağlık sporda, bağlan hayata” Projesinin tanıtımı yapıldı “Sağlık Sporda, Bağlan Hayata” isimli projesiyle Avrupa Birliği’nden (AB) 129 bi..
Yatırımcının hedefinde yeni konut projeleri var Yatırımcının hedefinde yeni konut projeleri var Konut projelerini tek çatı altında toplayan Hürriyet Emlak Projeland verilerinde..
 ‘REIDIN-GYODER yeni konut fiyat endeksi’ Haziran Ayı sonuçları açıklandı ‘REIDIN-GYODER yeni konut fiyat endeksi’ Haziran Ayı sonuçları açıklandı Markalı konut projelerinde satışların %7’si yabancıya yapıldı
Şehirleri onlara hayat oluyor Şehirleri onlara hayat oluyor Esenler'de yaşayan engelliler, kronik hastalığı olan vatandaşlar ve yaşlılar, “Ş..
  Spor HABERLERİ
İBB Yaz Spor Okulları’nda 12 bin çocuk ücretsiz eğitim görüyor İBB Yaz Spor Okulları’nda 12 bin çocuk ücretsiz eğitim görüyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin okul spor salonlarında gelenekselleşen ücrets..
Eyüpsultanlı Çocuklar Karate Öğreniyor Eyüpsultanlı Çocuklar Karate Öğreniyor Eyüpsultan Belediyesi tarafından çocukların tatillerini daha verimli geçirebilme..
İstanbul Boğazı Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Coşkusunu 31. kez Yaşayacak İstanbul Boğazı Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Coşkusunu 31. kez Yaşayacak Türkiye'nin ve İstanbul'un tanıtımına 30 yıldır önemli katkı sunan ve “Dünyanın ..
 Satrançta, Kızlardan Avrupa ikinciliği Satrançta, Kızlardan Avrupa ikinciliği TSF Başkanı Gülkız Tulay: “Geleceğin yıldızları, Avrupa’da başarıdan başarıya ko..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı