HABER AKIŞI

Otomotiv renk trendleri geleceği şekillendiriyor

 Tarih: 08-08-2019 12:49:36
Teknolojik trendleri ve toplumsal değişiklikleri analiz eden BASF’nin Boya Bölümü tasarımcıları, bu sonuçları otomotiv gövde yüzeyi için geleceğin renk ilhamlarından oluşan bir koleksiyona dönüştürdü. Kuzey Amerika, Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Asya Pasifik’teki dört tasarım stüdyosunun iş birliğiyle ortaya konan 2019-20 Otomotiv Renk Trendleri ACT/9, geleceği şekillendirmeye yönelik akım olma özelliğini taşıyor.

Global renk trendleri, dijital inovasyonların gelişen insan ihtiyaçlarına bağlı etkileşimini yansıtıyor. Dijitalleşmeye artan ilgi, bilgisayar tabanlı desteğin kabul gördüğünü vurguluyor. Kaynakların verimli bir şekilde yeniden düşünülmesi neticesinde yeni tüketim modelleri ve ürün çeşitleri oluşturulmasını sağlıyor.

Geniş renk yelpazesi dijitalleşmeye yönelik açık fikirliliği destekliyor

Birden fazla ton ve belirgin şekilde farklı renk doygunluğu seviyeleri, dijitalleşmedeki ilerlemelere karşı açık fikirliliği gösteriyor. Dijitalleşme artık hayatın doğal bir parçası olarak görülüyor ve etkisi artmaya devam ediyor. Bu nedenle yeni nesil otomobillere ilişkin renklerin daha sıcak ve daha ulaşılabilir bir görünüme sahip olması gerekiyor. Sarımsı tonlar ve altın rengi gibi tipik olmayan otomotiv renk çeşitleri buna uyuyor.

Metalik renk çeşitlerinin artışı sosyal değişim isteğini gösteriyor

Renk trendleri, tasarımcıların temel değişiklikler yapma isteğini yansıtıyor. Bu, sadece genel tüketim modellerini ve davranışlarını değil, kişisel tercihleri de etkiliyor. Birçok gencin meslek hayatı konusundaki fikirlerinin değişmesi nedeniyle uzun dönemli işler tercih ediliyor ve bunların yerini şu anda ‘Slash’ nesil olarak adlandırılan çok yönlü yaşam tarzı alıyor. Bu, araç modellerine yönelik esnek tutumları gerekli kılıyor. Slash neslinin tutumu, iş ve eğlence arasında doğru dengeyi sağlayarak esneklik ve yaratıcılığa doğru kayıyor. Bu etkileşim, açıktan koyu tonlara doğru değişen bir dizi metalik ve düz renklerle elde ediliyor.

Ayrıca birçok tüketici ve sektör odaklı girişim de malzeme yaşam döngülerinin derin bir şekilde yeniden düşünülmesini teşvik ediyor. BASF Boya Bölümü tasarımcıları, estetiği sürdürülebilir çözümlerle birleştirerek, bu talepleri yenilikçi renk konseptlerine dönüştürüyor.

Avrupa Bölgesi– Yeni standartları tanımlıyor

Metalik menekşe rengi gibi renk çeşitlerinin daha yaygınlaştığı Avrupa’da toplumsal geleneklerde meydana gelen değişiklikler olumlu havanın bir göstergesi. Bireyselliğin giderek artan önemi sebebiyle bej ve altın renginde metalik tonlara ilgi artıyor. Bu bölgede hayatın bir başka boyutunu da artan otonom araçlar bağlamında insan ihtiyaçlarının tespit edilmesi oluşturuyor. Bu nedenle Avrupa’da bir renk yelpazesi seçimi, işlevsellik ve yenilikçi fikirlerin peşinden koşma yaklaşımını da gösteriyor.

Asya Pasifik – Dengeli ve sıcak renk paleti

Çok yönlü hayatın kendini gösterdiği Asya’daki şehirlerde yaşayanların yeni farkındalığı temel alınıyor. Gelenekler, sürdürülebilir üretime etkisiyle birleşip sakinleştiren sıcak ve metalik tonlarla dengeli ve sıcak renk paleti sunuyor. Ayrıca bu tonlar, açık gümüş renkler ve daha sıcak renk aralıklarıyla alışılmış ton ve yüzey görünümlerinin ötesine geçiyor.

Asya Pasifik’te teknoloji dostu zihniyet, hafif bir renk değişimiyle ipeksi doğal metalik tonlar ve mavi tonları gibi hareketli renklere kayarken, geleceğin otomotiv teknolojisinin daha duygusal yüzü ise yüzeysel metalik gri veya duyusal mor gibi koyu, canlı renklerde ortaya çıkıyor. Sonuç olarak, Asya Pasifik’in yalın ve bilinen renk yelpazeleri, geleceğin otomobillerine uygulanabilmesini kolaylaştırıyor.

Kuzey Amerika – Yeni renkler, dijital ve yaşam tarzı trendlerini yansıtıyor

Kuzey Amerika'da teknolojiye olan ilginin devam etmesi, açık/koyu yerine çeşitli tonlarda değişen renk efektle önceki yıllardan farklı bir renk paleti oluşmasına yol açıyor. Metalik efektin genel dokusu da yumuşatılıyor. Renk yelpazesinin yeni görünümü, insanların makinelerle olan etkileşimiyle ilgili yeni anlayışı, zihin-vücut birlikteliğini ve bilincin bilinçaltıyla birleşmesini sunuyor. İşlevselliğin estetikle bir araya gelmesi de vurgulanmaya devam ediyor. İster geleceğin ulaşımına ilişkin mühendislik gereksinimlerini kolaylaştırmaya yönelik geniş bir renk seçeneği oluşturmak, ister çevre dostu kaynaklardan renklendirici ürünler kullanmaya odaklanmak olsun, bölgenin tasarımları performans ve yenilik beklentileri üzerine kuruluyor.

Boya Bölümünün renk uzmanlığı

BASF Boya bölümünün tasarımcıları, her yıl teknolojik ve toplumsal değişimle ilgili bulgularını ve öngörülerini, gelecekte üç ila beş yıl boyunca otomotiv renklerini etkileyecek bir koleksiyona dönüştürüyor. Yüzey, doku ve renk pozisyonlarının geliştirilmesinde temel olarak aldıkları gelecek trendleri konusunda kapsamlı bir araştırma gerçekleştiriyorlar. Bunun neticesinde tasarımcılar, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA), Asya Pasifik (AP) ve Kuzey Amerika (NA) bölgelerinde global trendleri ve gelişmeleri sunuyorlar.

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Konaklamada yeni gözde: ‘Hikayeli’ Oteller Konaklamada yeni gözde: ‘Hikayeli’ Oteller Yatak kapasitesini her geçen gün artıran konaklama sektöründe yeni açılım ise hi..
Satış ve pazarlamayı otomatiğe bağlayan program Satış ve pazarlamayı otomatiğe bağlayan program BTM girişimcilerinin kurduğu Earnado, KOBİ’leri, maddi yetersizlik nedeniyle çal..
Şanlıurfa İpekyol G.M. Gençleri İl Jandarma Komutanlığında Şanlıurfa İpekyol G.M. Gençleri İl Jandarma Komutanlığında Şanlıurfa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren İp..
İstanbul’da 2 gün boyunca sağanak yağmura dikkat İstanbul’da 2 gün boyunca sağanak yağmura dikkat Meteorolojik verilere göre, İstanbul’da Perşembe gününe kadar aralıklarla sağana..
  Ekonomi HABERLERİ
 Faizsiz ev cirosu 2 milyara ulaştı Faizsiz ev cirosu 2 milyara ulaştı Vatandaşı birikime yönlendirerek faizsiz ev sahibi yapan, ‘Tasarrufa Dayalı Faiz..
Laleli’de hedef 5 milyar dolar Laleli’de hedef 5 milyar dolar İhracatta geçen yıl 4.5 milyar dolarlık ciro yapan Laleli, bu yıl 5 milyar dolar..
466 Milyon Dolar İhracat Değerlerine Ulaşan Aydınlatma Sektörü Atağa Kalktı 466 Milyon Dolar İhracat Değerlerine Ulaşan Aydınlatma Sektörü Atağa Kalktı AGİD - Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fahir Gö..
Albaraka Türk ICD ile Murabaha Sözleşmesi İmzaladı Albaraka Türk ICD ile Murabaha Sözleşmesi İmzaladı İslam Kalkınma Bankası (IsDB) Grubunun özel sektör kolu olan The Islamic Corpora..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
MÜSİAD Verimlilik, Maden ve Enerji Yönetimi Komitesi'nden Kamu Kurumlarına Ziyaret MÜSİAD Verimlilik, Maden ve Enerji Yönetimi Komitesi'nden Kamu Kurumlarına Ziyaret MÜSİAD Verimlilik, Maden ve Enerji Yönetimi Komitesi, 1 Ağustos Cuma günü Ankara..
Merkez'in Kararı Sonrası Bankalara Yeni Çağrı Merkez'in Kararı Sonrası Bankalara Yeni Çağrı 11 bine yaklaşan üyesi ve 224’ü yurt dışında olmak üzere 311 noktaya ulaşan şube..
İTO’da kamu destekleri anlatılacak İTO’da kamu destekleri anlatılacak İstanbul Ticaret Odası’nda, iş dünyasının faydalanabileceği kamu desteklerine yö..
Ekonomide toparlanma için iki fırsat Ekonomide toparlanma için iki fırsat İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) ağustos ayı olağan meclis toplantısında konuşan..
  Söyleşi HABERLERİ
Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Ülkemizin yer aldığı siyasi coğrafya konusunda sahip olduğu büyük donanımla, Tür..
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
WorldFood İstanbul Fuarı’nda hedef gıda sektörü ihracatında durağanlığı aşmak WorldFood İstanbul Fuarı’nda hedef gıda sektörü ihracatında durağanlığı aşmak 4-7 Eylül 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde, 1.000’den fa..
MAKTEK İzmir’den dünyaya yayılan İnovasyon MAKTEK İzmir’den dünyaya yayılan İnovasyon Son yıllarda devlet kurumları ve özel sektör, inovasyon konusuna odaklanmış duru..
27. WorldFood İstanbul Fuarı gıda sektörünün geleceğini masaya yatırmaya hazırlanıyor 27. WorldFood İstanbul Fuarı gıda sektörünün geleceğini masaya yatırmaya hazırlanıyor Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. Uluslararası Gıda Ürü..
Triatlon'da Balkan Şampiyonası heyecanı İstanbul’da Triatlon'da Balkan Şampiyonası heyecanı İstanbul’da Avrupa’da futboldan sonra en fazla lisanslı sporcuya sahip branş olan triatlon, ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘17 Ağustos 1999 Marmara Dep..
98 Bin riskli yapının 56 bini yenilendi 98 Bin riskli yapının 56 bini yenilendi 17 Ağustos'un 20'nci yıl dönümünde, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu..
Yahya Kemal sakinlerinin kentsel dönüşüm sevinci Yahya Kemal sakinlerinin kentsel dönüşüm sevinci Yahya Kemal Mahallesi sakinleri, bölgede başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarıy..
Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı İSTİB Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral, Tarım ve Orman Bakanlığının kısa, orta..
  Projeler HABERLERİ
İstanbul’un yeni vitrini Galataport’ta geri sayım İstanbul’un yeni vitrini Galataport’ta geri sayım İstanbul, Galataport ile yeni bir vitrine daha kavuşmak üzere geri sayıma girdi...
Aydınlatmada Tasarımının İlham Veren Projeleri, İstanbulLight 3. Aydınlatma Tasarım Zirvesi’nde Konuşulacak Aydınlatmada Tasarımının İlham Veren Projeleri, İstanbulLight 3. Aydınlatma Tasarım Zirvesi’nde Konuşulacak Antik çağda Antakya’da dünyanın ışıklandırılan ilk caddesine sahip olan ülkemiz,..
 Afetler Can Almaya Devam Ediyor Afetler Can Almaya Devam Ediyor İklim değişikliği konusunda toplumsal bilinç seviyesini artırma, bireylerde davr..
Beyazıt Meydanı, Turgut Cansever’in ödüllü projesiyle canlanacak Beyazıt Meydanı, Turgut Cansever’in ödüllü projesiyle canlanacak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyazıt Meydanı’nın yıllardır ihmal edildiğini belir..
  Spor HABERLERİ
İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda (WPFG) 6 günde 4’ü altın topl..
Sigortam.net İTÜ Basket sezon açılışını yaptı Sigortam.net İTÜ Basket sezon açılışını yaptı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) efsanevi basketbol takımı Sigortam.net İTÜ Ba..
Premier Lig'in bir maçı 9 milyon 400 bin euro Premier Lig'in bir maçı 9 milyon 400 bin euro KPMG Football Benchmark ekibinin analizine göre; bu hafta sonu başlayacak İngilt..
‘Engellere Özgürce Kulaç' Atıyorlar ‘Engellere Özgürce Kulaç' Atıyorlar Zeytinburnu ilçesinde ikamet eden engelli çocuklar ve yetişkinler Zeytinburnu Be..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı