HABER AKIŞI

Necati Göksu: “Seyidoğlu 65 yıllık bir lezzet çınarıdır”

 Tarih: 24-02-2017 13:02:39
Dünya Markası olmayı başaran Seyidoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Necati Göksu ile bu günlere nasıl geldiğini konuştuk. Necati Göksu Anadolu’nun ve bilhassa Gaziantep’in lezzetlerini çocukluk yıllarından itibaren İstanbul’a getirerek önce İstanbulluya başarıyla sevdiren daha sonrada 400 den fazla ürün çeşidini 30 dan fazla ülkeye kabul ettiren başarılı bir işadamı.

Her gün güneş doğmadan başlayan bir çalışmanın ve azmin elinden hiçbir başarının kurtulamayacağının önemli bir örneği. Dünya Markası olmuş Seyidoğlu ile Sultan Bacı’nın genç girişimci ve işadamlarına ilham kaynağı olacak marka olma süreci ile esnaf bülteni dergisi olarak bu markaları ülkemize kazandıran Yönetim Kurulu Başkanı ve birçok derneğin hamisi destekçisi Sayın Necati Göksu ile yaptığımız söyleşide mutlaka kendinizden bir şeyler bulacaksınız.

Söyleşimizin 2 sayfaya sığması için kendisinin izniyle kısalttığımız ve özetinde özetini yayınladığımız Sayın Necati Göksu’nun hayatı ve başarıları:

1951 yılında Gaziantep’te Tüccar bir babanın oğlu olarak dünyaya geldim. İlk ve Orta Okulun ardından Gaziantep’in Elmacı Pazarında babamın yanında peynir, zeytin ve tereyağı gibi şarküteri ürünlerini satarak iş hayatına başladım. “Meşhur Gaziantep peyniri” diye bağırarak satış yaptığımı hatırlıyorum.

1967 yılında ailemle birlikte İstanbul’a yerleştik. İstanbul Fatih’te Gaziantep Gıda Pazarı’nı kurarak Gaziantep’ten yöresel gıda maddelerini getirip pazarlamaya başladık. 05.00’da dükkânı açıyor ekmek ve gazete servisi yaptıktan sonra günün ilerleyen saatlerinde sipariş alıp servis yapıyordum. Çok çalışıyordum. İş hayatına başladığım günden buyana üzerime hiç güneş doğmadı. Hep güneş doğmadan kalkıp işimin başına koştum.

1976 yılında Beyazıt'ta küçük bir dükkânda tatlı üretimi ve satışı yapmaya başladık:

1972 yılında Unkapanı’nda Gaziantep Ticaret adında kurduğum firma ile toptan gıda işine başladım. İstanbul’da bulunan birçok baklavacı ve lokantaların mallarını temin etmeye başladım.

1976 yılında Sevil hanımla evlendim ve 1 kız 2 erkek çocuğum dünyaya geldi. Böylelikle kayınpederim ile birlikte İstanbul Beyazıt'ta küçük bir dükkânda tatlı üretimi ve satışı yapmaya başladık. Zamanla ürettiğimiz birbirinden lezzetli tatlılar İstanbul halkı tarafından büyük beğeni toplayınca toptancılık, perakende satış ve gıda üretimi alanlarındaki birikimimi kendi markamızla devam ettirme kararı aldık. Tatlıların yanı sıra helva, reçel, tahin ve pekmez gibi çeşitli ürünlerin de üretimine başladık.

 

1985 yılında Seyidoğlu Helva Reçel fabrikasını kurduk:

1985yılında Seyidoğlu Helva Reçel fabrikasını kurarak ayrı bir şirket olarak faaliyetimize devam ettik. Günlük 150 kg helva ve reçel üretimiyle başladığımız işletmeyi Genel müdürlük görevindeki oğlum Mehmet Göksu'nun da katkılarıyla büyütme kararı aldık. Aile şirketi olmamıza rağmen gerek yönetimde gerekse de iş disiplininde profesyonelliği hep ön planda tuttuk.

65 yıllık Seyidoğlu markasını büyütmeyi başardık, kalitemizi ve lezzetimizi muhafaza ettik

Mutlaka hayallerimizi gerçekleştirirken büyük zorluklar yaşadık. Hiçbir zaman kökenlerimizi ve geldiğimiz yeri unutmadık. Nasıl bundan 20 yıl önce erkenden kalkıp gece gündüz demeden çalıştıysak bugün de asla bundan ödün vermiyoruz. 65 yıllık Seyidoğlu markasına değer katmak için yeni atılımlar içine girerken bir taraftan da kalitemizi ve lezzetimizi muhafaza etmeyi başardık. Ne ben ne de oğullarım hiç bir zaman patron edası içinde olmadık. Nasıl ben Gaziantep'te doğup gıda ticareti yaparken Türkiye'nin en saygın tesislerinden birini kurduysam oğullarım da üretimden satışa kadar her aşamada işçilerimizle birlikte çalışarak kendini ispat etmiştir. Biz kazandığımız her kuruşu bu milletin geleceği için istihdam için harcıyoruz.

Zaman zaman ülkemizin yaşadığı ekonomik çalkantılardan veya piyasa şartlarındaki değişimler gibi zorluklar yaşadık. Fakat çağa ayak uydurmadaki başarımız ve yeniliklere açık ticari bakış açımız sayesinde pek çok riskin ve zorluğun hakkından geldik.

Sultanların tatlısı olarak bilinen helvayı tanıttık:

1985 yılında Seyidoğlu Helva ve Reçel’i kurduğumda piyasada sadece helva üzerine çalışan bir kaç firma vardı. Onlar da yalnızca kendi mağazalarında satış yapacak kadar helva üretiyorlardı. Hiç bir üretici o güne kadar helvayı tanıtmaya çalışmamıştı. Bunun sonucu olarak da sultanların tatlısı olarak bilinen helva, sadece geleneksel bir tatlı olarak kalmış bu kültür bir adım ileriye gidememiş. Biz bu noktada devreye girerek reklam, fuar tanıtımları ve televizyon programlarıyla bu açığı kapattık.

Her fırsatta helvayı anlattık, sağlığa yararlarından bahsettik, nasıl yapıldığı, besin değerleri hakkında bilgi vererek tüketiciyi sürekli bilgilendirdik. 1999 yılında tüm patent, lisans ve isim haklarını alarak Seyidoğlu Helva Reçel fabrikasını kurdum ve ayrı bir şirket olarak faaliyetini sürdürdü.

Seyidoğlu yarım asrı aşmış 65 yıllık bir lezzet çınarıdır.

Biz bu ailenin ve markanın global ölçekte başarılara imza atması için çalışıyoruz. Seyidoğlu olarak geleneksel, tatları Osmanlı sofralarından gelen ürünleri üretiyoruz. 2006 tarihinde kurulan 8000 m2’lik Hadımköy entegre tesislerinde bugün 600 kişilik uzman kadrosuyla günlük ortalama 300 ton üretim yapmaktayız. Hâlihazırda 30 ülkeye ihracat yapan Seyidoğlu 400 ürün çeşidiyle Türkiye’nin tamamında ürünleri satılan ve yaklaşık 90 milyon TL ciroyla sektörde parmakla gösterilen bir gıda devi haline dönüştü.

Seyidoğlu ürünleri bugün wallmart, Tesco gibi dünya devi market zincirlerinde satılmakta. Sultanbacı markasıyla yaptığımız ihracatta Avrupa Amerika ve Rusya pazarı ön plana çıkmakta. İngiltere’de Sultanbacı markalı ürünler İngilizler tarafından çok beğenilmekte. Reçellerimiz bu pazarda 2 milyon TL’lik bir satış hacmine ulaştı.

Seyidoğlu, Sultanbacı, Seysu ve Çokomiss markalarını da bünyesinde barındıran Seyidoğlu Gıda, İstanbul genelinde 15 mağaza sayısına ulaştı. Özellikle Sultanbacı markası ile Premium lezzetler üretmeye ve ihraç etmeye başladık. Sultanbacı, baklavadan sütlü ve şerbetli tatlılara kadar geniş bir yelpazede ürün çeşidine ulaştı. Yakın zamanda Sultanbacı ile yeni bir mağazalaşma konseptine imza atacağız. Pek çok AVM ve caddede mağazalar açacağız.  Baklavamızı dünyanın pek çok ülkesine ihraç etmeye başlayacağız.

Önümüzdeki yıl ihracat yaptığımız ülke sayısını 30'dan 40'a çıkarmayı hedefliyoruz.

Aynı zamanda yatırımlarına devam ettiğimiz ek üretim tesisleri sayesinde 400 olan ürün sayısını 450'ye çıkarmak ve Pasta, Sütlü tatlılar, Baklava ve Çocuklara dönük ürünler pazarında yeni çeşitlerimizin üretimine ve pazarlamasına başlayacağız. Bu anlamda Sultanbacı markamızla da yeni mağaza yatırımlarımıza hız vereceğiz.

Türk milleti olarak tatlı kültürümüz çok eskilere dayanır. Özellikle Ortadoğu gibi bir bölgede yer almamız ve kültürel etkileşimlerin fazla olması nedeniyle tatlı çeşidi ve lezzeti bakımından büyük avantajlara sahibiz.

Özellikle sütlü,  şerbetli ve fıstıklı tatlıların tüketimi çok yüksek. Yeni jenerasyonla birlikte tatlı tüketimlerinde de değişmeler var. Çikolatalı tatlıların artışı gençlerin pasta ve hafif tatlıları talep etmesi sektörün de gelişimine yenileşmesine katkı sağladı. Örneğin daha hafif baklavalar, çikolatalı tatlı çeşitleri de üretilmeye başlandı. Bu noktada sektör geleneksel lezzetleri modern tatlarla harmanlamayı iyi başardı.

İş hayatındaki başarının sırrı kendi işinin her detayına en ince noktasına kadar konuya hâkim olmakta saklı. İş hayatında değişen piyasa şartlarına ve zorluklara karşı dirençli olmak için hep gelişime açık olmak gerek. Hele günümüz dünyasında yerinde sayan değişime kapalı firmaların yaşam şansı yoktur.

Ben ve çocuklarım yeri geldi patronu olduğumuz işte çalışanlarımızla birlikte üretimden satışa kadar her alanda canla başla çalıştık. Ticari ilişkilerimizde mütevazılıği ve dürüstlüğü kendimize ilke edindik.

En zor günlerimizde dahi sabretmeyi ve başarmaya olan inancımızı hiç kaybetmedik. Biz sadece para kazanmadık aslında Türkiye'nin geleneksel lezzetlerini orijinalini  koruyarak üreterek kültürel bir hizmette de bulunduk.

Asla ve asla kalitemizden ödün vermediğimiz için Seyidoğlu markamız 65 yılı geride bıraktık. Yabancı firmalarda gördüğümüz ve özendiğimiz, 100 yaşını 200 yaşını bu lezzet çınarınında görmesi için bugünden sağlam adımlarla ve azimle çalışıyor halkımızın da %100 yerli bu markaya sahip çıkarak büyümesine ve başta gıda mühendisi olmak üzere bir çok vatandaşımızın istihdam edilerek ülke ekonomisine katkı sunmaya devam etmesine vereceği desteği biliyor ve hep birlikte ülkemiz ve sağlıklı mutlu nesiller için çalışmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.

Ülke ve insan sevgisiyle dolu ve çekirdekten yetişme bir esnaf, tüccar, tacir, sanayici olan Sayın Necati Göksu’ya bize ayırdığı zaman için esnaf bülteni dergisi okurları adına Ahi geleneğiyle yetişen ve hizmet eden kişilerin durumunu tasvir eden bir plaket takdim ederek şükranlarımızı sunduk.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Söyleşi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Hukuk ekonomisiyle Türkiye'ye 10 milyar dolarlık gelir fırsatı Hukuk ekonomisiyle Türkiye'ye 10 milyar dolarlık gelir fırsatı İSTA Başkanı Gün, "Saygın bir tahkim uygulaması olması durumunda çoğu Türkiye’ye..
Müteahhitler ve beton üreticileri Van Beton Semineri’nde bir araya geldi Müteahhitler ve beton üreticileri Van Beton Semineri’nde bir araya geldi Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Van’da “Beton Teknolojileri ve Doğ..
‘Filistinli sinemacılar için film yapmak, hayatta kalmak demek’ ‘Filistinli sinemacılar için film yapmak, hayatta kalmak demek’ Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema ..
STAR Rafineri’de üretim planlandığı şekilde devam ediyor STAR Rafineri’de üretim planlandığı şekilde devam ediyor 6.3 milyar dolarlık yatırımla kurulan ve Türkiye’de reel sektörün tek noktaya ya..
  Ekonomi HABERLERİ
Sanayi üretim rakamları açıklandı Sanayi üretim rakamları açıklandı Sanayi üretimi eylülde bir önceki aya ve geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 a..
resim yok Borsa güne yükselişle başladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftanın son işlem gününe yüzde 0,52 değer k..
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Türkiye'nin onay vermediği hiçbir projeye izin vermeyeceğiz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Türkiye'nin onay vermediği hiçbir projeye izin vermeyeceğiz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Türkiye'nin onay vermediği hiçbi..
Borsa günü yükselişle tamamladı Borsa günü yükselişle tamamladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,01 değer kazancıyla 93.296,84 p..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
TÜSAD, sigara uyarısında bulundu TÜSAD, sigara uyarısında bulundu Etkin tütün kontrolü ile yılda 110 bin ölüm önlenebilir
MÜSİAD Ortadoğu’da temsilcilikler açıyor MÜSİAD Ortadoğu’da temsilcilikler açıyor Dünyanın her noktasına ulaşma hedefiyle faaliyetlerine devam eden MÜSİAD son ola..
İTO Başkanı Avdagiç: ‘Kısa Çalışma, firmaları dövize karşı koruma çemberine aldı’ İTO Başkanı Avdagiç: ‘Kısa Çalışma, firmaları dövize karşı koruma çemberine aldı’ “Kısa Çalışma Ödeneği, döviz dalgalanması gibi dönemsel şoklarda işten çıkarmal..
AKUT Kar Sporları Branşı Altyapı Sporcuları Sezonu Açtı AKUT Kar Sporları Branşı Altyapı Sporcuları Sezonu Açtı AKUT Spor Kulübü Kar Sporları branşımızdaki alt yapı sporcuları, sezonu açtılar...
  Söyleşi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
“Bilgi toplumuna geçiş trenini kaçırmayalım” “Bilgi toplumuna geçiş trenini kaçırmayalım” Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’ne ikinci gün konuk olan Eczacıbaşı Holding ..
İki STK Çatı Kuruluşu, İDSB ve TGTV İki STK Çatı Kuruluşu, İDSB ve TGTV Fuarı tertipleyen kuruluşlardan biri olan İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları..
Malatya’nın en iyileri belli oldu Malatya’nın en iyileri belli oldu Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema ..
Deri sektörünün devleri bu fuarda buluşuyor Deri sektörünün devleri bu fuarda buluşuyor Türkiye’de bir ilk; tamamı yerli markalar ile deri ve kürk fuarı
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Sarıgöl’de Kentsel Dönüşüm Konutları 2019 Yılında Teslim Edilmeye Başlıyor Mahalle Buluşmaları kapsamında Sarıgöl Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Ba..
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
  Projeler HABERLERİ
MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı Limak Vakfı tarafından fon desteği sağlanan Boğaziçi Üniversitesi ve Massachuset..
Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı’nın İngiltere’deki merkez ofisi Ant Yapı UK; 20-22 Eaton Place Konut Pr..
Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 günlük eylem planı kapsamında y..
‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ ‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hız..
  Spor HABERLERİ
A Milli Futbol Takımı İsveç karşısında A Milli Futbol Takımı İsveç karşısında Ay-yıldızlı ekip, UEFA Uluslar Ligi'nde yarın İsveç'i Konya'da ağırlayacak. Kony..
Beşiktaş'ta divan kurulu toplantısı yarın yapılacak Beşiktaş'ta divan kurulu toplantısı yarın yapılacak Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu'nun 2018 yılı 4. olağan toplantısı, Vodafone Park M..
Warriors deplasmanda kaybetti Warriors deplasmanda kaybetti NBA'de son şampiyon Golden State Warriors, deplasmanda Houston Rockets'a 107-86 ..
resim yok Milli motosikletçi Can Öncü Moto3 tarihinin en genç yarışçısı olacak Moto3 Dünya Şampiyonası'nın pazar günü İspanya'da gerçekleştirilecek son ayağınd..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” Mustafa İçöz: “Trafikten men edilen aracın kimliği de yok edilmeli!” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Motorlu araçların tamir, bakım, üretim ve montaj ko..
Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Nuri Özelmacıklı: “İmar Barışı süresi uzatılarak harçlar taksitlendirilmeli” Türkiye’nin en büyük ve en çok şubesi olan Gayri Menkul Danışmanlık Firmalarında..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı