HABER AKIŞI

SAHA İstanbul firmaları, Türkiye’nin sağlıklı olarak yeni normale geçişini sağlıyor

 Tarih: 29-06-2020 20:42:27
SAHA İstanbul’un yüksek teknoloji üretim kabiliyetine sahip üyeleri geliştirdikleri inovatif ürünlerle yeni normale geçişi kolaylaştırıyor. 200 derecede yıkanabilen maske filtrelerinden, taşınabilir vücut ısı ölçüm aletlerine, portatif dezenfektan ünitelerinden dişçide, otobüslerde, metrolarda, AVM’lerde virüsün bulaş riskini azaltan sistemlere kadar onlarca iler teknoloji ürün SAHA İstanbul üyeleri tarafından geliştirildi.

SAHA İstanbul, Koronavirüs (Covid -19) salgını sürecinde sağlık sektörüne verdiği desteği yeni normale geçişte de sürdürüyor.  Yerli kaynaklarla ventilatör üretimine destek veren SAHA İstanbul üyeleriyle birlikte yeni normale geçiş sürecinde de virüsten korunmayı sağlayacak pek çok inovatif ürüne imza attı.

SAHA İstanbul Genel Sekreter İlhami Keleş savunma, havacılık ve uzay endüstrisine yönelik üretim gerçekleştirilen SAHA İstanbul üyesi sanayicilerin bu süreçte milli birlik ve berberlik ruhuyla sağlık alanında üretimler gerçekleştirdiklerini ifade etti. Keleş, “SAHA İstanbul firmaları, salgın sırasındaki ihtiyaçların karşılanmasının yanı sıra yeni normale geçerken ihtiyaç duyulabilecek ürünleri de geliştirdiler. SAHA İstanbul bu sürecin her aşamasında sanayicilerimizin üretim gücünün, milletimizin yararına kullanılmasını destekleyecek” dedi.

Filtresi 200˚c’ye kadar yıkanabilen maske sadece Türkiye’de

SAHA İstanbul firmalarından YG Yangın Güvenliği, sağlığımız için günlük yaşamımızın vazgeçilmesi haline gelen maskelere dünyada benzeri olmayan bir form kazandırdı. Bir buluş nitelinde olan ve dünyada sadece YG Yangın Güvenliği tarafından üretilen tek ventilli (tek filtre) enseden ve kafadan bağlanabilir maskenin siyah, beyaz, turkuaz, pembe, yeşil renkleri bulunuyor. Sadece 60 gr ağırlığı olan maske steril silikon ısıyla kürleşen elastomerden üretiliyor. 0.8 mikron 32 mm çapındaki filtre 200˚c’ye kadar yıkanabiliyor ve değiştirilebiliyor. 

Dişçiye gitmekten korkmayın!

Farklı alanlarda kullanılmak üzere filtreleme sistemleri geliştiren SAHA İstanbul Covid-19 grubu firmalarından  Seesens Elektronik tarafından geliştirilen “GermBuster aerosol filtreleme Cihazı” diş hekimlerinin güven içinde çalışmasına olanak sağlıyor. Diş hekimlerinin tedavi sırasında kullandıkları yıkama ve soğutma suyu, hastanın ağzından etrafa küçük damlacıklar halinde yayılıyor. Bu aerosol hastanın tükürüğünü ve kanın ayrıca birçok mikrop ve virüsü ihtiva ediyor. GermBuster aerosol filtreleme cihazı, bu aerosolü efektif bir şekilde çevreye yayılmasına imkan tanımadan yakalıyor ve filtreliyor. Bu şekilde diş hekimleri temiz bir çalışma ortamına sahip oluyor.

Pozitif vakaları yakın takip

Yeni normal sürecinde pozitif vakaların takibi de salgının etkisini azaltmasında hayati önem taşıyor... SAHA İstanbul firmalarından OBSS’nin geliştirdiği “Güvenli alan” uygulaması, koronavirüs pozitif teşhis konan kişilerin temas ettiği insanların geriye dönük olarak tespit edilerek Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık ve rehberlik hizmeti almalarına ve koronavirüs yayılmasını durdurmaya destek olmayı amaçlıyor.

Kullanıcılar diledikleri her yer için (market, dolmuş, restoran konut, vs.) uygulama üzerinden karekod üretip çıktı alarak giriş alanlarına asabiliyor. Kişiler telefonlarında bu karekodları okutarak ilgili alanda bulunma verilerini oluşturuyor. Ayrıca bluetooth kullanımına izin veren “Güvenli Alan” uygulaması kullanıcıları arasında bluetooth sinyalleri üzerinden karşılıklı temas algılaması yapılabiliyor.

Günlük yaşamın vazgeçilmezleri… Vücut ısısı ölçüme, dezenfekte ünitesi

Gittiğimiz halka açık her yerde vücut ısımızın ölçülmesi de neredeyse sıradanlaştı...

SAHA İstanbul Covid-19 grubu firmalarından ERPA İletişim ve Elektronik ise vücut ısısını termal ölçme sistemi geliştirdi. Turnike geçişlerine uyumlu, taşınabilir ve vücut ısısını anında ölçebilme özelliğine sahip sistem hastane girişlerinde hasta kontrol imkanı sağlıyor. Kamu kurumlarında, fabrikalarda da kullanıma uygun olan sistem, 8” ve 23” ekran modeli ile pratik ve taşınabilir teknolojiler özellikleriyle ihtiyaç duyulan alanlara kolaylıkla kurulabiliyor.

Ateş ölçümü kadar dezenfekte üniteleri de yaşamımıza girmeye başladı. 

SAHA İstanbul firmalarından DAİ’nin geliştirdiği dezenfekte ünitesi özellikle kapalı ve alan giriş ve çıkışlarında virüslerden korunmak için tasarlanmış ileri teknolojiye sahip bir ürün. DAİ dezenfekte ünitesi havaalanları, AVM’ler, hastaneler, bankalar, kamu binaları, otobüs, tren, vapur ve tramvay istasyonları büyük fabrika girişleri, belediyeler, marketler gibi birçok alanda kullanılabilir.

Mekânları ve araçları virüsten arındıran sistemler

Kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte kapalı olan pek çok mekân açılmaya başladı. SAHA İstanbul üyesi Gersan Elektrik dokunduğumuzda riski oluşturan ve tedirgin eden

AVM’lerde, hastanelerde, otellerde, restoran ve lokantalarda, havaalanlarında, marketler, perakende mağazalarında, bireysel ev ve ofislerdeki yürüyen merdiven küpeştelerini virüsten arındıran güvenli bir sistem geliştirdi.

Gittiğimiz yerlerin güvenliği kadar önemli bir konu da ulaşım araçlarındaki sterilizasyon...

SAHA İstanbul firmalarından Yazkar Klima, raylı sistem ve otomotiv toplu taşıma araçları için “Covid- 19 Virüs Dezenfeksiyon Sistemi” geliştirdi. Yazkar’ın geliştirdiği cihazlar HVAC ünitelerinin “Yeniden dolaşan hava” bölmesine monte ediliyor. Bu cihazlar uygun dalga boylarında ultraviyole ışınları kullanarak Covid-19 gibi virüslerin hücrelerindeki DNA ve RNA’nın moleküler yapısını yok edip iç havayı dezenfekte ve sterilize ediyor. Bu cihazlar ayrıca havada serbest dolaşan virüs, bakteri dışında serpantinlerde oluşan toz birikintilerini de temizleyerek kusursuz bir hava kalitesi sağlıyor ve bakım maliyetlerini düşürüyor.

 Sağlık çalışanlarına MKEK koruması 

TSK’nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan savunma sanayinin dev kurumlarından

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKEK) Maksam Makina ve Maske Fabrikası’nda da bu süreçte sağlık çalışanları için koruyucu ekipmanlar üretti.

SAHA İstanbul üyesi MKEK tarafından üretilen MKE FFP3 Tipi valfi maske kullanıcıya efektif ve konforlu bir solunum olanağı tanıyor. 3 boyutlu esnek çerçevesi sayesinde her yüze uyum sağlayan maske Avrupa Topluluğu direktifi 89 / 686 / EEC (kişisel koruyucu donanım direktifi) gerekliliklerimi karşılıyor ve bununla beraber CE işaretli.

 Yine MKEK tarafından üretilen koruyucu tulum Nonwoven kumaştan üretilmiş, partikül ve sıvı geçirmeyen özelliklere sahip. Düşük basınçlı sıvı sıçramalarına karşı dirençli olan tulumun el bileği, ayak bileği ve kapüşon kısmının yüz kısmı kullanıcıyı rahatsız etmeyecek lastiklerle kapatılmış. MKEK ayrıca, yarım Yüz maskesi ve filtreleri, farklı özelliklerde koruyucu gözlükler, yüz koruyucu siperlik üretti.

Üniversitelerle ortak çalışmalar

16 üniversite ile iş birlikleri olan SAHA İstanbul, bu süreçte de üniversiteler ile projeler yapmaya devam etti. Maltepe Üniversitesi, Negatif Basınçlı Ve Morötesi Işınlı Örnek Alma İstasyonu Projesi yaptı ve prototipi çok kısa bir sürede Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kullanılmaya başlandı. Bahçeşehir Üniversitesi BOUVENT ve Bahçeşehir Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Laboratuvarı ile de ortak çalışmalar yürütüldü ve 9 ayrı ürün geliştirildi.

  Bu haber 450 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda-Birlik HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı