HABER AKIŞI

LONCA İş Buluşmaları’nın bu yılki ilk toplantısında ŞEYH-ÜL MEŞAYIH belgeleri sahiplerini buldu.

 Tarih: 31-01-2020 00:45:00  -   Güncelleme: 07-02-2020 01:29:33
Lonca İş Buluşmaları Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Küçükateş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Yerli ve Milli" çağrısını anımsatarak, "Biz polisimizin de askerimizin de öğrencinin de memurun da herkesin milli ve yerli olması gerektiğini söyledik. Buradan yola çıkarak esnafın da milli ve yerli olması gerektiğine vurgu yaptık" dedi.

"Milli ve Yerli Esnaf Platformu" sloganıyla yola çıkan "Lonca İş Buluşmaları"nın 2020'deki ilk toplantısı Bayrampaşa Kocatepe’de Wish More otelde FÖY Ödeme Sistemleri A.Ş. destekleriyle gerçekleştirildi.

Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş’ın hediyesi olan Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) yayını olan “Yaşayan ve Gelişen Katılım Bankacılığı” kitabı programın destekleyicisi FÖY Ödeme Sistemleri A.Ş.’nin hediyeleriyle birlikte tüm misafirlere dağıtıldı.    

AHİ geleneğinde olduğu gibi Kur’an Tilavetiyle başlayan programın sunuculuğunu da Eminönü Hobyar Cami İmamı Hacı Arıcı yaptı.

Eşref Küçükateş, ŞEYH-ÜL MEŞAYIH Belgesini vermeye bu sene başladıklarını ilk belgeleri 2016 Ocak Ayından itibaren düzenlenen “Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları”na Onur Konuğu olarak katılarak destek ve katkılarını esirgemeyen; Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris GÜLLÜCE, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila AYDINER. Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram GÖKTAŞ. Albayraklar Holding Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ömer BOLAT. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin AKBAŞOĞLU. İTO Eski Yönetim Kurulu Başkanı – Öğretim Üyesi ve Akademisyen Murat YALÇINTAŞ. İstanbul Halk Ekmek Genel Müdürü Salih BEKAROĞLU. Darülaceze Başkanı Hamza CEBECİ. İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Kadir ALÇIKAYA. Emlak Katılım Bankası Eski Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Zeki SAYIN. İTO Meclis Üyesi ve Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Gökhan Murat KALSIN’a vereceklerini, bundan sonra bu toplantıları geleneksel hale getirerek her yıl OCAK ayında ŞEYH-ÜL MEŞAYIH belgesi vermeye devam edeceklerini belirtti.

ŞEYH-ÜL MEŞAYI belgesini kimlere ve hangi kıstaslara göre vereceklerini ise önümüzdeki aylarda açıklayacaklarını belirten Eşref Küçükateş bu belgenin AHİ’lik kurumundaki en yüksek mertebe olduğunu;

Ahilik teşkilatının 3 kapılı 9 dereceli bir düzene dayandığını söyleyen Eşref Küçükateş bunları şöyle sıraladı;

Birinci Kapı; 1. YİĞİT 2. YAMAK 3. ÇIRAK

İkinci Kapı;  1. KALFA 2. USTA 3. AHİ

Üçüncü Kapı;  1. HALİFE 2. ŞEYH 3. ŞEYH-ÜL MEŞAYIH

Küçükateş "LONCA İş Buluşmaları" hakkında bilgiler verdiği konuşmasında "Cumhurbaşkanımız “Yerli ve milli" konusunu dile getirdikten sonra biz polisimizin de askerimizin de öğrencinin de memurun da herkesin milli ve yerli olması gerektiğini öngörerek, esnafın da milli ve yerli olması gerektiğini savunarak “Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları”nı başlattık.  Bu toplantıların birçoğunu ufak yerlerde yaptık. 2016 Ocak ayında başlayan buluşmalar öyle bir noktaya geldi ki daha başka bir aşamaya geçmemiz gerektiği konusunda geri dönüşler oldu." diye konuştu.

Bu toplantıların daha sık ve daha kapsamlı olması taleplerine “LONCA İş Buluşmaları” toplantıları arzıyla karşılık verdik. LONCA İş Buluşmaları kapsamında her salı sabahı toplantıların yapıldığını belirten Küçükateş, şöyle devam etti:

Biz AHİ’leri örnek alıyoruz "AHİ’ler her sabah namazından önce iş yerlerinin bulunduğu bölgelerde üreticisi, toptancısı, perakendecisi, ustası, çırağı toplanıyorlar, namazlarını kılıp bereket dualarını yaptıktan sonra işyerlerini açıp çalışmaya başlıyorlardı. Onlar bunu her gün yapıyorken biz haftada bir gün yapıyoruz. İmalat yapanlar da satanlar da aynı şekilde. Biz de ahiler gibi olmalıyız diye düşündük. Bu nedenle 06.30-09.00 saatlerinde toplantılarımızı yapıyoruz. Bu toplantıların kahvaltı bölümündeki sohbetin tatlı olması nedeniyle uzadığı da oluyor. LONCA İş Buluşmaları her ilçe ve ilde gruplar kurmak üzere organize oluyoruz. Her grupta en fazla 60 kişi olacak. Bu 60 kişiden oluşan grupta aynı meslekten iki üye olmayacak. Buluşmalara katılmak için sadece ticaretin bir dalında bir alanında vergi levhası sahibi üretici veya satıcı olmak yeterli. Vergi levhası sahibi tüm sektörler bu gruplara ve buluşmalara katılabilir. Katılacak kişilerde din, dil, ırk ve cinsiyet gözetmiyoruz. Yeter ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsun. Ülkesine ve milletine saygılı davranan ürünüyle ve ticaretiyle zarar vermeyen kişiler olsun. Biz milli ve yerli olmayı da böyle tanımlıyoruz."

Küçükateş, herkesi kucakladıklarını dile getirerek, yerli ve milli olmayı öncelediklerini söyledi.

FÖY Ödeme Sistemleri A.Ş. Yönetim Danışmanı Mustafa Arıkanlı Toplantının destekleyici şirketinin yaptığı işleri tanıttığı sunumunu gerçekleştirdi. 

Daha sonra onur konukları GÜLLÜCE, AYDINER, SAYIN, GÖKTAŞ, BOLAT, AKBAŞOĞLU, YALÇINTAŞ, BEKAROĞLU, CEBECİ, ALÇIKAYA ve KALSIN’a "ŞEYH-ÜL MEŞAYİH" belgeleri, Doğan Kocaman, Eşref Küçükateş, Yusuf Gecü, Mehmet Necmi Uslu, Remzi Yedikardeş, Recep Cinisli, Bilhan Duman, Mehmet Necmi Uslu, Alaattin Büyükkaya, Mehmet Maşuk Gülaçar, Hacı Arıcı, tarafından verildi.

"ŞEYH-ÜL MEŞAYIH" belgesini alan tüm konuklar yaptıkları konuşmalarda; “AHİ’liğin yaşatılması ve Yeniden İnşa Edilmesi için yapılan bu çalışma ve LONCA İş Buluşmaları’nın iş insanına ve ticaretlerine çok büyük katkı ve fayda sağlayacağına inanıyor, bu çalışmaların ve toplantıların mimarı Eşref Küçükateş’i ve ekibini tebrik ediyor daima yanlarında ve destekçileri olacağımızı ifade ediyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundular”.

Etkinlik AHİ’lerin okuduğu hatimlerin ilk şehidimizden son şehidimize kadar vatan için canını verenlerle vatan ve insanlara hizmet yolunda hayatını kaybedenlere bağışlandıktan ve dua yapıldıktan sonra tüm katılımcılarla toplu olarak çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

  İLGİLİ GALERİ
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Osmanlı döneminin ilk karantina merkezlerinden biri Tuzla’daydı Osmanlı döneminin ilk karantina merkezlerinden biri Tuzla’daydı Osmanlı döneminde “Tahaffuzhane” adı verilen karantina merkezlerinin en bilinenl..
Koronavirüs Salgınına Karşı Kolonya Ve Hijyen Malzemeleri Sektöründen Açıklama Geldi Koronavirüs Salgınına Karşı Kolonya Ve Hijyen Malzemeleri Sektöründen Açıklama Geldi Türkiye’de ve dünyada hayatı durma noktasına getiren Koronavirüs Salgını, temizl..
İSTANBUL TAKSİLERİ BRC İŞBİRLİĞİYLE DEZENFEKTE EDİLDİ İSTANBUL TAKSİLERİ BRC İŞBİRLİĞİYLE DEZENFEKTE EDİLDİ Taksi Hakları Derneği, dünyanın en büyük alternatif yakıt sistemleri üreticisi B..
CORONA AĞZINIZDAN BULAŞMASIN CORONA AĞZINIZDAN BULAŞMASIN Dt. Pertev Kökdemir Corono virüsünün ağızdan bulaşmaması için koruyucu tedbirler..
  Ekonomi HABERLERİ
Girişimlere yapılan yatırım yüzde 66 arttı Girişimlere yapılan yatırım yüzde 66 arttı Türkiye’deki startup’ların ilk aşama yatırımcısı olan kuluçka merkezlerinin sayı..
Üretimde Artırılmış Gerçeklikle Geleceğin Fabrikasına Dönüşün Üretimde Artırılmış Gerçeklikle Geleceğin Fabrikasına Dönüşün Akıllı üretim yönetim sistemi ProManage ile sanayicilere dijital dönüşüm mentorl..
Markalı konut satışlarının %11’i yabancıya yapıldı Markalı konut satışlarının %11’i yabancıya yapıldı ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Şubat 2020 sonuçları açıklandı. Endekse..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
KARİD Başkanı Aslan Kut Covid-19 ile ilgili aldıkları tedbirleri açıkladı KARİD Başkanı Aslan Kut Covid-19 ile ilgili aldıkları tedbirleri açıkladı Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği (KARİD) Başkanı Aslan Kut..
SAHA İSTANBUL ÜYELERİ KORONAVİRÜSLE MÜCADELE İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ SAHA İSTANBUL ÜYELERİ KORONAVİRÜSLE MÜCADELE İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ Tüm dünyada hızla yayılan ve Türkiye’de de her geçen gün vaka sayısı artan Koron..
Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu: “Makine sektörüne kalkan olmak sivil savunma meselesidir” Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu: “Makine sektörüne kalkan olmak sivil savunma meselesidir” Makine sanayiinde faaliyet gösteren firmalar, Covid-19 salgınına karşı kamu sağl..
Koronavirüs kaynaklı sorunlar, JES'lerin inşasında gecikmeye yol açabilir Koronavirüs kaynaklı sorunlar, JES'lerin inşasında gecikmeye yol açabilir Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, ..
  Söyleşi HABERLERİ
Süleyman Köşkeroğlu: “Baklavanın, Milli Eğitim Bakanımızın söz verdiği gibi 2020’de MEB Müfredatına girmesi lazım” Süleyman Köşkeroğlu: “Baklavanın, Milli Eğitim Bakanımızın söz verdiği gibi 2020’de MEB Müfredatına girmesi lazım” Baklavacı ve Tatlıcılar Derneği (BAKTAD) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim ..
Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri: Kusursuz sorumluluk hallerinde adam çalıştıranın sorumluluğu! Av. Müge Bostancı ile “TİCARETİN HUKUKU” söyleşileri: Kusursuz sorumluluk hallerinde adam çalıştıranın sorumluluğu! Bir işveren, iş gördürdüğü sürekli olarak yanında çalışan elemanı veya geçici, s..
HEFİ SAĞLIK; İŞ(Çİ) SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNİN GELECEĞİ HEFİ SAĞLIK; İŞ(Çİ) SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNİN GELECEĞİ HEFİ SAĞLIK Genel Müdürü Zehra Çelik: “İşyerinin ve iş görenin güvenliğini sağla..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
SIGN İstanbul 2020, Promosyon Sokağı’na ev sahipliği yapacak! SIGN İstanbul 2020, Promosyon Sokağı’na ev sahipliği yapacak! Tarsus Turkey tarafından 17-20 Eylül 2020 tarihlerinde 22.’si düzenlenecek olan ..
Seramik sektörü UNICERA Fuarı’nda buluştu Seramik sektörü UNICERA Fuarı’nda buluştu Dünya seramik sektörünün yakından takip ettiği UNICERA İstanbul Uluslararası Ser..
Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’un Yeni Tarihi Belirlendi Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’un Yeni Tarihi Belirlendi 43. kez gerçekleştirilecek Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul, 24-28 Ağustos 2020 o..
HOST İstanbul 2020, Haziran’da gerçekleşecek.. HOST İstanbul 2020, Haziran’da gerçekleşecek.. Ticaret Bakanlığı’nın coronavirus/COVID-19 ile ilgili tedbirler kapsamında aldığ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Üretim, denetim ve eğitimde depreme karşı sıfır tolerans zamanı Üretim, denetim ve eğitimde depreme karşı sıfır tolerans zamanı Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, ‘1-7 Mart Deprem Haft..
Skyland İstanbul’dan Yeni Yıla Özel Kampanya Skyland İstanbul’dan Yeni Yıla Özel Kampanya Eroğlu Gayrimenkul’ün yeni teknolojiler,kusursuz mimarive konforu prestijle bulu..
 "AKILLI ŞEHİR UYGULAMALARINDA İLK ÖRNEK KANAL İSTANBUL OLACAK" Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’nin açılışında bir konuşma yapa..
Kentsel Dönüşüme Yeni Finansman Modelleri Gerekiyor. Kentsel Dönüşüme Yeni Finansman Modelleri Gerekiyor. GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu)tarafından düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm..
  Teknoloji-Proje HABERLERİ
SAHA İstanbul’un ‘saha’sı genişliyor! SAHA İstanbul’a 42 yeni üye daha katıldı SAHA İstanbul’un ‘saha’sı genişliyor! SAHA İstanbul’a 42 yeni üye daha katıldı Türkiye’nin Milli Teknolojisi Hamlesi’nin en büyük destekçilerinden biri olan SA..
Türkiye dünyada ilk beş arasında... Türkiye dünyada ilk beş arasında... Türkiye’nin Milli Teknolojisi Hamlesi’nin en büyük destekçilerinden biri olan SA..
TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ İKİ KURULUŞU BİLİŞİM İÇİN BİR ARAYA GELDİ TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ İKİ KURULUŞU BİLİŞİM İÇİN BİR ARAYA GELDİ Kuruluşları 50’nci yıla yaklaşan Türkiye’nin en köklü iki kuruluşlarından olan T..
Şirketler, sanal uygulamaları ve teknolojiyi evlere taşıyor Şirketler, sanal uygulamaları ve teknolojiyi evlere taşıyor Dünyada endişeye neden olan yeni tip Corona virüsü (Covid-19) üretici ve hizmet ..
  Spor HABERLERİ
Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, Vites Büyütüyor… Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, Vites Büyütüyor… Türkiye'nin en önemli sektörlerinden biri olan kimya sanayinin temsil edildiği, ..
Bayrampaşa Belediyesi’nin Uluslararası Spor Projesinin Final Konferansı yapıldı Bayrampaşa Belediyesi’nin Uluslararası Spor Projesinin Final Konferansı yapıldı AB Şehir Eşleştirme Hibe Programı çerçevesinde Bayrampaşa Belediyesi’nin başarıy..
PTT SPOR’DA BAYRAK DEĞİŞİMİ PTT SPOR’DA BAYRAK DEĞİŞİMİ PTT Spor’da gerçekleşen Olağan Genel Kurul sonucunda başkanlığa PTT AŞ Genel Müd..
TÜRK UÇURTMA TAKIMI HİNDİSTAN’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK TÜRK UÇURTMA TAKIMI HİNDİSTAN’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve Türk Uçurtma takımı kaptanı Mehmet Naci..
  Şirket Haberleri HABERLERİ
MOPAK kağıt üretiminde su kullanımını 6 kat azalttı MOPAK kağıt üretiminde su kullanımını 6 kat azalttı Türkiye’nin önde gelen kağıt ve defter üreticisi MOPAK, faaliyet gösterdiği üret..
SOCAR Türkiye, gençleri geleceğe hazırlıyor SOCAR Türkiye, gençleri geleceğe hazırlıyor 5 bin 300’den fazla kişiye istihdam sağlayan SOCAR Türkiye, çalışanlarının çocuk..
Kuveyt Türk ekonomiye destek paketiyle müşterilerinin yanında Kuveyt Türk ekonomiye destek paketiyle müşterilerinin yanında Yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmeleri yakından takip eden Kuveyt Tü..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı