HABER AKIŞI

“Osmanlı Gazetelerinde Hilal-i Ahmer Cemiyeti” kitabını Kastamonu Valisi ve Belediye Başkanı’na verdiler

 Tarih: 23-05-2019 04:52:29
osmanligazeteleri.com kurucusu ve yöneticisi Şeref Küçükateş ile Temel İbrahim Dokumacı Osmanlıca Gazeteleri ile ilgili yapacakları araştırma için gittikleri Kastamonu İlinde Kütüphane çalışmaları ve araştırmalarının ardından Kastamonu Valisi Yaşar KARADENİZ’i ve Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip VİDİNLİOĞLU’nu ziyaret ederek daha önce ilk baskısı Türk Kızılay’ınca yapılmış olan “OSMANLI GAZETELERİNDE HİLAL-İ AHMER CEMİYETİ” kitabını hediye ederek aşağıdaki bilgileri verdiler.

Hizmet ve fedakârlığının en yüksek olduğu Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı’nı içine alan 1912-1918 yılları arasında dönemin Osmanlı Gazetelerinde çıkan Hilal-i Ahmer Cemiyeti’nin yardım haberlerini TÜRK KIZILAYI himayelerinde ve osmaligazeteleri.com işbirliği ile kitaplaştırdı.

Türk milletinin yardım severliğinin teşkilatlı hale geldiği bir cemiyet olarak Hilâl-i Ahmer'in bu faaliyetleri dönemin basınında önemli yer buldu. Hatta o günün Osmanlı gazeteleri de Hilâl-i Ahmer'in vazifesini hakkıyla yürütebilmesi ve yardım toplayabilmesi için büyük gayret gösterdi. İşte bu çalışma ile Hilâl-i Ahmer’in yardım faaliyetlerinin bu yönü, yani basına yansımaları bir araya getirilmeye gayret edildi. Bunun için de Hilâl-i Ahmer Cemiyeti’nin hizmet ve fedakârlığının en yüksek olduğu Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşını içine alan 1912-1918 yılları esas alındı. Dönemin önde gelen gazetelerinin binlerce sayfası tek tek tarandı, Hilâl-i Ahmer ile ilgili haberlerin geçtiği kupürler toplandı ve transkribe edildi. Bulunan yüzlerce haber kronolojik bir sıradan ziyade cemiyetin faaliyetlerinin çeşitliliğini yansıtacak şekilde derlendi. Bu çalışmayla ilgi çekici haberler, makaleler ve şiirler yeniden gün yüzüne çıkmış oldu. 

Kuruluşundan bugüne; din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin dünyanın neresinde yardıma muhtaç mazlum ve mağdur insan varsa yardımına koşan Türk Kızılay’ının 150. Yılı münasebetiyle yayımlanan bu eserin hazırlanmasında Şeref Küçükateş, Temel İbrahim Dokumacı ve ekibinin büyük emeği ve gayretleri oldu. Kızılay'ın arşivine kazandırılan bu eserin tarihimize bakışımıza ve dünle bugüne köprü olması bakımından büyük öneme sahip olduğu belirtildi.

Yapılan sıcak ve samimi sohbetlerden sonra “OSMANLI GAZETELERİNDE HİLAL-İ AHMER CEMİYETİ” kitabı takdim edilerek, hatıra fotoğraflarının çekinmesinin ardından ziyaret sona erdi.

  Bu haber 1436 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Eğitim HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı