HABER AKIŞI

SAHA EXPO ile savunma sanayiinde yeni bir dönem başladı

 Tarih: 27-09-2018 10:22:56
Yerli savunma sanayiinde geliştirilen en son teknolojilerin, sistemlerin ve ürünlerin yer aldığı; Türkiye’de geliştirilen çok sayıda yeni ürünün ilk kez tanıtıldığı SAHA EXPO 2018 ile yerli savunma sanayiinde yeni bir dönemin kapısı aralandı.

Yurtiçinden ve yurtdışından gelen binlerce ziyaretçinin Türkiye’de savunma sanayiinde ve sivil havacılıkta yaşanan gelişmeleri görmesi sağlandı. 13.327 kişinin ziyaret ettiği SAHA EXPO 2018’de uluslararası önemli anlaşmalara imza atıldı, gelecekte hayata geçmesi planlanan önemli iş birliklerinin ön görüşmeleri yapıldı.

SAHA İSTABUL Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen SAHA EXPO 2018 ile Türkiye’de bir ilk gerçekleşti. 135 firmanın katılımcı olarak yer aldığı, Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayii Fuarı SAHA EXPO’da Türkiye’de savunma, sivil havacılık ve uzay sanayiinde hizmet veren ana yüklenici dev firmaların yanı sıra bu sektörlere yönelik üretim yapan ve tedarik zincirinde yer alan, bu zincire dahil olmak isteyen yüzlerce firma bir araya geldi. Yerli savunma sanayiinde geliştirilen en son teknolojilerin, sistemlerin ve ürünlerin sergilendiği, Türkiye’de geliştirilen çok sayıda yeni ürünün ilk kez tanıtıldığı SAHA EXPO 2018’de, yurtdışından ve yurtiçinden gelen binlerce ziyaretçi bu ürünlere dokunma, yetkililerle birebir konuşma imkanına sahip oldu.

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, SAHA EXPO Fuarı’nın beklenenin çok üzerinde bir ilgi ile karşılandığını, hem katılımcıların hem ziyaretçilerin böyle bir platformda bir araya gelmekten memnuniyet duyduklarını söyledi. Bayraktar “SAHA EXPO, birlikte neler yapabileceğimizin somut bir göstergesi oldu. Savunma sanayiinde, sivil havacılıkta ve uzay endüstrisinde millileşme sürecimize önemli katkılar sağlayacak pek çok işbirliğinin ilk adımı SAHA EXPO’da atıldı. Önemli anlaşmaların imzalandığı, henüz açıklanmayan pek çok işbirliği görüşmelerinin yapıldığı SAHA EXPO’nun etkilerini görmeye devam edeceksiniz” dedi.

Yerli ve Milli Ürünlerin Vitrini Oldu

Savunma ve sivil havacılıkta dışa bağımlılığın azaltılması, daha fazla yerli firmanın tedarikçi olarak sisteme dahil edilmesi amacıyla gerçekleştirilen SAHA EXPO 2018’de Türkiye’nin yurtdışından satın aldığı ancak son dönemde yaşanan gelişmelerle birlikte Türkiye’deki yerli firmalar tarafından üretilmeye başlanmış yüzlerce ürün ilk kez tanıtıldı. Ermaksan’ın geliştirdiği Türkiye’nin ilk yerli ve milli 3D lazer printer’ı, Cihan Deri’nin geliştirdiği yanmaz uçak koltuk kılıfları, Yalteksan tarafından geliştirilen ve dünyada sadece Türkiye ile birlikte 4 ülkede üretilebilen dünyanın en yalıtkan, yanmaz, su itici malzemesi “Levron aerojel”, Ata Silah’ın geliştirdiği Türkiye’nin ilk yerli ve milli bomba atarı, BMC’nin yerli motor çalışmaları, C-Tech tarafından geliştirilen insansız hava araçlarından yere, yerden İHA’lara veri aktarımını sağlayan sistem ve daha yüzlerce ürün ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılandı.

Yurtiçinden ve yurtdışında karar vericiler SAHA EXPO’da buluştu...

13 – 15 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi (UR - GE) Projesi kapsamında firmalara dönük etkinliklerin yer aldığı SAHA EXPO 2018’e yurtiçinden ve yurtdışından gelen sektör profesyonelleri yoğun ilgi gösterdi. Aralarında Ukrayna, Bangladeş, Libya, Ürdün, Sudan, Malezya, Kazakistan, Hindistan, İtalya, Beyaz Rusya, Ukrayna ve  Endonezya’dan da ziyaretçilerin yer aldığı binlerce kişi SAHA EXPO Fuarı’nı ziyaret etti.

Dünyanın pek çok ülkesinden savunma, havacılık, denizcilik ve bilişim teknolojileri alanında faaliyet gösteren firmaların üst düzey yetkililerinin, parlamento mensuplarının ve ordu üyelerinin katıldığı B2B ikili iş görüşmeleri 3 gün boyunca devam etti. Oldukça verimli geçen görüşmelerde, yakın zamanda hayata geçirilmesi planlanan işbirliklerinin  ön görüşmeleri gerçekleştirildi. Katılımcıların ikili iş görüşmelerinin yanı sıra geliştirdikleri ürünleri ve sistemleri stantlarında gösterebiliyor olmaları görüşmelerde olumlu sonuçlar alınmasını sağladı. Yerli üreticilere ihracat yapma, uluslararası networklar kurma fırsatı sunan B2B’lerde 644 ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

SAHA EXPO’da uluslararası anlaşmalara imza atıldı

SAHA EXPO 2018'de gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinin bir kısmı ileriye yönelik işbirliklerinin temellerini oluştururken bir kısmı ise fuar sırasında somut anlaşmalara dönüştü, imzalar atıldı. Çok sayıda yerli firma da, yurt dışı pazarlara açılma konusunda adım attı. Fuar kapsamında, uçak motorları ve dizel motorlar için test cihazları üreten Galen Teknoloji, ürünlerinin Malezya ve Endonezya’ya satışına yönelik anlaşma imzaladı. Fuarda ayrıca Berdan Civata, Simerkom Elektrik, Koçak Petrol, Sadtek Elektronik, Yepsan Savunma ve Havacılık AŞ, 6gen Panel, Altınay Havacılık ve İleri Teknolojiler, ürünlerinin Orta, Güney ve Kuzey Amerika bölgelerine pazarlanmasına yönelik mutabakat anlaşmalarına imza atıldı. Katılımcı firmaların;  ziyaretçilerin ilgisinden, yurtdışından hükümet ve şirket düzeyinde üst düzey karar vericiler ile yaptıkları görüşmelerden ve diğer katılımcılar ile tanışmaktan oldukça memnuniyet duydukları SAHA EXPO’nun ikincisi daha fazla firmanın katılımıyla 2020 yılında gerçekleştirilecek.

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
resim yok THE sıralamasında eğitimde ODTÜ, sosyal bilimlerde Koç Üniversitesi öne çıktı İngiltere kökenli üniversite sıralama kuruluşu THE, dünya üniversitelerini krite..
Bakanlıktan okul kantinlerine sıkı denetim Bakanlıktan okul kantinlerine sıkı denetim Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, eğitim ve öğretim kurumları bünyesindeki 10 bi..
FETÖ'nün 'mahrem asker abileri'ne operasyon FETÖ'nün 'mahrem asker abileri'ne operasyon Konya merkezli 13 ilde, örgütün TSK'ya yerleştirdiği askeri personelin "mahrem a..
Twitter 'komplo teorisyeninin' hesaplarını kapattı Twitter 'komplo teorisyeninin' hesaplarını kapattı Twitter, komplo teorileriyle tanınan Alex Jones'a ait hesapları, topluluk kurall..
  Ekonomi HABERLERİ
Borsa güne düşüşle başladı Borsa güne düşüşle başladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,64 azalışla 94.080,42 puandan b..
Türkiye Finans’tan “Dert Çözen Finansman” Türkiye Finans’tan “Dert Çözen Finansman” Hayata Katılım Bankası Türkiye Finans, müşterilerinin ihtiyaçlarına Dert Çözen F..
Brexit Avrupa Yatırım Bankasına pahalıya patlayacak Brexit Avrupa Yatırım Bankasına pahalıya patlayacak Avrupa Yatırım Bankası (EIB) Başkanı Werner Hoyer, "İngiltere'nin AB'den ayrılma..
İngiliz sinema devi Suudi Arabistan projesini durdurdu İngiliz sinema devi Suudi Arabistan projesini durdurdu Dünyanın en büyük sinema zincirleri arasında yer alan İngiliz Vue, Suudi Arabist..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Arap İş İnsanları MÜSİAD’da Bir Araya Geldi Arap İş İnsanları MÜSİAD’da Bir Araya Geldi Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Genel Başkan Abdurrahman Kaan’..
Kızılay’dan Endonezyalı afetzedelere gıda yardımı Kızılay’dan Endonezyalı afetzedelere gıda yardımı 28 Eylül tarihinde büyük bir deprem ve ardından tsunami yaşayan Endonezya’da yar..
Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Bangladeş Cox’s Bazar’daki Balukhali-2 Kampı’nda 5 bin ailenin ihtiyacı..
TÜSAD:  Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD: Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin çok ö..
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Adıyaman ve Kastamonu Tanıtım Günleri Adıyaman ve Kastamonu Tanıtım Günleri Yenikapı ve Maltepe etkinlik alanlarında düzenlenen programlarla illerin tanıtım..
Dünya devleri İstanbul’da buluşacak Dünya devleri İstanbul’da buluşacak 2018 yılının en önemli metalurji buluşması Ankiros-Annofer-Turkcast ihtisas fuar..
Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bu yıl “Akıllı Şeyler – Bilen Teknolojiler” ana temasıyla düzenlenecek Bilişim Z..
Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur’un turizm sektöründe global bir oyuncu olmasına destek sağlaması hedefiyle..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı Limak Vakfı tarafından fon desteği sağlanan Boğaziçi Üniversitesi ve Massachuset..
Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı’nın İngiltere’deki merkez ofisi Ant Yapı UK; 20-22 Eaton Place Konut Pr..
Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 günlük eylem planı kapsamında y..
‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ ‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hız..
  Spor HABERLERİ
Spor Toto Süper Lig'de görünüm Spor Toto Süper Lig'de görünüm Ligde 9. hafta, Trabzonspor-Büyükşehir Belediye Erzurumspor maçıyla tamamlandı. ..
Trabzon'da golsüz beraberlik Trabzon'da golsüz beraberlik Spor Toto Süper Lig'in 9. haftasındaki Trabzonspor-Büyükşehir Belediye Erzurumsp..
Süleyman Atlı bronz madalya kazandı Süleyman Atlı bronz madalya kazandı Dünya Güreş Şampiyonası'nda erkekler serbest stil 57 kiloda Süleyman Atlı, bronz..
Elif Jale Yeşilırmak finale yükseldi Elif Jale Yeşilırmak finale yükseldi Kadınlar 59 kiloda milli güreşçi Elif Jale Yeşilırmak, finale yükseldi
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Motorlu araçların tamir, bakım, üretim ve montaj ko..
Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Türkiye’nin en büyük ve en çok şubesi olan Gayri Menkul Danışmanlık Firmalarında..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı