HABER AKIŞI

Necati Göksu: “Seyidoğlu 65 yıllık bir lezzet çınarıdır”

 Tarih: 24-02-2017 13:02:39
Dünya Markası olmayı başaran Seyidoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Necati Göksu ile bu günlere nasıl geldiğini konuştuk. Necati Göksu Anadolu’nun ve bilhassa Gaziantep’in lezzetlerini çocukluk yıllarından itibaren İstanbul’a getirerek önce İstanbulluya başarıyla sevdiren daha sonrada 400 den fazla ürün çeşidini 30 dan fazla ülkeye kabul ettiren başarılı bir işadamı.

Her gün güneş doğmadan başlayan bir çalışmanın ve azmin elinden hiçbir başarının kurtulamayacağının önemli bir örneği. Dünya Markası olmuş Seyidoğlu ile Sultan Bacı’nın genç girişimci ve işadamlarına ilham kaynağı olacak marka olma süreci ile esnaf bülteni dergisi olarak bu markaları ülkemize kazandıran Yönetim Kurulu Başkanı ve birçok derneğin hamisi destekçisi Sayın Necati Göksu ile yaptığımız söyleşide mutlaka kendinizden bir şeyler bulacaksınız.

Söyleşimizin 2 sayfaya sığması için kendisinin izniyle kısalttığımız ve özetinde özetini yayınladığımız Sayın Necati Göksu’nun hayatı ve başarıları:

1951 yılında Gaziantep’te Tüccar bir babanın oğlu olarak dünyaya geldim. İlk ve Orta Okulun ardından Gaziantep’in Elmacı Pazarında babamın yanında peynir, zeytin ve tereyağı gibi şarküteri ürünlerini satarak iş hayatına başladım. “Meşhur Gaziantep peyniri” diye bağırarak satış yaptığımı hatırlıyorum.

1967 yılında ailemle birlikte İstanbul’a yerleştik. İstanbul Fatih’te Gaziantep Gıda Pazarı’nı kurarak Gaziantep’ten yöresel gıda maddelerini getirip pazarlamaya başladık. 05.00’da dükkânı açıyor ekmek ve gazete servisi yaptıktan sonra günün ilerleyen saatlerinde sipariş alıp servis yapıyordum. Çok çalışıyordum. İş hayatına başladığım günden buyana üzerime hiç güneş doğmadı. Hep güneş doğmadan kalkıp işimin başına koştum.

1976 yılında Beyazıt'ta küçük bir dükkânda tatlı üretimi ve satışı yapmaya başladık:

1972 yılında Unkapanı’nda Gaziantep Ticaret adında kurduğum firma ile toptan gıda işine başladım. İstanbul’da bulunan birçok baklavacı ve lokantaların mallarını temin etmeye başladım.

1976 yılında Sevil hanımla evlendim ve 1 kız 2 erkek çocuğum dünyaya geldi. Böylelikle kayınpederim ile birlikte İstanbul Beyazıt'ta küçük bir dükkânda tatlı üretimi ve satışı yapmaya başladık. Zamanla ürettiğimiz birbirinden lezzetli tatlılar İstanbul halkı tarafından büyük beğeni toplayınca toptancılık, perakende satış ve gıda üretimi alanlarındaki birikimimi kendi markamızla devam ettirme kararı aldık. Tatlıların yanı sıra helva, reçel, tahin ve pekmez gibi çeşitli ürünlerin de üretimine başladık.

 

1985 yılında Seyidoğlu Helva Reçel fabrikasını kurduk:

1985yılında Seyidoğlu Helva Reçel fabrikasını kurarak ayrı bir şirket olarak faaliyetimize devam ettik. Günlük 150 kg helva ve reçel üretimiyle başladığımız işletmeyi Genel müdürlük görevindeki oğlum Mehmet Göksu'nun da katkılarıyla büyütme kararı aldık. Aile şirketi olmamıza rağmen gerek yönetimde gerekse de iş disiplininde profesyonelliği hep ön planda tuttuk.

65 yıllık Seyidoğlu markasını büyütmeyi başardık, kalitemizi ve lezzetimizi muhafaza ettik

Mutlaka hayallerimizi gerçekleştirirken büyük zorluklar yaşadık. Hiçbir zaman kökenlerimizi ve geldiğimiz yeri unutmadık. Nasıl bundan 20 yıl önce erkenden kalkıp gece gündüz demeden çalıştıysak bugün de asla bundan ödün vermiyoruz. 65 yıllık Seyidoğlu markasına değer katmak için yeni atılımlar içine girerken bir taraftan da kalitemizi ve lezzetimizi muhafaza etmeyi başardık. Ne ben ne de oğullarım hiç bir zaman patron edası içinde olmadık. Nasıl ben Gaziantep'te doğup gıda ticareti yaparken Türkiye'nin en saygın tesislerinden birini kurduysam oğullarım da üretimden satışa kadar her aşamada işçilerimizle birlikte çalışarak kendini ispat etmiştir. Biz kazandığımız her kuruşu bu milletin geleceği için istihdam için harcıyoruz.

Zaman zaman ülkemizin yaşadığı ekonomik çalkantılardan veya piyasa şartlarındaki değişimler gibi zorluklar yaşadık. Fakat çağa ayak uydurmadaki başarımız ve yeniliklere açık ticari bakış açımız sayesinde pek çok riskin ve zorluğun hakkından geldik.

Sultanların tatlısı olarak bilinen helvayı tanıttık:

1985 yılında Seyidoğlu Helva ve Reçel’i kurduğumda piyasada sadece helva üzerine çalışan bir kaç firma vardı. Onlar da yalnızca kendi mağazalarında satış yapacak kadar helva üretiyorlardı. Hiç bir üretici o güne kadar helvayı tanıtmaya çalışmamıştı. Bunun sonucu olarak da sultanların tatlısı olarak bilinen helva, sadece geleneksel bir tatlı olarak kalmış bu kültür bir adım ileriye gidememiş. Biz bu noktada devreye girerek reklam, fuar tanıtımları ve televizyon programlarıyla bu açığı kapattık.

Her fırsatta helvayı anlattık, sağlığa yararlarından bahsettik, nasıl yapıldığı, besin değerleri hakkında bilgi vererek tüketiciyi sürekli bilgilendirdik. 1999 yılında tüm patent, lisans ve isim haklarını alarak Seyidoğlu Helva Reçel fabrikasını kurdum ve ayrı bir şirket olarak faaliyetini sürdürdü.

Seyidoğlu yarım asrı aşmış 65 yıllık bir lezzet çınarıdır.

Biz bu ailenin ve markanın global ölçekte başarılara imza atması için çalışıyoruz. Seyidoğlu olarak geleneksel, tatları Osmanlı sofralarından gelen ürünleri üretiyoruz. 2006 tarihinde kurulan 8000 m2’lik Hadımköy entegre tesislerinde bugün 600 kişilik uzman kadrosuyla günlük ortalama 300 ton üretim yapmaktayız. Hâlihazırda 30 ülkeye ihracat yapan Seyidoğlu 400 ürün çeşidiyle Türkiye’nin tamamında ürünleri satılan ve yaklaşık 90 milyon TL ciroyla sektörde parmakla gösterilen bir gıda devi haline dönüştü.

Seyidoğlu ürünleri bugün wallmart, Tesco gibi dünya devi market zincirlerinde satılmakta. Sultanbacı markasıyla yaptığımız ihracatta Avrupa Amerika ve Rusya pazarı ön plana çıkmakta. İngiltere’de Sultanbacı markalı ürünler İngilizler tarafından çok beğenilmekte. Reçellerimiz bu pazarda 2 milyon TL’lik bir satış hacmine ulaştı.

Seyidoğlu, Sultanbacı, Seysu ve Çokomiss markalarını da bünyesinde barındıran Seyidoğlu Gıda, İstanbul genelinde 15 mağaza sayısına ulaştı. Özellikle Sultanbacı markası ile Premium lezzetler üretmeye ve ihraç etmeye başladık. Sultanbacı, baklavadan sütlü ve şerbetli tatlılara kadar geniş bir yelpazede ürün çeşidine ulaştı. Yakın zamanda Sultanbacı ile yeni bir mağazalaşma konseptine imza atacağız. Pek çok AVM ve caddede mağazalar açacağız.  Baklavamızı dünyanın pek çok ülkesine ihraç etmeye başlayacağız.

Önümüzdeki yıl ihracat yaptığımız ülke sayısını 30'dan 40'a çıkarmayı hedefliyoruz.

Aynı zamanda yatırımlarına devam ettiğimiz ek üretim tesisleri sayesinde 400 olan ürün sayısını 450'ye çıkarmak ve Pasta, Sütlü tatlılar, Baklava ve Çocuklara dönük ürünler pazarında yeni çeşitlerimizin üretimine ve pazarlamasına başlayacağız. Bu anlamda Sultanbacı markamızla da yeni mağaza yatırımlarımıza hız vereceğiz.

Türk milleti olarak tatlı kültürümüz çok eskilere dayanır. Özellikle Ortadoğu gibi bir bölgede yer almamız ve kültürel etkileşimlerin fazla olması nedeniyle tatlı çeşidi ve lezzeti bakımından büyük avantajlara sahibiz.

Özellikle sütlü,  şerbetli ve fıstıklı tatlıların tüketimi çok yüksek. Yeni jenerasyonla birlikte tatlı tüketimlerinde de değişmeler var. Çikolatalı tatlıların artışı gençlerin pasta ve hafif tatlıları talep etmesi sektörün de gelişimine yenileşmesine katkı sağladı. Örneğin daha hafif baklavalar, çikolatalı tatlı çeşitleri de üretilmeye başlandı. Bu noktada sektör geleneksel lezzetleri modern tatlarla harmanlamayı iyi başardı.

İş hayatındaki başarının sırrı kendi işinin her detayına en ince noktasına kadar konuya hâkim olmakta saklı. İş hayatında değişen piyasa şartlarına ve zorluklara karşı dirençli olmak için hep gelişime açık olmak gerek. Hele günümüz dünyasında yerinde sayan değişime kapalı firmaların yaşam şansı yoktur.

Ben ve çocuklarım yeri geldi patronu olduğumuz işte çalışanlarımızla birlikte üretimden satışa kadar her alanda canla başla çalıştık. Ticari ilişkilerimizde mütevazılıği ve dürüstlüğü kendimize ilke edindik.

En zor günlerimizde dahi sabretmeyi ve başarmaya olan inancımızı hiç kaybetmedik. Biz sadece para kazanmadık aslında Türkiye'nin geleneksel lezzetlerini orijinalini  koruyarak üreterek kültürel bir hizmette de bulunduk.

Asla ve asla kalitemizden ödün vermediğimiz için Seyidoğlu markamız 65 yılı geride bıraktık. Yabancı firmalarda gördüğümüz ve özendiğimiz, 100 yaşını 200 yaşını bu lezzet çınarınında görmesi için bugünden sağlam adımlarla ve azimle çalışıyor halkımızın da %100 yerli bu markaya sahip çıkarak büyümesine ve başta gıda mühendisi olmak üzere bir çok vatandaşımızın istihdam edilerek ülke ekonomisine katkı sunmaya devam etmesine vereceği desteği biliyor ve hep birlikte ülkemiz ve sağlıklı mutlu nesiller için çalışmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.

Ülke ve insan sevgisiyle dolu ve çekirdekten yetişme bir esnaf, tüccar, tacir, sanayici olan Sayın Necati Göksu’ya bize ayırdığı zaman için esnaf bülteni dergisi okurları adına Ahi geleneğiyle yetişen ve hizmet eden kişilerin durumunu tasvir eden bir plaket takdim ederek şükranlarımızı sunduk.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Söyleşi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ ile mücadelede asla geriye dönüş söz konusu değil Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ ile mücadelede asla geriye dönüş söz konusu değil Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, "FETÖ ile mücadelede gelinen no..
Başbakan Yıldırım: Ülkenin istiklali için 81 milyon ayaktayız Başbakan Yıldırım: Ülkenin istiklali için 81 milyon ayaktayız Başbakan Yıldırım, "Ülkeyi savunma ihtiyacı doğarsa bu ülkenin istiklaline, gele..
PyeongChang 2018 kapanış töreniyle sona erdi PyeongChang 2018 kapanış töreniyle sona erdi Güney Kore'nin ev sahipliği yaptığı 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları, kapanış ..
resim yok Doğu Guta'da ölüm sığınakların kapısını da çalıyor Suriye'de Esed rejiminin ve Rusya'nın yoğun hava ve kara saldırıları düzenleyere..
  Ekonomi HABERLERİ
resim yok Hazine'den KOBİ'leri rahatlatacak ikinci hamle Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Hükümetin KGF desteğinin ardından KOBİ'leri alacakl..
resim yok Savunmanın liderlerinin hikayeleri öğrencilere ilham olacak BTK tarafından ikincisi düzenlenecek BTKariyer Günleri'nde lisans, yüksek lisans..
Fakıbaba '300 koyun' projesine açıklık getirdi Fakıbaba '300 koyun' projesine açıklık getirdi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "Bir yanlış anlaşılma oldu, 'sanki h..
resim yok İlk 'deniz rüzgarı' projesinde Ege Denizi öne çıkıyor Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak’ın bu yıl ihalesinin planlandığını açı..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Eşref Küçükateş BENGÜ TÜRK TV,  “HAFTANIN NOTLARI” programına konuk oldu Eşref Küçükateş BENGÜ TÜRK TV, “HAFTANIN NOTLARI” programına konuk oldu Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Hayat İnşası Zirvesi Başkanı E..
İTO’dan IMF'nin 'faizleri artırın' baskısına tepki İTO’dan IMF'nin 'faizleri artırın' baskısına tepki İTO Başkanı Oran: - “Faiz lobisine sahip çıkan IMF heyeti, ‘4. Madde Konsültasy..
İTO’dan kültürümüzü büyük katkı İTO’dan kültürümüzü büyük katkı Evliya Çelebi’nin 400 yıl önce kaleme aldığı seyahatnâmesinin İstanbul bölümüne..
Geleceğin Bilim İnsanları Gaziosmanpaşa’da Yetişiyor Geleceğin Bilim İnsanları Gaziosmanpaşa’da Yetişiyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, çocukların, bilimsel ve teknolojik yönden gelişimini d..
  Söyleşi HABERLERİ
Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda  2 TON Baklava dağıtmıştım,  2019’da Başkan olunca  5 TON BAKLAVA dağıtacağım Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda 2 TON Baklava dağıtmıştım, 2019’da Başkan olunca 5 TON BAKLAVA dağıtacağım Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Genel Başkanı Yusuf Gecü Cumhurba..
Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor GOP PLEVNE Projesi 2012 senesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm yıkımları son..
Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
2017 yılında 475 fuar düzenlendi 2017 yılında 475 fuar düzenlendi Ticareti geliştirmek amacıyla açılan fuarlar iş dünyasının ilgi gösterdiği bir a..
Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Ekonomik hacim olarak 12 milyar dolarlık değere sahip, Kastamonulu sanayici ve i..
Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2012 yılından bu yana düzenlediği Türkiye..
Eminevim ödüllendirildi Eminevim ödüllendirildi ASSAM Uluslararası İslam Birliği Kongresi'nin ilki 23-24 Kasım tarihlerinde Emin..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünün en seçkin buluşmalarından biri sayılan Bos..
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Yaşam alanlarına geniş yer ayıran ve “aile” konseptini ön planda tutan Fuzul Gru..
  Projeler HABERLERİ
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
  Spor HABERLERİ
PTT Kadınlar Türkiye Kupası sahibini buldu PTT Kadınlar Türkiye Kupası sahibini buldu Kadınlar basketbolda PTT Türkiye Kupası'nı, finalde Hatay Büyükşehir Belediyespo..
resim yok Başkentte gol sesi çıkmadı Spor Toto Süper Lig'in 23. haftasında Osmanlıspor ile Antalyaspor 0-0 berabere k..
Beşiktaşlı futbolcu Talisca ikinci kez baba oldu Beşiktaşlı futbolcu Talisca ikinci kez baba oldu Beşiktaş'ın Brezilyalı futbolcusu Talisca, ikinci kez baba oldu.
Medipol Başakşehir liderlik için sahada Medipol Başakşehir liderlik için sahada Medipol Başakşehir, Spor Toto Süper Lig'in 23. haftasında yarın Gençlerbirliği'n..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması  Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti 20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU  Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında  insanı ve finansı anlattı Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında insanı ve finansı anlattı Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı