HABER AKIŞI

Necati Göksu: “Seyidoğlu 65 yıllık bir lezzet çınarıdır”

 Tarih: 24-02-2017 13:02:39
Dünya Markası olmayı başaran Seyidoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Necati Göksu ile bu günlere nasıl geldiğini konuştuk. Necati Göksu Anadolu’nun ve bilhassa Gaziantep’in lezzetlerini çocukluk yıllarından itibaren İstanbul’a getirerek önce İstanbulluya başarıyla sevdiren daha sonrada 400 den fazla ürün çeşidini 30 dan fazla ülkeye kabul ettiren başarılı bir işadamı.

Her gün güneş doğmadan başlayan bir çalışmanın ve azmin elinden hiçbir başarının kurtulamayacağının önemli bir örneği. Dünya Markası olmuş Seyidoğlu ile Sultan Bacı’nın genç girişimci ve işadamlarına ilham kaynağı olacak marka olma süreci ile esnaf bülteni dergisi olarak bu markaları ülkemize kazandıran Yönetim Kurulu Başkanı ve birçok derneğin hamisi destekçisi Sayın Necati Göksu ile yaptığımız söyleşide mutlaka kendinizden bir şeyler bulacaksınız.

Söyleşimizin 2 sayfaya sığması için kendisinin izniyle kısalttığımız ve özetinde özetini yayınladığımız Sayın Necati Göksu’nun hayatı ve başarıları:

1951 yılında Gaziantep’te Tüccar bir babanın oğlu olarak dünyaya geldim. İlk ve Orta Okulun ardından Gaziantep’in Elmacı Pazarında babamın yanında peynir, zeytin ve tereyağı gibi şarküteri ürünlerini satarak iş hayatına başladım. “Meşhur Gaziantep peyniri” diye bağırarak satış yaptığımı hatırlıyorum.

1967 yılında ailemle birlikte İstanbul’a yerleştik. İstanbul Fatih’te Gaziantep Gıda Pazarı’nı kurarak Gaziantep’ten yöresel gıda maddelerini getirip pazarlamaya başladık. 05.00’da dükkânı açıyor ekmek ve gazete servisi yaptıktan sonra günün ilerleyen saatlerinde sipariş alıp servis yapıyordum. Çok çalışıyordum. İş hayatına başladığım günden buyana üzerime hiç güneş doğmadı. Hep güneş doğmadan kalkıp işimin başına koştum.

1976 yılında Beyazıt'ta küçük bir dükkânda tatlı üretimi ve satışı yapmaya başladık:

1972 yılında Unkapanı’nda Gaziantep Ticaret adında kurduğum firma ile toptan gıda işine başladım. İstanbul’da bulunan birçok baklavacı ve lokantaların mallarını temin etmeye başladım.

1976 yılında Sevil hanımla evlendim ve 1 kız 2 erkek çocuğum dünyaya geldi. Böylelikle kayınpederim ile birlikte İstanbul Beyazıt'ta küçük bir dükkânda tatlı üretimi ve satışı yapmaya başladık. Zamanla ürettiğimiz birbirinden lezzetli tatlılar İstanbul halkı tarafından büyük beğeni toplayınca toptancılık, perakende satış ve gıda üretimi alanlarındaki birikimimi kendi markamızla devam ettirme kararı aldık. Tatlıların yanı sıra helva, reçel, tahin ve pekmez gibi çeşitli ürünlerin de üretimine başladık.

 

1985 yılında Seyidoğlu Helva Reçel fabrikasını kurduk:

1985yılında Seyidoğlu Helva Reçel fabrikasını kurarak ayrı bir şirket olarak faaliyetimize devam ettik. Günlük 150 kg helva ve reçel üretimiyle başladığımız işletmeyi Genel müdürlük görevindeki oğlum Mehmet Göksu'nun da katkılarıyla büyütme kararı aldık. Aile şirketi olmamıza rağmen gerek yönetimde gerekse de iş disiplininde profesyonelliği hep ön planda tuttuk.

65 yıllık Seyidoğlu markasını büyütmeyi başardık, kalitemizi ve lezzetimizi muhafaza ettik

Mutlaka hayallerimizi gerçekleştirirken büyük zorluklar yaşadık. Hiçbir zaman kökenlerimizi ve geldiğimiz yeri unutmadık. Nasıl bundan 20 yıl önce erkenden kalkıp gece gündüz demeden çalıştıysak bugün de asla bundan ödün vermiyoruz. 65 yıllık Seyidoğlu markasına değer katmak için yeni atılımlar içine girerken bir taraftan da kalitemizi ve lezzetimizi muhafaza etmeyi başardık. Ne ben ne de oğullarım hiç bir zaman patron edası içinde olmadık. Nasıl ben Gaziantep'te doğup gıda ticareti yaparken Türkiye'nin en saygın tesislerinden birini kurduysam oğullarım da üretimden satışa kadar her aşamada işçilerimizle birlikte çalışarak kendini ispat etmiştir. Biz kazandığımız her kuruşu bu milletin geleceği için istihdam için harcıyoruz.

Zaman zaman ülkemizin yaşadığı ekonomik çalkantılardan veya piyasa şartlarındaki değişimler gibi zorluklar yaşadık. Fakat çağa ayak uydurmadaki başarımız ve yeniliklere açık ticari bakış açımız sayesinde pek çok riskin ve zorluğun hakkından geldik.

Sultanların tatlısı olarak bilinen helvayı tanıttık:

1985 yılında Seyidoğlu Helva ve Reçel’i kurduğumda piyasada sadece helva üzerine çalışan bir kaç firma vardı. Onlar da yalnızca kendi mağazalarında satış yapacak kadar helva üretiyorlardı. Hiç bir üretici o güne kadar helvayı tanıtmaya çalışmamıştı. Bunun sonucu olarak da sultanların tatlısı olarak bilinen helva, sadece geleneksel bir tatlı olarak kalmış bu kültür bir adım ileriye gidememiş. Biz bu noktada devreye girerek reklam, fuar tanıtımları ve televizyon programlarıyla bu açığı kapattık.

Her fırsatta helvayı anlattık, sağlığa yararlarından bahsettik, nasıl yapıldığı, besin değerleri hakkında bilgi vererek tüketiciyi sürekli bilgilendirdik. 1999 yılında tüm patent, lisans ve isim haklarını alarak Seyidoğlu Helva Reçel fabrikasını kurdum ve ayrı bir şirket olarak faaliyetini sürdürdü.

Seyidoğlu yarım asrı aşmış 65 yıllık bir lezzet çınarıdır.

Biz bu ailenin ve markanın global ölçekte başarılara imza atması için çalışıyoruz. Seyidoğlu olarak geleneksel, tatları Osmanlı sofralarından gelen ürünleri üretiyoruz. 2006 tarihinde kurulan 8000 m2’lik Hadımköy entegre tesislerinde bugün 600 kişilik uzman kadrosuyla günlük ortalama 300 ton üretim yapmaktayız. Hâlihazırda 30 ülkeye ihracat yapan Seyidoğlu 400 ürün çeşidiyle Türkiye’nin tamamında ürünleri satılan ve yaklaşık 90 milyon TL ciroyla sektörde parmakla gösterilen bir gıda devi haline dönüştü.

Seyidoğlu ürünleri bugün wallmart, Tesco gibi dünya devi market zincirlerinde satılmakta. Sultanbacı markasıyla yaptığımız ihracatta Avrupa Amerika ve Rusya pazarı ön plana çıkmakta. İngiltere’de Sultanbacı markalı ürünler İngilizler tarafından çok beğenilmekte. Reçellerimiz bu pazarda 2 milyon TL’lik bir satış hacmine ulaştı.

Seyidoğlu, Sultanbacı, Seysu ve Çokomiss markalarını da bünyesinde barındıran Seyidoğlu Gıda, İstanbul genelinde 15 mağaza sayısına ulaştı. Özellikle Sultanbacı markası ile Premium lezzetler üretmeye ve ihraç etmeye başladık. Sultanbacı, baklavadan sütlü ve şerbetli tatlılara kadar geniş bir yelpazede ürün çeşidine ulaştı. Yakın zamanda Sultanbacı ile yeni bir mağazalaşma konseptine imza atacağız. Pek çok AVM ve caddede mağazalar açacağız.  Baklavamızı dünyanın pek çok ülkesine ihraç etmeye başlayacağız.

Önümüzdeki yıl ihracat yaptığımız ülke sayısını 30'dan 40'a çıkarmayı hedefliyoruz.

Aynı zamanda yatırımlarına devam ettiğimiz ek üretim tesisleri sayesinde 400 olan ürün sayısını 450'ye çıkarmak ve Pasta, Sütlü tatlılar, Baklava ve Çocuklara dönük ürünler pazarında yeni çeşitlerimizin üretimine ve pazarlamasına başlayacağız. Bu anlamda Sultanbacı markamızla da yeni mağaza yatırımlarımıza hız vereceğiz.

Türk milleti olarak tatlı kültürümüz çok eskilere dayanır. Özellikle Ortadoğu gibi bir bölgede yer almamız ve kültürel etkileşimlerin fazla olması nedeniyle tatlı çeşidi ve lezzeti bakımından büyük avantajlara sahibiz.

Özellikle sütlü,  şerbetli ve fıstıklı tatlıların tüketimi çok yüksek. Yeni jenerasyonla birlikte tatlı tüketimlerinde de değişmeler var. Çikolatalı tatlıların artışı gençlerin pasta ve hafif tatlıları talep etmesi sektörün de gelişimine yenileşmesine katkı sağladı. Örneğin daha hafif baklavalar, çikolatalı tatlı çeşitleri de üretilmeye başlandı. Bu noktada sektör geleneksel lezzetleri modern tatlarla harmanlamayı iyi başardı.

İş hayatındaki başarının sırrı kendi işinin her detayına en ince noktasına kadar konuya hâkim olmakta saklı. İş hayatında değişen piyasa şartlarına ve zorluklara karşı dirençli olmak için hep gelişime açık olmak gerek. Hele günümüz dünyasında yerinde sayan değişime kapalı firmaların yaşam şansı yoktur.

Ben ve çocuklarım yeri geldi patronu olduğumuz işte çalışanlarımızla birlikte üretimden satışa kadar her alanda canla başla çalıştık. Ticari ilişkilerimizde mütevazılıği ve dürüstlüğü kendimize ilke edindik.

En zor günlerimizde dahi sabretmeyi ve başarmaya olan inancımızı hiç kaybetmedik. Biz sadece para kazanmadık aslında Türkiye'nin geleneksel lezzetlerini orijinalini  koruyarak üreterek kültürel bir hizmette de bulunduk.

Asla ve asla kalitemizden ödün vermediğimiz için Seyidoğlu markamız 65 yılı geride bıraktık. Yabancı firmalarda gördüğümüz ve özendiğimiz, 100 yaşını 200 yaşını bu lezzet çınarınında görmesi için bugünden sağlam adımlarla ve azimle çalışıyor halkımızın da %100 yerli bu markaya sahip çıkarak büyümesine ve başta gıda mühendisi olmak üzere bir çok vatandaşımızın istihdam edilerek ülke ekonomisine katkı sunmaya devam etmesine vereceği desteği biliyor ve hep birlikte ülkemiz ve sağlıklı mutlu nesiller için çalışmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.

Ülke ve insan sevgisiyle dolu ve çekirdekten yetişme bir esnaf, tüccar, tacir, sanayici olan Sayın Necati Göksu’ya bize ayırdığı zaman için esnaf bülteni dergisi okurları adına Ahi geleneğiyle yetişen ve hizmet eden kişilerin durumunu tasvir eden bir plaket takdim ederek şükranlarımızı sunduk.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Söyleşi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Devlet Tiyatroları'ndan kadın yazarlara destek Devlet Tiyatroları'ndan kadın yazarlara destek Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Kurt, "Türk kadın yazarlarımızın Devlet Tiyatrol..
resim yok ABD, 95 yaşındaki Nazi kampı gardiyanını sınır dışı etti İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi kampında görev yaptıktan sonra ABD'ye sığınan Polon..
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan şehitlik ziyareti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan şehitlik ziyareti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Ümraniye Kocatepe Şehitliği'ndeki kabirleri ziya..
İsrail şehit ettiği Filistinlinin ailesine bir de para cezası kesti İsrail şehit ettiği Filistinlinin ailesine bir de para cezası kesti İsrail, bıçaklama girişiminde bulunduğu iddiasıyla şehit ettiği Filistinli genci..
  Ekonomi HABERLERİ
TürkAkım'da öncelik sosyal sorumluluk TürkAkım'da öncelik sosyal sorumluluk TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Yetkilisi Murphy..
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Yazılımların millileştirilmesi için çalışmalar yapacağız Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Yazılımların millileştirilmesi için çalışmalar yapacağız Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Kullanılan yazılımların çoğu yabancı..
Ayakkabı ihracatçıları Moskova’da Çifte Bayram Yapacak Ayakkabı ihracatçıları Moskova’da Çifte Bayram Yapacak Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin Türkiye Milli Katılım Organ..
'GYODER Gösterge' Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2018-2. Çeyrek Raporu Yayınlandı 'GYODER Gösterge' Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2018-2. Çeyrek Raporu Yayınlandı GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği), dünya ve Türkiye ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
YENİDER ve MİYHİP, İTO Başkan Yardımcısı İsrafil KURALAY’ı ziyaret etti. YENİDER ve MİYHİP, İTO Başkan Yardımcısı İsrafil KURALAY’ı ziyaret etti. Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Hayat İnşası Platformu (MİYHİP..
İOSB’nin Değişim Rotasını DERSANKOOP Belirliyor… İOSB’nin Değişim Rotasını DERSANKOOP Belirliyor… Türkiye’de ilk defa DERSAN KOOPERATİFİ işyeri teslimleri kura çekilişinde tüm or..
 Yaşadığımız Süreç, Tarihi Bir  Fırsat Yaşadığımız Süreç, Tarihi Bir Fırsat MÜSİAD Bilişim Sektör Kurulu bir basın açıklamasında bulundu.
''Yerli ve Milli Söylem''i hayata geçirmenin tam zamanıdır'' ''Yerli ve Milli Söylem''i hayata geçirmenin tam zamanıdır'' ABD,yönetiminin son zamanlarda Türkiye ekonomisine düzenlediği saldırılar sonucu..
  Söyleşi HABERLERİ
İstanbul’un en eski ve en köklü Mobilyacılar Çarşısı, “EYÜP MODESA”… İstanbul’un en eski ve en köklü Mobilyacılar Çarşısı, “EYÜP MODESA”… İstanbul’un en gözde tarihi semtlerinden Eyüp’te kurulmuş, en eski ve en köklü m..
Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Eğitimci – Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren Mavigün Kolejin..
TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı Hükümlüleri hayata kazandırma amacıyla Vatan Caddesi’nde bulunan Denetim Serbest..
YAŞASIN KÖMÜR YAŞASIN KÖMÜR İstanbul Ticaret Odası Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi Başkan Vekil..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
 TÜRK BULGURUNU ÇOK SEVDİLER TÜRK BULGURUNU ÇOK SEVDİLER Türkiye’nin önde gelen bulgur ihracatçılarından Duru Bulgur, 01 – 04 Ağustos 201..
 Türkiye Festivali Başlıyor Türkiye Festivali Başlıyor Moskova’da düzenlenecek olan “Türkiye Festivali”nin programı yayımlandı. Kültür ..
Tarihi Beykoz Çayır Festivali Başladı Tarihi Beykoz Çayır Festivali Başladı Anadolu’nun zengin kültürünün sergileneceği Beykoz Belediyesi Geleneksel Tarih..
"ŞEHİRLERİN GELECEĞİ DE ÜLKENİN GELECEĞİ DE GENÇLER VE ÇOCUKLAR” Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul İl Mil..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
Medianova'dan Türkiye'de Bir İlk Medianova'dan Türkiye'de Bir İlk Türk teknoloji şirketi Medianova, geliştirdiği veri depolama çözümü ile bu aland..
“Az Gören Çocukların Gözüyle Türkiye” “Az Gören Çocukların Gözüyle Türkiye” Türk Telekom’un, Engelsiz Yaşama Derneği ile yürüttüğü Günışığı Projesi kapsamın..
Yerli Üretim Atağı Yerli Üretim Atağı Türkiye merkezli teknoloji firması Reeder, 8 milyon TL yatırımla kurduğu Samsun’..
Yerli Üretimi Güçlendiriyor! Yerli Üretimi Güçlendiriyor! Türkiye lastik sektörü lideri Brisa, son üç yılda gerçekleştirdiği 50 milyon TL ..
  Spor HABERLERİ
Beşiktaş liderlik hasretini bitirdi Beşiktaş liderlik hasretini bitirdi Spor Toto Süper Lig'de Büyükşehir Belediye Erzurumspor'u 3-1 mağlup ederek lider..
Fenerbahçe Göztepe maçı hazırlıklarını sürdürdü Fenerbahçe Göztepe maçı hazırlıklarını sürdürdü Fenerbahçe, Spor Toto Süper Lig'in 3. haftasında 25 Ağustos Cumartesi günü Gözte..
Wenger maçlara korumayla çıkmış Wenger maçlara korumayla çıkmış İngiltere Premier Lig ekiplerinden Arsenal'ı 22 yıl çalıştıran Arsene Wenger'in ..
resim yok Partizanlı futbolcu Smiljanic: Beşiktaş'ın büyüklüğünün bilincindeyiz Beşiktaş'ın UEFA Avrupa Ligi play-off turundaki rakibi Partizan'da forma giyen M..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı