HABER AKIŞI

Necati Göksu: “Seyidoğlu 65 yıllık bir lezzet çınarıdır”

 Tarih: 24-02-2017 13:02:39
Dünya Markası olmayı başaran Seyidoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Necati Göksu ile bu günlere nasıl geldiğini konuştuk. Necati Göksu Anadolu’nun ve bilhassa Gaziantep’in lezzetlerini çocukluk yıllarından itibaren İstanbul’a getirerek önce İstanbulluya başarıyla sevdiren daha sonrada 400 den fazla ürün çeşidini 30 dan fazla ülkeye kabul ettiren başarılı bir işadamı.

Her gün güneş doğmadan başlayan bir çalışmanın ve azmin elinden hiçbir başarının kurtulamayacağının önemli bir örneği. Dünya Markası olmuş Seyidoğlu ile Sultan Bacı’nın genç girişimci ve işadamlarına ilham kaynağı olacak marka olma süreci ile esnaf bülteni dergisi olarak bu markaları ülkemize kazandıran Yönetim Kurulu Başkanı ve birçok derneğin hamisi destekçisi Sayın Necati Göksu ile yaptığımız söyleşide mutlaka kendinizden bir şeyler bulacaksınız.

Söyleşimizin 2 sayfaya sığması için kendisinin izniyle kısalttığımız ve özetinde özetini yayınladığımız Sayın Necati Göksu’nun hayatı ve başarıları:

1951 yılında Gaziantep’te Tüccar bir babanın oğlu olarak dünyaya geldim. İlk ve Orta Okulun ardından Gaziantep’in Elmacı Pazarında babamın yanında peynir, zeytin ve tereyağı gibi şarküteri ürünlerini satarak iş hayatına başladım. “Meşhur Gaziantep peyniri” diye bağırarak satış yaptığımı hatırlıyorum.

1967 yılında ailemle birlikte İstanbul’a yerleştik. İstanbul Fatih’te Gaziantep Gıda Pazarı’nı kurarak Gaziantep’ten yöresel gıda maddelerini getirip pazarlamaya başladık. 05.00’da dükkânı açıyor ekmek ve gazete servisi yaptıktan sonra günün ilerleyen saatlerinde sipariş alıp servis yapıyordum. Çok çalışıyordum. İş hayatına başladığım günden buyana üzerime hiç güneş doğmadı. Hep güneş doğmadan kalkıp işimin başına koştum.

1976 yılında Beyazıt'ta küçük bir dükkânda tatlı üretimi ve satışı yapmaya başladık:

1972 yılında Unkapanı’nda Gaziantep Ticaret adında kurduğum firma ile toptan gıda işine başladım. İstanbul’da bulunan birçok baklavacı ve lokantaların mallarını temin etmeye başladım.

1976 yılında Sevil hanımla evlendim ve 1 kız 2 erkek çocuğum dünyaya geldi. Böylelikle kayınpederim ile birlikte İstanbul Beyazıt'ta küçük bir dükkânda tatlı üretimi ve satışı yapmaya başladık. Zamanla ürettiğimiz birbirinden lezzetli tatlılar İstanbul halkı tarafından büyük beğeni toplayınca toptancılık, perakende satış ve gıda üretimi alanlarındaki birikimimi kendi markamızla devam ettirme kararı aldık. Tatlıların yanı sıra helva, reçel, tahin ve pekmez gibi çeşitli ürünlerin de üretimine başladık.

 

1985 yılında Seyidoğlu Helva Reçel fabrikasını kurduk:

1985yılında Seyidoğlu Helva Reçel fabrikasını kurarak ayrı bir şirket olarak faaliyetimize devam ettik. Günlük 150 kg helva ve reçel üretimiyle başladığımız işletmeyi Genel müdürlük görevindeki oğlum Mehmet Göksu'nun da katkılarıyla büyütme kararı aldık. Aile şirketi olmamıza rağmen gerek yönetimde gerekse de iş disiplininde profesyonelliği hep ön planda tuttuk.

65 yıllık Seyidoğlu markasını büyütmeyi başardık, kalitemizi ve lezzetimizi muhafaza ettik

Mutlaka hayallerimizi gerçekleştirirken büyük zorluklar yaşadık. Hiçbir zaman kökenlerimizi ve geldiğimiz yeri unutmadık. Nasıl bundan 20 yıl önce erkenden kalkıp gece gündüz demeden çalıştıysak bugün de asla bundan ödün vermiyoruz. 65 yıllık Seyidoğlu markasına değer katmak için yeni atılımlar içine girerken bir taraftan da kalitemizi ve lezzetimizi muhafaza etmeyi başardık. Ne ben ne de oğullarım hiç bir zaman patron edası içinde olmadık. Nasıl ben Gaziantep'te doğup gıda ticareti yaparken Türkiye'nin en saygın tesislerinden birini kurduysam oğullarım da üretimden satışa kadar her aşamada işçilerimizle birlikte çalışarak kendini ispat etmiştir. Biz kazandığımız her kuruşu bu milletin geleceği için istihdam için harcıyoruz.

Zaman zaman ülkemizin yaşadığı ekonomik çalkantılardan veya piyasa şartlarındaki değişimler gibi zorluklar yaşadık. Fakat çağa ayak uydurmadaki başarımız ve yeniliklere açık ticari bakış açımız sayesinde pek çok riskin ve zorluğun hakkından geldik.

Sultanların tatlısı olarak bilinen helvayı tanıttık:

1985 yılında Seyidoğlu Helva ve Reçel’i kurduğumda piyasada sadece helva üzerine çalışan bir kaç firma vardı. Onlar da yalnızca kendi mağazalarında satış yapacak kadar helva üretiyorlardı. Hiç bir üretici o güne kadar helvayı tanıtmaya çalışmamıştı. Bunun sonucu olarak da sultanların tatlısı olarak bilinen helva, sadece geleneksel bir tatlı olarak kalmış bu kültür bir adım ileriye gidememiş. Biz bu noktada devreye girerek reklam, fuar tanıtımları ve televizyon programlarıyla bu açığı kapattık.

Her fırsatta helvayı anlattık, sağlığa yararlarından bahsettik, nasıl yapıldığı, besin değerleri hakkında bilgi vererek tüketiciyi sürekli bilgilendirdik. 1999 yılında tüm patent, lisans ve isim haklarını alarak Seyidoğlu Helva Reçel fabrikasını kurdum ve ayrı bir şirket olarak faaliyetini sürdürdü.

Seyidoğlu yarım asrı aşmış 65 yıllık bir lezzet çınarıdır.

Biz bu ailenin ve markanın global ölçekte başarılara imza atması için çalışıyoruz. Seyidoğlu olarak geleneksel, tatları Osmanlı sofralarından gelen ürünleri üretiyoruz. 2006 tarihinde kurulan 8000 m2’lik Hadımköy entegre tesislerinde bugün 600 kişilik uzman kadrosuyla günlük ortalama 300 ton üretim yapmaktayız. Hâlihazırda 30 ülkeye ihracat yapan Seyidoğlu 400 ürün çeşidiyle Türkiye’nin tamamında ürünleri satılan ve yaklaşık 90 milyon TL ciroyla sektörde parmakla gösterilen bir gıda devi haline dönüştü.

Seyidoğlu ürünleri bugün wallmart, Tesco gibi dünya devi market zincirlerinde satılmakta. Sultanbacı markasıyla yaptığımız ihracatta Avrupa Amerika ve Rusya pazarı ön plana çıkmakta. İngiltere’de Sultanbacı markalı ürünler İngilizler tarafından çok beğenilmekte. Reçellerimiz bu pazarda 2 milyon TL’lik bir satış hacmine ulaştı.

Seyidoğlu, Sultanbacı, Seysu ve Çokomiss markalarını da bünyesinde barındıran Seyidoğlu Gıda, İstanbul genelinde 15 mağaza sayısına ulaştı. Özellikle Sultanbacı markası ile Premium lezzetler üretmeye ve ihraç etmeye başladık. Sultanbacı, baklavadan sütlü ve şerbetli tatlılara kadar geniş bir yelpazede ürün çeşidine ulaştı. Yakın zamanda Sultanbacı ile yeni bir mağazalaşma konseptine imza atacağız. Pek çok AVM ve caddede mağazalar açacağız.  Baklavamızı dünyanın pek çok ülkesine ihraç etmeye başlayacağız.

Önümüzdeki yıl ihracat yaptığımız ülke sayısını 30'dan 40'a çıkarmayı hedefliyoruz.

Aynı zamanda yatırımlarına devam ettiğimiz ek üretim tesisleri sayesinde 400 olan ürün sayısını 450'ye çıkarmak ve Pasta, Sütlü tatlılar, Baklava ve Çocuklara dönük ürünler pazarında yeni çeşitlerimizin üretimine ve pazarlamasına başlayacağız. Bu anlamda Sultanbacı markamızla da yeni mağaza yatırımlarımıza hız vereceğiz.

Türk milleti olarak tatlı kültürümüz çok eskilere dayanır. Özellikle Ortadoğu gibi bir bölgede yer almamız ve kültürel etkileşimlerin fazla olması nedeniyle tatlı çeşidi ve lezzeti bakımından büyük avantajlara sahibiz.

Özellikle sütlü,  şerbetli ve fıstıklı tatlıların tüketimi çok yüksek. Yeni jenerasyonla birlikte tatlı tüketimlerinde de değişmeler var. Çikolatalı tatlıların artışı gençlerin pasta ve hafif tatlıları talep etmesi sektörün de gelişimine yenileşmesine katkı sağladı. Örneğin daha hafif baklavalar, çikolatalı tatlı çeşitleri de üretilmeye başlandı. Bu noktada sektör geleneksel lezzetleri modern tatlarla harmanlamayı iyi başardı.

İş hayatındaki başarının sırrı kendi işinin her detayına en ince noktasına kadar konuya hâkim olmakta saklı. İş hayatında değişen piyasa şartlarına ve zorluklara karşı dirençli olmak için hep gelişime açık olmak gerek. Hele günümüz dünyasında yerinde sayan değişime kapalı firmaların yaşam şansı yoktur.

Ben ve çocuklarım yeri geldi patronu olduğumuz işte çalışanlarımızla birlikte üretimden satışa kadar her alanda canla başla çalıştık. Ticari ilişkilerimizde mütevazılıği ve dürüstlüğü kendimize ilke edindik.

En zor günlerimizde dahi sabretmeyi ve başarmaya olan inancımızı hiç kaybetmedik. Biz sadece para kazanmadık aslında Türkiye'nin geleneksel lezzetlerini orijinalini  koruyarak üreterek kültürel bir hizmette de bulunduk.

Asla ve asla kalitemizden ödün vermediğimiz için Seyidoğlu markamız 65 yılı geride bıraktık. Yabancı firmalarda gördüğümüz ve özendiğimiz, 100 yaşını 200 yaşını bu lezzet çınarınında görmesi için bugünden sağlam adımlarla ve azimle çalışıyor halkımızın da %100 yerli bu markaya sahip çıkarak büyümesine ve başta gıda mühendisi olmak üzere bir çok vatandaşımızın istihdam edilerek ülke ekonomisine katkı sunmaya devam etmesine vereceği desteği biliyor ve hep birlikte ülkemiz ve sağlıklı mutlu nesiller için çalışmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.

Ülke ve insan sevgisiyle dolu ve çekirdekten yetişme bir esnaf, tüccar, tacir, sanayici olan Sayın Necati Göksu’ya bize ayırdığı zaman için esnaf bülteni dergisi okurları adına Ahi geleneğiyle yetişen ve hizmet eden kişilerin durumunu tasvir eden bir plaket takdim ederek şükranlarımızı sunduk.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Söyleşi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
FETÖ'nün yeni haberleşme yöntemi: 'ooVoo' FETÖ'nün yeni haberleşme yöntemi: 'ooVoo' Gözaltındaki astsubayın ifadesinden yola çıkan polis, örgüt mensuplarının intern..
TAI ile Boeing arasında yeni anlaşma TAI ile Boeing arasında yeni anlaşma SSM Müsteşarı İsmail Demir, "TAI'nin ABD ve Avrupa'da ayağının olmasını, şirketl..
Tohumlara 'check up' yapıyorlar Tohumlara 'check up' yapıyorlar Ege Üniversitesi tohum analiz merkezinde, tarımsal üretimde verim ve kaliteyi et..
resim yok FETÖ'cü savcı Öz 'FETÖ'nün Bursa'daki malikanesi'nde toplantı yapmış FETÖ elebaşı için yaptırıldığı ve örgütsel faaliyetlerde kullanıldığı iddia edil..
  Ekonomi HABERLERİ
resim yok DenizBank yönetiminden açıklama DenizBank Genel Müdürü Ateş, "Hem ismimiz hem yönetimimiz iş başında. DenizBank ..
Tersaneler 2022'ye kadar doldu gemi talebine yetişemiyor Tersaneler 2022'ye kadar doldu gemi talebine yetişemiyor Yalova-Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Uzun, "Taleple..
Teşvik yatırımda Diyarbakır'ı cazip hale getirdi Teşvik yatırımda Diyarbakır'ı cazip hale getirdi Türkiye'nin tekstil sektöründeki öncü firmalarından İskur Grup, Diyarbakır'da bi..
ASELSAN'dan yerli ve milli KATMER teknolojisi ASELSAN'dan yerli ve milli KATMER teknolojisi ASELSAN'da geliştirilen çok katmanlı mikrodalga seramik (KATMER) teknolojisiyle ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Barışa kulak tıkayanları lanetliyoruz Barışa kulak tıkayanları lanetliyoruz ABD Büyükelçiliği’nin 14 Mayıs 2018’de Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması ve İsrail’..
İTO Başkanı Avdagiç: İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamdır İTO Başkanı Avdagiç: İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamdır - “İş dünyamızı ve İstanbul Ticaret Odamızın 400 bin üyesini Cuma günü Yenikapı'..
Mobilya sektöründe hedef; Daha Çok Kadın İstihdamı Mobilya sektöründe hedef; Daha Çok Kadın İstihdamı Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan mobilya sektörü, her yıl..
ESDER 9. Olağan Genel Kurulu yapıldı ESDER 9. Olağan Genel Kurulu yapıldı "ESDER’in 9. Olağan Genel Kurul toplantısı öncülüğünde Çalışma ve Sosyal Güvenli..
  Söyleşi HABERLERİ
DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOP ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Başlayan değişimin adı TRİOS 2023 DERSANKOOPERATİFİ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Maşuk Gülaçar ile organize..
İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. İkram Göktaş, Katılım Bankacılığında 2017’yi değerlendirdi ve 2018 hedeflerine ışık tuttu. Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş, temel misyonlarının mevcut past..
Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda  2 TON Baklava dağıtmıştım,  2019’da Başkan olunca  5 TON BAKLAVA dağıtacağım Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda 2 TON Baklava dağıtmıştım, 2019’da Başkan olunca 5 TON BAKLAVA dağıtacağım Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Genel Başkanı Yusuf Gecü Cumhurba..
Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor GOP PLEVNE Projesi 2012 senesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm yıkımları son..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
ALBARAKA TÜRK, DEİK işbirliği ile Pakistan ülke günü düzenledi ALBARAKA TÜRK, DEİK işbirliği ile Pakistan ülke günü düzenledi Albaraka Türk’ün genel merkezinde düzenlenen organizasyona Pakistan Ankara Büyük..
9’uncu Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi sona erdi 9’uncu Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi sona erdi Çalışma hayatının tüm paydaşlarını İstanbul’da bir araya getiren 9’uncu Uluslara..
Kuveyt Türk, Kuveytli Fotoğraf Sanatçılarını Ağırlıyor Kuveyt Türk, Kuveytli Fotoğraf Sanatçılarını Ağırlıyor Düzenlediği sergilerle özel ve eşsiz eserleri sanatseverlerle buluşturan Kuveyt ..
Zapatero: “Eğer dünyada bir başkent seçmek gerekirse bu kesinlikle İstanbul olurdu” Zapatero: “Eğer dünyada bir başkent seçmek gerekirse bu kesinlikle İstanbul olurdu” İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Yenikapı Avrasya Sanat ve Gös..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
Gerçek tehdit, yönetmeliğe uygun olmayan giydirme cephe uygulamaları Gerçek tehdit, yönetmeliğe uygun olmayan giydirme cephe uygulamaları Yalıtım konusunda kamuoyu ve sektörü bilinçlendirmeyi amaç edinen İZODER, Gazios..
Çırçır Mahallesi'nde kentsel dönüşüm devam ediyor Çırçır Mahallesi'nde kentsel dönüşüm devam ediyor Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın konuk olduğu ve sosyal medya üzerinden g..
GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR GOP PLEVNE GAZİOSMANPAŞA’YA GÜVEN VERİYOR İstanbul’da kentsel dönüşümün hızla devam ettiği ilçe Gaziosmanpaşa, bölgenin so..
  Projeler HABERLERİ
Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu OTSAD’ın daveti ile İstanbul’a gelen Kuveytli turizmciler, Türkiye’deki meslekta..
Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Havalimanı bilişim çözümlerinde dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alan..
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
  Spor HABERLERİ
Türkiye'deki heyecan Avrupa'nın 5 büyük ligini geçti Türkiye'deki heyecan Avrupa'nın 5 büyük ligini geçti Spor Toto Süper Lig'de son 10 sezonun en büyük mücadelesi, 2017-2018 sezonunda y..
Fenerbahçe'nin en istikrarlısı De Souza Fenerbahçe'nin en istikrarlısı De Souza Spor Toto Süper Lig'i ikinci sırada bitiren sarı-lacivertli ekipte, Brezilyalı f..
LeBron 44 sayı attı, seri eşitlendi LeBron 44 sayı attı, seri eşitlendi Cleveland Cavaliers, yıldız oyuncusu LeBron James'in 44 sayı attığı NBA Doğu Kon..
MHK'nin tercihi Ali Palabıyık MHK'nin tercihi Ali Palabıyık Spor Toto Süper Lig'de 26 maça atanan Ali Palabıyık, en fazla görev alan hakem o..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı