HABER AKIŞI

“Milletimiz şaşmaz sağduyusunu 31 Mart’ta bir kez daha gösterecek”

 Tarih: 16-03-2019 13:21:00  -   Güncelleme: 17-03-2019 17:53:29
İstanbul Ticaret Borsası’nın Mart ayı meclisinde konuşan İSTİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, 31 Mart’ta gerçekleşecek seçimlerle ilgili görüşlerini paylaştı.

 

 31 Mart’ta yapılacak “Mahalli İdareler Genel Seçimlerin”in sadece bir yerel seçim olmadığına inandığını belirten Kopuz, “Ülkemizin belirsiz bir sürece girmemesi ve 2023 yılına kadar istikrarlı bir yönetimin sürmesi, yerel seçimlerdeki sonuçlara bağlıdır. Bu nedenle,  Ben Ali Kopuz olarak oyumu Cumhur ittifakı adaylarına kullanacağım. Milletimizin de şaşmaz sağduyusunu bir kez daha kanıtlayacağına inandığım bu seçimlerin, hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Büyüme Memnuniyet Vericidir

Konuşmasında güncel ekonomik değerlendirmelerde bulunan Başkan Ali Kopuz, 2018 yılında başlayan ekonomik saldırıların ekonomimizi olumsuz etkilemesine rağmen son dönemde gelen verilerde nispeten iyileşmeler gözlenmeye başladığını belirtti.

Kopuz şöyle konuştu: “Tüketici Fiyat Endeksi, şubat ayında yüzde 0,16 oranında; beklentilerin altında artış göstermiştir. Yıllık bazda ise TÜFE yüzde 19,67 oranında gerçekleşerek, uzun zaman sonra yüzde 20 seviyesinin altına gerilemiş durumdadır.

Genel Ticaret Sistemi'ne göre şubat ayı ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 yükselerek 14,3 milyar dolar civarında olmuştur. Bu rakam, Türkiye tarihinin en yüksek Şubat ayı ihracatı olarak kayda geçmiştir.

Böylece 2019 yılının ilk 2 ayında ihracatımız yüzde 5 artarken, ithalat yüzde 23 azalmıştır.

Dış ticaret açığı ise, 2018 yılı Şubat ayında 6,78 milyar dolar iken, yaklaşık yüzde 70 azalarak 1,85 milyar dolara düşmüştür.

Bunlarla beraber bildiğiniz gibi, Pazartesi günü büyüme rakamları açıklandı. Son çeyrekte yüzde 3 daralan Türkiye ekonomisi, 2018 yılının genelini ise yüzde 2.6 büyüme ile tamamlamış oldu.

Geçmiş konuşmalarımda, ekonomik saldırıların yol açtığı kur dalgalanmalarının, önümüzdeki en büyük engellerden biri olduğunu belirtmiştim. Zira yükselen kur, üretim maliyetlerine etki ederken, yaşanan türbülans da bazı reel sektör kollarındaki üretimde tedirginlik yaratıyordu.

Ayrıca unutulmaması gerekir ki, Ticaret Savaşları ve Brexit başta olmak üzere, konjonktürel sebeplerle, Avrupa ve dünya ekonomisinde ciddi yavaşlama beklentilerinin olduğu bir dönemden geçiyoruz.

Nitekim OECD, geçen hafta yayınladığı raporunda, 2019 yılı küresel büyüme tahmini, yüzde 3.5’ten, yüzde 3.3’e düşürüldü.

Tüm bu olumsuzlukları hesaba katarsak, 2018 yılı için yüzde 2,6 oranındaki büyüme memnuniyet vericidir. Ancak altını çizmek isterim ki, bu büyüme oranı, Türkiye’nin ekonomik potansiyelinin çok altındadır.”

Mücadele teşviklerle sürüyor…

Hükümetin ekonomik saldırılarla çok yönlü olarak mücadele ettiğini belirten İSTİB Başkanı Ali Kopuz, “Bu noktada devletimiz kararlı bir mücadele sürdürmeye devam ediyor. Önce kur dalgalanmaları belli ölçüde dizginlendi. Şimdi de sağlanan sayısız destek ve teşvik ile KOBİ’lerimiz ve iş dünyamıza önemli kolaylıklar sağlanıyor.

Son olarak, 20 milyar TL’si Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kefalet desteği olan, toplamda 25 milyar TL’lik “KOBİ Değer Kredisi 2” devreye girdi.

Bunun yanında, bir süredir Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla başlatılan istihdam seferberliği kapsamında da, önemli adımlar atılmaya devam ediliyor” dedi. 

Bu mücadelede iş dünyasının üzerine düşen görevi hakkıyla yerine getireceğine olan inancının tam olduğunu belirten Başkan Kopuz, “İş dünyası olarak, üzerimize düşen görevi yapıp iç piyasada hareketliliği sağlamak için, bu destek ve teşviklerden yararlanıp, istihdam sayımızı artırmalıyız.

Bu kapsamda, yarın İstihdam Seferberliği 2019 ile alakalı, Sayın Çalışma Bakanımızın ve Sayın Valimizin de içinde bulunduğu, geniş katılımlı bir toplantı yapacağız. Bütün İstanbul iş âlemine bu destekleri anlatacağız. Fakat, destek ve teşvikleri açıklayıp kenara çekilmek yok. Daha güçlü bir iş dünyası ve ekonomi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. 

İş dünyası ve hükümetimiz arasında üstlendiği köprü görevini sürdüren, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Hem özel sektörün talep ve ihtiyaçlarının gözetildiği, hem de milletimize fayda sağlayacak istihdam teşviklerinin hayata geçmesi noktasında TOBB’un büyük katkısı olmuştur” şeklinde konuştu.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Yerli ERP ile veri güvenliği sağlamak mümkün Yerli ERP ile veri güvenliği sağlamak mümkün Yerli yazılım firması CPM’in Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, Cumhurbaşkanı..
Deniz İş Kanunu Çalıştayı Deniz Ticaret Odası ve İDO öncülüğünde gerçekleştirildi Deniz İş Kanunu Çalıştayı Deniz Ticaret Odası ve İDO öncülüğünde gerçekleştirildi Deniz Ticaret Odası ve İDO öncülüğünde, denizcilik sektörünün öncü ve lider kuru..
BASF, Ayçiçeği Tohumu Pazarına Giriyor BASF, Ayçiçeği Tohumu Pazarına Giriyor BASF, Avrupa’nın lider ayçiçeği tohumu şirketi ile dağıtım sözleşmesi imzalıyor..
Avrupa Hareketlilik Haftası Başlıyor Avrupa Hareketlilik Haftası Başlıyor Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma..
  Ekonomi HABERLERİ
2019 Küresel çok boyutlu yoksulluk endeksi 2019 Küresel çok boyutlu yoksulluk endeksi 2019 Küresel Çok Boyutlu Yoksulluk Endeksi (ÇBYE), dünya genelinde yoksulluğun a..
Filistin ekonomisini yükseltmek için el ele verdiler Filistin ekonomisini yükseltmek için el ele verdiler “Ekonomimizi yükseltmek için el ele” sloganıyla düzenlenen Filistin Bölgesi'ndek..
Filistinli iş insanları zirvesi yapıldı Filistinli iş insanları zirvesi yapıldı Filistin’i ekonomik alanda ayağa kaldırmaya çalışan iş adamları ve iş kadınları ..
BASF, Ayçiçeği Tohumu Pazarına Giriyor BASF, Ayçiçeği Tohumu Pazarına Giriyor BASF, Avrupa’nın lider ayçiçeği tohumu şirketi ile dağıtım sözleşmesi imzalıyor..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
TİM’den 15 Temmuz Şehitlerine özel anma TİM’den 15 Temmuz Şehitlerine özel anma 15 Temmuz hain darbe girişiminin 3. yıl dönümünde Türkiye İhracatçılar Meclisi (..
Kızılay, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde meydanlarda olacak Kızılay, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde meydanlarda olacak Kızılay, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde demokrasi ve istikbaline s..
Güçlü Demokrasi, Güçlü Türkiye’nin Teminatıdır Güçlü Demokrasi, Güçlü Türkiye’nin Teminatıdır Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ayşem Sargın, “15 Temmuz’da Tü..
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’ndan Öğrencilere Yerli ve Milli Destek Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’ndan Öğrencilere Yerli ve Milli Destek “Milli Teknoloji Hamlesi” sloganıyla yola çıkan ve Türkiye’nin teknoloji üreten ..
  Söyleşi HABERLERİ
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Aydınlatma Sektörü, IstanbulLight İle Dünya Pazarlarına Açılıyor Aydınlatma Sektörü, IstanbulLight İle Dünya Pazarlarına Açılıyor 2018 yılında yüzde 4,7 artışla 466 milyon dolar ihracat rakamlarına ulaşan aydın..
Türk zeytin ve zeytinyağını Amerikalılar çok sevdi Türk zeytin ve zeytinyağını Amerikalılar çok sevdi Türk zeytinyağı sektörü, ihracatında açık ara lider pazar konumunda olan ve yıll..
Gıda ve gastronomi sektörü WorldFood İstanbul Fuarı’nda buluşuyor Gıda ve gastronomi sektörü WorldFood İstanbul Fuarı’nda buluşuyor Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. Uluslararası Gıda Ürü..
İMDER 15’inci BICES Fuarı için geri sayıma başladı İMDER 15’inci BICES Fuarı için geri sayıma başladı Avrupa Birliği üye ülkeleri de dahil olmak üzere toplam 133 ülkeye ihracat gerçe..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Gaziosmanpaşa’da 13 bölgede kentsel dönüşümün startını verdiklerini belirten Çev..
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
  Projeler HABERLERİ
Şehirleri onlara hayat oluyor Şehirleri onlara hayat oluyor Esenler'de yaşayan engelliler, kronik hastalığı olan vatandaşlar ve yaşlılar, “Ş..
Türktraktör ‘Geleceğim Güvende Projesi’ ile yeni nesil ustalar yetiştiriyor Türktraktör ‘Geleceğim Güvende Projesi’ ile yeni nesil ustalar yetiştiriyor TürkTraktör’ün, otomotiv sektörünün ‘Satış Sonrası Hizmetler’ alanında duyduğu ‘..
Bayrampaşa Belediyesinin Projesine AB’den büyük hibe Bayrampaşa Belediyesinin Projesine AB’den büyük hibe Bayrampaşa Belediyesi, “Sağlık Sporda, Bağlan Hayata” isimli projesiyle Avrupa B..
Türkiye plastik ambalaj geri dönüşüm hedefi konusunda Avrupa’dan en az 5 yıl ileride Türkiye plastik ambalaj geri dönüşüm hedefi konusunda Avrupa’dan en az 5 yıl ileride ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı Genel Sekreteri Mete ..
  Spor HABERLERİ
İBB’li milli sporcular yaz olimpiyatlarında altın madalya kazandı İBB’li milli sporcular yaz olimpiyatlarında altın madalya kazandı İtalya’da düzenlenen Dünya Üniversiteler Yaz Olimpiyat Oyunlarında, Türk Milli T..
Fatihli Çocuklar Yaz Tatilini Sporla Değerlendiriyor Fatihli Çocuklar Yaz Tatilini Sporla Değerlendiriyor Başkan Turan, “Spor sağlıklı ömür sürmek için geçici bir hobi değil, yaşam biçim..
Boğaz’da Kulaç Şöleni İçin Geri Sayım Başladı Boğaz’da Kulaç Şöleni İçin Geri Sayım Başladı İstanbul Boğazı, Dünya’nın üçte birini buluşturacağı dev organizasyon için geri ..
Genç satranççılardan nefes kesen şampiyonluk mücadelesi Genç satranççılardan nefes kesen şampiyonluk mücadelesi Genç satranççılardan nefes kesen şampiyonluk mücadelesi… Türkiye Satranç Federas..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı