HABER AKIŞI

Optisyenlik öğrencileri İTO’da bilgileriyle yarıştı

 Tarih: 14-12-2018 21:58:42
İstanbul Ticaret Odası, optisyenlik öğrencilerinin katıldığı bilgi yarışması düzenledi

İTO Genel Sekreteri Alayoğlu:

- “Bu yarışmayı, gerçek anlamda üniversite-sanayi işbirliğini oluşturduğumuzun ifadesi olarak görüyorum”

 

İTO Gözlükçülük ve Saatçilik Meslek Komitesi Başkanı Tuzal:

- “Hem mesleğe zenginlik kazandırılmasını hem de ekonomik katkı sağlanmasını ümit ediyoruz”

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO), sektörlerin gelişimine destek olan organizasyonlarına bir yenisini daha ekleyerek, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde öğrenim gören optisyenlik bölümü (gözlük ve gözlükçülük) öğrencilerinin katıldığı bir bilgi yarışması düzenledi.

İTO Gözlükçülük ve Saatçilik Meslek Komitesi’nin, Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği ile birlikte organize ettiği ‘Türkiye optisyenlik meslek yüksekokulları arası bilgi yarışması’, İTO’nun Eminönü’ndeki binasında gerçekleştirildi.

Bilgi yarışmasının açılış etkinliğinde konuşan İTO Genel Sekreteri Doç. Dr. Nihat Alayoğlu, “Bu salonunda aylık meclis toplantılarımızı yapıyoruz. Sektörlerin durumunu tartıştığımız bir salondasınız. Böyle bir salonda optisyenlik etkinliğinde yer almanız, yıllardır tartışılan üniversite-sanayi işbirliğinin güzel bir örneğini oluşturuyor. Bu yarışmayı, gerçek anlamda üniversite-sanayi işbirliğini oluşturduğumuzun ifadesi olarak görüyorum” dedi.

ÖLMEYECEK MESLEKLER ARASINDA

Optisyenlik mesleğini ölmeyecek meslekler arasında gördüğünü söyleyen Alayoğlu, yarışmacılara seslenerek, “Mesleğinize önem vermeniz ve onu geliştirme yönünde çaba harcamanız kritik öneme sahip” diye konuştu.

Bu organizasyonun Türkiye çapında optisyenlik programı veya bölümü olan 50'nin üzerinde yüksek okul ve üniversite ile yapılan yazışmalar ardından gerçekleştirildiğini belirten Alayoğlu, “Etkinliğin devamı da var. Akademisyen ve öğrenciler, sektörden iş insanlarıyla ayrıca bir araya gelecekler. Umuyorum ki bu organizasyon, bundan sonraki hayatınızda, sizleri pozitif yönde etkileyecek sonuçlara vesile olur” dedi.

İTO’nun Gözlükçülük ve Saatçilik Meslek Komitesi Başkanı Şahap Sabri Tuzal ise organizasyonun amacının, mesleklerini icra edecek gençlerin aldıkları eğitimi daha güçlü kılmak ve bu mesleğin önemini anlatmak olduğunu söyledi. Tuzal, “İcra ettiğimiz bu meslek, kimilerine göre ticari bir emtia, kimilerine göre sağlık kuruluşu olarak değerlendiriliyor. Okuduğunuz bölümler sağlık meslek yüksek okullarının içinde yer aldığı halde, bazı kurum ve kuruluşlar bu mesleğin önemini bilmiyor. Onlar ticaret olarak görmekteler. Kısacası meslek, arada ve arafta kalmış vaziyette” dedi.

Sektörde yaşanan ekonomik problemleri aşmak için, tedarik edilen ürünlerin yurtdışına bağımlı kalmadan yerli ürünlerin üretilmesi gerektiğini belirten Tuzal, “Bunun için de fikir, proje ve Ar-Ge çalışması yapılması lazım. Bunları yaparak hem mesleğe zenginlik kazandırılmasını hem de ekonomik katkı sağlanmasını ümit ediyoruz” diye konuştu.

MELİKE KOCA BİRİNCİ OLDU

Sunuculuğunu Bora Gencer’in yaptığı programın yarışma bölümüne, Türkiye’nin çeşitli illerindeki üniversitelerin optisyenlik bölümlerinde öğrenim gören 15 öğrenci katıldı. Yarışmacı öğrenciler interaktif bir sistemde ekrana yansıtılan 30 soruya, zorluk derecesine göre 30-60 saniye içinde cevap vermeye çalıştı.

Öğrenciler, ellerindeki özel uzaktan kumandaların düğmelerine basarak cevaplarını sisteme gönderdiler. Yarışmada 30 sorunun 22’sini doğru cevaplayan Malatya Turgut Özal Üniversitesi Darende Bekir Ilıcak MYO öğrencisi Melike Koca birinci oldu. İkinciliği 18 doğru cevap ile Kırklareli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO öğrencisi Sena Yeniçeri aldı. 17’şer doğru cevap veren Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO adına yarışan Behiye Coşkun ile Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri MYO yarışmacısı Onur Gül arasında ikinci tur eleme yapıldı. Eşitlik bu turda da bozulmadı, ancak Behiye Coşkun cevaplama süresi avantajı ile üçüncü oldu.

Programda, dereceye girenlere sırasıyla laptop, tablet ve cep telefonu ödülleri verilirken yarışmacı öğrencilere, jüri üyesi akademisyenlere ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür sertifikaları teslim edildi. Program dahilinde yarışmacı öğrencilerin ve akademisyenlerin, meslek fuarını ziyaret edeceği ve sektörden iş insanları ile bir araya geleceği bildirildi.

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
"Çocuğunuzla uçurtma yapın ve uçurun" Milli Eğitim Bakanlığı, velilerin yaz tatilinde çocuklarıyla birlikte yapabilece..
Endeavor Türkiye, Girişimcilik Ekosistemini Geliştirmeye Devam Ediyor Endeavor Türkiye, Girişimcilik Ekosistemini Geliştirmeye Devam Ediyor Endeavor Girişimleri Foriba ve iyzico, ard arda gelen iki exit haberiyle Türkiye..
İETT’nin Trekking hatları 15 haziran’da sefere başlıyor İETT’nin Trekking hatları 15 haziran’da sefere başlıyor İETT’nin doğa yürüyüşü yapmak isteyen İstanbullular için açtığı D1 ve D2 numaral..
Servisçilere plaka tahditi hayırlı olsun Servisçilere plaka tahditi hayırlı olsun İstanbul’daki servis şoförlerinin uzun yıllardır bekledikleri plaka tahdidi soru..
  Ekonomi HABERLERİ
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Kalitesiz baharatı engelleme çalışmalarımız sürüyor” İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Kalitesiz baharatı engelleme çalışmalarımız sürüyor” İstanbul Ticaret Borsası’nın Haziran ayı meclis toplantısında yaptığı konuşm..
 Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Sıralamasında dört basamak yükseldi Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Sıralamasında dört basamak yükseldi Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü’nün (UNCTAD) 2019 Dünya Yatırım R..
Kar paylarında yüzde 19 fark Kar paylarında yüzde 19 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar payı oranları ortalaması, 10 Haziran 2019 ..
Emlak Katılım, payına düşen kar payını almayıp müşterilerine daha yüksek kar payı dağıtacak Emlak Katılım, payına düşen kar payını almayıp müşterilerine daha yüksek kar payı dağıtacak Emlak Katılım Bankası, müşterilere yansıyan kar paylarının piyasa koşullarına gö..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Fatih Girişimci İşadamları Derneği Sahur Programı Etkinliği Düzenledi Fatih Girişimci İşadamları Derneği Sahur Programı Etkinliği Düzenledi FAGİDER sahur programı etkinliğinde Birlik ve beraberlik mesajları verildi…..
Zeytinburnu’nda Çevre Haftası Etkinliği Zeytinburnu’nda Çevre Haftası Etkinliği Çevre Haftası nedeniyle Zeytinburnu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkin..
Bayer’e Türk Kızılayı’ndan Platin Bağışçı Ödülü Bayer’e Türk Kızılayı’ndan Platin Bağışçı Ödülü Bayer, Kızılay bağışçılarının ödüllendirildiği “Kızılay Bağışçıları Ödül Töreni”..
Yeşilay’dan bağımlılıkla mücadele için küresel bildiri Yeşilay’dan bağımlılıkla mücadele için küresel bildiri Bağımlılıka mücadele ve ortak strateji belirlemek amacıyla Yeşilay’ın liderliğin..
  Söyleşi HABERLERİ
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
Prof. Dr. Emre Alkin’den “Fırtınada Ayakta Kalma Sanatı” Tavsiyeleri  Prof. Dr. Emre Alkin’den “Fırtınada Ayakta Kalma Sanatı” Tavsiyeleri İstanbul Fuar Merkezi’nde 3 günden bu yana enerjide değişim ve dönüşümün tartışı..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali 20’nci Kez Düzenleniyor Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali 20’nci Kez Düzenleniyor Zeytinburnu Belediyesi tarafından 19 yıldır düzenlenen “Merkezefendi Geleneksel ..
Franchıse sektörüne 1 Milyar Dolarlık nefes Franchıse sektörüne 1 Milyar Dolarlık nefes Katılımcı marka, m2 ve ziyaretçi sayısı bazında Avrupa’nın ve Orta Doğu’nun en b..
Gelecek Teknolojide I-TECH kapılarını açtı Gelecek Teknolojide I-TECH kapılarını açtı Başkentin ilk teknoloji fuarı I-TECH, Ankara Üniversitesi'nde kapılarını açtı...
 İstanbul’da “Zanaat Haftası” heyecanı yaşanacak İstanbul’da “Zanaat Haftası” heyecanı yaşanacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
  Projeler HABERLERİ
İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul UNESCO Tasarım Şehri projesi kapsamında hayata geçirilen İstanbul Craft..
Sultangazi’de Caddeler Prestij Kazanıyor Sultangazi’de Caddeler Prestij Kazanıyor Sultangazi Belediyesi ilçenin altyapı ve ulaşama yönelik çalışmalarına aralıksız..
İş Ortağı Programı ile kanal stratejisini hızlandırıyor İş Ortağı Programı ile kanal stratejisini hızlandırıyor Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki bayiler, yeni satış teşvik programından..
"İyilik Her Yerde" bu hafta taşımalı eğitim ve trafik güvenliğini ele alıyor Woman TV ekranlarında yayınlanan “İyilik Her Yerde” de bu hafta Michelin Türkiye..
  Spor HABERLERİ
 İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor Türk sporunun lokomotifi İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü, uluslararası ..
Fatihli sporcu gençlere kupa ve madalyaları verildi Fatihli sporcu gençlere kupa ve madalyaları verildi Fatih’te ‘Okullar Arası Sportif Turnuva’ müsabakalarında dereceye giren öğrencil..
Sağlıklı Yaşam İçin Spora Çocukken Başlamak Lazım Sağlıklı Yaşam İçin Spora Çocukken Başlamak Lazım Sabri Ülker Vakfı’nın Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde ilkokullarda hayata g..
Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Havaların ısınmasıyla birlikte engelli vatandaşlarını ücretsiz olarak havuz hizm..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı