HABER AKIŞI

MARKA 2018 Gündem Yarattı, 2019'un Yol Haritasını Çizdi

 Tarih: 17-12-2018 08:53:18
Lider konferans kuruluşu Yürekli'nin Yapı Kredi World ana sponsorluğunda düzenlediği MARKA 2018 Konferansı sona erdi.

Bu yıl 19'uncusu gerçekleştirilen ve Hilton İstanbul Bomonti'de, 12-13 Aralık'ta gerçekleştirilen konferansa 2000'e yakın iş lideri katıldı. Rekor katılımla geçen MARKA 2018, yapılan konuşmalar, çarpışan fikirler, yeni ufuklara açılan kapılar ve yarattığı zihin yenilenmesiyle bütün katılımcıları 2019 için hazırladı.

Türkiye'deki en mükemmel organizasyon olarak anılan, MARKA kavramını Türkiye'ye tanıtan ve markaların gelişimindeki etkenlerin başında gelen MARKA Konferansı gelecek yıl yapılacak ve konferansın 20'nci yılı olacak MARKA 2019 için de şimdiden katılımcılarda heyecan yaratmaya başladı.

İş dünyasının aylar öncesinden buluşmak üzere sözleştiği, başka yerde rastlanmayacak konuşmalar, sunumlar, öngörü ve deneyimlerin paylaşıldığı MARKA Konferansı'nda iki gün boyunca hayatın her alanından ilham verici örneklerle dolu, 15 dakikayı aşmayan oturumlarda yıldızlar geçidi yaşandı.

MARKA 2018'de 70’i aşkın konuşmacı arasında tarihin en büyük 300 mucidinden biri Jaron Lanier, Avrupa'nın en ünlü etik hacker'ı Jamie Woodruff, moda dünyasına yön veren ünlü modacılar Roland Mouret, Alice Temperley ve Philipp Plein, müzik dünyasının yıldızı Yalın, edebiyatçı Ahmet Ümit, ünlü oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, dünyaca tanınan medya sanatçısı ve yönetmen Refik Anadol, hayran kitlesi hızla artan stand-up'çı Kaan Sekban, Galatasaray'ın kalecisi, örnek sporcu Fernando Muslera, dünyaca ünlü fizikçi Yeşim Darıcı, şöhreti sınırlarımızı aşan tenor, aynı zamanda Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan, moda markalarıyla yaptığı işbirlikleriyle dünyanın dikkatini çeken Stephen James, çarpıcı çalışmalarıyla bilinen dev nörobilimci Beau Lotto, yayınlandığı sırada hayatı durduran Çukur dizisinin senaristi Gökhan Horzum ve başrol oyuncularından Ercan Kesal, Türkiye ve dünyadaki risk ve fırsatları anlatacak olan Uğur Gürses, Türk dizilerinin dünya hakimiyetini anlatmak üzere sektörün önemli isimleri Ateş İnce, Dario Turovelzky'nin yanı sıra oyuncular Bergüzar Korel, Engin Akyürek, ünlü tasarımcı Terri Pecora ve ünlü sanatçı Arik Levy gibi konuşmacılar yer aldı.

Refik Anadol'dan MARKA 2018'e Özel Eser

MARKA 2018’in tematik açılış filmi dünyaca ünlü medya sanatçısı ve yönetmen Refik Anadol tarafından tasarlandı. 500 metrekare alan kaplayan ve MARKA Konferansı salonunu çepeçevre saran led ekranlarda gösterilen eser, ışık ve müzik şovuyla katılımcıları büyüledi. MARKA Konferanslarının değişmez moderatörü BJ Cunnigham'ın sunuşuyla dev konuşmacılar sahne aldılar.

20. Yılda da Ana Sponsor Yapı Kredi Olacak

Ayşegül Yürekli Şengör'ün konuşmasında sahneye davet ettiği Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen, MARKA Konferansı'yla yaptıkları işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken MARKA Konferansı'nın 20. yılında, yani MARKA 2019'da da Yapı Kredi World'ün ana sponsor olacağını açıkladı. 2019 yılındaki sponsorlukla Yapı Kredi 18'nci kez aralıksız olarak MARKA Konferanslarının sponsorluğunu yapmış olacak. 

Bilimle Gelecek İçin Seferberlik

Her yıl bir sosyal sorumluluk projesiyle iş birliği yaparak farkındalık yaratan MARKA Konferansı bu yıl da YGA ile Türkiye'nin dört bir yanındaki çocuklarımızı bilimle tanıştırmak için bilim seferberliği projesine destek oldu. Üç yıldır MARKA Konferansı’nın sosyal sorumluluk projelerine destek veren Kenan Doğulu'nun reklam filmini seslendirerek destek verdiği Bilimle Gelecek projesi kapsamında bir çocuğa 20 lira karşılığında bilim seti ulaştırılabiliyor. www.bilimlegelecek.com adresinden de bağış yapılabilecek kampanyaya MARKA 2018 boyunca yapılan bağışlar sayesinde 4500 çocuğa bilim seti ulaştırılacak.

“MARKA Konferansının Değişmeyen Odağı İnsan, Değişmeyen Derdi İyi İş Yapmak”

MARKA Konferanslarının yaratıcısı Yürekli Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Yürekli Şengör açılış konuşmasında MARKA Konferanslarının iş dünyasının yakın geleceğine şekil veren en güçlü fikir platformu olduğunu belirtirken MARKA Konferanslarının değişmeyen odağında insanın bulunduğunun altını çizdi. “Bugün hala bunu savunuyoruz. Markalar insanların, hayatın bir yansıması.19 yıllık serüvende MARKA Konferansıyla birlikte Türkiye’nin tüm markaları gelişti. Bugün MARKA Konferansı misyonunu geleceği şekillendirmek üzere daha da güçlendiriyor. Artık iş dünyasının en güçlü fikir platformu. Bambaşka sorumlulukları var. Bunlar arasında köklerine, kültürüne sahip çıkan bir anlayışı savunmak var. Bu değerleri korurken bir yandan da cesaretle yepyeni ufuklara götüren sayısız kapı açmak; bu kapılardan bilgi, cesaret ve motivasyon aşılamak var” dedi.

“Zorlayıcı Koşullar Demek, 'Fırsat' Demektir”

“Önümüzdeki iki gün 2019’un yol haritasını çizeceğiz” ifadesiyle MARKA 2018'in gündemini aktaran Yürekli Şengör, “Dünya ve Türkiye zorlayıcı bir dönemde, önümüzdeki yıl yine zorlayıcı koşullar bizi bekliyor. Ama MARKA Konferansı’nda çok iyi biliyoruz ki zorlayıcı koşullar demek ‘fırsat’ demektir, yeni çıkış yolları demektir. MARKA Konferansı olarak bir derdimiz var. Bizim en büyük derdimiz ‘iyi iş’ yapmak. İyi işe, yüksek kaliteye, potansiyeli yükseltmeye imrendirmek, özendirmek” şeklinde konuştu.

Ayşegül Yürekli Şengör, “O yüzden MARKA 2018’de iş fikirleri, marka örnekleri, teknolojik yenilikler kadar spor, müzik var... Sanat var... Mizah var... Edebiyat var... Hayatı tümüyle kucaklayan bu anlayış uçsuz bucaksız bir bakış açısı için besin kaynağı. Sorunlara çözüm üretmede en değerli yakıtın bu geniş bakış açısından kazanılan ipuçları olduğuna inanıyorum” dedi.

“Türkiye'nin Yeni Bir Hikayeye İhtiyacı Var”

Türkiye'nin en çok okunan ekonomi yazarlarından Uğur Gürses, Şirin Payzın'ın moderatörlüğünde MARKA 2018'e özel 2019 yılı için ekonomi analizini sundu. Ekonomi açısından kısa vadede bir sorun olduğunu ama artık teşhis konulduğu için uzun vadede bu krizin atlatılacağını anlatan Gürses, “Krizin karamsarlığından kurtulup, umutlu olmak gerekiyor” ifadelerini kullandı. Global ölçekte de ABD-Çin ticaret savaşı, yükselen milliyetçilik ve oluşan ortamı değerlendiren Uğur Gürses, 2008 krizinin oluşturduğu şartların sonucunu yaşadığımızı aktardı. Ortada çözümsüz bir kriz olmadığını, bu krizden çıkış olduğunun altını çizip “Türkiye'nin hala avantajları var. Türkiye yaşadığı ekonomik krizlerin ardından bir hikaye yazdı ve çıkış yolu buldu. Bu ortamda da yeni bir hikayeye ihtiyacı var ve bunu yazacaktır toplum” şeklinde konuşan Gürses, iş dünyası liderleri için de “Şirketlerin kendi değerlerine ve paydaşlarına sahip çıkması gerekiyor” dedi.

Katılımcılar “İçlerindeki Dedektifi” Keşfetti

Türkiye'nin en çok ilgi gören, en sevilen, polisiye konusunda ilk akla gelen yazarlardan biri olan Ahmet Ümit, MARKA Konferansı için özel olarak kaleme aldığı öyküsünü ilk gün sunmuş ve Komiser Nevzat karakteri, MarkaAPP üzerinden katılımcılarla iletişime geçip bu kördüğümü çözmek için bir gün süre vermişti. Ahmet Ümit, MARKA Konferansı için İstanbul'a gelen ama kaybolan Rus bilim insanı Sergey'in kaybolmasında kimin suçlu olduğunu bulan kişileri açıkladı. Üç ödülü de kadınlar elde ederken, bu durumu Ahmet Ümit, “Kadınlar ayrıntıları daha iyi okur” diyerek yorumladı.

“Her Şey Algıyla Başlar”

İnsan beyni, psikolojisi ve karar mekanizmaları arasındaki ilişkiyi derinden inceleyen büyük nörobilimci Beau Lotto, algı üstüne kurulu nörobilim araçlarını kullanarak bireylerin ve kurumların kaosun sınırlarında yaşarken nasıl başarı elde edebileceklerini anlattı. “Her şey algıyla başlar” diyerek başladığı ufuk açıcı sunumunda bağlamın her şey olduğunu ifade eden Lotto, beynimizin her zaman belirsizliği çözmeye çalıştığını çarpıcı örneklerle MARKA 2018 sahnesinde katılımcılara aktardı. MARKA Konferanslarının kuralı olan 15 dakika kuralını bilerek 1 saniye aşan Beau Lotto, salonda süreyi aşanlara sahneden inmeleri gerektiğini belirten ve Beau Lotto'nun konuşmasından önce “O şarkıyı çok seviyorum, dinlemek istiyorum” diye övdüğü MARKA geleneği “Don't Speak” şarkısının çalınmasına sebep oldu. 

MARKA Mesajı Vermek İçin Saçlarını Kazıttı!

Cesur kararlarıyla hayatını değiştirip yeniden başlamanın önemli bir örneği olan Kaan Sekban, MARKA Konferansı sahnesinde konferansa özel gösterisiyle katılımcıları kahkahaya boğdu.

Gösterisinin bir parçası olarak MARKA 2018 süresince ara ara sahneye çıkarak İngiliz moderatörün yerini almaya çalışan genç komedyen, her denemesinde Cunningham'a biraz daha benzemeye çalıştı. BJ Cunningham gibi konuşup onun gibi giyinmeyi de ihmal etmeyen ve diyaloglar sırasında Türk-İngiliz iş hayatı farkları, sosyal medyadaki marka-influencer işbirliklerini de hicveden Kaan Sekban, son seansta benzerliği artırdı: Saçlarını BJ Cunningham gibi kazıtmış şekilde sahneye çıktı. Bu denemesinde de sahneyi BJ Cunnigham'ın elinden almayı başaramayan genç komedyen bu gösterisiyle MARKA katılımcılarına keskin ve çarpıcı bir mesaj verdi: “Marka olmak demek kendin gibi olmaktan geçer. Mış gibi yaparak beğendiğin başka bir markaya benzemeye çalışarak marka olamazsın!” Kaan Sekban, BJ Cunnigham ile yaptığı İngilizce skeçlerle, yurtdışında İngilizce gösteri yapma hayalinin ilk provasını da gerçekleştirmiş oldu.

Teknoloji Mucidi Jaron Lanier'dan Sürreal Bir Seans

13 yaşındayken üniversitede derslere girmeye başlayan Jaron Lanier 2005 yılında dünyanın en önemli 100 entelektüeli arasında gösterildi. Hayatta her alanda iz bırakan Lanier, “Sanal Gerçeklik”i keşfederek hayatımıza çıkmayacak bir iz bırakırken, son olarak “Sosyal Medya Hesaplarınızı Hemen Silmeniz İçin 10 Sebep” kitabını yazdığında dünya çapında bu konunun tartışılması için öncü olup en güçlü seslerden biri haline geldi. Reklam bağımlılığından bahsedip “Dünyaya zarar veriyor sosyal medya. Sosyal medya güzel kullanılabilir ama negatif etkileri var. Negatif yönlerinden kurtulup pozitif yönlerine yönelmeliyiz” ifadelerinl kullanan Jaron Lanier, “Ben teknolojiyi kullanıyorum ama ilham teknolojinin dışından gelmeli” dedi. Yapay zeka ve teknolojinin gelişmesiyle insanların eskiyeceklerine dair bir endişeye kapıldıklarının altını çizen Lanier, “Endişe yaratıyoruz. İnsanlar eskiyeceklerini düşünüyorlar. İnsanlara hala ihtiyacımız var. Bir çaba bir akıl ya da veri herhangi bir şekilde uzaylılardan gelmiyor, insanlardan geliyor. Yapacağımız, bu araçlar vasıtasıyla birbirimize yardımcı olmak” dedi. Laos'tan gelen Khene isimli enstrümanın bilgisayarın atası olduğunu anlatarak bu enstrümanı çalan Lanier, piyano ve ud da çaldı. İstanbul'a geleceği için “Orada ne kadar çok ud çalan vardır, ne çok sokak kedisi vardır” diye düşünüp heyecanlandığını anlatan Lanier, “Kaliforniya usulü” diye nitelediği bir ud taksimi çaldı. 

Muslera'dan Başarının Şifreleri: “Çevrene Doğru İnsanları Topla”

Galatasaray tarihinin en önemli futbolcularından, Sarı-Kırmızılı takımın kaptanlarından kaleci Fernando Muslera, oyunun şifrelerini anlattı. MARKA Konferansının değişmez moderatörü BJ Cunningham'ın sorularını yanıtlayan Muslera, düştüğü yerden kalkma, iletişimin önemi ve hatalardan ders çıkarmanın nasıl mümkün olduğunu anlattı. “Sadece kalede yalnızım” diyen Uruguaylı kaleci hayatın her alanında kendisine destek olanlardan bahsederken iş dünyasına tavsiyesi sorulunca, “Bir çok zor iş var futbol da bunlardan biri. Ne istediğimize inanmamız lazım. Futbolcu olacağım dedim, inandım ama çok çalıştım. Çevreme, doğru insanları topladım. Yeteri kadar doğru insan varsa çevrende ve güçlüysen başarıyorsun. İnanmak her şeydir” dedi.

MARKA 2018 Katılımcısına “Etik Hacker”dan Siber Şok

Avrupa'nın en etkili etik hacker'ı Jamie Woodruff, teknolojiye karşı kırılganlığımızı ve siber güvenlik alanındaki tehlikeleri anlatırken çarpıcı örnekler verdi. 25 yaşında alanının en önemli otoritesi haline gelen Woodruff, bulduğu açıklarla Facebook, Google, Twitter ve Youtube gibi sitelerin önemli güvenlik problemlerini çözmüş bir isim. 'Etik hackerlık' olarak tanımlanan işi sayesinde avcıdan bekçiye dönüşen Woodruff, siber saldırganların internette nasıl iletişim kurduklarını modelledi. MARKA Katılımcılarından iki gönüllüyü sahneye davet eden Woodruff, birbirini tanımayan iki kişinin telefonlarına dokunmadan elinde telefonla sahnede duran kişiyi, sahnede olup telefonunu çantasında unutan kişinin telefonundan aramayı başardı. “Bunu yapmam 5 saniyemi alıyor, herkes bu kadar tehlike altında” diyen Woodruff, temassız kredi kartlarıyla ilgili de katılımcıları şoke eden bir aktivite daha yaptı: 10 gönüllüyü sahneye davet etti ve 5 dolarlık bir telefon programıyla nasıl kart bilgilerinin çalınabileceğini gösterdi. Woodruff'ın seansı tüm katılımıcların gündelik hayattaki tehlikelere bakışını değiştirdi.

Markaların Hedefinde Artık Onlar Var: M Jenerasyonu Kadınları

İnançlı olmakla modern yaşamın birbiriyle çelişmediğini düşünen, 30 yaş altı, tüketim gücü yüksek müslüman gençler M Jenerasyonu olarak tanımlanıyor. Global markaların hedef kitlesi arasında yer alan bu jenerasyonu anlatan Kramp Reklam Ajansı kurucusu Ahmet Akın, bu trendin dünyada hangi noktada olduğunu reklam kampanyaları örnekleriyle anlattı. "Doğum oranlarına göre 2050'de 4 kişiden 1'i Müslüman olacak" diyen Ahmet Akın, M jenerasyonu kadınları için üretilen ürünlerdeki beklentinin sadece din temelli olmadığı evrensel ve çağın değerleriyle uyumlu olması gerektiğini söyledi.

Çukur Dizisi Sahnede: “Ne Kadar Yerelsek O Kadar Evrensel Oluyoruz”

Türkiye'de hayatı durduran Çukur dizisini ve ardındakini anlatmak için televizyoncu Ece Üner'in sorularını yanıtlayan Çukur dizisinin “Çukur evimiz, İdris babamız” olarak anılan karakteri canlandıran oyuncu, aynı zamanda yazar, doktor ve senarist Ercan Kesal ve dizinin başarılı senaristi Gökhan Horzum, MARKA 2018 sahnesinde katılımcılara seslendi. "Marka olmak için anlatmak yetmiyor, yaşatmak gerekiyor" diyen Ece Üner'e, Ercan Kesal samimiyetin önemini anlatan bir cevap verdi: "Ne kadar yerelsek o kadar evrensel oluyoruz çünkü duygular evrensel.

Çukur da öyle" derken, dizinin herkes tarafından sevilme sebebini de senarist Gökhan Horzum anlattı.

Mavi'nin kıvancı, Kıvanç'ın “Mavi”si

Yeteneğiyle dünya çapında yıldıza dönüşen Kıvanç Tatlıtuğ ile Mavi Jeans'in Türkiye'de başlayan ardından sınırları aşan başarı öyküsünün bir arada olduğu seansta Mavi Jeans CEO'su Cüneyt Yavuz ve Kıvanç Tatlıtuğ MARKA 2018 sahnesini paylaştı. Cüneyt Yavuz, ortak hikayelerini şöyle anlattı: “Bugün Kıvanç’la 10. sezonumuzu kutluyoruz. Jean pazarının lider markası olarak yıllar önce Kıvanç ile Mavi erkeğinin yeni görüntüsünü yarattık. Kıvanç demek tüm Türkiye için jean demek oldu. Bugün Kıvanç, Mavi’nin marka yüzü olmasının çok ötesinde gerçek bir yol arkadaşı.”. Mavi Jeans ile işbirliklerine ilişkin hislerini anlatan Kıvanç Tatlıtuğ, sahnede Mavi CEO'su Cüneyt Yavuz'un oyunculukla ilgili sorusuna şu yanıtı verdi: "Reklam yüzü olmakla marka yüzü olmak çok farklı. Sizi seven, takip eden insanlara ‘Ben bu markaya inanıyorum, güveniyorum siz de inanın’ demek benim için. Ve büyük bir sorumluluk. Oyunculuk 15 yıldır yaptığım bir şey. Sonu gelmeyecek bir yolculuk. Bu tamamen insanın kendini keşfetme serüveni. İnsan keşfettikçe olgunlaşıyor demleniyor. Bunu daha samimi konuşmak gerekirse, ilk yaptığım işlere bakıyorum bir tek şey istemişim başta: Başarılı olmak. Zamanla bunun altının boş olduğunu görmeye başladım. Neyi seçersem seçeyim kendi hayatımın süzgecinden geçirip işin içine koyarsam samimiyet oluyor. Onu yapamazsam o işi yapmıyorum. Bundan sonra da öyle olacak. Yani üretmeye, samimi olmaya devam. Bunun sonu yok” dedi.

“Gelecek Vicdanlı Teknolojileri Geliştiren Gençlerin Omuzlarında”

Geleceğin vicdanlı ve donanımlı liderlerini yetiştirmek için YGA'yı kuran Sinan Yaman, YGA (Young Guru Academy) işbirliğiyle Türkiye'nin dört bir yanındaki çocuklarımıza bilim eğitimini ulaştırmayı ve bilim sevgisini aşılamayı hedefleyen proje için kapsamlı ön hazırlıklarını anlatttı. Yaman, “Gelecek vicdanlı teknolojileri geliştiren gençlerin omuzlarında yükselecek. Bu anlamlı hayal için başlattığımız YGA Bilim Seferberliği'ne destek veren yeni hayal ortaklarımızla MARKA Konferansı’nda tanışmak geleceğe olan umudumuzu artırdı” ifadelerini kullandı.

“Hibrit zeka hiç yenilmiyor”

Havacılık konusunda dünya lideri olan uluslararası şirket TAV'ın CEO'su Sani Şener, insan zekâsının önemine değindiği sunumda, MARKA Konferansı'nın iş dünyası üzerindeki “yenilenme” etkisinin altını çizdiği konuşmasında insan ve makine arasındaki ilişkiyi anlatırken, örnekler verip “Hibrit zekâ hiç yenilmiyor” dedi. Dünyadaki değişimi, “2020 yılındaki mesleklerin yüzde 30'u bugün daha yok” ifadeleriyle dile getiren Şener konuşmasında iş dünyası için şu öğüdü verdi: “Yıldızlar kayarken dilek tutmak istersiniz de tutamazsınız ya, düşünce hızı ışık hızına çok yakın olduğu içindir bu. Yıldızlar kayarken dilek tutabilirseniz eğer, tüm stratejilerinizi uygulayabilir ve geleceğin hatıralarını takır takır yazabilirsiniz.”

Tüm Katılımcılar Refik Anadol'un Eserinde

Dünyanın önde gelen medya sanatçılarından Refik Anadol, MARKA 2018 katılımcılarının barkodlarını kullanarak özel bir eser uygularken, yaratım sürecine dahil olan katılımcılar ufuk açıcı bir deneyim yaşadılar. Veri ve yapay zeka yardımıyla oluşturduğu eserini bir mimari yapı üzerinde yansıtarak sergileyen dünyadaki ilk sanatçı olan Anadol, Bill Gates'in koleksiyonuna da giren çalışmalara sahip. Dünyanın dev markaları Microsoft, Google, NVIDIA, Intel gibi dünya devleriyle işbirlikleri yapan Anadol'un Türkiye'de ses getiren Melting Memories Sergisi'nde bir koleksiyoner tarafından satın alınan ana eseri de özel izinle sergilendi. Refik Anadol'un, seans sırasında Los Angeles Filarmoni Orkestrası işbirliğiyle Walt Disney Konser Salonu'nu kullanarak oluşturduğu eserini izleyen MARKA Katılımcıları uzun süre ayakta alkışladı.

“Değişimin Parçası Olmadım, Değişimin Kendisi Oldum”

ABD, Florida'nın ilk kadın fizik profesörü, aynı üniversitede 30 seneyi aşan mesaisinde, “Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Merkezi Direktörü” olan Yeşim Darıcı, “Kadın olarak dünyanın her yerinde karşınıza engeller çıkıyor. Kadın hakları insan haklarıdır” derken bu engelleri nasıl aştığını anlattı. Darıcı, MARKA 2018 katılımcılarına başarısını anlatırken, “Azimle çalışmak, tutkulu cesur dürüst olmak bana başarıyı getirecekti emindim. Lider olmak için eylem yapmadım. Yaptığım eylemlerden dolayı lider oldum. Değişimin parçası olmadım, değişimin kendisi oldum” dedi. Darıcı, ABD Başkanı Donald Trump'la olan anısını da anlattı: “2014 yılında benim okulum FYU'nun işbirliğiyle Miss Universe ortaklaşa yapılıyor. Bunu duyar duymaz bir şeyler yapmam lazım dedim. Ortaya çıktım, 'Bu kadınlara, kadın talebelere hakaret. Burası bilim yuvası. Burada çalışkanlığınızla iyi insanlığınızla başarılı olacaksınız diye ders öğretirken Miss Universe yapıyorlar' diye itiraz ettim.

En önemli şey size güvenen dostlar. Tek başınıza savaşamazsınız. Herkesi arkama alıp ortalığı karıştırdım. Basında geniş yer bulduk. İptal edimesini istedik. İptal ettiremedik tabii ama FYU'nun ortaklığı kalmadı. Bunun karşılığı olarak rektörden kadınlar için hak aldım.”

“Bana Benzemek İsteyen İnsanlara Bunu Ben Sunmak İstedim”

Hayayı boyunca farklı olmanın, değişiklik yaratmanın peşinden giden Stephen James sakatlık nedeniyle futboldan koptuktan sonra moda sahnesine atıldı ve markalarla kurduğu gerçek ilişki sayesinde İngiltere'nin moda alanında sosyal medya fenomeni haline geldi. Elijah adında İspanya'nın en büyük berber ve dövme salonunun sahibi olan James, MARKA 2018 sahnesini. İngiliz Moda Konseyi Başkanı Caroline Rush'la paylaştı.  İnsanların kendilerinden sonraki nesil için oluşturacakları etkiden bahseden Caroline Rush, “Telefondan gözünüzü ayırın etrafı gözlemleyin. Başarı hikayesi yaratmaya çalışın” dedi. Stephen James de çalışma isteğini “Bir numara olana kadar durmamak” olarak anlatırken, iş fikri hakkında da “Bana benzemek isteyen insanlara bunu direkt ben sunmak istedim” ifadelerini kullandı. James ayrıca marka yüzü olmak yerine artık marka koleksiyonları yaratmak istediğini söyledi.

“Kadınlar İçin Moda Önemli Bir Araç”

Tam anlamıyla bir moda eğitimi almayan, iş hayatına Fransa'da bir kasabada babasının kasap dükkanında başlayan Roland Mouret, bu işi sürdürmeyip alan değiştirdi ve bugün modanın zirvesinde. MARKA 2018 sahnesinde BJ Cunnigham'ın sorularını yanıtlayan Mouret, “Modacı olmak için doğduğumu düşünüyorum” derken, kendisini başarıya ulaştıran formülle ilgili şunları söyledi: “Kadın realitesini kabul etmek gerek başlangıçta. Başka bir dünyadan alıp kadınlara vermek değil kadınlardan hareket etmek lazım.” Mouret, kadınların toplumda kendileri için bir platforma konulmadığını, bunun için mücadele ederek bir yerlere geldiklerini belirterek, “Moda bu konuda önemli bir araç” ifadesini kullandı. Roland Mouret markasını kurup zirveye taşıdıktan sonra finansal ortaklarıyla yolları ayrılınca markanın kullanım hakları kaybeden ve uzun süren bir mücadeleyle geri kazanan Mouret, etkileyici hikâyesini MARKA katılımcılarına anlattı.

“Niş Bir İş Yapıyorum, İnsanlar Modadan Keyif Alsın İstiyorum”

Geleneksel kalıpları yıkıp lüks moda anlayışını farklı bir seviyeye taşıyan Philipp Plein, zeka ve yaratıcılığını sadece tasarımlarında değil defilelerinde de kullanıyor: Bir tek onun moda şovunda dünyanın en ünlü mankenleriyle robotları aynı podyumda birlikte yürürken görebilirsiniz. Plein, MARKA 2018 sahnesinde GQ UK'nin efsanevi yayın yönetmeni Dylan Jones'un sorularını yanıtladı. Jones tarafından “20 yıldır modanın en iyi ezber bozanlarından birisi. Yaptığı işler ezberbozan bir DNA'ya sahip. Moda sistemine sağlıklı bir saygısızlığı var” şeklinde tanımlanan Plein, niş bir iş yaptıklarının altını çizip, “Tüketicinin modayı değiştirme şekliyle de moda değişiyor. Artık moda sektörü bizi yönlendirmiyor, bazen sağ kalmaya çalışıyor” derken, amacının insanları eğlendirmek, modadan keyif almalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Alice Temperley'den Moda'da Sürdürülebilirlik ve Kalıcılık 

Kadınlar için tasarladığı kıyafetlerle vazgeçilmezlerden biri olan İngilz moda tasarımcısı Alice Temperley, Bj Cunnigham'ın sorularını yanıtladı. Temperley London markasının da yaratıcısı olan ve hayatının şu anki dönemini “Çok daha çevreciyim artık” şeklinde anlatan İngiliz modacı, “Az Çoktur” felsefesine olan inancını, sürdürülebilirlik, gezegene sahip çıkmak ve kalıcılık gibi değerleri moda dünyasına nasıl aşıladığını anlattı.

Murat Karahan'dan Yürekli Seans

Şöhreti sınırlarımızı aşan, dünya çapındaki yeteneğiyle adından söz ettiren tenor Murat Karahan, hem sahnede olmak hem de Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü olarak sahne dışında olmanın inceliklerini televizyon programcısı Aslı Şafak'la konuştu. Türkiye'nin yetiştirdiği önemli markalardan olan Karahan, Devlet Opera ve Balesi'ni dünya markası yapma hedefini anlatırken sahnede verdiği konserle de devleşti ve ayakta alkışlandı.

Latin Amerika'da Türk Dizilerinin Dinmeyen Rüzgarı

Son yıllarda yaptığı atakla Türkiye'nin en önemli markalarından biri haline gelen Türk yapımı dizilerin Latin Amerika'da dinmeyen rüzgarını hem oyuncular hem de yapımcılar, Mirgün Cabas moderatörlüğünde konuştular. “Türkiye'de her 10 kişiden 9'u, dünyada da 400 milyon kişi Türk yapımı dizileri seyrediyor” diyen MADD Entertainment Genel Müdürü Ateş İnce, Türk dizilerinin yurtdışına açılma serüvenlerini anlattı. Türk dizilerini yayımlayan Arjantin kanalı TELEFE'nin başkan vekili Dario Turovelzky dizilerin bu kadar rağbet görmesinde Arjantin ve Türkler arasındaki benzerliklerin de etkili olduğunu anlatırken yeni işbirlikleri olabileceğini söyledi. Latin Amerika'daki hayran kitlesi günden güne büyüyen oyuncu Engin Akyürek, ilk kez gittiği Peru'da yaşadığını, “Orada gördüğüm kalabalık Türkiye'de yaşamadığım bir şeydi” şeklinde ifade ederken, Binbir Gece dizisiyle Latin Amerika'da başlayan popülaritesi her geçen gün artan Bergüzar Korel de “Kahve dükkanıma Latin Amerika'dan geliyorlar. En büyük şoku evimin kapısını açınca Arjantinli paparazzileri kapımda görünce yaşadım. Burada böyle olunca orada ne yaşarım bilemiyorum” diyerek durumu ifade etti.

MARKA 2018 Büyük Kapanış

Yalın'dan Sürpriz ve Aşk Dolu Seans

Ünlü pop şarkıcısı Yalın, 10 yıl sonra sürprizlerle dolu bir seansla MARKA Konferansı'na geri döndü. 10 yıl önce MARKA Konferansı'nda kolektif bir çalışmaya imza atıp katılımcılarla beraber eski sevgiliye “Bir Tek Sen Eksiksin” isimli bir şarkı yazan ve seslendiren Yalın bu yıl MARKA sahnesinde yine kolektif bir çalışmayla, “Eski Aşk” teması üzerinden yeni bir şarkı besteledi. MARKA 2018 katılımcılarına “Eski sevgiliniz karşınıza çıksa, ona ne söylerdiniz” sorusunu soran Yalın, aldığı cevaplardan şarkı besteledi. Katılımcılara şarkılarının hikâyesini anlatarak müzikli bir sunum yapan Yalın, sahnede sürpriz konuk olarak İlhan Şeşen'i ağırladı. Beraber 'Sensiz Olmaz' şarkısını seslendiren ve bu şarkının hikayesini anlatan Yalın büyüleyici bir seans yaptı.

Arik Levy'den Duygusal Ergonomi

“Kendinle yüzleşmek zordur, kendinle yüzleşemezsen dünyayla yüzleşemezsin. İşte sanat ve tasarım bu yüzleşmeyi sana getirir” diyen ünlü sanatçı Arik Levy, sanat ve insan ilişkisi üzerine “Duygusal Ergonomi” başlıklı önemli bir sunum gerçekleştirdi. Levy, konuşmasında , “Toplum bir sistem inşa etmiş ve o sistem artık çalışmıyor” derken geçmiş çalışmalarından örnekler vererek felsefesini anlattı. 

MARKA Sahnesinde Beatbox Coşkusu

Beatbox'ın en önemli temsilcilerinden The Petebox, MARKA 2018 sahnesinde dünyada adından söz ettiren çalışmalarından örnekler sergiledi. Dijital mecralarda 30 milyondan fazla dinleyiciye ulaşan müzisyen ve söz yazarı, MARKA 2018 katılımcılarına da beatbox yaratma ve icra etme deneyimi yaşatırken, salonu coşturdu.ThePetebox, ayrıca MARKA 2018'in müziğini tekrardan yorumlayaran MARKA Konferansına bir sürpriz yaptı.

“Sınırlar Göründüğü Kadar Zararlı Değildir”

Cosmopolitan UK'nin yayın yönetmeni, basılı ve dijital yayıncılık, moda, markalaşma, yaşam tarzı, uluslararası ilişkiler ve güncel konularda hem yazar hem de gazeteci kimliğiyle kanaat önderlerinden birisi olan Storr, George Orwell Vakfı bünyesinde araştırmacı gazetecilik konusunda verilen Orwell ödülünün de jürisinde yer alıyor. İngiltere'de ‘yılın editörü-yılın konuşmacısı’ ödülleri olan gazeteci, her ay dünyada 10 milyon kadına seslenen dergisiyle beraber son kitabı “Konforsuzluk Alanı”yla da gündemde. Storr, sunumunda konfor alanının insan üzerindeki olumsuz etkilerine değinecek. Sınırların göründüğü kadar zararlı olmadığının altını çizen Storr, “Engelleri daha fazla kullanırsanız meydan okumaya daha fazla dayanıyorsunuz. Engel karşınıza çıkınca büyük resmi görmeye başlıyorsunuz” dedi. Başarı için de 3 kısıtlamadan bahsederek şunları söyledi: “Zaman kısıtlaması birincisi. Diğeri kaynaklar. Orijinal fikirlere ulaşabilmek için büyük bütçelere ihtiyacınız yok. Üçüncüsü de küçük ekiplerle çalışmak. Bu şekilde daha yaratıcı olabilirsiniz”

'Sihirli Kutu'ya Ddf'den Sihirli Dokunuş

Sıfır atık prensibiyle tasarlanan ve MARKA 2018'in 'sihirli kutu' olarak tanımladığı, katılımcılarının heyecanını daha da artıran görkemli led ekranlarla donatılmış sahnesinde görsel tasarım ajansı dDf tarafından hazırlanıp salon içindeki led ekranlara yansıtılan yaşayan doğa sahneleri katılımcılara unutulmaz bir görsel deneyim yaşattı.

MARKA 2018 sahnesinde ayrıca şu konuşmalar yapılıdı:

“Malzemeden İlham Alan Tasarımların Öyküsü” seansında Arçelik Endüstriyel Tasarım Direktörü Serdal Korkut Avcı ile giyilebilir teknoloji tasarımlarıyla dikkat çeken moda tasarımcısı Ezra-Tuba Çetin, katılımcıları geleceğin dünyasını konuştular.

Moderatörlüğünü Mirgün Cabas'ın yaptığı “Değişerek Yenilenmek” başlıklı oturumda DDF'nin kurucuları Prof. Dr. Esra Ekmeçi ve Arhan Kayar, tasarım ve fikirleriyle, MARKA konferansına olduğu gibi şehirlere ve ülkelere bıraktıkları izleri anlattılar.

Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, TBWA Stratejik Planlama Direktörü Ceren Şehitoğlu ve şef, sosyal girişimci Ebru Baybara Demir, ATASAY sponsorluğundaki “Taktım Sonuna Kadar Taktım” başlıklı oturumda mesleki başarılarını aktardılar.

“Powered By Music: Dünyanın Dinlediği DJ” oturumunda DJ Funky C ve Power FM Yayın yöneticisi ve Müzik Direktör Burçin Acer ile sahneyi paylaşan DJ Mahmut Orhan, müziğe adım attığı Bursa'dan, Game of Thrones sayesinde dünyanın tanıdığı DJ olmaya taşıyan hikayesini paylaştı.

“Turizmde Deneyim Yaratıcılığıyla Katma Değer” konulu seansta da SETUR Genel Müdür Yardımcısı Murat Tomruk, televizyon programcısı Ayhan Sicimoğlu'yla sahneyi paylaştı. Aracıların ortadan kalktığı turizm ortamında SETUR olarak buna nasıl direndiklerini, “Fark yaratarak, katma değer üreterek bunun karşısında durabildik” diyerek açıkladılar.

Moda Markalarıyla Tasarım İş Birliği seansında Alem Dergisi Yayın Yönetmeni Gözde Yörükoğlu Ersu'nun sorularını yanıtlayan Arzu Sabancı, arkeoloji mezunu olmasına rağmen içinde hep olan modaya yatkınlığı sayesinde moda dünyasındaki serüvenini anlattı.

Alem Dergisi Yayın Yönetmeni Gözde Yörükoğlu Ersu'nun sorularını yanıtlayan Bmoji App Kurucu ve CEO'su Emir Bahadır, geleneksel sarı emojilerin yerine gerçek fotoğraflardan uyarlanan kişiye özel emojiler üreten iş fikrinin arka planını açıkladı.

“Saç Ekiminde İnovasyonla Dünya Liderliği” başlıklı konuşmasında Koray Erdoğan, Balçiçek İlter'in sorularını yanıtlarken, “İnsanın hayatına dokunmanın farklı yolları olduğunu hissettim. Beni de daha mutlu edecek bir yol arayışı içerisindeydim. Bu yolu seçtim” dedi.

İş dünyasının lider isimlerinden Agah Uğur kişisel yolculuğundan örneklerle beraber, yeni yolların heyecanını da anlatan ilham verici bir konuşma yaptı.

İş dünyasının lider yöneticilerinden Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, öncüsü olduğu sosyal sorumluluk projesi “Türkiye'nin Mühendis Kızları”ndan yola çıkarak kadınların neleri değiştirebileceklerini MARKA 2018 sahnesinde Balçiçek İlter'in konuğu olarak anlattı.

Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Tasarım Direktörü Erdem Akan ve ünlü tasarımcı Terri Pecora, tasarımın inceliklerini anlatırken iş birliğinin önemini anlatan bir sunum gerçekleştirdiler.

MESA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, “Yolculuk 50. Yılında: Konutta Marka Olmanın Ötesinde, Bir 'Yaşam Markası' Olmak...” başlıklı sunuma kendilerini konutta lider marka olmayı sağlayan iş fikrini ve bunun şifrelerini anlattı.

“Yeni Şehircilik” seansında NMC Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu'nun sorularını yanıtlayan Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, “Hedefimize insanı alarak, iyi bir yaşam vaat ediyoruz” ifadeleriyle özetlediği Yeni Şehircilik anlayışını paylaştı.

'Sihirli Kutu'ya Ddf'den Sihirli Dokunuş

Sıfır atık prensibiyle tasarlanan ve MARKA 2018'in 'sihirli kutu' olarak tanımladığı, katılımcılarının heyecanını daha da artıran görkemli led ekranlarla donatılmış sahnesinde görsel tasarım ajansı dDf tarafından hazırlanıp salon içindeki led ekranlara yansıtılan yaşayan doğa sahneleri katılımcılara unutulmaz bir görsel deneyim yaşattı.

MARKA 2018, seansların sona ermesinin ardından da verilen davetlerle devam etti. İlk günün sonunda konuşmacılar için İstanbul Modern turunun ardından Soho House’da, ‘Family Dinner’ aile yemeği verildi. İkinci gün konferansın sona ermesi ile birlikte Ulus 29’da gerçekleşen ‘Gala Party’e iş ve kültür-sanat dünyasından bir çok isim katıldı.   

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Bakan Gül “Uygulandıkça karşımıza çıkan sorunların çözülmesi hukuk devletinin temel görevidir” Bakan Gül “Uygulandıkça karşımıza çıkan sorunların çözülmesi hukuk devletinin temel görevidir” Adalet Bakanlığı’nın İspanya ile birlikte yürüttüğü ve AB projesi olan Ceza Adal..
Bakan Selçuk, Bakan Selçuk, "Büyük Darülaceze Aile Buluşması"na Katıldı Bakan Selçuk: "Alışılmışın Dışında Bir Sosyal Hizmet Üretiyoruz"
İş dünyasında Sürdürülebilirliğin Oscar’ları 6 yaşında İş dünyasında Sürdürülebilirliğin Oscar’ları 6 yaşında Sosyal, ekonomik ve çevresel konularda önemli etkiler yaratan başarılı sürdürüle..
DuPont, babaların 5 gün olan doğum izni hakkını 4 haftaya çıkardı DuPont, babaların 5 gün olan doğum izni hakkını 4 haftaya çıkardı DuPont, çalışanlarının aile hayatına verdiği önemi vurgulamak amacıyla insan kay..
  Ekonomi HABERLERİ
Başkan Kopuz Başkan Kopuz "toprak kalitemizi korumak elimizde” İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Toprak kalitemizi korumak elimizde…..
Yumurta fiyatları bizde düştü Irak’ta yükseldi Yumurta fiyatları bizde düştü Irak’ta yükseldi Tavukçuluk sektörü “VIV Türkiye 2019 Tavukçuluk Teknolojileri Uluslararası İhtis..
‘’Mobilyada taksit süresi 18 aya çıktı, ek düzenlemelerle sektörü yüzde 40 büyütebiliriz’’ ‘’Mobilyada taksit süresi 18 aya çıktı, ek düzenlemelerle sektörü yüzde 40 büyütebiliriz’’ Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu mobilya alımlarında kredi kartı taksitl..
Nakit akışınızı doğru yönetebiliyor musunuz? Nakit akışınızı doğru yönetebiliyor musunuz? Günümüzde şirketlerinin en önem verdiği konuların başında yer alan nakit akışı y..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Gümüşhaneliler Eyüpsultan’da buluştu Gümüşhaneliler Eyüpsultan’da buluştu İstanbul Seçimlerine Destek için İstanbul’a giden Gümüşhane Heyetine İstanbul Gü..
 “Uçtan uca yerlileşme politikası hayati önem taşımaktadır’’ “Uçtan uca yerlileşme politikası hayati önem taşımaktadır’’ Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, ASKON t..
Türk Kızılayı’ndan MNG Kargo’ya ödül Türk Kızılayı’ndan MNG Kargo’ya ödül Türk Kızılayı’nın 150. yılı özelinde hayata geçirmiş olduğu Kolide Ne Var kampan..
GÜDEF’ten gövde gösterisi GÜDEF’ten gövde gösterisi İstanbul Gümüşhane Dernekler federasyonu (GÜDEF)’in organize ettiği ve İçişleri ..
  Söyleşi HABERLERİ
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Bakan Selçuk, Engellilerde ve Yaşlılarda Dijital Dönüşüm Sempozyumu’na Katıldı Bakan Selçuk, Engellilerde ve Yaşlılarda Dijital Dönüşüm Sempozyumu’na Katıldı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanlığı D..
 Turizm sektöründe yenileme hareketinin ilk adımı yapı Fuarı’nda atıldı Turizm sektöründe yenileme hareketinin ilk adımı yapı Fuarı’nda atıldı İnşaat malzemesi ve turizm sektörü temsilcilerinden ‘yenileme’ iş birliği..
İnşaat sektörünü ateşleyecek yeni fikirler ve inovatif teknolojiler Yapı Fuarı’nda İnşaat sektörünü ateşleyecek yeni fikirler ve inovatif teknolojiler Yapı Fuarı’nda Balkanlar, BDT ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan geniş bölgedeki e..
Global Somali Diaspora Konferansı’nın 3'üncüsü İstanbul’da Düzenlendi Global Somali Diaspora Konferansı’nın 3'üncüsü İstanbul’da Düzenlendi Ülkemizin küresel insani kalkınma hedefleri kapsamında kamu diplomasisi desteği ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
  Projeler HABERLERİ
Küresel iklim değişikliği fotoğraf yarışması finalistlerinin fotoğrafları, Çöl Macerası Projesi’nde sergilendi Küresel iklim değişikliği fotoğraf yarışması finalistlerinin fotoğrafları, Çöl Macerası Projesi’nde sergilendi Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün "ÇÖL MACERASI PROJESİ" kapsamında Sarayk..
Zeytinburnu’na 26 Bin Metrekarelik “Rezerv Konut” Müjdesi Zeytinburnu’na 26 Bin Metrekarelik “Rezerv Konut” Müjdesi Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi’nde inşa edilecek Millet Bahçesi’nin tamamı Zeyt..
Zamanını aşan medeniyet: Özbekistan sergi ve sempozyumu açıldı Zamanını aşan medeniyet: Özbekistan sergi ve sempozyumu açıldı Türkiye’den Özbekistan’a ortak medeniyetimize bir yolculuk başlatan İnsan ve Med..
İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul UNESCO Tasarım Şehri projesi kapsamında hayata geçirilen İstanbul Craft..
  Spor HABERLERİ
Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Kağıthane Belediyesi’nin Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında bu yıl 28’ncisini d..
İBB yaz spor okulları başlıyor İBB yaz spor okulları başlıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından, 7-12 yaş arası..
Kağıthane yağlı güreşlerinde şampiyon belli oldu Kağıthane yağlı güreşlerinde şampiyon belli oldu Bu yıl 28.’si düzenlenen ve 400 güreşçinin katıldığı Kağıthane Yağlı Güreşleri’n..
 İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor Türk sporunun lokomotifi İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü, uluslararası ..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı