HABER AKIŞI

Madde Bağımlılığı ile Mücadelede Önemli Adım

 Tarih: 29-08-2019 23:22:15
“Atık Sulardan Psikoaktif Maddelerin Tespit Edilmesi Projesi” protokol imza töreni T.C. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Yeşilay Genel Başkanı Prof Dr. Mücahit Öztürk’ün katılımı ile 28 Ağustos 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleşti. Avrupa ülkelerinde aynı zamanda uygulanan proje, Türkiye’de 18 ilde hayata geçirildi.

2010 yılında kurulan Avrupa Uyuşturucu İzleme Ağı tarafından başlatılan ve şehirlerin atık sularının incelenmesi yoluyla uyuşturucu ile mücadeleye yönelik veri toplanması amacı taşıyan “Atık Sulardan Psikoaktif Maddelerin Tespit Edilmesi” projesi, Avrupa’nın önemli şehirlerinden sonra Türkiye’de 2019 yılı itibari ile yürütülmeye başladı. T.C. İçişleri Bakanlığı ortaklığı, Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı işbirliği ile yürütülen proje, 18 ilde uygulanmaya devam ediyor.  

2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı (UMEP) kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından sağlanan fon ile projenin Yeşilay koordinasyonunda; İçişleri Bakanlığı ortaklığında Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde yürütülmesine karar verildi. Ocak 2019 tarihinde başlayan ve 2. Fazı tamamlanan projede, T.C. İçişleri Bakanlığı’nın katkı ve desteğinin çerçevesini belirleyen protokol, T.C. İçişleri Bakanlığı’nın ev sahipliğinde Bakan Süleyman Soylu ve Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk’ün katılımı ile imzalandı. İmzalanan protokol uyarınca, 2019 sonuna kadar belirlenen illerde 4 fazdan oluşan numune toplama çalışmaları gerçekleştirilecek. Atık su numunelerinin, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü, Çukurova Üniversitesi Madde Bağımlılığı Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Birimi tarafından analizi yapılmaktadır.

Atık Sulardan Psikoaktif Madde Analizi Projesi; Türkiye’nin de aralarında yer aldığı, İspanya’dan Danimarka’ya toplam 20 ülkede 73 şehirde uygulanıyor. Bunlar arasında, Madrid, Lizbon, Barselona, Bristol, Amsterdam, Berlin, Milano, Paris, Oslo, Helsinki, Kopenhag, Dortmund, Münih, Zagreb gibi şehirler bulunuyor.

Bu çalışma ile Türkiye genelinde uyuşturucu ile mücadele kapsamında, bilimsel kanıta dayalı rakamsal verilere sahip olunması, araştırma kapsamındaki diğer ülkelerle karşılaştırma, arza yönelik trend analizi ve gelişim ve önleme çalışmalarına dair rakamsal veriler elde edilebilecek.  

Protokol ve proje hakkında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, araştırmanın önemine değinerek şunları söyledi:

“Türkiye’nin ve dünyanın, hatta insanlığın önemli bir meselesi olan uyuşturucu ile mücadelede hem ülkemizin hem de tarihimizin önemli cemiyetlerinden, önemli kurumlarından olan Yeşilay ile bir protokol imzalamanın memnuniyeti içerisindeyiz. Memnuniyetimiz iki türlü. Birincisi, uyuşturucu ile mücadelede belki de elimizdeki veri ve bilgi setlerini çok daha iyi değerlendirebileceğimiz, analiz edebileceğimiz ve elimizde bulunacak ve bizim politika oluşturabilme amacımıza kaynak teşkil edebilecek bir adımı atmak. İkincisi; özellikle Türkiye’de çok ihtiyacımız olan, bir sivil toplum kurumu ile bunu yapabilme kabiliyetine sahip olmak. Yani sorumlulukları paylaşabilmek, beraber politika oluşturabilecek veri setlerini, bilgi setlerini tanzim edebilmek, takip edebilmek ve bunu birlikte paylaşabilmek. Öncelikle başta Mücahit Bey olmak üzere tüm Yeşilay camiasına burada bu sorumlulukları kendi üzerine aldıkları, bunu paylaştıkları için ve aslında burada çok da ihtiyaç, bunu toplumsallaştırmaya çalıştıkları için teşekkür etmek istiyorum.”

“Bilimsel temelli verilerle sağlıklı işler yapabiliriz”

Protokolün imza töreninin ardından Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Yeşilay’ın bağımlılıklardan arınmış sağlıklı bir topluma ulaşılması yolunda çalıştığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Bilimsel temelli, kanıta dayalı verilerle ancak sağlıklı işler yapabiliriz. Yeşilay olarak, çalışma alanlarımızı ve yöntemlerimizi belirlerken; gelecek sonuçlardan yararlanacağız, neyle mücadele ettiğimizi, hangi alanda hangi tarafa yoğunluk vermemiz gerektiğini çok iyi bileceğiz. Adeta nokta atışı yapabileceğiz. Gelen bilgiler ve akışlar Türkiye'nin bağımlılık haritasını çıkartmamızda bize çok destek verecek. Mücadele yöntemimizi belirleyecek ve gücümüzü artıracak. Yeşilay, dünyada katıldığı tüm toplantılarda ve Birleşmiş Milletler nezdinde bağımlılığın ve bağımlılık yapıcı maddelerin tümüne karşı eşit mesafede durulması gerektiği ve önleyiciliğin en önemli nokta olduğunu, bağımlılıkla mücadeleden vazgeçmemiz gerektiğini yüksek sesle haykırıyor. Ve bugün 57 ülkede ‘Yeşilay’ var. Ülke Yeşilayları da savunuculuk faaliyetlerinde bizlere hem kendi ülkelerinde hem de uluslararası camiada ciddi destekler veriyorlar. Bizim için gurur verici bir tablo. STK ile Kamu iş birliğinin çok güzel sergileneceği ve bu projenin çok hayırlı olacağını, faydalı olacağını düşünüyoruz. Tekrar Sayın Bakanımıza ve bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Teknoloji-Proje HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
BAĞIMLILIKLARA KARŞI EN GÜÇLÜ KALKAN AİLE BAĞIMLILIKLARA KARŞI EN GÜÇLÜ KALKAN AİLE Yeni eğitim ve öğretim yılı ile birlikte ailelere ve öğrencilere tavsiyelerde bu..
Veri sorumluları için kayıt süresi uzatıldı Veri sorumluları için kayıt süresi uzatıldı Kişisel Verileri Koruma Kurumu, veri sorumluları için son kayıt tarihini uzattı...
Ünsal Hukuk Bürosu Etik ve İtibar Derneği’ne Katıldı Ünsal Hukuk Bürosu Etik ve İtibar Derneği’ne Katıldı Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarının yer aldığı Etik ve İtibar Derneği üyeleri ..
İmamoğlu’ndan, “Vira Bismillah” diyen balıkçılara gece ziyareti İmamoğlu’ndan, “Vira Bismillah” diyen balıkçılara gece ziyareti Mezatı yönetti, denizleri ve balıkları koruma uyarısı yaptı
  Ekonomi HABERLERİ
Türkiye’nin inşaat malzemeleri ihracatı yeniden hızlandı Türkiye’nin inşaat malzemeleri ihracatı yeniden hızlandı Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeks..
Makine sektörü ABD ve Rusya pazarlarına yoğunlaştı Makine sektörü ABD ve Rusya pazarlarına yoğunlaştı Yılın ilk 8 ayında ihracatı 11,6 milyar dolara ulaşan makine sektörü, ihraç etti..
Levent Kimya’ya Yeni Genel Müdür Levent Kimya’ya Yeni Genel Müdür Porçöz markası ile farklı temizlik ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler sunan Levent..
Kuveyt Türk’te QR Kod ile hesaptan ödeme dönemi başladı! Kuveyt Türk’te QR Kod ile hesaptan ödeme dönemi başladı! Gerçekleştirdiği çalışmalarla hızlı ve çevik müşteri deneyimi sunan Türkiye’nin ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İMH Teşkilat 2. Türkiye Buluşması gerçekleşti İMH Teşkilat 2. Türkiye Buluşması gerçekleşti İnsan ve Medeniyet Hareketi (İMH) Teşkilatlanma Komisyonu tarafından düzenlenen ..
14 Eylül Dünya İlk Yardım Günü 14 Eylül Dünya İlk Yardım Günü “İlk yardımda ayrımcılığa geçit yok” “İlk Yardım” konusunda farkındalık yarat..
MEMUR-SEN’DEN ESDER’E ZİYARET MEMUR-SEN’DEN ESDER’E ZİYARET MEMUR-SEN Genel Başkanı Ali YALÇIN, Esnaf ve Sanatkarlar Derneği(ESDER)’i ziyare..
ESDER;“ Aşure tadında bir Türkiye özlemimizdir. ESDER;“ Aşure tadında bir Türkiye özlemimizdir." Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER), aşure geleneğinin ve Mübarek Muharrem Ayı'..
  Söyleşi HABERLERİ
Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown ve Eşi Neda Alemohammed Ülkemizin yer aldığı siyasi coğrafya konusunda sahip olduğu büyük donanımla, Tür..
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı hakim savcı adayları ile bir araya geldi Ünlü tarihçiden hakim ve savcı adaylarına özel hayat vurgusu
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Aydınlatma Sektörü İç Pazarda, Kamu Yatırımları İle Büyümeyi Hedefliyor Aydınlatma Sektörü İç Pazarda, Kamu Yatırımları İle Büyümeyi Hedefliyor Kamu ve Aydınlatma Sektörü, enerji verimliliği konusundaki fırsatları ve beklent..
Gıda sektörü CNR’da rekora koştu Gıda sektörü CNR’da rekora koştu 4 günde 3 milyar doların üzerinde iş hacmine ulaşıldı..... 109’u yabancı 2.00..
Japonya’da Türkiye Rüzgârı Japonya’da Türkiye Rüzgârı MEHTER GÖSTERİSİNE YOĞUN İLGİ Japonya'da gerçekleştirilen Türkiye Festivali, To..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2019’un ilk yarısında yabancıya konut satışı 20 bine ulaştı 2019’un ilk yarısında yabancıya konut satışı 20 bine ulaştı Konut satışlarında yaşanan daralmada ipotekli konut satışlarındaki düşüş etkili ..
İnşaatı yabancı ayakta tutacak İnşaatı yabancı ayakta tutacak KPMG Türkiye’nin hazırladığı Sektörel Bakış – İlk Yarı serisinin İnşaat raporu y..
TOBB Türkiye Çimento Ürünleri Meclis Başkanı Değişti TOBB Türkiye Çimento Ürünleri Meclis Başkanı Değişti Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı olarak Temmu..
Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ ile kentsel dönüşüm şimdi başlıyor” Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘17 Ağustos 1999 Marmara Dep..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
SAP Genç Profesyoneller Programı Gaziantep’te SAP Genç Profesyoneller Programı Gaziantep’te Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, gençlerin 21. yüzyılın g..
Kişisel veri güvenliği kişinin kendisi ile başlar Kişisel veri güvenliği kişinin kendisi ile başlar İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB) ev sahipliğinde Kişisel Verilerin Korunması..
BİLİNÇLİ ÜRETİM, PATATESTE DE YÜKSEK VERİM SAĞLADI BİLİNÇLİ ÜRETİM, PATATESTE DE YÜKSEK VERİM SAĞLADI 30 noktada model arazi kuran GÜBRETAŞ’ın Hasat Günleri sürüyor
Adil Pelister; “Kimya sektöründe büyük ölçekli yatırımların artmasını bekliyoruz” Adil Pelister; “Kimya sektöründe büyük ölçekli yatırımların artmasını bekliyoruz” Adana ilinde yapılacak olan polipropilen üretim tesisi yatırımına proje bazlı de..
  Spor HABERLERİ
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı..
FATİH KELEŞ İBBSK’NIN YENİ BAŞKANI OLDU FATİH KELEŞ İBBSK’NIN YENİ BAŞKANI OLDU İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün yeni başkanı düzenlenen Olağanüst..
Milli sporcularımız Boccia Avrupa Bölge Şampiyonası’na hazır Milli sporcularımız Boccia Avrupa Bölge Şampiyonası’na hazır Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya şirketi Petkim’in resmi sponsorluğunu ..
İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, uluslararası spor oyunlarında 20 madalya kazandı İBB İtfaiyesi, Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda (WPFG) 6 günde 4’ü altın topl..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı