HABER AKIŞI

Sanayi sitesinin enerji mühendisi imamı

 Tarih: 13-10-2017 16:50:00
Enerji sistemleri mühendisliği bölümünden mezun olan ve bu alanda yüksek lisansını sürdüren Ali Emre Şahin, üniversite eğitimi sırasında bitirdiği açık öğretim ilahiyat ön lisans programı diploması ile 2 yıldır vekil imamlık yapıyor.

YALOVA (AA) - Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünden mezun olan ancak 2 yıldır vekil imamlık yapan 27 yaşındaki Ali Emre Şahin, aldığı eğitimi duyan cami cemaatinden ilgi görüyor.

Memleketi Tokat'ta lise eğitimini tamamladıktan sonra 2009 yılında Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümüne giren Şahin, 2014'te mezun oldu.

Üniversite eğitimi sırasında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İlahiyat Ön Lisans Programı'nı da bitiren ve 20 yaşından sonra Kur'an-ı Kerim okumayı öğrenen Şahin, Yalova Müftülüğünün açtığı vekil imam hatiplik sınavlarını kazandı.

2015'ten beri kentteki çeşitli camilerde vekil imam olarak görev yapan Şahin, aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim Fakültesi İlahiyat Lisans Tamamlama Programı'na (İLİTAM) devam ediyor ve Gazi Üniversitesinde enerji sistemleri mühendisliği alanında yüksek lisans eğitimi görüyor.

Görevini Kirazlı Sanayi Sitesi'ndeki Sanayi Camisi'nde sürdüren Şahin, üniversite öğrenimi için Yalova'ya geldiğinde Kur'an-ı Kerim okumayı hiç bilmediğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığının 2010 yılındaki "Kur'an-ı Kerim'in Nüzulunun 1400'üncü Yılı" afişlerini gördükten sonra hayatında yeni bir sayfa açıldığını aktaran Şahin, şunları kaydetti:

"Zaten içimde de öğrenme isteği vardı. Biri vesile oldu, müftlüğün yanındaki caminin imamıyla tanıştım. Oradaki hocalarımızdan Kur'an-ı Kerim dersi aldım. Kendimi bu manada geliştirdim. Bir yandan ilahiyat ön lisansı açıktan okumaya başladım. Tabii bunun için Arapça öğrenmek gerekiyordu. Bir hocadan 1,5 yıl kadar özel Arapça dersleri aldım. İlahiyat ön lisansı bitirdim. Daha sonrasında da 2014'te mühendislik fakültesini bitirip mezun oldum. Özel bir Kur'an kursunda 1,5 yıl kadar fahri öğreticilik yaptım. Daha sonra müftlüğün açmış olduğu sınavlara girerek vekil imam hatiplik sınavlarını kazandım."

"En büyük hedefim hafız olabilmek"

Şahin, 20 yaşından sonra Kur'an-ı Kerim okumayı öğrendiğini, bununla yetinmeyip tecvit (Kur'an-ı Kerim'in doğru okunmasını sağlayan bilim) talim dersleri aldığını ve ezberler yaptığını anlattı.

Hafızlık çalışmalarının da sürdüğünü dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

"Kur'an-ı Kerim'in dörtte birinin ezberini bitirdim. Çalışmalarım devam ediyor. En büyük hedefim hafız olabilmek. Diyanette görev alabilmenin ilk şartı dini öğrenmiş olmak. En az imam hatip lisesi mezunu olmak ya da ilahiyat ön lisans ya da ilahiyat fakültesi mezunu olmak. Ben en kestirme yoldan, ilahiyat ön lisans okumayı tercih ettim ve 2 yıllık ilahiyat ön lisansı bitirdim. Şu anda da İstanbul Üniversitesinde ilahiyat lisans tamamlama bölümünü okumaktayım. Son sınıf öğrencisiyim. İnşallah bu sene de ilahiyat fakültesini bitirmeye çalışacağız. Mühendislik fakültesini bitirdikten sonra Gazi Üniversitesinde yüksek lisans bölümünü kazandım. Şu anda çalışmalarımız orada da devam ediyor. Allah'ın izniyle orada da dersleri bitirirsek tez aşamasına geçip yüksek lisans mezunu olmayı da hedefliyoruz."

İmamlığı tercih etme sebeplerine de değinen Şahin, "Bu meslekte yeteneğim olduğunu düşünüyorum. Özellikle insanlarla iyi ilişkiler kurmak, insanlara Allah'ın dinini öğretmek, anlatmak, özellikle çocuklara Kur'an-ı Kerim öğretmek için bu mesleği tercih ettim. Mühendislik mesleğini birçok mezun arkadaşımız gibi yapabileceğimi, bu mesleği herkesin yapamayacağını, zorluklarının, meşakkatlerinin olduğunu, buna katlanabileceğimi, bu mesleği çok sevdiğimi gördüm. Hocalarımdan etkilendim ve bu mesleği tercih ettim." ifadelerini kullandı.

"Para için değil sevdiğimiz için bu mesleği tercih ettim"

Kur'an-ı Kerim öğreticiliği, üniversite dersleri ve hafızlık çalışmalarını birlikte yürüttüğünü vurgulayan Şahin, cemaatle zaman zaman sohbet ettiğini belirtti. Şahin, şunları dile getirdi:

"Mühendislik fakültesini bitirdiğimizi duyanlar oluyor. Kimi neden böyle bir şey yaptığıma çok şaşırıp aynı zamanda bu alanı tercih ettiğim için mutlu olduklarını, sevindiklerini söylüyor, beni tebrik ediyor kimi de daha fazla para kazanabilmek için mühendisliği yapabileceğimi söylüyor fakat unuttukları, atladıkları bir nokta var. Rızık Allah'tandır ve bunu hiçbir kimse değiştiremez. Az ya da çok. Hangi işte olursanız olun kazanacağınız rızık bellidir. Biz rızkın Allah'tan olduğuna inandık. Para için değil sevdiğim, insanlara bu mesleği sevdirebilmek, onlara bu manada faydalı olabilmek için bu mesleği tercih ettim. Mühendislik de yapsam aynı parayı kazanacağıma inanıyorum."

Ailesinin imam olmasına ilk başta şaşırdını anlatan Şahin, "Hatta zaman zaman memlekete gittiğimizde konusu oluyor. Mühendislik okumaya gittiğim, imam olarak döndüğüm şeklinde. Ailem kararlarıma saygı duyuyor. Bu konuda bir problem yaşamıyoruz." dedi.

Cami cemaatinden Bilal Gör de Şahin'in çok iyi bir insan olduğunu belirtti.

Gör, tüm cemaatin Şahin'den memnun olduğunu ifade ederek, "Mühendislik bitirmiş. Hocalık yapmış. Tercihi inancına daha bağlı olmak, millete hizmet etmek ve öbür dünyada rahat etmek. Namaz vakitleri dışında hep camide okur. Diğer vakitlerinde çocuk okutuyor. Bilgisi de çok iyi. Cemaatle ilişkileri iyi, hiç kimseyle bir sorunu yok. İki yıldır bu camide görev yapıyor hiç aksattığı günü olmadı. Kendisinden çok memnunuz." diye konuştu.

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Trump, McMaster'ın görevine son verdi Trump, McMaster'ın görevine son verdi ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral Herbe..
resim yok 'Vatanını, milletini seven insanları katletti bu alçaklar' FETÖ'nün darbe girişimi sırasında 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler K..
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar: Temizlenen yerlerde halk evlerine dönmeye başladı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar: Temizlenen yerlerde halk evlerine dönmeye başladı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, "Teröristle..
Başbakan Yıldırım'dan Regaip Kandili mesajı Başbakan Yıldırım'dan Regaip Kandili mesajı Başbakan Yıldırım, "Mübarek Regaip gecesinin milletimize, İslam dünyasına ve büt..
  Ekonomi HABERLERİ
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: Vatandaşlarımızın dolandırılmasına engel olacağız Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: Vatandaşlarımızın dolandırılmasına engel olacağız Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Kılıçdaroğlu’nun Çiftik Bank konusunda hüküme..
Türkiye ihracatının en değerli ürünü 'mücevher' Türkiye ihracatının en değerli ürünü 'mücevher' Türkiye'nin 2017 yılı ihracatında kilogram değeri bakımından en değerli ürün müc..
'Saadet zincirinden' 65 şirket radarda 'Saadet zincirinden' 65 şirket radarda Çiftlik Bank benzeri yapıları radarına alan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, denetim..
Ticarette Afrika rüzgarı Ticarette Afrika rüzgarı Türkiye'nin Afrika açılımı devam ederken, kıtayla ticaret 15 yılda 4 katına çıka..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
ŞİRKET KURMAK KOLAYLAŞTI… ŞİRKET KURMAK KOLAYLAŞTI… -YATIRIM ORTAMINI İYİLEŞTİREN KANUNUN ARDINDAN ATO’DA ŞİRKET KURULUŞLARI TEK NOK..
Bahçıvan, İSO KOZA’da eğitim verilen girişimciler için sanayicilere seslendi Bahçıvan, İSO KOZA’da eğitim verilen girişimciler için sanayicilere seslendi “Fabrikalarımızın kapılarını gençlere açmalıyız” İstanbul Sanayi Odası (İSO), K..
İstanbul ‘güç birliği’ ile MIPIM’in ‘kalbi’ne yerleşti İstanbul ‘güç birliği’ ile MIPIM’in ‘kalbi’ne yerleşti Cannes, 13 Mart 2018 - Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM, Fransa’nın Can..
MÜSİAD’dan Mobilya ve Orman Ürünlerinde KDV İndirim Talebi MÜSİAD’dan Mobilya ve Orman Ürünlerinde KDV İndirim Talebi MÜSİAD Dayanıklı Tüketim Malları Mobilya ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı..
  Söyleşi HABERLERİ
DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOPERATİFİ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Maşuk Gülaçar ile organize..
İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş, temel misyonlarının mevcut past..
Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda  2 TON Baklava dağıtmıştım,  2019’da Başkan olunca  5 TON BAKLAVA dağıtacağım Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda 2 TON Baklava dağıtmıştım, 2019’da Başkan olunca 5 TON BAKLAVA dağıtacağım Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Genel Başkanı Yusuf Gecü Cumhurba..
Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor GOP PLEVNE Projesi 2012 senesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm yıkımları son..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Uçurtma Müzesi uçurtma mevsimine hazır Uçurtma Müzesi uçurtma mevsimine hazır Uçurtma kültürünü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için çalışan İstanbul U..
TEKNOFEST İSTANBUL için Geri Sayım Başladı TEKNOFEST İSTANBUL için Geri Sayım Başladı TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin tanıtım toplantısı..
2017 yılında 475 fuar düzenlendi 2017 yılında 475 fuar düzenlendi Ticareti geliştirmek amacıyla açılan fuarlar iş dünyasının ilgi gösterdiği bir a..
Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Ekonomik hacim olarak 12 milyar dolarlık değere sahip, Kastamonulu sanayici ve i..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR İstanbul’da kentsel dönüşümün hızla devam ettiği ilçe Gaziosmanpaşa, bölgenin so..
Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünün en seçkin buluşmalarından biri sayılan Bos..
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
  Projeler HABERLERİ
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
  Spor HABERLERİ
Sofuoğlu, Tayland'da yarışmayacak Sofuoğlu, Tayland'da yarışmayacak Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu sağlık sorunları nedeniyle Dünya Supersport Şa..
Formula 1'in en başarılısı Schumacher Formula 1'in en başarılısı Schumacher Formula 1'de en fazla şampiyonluk yaşayan pilot unvanını, 7 kezle Michael Schuma..
resim yok Darüşşafaka final için sahaya çıkacak Darüşşafaka Erkek Basketbol Takımı, ULEB Avrupa Kupası yarı final ikinci maçında..
Usain Bolt, Borussia Dortmund'la antrenmana çıkacak Usain Bolt, Borussia Dortmund'la antrenmana çıkacak Dünya rekortmeni atlet Bolt, Bundesliga ekiplerinden Borussia Dortmund'la antren..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması  Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti 20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU  Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında  insanı ve finansı anlattı Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında insanı ve finansı anlattı Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı