HABER AKIŞI

Makedonya 30 Eylül'de tarihi referanduma gidiyor

 Tarih: 25-09-2018 15:20:00
Makedonya ile Yunanistan arasındaki isim sorununu çözen anlaşmaya ilişkin 30 Eylül'de Makedonya'da yapılacak referandum, "ülkenin ikinci bağımsızlığı" olarak nitelendiriliyor.

ÜSKÜP (AA) - Makedonya'nın adının "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olarak değiştirilmesini öngören anlaşmanın kabulüne ilişkin bu referandumda halka "Makedonya ve Yunanistan arasındaki anlaşmayı kabul ederek Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyeliğine var mısınız?" sorusu yöneltilecek.

Pazar günü yapılacak referandum, ülke tarihindeki üçüncü referandum olacak. Makedonya'da daha önce yapılan iki referandumun birinde "evet" kazanırken, diğeri yetersiz katılım nedeniyle geçersiz sayıldı.

Ülkedeki ilk referandum 8 Eylül 1991'de, Makedonya'ya eski Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nden ayrılarak bağımsızlık kazandıran referandum oldu. Halka, "Gelecekte Yugoslavya'nın egemen ülkeleriyle birlik olma hakkı ile egemen ve bağımsız bir Makedonya'ya var mısınız?" sorusunun yöneltildiği referandumdan, yüzde 95,26 "evet" çıkmıştı.

Ülke tarihindeki ikinci referandum ise 7 Kasım 2004'te belediye sınırlarının düzenlenmesi ve yeniden belirlenmesi hakkında yapıldı. Halkın sadece yüzde 26,58'inin sandığa gittiği referandum, yeterli katılım olmadığından yasalar gereğince geçersiz sayıldı.

Referandum kampanyaları

Tarihi referandum öncesindeki kampanyalar, 10 Eylül'de başlamıştı.

İktidardaki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) öncülüğündeki "Avrupa Makedonya'sı için hep birlikte" isimli ittifaka, Makedonya'nın NATO ve AB üyeliği ile referandumdan olumlu sonuç elde etmek adına "evet" oyu kullanma çağrısıyla birçok siyasi parti katılıyor.

Başarılı bir referandumu, ülkenin Avrupa-Atlantik entegrasyonu yolunda ileriye dönük bir adım olarak nitelendiren ittifak, bunun Makedonya'da refah, daha iyi bir gelecek, güvenlik, yatırımlar ve vatandaşların yaşam kalitesine olumlu etki yapacağını ifade ediyor.

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, referandum kampanyasındaki konuşmalarında, bu referandumu "Makedonya'nın ikinci bağımsızlığı" olarak nitelendirirken, yapılan araştırmaların, vatandaşların çoğunluğunun NATO ve AB üyeliğini desteklediğini gösterdiğine işaret ediyor.

Hükümeti oluşturan koalisyonunun bir diğer önemli parçası Arnavut partisi Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) de "evet" kampanyasına destek veriyor.

BDİ de vatandaşların referandumda "evet" oyu kullanması gerektiğini, zira bunun Makedonya'nın daha kolay bir şekilde NATO ve AB üyesi olmasına yardımcı olacağı görüşünü paylaşıyor.

BDİ'ye göre, Makedonya ile Yunanistan arasındaki anlaşma, Makedonya'nın güçlü ilerleyişi, vatandaşlar için garanti, istikrarlı barış ortamı, ekonomik kalkınma ve ülkedeki tüm etnik toplulukların kimliğinin güçlendirilmesi için bir ön şartı teşkil ediyor.

Makedon milliyetçiler desteklemiyor

Öte yandan isim sorununu çözen anlaşmanın zararlı olduğunu savunan muhalefetteki İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği (VMRO-DPMNE) ise vatandaşlara referandumda kendi takdirlerine göre karar alıp oy kullanmaları çağrısında bulunuyor.

VMRO-DPMNE Genel Başkanı Hristiyan Mickovski, referandum sorusunun devletin isminin değiştirilmesini içermediğinden dolayı içinde birçok anlam barındırdığını ve manipülatif olduğu öne sürüyor.

Referandumda "evet" veya "hayır" oyu kullanma yönünde çağrılar yapan taraflar dışında, referandumun boykot edilmesi gerektiğini düşünen sivil toplum kuruluşları da bulunuyor.

Birkaç derneğin bir araya geldiği ve "Makedonya boykot ediyor" sloganı altında hareket eden oluşum, referandumun boykot edilmesi gerektiğini, zira NATO'nun Makedonya'nın üye olması gerektiği bir kurum olmadığını, ayrıca Yunanistan ile varılan anlaşmanın ülkenin ulusal çıkarlarına karşı olduğunu savunuyor.

Vatandaşlara referandumda "evet" oyu kullanmaları çağrısında bulunan bazı sivil toplum kuruluşları ise referandumda "evet" sonucunun çıkmasının ülkede adalet reformları, ekonomik ve sosyal gelişme, daha kaliteli eğitim, sağlık ve kültür alanlarında gelişmeyi teşvik edeceğini öne sürüyor.

Cumhurbaşkanı İvanov'a göre anlaşma "zararlı"

Öte yandan anlaşmanın Makedonya'nın ulusal çıkarları için zararlı olduğunu öne süren Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, daha önce anlaşmanın mecliste kabul edilmesinin ardından bunu imzalamayacağını duyurmuştu. İvanov, meclise ilettiği mektupta, ülkenin anayasal ismi olan "Makedonya Cumhuriyeti" isminin değişmesi gibi Makedonya'nın ulusal kimliğini zedeleyen fikirleri kabul etmediğini vurgulamıştı.

Uluslararası temsilcilerle gerçekleştirdiği görüşmelerde ise Makedonya'nın refahı için büyük önem arz eden Avrupa-Atlantik entegrasyonunu desteklediğini söyleyen İvanov, stratejik hedeflerin Makedon toplumunun ulusal çıkarları adına suistimal edilmemesi gerektiğini savunuyor.

İvanov, yaptığı bir konuşmada, "zararlı" olarak nitelendirdiği anlaşma referandumda kabul edilse de AB ve NATO üyeliklerinin otomatik bir şekilde gelmeyeceğini belirterek, referandumda oy kullanmayacağını ifade etti.

Referandum öncesi üst düzey ziyaretler dikkat çekti

Referandum öncesinde yabancı ülke liderleri, bakanları ve üst düzey diplomatlar ile uluslararası kuruluşların temsilcilerinin Makedonya'ya gerçekleştirdikleri ziyaretler dikkat çekti.

Makedonya'nın bağımsızlığından bugüne hiç bu kadar yoğun olmayan ziyaret trafiğinde, konuklar ülkenin içişlerine karışmak istemediklerini belirtirken, vatandaşlara referandumda sandığa gitme çağrısında bulundu.

Yabancı konuklar, referandumun gerçekleşmesini de içinde barındıran Yunanistan ile Makedonya arasındaki isim sorununu çözen anlaşmanın başarılı olmasını, ülkenin AB ve NATO üyelikleri için bir ön şart olarak nitelendiriyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, eylül başında yaptığı ziyarette, Makedonya'nın NATO ve AB üyesi olması için "tarihi bir fırsat ile karşı karşıya olduğunu" söylerken, bunun Makedonya ve Yunanistan arasında varılan anlaşmanın kabul edilmesiyle olacağını ifade etmişti.

Almanya Başkanı Angela Merkel de ziyaretinde Makedonya'nın Avrupa ailesinin bir parçası olması için daha çok çalışılması gerektiğini ancak ön şart olarak referandumun başarılı olması gerektiğini belirtmişti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise Makedonyalılara çağrıda bulunarak, referandumda kullanacakları oyların AB için kilit öneme sahip olduğunu kaydetmişti.

ABD Savunma Bakanı James Mattis de yapılacak referandumun, ülke tarihinin en önemli oy kullanma işlemi olacağını vurgulamıştı.

Referandum öncesince Makedonya'yı ayrıca Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve İngiltere'nin Avrupa'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan da ziyaret etti.

Öte yandan geçen hafta Bosna Hersek'i ziyaret eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Makedonya hakkındaki bir soruya, "Batı liderlerinin bunu açık bir şekilde yapmasına rağmen Rusya, (Makedonya'nın) içişlerine karıştığı şeklinde yorumlanabilecek ifadelerde bulunmuyor." yanıtını vermişti.

1,8 milyon seçmen oy kullanabilecek

Makedonya Devlet Seçim Komisyonunun verilerine göre, referandumda 1 milyon 806 bin 336 seçmenin oy kullanma hakkı bulunuyor. Referandumun geçerli sayılabilmesi için bu sayının yarısından fazlasının yani en az 903 bin 169'unun oy kullanması gerekiyor.

Öte yandan 30 Eylül'deki referandumun sonuçlarının bağlayıcı bir tarafı olmasa da hükümet, vatandaşların referandumda göstereceği iradenin bağlayıcı olarak kabul edileceğini belirtiyor.

Referandumun ardından, iki ülke arasındaki anlaşmada yer alan anayasal değişikliklerin onaylanması için Makedonya meclisindeki milletvekillerin en az üçte ikisinin (120 milletvekilinden 81'inin) bunu desteklemesi gerekiyor.

Makedonya'da bu süreçlerin tamamlanmasının ardından ise anlaşmanın Yunanistan meclisinde de onaylanması gerekiyor.

Makedonya'yı ziyaret eden yabancı ülke temsilcileri, anlaşmanın sadece Makedonya için değil, aynı zamanda Yunanistan için de önemli olduğunu ifade ediyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, "referandumun başarılı geçmesi durumunda Yunan tarafına mesajı ne olurdu?" şeklindeki sorusuna, Makedonya tarafına iletilen mesajın Yunan tarafı için de geçerli olduğu yanıtını vermişti.

Maas, "Bana göre bu tarihi bir fırsat, zira 20 yıldan fazla süren bir anlaşmazlık çözüme kavuşabilir. İki ülke halkları tarafından da kabul edilebilir. Bu sadece Makedonyalıların değil, Yunanlıların da çıkarınadır." ifadelerini kullanmıştı.

Makedonya ve Yunanistan'ın, vardıkları anlaşmada yer alan yükümlülüklerini tamamen yerine getirmelerinin ardından Makedonya'nın "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" ismi ile resmi olarak NATO'nun 30. üyesi olması bekleniyor.

İsim sorunu

Başta Türkiye olmak üzere birçok devlet, Makedonya'yı anayasal adı olan "Makedonya Cumhuriyeti" ismiyle tanısa da Yunanistan, kendi sınırları içinde "Makedonya" isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle ülkenin isminin değiştirilmesini talep ediyordu.

Makedonya, bağımsızlığını ilan ettiği 1991'den bu yana güney komşusu Yunanistan ile devam eden isim sorunu nedeniyle AB ve NATO'ya üye olamıyor.

Makedonya'nın uluslararası tanınırlığı, ülkenin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda oy birliğiyle BM üyeliğine kabul edildiği 1993 yılının Nisan ayında kesinlik kazanmış ancak güney komşusu Yunanistan'ın itirazıyla geçici referans olarak "Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya (FYROM)" adıyla üyeliğe kabul edilmişti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Makedonya Başbakanı Zaev 12 Haziran'da ülkelerinde düzenledikleri basın toplantılarında görüşmeler neticesinde "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" adı üzerinde anlaştıklarını açıklamış, iki ülke hükümet temsilcilerin katılımıyla 17 Haziran'da imzalar atılmıştı.

Muhabir: Admir Fazlagikj

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Etnik ayrımcılık yapan karşısında önce bizi bulur Cumhurbaşkanı Erdoğan: Etnik ayrımcılık yapan karşısında önce bizi bulur Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bölgemiz üzerinde hain emelleri olanların maşalı..
Antalya'da deniz keyfi Antalya'da deniz keyfi Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Antalya'da, vatandaşl..
İsveç'te eczanelerde Müslüman kadınlara ırkçı saldırılar artıyor İsveç'te eczanelerde Müslüman kadınlara ırkçı saldırılar artıyor İsveç'te eczanelerde çalışan başörtülü Müslüman kadınlara karşı ırkçı davranış v..
Suudi yönetimi Kaşıkçı'nın 'arbede sonucu' öldüğünü öne sürdü Suudi yönetimi Kaşıkçı'nın 'arbede sonucu' öldüğünü öne sürdü Suudi Arabistan, Kaşıkçı'nın planlı bir cinayet sonucu değil, "yaşanan arbede so..
  Ekonomi HABERLERİ
Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor...
Ticaret Bakanlığından 'taahhütlü abonelik reklamları' uyarısı Ticaret Bakanlığından 'taahhütlü abonelik reklamları' uyarısı Ticaret Bakanlığınca, tüketicilerin, telefon hatları üzerinden gerçekleştirilen ..
Memurun fazla mesai ücreti 2,13 liraya çıkacak Memurun fazla mesai ücreti 2,13 liraya çıkacak Devlet memurlarının saat başına fazla mesai ücretleri, yeni yılda 16 kuruş artar..
Kurallara uymayan balıkçılara 11,5 milyon liralık ceza Kurallara uymayan balıkçılara 11,5 milyon liralık ceza Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, sürdürülebilir balıkçılık için kurallara uymay..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Arakanlı Müslümanlara 1000 adet gıda kolisi dağıttı Kızılay, Bangladeş Cox’s Bazar’daki Balukhali-2 Kampı’nda 5 bin ailenin ihtiyacı..
TÜSAD:  Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD: Hekimlere karşı şiddet son bulmalı TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin çok ö..
MÜSİAD İle TAITRA Arasında MoU Anlaşması İmzalandı MÜSİAD İle TAITRA Arasında MoU Anlaşması İmzalandı Ticaret diplomasisi vizyonuyla yurt dışındaki önemli STK ve kuruluşlarla anlaşma..
ABD - Rusya Tatbikat Savaşları ABD - Rusya Tatbikat Savaşları ABD 25 Ekim’de Baltık bölgesinde yapacağı NATO tatbikatı ile Rusya’nın Eylül 201..
  Söyleşi HABERLERİ
İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı İş̧ Dünyası başarısızlık hikayelerini gençlere anlattı Türkiye’nin önemli başarılara imza atan gençlik oluşumlarından olan İstanbul Gen..
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
İŞKUR’un KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Workinton’da Başladı İŞKUR’un KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Workinton’da Başladı Workinton, Türkiye İş Kurumu İŞKUR’u, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştir..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Dünya devleri İstanbul’da buluşacak Dünya devleri İstanbul’da buluşacak 2018 yılının en önemli metalurji buluşması Ankiros-Annofer-Turkcast ihtisas fuar..
Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bilişim Zirvesi 2018’de Akıllı Teknolojiler Konuşulacak Bu yıl “Akıllı Şeyler – Bilen Teknolojiler” ana temasıyla düzenlenecek Bilişim Z..
Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur Ar-Ge merkezi açıldı Setur’un turizm sektöründe global bir oyuncu olmasına destek sağlaması hedefiyle..
4 Kitadan 300’e yakin firmayi İstanbul’da buluşturdu 4 Kitadan 300’e yakin firmayi İstanbul’da buluşturdu Kolombiya Devlet Ajansı ProColombia tarafından düzenlenen Business Matchmaking F..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı MISTI Projesinin 2. yılı tamamlandı Limak Vakfı tarafından fon desteği sağlanan Boğaziçi Üniversitesi ve Massachuset..
Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı İngiltere’de beşinci projesinin startını verdi Ant Yapı’nın İngiltere’deki merkez ofisi Ant Yapı UK; 20-22 Eaton Place Konut Pr..
Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, 18 İlçeye Doğal Gaz Arzı Sağlayacak Aksa Doğalgaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 günlük eylem planı kapsamında y..
‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ ‘Cari açığa yerli yazılım ve mühendislikle çözüm’ Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hız..
  Spor HABERLERİ
Avrupa Ligleri organizasyonundan UEFA'ya tavsiye Avrupa Ligleri organizasyonundan UEFA'ya tavsiye Almanya'da toplantı yapan kuruluş, UEFA'ya, Şampiyonlar Ligi'ne bir ligden en fa..
Galatasaray ilk yarılarda suskun Galatasaray ilk yarılarda suskun Galatasaray, bu sezon resmi maçlarda bulduğu 21 golün sadece 5'ini ilk yarılarda..
Futbolda Video Hakem Uygulamaları Futbolda Video Hakem Uygulamaları İstanbul Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi öğrencileri, Spor Yönet..
Nur Tatar'dan bronz madalya Nur Tatar'dan bronz madalya Milli tekvandocu Nur Tatar Askari, grand prix serisinin dördüncü ayağında bronz ..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Bankası, “TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI” olarak, yeniden doğdu. Türkiye Emlak Katılım Bankası, olarak yeniden doğan ve bu doğumda büyük emek ve ..
27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti 27. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf bülteni Dergisinin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf buluşmaları Kızılay Gen..
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı