HABER AKIŞI

Kurban Bayramı hazırlıkları başladı

 Tarih: 09-07-2019 11:11:08
İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde çalışmalara başladı. Bu kapsamda 3 Temmuz’da yapılan toplantıda, kurbana hazırlık amacıyla alınacak tedbirler, Trakya illerinde mevcut kurbanlık büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ile ihtiyaç duyulabilecek kurbanlık hayvan sayılarına ilişkin konular ele alındı.

İstanbul İl Tarım Müdürlüğü konferans salonunda yapılan toplantıya; İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Tekinaslan, Gıda Kontrol Genel Müdürü Mümtaz Sinan, Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Bayram Sertkaya, Altyapı ve Çevre İzleme Daire Başkanı Emre Gürçay, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, Kocaeli, Edirne, Sakarya, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve Yalova İl Tarım ve Orman Müdürleri, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, İl Orman Bölge Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Müdürlüğü, İstanbul Ticaret Borsası Canlı Hayvan ve Et Şubesi Müdürlüğü, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü, Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü, İl Müftülüğü ve ICA üst düzey yetkilileri katıldı.

Toplantıda ayrıca, Trakya Bölgesi’nin Şap Hastalığından aşılı arîlik statüsünün sürdürülebilmesi ve halk sağlığının korunması konularında alınacak tedbirler kararlaştırıldı

İstanbul Ticaret Borsası

  Bu haber 334 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER STK-Vakıf-Oda-Birlik HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı