HABER AKIŞI

MAİN Katılımın getirdiği Yabancı Melek Yatırımcı Start-up Projelere TL olarak yatırım yapıyor

 Tarih: 23-05-2019 02:14:17
MaQasid Melek Yatırımcı Ağı (MAIN) Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Yavuz Selim Sılay MAIN Projelerini Esnaf Bülteni Dergisine açıkladı.

Bugün, Türkiye’nin geleceğine inanan Dünya’nın en önemli on ülkesinden yatırımcıları burada buluşturduğumuz için Allah’a hamdediyorum. Hedefimiz Türkiye’nin geleceğine inanan insanlarla, İstanbul’u işin merkezine alarak üç yıl içerisinde hızlı bir biçimde üç ayrı ülkede şubeler açarak Türkiye’deki körfez sermayesini güçlendirmek ve Türkiye’nin geleceğine destek vermek.

2017 yılında 102 milyon dolar yatırım yapıldı ve Türkiye birinci lige çıktı. Önümüzdeki dört senede tüm hedefimiz start-up dediğimiz ekosistemde, birileri her ne kadar Türkiye’nin güçsüz olduğunu iddia etse de aslında Türkiye’nin kendi potansiyeline inanacağı bir döneme girmesi bizim hedefimiz ve buna sonsuz inancımız var.

Ben 7 yıl Almanya 14 yıl Amerika’da yaşamış bir Türküm ve burada olmaktan onur duyuyorum. Katar’dan, Mısır’dan, Suudi Arabistan’dan, Kuveyt’ten, İngiltere’den ve Avrupa Birliğinden yani, 10’u aşkın ülkeden yatırımcımızla burada ilk açılışımızı yaptık.

10’u aşkın ülkeden yatırımcınız var. Kaç yatırımcıyı desteklemesi öngörülüyor?
Hedefimiz 1.2 milyon Avroluk bir bütçe ile önümüzdeki dönemde toplam 12 start-up’a yatırım yapmak. Yani yaklaşık yüz bin dolar ile iki yüz bin dolar arasında her start-up firması yatırım alacak. Az önce iki yeni yatırım anonsu yaptık. Buna göre 5.5 milyon TL’lik değerlemeden bir bioteknoloji ve bir tarım teknolojisi firmasına yatırım yaptık. Bu yatırımların sayısı artacak. Ayrıca kansere tedavisine yönelik önemli teknolojileri ele aldık. Enerji sektöründe de önemli fırsatları değerlendiriyoruz.

10’u aşkın ülkeden bahsettiniz. Bu ülkelerin melek yatırımcıları bizim Türk yatırımcılarımızı mı fonluyor?
Evet. Paralarını Türkiye’ye aktarıyorlar. Yani gidip İsviçre bankalarına yatırmak yerine inadına Türkiye’yi tercih ediyorlar. Özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra bizim yatırımcılarımızdan iki yüz milyon dolar kadar rakamı getirip, aleyhe çalışılırken burada paralarını bozduran ve Türkiye’nin son kale olduğuna inanan yatırımcılarımız var.

----KUTU---

Hedefimiz Tamamen faizsiz çalışmak. Türkiye’nin ilk ve tek faizsiz ve ahlaki prensiplerle çalışan melek yatırımcısıyız. Melek yatırım ağı olmak için başvurularımızı yapıyoruz. Bu süreç yaklaşık 6 ay sürecek. Şu anda biz körfez sermayesini buraya akıtma niyetiyle bu yola çıktık. Hilton Maslak’ta bugün bunun ilk ışığını yaktık. Niyetimiz İstanbul’u yalnızca ticaretin değil girişimciliğin, inovasyonun ve teknolojinin de merkezi haline getirmek. Muhteşem projelerimiz var. Allah Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan razı olsun. Yaptığı havaalanı projeleri ve tüm yapılan projelerin üzerine bu dev kapasiteden sonra yapmamız gereken teknoloji odaklı bir sıçrama. Rahmetli Erbakan hocanın ağır sanayi hamlesi vardır biliyorsunuz. Biz şimdi bunun üstüne hep beraber teknoloji odaklı bir hamleyi başlatıyoruz. Bu hamle içinde yatırımcıların hepsi dünyanın dört bucağından geldiler. İstanbul’un finans merkezi Maslak’ta bir araya gelip bu deklarasyonu ortaya koydular.

Biz tabi ki mütevazı bir şekilde başlıyoruz. İddialı değiliz ancak inançlıyız. Dev kayaları ortadan kaldıran insanlar ufak bir taşla işe başlamıştır. Biz şuan iyi bir niyetle ya Allah Bismillah deyip ufak bir taşı kaldırdık. Bundan sonra da bir kartopu etkisiyle büyüyeceğimize inanıyoruz. Zor zamanda zor işlere talip olmak lazım. İnsanlar şikâyet etmek yerine Türkiye’nin geleceğine inanarak elini taşın altına koyması ve yastık altındaki paraları çıkartıp ülkemizin geleceği olan teknolojiye yatırımyapmalı. İnşaat sektörüne yeterince yatırım yapıldı. Altyapıya yeterince yatırım yapıldı. Türkiye’de kapasite yüksek. Şimdi teknolojiye yatırım devri. Bunun tüm ve en büyük fırsatlarını derleyen bir yapı olarak MAIN Türkiye’de sahneye çıktı.

Daha çok teknoloji şirketlerine yönelik bir fonlama mı söz konusu? Bunun alt kıvrımlarına ilerlediğimizde hangi sektörler yatırımcıların daha çok dikkatini çekiyor?
Evet. Teknoloji ve inovasyon.  Burada ilk hedefimiz enerji. Çünkü dünyayı yönetenler silah sektörünü finansı enerji ve sağlığı yönetiyor. Şimdi enerji ve sağlıkta ve de diğer teknolojilerde sıçrama zamanı. Biz devletin stratejisine uyumlu hareket eden bir yapıyız. Hedefimiz devletimizin 2023 vizyonuna destek olarak enerji ve sağlık teknolojileri ve diğer teknolojilere yatırım yaparak körfez sermayesini buraya akıtmak. Düzce’de bir tesis var. İstanbul’u besleyen kirli suyu elli dakikada tertemiz hale getiriyor. İçerisindeki kiri ise gübreye ve elektriğe çeviriyor. Ve o suyu tekrardan bize sunabiliyor. Bu inanılmaz bir fırsat. CPMC adlı firma. Onlarla da bir ortaklık kurma hazırlığı içerisindeyiz. 15 milyon dolar ile 20 milyon dolar arasında ilk yatırımı Türkiye’ye taşıyacağız.

Sizin 2023 hedefiniz nedir? Faiz oranlarının yüksek olduğu ortamlarda bir şekilde girişimcilerin startuplara erişimi zor. Bu durumu ne oranda kolaylaştırıyorsunuz? Sizin gördüğünüz görevi yorumlarmısınız?
2023 hedefimiz Türkiye’ye 500 milyon dolarlık bir yatırımı taşımak. Biz az söz verip çok iş yapan bir grubuz. Burada 6 tane çok değerli start-up ’ımız var. Optik teknolojiden endoskopiye, tarım teknolojisinden diğer sosyal medya alanlarına. Bunların hepsinde TL olarak yatırım alıyoruz. Biz TL’ye inanıyoruz. Dolayısıyla TL olarak da ilerleyeceğiz. Geri dönüşümü de TL olarak vereceğiz. Bu da aslında TL’yeverdiğimiz desteğin bir göstergesi.

Geri dönüşüm süreleri ne zaman sonlanacak?
Biz arka arkaya birçok fon açacağız. Geri dönüş oranımız genelde 18 ay ile 3 yıl arasında. Bu geri dönüşe göre melek yatırımcılarımız oranlarını arttırabiliyor. Hedefimiz start-up’ları patron yapmak. Yatırımcılar sadece bir destek veriyor. Ve o startup’lar hedefe alınarak yatırımlar yapılıyor. Yalnız para değil, smart network dediğimiz Türkiye’deki bir firmamızın hızlı bir biçimde Katar, Suudi Arabistan, Mısır yani tüm körfez ülkeleri ve devletimizin Afrika stratejisiyle uyumlu biçimde Afrika’ya açılmayı bu firmalara açılacak yol haritası çıkarttık.

Türkiye de başka örnekler var mı?
Evet, var. Eşdeğerimiz Vakıf katılım, Ziraat katılım gibi firmalar var. Biz, SPK onaylı ilk bağımsız katılım firmasıyız. Yatırım fonksiyonları içinde Melek Yatırımcılık daha yüksek risk ve daha yüksek geri dönüşüm almak isteyen yatırımcılara bir opsiyon olacak.
 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Söyleşi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
"Çocuğunuzla uçurtma yapın ve uçurun" Milli Eğitim Bakanlığı, velilerin yaz tatilinde çocuklarıyla birlikte yapabilece..
Endeavor Türkiye, Girişimcilik Ekosistemini Geliştirmeye Devam Ediyor Endeavor Türkiye, Girişimcilik Ekosistemini Geliştirmeye Devam Ediyor Endeavor Girişimleri Foriba ve iyzico, ard arda gelen iki exit haberiyle Türkiye..
İETT’nin Trekking hatları 15 haziran’da sefere başlıyor İETT’nin Trekking hatları 15 haziran’da sefere başlıyor İETT’nin doğa yürüyüşü yapmak isteyen İstanbullular için açtığı D1 ve D2 numaral..
Servisçilere plaka tahditi hayırlı olsun Servisçilere plaka tahditi hayırlı olsun İstanbul’daki servis şoförlerinin uzun yıllardır bekledikleri plaka tahdidi soru..
  Ekonomi HABERLERİ
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Kalitesiz baharatı engelleme çalışmalarımız sürüyor” İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Kalitesiz baharatı engelleme çalışmalarımız sürüyor” İstanbul Ticaret Borsası’nın Haziran ayı meclis toplantısında yaptığı konuşm..
 Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Sıralamasında dört basamak yükseldi Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Sıralamasında dört basamak yükseldi Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü’nün (UNCTAD) 2019 Dünya Yatırım R..
Kar paylarında yüzde 19 fark Kar paylarında yüzde 19 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar payı oranları ortalaması, 10 Haziran 2019 ..
Emlak Katılım, payına düşen kar payını almayıp müşterilerine daha yüksek kar payı dağıtacak Emlak Katılım, payına düşen kar payını almayıp müşterilerine daha yüksek kar payı dağıtacak Emlak Katılım Bankası, müşterilere yansıyan kar paylarının piyasa koşullarına gö..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Fatih Girişimci İşadamları Derneği Sahur Programı Etkinliği Düzenledi Fatih Girişimci İşadamları Derneği Sahur Programı Etkinliği Düzenledi FAGİDER sahur programı etkinliğinde Birlik ve beraberlik mesajları verildi…..
Zeytinburnu’nda Çevre Haftası Etkinliği Zeytinburnu’nda Çevre Haftası Etkinliği Çevre Haftası nedeniyle Zeytinburnu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkin..
Bayer’e Türk Kızılayı’ndan Platin Bağışçı Ödülü Bayer’e Türk Kızılayı’ndan Platin Bağışçı Ödülü Bayer, Kızılay bağışçılarının ödüllendirildiği “Kızılay Bağışçıları Ödül Töreni”..
Yeşilay’dan bağımlılıkla mücadele için küresel bildiri Yeşilay’dan bağımlılıkla mücadele için küresel bildiri Bağımlılıka mücadele ve ortak strateji belirlemek amacıyla Yeşilay’ın liderliğin..
  Söyleşi HABERLERİ
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
Prof. Dr. Emre Alkin’den “Fırtınada Ayakta Kalma Sanatı” Tavsiyeleri  Prof. Dr. Emre Alkin’den “Fırtınada Ayakta Kalma Sanatı” Tavsiyeleri İstanbul Fuar Merkezi’nde 3 günden bu yana enerjide değişim ve dönüşümün tartışı..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali 20’nci Kez Düzenleniyor Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali 20’nci Kez Düzenleniyor Zeytinburnu Belediyesi tarafından 19 yıldır düzenlenen “Merkezefendi Geleneksel ..
Franchıse sektörüne 1 Milyar Dolarlık nefes Franchıse sektörüne 1 Milyar Dolarlık nefes Katılımcı marka, m2 ve ziyaretçi sayısı bazında Avrupa’nın ve Orta Doğu’nun en b..
Gelecek Teknolojide I-TECH kapılarını açtı Gelecek Teknolojide I-TECH kapılarını açtı Başkentin ilk teknoloji fuarı I-TECH, Ankara Üniversitesi'nde kapılarını açtı...
 İstanbul’da “Zanaat Haftası” heyecanı yaşanacak İstanbul’da “Zanaat Haftası” heyecanı yaşanacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
  Projeler HABERLERİ
İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul Craft Week Şehrin Zanaat Rotaları Yeniden Keşfedilecek İstanbul UNESCO Tasarım Şehri projesi kapsamında hayata geçirilen İstanbul Craft..
Sultangazi’de Caddeler Prestij Kazanıyor Sultangazi’de Caddeler Prestij Kazanıyor Sultangazi Belediyesi ilçenin altyapı ve ulaşama yönelik çalışmalarına aralıksız..
İş Ortağı Programı ile kanal stratejisini hızlandırıyor İş Ortağı Programı ile kanal stratejisini hızlandırıyor Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki bayiler, yeni satış teşvik programından..
"İyilik Her Yerde" bu hafta taşımalı eğitim ve trafik güvenliğini ele alıyor Woman TV ekranlarında yayınlanan “İyilik Her Yerde” de bu hafta Michelin Türkiye..
  Spor HABERLERİ
 İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor İBB’li sporcular madalya yağmurunu sürdürüyor Türk sporunun lokomotifi İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü, uluslararası ..
Fatihli sporcu gençlere kupa ve madalyaları verildi Fatihli sporcu gençlere kupa ve madalyaları verildi Fatih’te ‘Okullar Arası Sportif Turnuva’ müsabakalarında dereceye giren öğrencil..
Sağlıklı Yaşam İçin Spora Çocukken Başlamak Lazım Sağlıklı Yaşam İçin Spora Çocukken Başlamak Lazım Sabri Ülker Vakfı’nın Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde ilkokullarda hayata g..
Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Engelli Vatandaşlara Havuz Hizmeti Havaların ısınmasıyla birlikte engelli vatandaşlarını ücretsiz olarak havuz hizm..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı