HABER AKIŞI

Sanayi sitesinin enerji mühendisi imamı

 Tarih: 13-10-2017 16:50:00
Enerji sistemleri mühendisliği bölümünden mezun olan ve bu alanda yüksek lisansını sürdüren Ali Emre Şahin, üniversite eğitimi sırasında bitirdiği açık öğretim ilahiyat ön lisans programı diploması ile 2 yıldır vekil imamlık yapıyor.

YALOVA (AA) - Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünden mezun olan ancak 2 yıldır vekil imamlık yapan 27 yaşındaki Ali Emre Şahin, aldığı eğitimi duyan cami cemaatinden ilgi görüyor.

Memleketi Tokat'ta lise eğitimini tamamladıktan sonra 2009 yılında Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümüne giren Şahin, 2014'te mezun oldu.

Üniversite eğitimi sırasında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İlahiyat Ön Lisans Programı'nı da bitiren ve 20 yaşından sonra Kur'an-ı Kerim okumayı öğrenen Şahin, Yalova Müftülüğünün açtığı vekil imam hatiplik sınavlarını kazandı.

2015'ten beri kentteki çeşitli camilerde vekil imam olarak görev yapan Şahin, aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim Fakültesi İlahiyat Lisans Tamamlama Programı'na (İLİTAM) devam ediyor ve Gazi Üniversitesinde enerji sistemleri mühendisliği alanında yüksek lisans eğitimi görüyor.

Görevini Kirazlı Sanayi Sitesi'ndeki Sanayi Camisi'nde sürdüren Şahin, üniversite öğrenimi için Yalova'ya geldiğinde Kur'an-ı Kerim okumayı hiç bilmediğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığının 2010 yılındaki "Kur'an-ı Kerim'in Nüzulunun 1400'üncü Yılı" afişlerini gördükten sonra hayatında yeni bir sayfa açıldığını aktaran Şahin, şunları kaydetti:

"Zaten içimde de öğrenme isteği vardı. Biri vesile oldu, müftlüğün yanındaki caminin imamıyla tanıştım. Oradaki hocalarımızdan Kur'an-ı Kerim dersi aldım. Kendimi bu manada geliştirdim. Bir yandan ilahiyat ön lisansı açıktan okumaya başladım. Tabii bunun için Arapça öğrenmek gerekiyordu. Bir hocadan 1,5 yıl kadar özel Arapça dersleri aldım. İlahiyat ön lisansı bitirdim. Daha sonrasında da 2014'te mühendislik fakültesini bitirip mezun oldum. Özel bir Kur'an kursunda 1,5 yıl kadar fahri öğreticilik yaptım. Daha sonra müftlüğün açmış olduğu sınavlara girerek vekil imam hatiplik sınavlarını kazandım."

"En büyük hedefim hafız olabilmek"

Şahin, 20 yaşından sonra Kur'an-ı Kerim okumayı öğrendiğini, bununla yetinmeyip tecvit (Kur'an-ı Kerim'in doğru okunmasını sağlayan bilim) talim dersleri aldığını ve ezberler yaptığını anlattı.

Hafızlık çalışmalarının da sürdüğünü dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

"Kur'an-ı Kerim'in dörtte birinin ezberini bitirdim. Çalışmalarım devam ediyor. En büyük hedefim hafız olabilmek. Diyanette görev alabilmenin ilk şartı dini öğrenmiş olmak. En az imam hatip lisesi mezunu olmak ya da ilahiyat ön lisans ya da ilahiyat fakültesi mezunu olmak. Ben en kestirme yoldan, ilahiyat ön lisans okumayı tercih ettim ve 2 yıllık ilahiyat ön lisansı bitirdim. Şu anda da İstanbul Üniversitesinde ilahiyat lisans tamamlama bölümünü okumaktayım. Son sınıf öğrencisiyim. İnşallah bu sene de ilahiyat fakültesini bitirmeye çalışacağız. Mühendislik fakültesini bitirdikten sonra Gazi Üniversitesinde yüksek lisans bölümünü kazandım. Şu anda çalışmalarımız orada da devam ediyor. Allah'ın izniyle orada da dersleri bitirirsek tez aşamasına geçip yüksek lisans mezunu olmayı da hedefliyoruz."

İmamlığı tercih etme sebeplerine de değinen Şahin, "Bu meslekte yeteneğim olduğunu düşünüyorum. Özellikle insanlarla iyi ilişkiler kurmak, insanlara Allah'ın dinini öğretmek, anlatmak, özellikle çocuklara Kur'an-ı Kerim öğretmek için bu mesleği tercih ettim. Mühendislik mesleğini birçok mezun arkadaşımız gibi yapabileceğimi, bu mesleği herkesin yapamayacağını, zorluklarının, meşakkatlerinin olduğunu, buna katlanabileceğimi, bu mesleği çok sevdiğimi gördüm. Hocalarımdan etkilendim ve bu mesleği tercih ettim." ifadelerini kullandı.

"Para için değil sevdiğimiz için bu mesleği tercih ettim"

Kur'an-ı Kerim öğreticiliği, üniversite dersleri ve hafızlık çalışmalarını birlikte yürüttüğünü vurgulayan Şahin, cemaatle zaman zaman sohbet ettiğini belirtti. Şahin, şunları dile getirdi:

"Mühendislik fakültesini bitirdiğimizi duyanlar oluyor. Kimi neden böyle bir şey yaptığıma çok şaşırıp aynı zamanda bu alanı tercih ettiğim için mutlu olduklarını, sevindiklerini söylüyor, beni tebrik ediyor kimi de daha fazla para kazanabilmek için mühendisliği yapabileceğimi söylüyor fakat unuttukları, atladıkları bir nokta var. Rızık Allah'tandır ve bunu hiçbir kimse değiştiremez. Az ya da çok. Hangi işte olursanız olun kazanacağınız rızık bellidir. Biz rızkın Allah'tan olduğuna inandık. Para için değil sevdiğim, insanlara bu mesleği sevdirebilmek, onlara bu manada faydalı olabilmek için bu mesleği tercih ettim. Mühendislik de yapsam aynı parayı kazanacağıma inanıyorum."

Ailesinin imam olmasına ilk başta şaşırdını anlatan Şahin, "Hatta zaman zaman memlekete gittiğimizde konusu oluyor. Mühendislik okumaya gittiğim, imam olarak döndüğüm şeklinde. Ailem kararlarıma saygı duyuyor. Bu konuda bir problem yaşamıyoruz." dedi.

Cami cemaatinden Bilal Gör de Şahin'in çok iyi bir insan olduğunu belirtti.

Gör, tüm cemaatin Şahin'den memnun olduğunu ifade ederek, "Mühendislik bitirmiş. Hocalık yapmış. Tercihi inancına daha bağlı olmak, millete hizmet etmek ve öbür dünyada rahat etmek. Namaz vakitleri dışında hep camide okur. Diğer vakitlerinde çocuk okutuyor. Bilgisi de çok iyi. Cemaatle ilişkileri iyi, hiç kimseyle bir sorunu yok. İki yıldır bu camide görev yapıyor hiç aksattığı günü olmadı. Kendisinden çok memnunuz." diye konuştu.

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Hamaney'den 'Hürmüz Boğazı' açıklaması Hamaney'den 'Hürmüz Boğazı' açıklaması İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, "ABD'nin İra..
Arap Parlamentosu BM'den Filistin'e koruma istedi Arap Parlamentosu BM'den Filistin'e koruma istedi Arap Parlamentosu Filistinlilere karşı haksız yıkım ve gözaltı uygulamalarını kı..
Albayrak ABD Hazine Bakanı ile görüşecek Albayrak ABD Hazine Bakanı ile görüşecek Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Güne..
İsveç'te Müslümanlardan yağmur duası İsveç'te Müslümanlardan yağmur duası İsveç'te yaşanan kuraklık ve orman yangınları nedeniyle Müslümanlar yağmur duası..
  Ekonomi HABERLERİ
Bakan Albayrak G20 Aile Fotoğrafı çekimine katıldı Bakan Albayrak G20 Aile Fotoğrafı çekimine katıldı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Arjantin'in başkenti Buenos Aires’te düz..
'Korumacı önlemler üretkenlik ve küresel refahı olumsuz etkiler' 'Korumacı önlemler üretkenlik ve küresel refahı olumsuz etkiler' Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, G20 kapsamındaki oturumlarda yaptığı konuşmada..
5 yılda tüketim Türkiye’nin yüzde 43’ünü aştı, 715 bin yeni abone geldi 5 yılda tüketim Türkiye’nin yüzde 43’ünü aştı, 715 bin yeni abone geldi Elektrik dağıtımında Türkiye’nin lider şirketi BEDAŞ, 2013 yılında tamamlanan öz..
resim yok Bu hafta borsa kazandırdı, altın ve döviz kaybettirdi Haftalık bazda Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 4,65..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Teslim Olmadık, Olmayacağız! Teslim Olmadık, Olmayacağız! UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Develioğlu, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ..
BTM’NİN İLK MUCİT GİRİŞİMCİSİ 5 YIL İÇİN 5 MİLYON DOLARA İMZA ATTI BTM’NİN İLK MUCİT GİRİŞİMCİSİ 5 YIL İÇİN 5 MİLYON DOLARA İMZA ATTI Türkiye’de yapılan Ar-Ge çalışmalarının ticarileşmesi noktasındaki sıkıntıları o..
BYSD Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil Yeni Kabineye Görevlerinde Başarılar Diledi BYSD Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil Yeni Kabineye Görevlerinde Başarılar Diledi BYSD BAŞKANI TAHİR BÜYÜKHELVACIGİL: “BÜYÜK TÜRKİYE’NİN İNŞASI CUMHURBAŞKANIMIZ S..
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan TİM Başkanı Gülle’ye kutlama ziyareti TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan TİM Başkanı Gülle’ye kutlama ziyareti Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’yi Türkiye Odalar ve Bor..
  Söyleşi HABERLERİ
İstanbul’un en eski ve en köklü Mobilyacılar Çarşısı, “EYÜP MODESA”… İstanbul’un en eski ve en köklü Mobilyacılar Çarşısı, “EYÜP MODESA”… İstanbul’un en gözde tarihi semtlerinden Eyüp’te kurulmuş, en eski ve en köklü m..
Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Eğitimci – Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren Mavigün Kolejin..
TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı Hükümlüleri hayata kazandırma amacıyla Vatan Caddesi’nde bulunan Denetim Serbest..
YAŞASIN KÖMÜR YAŞASIN KÖMÜR İstanbul Ticaret Odası Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi Başkan Vekil..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Sultangazi Belediyesi Batı Karadeniz Fuarı’nda Sultangazi Belediyesi Batı Karadeniz Fuarı’nda Türkiye'nin ilk bölgesel fuar olma özelliğini taşıyan "Batı Karadeniz Turizm Tan..
Mobilya sektörünün 2019 vizyonu İSTMOB’da çizilecek Mobilya sektörünün 2019 vizyonu İSTMOB’da çizilecek 22-27 Ocak 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını a..
D-8 Ülkeleri 6. İit Helal Expo'ya yüksek katılım kararı aldı D-8 Ülkeleri 6. İit Helal Expo'ya yüksek katılım kararı aldı ​D-8 üye devletleri, D-8 çatısı altında 6. İİT Helal Expo’ya katılma kararı ald..
CES Dünyanın Lider Savunma ve Güvenlik Fuarı Eurosatory’de Yerini Aldı CES Dünyanın Lider Savunma ve Güvenlik Fuarı Eurosatory’de Yerini Aldı Türkiye’nin Yerli ve Milli Teknolojileri Eurosatory Savunma ve Güvenlik Fuarında..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu OTSAD’ın daveti ile İstanbul’a gelen Kuveytli turizmciler, Türkiye’deki meslekta..
Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Havalimanı bilişim çözümlerinde dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alan..
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
  Spor HABERLERİ
Galatasaray Kulübü Başkanı Cengiz: Bütün futbolcularımıza teklifler var Galatasaray Kulübü Başkanı Cengiz: Bütün futbolcularımıza teklifler var Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, futbolcularına transfer teklifleri ol..
İBB sporcuları 2018’in ilk 6 ayında 130 altın madalya kazandı İBB sporcuları 2018’in ilk 6 ayında 130 altın madalya kazandı 20 branşta 2559 sporcuya sahip İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Türk..
Fenerbahçe iyi başladı, kötü bitirdi Fenerbahçe iyi başladı, kötü bitirdi Sarı-lacivertliler, 2018-2019 sezonunda taraftarının önünde çıktığı ilk maçta Ho..
Atletizm Milli Takımı antrenörü İbrahim Tunç hayatını kaybetti Atletizm Milli Takımı antrenörü İbrahim Tunç hayatını kaybetti Atletizm Milli Takımı antrenörlerinden İbrahim Tunç Erzurum'da hayatını kaybetti..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı