HABER AKIŞI

MOPAK kağıt üretiminde su kullanımını 6 kat azalttı

 Tarih: 29-03-2020 02:03:06
Türkiye’nin önde gelen kağıt ve defter üreticisi MOPAK, faaliyet gösterdiği üretim tesislerinde dünyanın alkış tuttuğu bir rekora imza attı. ‘Atıksız fabrika’ hedefi doğrultusunda çalışmalar yapan MOPAK, kağıt üretiminde ton başına kullanılan su miktarını ortalama 9 metreküpten 1.5 metreküpe düşürdü. Atık su miktarı ise 0.25-0.55 metreküp olarak gerçekleşti. MOPAK’ın bundan sonraki hedefi ise plastiği hayatından çıkarmak.

Türkiye’nin en büyük kağıt ve karton üreticisi MOPAK, İzmir – Kemalpaşa, Kastamonu – Taşköprü ve Muğla - Dalaman’da bulunan 3 fabrikasında çevreye duyarlı ürün yönetim sistemini geliştirmeye yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Fotokopi kağıdı ve defter üretiminde ‘atıksız fabrika’ya dönüşen MOPAK, üretim sırasındaki kullandığı su miktarını önemli oranda azaltarak doğa üzerinde bıraktığı zararı minimuma indiriyor.

Su tasarrufunda rekora imza attı

Kağıt üretiminde elyaftan sonra gelen ana hammaddenin su olduğuna dikkat çeken MOPAK Genel Müdürü E. Ruhi Molay, “Su kağıt üretim prosesinin her aşamasında kullanılıyor. Türkiye Kağıt Sanayi kategorisindeki ilk ve tek A sınıfı Karbon Ayak İzi sertifikasına sahip olan MOPAK olarak su tüketimi konusunda uzun zamandır ciddi çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Normal koşullarda 1 ton kağıt üretmek için ortalama 9-12 metreküp taze su tüketilir ve bu miktarın en fazla 1/2 kadarı atılır. Mesela 1 metreküp kağıt üretmek için 10 metreküp su tüketilirse 3 ile 5 metreküp atık su çıkışı gerçekleşir. Biz mümkün olduğu kadar az su kullanılıyor ve buna rağmen  tüm makinalarda kullanılan suyu her gün daha aşağılara çekmeyi hedefliyoruz. MOPAK olarak 1 ton kağıt üretmek için en fazla 1.5 metreküp su tüketiyor ve ton kağıt başına en fazla 0.25-0.55 metreküp su atıyoruz. Bu da bir rekordur” dedi. 

Bundan sonraki hedef, plastiği ortadan kaldırmak

MOPAK’ın üç üretim tesisinde 2019 yılında su tüketimini toplamda 1 milyon 300 bin metreküp azalttıklarını açıklayan E. Ruhi Molay,  “Kemalpaşa tesisimizde takribi 225.000 m3, Dalaman tesisimizde 1.050.000 m3 ve Kastamonu’da yer alan üretim tesisimizde de ortalama 25.000 m3 daha az su kullandık. Su tüketiminin azaltılması konusunda belli bir aşamaya geldik. Bundan sonraki adımımız ise tüm ürünlerimizden plastik ambalajı olabildiğince arındırmak olacaktır” diye konuştu. 

  Bu haber 1600 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Şirket - Kurumsal HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı