HABER AKIŞI

Sanayi sitesinin enerji mühendisi imamı

 Tarih: 13-10-2017 16:50:00
Enerji sistemleri mühendisliği bölümünden mezun olan ve bu alanda yüksek lisansını sürdüren Ali Emre Şahin, üniversite eğitimi sırasında bitirdiği açık öğretim ilahiyat ön lisans programı diploması ile 2 yıldır vekil imamlık yapıyor.

YALOVA (AA) - Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünden mezun olan ancak 2 yıldır vekil imamlık yapan 27 yaşındaki Ali Emre Şahin, aldığı eğitimi duyan cami cemaatinden ilgi görüyor.

Memleketi Tokat'ta lise eğitimini tamamladıktan sonra 2009 yılında Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümüne giren Şahin, 2014'te mezun oldu.

Üniversite eğitimi sırasında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İlahiyat Ön Lisans Programı'nı da bitiren ve 20 yaşından sonra Kur'an-ı Kerim okumayı öğrenen Şahin, Yalova Müftülüğünün açtığı vekil imam hatiplik sınavlarını kazandı.

2015'ten beri kentteki çeşitli camilerde vekil imam olarak görev yapan Şahin, aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim Fakültesi İlahiyat Lisans Tamamlama Programı'na (İLİTAM) devam ediyor ve Gazi Üniversitesinde enerji sistemleri mühendisliği alanında yüksek lisans eğitimi görüyor.

Görevini Kirazlı Sanayi Sitesi'ndeki Sanayi Camisi'nde sürdüren Şahin, üniversite öğrenimi için Yalova'ya geldiğinde Kur'an-ı Kerim okumayı hiç bilmediğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığının 2010 yılındaki "Kur'an-ı Kerim'in Nüzulunun 1400'üncü Yılı" afişlerini gördükten sonra hayatında yeni bir sayfa açıldığını aktaran Şahin, şunları kaydetti:

"Zaten içimde de öğrenme isteği vardı. Biri vesile oldu, müftlüğün yanındaki caminin imamıyla tanıştım. Oradaki hocalarımızdan Kur'an-ı Kerim dersi aldım. Kendimi bu manada geliştirdim. Bir yandan ilahiyat ön lisansı açıktan okumaya başladım. Tabii bunun için Arapça öğrenmek gerekiyordu. Bir hocadan 1,5 yıl kadar özel Arapça dersleri aldım. İlahiyat ön lisansı bitirdim. Daha sonrasında da 2014'te mühendislik fakültesini bitirip mezun oldum. Özel bir Kur'an kursunda 1,5 yıl kadar fahri öğreticilik yaptım. Daha sonra müftlüğün açmış olduğu sınavlara girerek vekil imam hatiplik sınavlarını kazandım."

"En büyük hedefim hafız olabilmek"

Şahin, 20 yaşından sonra Kur'an-ı Kerim okumayı öğrendiğini, bununla yetinmeyip tecvit (Kur'an-ı Kerim'in doğru okunmasını sağlayan bilim) talim dersleri aldığını ve ezberler yaptığını anlattı.

Hafızlık çalışmalarının da sürdüğünü dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

"Kur'an-ı Kerim'in dörtte birinin ezberini bitirdim. Çalışmalarım devam ediyor. En büyük hedefim hafız olabilmek. Diyanette görev alabilmenin ilk şartı dini öğrenmiş olmak. En az imam hatip lisesi mezunu olmak ya da ilahiyat ön lisans ya da ilahiyat fakültesi mezunu olmak. Ben en kestirme yoldan, ilahiyat ön lisans okumayı tercih ettim ve 2 yıllık ilahiyat ön lisansı bitirdim. Şu anda da İstanbul Üniversitesinde ilahiyat lisans tamamlama bölümünü okumaktayım. Son sınıf öğrencisiyim. İnşallah bu sene de ilahiyat fakültesini bitirmeye çalışacağız. Mühendislik fakültesini bitirdikten sonra Gazi Üniversitesinde yüksek lisans bölümünü kazandım. Şu anda çalışmalarımız orada da devam ediyor. Allah'ın izniyle orada da dersleri bitirirsek tez aşamasına geçip yüksek lisans mezunu olmayı da hedefliyoruz."

İmamlığı tercih etme sebeplerine de değinen Şahin, "Bu meslekte yeteneğim olduğunu düşünüyorum. Özellikle insanlarla iyi ilişkiler kurmak, insanlara Allah'ın dinini öğretmek, anlatmak, özellikle çocuklara Kur'an-ı Kerim öğretmek için bu mesleği tercih ettim. Mühendislik mesleğini birçok mezun arkadaşımız gibi yapabileceğimi, bu mesleği herkesin yapamayacağını, zorluklarının, meşakkatlerinin olduğunu, buna katlanabileceğimi, bu mesleği çok sevdiğimi gördüm. Hocalarımdan etkilendim ve bu mesleği tercih ettim." ifadelerini kullandı.

"Para için değil sevdiğimiz için bu mesleği tercih ettim"

Kur'an-ı Kerim öğreticiliği, üniversite dersleri ve hafızlık çalışmalarını birlikte yürüttüğünü vurgulayan Şahin, cemaatle zaman zaman sohbet ettiğini belirtti. Şahin, şunları dile getirdi:

"Mühendislik fakültesini bitirdiğimizi duyanlar oluyor. Kimi neden böyle bir şey yaptığıma çok şaşırıp aynı zamanda bu alanı tercih ettiğim için mutlu olduklarını, sevindiklerini söylüyor, beni tebrik ediyor kimi de daha fazla para kazanabilmek için mühendisliği yapabileceğimi söylüyor fakat unuttukları, atladıkları bir nokta var. Rızık Allah'tandır ve bunu hiçbir kimse değiştiremez. Az ya da çok. Hangi işte olursanız olun kazanacağınız rızık bellidir. Biz rızkın Allah'tan olduğuna inandık. Para için değil sevdiğim, insanlara bu mesleği sevdirebilmek, onlara bu manada faydalı olabilmek için bu mesleği tercih ettim. Mühendislik de yapsam aynı parayı kazanacağıma inanıyorum."

Ailesinin imam olmasına ilk başta şaşırdını anlatan Şahin, "Hatta zaman zaman memlekete gittiğimizde konusu oluyor. Mühendislik okumaya gittiğim, imam olarak döndüğüm şeklinde. Ailem kararlarıma saygı duyuyor. Bu konuda bir problem yaşamıyoruz." dedi.

Cami cemaatinden Bilal Gör de Şahin'in çok iyi bir insan olduğunu belirtti.

Gör, tüm cemaatin Şahin'den memnun olduğunu ifade ederek, "Mühendislik bitirmiş. Hocalık yapmış. Tercihi inancına daha bağlı olmak, millete hizmet etmek ve öbür dünyada rahat etmek. Namaz vakitleri dışında hep camide okur. Diğer vakitlerinde çocuk okutuyor. Bilgisi de çok iyi. Cemaatle ilişkileri iyi, hiç kimseyle bir sorunu yok. İki yıldır bu camide görev yapıyor hiç aksattığı günü olmadı. Kendisinden çok memnunuz." diye konuştu.

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Efes'in denizle buluşması için düğmeye basıldı Efes'in denizle buluşması için düğmeye basıldı Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, Efes Antik Kenti'ni 2 bin 500 yıl sonra yeniden..
Polonya Cumhurbaşkanı Duda: Türkiye AB'ye tam üye olacaktır. Polonya Cumhurbaşkanı Duda: Türkiye AB'ye tam üye olacaktır. Polonya Cumhurbaşkanı Duda, "Polonya, her zaman Türkiye'nin Avrupa Birliği’ne (A..
İsrailli insan hakları örgütlerinden Netanyahu'ya tepki İsrailli insan hakları örgütlerinden Netanyahu'ya tepki İsrail Başbakanı Netanyahu'nun sivil toplum kuruluşlarının yurt dışından aldığı ..
'Avrupa tek başına dünyanın merkezi değil' 'Avrupa tek başına dünyanın merkezi değil' Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Silva, "Avrupa tek başına dünyanın merkezi değ..
  Ekonomi HABERLERİ
Ordu'da fındık fiyatı arttı Ordu'da fındık fiyatı arttı TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Soydan, "İnşallah bu artışın devamı gelir. Tüm üretici..
Devletin kasasına ÖTV'den yaklaşık 150 milyar lira girecek Devletin kasasına ÖTV'den yaklaşık 150 milyar lira girecek Gelecek yılın bütçesinde, ÖTV'den 147,5 milyar liralık gelir öngörülüyor...
resim yok Başbakan Yardımcısı Şimşek: 5 bin kişi bir ton altın getirip kira sertifikası veya tahvil aldı Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Şu ana kadar 5 bin kişi, bir ton altın getirip kira..
resim yok AB vatandaşları Türkiye'de 'ev'lendi Avrupa Birliği vatandaşlarının Türkiye'deki konut ve arsalara yönelik talebi her..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Türkiye Çok Büyük Bir Dönüşümden Geçiyor Türkiye Çok Büyük Bir Dönüşümden Geçiyor Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği Vizyoner’17 Sek..
İstanbul Sanayi Odası'ndan Türk Girişimi Cosa'ya Ödül İstanbul Sanayi Odası'ndan Türk Girişimi Cosa'ya Ödül Cosa, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen Enerji Verimliliği Ödüll..
Hüdayi Vakfı’nın Yardımları Arakan’a Ulaştı Hüdayi Vakfı’nın Yardımları Arakan’a Ulaştı Myanmar askerlerinin ve Budist milliyetçilerin 25 Ağustos'ta başlattığı saldırıl..
Kısa vadeli düşünmeyin, Türk lirasına güvenin Kısa vadeli düşünmeyin, Türk lirasına güvenin İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, İSTİB’in Ekim ayı meclis toplantısın..
  Söyleşi HABERLERİ
resim yok Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE  KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. Gaziosmanpaşa İstanbul'un en iyi yerinde fakat en önemli sorunlarının başında ot..
Cömertoğlu: “2 bin 300 çalışanımız ile 20 Milyon insanımıza hizmet veriyoruz” Cömertoğlu: “2 bin 300 çalışanımız ile 20 Milyon insanımıza hizmet veriyoruz” Tapu ve Kadastro İstanbul Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu: 170 yıldır gayrimenkuld..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
resim yok Fatih, 13. Balık Festivali, Köprü Üstünde Balık Tutma Yarışması yapıldı Fatih Belediyesi tarafından bu yıl 13.si düzenlenen 'Tarihi Yarımada Fatih Balık..
resim yok Fatih, 13. Balık Festivali büyük coşkuyla başladı Fatih’te her yıl geleneksel olarak düzenlenen Tarihi Yarımada Balık Festivali’ni..
resim yok 15. Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongremizi Özerk Gagauz Yeri – Moldova’da gerçekleşti Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın ana etkinliklerinden biri olan ve TÜRKSOY t..
resim yok YÖREX, yurtdışına açılıyor Türkiye’deki coğrafi ürünlerin sergilendiği Yöresel Ürünler Fuarı, uluslararası ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
 Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘13 Ekim Dünya Konut Günü’ d..
TOKİ Başkanı Turan, Başkan Aydıner’i ziyaret etti TOKİ Başkanı Turan, Başkan Aydıner’i ziyaret etti TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Başkan Atila Aydıner’i makamında ziyaret etti. Ziya..
Emlak piyasasının göz bebeği Ankara, uluslararası emlak fuarına kavuştu Emlak piyasasının göz bebeği Ankara, uluslararası emlak fuarına kavuştu Ankara’nın ilk ve tek emlak fuarı olan CNR Emlak Ankara Fuarı kapılarını açtı. A..
Üsküdar'da Örnek Dönüşüm başlıyor! Üsküdar'da Örnek Dönüşüm başlıyor! Üsküdar’da örnek dönüşüm, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılım..
  Projeler HABERLERİ
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan: “ Beton yol kullanım önerisine açığız” Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan: “ Beton yol kullanım önerisine açığız” İnşaat sektörünün en önemli oyuncularından oluşan Yapı Ürünleri Üreticileri Fede..
resim yok Türkiye’de Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi, tamamlandı Türkiye’de Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi, Enerji ve Tabii K..
Emin Üstün; “Elbirliği sistemiyle daha fazla kesime iş üreteceğiz” Emin Üstün; “Elbirliği sistemiyle daha fazla kesime iş üreteceğiz” Anadolu insanı arasında yaygın olarak tercih edilen altın günü benzeri bir uygul..
Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattı çalışmalarına start verildi Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattı çalışmalarına start verildi İstanbul Anadolu Yakasında yapımı devam eden Ümraniye- Ataşehir- Göztepe Metrosu..
  Spor HABERLERİ
Süper Lig'den 7 ekip PFDK'ya sevk edildi Süper Lig'den 7 ekip PFDK'ya sevk edildi Türkiye Futbol Federasyonu Hukuk Müşavirliği, Süper Lig'de mücadele eden 7 takım..
Trabzonspor'un Akhisarspor kabusu Trabzonspor'un Akhisarspor kabusu Bordo-mavililer, 6 sezondur Süper Lig'de mücadele eden Akhisarspor karşısında al..
Altınordu, İspanya'daki kulüplerin altyapı organizasyonlarını inceledi Altınordu, İspanya'daki kulüplerin altyapı organizasyonlarını inceledi Altınordu Kulübünün Sportif etkinlikler yöneticisi Köse, "İspanya’da her kulübün..
Süper Lig'de 8 haftada 6 'teknik müdahale' Süper Lig'de 8 haftada 6 'teknik müdahale' Süper Lig'in ilk 8 haftalık periyodunda 6 takım teknik direktör değişikliğine gi..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı