HABER AKIŞI

Necati Göksu: “Seyidoğlu 65 yıllık bir lezzet çınarıdır”

 Tarih: 24-02-2017 13:02:39
Dünya Markası olmayı başaran Seyidoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Necati Göksu ile bu günlere nasıl geldiğini konuştuk. Necati Göksu Anadolu’nun ve bilhassa Gaziantep’in lezzetlerini çocukluk yıllarından itibaren İstanbul’a getirerek önce İstanbulluya başarıyla sevdiren daha sonrada 400 den fazla ürün çeşidini 30 dan fazla ülkeye kabul ettiren başarılı bir işadamı.

Her gün güneş doğmadan başlayan bir çalışmanın ve azmin elinden hiçbir başarının kurtulamayacağının önemli bir örneği. Dünya Markası olmuş Seyidoğlu ile Sultan Bacı’nın genç girişimci ve işadamlarına ilham kaynağı olacak marka olma süreci ile esnaf bülteni dergisi olarak bu markaları ülkemize kazandıran Yönetim Kurulu Başkanı ve birçok derneğin hamisi destekçisi Sayın Necati Göksu ile yaptığımız söyleşide mutlaka kendinizden bir şeyler bulacaksınız.

Söyleşimizin 2 sayfaya sığması için kendisinin izniyle kısalttığımız ve özetinde özetini yayınladığımız Sayın Necati Göksu’nun hayatı ve başarıları:

1951 yılında Gaziantep’te Tüccar bir babanın oğlu olarak dünyaya geldim. İlk ve Orta Okulun ardından Gaziantep’in Elmacı Pazarında babamın yanında peynir, zeytin ve tereyağı gibi şarküteri ürünlerini satarak iş hayatına başladım. “Meşhur Gaziantep peyniri” diye bağırarak satış yaptığımı hatırlıyorum.

1967 yılında ailemle birlikte İstanbul’a yerleştik. İstanbul Fatih’te Gaziantep Gıda Pazarı’nı kurarak Gaziantep’ten yöresel gıda maddelerini getirip pazarlamaya başladık. 05.00’da dükkânı açıyor ekmek ve gazete servisi yaptıktan sonra günün ilerleyen saatlerinde sipariş alıp servis yapıyordum. Çok çalışıyordum. İş hayatına başladığım günden buyana üzerime hiç güneş doğmadı. Hep güneş doğmadan kalkıp işimin başına koştum.

1976 yılında Beyazıt'ta küçük bir dükkânda tatlı üretimi ve satışı yapmaya başladık:

1972 yılında Unkapanı’nda Gaziantep Ticaret adında kurduğum firma ile toptan gıda işine başladım. İstanbul’da bulunan birçok baklavacı ve lokantaların mallarını temin etmeye başladım.

1976 yılında Sevil hanımla evlendim ve 1 kız 2 erkek çocuğum dünyaya geldi. Böylelikle kayınpederim ile birlikte İstanbul Beyazıt'ta küçük bir dükkânda tatlı üretimi ve satışı yapmaya başladık. Zamanla ürettiğimiz birbirinden lezzetli tatlılar İstanbul halkı tarafından büyük beğeni toplayınca toptancılık, perakende satış ve gıda üretimi alanlarındaki birikimimi kendi markamızla devam ettirme kararı aldık. Tatlıların yanı sıra helva, reçel, tahin ve pekmez gibi çeşitli ürünlerin de üretimine başladık.

 

1985 yılında Seyidoğlu Helva Reçel fabrikasını kurduk:

1985yılında Seyidoğlu Helva Reçel fabrikasını kurarak ayrı bir şirket olarak faaliyetimize devam ettik. Günlük 150 kg helva ve reçel üretimiyle başladığımız işletmeyi Genel müdürlük görevindeki oğlum Mehmet Göksu'nun da katkılarıyla büyütme kararı aldık. Aile şirketi olmamıza rağmen gerek yönetimde gerekse de iş disiplininde profesyonelliği hep ön planda tuttuk.

65 yıllık Seyidoğlu markasını büyütmeyi başardık, kalitemizi ve lezzetimizi muhafaza ettik

Mutlaka hayallerimizi gerçekleştirirken büyük zorluklar yaşadık. Hiçbir zaman kökenlerimizi ve geldiğimiz yeri unutmadık. Nasıl bundan 20 yıl önce erkenden kalkıp gece gündüz demeden çalıştıysak bugün de asla bundan ödün vermiyoruz. 65 yıllık Seyidoğlu markasına değer katmak için yeni atılımlar içine girerken bir taraftan da kalitemizi ve lezzetimizi muhafaza etmeyi başardık. Ne ben ne de oğullarım hiç bir zaman patron edası içinde olmadık. Nasıl ben Gaziantep'te doğup gıda ticareti yaparken Türkiye'nin en saygın tesislerinden birini kurduysam oğullarım da üretimden satışa kadar her aşamada işçilerimizle birlikte çalışarak kendini ispat etmiştir. Biz kazandığımız her kuruşu bu milletin geleceği için istihdam için harcıyoruz.

Zaman zaman ülkemizin yaşadığı ekonomik çalkantılardan veya piyasa şartlarındaki değişimler gibi zorluklar yaşadık. Fakat çağa ayak uydurmadaki başarımız ve yeniliklere açık ticari bakış açımız sayesinde pek çok riskin ve zorluğun hakkından geldik.

Sultanların tatlısı olarak bilinen helvayı tanıttık:

1985 yılında Seyidoğlu Helva ve Reçel’i kurduğumda piyasada sadece helva üzerine çalışan bir kaç firma vardı. Onlar da yalnızca kendi mağazalarında satış yapacak kadar helva üretiyorlardı. Hiç bir üretici o güne kadar helvayı tanıtmaya çalışmamıştı. Bunun sonucu olarak da sultanların tatlısı olarak bilinen helva, sadece geleneksel bir tatlı olarak kalmış bu kültür bir adım ileriye gidememiş. Biz bu noktada devreye girerek reklam, fuar tanıtımları ve televizyon programlarıyla bu açığı kapattık.

Her fırsatta helvayı anlattık, sağlığa yararlarından bahsettik, nasıl yapıldığı, besin değerleri hakkında bilgi vererek tüketiciyi sürekli bilgilendirdik. 1999 yılında tüm patent, lisans ve isim haklarını alarak Seyidoğlu Helva Reçel fabrikasını kurdum ve ayrı bir şirket olarak faaliyetini sürdürdü.

Seyidoğlu yarım asrı aşmış 65 yıllık bir lezzet çınarıdır.

Biz bu ailenin ve markanın global ölçekte başarılara imza atması için çalışıyoruz. Seyidoğlu olarak geleneksel, tatları Osmanlı sofralarından gelen ürünleri üretiyoruz. 2006 tarihinde kurulan 8000 m2’lik Hadımköy entegre tesislerinde bugün 600 kişilik uzman kadrosuyla günlük ortalama 300 ton üretim yapmaktayız. Hâlihazırda 30 ülkeye ihracat yapan Seyidoğlu 400 ürün çeşidiyle Türkiye’nin tamamında ürünleri satılan ve yaklaşık 90 milyon TL ciroyla sektörde parmakla gösterilen bir gıda devi haline dönüştü.

Seyidoğlu ürünleri bugün wallmart, Tesco gibi dünya devi market zincirlerinde satılmakta. Sultanbacı markasıyla yaptığımız ihracatta Avrupa Amerika ve Rusya pazarı ön plana çıkmakta. İngiltere’de Sultanbacı markalı ürünler İngilizler tarafından çok beğenilmekte. Reçellerimiz bu pazarda 2 milyon TL’lik bir satış hacmine ulaştı.

Seyidoğlu, Sultanbacı, Seysu ve Çokomiss markalarını da bünyesinde barındıran Seyidoğlu Gıda, İstanbul genelinde 15 mağaza sayısına ulaştı. Özellikle Sultanbacı markası ile Premium lezzetler üretmeye ve ihraç etmeye başladık. Sultanbacı, baklavadan sütlü ve şerbetli tatlılara kadar geniş bir yelpazede ürün çeşidine ulaştı. Yakın zamanda Sultanbacı ile yeni bir mağazalaşma konseptine imza atacağız. Pek çok AVM ve caddede mağazalar açacağız.  Baklavamızı dünyanın pek çok ülkesine ihraç etmeye başlayacağız.

Önümüzdeki yıl ihracat yaptığımız ülke sayısını 30'dan 40'a çıkarmayı hedefliyoruz.

Aynı zamanda yatırımlarına devam ettiğimiz ek üretim tesisleri sayesinde 400 olan ürün sayısını 450'ye çıkarmak ve Pasta, Sütlü tatlılar, Baklava ve Çocuklara dönük ürünler pazarında yeni çeşitlerimizin üretimine ve pazarlamasına başlayacağız. Bu anlamda Sultanbacı markamızla da yeni mağaza yatırımlarımıza hız vereceğiz.

Türk milleti olarak tatlı kültürümüz çok eskilere dayanır. Özellikle Ortadoğu gibi bir bölgede yer almamız ve kültürel etkileşimlerin fazla olması nedeniyle tatlı çeşidi ve lezzeti bakımından büyük avantajlara sahibiz.

Özellikle sütlü,  şerbetli ve fıstıklı tatlıların tüketimi çok yüksek. Yeni jenerasyonla birlikte tatlı tüketimlerinde de değişmeler var. Çikolatalı tatlıların artışı gençlerin pasta ve hafif tatlıları talep etmesi sektörün de gelişimine yenileşmesine katkı sağladı. Örneğin daha hafif baklavalar, çikolatalı tatlı çeşitleri de üretilmeye başlandı. Bu noktada sektör geleneksel lezzetleri modern tatlarla harmanlamayı iyi başardı.

İş hayatındaki başarının sırrı kendi işinin her detayına en ince noktasına kadar konuya hâkim olmakta saklı. İş hayatında değişen piyasa şartlarına ve zorluklara karşı dirençli olmak için hep gelişime açık olmak gerek. Hele günümüz dünyasında yerinde sayan değişime kapalı firmaların yaşam şansı yoktur.

Ben ve çocuklarım yeri geldi patronu olduğumuz işte çalışanlarımızla birlikte üretimden satışa kadar her alanda canla başla çalıştık. Ticari ilişkilerimizde mütevazılıği ve dürüstlüğü kendimize ilke edindik.

En zor günlerimizde dahi sabretmeyi ve başarmaya olan inancımızı hiç kaybetmedik. Biz sadece para kazanmadık aslında Türkiye'nin geleneksel lezzetlerini orijinalini  koruyarak üreterek kültürel bir hizmette de bulunduk.

Asla ve asla kalitemizden ödün vermediğimiz için Seyidoğlu markamız 65 yılı geride bıraktık. Yabancı firmalarda gördüğümüz ve özendiğimiz, 100 yaşını 200 yaşını bu lezzet çınarınında görmesi için bugünden sağlam adımlarla ve azimle çalışıyor halkımızın da %100 yerli bu markaya sahip çıkarak büyümesine ve başta gıda mühendisi olmak üzere bir çok vatandaşımızın istihdam edilerek ülke ekonomisine katkı sunmaya devam etmesine vereceği desteği biliyor ve hep birlikte ülkemiz ve sağlıklı mutlu nesiller için çalışmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.

Ülke ve insan sevgisiyle dolu ve çekirdekten yetişme bir esnaf, tüccar, tacir, sanayici olan Sayın Necati Göksu’ya bize ayırdığı zaman için esnaf bülteni dergisi okurları adına Ahi geleneğiyle yetişen ve hizmet eden kişilerin durumunu tasvir eden bir plaket takdim ederek şükranlarımızı sunduk.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Söyleşi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Aybet: YPG terör örgütü Türkiye'nin kırmızı çizgisi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Aybet: YPG terör örgütü Türkiye'nin kırmızı çizgisi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Aybet terör örgütü YPG'nin, Türkiye'nin "kı..
ABD'de 'Kara Cuma' protestosu ABD'de 'Kara Cuma' protestosu Polis şiddetine dikkati çekmek isteyen göstericiler "Kara Cuma" alışverişini boy..
Akar, Kore Genelkurmay Başkan Yardımcısı Jongsup'u kabul etti Akar, Kore Genelkurmay Başkan Yardımcısı Jongsup'u kabul etti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Kore Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Yardımc..
Başkentte bazı yollar trafiğe kapatılacak Başkentte bazı yollar trafiğe kapatılacak Başkentte Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Merkezi organizesinde düzen..
  Ekonomi HABERLERİ
Maliye Bakanı Ağbal: KDV düzenlemesi yıl bitmeden Meclis'te olacak Maliye Bakanı Ağbal: KDV düzenlemesi yıl bitmeden Meclis'te olacak Maliye Bakanı Ağbal, KDV ile ilgili kanun düzenlemesini bu yıl bitmeden Bakanlar..
Şimşek, Rus yatırımcıları Türkiye'ye davet etti Şimşek, Rus yatırımcıları Türkiye'ye davet etti Başbakan Yardımcısı Şimşek, Moskova’da Rus yatırımcıları Türkiye'ye davet ederek..
Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Aycı: Yerli uçak motoru imalinde öncü olmak isteriz Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Aycı: Yerli uçak motoru imalinde öncü olmak isteriz Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, yerli uçak motoru üretimine ilişk..
Rüzgarda 5 milyar dolarlık yatırım yolda Rüzgarda 5 milyar dolarlık yatırım yolda TÜREB Başkanı Ataseven, "Sadece bu yıl içindeki tüm yarışma ve YEKA projeleriyle..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İKMİB’den jet hızında yerlileştirme hareketi! İKMİB’den jet hızında yerlileştirme hareketi! Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kasım ayı başında açıkladığı Türkiye’ni..
Kızılay Guinness’e Başvuruyor Kızılay Guinness’e Başvuruyor Kızılay’ın ev sahipliğinde Antalya’da gerçekleştirilen ve Kızılay’ın AvrupaKıta ..
Mali Müşavirler Meslek İçi Eğitime Devam Ediyor Mali Müşavirler Meslek İçi Eğitime Devam Ediyor MBG Gaziosmanpaşa ve Sultangazi Temsilcilikleri tarafından düzenlenen kahvaltılı..
Türkiye İş Ahlakı Zirvesi gerçekleşti Türkiye İş Ahlakı Zirvesi gerçekleşti Türkiye İş Ahlakı Zirvesi, Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD)..
  Söyleşi HABERLERİ
resim yok Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE  KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. Gaziosmanpaşa İstanbul'un en iyi yerinde fakat en önemli sorunlarının başında ot..
Cömertoğlu: “2 bin 300 çalışanımız ile 20 Milyon insanımıza hizmet veriyoruz” Cömertoğlu: “2 bin 300 çalışanımız ile 20 Milyon insanımıza hizmet veriyoruz” Tapu ve Kadastro İstanbul Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu: 170 yıldır gayrimenkuld..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
TSPB Kongresi dünyanın en önemli uzmanlarını İstanbul’da buluşturdu! TSPB Kongresi dünyanın en önemli uzmanlarını İstanbul’da buluşturdu! Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) düzenlediği Türkiye Sermaye Piyasa..
Finansal Sistemlerin 4.0’ı “İnsani Finans” İstanbul’dan Dünyaya Yayılacak Finansal Sistemlerin 4.0’ı “İnsani Finans” İstanbul’dan Dünyaya Yayılacak Finans sisteminde insani değerleri ön plana çıkaran, yeni paylaşım ekonomisinin ..
Kurtulmuş: Kartepe Zirvesi dünyaya yeni bir yol açacak Kurtulmuş: Kartepe Zirvesi dünyaya yeni bir yol açacak Kartepe Zirvesi’ne katılan Bakan Kurtulmuş, Zirve’nin Davos’u da geçerek dünya ç..
Postanın tarih yolculuğu Metro İstanbul'da Postanın tarih yolculuğu Metro İstanbul'da “PTT’nin Kuruluş Yıldönümü” etkinlikleri kapsamında Metro İstanbul ile PTT işbir..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Yaşam alanlarına geniş yer ayıran ve “aile” konseptini ön planda tutan Fuzul Gru..
 Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘13 Ekim Dünya Konut Günü’ d..
  Projeler HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
Süleyman Soylu’dan Tam Destek Süleyman Soylu’dan Tam Destek Vizyona girdiğinde büyük ilgi gören ‘Azazil: Düğüm’ ve ‘Azazil 2: Büyü’ ile son ..
  Spor HABERLERİ
Fenerbahçe, Antalya deplasmanında Fenerbahçe, Antalya deplasmanında Fenerbahçe, Süper Lig'in 13. haftasında yarın deplasmanda Antalyaspor'la karşıla..
resim yok Potada milliler 2'de 2 peşinde A Milli Basketbol Takımı, 2019 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri B Grubu ikinci..
Sharapova ile Büyükakçay karşı karşıya gelecek Sharapova ile Büyükakçay karşı karşıya gelecek İstanbul'da yarın düzenlenecek TEB BNP Paribas Tenisin Yıldızları Serisi etkinli..
resim yok Kasımpaşa'nın konuğu Atiker Konyaspor Kasımpaşa, Süper Lig'in 13. haftasında yarın sahasında Atiker Konyaspor ile karş..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı