HABER AKIŞI

MAİN Katılımın getirdiği Yabancı Melek Yatırımcı Start-up Projelere TL olarak yatırım yapıyor

 Tarih: 23-05-2019 02:14:17
MaQasid Melek Yatırımcı Ağı (MAIN) Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Yavuz Selim Sılay MAIN Projelerini Esnaf Bülteni Dergisine açıkladı.

Bugün, Türkiye’nin geleceğine inanan Dünya’nın en önemli on ülkesinden yatırımcıları burada buluşturduğumuz için Allah’a hamdediyorum. Hedefimiz Türkiye’nin geleceğine inanan insanlarla, İstanbul’u işin merkezine alarak üç yıl içerisinde hızlı bir biçimde üç ayrı ülkede şubeler açarak Türkiye’deki körfez sermayesini güçlendirmek ve Türkiye’nin geleceğine destek vermek.

2017 yılında 102 milyon dolar yatırım yapıldı ve Türkiye birinci lige çıktı. Önümüzdeki dört senede tüm hedefimiz start-up dediğimiz ekosistemde, birileri her ne kadar Türkiye’nin güçsüz olduğunu iddia etse de aslında Türkiye’nin kendi potansiyeline inanacağı bir döneme girmesi bizim hedefimiz ve buna sonsuz inancımız var.

Ben 7 yıl Almanya 14 yıl Amerika’da yaşamış bir Türküm ve burada olmaktan onur duyuyorum. Katar’dan, Mısır’dan, Suudi Arabistan’dan, Kuveyt’ten, İngiltere’den ve Avrupa Birliğinden yani, 10’u aşkın ülkeden yatırımcımızla burada ilk açılışımızı yaptık.

10’u aşkın ülkeden yatırımcınız var. Kaç yatırımcıyı desteklemesi öngörülüyor?
Hedefimiz 1.2 milyon Avroluk bir bütçe ile önümüzdeki dönemde toplam 12 start-up’a yatırım yapmak. Yani yaklaşık yüz bin dolar ile iki yüz bin dolar arasında her start-up firması yatırım alacak. Az önce iki yeni yatırım anonsu yaptık. Buna göre 5.5 milyon TL’lik değerlemeden bir bioteknoloji ve bir tarım teknolojisi firmasına yatırım yaptık. Bu yatırımların sayısı artacak. Ayrıca kansere tedavisine yönelik önemli teknolojileri ele aldık. Enerji sektöründe de önemli fırsatları değerlendiriyoruz.

10’u aşkın ülkeden bahsettiniz. Bu ülkelerin melek yatırımcıları bizim Türk yatırımcılarımızı mı fonluyor?
Evet. Paralarını Türkiye’ye aktarıyorlar. Yani gidip İsviçre bankalarına yatırmak yerine inadına Türkiye’yi tercih ediyorlar. Özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra bizim yatırımcılarımızdan iki yüz milyon dolar kadar rakamı getirip, aleyhe çalışılırken burada paralarını bozduran ve Türkiye’nin son kale olduğuna inanan yatırımcılarımız var.

----KUTU---

Hedefimiz Tamamen faizsiz çalışmak. Türkiye’nin ilk ve tek faizsiz ve ahlaki prensiplerle çalışan melek yatırımcısıyız. Melek yatırım ağı olmak için başvurularımızı yapıyoruz. Bu süreç yaklaşık 6 ay sürecek. Şu anda biz körfez sermayesini buraya akıtma niyetiyle bu yola çıktık. Hilton Maslak’ta bugün bunun ilk ışığını yaktık. Niyetimiz İstanbul’u yalnızca ticaretin değil girişimciliğin, inovasyonun ve teknolojinin de merkezi haline getirmek. Muhteşem projelerimiz var. Allah Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan razı olsun. Yaptığı havaalanı projeleri ve tüm yapılan projelerin üzerine bu dev kapasiteden sonra yapmamız gereken teknoloji odaklı bir sıçrama. Rahmetli Erbakan hocanın ağır sanayi hamlesi vardır biliyorsunuz. Biz şimdi bunun üstüne hep beraber teknoloji odaklı bir hamleyi başlatıyoruz. Bu hamle içinde yatırımcıların hepsi dünyanın dört bucağından geldiler. İstanbul’un finans merkezi Maslak’ta bir araya gelip bu deklarasyonu ortaya koydular.

Biz tabi ki mütevazı bir şekilde başlıyoruz. İddialı değiliz ancak inançlıyız. Dev kayaları ortadan kaldıran insanlar ufak bir taşla işe başlamıştır. Biz şuan iyi bir niyetle ya Allah Bismillah deyip ufak bir taşı kaldırdık. Bundan sonra da bir kartopu etkisiyle büyüyeceğimize inanıyoruz. Zor zamanda zor işlere talip olmak lazım. İnsanlar şikâyet etmek yerine Türkiye’nin geleceğine inanarak elini taşın altına koyması ve yastık altındaki paraları çıkartıp ülkemizin geleceği olan teknolojiye yatırımyapmalı. İnşaat sektörüne yeterince yatırım yapıldı. Altyapıya yeterince yatırım yapıldı. Türkiye’de kapasite yüksek. Şimdi teknolojiye yatırım devri. Bunun tüm ve en büyük fırsatlarını derleyen bir yapı olarak MAIN Türkiye’de sahneye çıktı.

Daha çok teknoloji şirketlerine yönelik bir fonlama mı söz konusu? Bunun alt kıvrımlarına ilerlediğimizde hangi sektörler yatırımcıların daha çok dikkatini çekiyor?
Evet. Teknoloji ve inovasyon.  Burada ilk hedefimiz enerji. Çünkü dünyayı yönetenler silah sektörünü finansı enerji ve sağlığı yönetiyor. Şimdi enerji ve sağlıkta ve de diğer teknolojilerde sıçrama zamanı. Biz devletin stratejisine uyumlu hareket eden bir yapıyız. Hedefimiz devletimizin 2023 vizyonuna destek olarak enerji ve sağlık teknolojileri ve diğer teknolojilere yatırım yaparak körfez sermayesini buraya akıtmak. Düzce’de bir tesis var. İstanbul’u besleyen kirli suyu elli dakikada tertemiz hale getiriyor. İçerisindeki kiri ise gübreye ve elektriğe çeviriyor. Ve o suyu tekrardan bize sunabiliyor. Bu inanılmaz bir fırsat. CPMC adlı firma. Onlarla da bir ortaklık kurma hazırlığı içerisindeyiz. 15 milyon dolar ile 20 milyon dolar arasında ilk yatırımı Türkiye’ye taşıyacağız.

Sizin 2023 hedefiniz nedir? Faiz oranlarının yüksek olduğu ortamlarda bir şekilde girişimcilerin startuplara erişimi zor. Bu durumu ne oranda kolaylaştırıyorsunuz? Sizin gördüğünüz görevi yorumlarmısınız?
2023 hedefimiz Türkiye’ye 500 milyon dolarlık bir yatırımı taşımak. Biz az söz verip çok iş yapan bir grubuz. Burada 6 tane çok değerli start-up ’ımız var. Optik teknolojiden endoskopiye, tarım teknolojisinden diğer sosyal medya alanlarına. Bunların hepsinde TL olarak yatırım alıyoruz. Biz TL’ye inanıyoruz. Dolayısıyla TL olarak da ilerleyeceğiz. Geri dönüşümü de TL olarak vereceğiz. Bu da aslında TL’yeverdiğimiz desteğin bir göstergesi.

Geri dönüşüm süreleri ne zaman sonlanacak?
Biz arka arkaya birçok fon açacağız. Geri dönüş oranımız genelde 18 ay ile 3 yıl arasında. Bu geri dönüşe göre melek yatırımcılarımız oranlarını arttırabiliyor. Hedefimiz start-up’ları patron yapmak. Yatırımcılar sadece bir destek veriyor. Ve o startup’lar hedefe alınarak yatırımlar yapılıyor. Yalnız para değil, smart network dediğimiz Türkiye’deki bir firmamızın hızlı bir biçimde Katar, Suudi Arabistan, Mısır yani tüm körfez ülkeleri ve devletimizin Afrika stratejisiyle uyumlu biçimde Afrika’ya açılmayı bu firmalara açılacak yol haritası çıkarttık.

Türkiye de başka örnekler var mı?
Evet, var. Eşdeğerimiz Vakıf katılım, Ziraat katılım gibi firmalar var. Biz, SPK onaylı ilk bağımsız katılım firmasıyız. Yatırım fonksiyonları içinde Melek Yatırımcılık daha yüksek risk ve daha yüksek geri dönüşüm almak isteyen yatırımcılara bir opsiyon olacak.
 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Söyleşi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Konaklamada yeni gözde: ‘Hikayeli’ Oteller Konaklamada yeni gözde: ‘Hikayeli’ Oteller Yatak kapasitesini her geçen gün artıran konaklama sektöründe yeni açılım ise hi..
Satış ve pazarlamayı otomatiğe bağlayan program Satış ve pazarlamayı otomatiğe bağlayan program BTM girişimcilerinin kurduğu Earnado, KOBİ’leri, maddi yetersizlik nedeniyle çal..
Şanlıurfa İpekyol G.M. Gençleri İl Jandarma Komutanlığında Şanlıurfa İpekyol G.M. Gençleri İl Jandarma Komutanlığında Şanlıurfa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren İp..
İstanbul’da 2 gün boyunca sağanak yağmura dikkat İstanbul’da 2 gün boyunca sağanak yağmura dikkat Meteorolojik verilere göre, İstanbul’da Perşembe gününe kadar aralıklarla sağana..
  Ekonomi HABERLERİ
Aksa Enerji, fon yöneticileri ve analistler ile bir araya geldi Aksa Enerji, fon yöneticileri ve analistler ile bir araya geldi Aksa Enerji, 21 Ağustos Çarşamba günü CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazanc..
Aydınlatma Sektörü İhracatla Atağa Kalktı Aydınlatma Sektörü İhracatla Atağa Kalktı 466 Milyon Dolar İhracat Değerlerine Ulaşan Aydınlatma Sektörü Atağa Kalktı ..
Türk doğal taş sektörü İtalya’ya çıkarma yapmaya hazırlanıyor! Türk doğal taş sektörü İtalya’ya çıkarma yapmaya hazırlanıyor! İMİB doğal taşta 2 milyar dolarlık ticaret hacmini arttırmak istiyor İstanbul..
İTO Meclis Üyesi Tevfik DİNÇER; “Kendine yeten bir ülke olmamız için, ÜRETİM-ÜRETİM-ÜRETİM” dedi. İTO Meclis Üyesi Tevfik DİNÇER; “Kendine yeten bir ülke olmamız için, ÜRETİM-ÜRETİM-ÜRETİM” dedi. İTO Meclis Üyesi ve 78. HUBUBAT, BAKLİYAT, KURUYEMİŞ ve EKomitesi Başkan Yardımc..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
MÜSİAD Verimlilik, Maden ve Enerji Yönetimi Komitesi'nden Kamu Kurumlarına Ziyaret MÜSİAD Verimlilik, Maden ve Enerji Yönetimi Komitesi'nden Kamu Kurumlarına Ziyaret MÜSİAD Verimlilik, Maden ve Enerji Yönetimi Komitesi, 1 Ağustos Cuma günü Ankara..
Merkez'in Kararı Sonrası Bankalara Yeni Çağrı Merkez'in Kararı Sonrası Bankalara Yeni Çağrı 11 bine yaklaşan üyesi ve 224’ü yurt dışında olmak üzere 311 noktaya ulaşan şube..
İTO’da kamu destekleri anlatılacak İTO’da kamu destekleri anlatılacak İstanbul Ticaret Odası’nda, iş dünyasının faydalanabileceği kamu desteklerine yö..
Ekonomide toparlanma için iki fırsat Ekonomide toparlanma için iki fırsat İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) ağustos ayı olağan meclis toplantısında konuşan..
  Söyleşi HABERLERİ
Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Ülkemizin yer aldığı siyasi coğrafya konusunda sahip olduğu büyük donanımla, Tür..
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
WorldFood İstanbul Fuarı’nda hedef gıda sektörü ihracatında durağanlığı aşmak WorldFood İstanbul Fuarı’nda hedef gıda sektörü ihracatında durağanlığı aşmak 4-7 Eylül 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde, 1.000’den fa..
MAKTEK İzmir’den dünyaya yayılan İnovasyon MAKTEK İzmir’den dünyaya yayılan İnovasyon Son yıllarda devlet kurumları ve özel sektör, inovasyon konusuna odaklanmış duru..
27. WorldFood İstanbul Fuarı gıda sektörünün geleceğini masaya yatırmaya hazırlanıyor 27. WorldFood İstanbul Fuarı gıda sektörünün geleceğini masaya yatırmaya hazırlanıyor Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. Uluslararası Gıda Ürü..
Triatlon'da Balkan Şampiyonası heyecanı İstanbul’da Triatlon'da Balkan Şampiyonası heyecanı İstanbul’da Avrupa’da futboldan sonra en fazla lisanslı sporcuya sahip branş olan triatlon, ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘17 Ağustos 1999 Marmara Dep..
98 Bin riskli yapının 56 bini yenilendi 98 Bin riskli yapının 56 bini yenilendi 17 Ağustos'un 20'nci yıl dönümünde, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu..
Yahya Kemal sakinlerinin kentsel dönüşüm sevinci Yahya Kemal sakinlerinin kentsel dönüşüm sevinci Yahya Kemal Mahallesi sakinleri, bölgede başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarıy..
Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı Kentsel Dönüşüm’ün yerini kırsal dönüşüm almalı İSTİB Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral, Tarım ve Orman Bakanlığının kısa, orta..
  Projeler HABERLERİ
İstanbul’un yeni vitrini Galataport’ta geri sayım İstanbul’un yeni vitrini Galataport’ta geri sayım İstanbul, Galataport ile yeni bir vitrine daha kavuşmak üzere geri sayıma girdi...
Aydınlatmada Tasarımının İlham Veren Projeleri, İstanbulLight 3. Aydınlatma Tasarım Zirvesi’nde Konuşulacak Aydınlatmada Tasarımının İlham Veren Projeleri, İstanbulLight 3. Aydınlatma Tasarım Zirvesi’nde Konuşulacak Antik çağda Antakya’da dünyanın ışıklandırılan ilk caddesine sahip olan ülkemiz,..
 Afetler Can Almaya Devam Ediyor Afetler Can Almaya Devam Ediyor İklim değişikliği konusunda toplumsal bilinç seviyesini artırma, bireylerde davr..
Beyazıt Meydanı, Turgut Cansever’in ödüllü projesiyle canlanacak Beyazıt Meydanı, Turgut Cansever’in ödüllü projesiyle canlanacak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyazıt Meydanı’nın yıllardır ihmal edildiğini belir..
  Spor HABERLERİ
İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda (WPFG) 6 günde 4’ü altın topl..
Sigortam.net İTÜ Basket sezon açılışını yaptı Sigortam.net İTÜ Basket sezon açılışını yaptı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) efsanevi basketbol takımı Sigortam.net İTÜ Ba..
Premier Lig'in bir maçı 9 milyon 400 bin euro Premier Lig'in bir maçı 9 milyon 400 bin euro KPMG Football Benchmark ekibinin analizine göre; bu hafta sonu başlayacak İngilt..
‘Engellere Özgürce Kulaç' Atıyorlar ‘Engellere Özgürce Kulaç' Atıyorlar Zeytinburnu ilçesinde ikamet eden engelli çocuklar ve yetişkinler Zeytinburnu Be..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı