HABER AKIŞI

Sanayi sitesinin enerji mühendisi imamı

 Tarih: 13-10-2017 16:50:00
Enerji sistemleri mühendisliği bölümünden mezun olan ve bu alanda yüksek lisansını sürdüren Ali Emre Şahin, üniversite eğitimi sırasında bitirdiği açık öğretim ilahiyat ön lisans programı diploması ile 2 yıldır vekil imamlık yapıyor.

YALOVA (AA) - Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünden mezun olan ancak 2 yıldır vekil imamlık yapan 27 yaşındaki Ali Emre Şahin, aldığı eğitimi duyan cami cemaatinden ilgi görüyor.

Memleketi Tokat'ta lise eğitimini tamamladıktan sonra 2009 yılında Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümüne giren Şahin, 2014'te mezun oldu.

Üniversite eğitimi sırasında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İlahiyat Ön Lisans Programı'nı da bitiren ve 20 yaşından sonra Kur'an-ı Kerim okumayı öğrenen Şahin, Yalova Müftülüğünün açtığı vekil imam hatiplik sınavlarını kazandı.

2015'ten beri kentteki çeşitli camilerde vekil imam olarak görev yapan Şahin, aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim Fakültesi İlahiyat Lisans Tamamlama Programı'na (İLİTAM) devam ediyor ve Gazi Üniversitesinde enerji sistemleri mühendisliği alanında yüksek lisans eğitimi görüyor.

Görevini Kirazlı Sanayi Sitesi'ndeki Sanayi Camisi'nde sürdüren Şahin, üniversite öğrenimi için Yalova'ya geldiğinde Kur'an-ı Kerim okumayı hiç bilmediğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığının 2010 yılındaki "Kur'an-ı Kerim'in Nüzulunun 1400'üncü Yılı" afişlerini gördükten sonra hayatında yeni bir sayfa açıldığını aktaran Şahin, şunları kaydetti:

"Zaten içimde de öğrenme isteği vardı. Biri vesile oldu, müftlüğün yanındaki caminin imamıyla tanıştım. Oradaki hocalarımızdan Kur'an-ı Kerim dersi aldım. Kendimi bu manada geliştirdim. Bir yandan ilahiyat ön lisansı açıktan okumaya başladım. Tabii bunun için Arapça öğrenmek gerekiyordu. Bir hocadan 1,5 yıl kadar özel Arapça dersleri aldım. İlahiyat ön lisansı bitirdim. Daha sonrasında da 2014'te mühendislik fakültesini bitirip mezun oldum. Özel bir Kur'an kursunda 1,5 yıl kadar fahri öğreticilik yaptım. Daha sonra müftlüğün açmış olduğu sınavlara girerek vekil imam hatiplik sınavlarını kazandım."

"En büyük hedefim hafız olabilmek"

Şahin, 20 yaşından sonra Kur'an-ı Kerim okumayı öğrendiğini, bununla yetinmeyip tecvit (Kur'an-ı Kerim'in doğru okunmasını sağlayan bilim) talim dersleri aldığını ve ezberler yaptığını anlattı.

Hafızlık çalışmalarının da sürdüğünü dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

"Kur'an-ı Kerim'in dörtte birinin ezberini bitirdim. Çalışmalarım devam ediyor. En büyük hedefim hafız olabilmek. Diyanette görev alabilmenin ilk şartı dini öğrenmiş olmak. En az imam hatip lisesi mezunu olmak ya da ilahiyat ön lisans ya da ilahiyat fakültesi mezunu olmak. Ben en kestirme yoldan, ilahiyat ön lisans okumayı tercih ettim ve 2 yıllık ilahiyat ön lisansı bitirdim. Şu anda da İstanbul Üniversitesinde ilahiyat lisans tamamlama bölümünü okumaktayım. Son sınıf öğrencisiyim. İnşallah bu sene de ilahiyat fakültesini bitirmeye çalışacağız. Mühendislik fakültesini bitirdikten sonra Gazi Üniversitesinde yüksek lisans bölümünü kazandım. Şu anda çalışmalarımız orada da devam ediyor. Allah'ın izniyle orada da dersleri bitirirsek tez aşamasına geçip yüksek lisans mezunu olmayı da hedefliyoruz."

İmamlığı tercih etme sebeplerine de değinen Şahin, "Bu meslekte yeteneğim olduğunu düşünüyorum. Özellikle insanlarla iyi ilişkiler kurmak, insanlara Allah'ın dinini öğretmek, anlatmak, özellikle çocuklara Kur'an-ı Kerim öğretmek için bu mesleği tercih ettim. Mühendislik mesleğini birçok mezun arkadaşımız gibi yapabileceğimi, bu mesleği herkesin yapamayacağını, zorluklarının, meşakkatlerinin olduğunu, buna katlanabileceğimi, bu mesleği çok sevdiğimi gördüm. Hocalarımdan etkilendim ve bu mesleği tercih ettim." ifadelerini kullandı.

"Para için değil sevdiğimiz için bu mesleği tercih ettim"

Kur'an-ı Kerim öğreticiliği, üniversite dersleri ve hafızlık çalışmalarını birlikte yürüttüğünü vurgulayan Şahin, cemaatle zaman zaman sohbet ettiğini belirtti. Şahin, şunları dile getirdi:

"Mühendislik fakültesini bitirdiğimizi duyanlar oluyor. Kimi neden böyle bir şey yaptığıma çok şaşırıp aynı zamanda bu alanı tercih ettiğim için mutlu olduklarını, sevindiklerini söylüyor, beni tebrik ediyor kimi de daha fazla para kazanabilmek için mühendisliği yapabileceğimi söylüyor fakat unuttukları, atladıkları bir nokta var. Rızık Allah'tandır ve bunu hiçbir kimse değiştiremez. Az ya da çok. Hangi işte olursanız olun kazanacağınız rızık bellidir. Biz rızkın Allah'tan olduğuna inandık. Para için değil sevdiğim, insanlara bu mesleği sevdirebilmek, onlara bu manada faydalı olabilmek için bu mesleği tercih ettim. Mühendislik de yapsam aynı parayı kazanacağıma inanıyorum."

Ailesinin imam olmasına ilk başta şaşırdını anlatan Şahin, "Hatta zaman zaman memlekete gittiğimizde konusu oluyor. Mühendislik okumaya gittiğim, imam olarak döndüğüm şeklinde. Ailem kararlarıma saygı duyuyor. Bu konuda bir problem yaşamıyoruz." dedi.

Cami cemaatinden Bilal Gör de Şahin'in çok iyi bir insan olduğunu belirtti.

Gör, tüm cemaatin Şahin'den memnun olduğunu ifade ederek, "Mühendislik bitirmiş. Hocalık yapmış. Tercihi inancına daha bağlı olmak, millete hizmet etmek ve öbür dünyada rahat etmek. Namaz vakitleri dışında hep camide okur. Diğer vakitlerinde çocuk okutuyor. Bilgisi de çok iyi. Cemaatle ilişkileri iyi, hiç kimseyle bir sorunu yok. İki yıldır bu camide görev yapıyor hiç aksattığı günü olmadı. Kendisinden çok memnunuz." diye konuştu.

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
resim yok Şili'de seçimin galibi Pinera oldu Şili'de resmi olmayan sonuçlara göre, eski devlet başkanlarından Pinera, oyların..
Devletin zirvesi, Çağlar’ı ebediyete uğurladı Devletin zirvesi, Çağlar’ı ebediyete uğurladı Pazartesi yaşamını yitiren İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı v..
resim yok Başbakan Yıldırım: Kudüs'te yanlış hesap yapanlar sonunda pişman olacak AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Yıldırım, "Bu bölgede, Kudüs'te yanlış h..
AKOM uyardı, fırtına ve sağanak geliyor AKOM uyardı, fırtına ve sağanak geliyor İstanbul'da akşam ve gece saatlerinde 30-75 kilometre hıza ulaşan rüzgar ile sağ..
  Ekonomi HABERLERİ
Termik santrallerde geçen yıl 8,6 milyar metreküp su kullanıldı Termik santrallerde geçen yıl 8,6 milyar metreküp su kullanıldı Termik santraller tarafından geçen yıl 8,6 milyar metreküp su çekildiği kaydedil..
Borsa haftaya yükselişle başladı Borsa haftaya yükselişle başladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftanın ilk işlem gününe yüzde 0,44 kazançl..
Motor üretimine 205 milyon liralık yatırım Motor üretimine 205 milyon liralık yatırım Havacılıkta Türkiye'nin lider motor teknolojisi şirketi TEI, artan iş hacmine ya..
İş dünyası 2018'den umutlu İş dünyası 2018'den umutlu Gelecek yıla ilişkin beklentilerini AA muhabiri ile paylaşan iş dünyası örgütler..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İSO “Sanayimizin büyümeye en güçlü katkısını vermesi gurur verici” İSO “Sanayimizin büyümeye en güçlü katkısını vermesi gurur verici” İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, sanayi sektörünün b..
Türkiye Ekonomisi Katlanarak Büyüyor Türkiye Ekonomisi Katlanarak Büyüyor Türkiye ekonomisi ile ilgili en önemli verilerden olan üçüncü çeyrek büyüme raka..
ATO Başkanı Çağlar’ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı ATO Başkanı Çağlar’ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, TOBB Başkan ..
MOSFED Başkanı ikinci kez Ahmet Güleç seçildi MOSFED Başkanı ikinci kez Ahmet Güleç seçildi Mobilya sektörünün çatı kuruluşu olan Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED)’nu..
  Söyleşi HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor GOP PLEVNE Projesi 2012 senesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm yıkımları son..
resim yok Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE  KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. Gaziosmanpaşa İstanbul'un en iyi yerinde fakat en önemli sorunlarının başında ot..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2012 yılından bu yana düzenlediği Türkiye..
Eminevim ödüllendirildi Eminevim ödüllendirildi ASSAM Uluslararası İslam Birliği Kongresi'nin ilki 23-24 Kasım tarihlerinde Emin..
Türkiye’den MEDICA fuarına 138 firma ile rekor katılım Türkiye’den MEDICA fuarına 138 firma ile rekor katılım Kimya sektörünün global pazarlarda lider olması hedefiyle çeşitli organizasyonla..
Gökyüzünü İGDAŞ sayesinde görebiliyoruz Gökyüzünü İGDAŞ sayesinde görebiliyoruz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, INGAS 2017’nin ikinc..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Yaşam alanlarına geniş yer ayıran ve “aile” konseptini ön planda tutan Fuzul Gru..
 Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘13 Ekim Dünya Konut Günü’ d..
  Projeler HABERLERİ
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
  Spor HABERLERİ
Beşyüzevlerspor’un Cüneyt’i var… Beşyüzevlerspor’un Cüneyt’i var… Süper Amatör Lig 3.Grup maçında şampiyonluk hedefleyen Beşyüzevlerspor ile Ortak..
resim yok Beşiktaş zirveye biraz daha yaklaştı Süper Lig'in 16. haftasında oynanan Beşiktaş-Osmanlıspor maçı, siyah-beyazlı tak..
resim yok Malatyaspor Galatasaray'ı liderlikten etti Süper Lig'in 16. haftasında Evkur Yeni Malatyaspor, Galatasaray'ı 2-1 mağlup et..
Medipol Başakşehir farklı kazandı Medipol Başakşehir farklı kazandı Medipol Başakşehir, Süper Lig'in 16. haftasında konuk ettiği Antalyaspor'u 4-1 y..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU  Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında  insanı ve finansı anlattı Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında insanı ve finansı anlattı Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı